Pátek , 31. 03. 2023

Kvido

Móda baretů pokračuje. Kupte si francouzský baret nebo si vytvořte svůj originál

Baret vede jako pokrývka hlavy i pro letošní podzim a zimu. V posledních dvou letech zažívá tento francouzský look stále strmý vzestup. Půjdete do něj?
Móda baretů pokračuje. Kupte si francouzský baret nebo si vytvořte originál
zdroj: 123RF.com

12. 12. 2019

Čepice sedláků módní ikonou

Baret není žádnou novinkou posledního století. Podobné pokrývky hlavy nosili v minulých tisících letech především dělníci, zemědělci, a postupně také umělci. Jediným původním materiálem totiž byla plsť. A díky její dobré odolnosti povětrnostní vlivům se hodila pro všechny, kteří pracovali venku.

Vše se změnilo na začátku 20. let minulého století ve Francii, kdy si baretu všimla slavná módní návrhářka Coco Chanel a udělala z něj módní hit. Tak se barety přesunuly z polí a staveb do městských ulic a dodnes vlastně nevyšly z módy. Najděte si, jak barety slušely například Gretě Garbo, Brigitte Bardot nebo třeba Kate Moss. A když se podíváte na love story Notting Hill, tak uvidíte, jak roztomile v něm vypadá Julia Roberts.

Na každou hlavu, pro každou příležitost

Baret se hodí se ke každé postavě, k mnoha outfitům, dlouhým i krátkým vlasům. Jeho pořízení není finančně náročné. Můžete mít v několika různých provedeních, barvách i materiálech, protože už dávno neplatí, že se vyrábí jen z plstě. V průběhu let přibyla vlna, kůže, samet nebo kašmír. Pletené originály jsou pak letos vrcholem pomyslného žebříčku. Jestliže jste zručná pletařka, snadno si vymyslíte ten svůj jedinečný.  

Baret skvěle funguje nejen jako pokrývka hlavy, ale především jako módní doplněk. Lze jej totiž dokonale sladit s téměř každým outfitem. Od elegantního stylu, přes casual až po sportovní.

Móda baretů pokračuje. Kupte si francouzský baret nebo si vytvořte originál
zdroj: 123RF.com

Experimentujte s vlasy, ozdobami i vzory

Baret se hodí ke každému účesu. A pokaždé dosáhnete jiného vzhledu. A tak můžete být dáma s drdolem v baretu nebo si sčesat drdol dozadu a baret posadit nad něj. Stejně můžete učesat culík nebo copy. Velmi stylové jsou měkké vlny, které musí vykukovat z baretu a rámovat tvář. Klasikou je samozřejmě mikádo, které vás přenese do 20. let minulého století. Zvláště, když doladíte outfit do pánského stylu.

K TÉMATU  Vřes: Podzimní rostlina, která zažene nespavost. Jak ho pěstovat?

Nebojte se experimentovat a inspirujte se letošními barvami a vzory. Zkuste zvířecí motivy, perly, spony nebo štras. Baret se také může stát ozdobou vašeho večírkového outfitu. Aktuálně jsou pro tyto příležitosti trendy sametové barety se síťkou, s broží či ozdobené flitry. Barva baretu by neměla být podle doporučení stylistů stejná jako vrchní část oblečení. Když ho barevně sladíte s kabátem, můžete působit spíš jako šedá myš. Nebojte se kombinací a kontrastů. Pořiďte si baret v barvě bot, rukavic nebo šály. Anebo jich mějte po ruce několik, abyste mohla kombinovat a měnit.

Jak nosit baret?

Velmi žensky a zároveň elegantně působí, posadíte-li baret na hlavu rovně a vytáhnete ven ofinu a pramínky vlasů kolem tváře. Když začne mrznout, jen stáhnete baret přes uši a máte zimní verzi. Nebo nechte baret na hlavě rovně, ale posuňte jej hodně dozadu. Typického francouzského looku dosáhnete posazením baretu našikmo. Je to prostě klasika.

A protože baret se nosí volně, nezapomeňte si jej připevnit sponkami k hlavě. Aby nesklouzl, neuletěl, nerozcuchal. Barety koupíte v mnoha variantách a každý bude na hlavě vypadat trochu jinak. To je účelem hry. Právě kreativita je na baretech tak skvělá. Inspirujte se módními ikonami nebo jen svou fantazií a vytvořte si svůj vlastní baretový look.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

I když se letošní léto bude nést v trochu méně omezeném duchu (hygienická opatření se začínají uvolňovat stále víc a víc), přesto se většina lidí rozhodla strávit volné dny s rodinou v tuzemsku. I Česká republika zkrátka nabízí mnoho krásného a atraktivního, tak proč to nevidět? Nemusíte nutně využívat automobil k přejíždění z místa na místo, stejně tak nemusíte ujít desítky kilometrů, abyste se dostali tam, kam se dostat chcete. Stačí usednout na kolo. Česko je totiž cyklostezkami doslova protkané.
Datum 26.8. 2022 se vryje do paměti spoustě z nás. Ten den totiž náš svět navždy opustila oblíbená zpěvačka, herečka, moderátorka i textařka Hana Zagorová. Pojďme na ni společně zavzpomínat a připomenout si její kariéru i osobní život. Ne vždy byl totiž její život procházkou růžovým sadem, ale přesto jsme na její tváři vždy mohli spatřit úsměv.
Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
„Já nemusím, já už ho vidím.” Víc asi nemusíme napovídat, protože snad každý ví, odkud tahle věta řečená jemným dětských hláskem pochází. Ano, z úžasné vánoční reklamy na Kofolu, která se od svého vzniku každé Vánoce objevuje na televizních obrazovkách. Od té doby už ale uběhla řada let. Co dnes tehdy tříletá holčička vlastně dělá?

Nepřehlédněte

Ve všech pohádkách je konec jasný – „Žili spolu šťastně až do smrti.“ Realita je ovšem dost jiná a my se nacházíme v situaci, kdy si z předchozího vztahu do toho nového s sebou bereme děti. Podobně je na tom i náš nový partner. A zapletenec je na světě! Zvládněte vztah mezi nevlastními sourozenci.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek