Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Péče o semišové boty. Jak je čistit, ať jsou i po zimě jako nové

Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.
boty
Ideální pomocník je jemný kartáček s gumou. (foto: 123rf.com)

14. 12. 2021

V zimě obuv přijde do styku s mnoha venkovními nástrahami, především s blátem, dešťovou vodou, sněhem a solí, která se sype na chodníky. Tím boty trpí. Obzvláště semišové boty. Vznikají na nich nevzhledné mapy, které obuvi kazí dojem a ničí ji. Nesprávná péče nebo dokonce žádná bude znamenat jediné – Ahoj botičky, vyhazov do odpadkového koše. Takže je dobré vědět, jak takové boty čistit, pokud nehodláte neustále kupovat nové páry.

Semiš nemá v lásce vlhkost 

Semiš nejen že nemá vlhkost rád, on ji nesnáší. Otázkou tedy tím pádem bude, jak semišové boty vyčistit? Žádné boty se přece nečistí na sucho, nebo ano?

Semišové boty v tomto případě považujeme za výjimku. Nejlepší je pro ně opravdu čištění na sucho, kdy k čištění použijete jenom kartáč se štětinami. Abyste boty vyčistili opravdu k dokonalosti, kupte si speciální kartáček, který má štětiny uzpůsobené speciálně pro tuto obuv. Takový boty očistí, ale neodře vlákna. Pokud má kartáček z druhé strany gumu, je to ideální pomocník. Gumová část totiž pomůže odstranit skvrny na botě.  

Pořiďte si speciální přípravky na semiš 

Je všeobecně známé, že čištění semišových bot není zrovna nic snadného. V ideálním případě se do toho pusťte ihned po příchodu domů. Ještě předtím než skvrny nebo nečistoty zaschnou. Mnohdy nám ale dostatek sil ani energie k této činnosti nezbývá, ale přesto platí, že čím dříve, tím lépe.

K čištění semišové obuvi přistupujte opatrně. Boty jsou zkrátka poněkud citlivější a choulostivější. V ideálním případě si pořiďte nejen speciální kartáček, ale také speciální přípravky, které jsou na čištění semiše určeny. Většinou se jedná o pěny nebo spreje, které hravě odstraní jakékoli nečistoty a které zároveň o materiál dobře pečují.  

K TÉMATU  Vypadat skvěle jde v každém věku i váhové kategorii. Existuje spousta triků a tipů, jak toho dosáhnout. Tady jsou ty zásadní

Jak vyčistit semišové boty s domácími pomocníky 

Se speciálními přípravky se semišová obuv čistí ještě lépe. Jenže pokud za přípravky nechcete utrácet nebo pokud nemáte do obuvnictví cestu, hledáte jiné možnosti. V takovém případě se podívejte do vlastní kredence.

Vyzkoušejte octový roztok 

Jednou z možností je kuchyňský ocet, který dokáže odstranit vodní kámen z rychlovarné konvice nebo sprchové hlavice. A pomůže i na semišové boty. Je však třeba ocet smíchat s vodou, a to v poměru 1:1. S pomocí hadříku s ním opatrně vyčistěte špinavá místa na botách a poté je nechte vyschnout.

Chlebová kůrka na semiš 

Dalším způsobem je obyčejná chlebová kůrka. Ačkoliv to zní velmi bizarně, je to opravdu jeden z efektivních způsobů. Chlebovou kůrku použijte hlavně v případě, že se na botách nachází menší špinavá místa. K čištění se používá vždy světlá část kůrky chleba, který je ideálně dva dny starý. 

Mléko a jedlá soda jsou také pomocníci 

Jedlá soda patří k nepostradatelným pomocníkům v domácnosti. Stejně jako kuchyňský ocet i jedlá soda pomáhá od mnoha nepříjemností či nečistot. A zbaví špíny i vaše semišové boty. Jen je třeba lžičku jedlé sody rozmíchat ve sklenici mléka. Poté tento roztok s pomocí hadříku aplikujte na boty a po odstranění skvrn nezapomeňte místo vytříti suchým hadříkem.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kůže dominuje podzimu. Investujte do kalhot i sexy sukní

Dopřejte vašim nohám to nejlepší a obujte zdravotní obuv.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Většina žen chce okouzlit své okolí perfektním vzhledem a dobře zvoleným módním outfitem. Z toho důvodu zpravidla volí kousky, které jim sice zaručí vyladěný vzhled, ovšem na úkor jejich zdraví. A možná k takovýmto ženám patříte i vy. Pojďte se proto podívat na několik špatných módních návyků, které neprospívají vašemu zdraví, a zjistěte, jak najít přijatelný kompromis.
Už odmalička nám rodiče vštěpovali, jak důležitá je osobní hygiena. Díky dobré výchově jsme se tak naučili, že si musíme pravidelně čistit zuby, aby se nám nekazily, že se musíme pravidelně mýt, abychom byli čistí, hezky vypadali a nezapáchali. A když se jednoho dne objevila influencerka Aella, která bez ostychu přiznala, že se ročně vykoupe jen 37x, vzbudila s tím velké a opravdu šokující pozdvižení. Čím se obhajuje a je ve skutečnosti opravdu taková čunča, jak se zdá?
Pojem alternativní bydlení nemusí znamenat nepohodlí a nečistotu. Hlavní je mít k dispozici pozemek, a skutečně příjemný domov se pak dá vytvořit v přepravním kontejneru, lesní chalupě nebo mobilheimu. Záleží na způsobu provedení. Tyhle ukázky vás přesvědčí, že alespoň jako letní chalupu je co závidět. I v malém prostoru se dají vykouzlit divy. Nevěříte?
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
Tinnitus je nemoc, která přichází zcela nečekaně, ale nezřídka s námi zůstává po celý život. Často se o ní hovoří jako o civilizační chorobě. Jenže tinnitus není nemoc jako taková, spíše jde o příznak něčeho jiného, jen lékaři stále nevypátrali čeho.
Ženské představy o tom, jestli jsme dobré v posteli (v sexu) nebo nikoli, se od těch mužských diametrálně liší. Jestli jste si dosud myslela, že to dokážete při intimních chvilkách pořádně roztočit a partner o vás pěje mezi svými kamarády jen samé chvály, možná že to nebude až tak horké. Probádaly jsem terén a došly k zajímavým závěrům.
Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!

Nepřehlédněte

Každá z nás chce být krásná. Ale je nutné být krásná za každou cenu? V případě prodlužování vašich vlastních řas těmi umělými rozhodně platí, že zdraví je důležitější. Jaká vám kvůli umělým řasám hrozí rizika? A čím můžete umělé prodlužování nahradit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek