Středa , 30. 11. 2022

Ondřej

Péče o semišové boty. Jak je čistit, ať jsou i po zimě jako nové

Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.
boty
Ideální pomocník je jemný kartáček s gumou. (foto: 123rf.com)

14. 12. 2021

V zimě obuv přijde do styku s mnoha venkovními nástrahami, především s blátem, dešťovou vodou, sněhem a solí, která se sype na chodníky. Tím boty trpí. Obzvláště semišové boty. Vznikají na nich nevzhledné mapy, které obuvi kazí dojem a ničí ji. Nesprávná péče nebo dokonce žádná bude znamenat jediné – Ahoj botičky, vyhazov do odpadkového koše. Takže je dobré vědět, jak takové boty čistit, pokud nehodláte neustále kupovat nové páry.

Semiš nemá v lásce vlhkost 

Semiš nejen že nemá vlhkost rád, on ji nesnáší. Otázkou tedy tím pádem bude, jak semišové boty vyčistit? Žádné boty se přece nečistí na sucho, nebo ano?

Semišové boty v tomto případě považujeme za výjimku. Nejlepší je pro ně opravdu čištění na sucho, kdy k čištění použijete jenom kartáč se štětinami. Abyste boty vyčistili opravdu k dokonalosti, kupte si speciální kartáček, který má štětiny uzpůsobené speciálně pro tuto obuv. Takový boty očistí, ale neodře vlákna. Pokud má kartáček z druhé strany gumu, je to ideální pomocník. Gumová část totiž pomůže odstranit skvrny na botě.  

Pořiďte si speciální přípravky na semiš 

Je všeobecně známé, že čištění semišových bot není zrovna nic snadného. V ideálním případě se do toho pusťte ihned po příchodu domů. Ještě předtím než skvrny nebo nečistoty zaschnou. Mnohdy nám ale dostatek sil ani energie k této činnosti nezbývá, ale přesto platí, že čím dříve, tím lépe.

K čištění semišové obuvi přistupujte opatrně. Boty jsou zkrátka poněkud citlivější a choulostivější. V ideálním případě si pořiďte nejen speciální kartáček, ale také speciální přípravky, které jsou na čištění semiše určeny. Většinou se jedná o pěny nebo spreje, které hravě odstraní jakékoli nečistoty a které zároveň o materiál dobře pečují.  

K TÉMATU  Křivé zuby, nedokonalost, kterou můžete vyřešit!

Jak vyčistit semišové boty s domácími pomocníky 

Se speciálními přípravky se semišová obuv čistí ještě lépe. Jenže pokud za přípravky nechcete utrácet nebo pokud nemáte do obuvnictví cestu, hledáte jiné možnosti. V takovém případě se podívejte do vlastní kredence.

Vyzkoušejte octový roztok 

Jednou z možností je kuchyňský ocet, který dokáže odstranit vodní kámen z rychlovarné konvice nebo sprchové hlavice. A pomůže i na semišové boty. Je však třeba ocet smíchat s vodou, a to v poměru 1:1. S pomocí hadříku s ním opatrně vyčistěte špinavá místa na botách a poté je nechte vyschnout.

Chlebová kůrka na semiš 

Dalším způsobem je obyčejná chlebová kůrka. Ačkoliv to zní velmi bizarně, je to opravdu jeden z efektivních způsobů. Chlebovou kůrku použijte hlavně v případě, že se na botách nachází menší špinavá místa. K čištění se používá vždy světlá část kůrky chleba, který je ideálně dva dny starý. 

Mléko a jedlá soda jsou také pomocníci 

Jedlá soda patří k nepostradatelným pomocníkům v domácnosti. Stejně jako kuchyňský ocet i jedlá soda pomáhá od mnoha nepříjemností či nečistot. A zbaví špíny i vaše semišové boty. Jen je třeba lžičku jedlé sody rozmíchat ve sklenici mléka. Poté tento roztok s pomocí hadříku aplikujte na boty a po odstranění skvrn nezapomeňte místo vytříti suchým hadříkem.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kůže dominuje podzimu. Investujte do kalhot i sexy sukní

Dopřejte vašim nohám to nejlepší a obujte zdravotní obuv.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zná to nejspíš každá z vás. Někdy během svého života jste si určitě ve vztahu prošla fází žárlivosti. Pokud byla oprávněná, a váš partner vám byl opravdu nevěrný, chápeme, že jste ostražitá. Pokud ale byla nemístná, a vy se nacházíte ve zdravém a spokojeném vztahu založeném na důvěře, není se čeho obávat. Jestliže jste si totiž partnerovou oddaností jistá a víte, že má oči jen pro vás, žárlivost vás akorát zbytečně vyčerpává. Proto pro vás máme několik tipů, jak se žárlivostí zatočit.
Známe to všechny, každé z nás se občas stane, že nás přepadne úzkost nebo stres, nic nás nebaví a svou budoucnost vidíme v černých barvách. V této chvíli je zapotřebí zvolnit a udělat si čas sama pro sebe alespoň na pár desítek minut.
Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.
Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.
V zahradě nám přináší radost, uklidňuje a nabíjí pozitivní energií. Zahradní jezírko vytváří příjemnou atmosféru a jeho realizace není nic těžkého. Můžete vytvořit klasický rybníček s kameny a okrasnými rostlinami, případně do něj umístit nenáročné kapry Koi. Zahradní jezírko může být ale i designově čisté a s pravidelným tvarem, jak si můžete prohlédnout v naší galerii. Které se nakonec stane srdcem vaší zahrádky?
Většina obyvatelstva spíše řeší naprostý opak, a to, jak zhubnout nebo minimálně, jak nepřibrat. Každý závidí těm, kteří nemají sklon k tloustnutí. Nicméně na vše existují dva pohledy a žádný extrém není dobrý. Co když opravdu potřebujete přibrat?
Svatba je přelomovým a krásným dnem v životě. Aby byl svatební den nezapomenutelný zejména pro nevěstu a ženicha, je důležité zvolit i tu správnou hudbu. Výběr svatebních písní ovšem není žádná legrace. Co si nevěsty nejčastěji přejí a co se aktuálně hraje? Vyzpovídali jsme DJ, který má v tomhle směru mnohaleté zkušenosti. A zeptali jsme se i samotných nevěst.
Když přicházíte domů, když kolem vašeho domu procházejí lidé, nebo když k vám přijede návštěva, první, co uvidí, je nejen váš dům, ale také zahrada, plot, garážová vrata. První dojem tedy vytváří spousta faktorů. Když dobře sladíte základní prvky na domě i kolem domu, bude vám to dělat radost každý den. V tomto článku se zaměříme na prvky, které se hodí na domě sladit tak, aby byl výsledný vzhled co nejlepší.
Zadar v Chorvatsku láká na originální zpívající schody. Mořské varhany navrhl architekt Nikola Bašić v roce 2005 a od té doby hrají nepřetržitě. Tento architektonický objekt je zároveň neobvyklý hudební nástroj. Zvuk vyluzuje tak jako u klasických varhan vzduch, který je vytlačovaný skrze ocelové trubky, schované ve schodech. Ten dovnitř ženou mořské vlny.

Nepřehlédněte

Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek