Sobota , 13. 07. 2024

Markéta

Ženy ve vědě, které se zapsaly do historie lidstva

Zatímco svět čelí velkému množství výzev, jako je například změna klimatu nebo nedostatek obnovitelných zdrojů, společnost by měla začít ženské nápady a vynálezy brát vážněji. Proč? Protože i ženy už mnohokrát dokázaly, že si zaslouží na poli vědy uznání.
ženy
Ženy stojí za mnoha úžasnými objevy naší historie.

08. 02. 2023

Ženy na poli vědy se v posledních několika desetiletích dostávají do popředí. Navzdory jejich pozoruhodným a průkopnickým objevům však ženy v tomto oboru představují pouze necelých 30 % z výzkumných pracovníků po celém světě. A co se týče ocenění a uznání jejich práce, tak toho se jim dostane zřídkakdy. Ze všech Nobelových cen za vědu připadla pouhá 4 % ženskému pohlaví. Po tomhle článku nám dáte za pravdu, že by se to mělo změnit.

Dorothy Hodgkin

Dorothy Crowfoot Hodgkin, narozena v roce 1910, se dokázala probojovat na studia do Oxfordu, kde byla vyhlášena výjimečnou studentkou. V roce 1932 získala titul s vyznamenáním v oboru chemie. O čtyři roky později dokončila cambridgeský doktorát a vrhla se na výzkum struktury penicilinu. Od 50. let 20. století počala zkoumat strukturu inzulinu a vytvořila první modely molekuly inzulinu.

Dorothy byla vůbec první osobou zabývající se rentgenovou krystalografií, výzkumem přírodních molekul. Nobelova cena za chemii jí byla v roce 1964 náležitě udělena, určila struktury penicilinu a vitamínu B12. Pět let po udělení tohoto nejvyššího uznání se jí podařilo rozšifrovat strukturu inzulinu.

Katherine Johnson

Geniální, bezchybná matematička, tím vším byla Katherine Johnson. Patřila k týmům matematiků v NASA, kde na ní závisely úspěchy celých misí, jelikož výpočty vesmírného týmu musely být naprosto bezchybné.   

Její práce vypadala tak, že počítala trajektorie, startovací možnosti a případné nutné návraty pro výpravy do vesmíru. Podílela se na programu Mercury, na letu prvního Američana do vesmíru (Alan Shepard), prvního člověka na oběžné dráze (John Glen) anebo na plánech pro let na Mars.

ženy
Ezra Edelman, Caroline Waterlow a významná matematička Katherine Johnson na předávání Oscarů.

Přestože ženy v té době neměly jednoduché se o takové úkoly ucházet, Katherine navíc byla Afroameričanka, což jí cestu ještě víc znesnadnilo. Přesto se nevzdala a svým oddáním dopomohla k prozkoumání určité části vesmíru. Barack Obama jí během svého úřadu udělil Prezidentskou medaili s tím, že značně dokázala posunout dosud zajeté hranice lidských znalostí.

K TÉMATU  Práce snů

Její příběh byl přeložen na filmová plátna a získal si velkou diváckou pozornost. Nominován byl na tři Oscary. Přestože nakonec nevyhrál ani jedno ocenění, tehdy 98letá Katherine na pódiu stanula za burácivých ovací všech přítomných diváků.

Rosalind Franklin

Rosalindina vášeň byla již od útlého věku fyzika a chemie. Díky své píli mohla studovat na Cambridge a zabývat se viry, molekulami a jejich strukturami. Svou prací velkou měrou přispěla k objasnění DNA, RNA, struktur virů a grafitu. V roce 1953 Rosalindin kolega Wilkins ukázal Jamesi Watsonovi a Francisi Crickovi data z rentgenu, jimiž Rosalind potvrdila 3D strukturu DNA.

Roku 1957 Rosalind Franklin v mladistvém věku 37 let podlehla rakovině vaječníků. O čtyři roky později byla zmíněným dvěma vědcům udělena Nobelova cena za řešení struktury DNA. Watson navrhl, aby Rosalind bylo taktéž dopřáno ocenění, nicméně komise odmítla s tím, že posmrtně se cena neuděluje.

Cecilia Payne-Gaposchkin

Cecilii patří mnohá prvenství; jako první získala titul Ph.D. na univerzitě Radcliffe, byla první ženskou profesorkou na univerzitě Harvard a jako první určila skladbu hvězd.

Její dizertační práce byla označena za nejdůležitější vůbec v dějinách astronomie. V ní dokázala potvrdit, že hvězdy se chemicky skládají ze 70 % vodíku, 28 % helia a zbylá 2 % patří kyslíku, uhlíku a dusíku či neonu.

Inge Lehmann

Dánská seismoložka Inge Leihmann potvrdila, že Země má své pevné vnitřní jádro. Mezi roky 1929 a 1939 porovnávala různé soubory dat ze zemětřesení, aby přesvědčivě určila, co je uvnitř Země.

Vlny ze zemětřesení byly zaznamenávány na seismometrech a Inge si uvědomila, že vlny přicházející mezi 104. a 140. stupněm od epicentra se integrovaly s pevným vnitřním jádrem. Tudíž vyvrátila do té doby přijímaný názor, že zemské jádro je tekuté.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Radka (22): Úchylný soused mi nedá spát. Kdy už bude konečně klid?

5 knih na téma hledání vnitřní ženy. Které stojí za přečtení?

Vše, co jste kdy chtěli vědět o mrkání. Dávejte si pozor, kde a na koho hodíte očkem

Zdroje článku:
www.sciencefocus.com, www.un.org
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
Včerejší den na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary nabídl bohatý program s filmovými premiérami, setkáními a kulturními událostmi. Herečka Iva Janžurová se představila na premiéře dokumentu Janžurka, která přilákala pozornost filmových nadšenců. Podívejte se na to, co se odehrálo za kulisy jednoho z nejvýznamnějších filmových festivalů ve střední Evropě.
V letní období někdy dostává smartphone zabrat. Na vaší dovolené musí telefon přečkat mnohem náročnější podmínky. Přečtěte si následující tipy a připravte svůj telefon i na tu nejdobrodružnější dovolenou.
Prach a nepořádek má rád asi málokdo. A jelikož se vysávání většinou neřadí mezi nejoblíbenější činnosti, můžete úklid výrazně zrychlit a zefektivnit, pokud se vyvarujete následujících chyb.
Dosud jste si mysleli, že stačí, když si ráno a večer vyčistíte zuby klasickým kartáčkem a zubní pastou a máte hotovo? V tom případě vás zklameme. Pokud chcete předejít zubním kazům, zubnímu kameni a zánětu dásní, pak je zapotřebí věnovat svým zubům řádnější péči.
Jsou konečně vidět výsledky po dlouhých týdnech strávených v posilovně? Konečně se ukazují buchtičky na břiše, kvůli kterým jste poslední měsíce nejedli sladkosti a drželi si zdravý jídelníček? Nezmařte svou dlouhou snahu a vyhněte se několika věcem, po kterých se tloustne, a to extrémně rychle.
Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá. Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá.
Ilona Csáková se po delší pauze vrací na hudební scénu s novým singlem "Afrodiziaka", který je předzvěstí jejího podzimního turné "Tornero". Píseň, na níž se podíleli členové kapely No Name, nabízí zralou a důvtipnou interpretaci lásky, podtrženou minimalistickým videoklipem režiséra Václava Noida Bárty. Přestože singl působí solidně, postrádá energii, která by jej učinila skutečným comebackovým hitem.
Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Chystáte se na dovolenou, ale ještě nemáte úplně rozmyšleno, kam vyrazíte? V tom případě se nechte inspirovat těmi nejoblíbenějšími destinacemi pro letošní rok.

Výběr článků

Včera nastalo novoluní ve znamení Raka a přináší s sebou jedinečné příležitosti pro nové začátky. Jak mohou tyto lunární energie ovlivnit váš život, a na co byste se měli zaměřit, abyste plně využili jejich potenciál? Přečtěte si náš článek a zjistěte, jak tento magický moment využít ve svůj prospěch
Většina z nás si své vlasy barví, protože není spokojená se svou přírodní barvou, která je často spojená s mnoha stereotypy. Například o blondýnách se traduje, že jsou hloupé, zrzky temperamentní a brunetky atraktivní. Mnoho mužů si tak udělá první dojem o ženě na základě její barvy vlasů. Tu určuje látka zvaná melanin, která je produkována u kořene vlasových cibulek.
Přírodní kosmetika je vyrobena výhradně z přírodních ingrediencí – živočišného, rostlinného nebo minerálního původu přísně stanoveným postupem. Je založena na vysoké koncentraci rostlinných či bylinných olejů a extraktů a má své nesporné benefity. Jak přírodní kosmetiku vybrat? Inspirujte se našimi 6 tipy!

Nepřehlédněte

Podzim je ideálním obdobím pro posílení imunity, a můžete toho dosáhnout tím, že zařadíte do své stravy superpotraviny, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty.
Plánování prázdnin s dětmi školou povinnými se často rovná složité manažerské práci. Prázdniny jsou pro všechny děti radostí a úlevou od školních povinností, ale ne tak pro rodiče. Ti musí velmi pečlivě plánovat, kam se školáky. Volných dnů je totiž podstatně víc, než mají dospělí dovolené.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek