Úterý , 04. 10. 2022

František

Móda baretů pokračuje. Kupte si francouzský baret nebo si vytvořte svůj originál

Baret vede jako pokrývka hlavy i pro letošní podzim a zimu. V posledních dvou letech zažívá tento francouzský look stále strmý vzestup. Půjdete do něj?
Móda baretů pokračuje. Kupte si francouzský baret nebo si vytvořte originál
zdroj: 123RF.com

12. 12. 2019

Čepice sedláků módní ikonou

Baret není žádnou novinkou posledního století. Podobné pokrývky hlavy nosili v minulých tisících letech především dělníci, zemědělci, a postupně také umělci. Jediným původním materiálem totiž byla plsť. A díky její dobré odolnosti povětrnostní vlivům se hodila pro všechny, kteří pracovali venku.

Vše se změnilo na začátku 20. let minulého století ve Francii, kdy si baretu všimla slavná módní návrhářka Coco Chanel a udělala z něj módní hit. Tak se barety přesunuly z polí a staveb do městských ulic a dodnes vlastně nevyšly z módy. Najděte si, jak barety slušely například Gretě Garbo, Brigitte Bardot nebo třeba Kate Moss. A když se podíváte na love story Notting Hill, tak uvidíte, jak roztomile v něm vypadá Julia Roberts.

Na každou hlavu, pro každou příležitost

Baret se hodí se ke každé postavě, k mnoha outfitům, dlouhým i krátkým vlasům. Jeho pořízení není finančně náročné. Můžete mít v několika různých provedeních, barvách i materiálech, protože už dávno neplatí, že se vyrábí jen z plstě. V průběhu let přibyla vlna, kůže, samet nebo kašmír. Pletené originály jsou pak letos vrcholem pomyslného žebříčku. Jestliže jste zručná pletařka, snadno si vymyslíte ten svůj jedinečný.  

Baret skvěle funguje nejen jako pokrývka hlavy, ale především jako módní doplněk. Lze jej totiž dokonale sladit s téměř každým outfitem. Od elegantního stylu, přes casual až po sportovní.

Móda baretů pokračuje. Kupte si francouzský baret nebo si vytvořte originál
zdroj: 123RF.com

Experimentujte s vlasy, ozdobami i vzory

Baret se hodí ke každému účesu. A pokaždé dosáhnete jiného vzhledu. A tak můžete být dáma s drdolem v baretu nebo si sčesat drdol dozadu a baret posadit nad něj. Stejně můžete učesat culík nebo copy. Velmi stylové jsou měkké vlny, které musí vykukovat z baretu a rámovat tvář. Klasikou je samozřejmě mikádo, které vás přenese do 20. let minulého století. Zvláště, když doladíte outfit do pánského stylu.

K TÉMATU  Chraňte svou pleť v mrazu. Nebojte se hydratace. V zimě je třeba víc, než v létě

Nebojte se experimentovat a inspirujte se letošními barvami a vzory. Zkuste zvířecí motivy, perly, spony nebo štras. Baret se také může stát ozdobou vašeho večírkového outfitu. Aktuálně jsou pro tyto příležitosti trendy sametové barety se síťkou, s broží či ozdobené flitry. Barva baretu by neměla být podle doporučení stylistů stejná jako vrchní část oblečení. Když ho barevně sladíte s kabátem, můžete působit spíš jako šedá myš. Nebojte se kombinací a kontrastů. Pořiďte si baret v barvě bot, rukavic nebo šály. Anebo jich mějte po ruce několik, abyste mohla kombinovat a měnit.

Jak nosit baret?

Velmi žensky a zároveň elegantně působí, posadíte-li baret na hlavu rovně a vytáhnete ven ofinu a pramínky vlasů kolem tváře. Když začne mrznout, jen stáhnete baret přes uši a máte zimní verzi. Nebo nechte baret na hlavě rovně, ale posuňte jej hodně dozadu. Typického francouzského looku dosáhnete posazením baretu našikmo. Je to prostě klasika.

A protože baret se nosí volně, nezapomeňte si jej připevnit sponkami k hlavě. Aby nesklouzl, neuletěl, nerozcuchal. Barety koupíte v mnoha variantách a každý bude na hlavě vypadat trochu jinak. To je účelem hry. Právě kreativita je na baretech tak skvělá. Inspirujte se módními ikonami nebo jen svou fantazií a vytvořte si svůj vlastní baretový look.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je tu! První článek, první krůček k cestě za posunem, učením se, přeměnou zaběhlých vzorců. Z upřímné zpovědi jedné odvážné ženy se dozvíte, proč za mnou přišla, kam se chce pomocí koučinku Emočních rovnic posunout i proč si vybrala právě mě. Bude to naše společná jízda - na rok, rok a půl. A vy budete u toho a nahlédnete tak do způsobu mé práce z první řady. Vaše Marcela Hlaváčková.
Čekáte přírůstek do rodiny? Gratulujeme! Jednou z velice krásných povinností, která na vás v budoucích měsících čeká, vymýšlení, jak zařídíte pokojíček. Jaké jsou novinky, které vás potěší, a co by v pokojíček pro miminko rozhodně nemělo chybět?
Psi jsou odjakživa symbolem věrnosti a oddanosti. I mezi nimi se však najdou jedinci, kteří v tomhle směru excelují. Možná znáte příběh japonského psa plemene Akita Inu jménem Hačikó ze dvacátých let minulého století. Ten byl zvyklý čekat na svého pána, univerzitního profesora v letech, na jednom tokijském nádraží, kde ho páníček nechával cestou do práce.

Nepřehlédněte

Když se řekne slovo jóga, většina z nás si představí cvičení. Cvičení, které má mnoho podob a napomáhá k lepšímu držení těla, k uvolnění nebo posílení svalstva. Jóga je však nejen o fyzickém cvičení, ale i o tom psychickém. Pomáhá posilovat tělo i mysl, a jde v ní především o rovnováhu, spojení a také o duchovno.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek