Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

9x za štíhlou linii. Nízkokalorické drinky, které si můžete bez výčitek dopřát

Tu a tam každý z nás dostane chuť na dobrý koktejl. Jenže… Když se snažíte nějaké to kilo shodit nebo si chcete udržet štíhlou linii, máte logicky trochu zábrany. Nebo výčitky. Ostatně alkohol zrovna patří k nápojům, kterým bychom se pro štěstí své váhy měli vyhýbat. Ovšem naštěstí ne tak docela.
nízkokalorické
Najít nízkokalorické drinky není ve výsledku zase tak těžké.

18. 05. 2022

18. 05. 2022

Stejně tak ve světě alkoholu objevíte spoustu lahodných drinků, které si můžete s klidem vychutnat i tehdy, když si na své váze zakládáte. Pojďme se mrknout na devítku drinků, které se řadí mezi nízkokalorické.

Co je nízkokalorický alkohol?

Všichni moc dobře víme, že zrádné kalorie na nás číhají opravdu všude a (bohužel) jinak tomu není ani v případě alkoholu, který bychom si občas s chutí dali, ale snažíme se mu v zájmu své zdravé váhy obloukem vyhýbat. Ostatně je pravdou, že alkoholické nápoje ve větší míře stojí za obezitou a ve větším množství škodí i dalším orgánům.

Vůbec nejhorší je, že alkohol je zdrojem prázdných kalorií, takže dost často si dáme skleničku, dvě, k tomu přijde chuť na chipsy či oříšky a malér je na světě. Kalorie skáčou jako divé. Mnoho míchaných nápojů zpravidla obsahuje znásobenou dávku cukru, ovšem s nulovou nutriční hodnotou. Dobrou zprávou ale je, že i na to můžete snadno vyzrát. Musíte akorát vždy předem pouvažovat, co si dáte, případně vyladíte některé ingredience tak, abyste snížili kalorickou hodnotu na minimum.

Jak snížím kalorickou hodnotu?

To můžete snadno udělat díky přidání ledu nebo perlivé vody, které neobsahují žádné kalorie. Případně můžete pro své drinky vybírat čerstvé šťávy bez přidaných cukrů a pro následné další doslazení použít třeba stévii místo sladkých sirupů a rafinovaného cukru. A právě tyto vědomosti vám skvěle poslouží pro přípravu vašich oblíbených drinků, které v několika bodech snadno odlehčíte. 

Margarita

Klasická margarita ani v nejmenším nespadá mezi nízkokalorické drinky. Je to kalorická bomba s přemírou cukru. Pokud chcete její původní verzi odlehčit, použijte čerstvou limetkovou šťávu, tequilu a jako sladkou tečku sirup z agáve, čímž snížíte obsah kalorií. Někteří mistři přes alkoholické nápoje doporučují přidat do margarity i další živiny v podobě avokáda, manga nebo pomerančové šťávy.

K TÉMATU  Spalničky, dávivý kašel, příušnice. Vypadalo to, že jsou definitivně pryč, ale vrací se zpět. Máme se bát?

Obsah kalorií: 95 kcal

Gin a Tonic

Gin s tonicem je klasika, která však může obsahovat spoustu kalorií, a to právě díky tonicu. Přestože je tento oblíbený nápoj proslulý svou lehkou hořkostí, skrývá zpravidla vysoké hodnoty fruktózového kukuřičného sirupu, zrovna tak i dalších přídavných sladidel – různé cukry nebo umělá sladidla. Jak ale tento nápoj odlehčit? Zkuste Seltzer, který je oblíbenou součástí zahraničních koktejlů. Proč? Protože je zpravidla zdrojem nulového množství cukru a tedy i kalorií.

Obsah kalorií: 97 kcal

Bílé a červené víno

Říká se, že umírněné pití červeného nebo bílého vína je prospěšné pro zdraví, přičemž každý typ má své pozitivní účinky. Pod záštitou takového tvrzení proto míváme pocit, že dát si více než jednu skleničku zdraví neškodí.

víno
Suché bílé víno je v zásadě nízkokalorické. Z takových si vybírejte.

Škodí, a navíc tím naskakují přijaté kalorie. Vůbec nejlepší volbou jsou samozřejmě spíš suchá vína, která obsahují podstatně méně kalorií než polosladká až sladká vína. Bílé pak můžete doplnit třeba sodovkou a vytvořit si vinný střik, který osvěží vaše chuťové buňky, avšak s rozumnou kalorickou hodnotou. Pokud se tedy zaměříme na suché, případně polosuché, můžete si je bez obav dát.

Obsah kalorií: 121-125 kcal

Martini

Ačkoli Martini patří k silnějším nápojům, odborníci tvrdí, že právě to může přispět k tomu, že ho ve své podstatě vypijete méně, než sladkých drinků, které se pijí vlivem své chuti nejsnadněji. Zároveň také doporučují ozvláštnit Martini třeba citrónovou šťávou či dokonce olivovou šťávou, která drinku dodá nádech specifické chuti.

Obsah kalorií: 120 kcal

Light pivo

Spousta studií dokazuje, že pivo je zdrojem vitamínu B, vápníku, hořčíku i selenu, navíc jeho umírněné pití údajně snižuje krevní tlak. I tak je ale poměrně dost kalorické. Vůbec nejlepší je vyhledávat odlehčená light piva, která potěší vaše chuťové buňky s menším množstvím kalorií oproti klasickému pivu.

K TÉMATU  Jak se v karanténě nezbláznit. Nejlepší tipy, jak zvládnout svůj psychický stav v sociální izolaci

Obsah kalorií: 100 kcal

alkohol
Pivo má hodně vitamínů, ale má i hodně kalorií. Zkuste pátrat po tzv. pivu light.

Vodka se sodou

Sice trochu obyčejný drink, avšak může být zdravější volbou, pokud máte chuť na tvrdý alkohol. Kombinace vodky třeba s bublinkovým Seltzerem sníží množství kalorií, protože neobsahuje cukry ani žádná sladidla. Má to i další výhody. Díky zředění do sebe dostanete i vodu, což je při pití alkoholu důležité, a navíc vlivem perlivého nápoje zkrotíte své tempo v popíjení. Studie totiž prokázaly, že přítomnost bublinek snižuje množství vypitých nápojů v porovnání s neperlivými drinky.

Obsah kalorií: 97 kcal

Šampaňské

U šampaňského platí podobná pravidla jako u vín. Při svém výběru se proto zaměřte spíše na suché varianty, které mají méně cukru i kalorií. Během nákupu zkuste na štítku pohledat slůvko “brut”, což ve francouzštině znamená neslazené či suché a pro vás tím nízkokalorické.

Obsah kalorií: 95 kcal

Mojito

Milujete mojito a přitom si držíte štíhlou linii? Pak si ho v klidu dejte, ovšem doporučujeme spíše jeho domácí obdobu. Mojito připravené v restauracích či barech zpravidla obsahuje víc cukru, než je potřeba. Doma si ho můžete připravit v nízkokalorické verzi – stačí ostatně jen vyměnit běžný cukr za stévii a hnedle klesne množství kalorií na optimální hladinu.

Obsah kalorií: 143 kcal

Paloma

Je alternativou k Margaritě, ovšem obsahuje grapefruitovou a limetkovou šťávu. Pokud si ji chcete vychutnat s minimem kalorií, stačí na to jít od lesa. Pro přípravu Paloma drinku použijte čerstvé ovocné šťávy (lahvové zpravidla mívají vyšší obsah cukru) a pro následné doslazení použijte agávový sirup nebo stévii. Díky tomu ušetříte poměrně velké množství kalorií.

Obsah kalorií: 170 kcal

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Pivo nebo víno? Máme pro vás dobré zprávy. Ale i ty špatné

Přineste do své kuchyně trochu exotiky a připravte si grilované ovoce

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pustili jste se do rekonstrukce vašeho domova a čeká vás mimo jiné i koupelna? Pokud ale místo pro relax a očistu není příliš velké, musíte hodně přemýšlet nad rozvržením celého prostoru. Přinášíme vám pár tipů, které se vám budou při zařizování hodit.
Pod tímto jménem si lze představit nejen Nizozemce známého jako Ledový muž, ale současně i jeho zázračnou techniku otužování, která po celém světě zaznamenala neuvěřitelný boom a vedla k inspiraci mnoha a mnoha lidí. Wim Hof je proslulý svou odolností vůči chladu a je několikanásobným rekordmanem v této oblasti. V čem jeho metoda spočívá?
Přemýšlíte o zajímavém prvku do ložnice nebo obývacího pokoje? Stoličky a taburety nejen, že dobře vypadají, ale jsou také naprosto univerzální. Slouží jak k samotnému sezení, tak i jako opěrka pro vaše unavené nohy při posezení v sedačce nebo křesle u televize. Využití najdou také v předsíni jako sedátko při obouvání. Stoličky i taburety lze dnes koupit téměř v jakékoli designové podobě.
S online kurzy se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Když nebylo možné setkávat se offline, podnikatelé se nalodili na online vlnu a rozjeli to právě ve světě internetu. A tak vznikly nejen kurzy týkající se výuky cizích jazyků, ale i efektivní způsoby, jak zlepšit své schopnosti nebo se naučit něčemu úplné novému, a to třeba FB reklamě nebo působení na sociálních sítích. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí nějakého konkrétního online kurzu, seznamte se s několika věcmi, které se vyplatí vědět a znát.
Bílá kuchyně se může už od prvního pohledu zdát jako jasná výhra. Je to barva, která se hodí ke všemu, je nadčasová a nesmrtelná. Možná máte představu, že bílá kuchyně vydrží roky, protože nikdy nevyjde z módy. Navíc už se nemůžete dočkat, jak se vyřádíte na doplňcích, protože k bílé se přece hodí všechno. Bílá kuchyně ale má i své stinné stránky. Znáte je?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek