Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Jak fungují módní swapy a které znáte?

Swap
Kromě oblíbených secondhandů můžete navštívit i módní swap

29. 08. 2023

Už dávno lidé nenakupují oblečení pouze v módních řetězcích a na internetu. Kromě oblíbených secondhandů můžete navštívit i módní swap, který přináší zábavu i užitek v jednom. Už jste o nich slyšela?

Co je swap?

Módní swap funguje na principu výměny věcí. Na tuto akci zkrátka přinesete oblečení nebo módní doplňky, které už vám nedělají radost, ale jsou stále velmi pěkné. Naopak není záhodno nosit věci zaprané, špinavé, roztrhané nebo jinak poničené. Oblečení, které chcete udat, musí být vyprané a nejlépe i vyžehlené. Platí jednoduché pravidlo: Na swap nenoste nic, co byste nedarovali své nejlepší kamarádce. A když už se na takový swap zaregistrujete (zaregistrovat se v případě, že s sebou i nějaké věci přinášíte, je téměř vždycky povinností), můžete si zase nějaké oblečení odnést. Tak se zbavíte oblečení starého a okoukaného a naopak si pořídíte pár nových kousků, které vám udělají radost.

Jaký má účel?

Ženám takový swap pomáhá nejenom zbavit se věcí, které už nenosí nebo neupotřebí tak, jak by si představovaly, ale zároveň z něj mají i dobrý pocit. Protože není nic krásnějšího než vidět, že věci, ke kterým už nemáme vztah, udělají obrovskou radost někomu jinému. A také ušetří spoustu času. Sice existují platformy, na kterých se dá oblečení prodávat, ale stojí spoustu času oblečení nafotit, přeměřit a pak zabalit a odeslat. Díky swapu mají za jedno dopoledne nebo odpoledne vše vyřízeno. A možná si i samy pár nových módních kousků pořídí. Swapování je navíc udržitelné a šetrné pro přírodu. Děláte tak nejenom něco pro sebe, ale i pro všechny kolem.

Kam na swap?

A teď se podíváme na to, kde se swapy konají a které patří k těm nejznámějším.

Swap oblečení se například pravidelně koná v Hradci Králové. Dá se zde vyměňovat jak oblečení, tak doplňky, i třeba obuv, hračky, domácí potřeby nebo knihy. V Praze se například koná pravidelně swap Z pokoje do pokoje. Vyplatí se sledovat i stránky Swap Prague. Máte to blíž do Brna? V tom případe se čas od času mrkněte na facebookové stránky Swap Brno. Na Facebooku ostatně najdete další stránky a skupiny, které se zaměřují na swapy na různých místech po celé České republice. Swapovací akce se konají relativně pravidelně a tak dostanete hned několikrát do roka příležitost zbavit se nepotřebného oblečení a vyměnit ho za jiné.

K TÉMATU  Domácí broskvový ice tea. Připravte si dokonalé osvěžení

Pravidla, která je třeba dodržovat

U některých swapů platí, že za vystavení oblečení a doplňků nic neplatíte. Někdy však musíte zaplatit menší registrační poplatek v řádech několika desítek korun, případně v nižších stovkách korun. Zaregistrovat se ale musíte téměř vždycky, aby pořadatelé měli přehled o tom, kolik lidí přijde své oblečení nabízet.

Než se na nějakou swapovací akci vydáte, připomeňme si ještě jednou všechna pravidla takové akce, která je zapotřebí dodržovat:

  1. Na swap noste pouze věci, které jsou čisté a nepoškozené. Nikdy nenoste použitou kosmetiku ani používané spodní prádlo.
  2. Než si začnete oblečení od ostatních vybírat vy, zjistěte si, kolik kousků na osobu si můžete ze swapu odnést.
  3. Oblečení se neprodává, proto za něj nemůžete požadovat žádné peníze.
  4. Je-li to vyžadováno, musíte se nejprve ke swapování zaregistrovat.
  5. Swapování je především zábava, proto se snažte bavit se co nejlépe. Je to skvělý způsob, jak poznat nové lidi i jak obměnit šatník.

Swap navíc můžete pořádat i vy. Třeba přímo u vás doma nebo na zahradě nebo zkrátka v kterémkoliv jiném prostoru, který pro tuto akci seženete. K tomuto účelu se nejlépe hodí například kulturní domy, kavárny a bistra, školky či školy a v letních měsících třeba i fotbalové hřiště. Zkrátka kterékoliv místo se vám líbí.  

Kromě oblečení a módních doplňků se pořádají taktéž swapy rostlin, knih, CD a vinylových desek nebo třeba počítačových her.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Nakupování v sekáčích: Proč bychom nákup z druhé ruky měli preferovat?

Zdroje článku:
www.idnes.cz, zena-in.cz, abecedazahrady.dama.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Šikana, zejména u dětí, vyžaduje okamžitý zásah. Pokud se vaše dítě najednou rozhodne, že už nechce chodit do školy nebo že chce ukončit kroužek, měla by proběhnout diskuse. Posaďte se se svým dítětem a zeptejte se ho, co se v jeho životě děje. Mějte soucit, porozumění a péči ve svých slovech a tónu hlasu, aby se vaše dítě mohlo otevřít vám.
Užíváte antikoncepční pilulky? Hodně často ponocujete a na fyzickou aktivitu vás moc neužije? Pak se nesmíte divit, že vaše libido poněkud stávkuje. Co s tím vším má společného náchylnost ke stresu?
Mít dokonalou postavu bez špíčků je snem snad každé ženy. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc, jistě jste už někdy přemýšlela o možnosti liposukce. Zatímco některé ženy se nebrání operativnímu zákroku, jiné ženy by raději upřednostnily bezbolestnou metodu hubnutí. A právě v tu chvíli se nabízí možnost využití kryolipolýzy, laserové liposukce nebo kavitace. O jaké metody se jedná a fungují vůbec?
Doplňky do koupelny používáme každý den, ale kromě jejich praktického účelu si dnes můžeme pořídit i krásné designové kousky, které podtrhnou styl vaší koupelny. Dávkovače mýdla, zásobníky na tampony, kelímek na vyplachování úst, košíky na kosmetiku nebo různé držáky, všechno si můžete vyladit k obrazu svému. Inspirujte se.
Standartní diety typu: celý den nic nejím, nebo jím jen dělenou stravu, to zná každý. Představíme vám ale takové diety, u kterých budete kroutit hlavou, jak to jen mohlo někoho napadnout. Zda opravdu tyto diety zabírají, to vám nepovíme. Rovněž žádáme, abyste se jimi slepě neřídili a nevybrali si dietu jen proto, že by mohla zabrat. Jakákoli strava by měla zohledňovat individuální vlastnosti a odpovídat vašim osobním přáním a zdravotnímu stavu.
Červená řepa je doslova vitaminová bomba. Obsahuje mnoho látek, příznivých pro náš organismus. Může se pyšnit například vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu B. Mimo jiné také obsahuje další blahodárné minerály, jako je hořčík, draslík, sodík. Je plná železa a kyseliny listové, a tak se doporučuje i při chudokrevnosti. Také příznivě působí na štítnou žlázu, protože v ní najdeme i jód. A jaké má další skvělé vlastnosti?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek