Domů » Krása a móda » Péče o semišové boty. Jak je čistit, ať jsou i po zimě jako nové
Krása a móda

Péče o semišové boty. Jak je čistit, ať jsou i po zimě jako nové

boty
Ideální pomocník je jemný kartáček s gumou. (foto: 123rf.com)
Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.

V zimě obuv přijde do styku s mnoha venkovními nástrahami, především s blátem, dešťovou vodou, sněhem a solí, která se sype na chodníky. Tím boty trpí. Obzvláště semišové boty. Vznikají na nich nevzhledné mapy, které obuvi kazí dojem a ničí ji. Nesprávná péče nebo dokonce žádná bude znamenat jediné – Ahoj botičky, vyhazov do odpadkového koše. Takže je dobré vědět, jak takové boty čistit, pokud nehodláte neustále kupovat nové páry.

Semiš nemá v lásce vlhkost 

Semiš nejen že nemá vlhkost rád, on ji nesnáší. Otázkou tedy tím pádem bude, jak semišové boty vyčistit? Žádné boty se přece nečistí na sucho, nebo ano?

Semišové boty v tomto případě považujeme za výjimku. Nejlepší je pro ně opravdu čištění na sucho, kdy k čištění použijete jenom kartáč se štětinami. Abyste boty vyčistili opravdu k dokonalosti, kupte si speciální kartáček, který má štětiny uzpůsobené speciálně pro tuto obuv. Takový boty očistí, ale neodře vlákna. Pokud má kartáček z druhé strany gumu, je to ideální pomocník. Gumová část totiž pomůže odstranit skvrny na botě.  

Pořiďte si speciální přípravky na semiš 

Je všeobecně známé, že čištění semišových bot není zrovna nic snadného. V ideálním případě se do toho pusťte ihned po příchodu domů. Ještě předtím než skvrny nebo nečistoty zaschnou. Mnohdy nám ale dostatek sil ani energie k této činnosti nezbývá, ale přesto platí, že čím dříve, tím lépe.

K čištění semišové obuvi přistupujte opatrně. Boty jsou zkrátka poněkud citlivější a choulostivější. V ideálním případě si pořiďte nejen speciální kartáček, ale také speciální přípravky, které jsou na čištění semiše určeny. Většinou se jedná o pěny nebo spreje, které hravě odstraní jakékoli nečistoty a které zároveň o materiál dobře pečují.  

Jak vyčistit semišové boty s domácími pomocníky 

Se speciálními přípravky se semišová obuv čistí ještě lépe. Jenže pokud za přípravky nechcete utrácet nebo pokud nemáte do obuvnictví cestu, hledáte jiné možnosti. V takovém případě se podívejte do vlastní kredence.

Vyzkoušejte octový roztok 

Jednou z možností je kuchyňský ocet, který dokáže odstranit vodní kámen z rychlovarné konvice nebo sprchové hlavice. A pomůže i na semišové boty. Je však třeba ocet smíchat s vodou, a to v poměru 1:1. S pomocí hadříku s ním opatrně vyčistěte špinavá místa na botách a poté je nechte vyschnout.

Chlebová kůrka na semiš 

Dalším způsobem je obyčejná chlebová kůrka. Ačkoliv to zní velmi bizarně, je to opravdu jeden z efektivních způsobů. Chlebovou kůrku použijte hlavně v případě, že se na botách nachází menší špinavá místa. K čištění se používá vždy světlá část kůrky chleba, který je ideálně dva dny starý. 

Mléko a jedlá soda jsou také pomocníci 

Jedlá soda patří k nepostradatelným pomocníkům v domácnosti. Stejně jako kuchyňský ocet i jedlá soda pomáhá od mnoha nepříjemností či nečistot. A zbaví špíny i vaše semišové boty. Jen je třeba lžičku jedlé sody rozmíchat ve sklenici mléka. Poté tento roztok s pomocí hadříku aplikujte na boty a po odstranění skvrn nezapomeňte místo vytříti suchým hadříkem.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kůže dominuje podzimu. Investujte do kalhot i sexy sukní

Dopřejte vašim nohám to nejlepší a obujte zdravotní obuv.