Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Péče o semišové boty. Jak je čistit, ať jsou i po zimě jako nové

Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.
boty
Ideální pomocník je jemný kartáček s gumou. (foto: 123rf.com)

14. 12. 2021

V zimě obuv přijde do styku s mnoha venkovními nástrahami, především s blátem, dešťovou vodou, sněhem a solí, která se sype na chodníky. Tím boty trpí. Obzvláště semišové boty. Vznikají na nich nevzhledné mapy, které obuvi kazí dojem a ničí ji. Nesprávná péče nebo dokonce žádná bude znamenat jediné – Ahoj botičky, vyhazov do odpadkového koše. Takže je dobré vědět, jak takové boty čistit, pokud nehodláte neustále kupovat nové páry.

Semiš nemá v lásce vlhkost 

Semiš nejen že nemá vlhkost rád, on ji nesnáší. Otázkou tedy tím pádem bude, jak semišové boty vyčistit? Žádné boty se přece nečistí na sucho, nebo ano?

Semišové boty v tomto případě považujeme za výjimku. Nejlepší je pro ně opravdu čištění na sucho, kdy k čištění použijete jenom kartáč se štětinami. Abyste boty vyčistili opravdu k dokonalosti, kupte si speciální kartáček, který má štětiny uzpůsobené speciálně pro tuto obuv. Takový boty očistí, ale neodře vlákna. Pokud má kartáček z druhé strany gumu, je to ideální pomocník. Gumová část totiž pomůže odstranit skvrny na botě.  

Pořiďte si speciální přípravky na semiš 

Je všeobecně známé, že čištění semišových bot není zrovna nic snadného. V ideálním případě se do toho pusťte ihned po příchodu domů. Ještě předtím než skvrny nebo nečistoty zaschnou. Mnohdy nám ale dostatek sil ani energie k této činnosti nezbývá, ale přesto platí, že čím dříve, tím lépe.

K čištění semišové obuvi přistupujte opatrně. Boty jsou zkrátka poněkud citlivější a choulostivější. V ideálním případě si pořiďte nejen speciální kartáček, ale také speciální přípravky, které jsou na čištění semiše určeny. Většinou se jedná o pěny nebo spreje, které hravě odstraní jakékoli nečistoty a které zároveň o materiál dobře pečují.  

K TÉMATU  Módní hity pro letošní léto. Vede růžová a bláznivé potisky!

Jak vyčistit semišové boty s domácími pomocníky 

Se speciálními přípravky se semišová obuv čistí ještě lépe. Jenže pokud za přípravky nechcete utrácet nebo pokud nemáte do obuvnictví cestu, hledáte jiné možnosti. V takovém případě se podívejte do vlastní kredence.

Vyzkoušejte octový roztok 

Jednou z možností je kuchyňský ocet, který dokáže odstranit vodní kámen z rychlovarné konvice nebo sprchové hlavice. A pomůže i na semišové boty. Je však třeba ocet smíchat s vodou, a to v poměru 1:1. S pomocí hadříku s ním opatrně vyčistěte špinavá místa na botách a poté je nechte vyschnout.

Chlebová kůrka na semiš 

Dalším způsobem je obyčejná chlebová kůrka. Ačkoliv to zní velmi bizarně, je to opravdu jeden z efektivních způsobů. Chlebovou kůrku použijte hlavně v případě, že se na botách nachází menší špinavá místa. K čištění se používá vždy světlá část kůrky chleba, který je ideálně dva dny starý. 

Mléko a jedlá soda jsou také pomocníci 

Jedlá soda patří k nepostradatelným pomocníkům v domácnosti. Stejně jako kuchyňský ocet i jedlá soda pomáhá od mnoha nepříjemností či nečistot. A zbaví špíny i vaše semišové boty. Jen je třeba lžičku jedlé sody rozmíchat ve sklenici mléka. Poté tento roztok s pomocí hadříku aplikujte na boty a po odstranění skvrn nezapomeňte místo vytříti suchým hadříkem.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kůže dominuje podzimu. Investujte do kalhot i sexy sukní

Dopřejte vašim nohám to nejlepší a obujte zdravotní obuv.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?
Každému se jistě stalo, že se při vaření popálil. Stačí delší pobyt nad unikající párou nebo opomenutí nasazení chňapek a může být neštěstí na světě. Od nehezkých následků vás mohou ochránit lístky aloe vera, které uvnitř ukrývají příjemnou léčivou a zároveň chladivou dužinu. Pěstujete ji na svém okenním parapetu? 
K získání krásné a zdravé pokožky bez nedokonalostí, silných vlasů a pěstěných nehtů nemusíte podstupovat žádné složité procedury. Tím správným receptem pro přirozenou krásu jsou vzácné přírodní oleje, které dokáží s vaším vzhledem učiněné zázraky.
Vzhledem k neustálému nárůstu cen je obzvláště potřebné přemýšlet, co vše si opravdu nezbytně musíme pořídit a zároveň i kde výhodně nakoupíme. Zdražuje vše, zato výše platů zůstává prakticky stejná, a proto se řada občanů uchyluje k nouzovým řešením. Jedním z nich jsou nákupy v Polsku.
Jeho design je tak čistý a jednoduchý, že vypadá jako přepravní kontejner. Little Big House stojí na svahu hory Mount Wellington ve Fern Tree v Tasmánii. Projekt dokončený v roce 2010 a dokonce vyhrál ocenění v kategorii rezidencí a novostaveb. Jak se vám líbí?
V době koronavirové daleko více lidí pracuje formou home office, a tak si může přece jen více řídit svůj pracovní čas. Jestliže máte takovou možnost, zdřímněte si po obědě.
Chorvatsko je nejen pro Čechy velmi oblíbeným místem, kam vyrazit na dovolenou. Ať už hledáte relax u moře, zajímá vás místní kultura a památky, či snad hledáte nějaké dobrodružství, tato země je skvělou volbou. Chorvatsko totiž pro turisty nabízí dokonalé možnosti.
Hmat je jedním ze smyslů, který hojně používáme, ale málo si uvědomujeme, jak velký je to dar i pro všechny kolem nás. Dotyk druhého člověka je nenahraditelný, jak moc Vám chybí zjistíte, až když o možnost vzájemného tělesného kontaktu přijdete.
V zahradě nám přináší radost, uklidňuje a nabíjí pozitivní energií. Zahradní jezírko vytváří příjemnou atmosféru a jeho realizace není nic těžkého. Můžete vytvořit klasický rybníček s kameny a okrasnými rostlinami, případně do něj umístit nenáročné kapry Koi. Zahradní jezírko může být ale i designově čisté a s pravidelným tvarem, jak si můžete prohlédnout v naší galerii. Které se nakonec stane srdcem vaší zahrádky?
Jeden by se ze všech těch vědeckých studií zbláznil. Co platí dnes, za pár týdnů už se zase shazuje ze stolu. Jak se to tedy má s vodou s citronem, kterou jsme měli pít každé ráno? Pomůže nebo naopak? Možná vás fakta překvapí.
Matek samoživitelek se v naší společnosti najde celá řada. Zejména v posledních letech roste počet rozvodů, na základě kterých se dítě dostane výhradně do péče matky nebo do péče otce. Ve většině případů je dítě svěřeno do matčiny péče, a i když žena získává alimenty v pravidelných intervalech (když se poštěstí), přesto je třeba ohlížet se na finanční stránku a počítat každou korunu. Zejména v případě, že je žena na mateřské dovolené, není to po finanční stránce snadné. Naštěstí přinášíme několik tipů, jak to po finanční stránce zvládnout a nepropadnout zlým myšlenkám.
My ženy jsme kolikrát jedno tajemství vedle druhého. Navenek spořádané a rozumné, ale když se zrovna nikdo nedívá, zpíváme si před zrcadlem s hřebenem v ruce. A děláme toho mnohem více, ale nikomu bychom to nepřiznaly. Často ani nejlepší kamarádce.

Výběr článků

Sedavé zaměstnání je sice na první pohled nenáročné, ale svému tělo s ním přesto radost neuděláte. Tedy pokud pravidelně nesportujete, nebo alespoň nepraktikujete vhodná kompenzační cvičení. Cviky, které vám představíme v našem dnešním článku, se hodí nejen pro takzvané kancelářské krysy, ale pro všechny, které trápí bolavá záda, ztuhlý krk či jiné obdobné potíže.
Jaro je tady a s ním můžeme náš šatník obohatit o stylové oblečení, boty a o svěží módní doplňky. Že netušíte, co je právě trendy? Nevadí! Na následujících řádcích si na aktuální hity na poli módy posvítíme pěkně zblízka. Vy se jen pohodlně usaďte a nechte se inspirovat společně s námi, bude to stát za to.

Nepřehlédněte

Kombuchu už snad známe všichni. Je považovaná za zdravý fermentovaný čaj, který pomáhá nejen našim střevům, ale i celkové imunitě. Ještě ale existuje spoustu věcí, co o ní neznáte. Tak například – věděli jste, že kombucha může i uškodit?
Dnes se připravte pomáhat, když to bude třeba. Budete za to odměněni! Co dalšího radí na pátek asrotroložka Naďa Šmídová?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek