Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Ženy ve vědě, které se zapsaly do historie lidstva

Zatímco svět čelí velkému množství výzev, jako je například změna klimatu nebo nedostatek obnovitelných zdrojů, společnost by měla začít ženské nápady a vynálezy brát vážněji. Proč? Protože i ženy už mnohokrát dokázaly, že si zaslouží na poli vědy uznání.
ženy
Ženy stojí za mnoha úžasnými objevy naší historie.

08. 02. 2023

Ženy na poli vědy se v posledních několika desetiletích dostávají do popředí. Navzdory jejich pozoruhodným a průkopnickým objevům však ženy v tomto oboru představují pouze necelých 30 % z výzkumných pracovníků po celém světě. A co se týče ocenění a uznání jejich práce, tak toho se jim dostane zřídkakdy. Ze všech Nobelových cen za vědu připadla pouhá 4 % ženskému pohlaví. Po tomhle článku nám dáte za pravdu, že by se to mělo změnit.

Dorothy Hodgkin

Dorothy Crowfoot Hodgkin, narozena v roce 1910, se dokázala probojovat na studia do Oxfordu, kde byla vyhlášena výjimečnou studentkou. V roce 1932 získala titul s vyznamenáním v oboru chemie. O čtyři roky později dokončila cambridgeský doktorát a vrhla se na výzkum struktury penicilinu. Od 50. let 20. století počala zkoumat strukturu inzulinu a vytvořila první modely molekuly inzulinu.

Dorothy byla vůbec první osobou zabývající se rentgenovou krystalografií, výzkumem přírodních molekul. Nobelova cena za chemii jí byla v roce 1964 náležitě udělena, určila struktury penicilinu a vitamínu B12. Pět let po udělení tohoto nejvyššího uznání se jí podařilo rozšifrovat strukturu inzulinu.

Katherine Johnson

Geniální, bezchybná matematička, tím vším byla Katherine Johnson. Patřila k týmům matematiků v NASA, kde na ní závisely úspěchy celých misí, jelikož výpočty vesmírného týmu musely být naprosto bezchybné.   

Její práce vypadala tak, že počítala trajektorie, startovací možnosti a případné nutné návraty pro výpravy do vesmíru. Podílela se na programu Mercury, na letu prvního Američana do vesmíru (Alan Shepard), prvního člověka na oběžné dráze (John Glen) anebo na plánech pro let na Mars.

ženy
Ezra Edelman, Caroline Waterlow a významná matematička Katherine Johnson na předávání Oscarů.

Přestože ženy v té době neměly jednoduché se o takové úkoly ucházet, Katherine navíc byla Afroameričanka, což jí cestu ještě víc znesnadnilo. Přesto se nevzdala a svým oddáním dopomohla k prozkoumání určité části vesmíru. Barack Obama jí během svého úřadu udělil Prezidentskou medaili s tím, že značně dokázala posunout dosud zajeté hranice lidských znalostí.

K TÉMATU  Lenka (32): Jsem závislá na přejídání se. Můj problém mě dohnal skoro k sebevraždě

Její příběh byl přeložen na filmová plátna a získal si velkou diváckou pozornost. Nominován byl na tři Oscary. Přestože nakonec nevyhrál ani jedno ocenění, tehdy 98letá Katherine na pódiu stanula za burácivých ovací všech přítomných diváků.

Rosalind Franklin

Rosalindina vášeň byla již od útlého věku fyzika a chemie. Díky své píli mohla studovat na Cambridge a zabývat se viry, molekulami a jejich strukturami. Svou prací velkou měrou přispěla k objasnění DNA, RNA, struktur virů a grafitu. V roce 1953 Rosalindin kolega Wilkins ukázal Jamesi Watsonovi a Francisi Crickovi data z rentgenu, jimiž Rosalind potvrdila 3D strukturu DNA.

Roku 1957 Rosalind Franklin v mladistvém věku 37 let podlehla rakovině vaječníků. O čtyři roky později byla zmíněným dvěma vědcům udělena Nobelova cena za řešení struktury DNA. Watson navrhl, aby Rosalind bylo taktéž dopřáno ocenění, nicméně komise odmítla s tím, že posmrtně se cena neuděluje.

Cecilia Payne-Gaposchkin

Cecilii patří mnohá prvenství; jako první získala titul Ph.D. na univerzitě Radcliffe, byla první ženskou profesorkou na univerzitě Harvard a jako první určila skladbu hvězd.

Její dizertační práce byla označena za nejdůležitější vůbec v dějinách astronomie. V ní dokázala potvrdit, že hvězdy se chemicky skládají ze 70 % vodíku, 28 % helia a zbylá 2 % patří kyslíku, uhlíku a dusíku či neonu.

Inge Lehmann

Dánská seismoložka Inge Leihmann potvrdila, že Země má své pevné vnitřní jádro. Mezi roky 1929 a 1939 porovnávala různé soubory dat ze zemětřesení, aby přesvědčivě určila, co je uvnitř Země.

Vlny ze zemětřesení byly zaznamenávány na seismometrech a Inge si uvědomila, že vlny přicházející mezi 104. a 140. stupněm od epicentra se integrovaly s pevným vnitřním jádrem. Tudíž vyvrátila do té doby přijímaný názor, že zemské jádro je tekuté.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Lucie (47): Dcera mi nikdy neodpustí, co jsem udělala. Já jsem ale nemohla jinak

5 knih na téma hledání vnitřní ženy. Které stojí za přečtení?

Vše, co jste kdy chtěli vědět o mrkání. Dávejte si pozor, kde a na koho hodíte očkem

Zdroje článku:
www.sciencefocus.com, www.un.org
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Naši domácnost mohou sužovat nevítaní nepřátelé, kteří nás po ránu nemile překvapí. Jsou jimi brouci, kterým se někdy zkrátka líbí víc v domě než na zahradě, kde mají obvykle svá obydlí. Pokud i k vám domů doputovali drobní tvorové, kteří sice v mnoha případech škodliví nejsou, ale v ostatních ano, prozraďme si, jak s nimi bojovat.
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.
Máte pocit, že jste doma neustále sami? Pravděpodobně zvažujete koupi nového zvířecího kamaráda. Co takhle okřídleného společníka? Papoušci jsou totiž oproti kočkám nebo psům méně náročnými stvořeními, která dokážou žít vlastním životem bez vaší přítomnosti. Při výběru ideálního druhu však buďte opatrní – ne všechny se hodí do bytu.
Jedna z největších tuzemských událostí, Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech, pořádaná od roku 1946, byla tento rok opět tradičně počátkem července. A jako každý rok se stala ostře sledovanou, ať v pozitivním slova smyslu, tak i v tom negativním.
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!

Nepřehlédněte

Máte pocit, že jste vždy třetí kolo, pokud jde o vašeho partnera a jeho telefon? Představte si toto: jste nadšená z rande se svým partnerem – bude to první noc v tomto týdnu, kdy budete trávit čas společně. Ale když se dostanete do restaurace, nepustí telefon z ruky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek