Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Z poradny kouče: Nejdřív jsem opravila sebe. A tak vlastně začal celý můj příběh

Jmenuji se Marcela Hlaváčková a jsem mentorka a koučka osobního a profesního růstu. Pomáhám lidem na cestě k sebevědomí, úspěchu a štěstí, protože já sama vím, jak je na cestě životem mnohdy záchranné lano potřeba. I proto se teď před vámi pomyslně obnažuji a povím vám příběh, který není ničí jiný než můj. Jsem stejná jako vy, jsem taky jenom člověk.
kouč
ilustrační obrázek

13. 04. 2023

Stojím na pardubické třídě Míru a koukám na plakát. Na tom plakátě je pozvání jednoho z nejlepších koučů Aleše Kaliny na jeho přednášku. Stojím tam a přemýšlím, co se sebou. Hlavou mi probíhá celý můj život až do této chvíle. Vše, čím jsem si prošla, jak jsem bojovala a snad i vyhrála. Tady a teď. Teď nastala ta chvíle, kdy mi hlavou letí otázky o smyslu Bytí. Proč tu vlastně jsem? Co tu mám vykonat? Co tu mám změnit? A co vlastně chci Já?

Bitá jak žito

Já, ten člověk, co došel až sem. A přitom má jen šrámy na duši, bolest na srdci a mnoho a mnoho životních zkušeností. Člověk, co si prošel pozemskými starostmi, bolestmi a problémy.

Mamka se mnou měla bouračku, když jsem ještě byla u ní v bříšku. Utíkala před tátou, co pil a bil ji. Bil mamku, bil babičku a bil i mě. A když mě nebil vlastní otec, bil mě nevlastní otec a bila mě mamka. Mamka nezvládala svůj život. Kompenzovala si ho křikem, týráním a bitím mě i mých sourozenců. Ve škole šikana. Neprůbojnost. Nízké sebevědomí. Chudé poměry. Samá práce a žádné peníze. Od čtrnácti jedna brigáda za druhou, ale velké peníze na účtu ne a ne našetřit.

Všechna sláva polní tráva

Když jsem vydělala byznysem první velké peníze, měla jsem okolo sebe lidi, kteří je chtěli. Neuměla jsem se bránit a tak, byť úspěšné a skvěle rozjeté podnikání, zbyly mi opět jen zkušenosti. Zkušenosti s nepoctivými a závistivými společnicemi, zkušenosti s kamarádkami co jen braly, zkušenosti se slávou, co je jen polní tráva. Zkušenosti, že byznys se buduje , ale také chrání! Zkušenosti s nepoctivým dodavatelem, soudy, právničkou, co jí šlo jen o peníze, ale skvěle hrála, jak jí záleží na mně. Zkušenosti, zkušenosti a zase zkušenosti.

K TÉMATU  Eliška (39): Manžel vychovával cizí dítě, nikdy jsem se neměla přiznat

Dva roky života

Nemoci a já. Jo v dětství jsem strávila v nemocnici více času než doma. I pak, během dalšího života, mé tělo mělo jiný postoj ke zdraví, než jsem si přála. Ve čtyřiadvaceti mi tělo zkolabovalo. Ležela jsem a nemohla nic. Nohy neposlouchaly, ruce neudržely hrníček. Dávali mi dva roky života a bylo mi teprve dvacet čtyři. Mám jednu hezkou vzpomínku na dětství v nemocnici, chodila jsem se dívat na komín, na kterém svítila červená světýlka. A ještě jednu, sestřičky mě hladily a měly mě rády.

Jen klid a nic víc

Partner, velká láska, která se postupně se svatbou, s narozením syna, s byznysem a léty vytrácela. Anebo tam byla, ale já ji neviděla. Jak člověk co nezná lásku, ji má vidět u druhého? Když už jsem nevěděla, jak v hádajícím a nepodporujícím vztahu být, odešla jsem. Pronajala jsem si byt, zařídila a sbalila své oblečení, fotky a syna. Ostatní jsem nechala tam, kde to bylo, nechtěla jsem majetek, chtěla jsem klid.

Vlastně mě napadá, že klid bylo právě to, čeho se mi v životě nedostávalo. Doma mamka pořád křičela, vyhrožovala, vyhazovala mě z domu. V podnikání jsem pořád zařizovala a pracovala, abych vydělala na výplaty zaměstnanců. Abych rozšířila firmy. A doma, tam také nebyl klid. Místo, kde má být pohoda, vládl mocenský boj. V místě, kde jsem se chtěla schoulit do náruče, nebyla náruč, co by mě objala.

A tak stojím na té ulici a říkám si, nechci se honit za penězi a úspěchem. Chci dělat něco, co má smysl. Být šťastná. Mít klidný život. Žít v lásce. A to si myslím, že chceme všichni. Právě proto jsem kým jsem a dělám to, co dělám. Podávám pomocnou ruku těm, kteří padají dolů a nevědí jak nahoru.

K TÉMATU  Jindřiška (45): Moje šéfová je příšerná. Jsme pro ni jen čísla!

Vím, jaké je být v pomyslné jámě, úplně na dně, a když lidé okolo mi hlavu přišlapovali ještě více do země. Proto tu jsem, a proto pomáhám lidem co chtějí změnit svůj život. Miluji svoji práci, miluji svůj současný život a jsem nesmírně vděčná za ten okamžik před tím plakátem na třídě Míru…

Budu váš kouč životem

Pokud máte také nějaký klíčový okamžik, který ovlivnil váš život anebo se ho chystáte udělat, budu nesmírně ráda, když ho se mnou budete sdílet. Napište mi. A pokud vás zajímá rada z mé praxe nebo můj postoj k dané situaci, taky napište. Prostě jsem tu pro vás. Něco z mého života, něco z mé praxe kouče, a pár rad co fungují. Ozvěte se na můj mail, který najdete na webových stránkách www.marcelahlavackova.cz a všechno probereme.

Těším se na vaše podněty, otázky a životní milníky

Vaše koučka Marcela Hlaváčková

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

8 tipů jak zvýšit svou psychickou i fyzickou odolnost

Minisérie Guru, sexuální násilí schované za terapii

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dům, do kterého je vidět téměř ze všech stran. Skleněný dům se poprvé objevil v roce 1949. Slavnou stavbu navrhl americký architekt Philip Johnson, získala jméno Glass House a stojí na Ponus Ridge Road v Connecticutu. Její vzhled inspiruje dodnes stavby po celém světě. Myšlenka otevřeného domu s prostým tvarem nabízí skutečně raritní bydlení, a jeho hlavním rysem je jednoduchost a minimalismus. A samozřejmě také dokonalý výhled do zahrady kolem, ale i mnohem dál. Prosklený dům si můžete nechat postavit i vy.
Rodiče ve snaze dopřát svým dětem to nejlepší kupují často hraček víc, než je potřeba. Na trhu existuje spousta hraček a děti chtějí často všechny, které v obchodě vidí. Podle čeho vybrat hračky, které děti zaujmou a vydrží si s nimi hrát dlouhé hodiny?
Svou domácnost je možné zútulnit příjemnými pokojovými rostlinami, které nemají jen estetickou funkci, ale také řadu jiných schopností, jež nám mohou přijít vhod. Předně se pyšní schopností čistit vzduch v domácnosti. Jiné zase přináší do domu peníze a hojnost. Pozastavme se právě nad druhými zmíněnými a prozraďme si, kterými vyplnit prázdné rohy v interiéru.
Obývací pokoj potřebuje něco, kam si odložíte mobil, časopis nebo kávu, když si sednete na sedačku před televizi. Tuhle roli zastávají konferenční stolky. Zaměřili jsme se na ty dřevěné, nebo přímo z masivu. Jsou praktické a s jednoduchým designem, a také si na ně můžete natáhnout nohy! Zkuste si vybrat nějaký originální kousek.
Své zdraví můžeme potěšit různými způsoby. Můžeme začít konečně sportovat nebo se více hýbat. Můžeme si svůj jídelníček zpestřit a dodat do něj potraviny či suroviny, za které nám naše tělo poděkuje. V ideálním případě bychom měli do jídelníčku zakomponovat lněný olej, což je superpotravina výjimečná svými zdravotními benefity. Už jste slyšeli o tělu prospěšných účincích lněného oleje?
Znáte to, s velkou radostí si domů přinesete novou rostlinu, která vypadá báječně, jenže po pár měsících si všimnete jistých vad na kráse. Některé se projeví dokonce okamžitě, jen co kytka překročila práh vašeho domu. Ať už jsou to žluté nebo svěšené listy, každým takovým náznakem se nám rostlina snaží říct, že jí něco chybí, nebo přebývá.
Tento horoskop vynalezli indiáni ze Severní Ameriky, kteří uctívali různé totemy a věřili, že člověk narozený v určitý den v roce je příbuzný s konkrétními zvířaty. Své znamení znáte, teď poznejte svůj totem. Třeba vám odkryje spoustu nového o vaší povaze, věci, o kterých jste dosud nevěděli.
V zimním období vyžaduje vaše pleť i vlasy více péče než po zbytek roku. Neustálé střídání teplot, vítr, mráz, sníh a smog, to je koktejl, který má na vaši pokožku i vlasy zničující účinek. Jak zabránit tomu, aby byla vaše pleť v zimě zašedlá a nezdravá a vlasy oslabené, polámané a bez života? Vyžaduje to kosmetickou první pomoc.
„Já nemusím, já už ho vidím.” Víc asi nemusíme napovídat, protože snad každý ví, odkud tahle věta řečená jemným dětských hláskem pochází. Ano, z úžasné vánoční reklamy na Kofolu, která se od svého vzniku každé Vánoce objevuje na televizních obrazovkách. Od té doby už ale uběhla řada let. Co dnes tehdy tříletá holčička vlastně dělá?
Koberec, nebo lino? Tradiční otázka, kterou si pokládá každý při rekonstrukci, nebo stavbě nového bydlení. Podlahy mohou určovat charakter místnosti, pokud jsou tedy zvoleny správně. Jak koberec, tak lino mají své klady a zápory, takže stojí za to udělat nějaký průzkum a porovnat podlahy, abyste našli to nejlepší.

Nepřehlédněte

Potřebujete si z pohodlí domova přivydělat při mateřské dovolené nebo jenom proto, že home office nepokrývá celý váš volný čas? Možností je opravdu mnoho, zejména v dnešní době. Zatímco některé nabídky práce jsou placené opravdu velmi špatně, jiné jsou ohodnoceny naopak velice dobře - tedy pokud se práce odvádí s dostatečnou kvalitou. To je případ i takzvaného copywritingu - psaní textů pro webové stránky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek