Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Jana (35): Utekla jsem s dětmi od násilníka. Teď nás nedokážu živit

Když jsem četla na internetu nebo v časopisech o ženách, co je muž bil a léta týral, říkala jsem si, jak je možné, že ty ženy dávno neutekly. Jak si mohly všechno nechat líbit? Myslela jsem si, že to není normální, že je jasné, že každá týraná žena by měla od partnera odejít a žít sama.
násilník
ilustrační obrázek (foto: 123RF)

23. 02. 2022

Nyní jsem ale v podobné situaci a začínám to pomalu chápat. Můj partner se projevil jako násilník a musela jsem ho opustit i s dětmi. Není ale snadné vychovávat děti sama a ještě bez peněz. V příbězích těch žen se teď vidím.

S partnerem máme dvě malé děti, starší dceři je devět let a ta mladší má teprve jedenáct měsíců. Na začátku vztahu to bylo všechno jako z románu, měli jsme se skutečně rádi a hodně jsme měli společného. Rok po našem seznámení se narodila dcera. Měli jsme pěkný prostorný pronajatý byt, partner měl dobrou práci, jezdili jsme na výlety i dovolené. Všechno klapalo.

První facka

Jenže po pár letech idylky se začala stahovat mračna i nad námi. Vždycky jsem věděla, že je můj muž horká hlava a hlavně na mě vždycky hrozně žárlil. Když ale byla dcera malá, nemusel na mě žárlit. Byla jsem s ní doma, pečovala o ni, vařila jsem, uklízela a celé dny jsem jen čekala, až se partner vrátí domů z práce. Jenže dcera povyrostla a já si musela najít práci.

Když jsem jako brigádnice nastoupila do kavárny, kterou vlastní moje kamarádka, byl doma oheň na střeše. Můj muž to nedokázal rozdýchat, že mě denně očumují cizí chlapi a v té době jsem taky od něj dostala svou první facku. Když si to vezmu zpětně, už tehdy jsem od něj měla odejít, ale po tom všem mě nenapadlo, že doma se mnou bydlí násilník.

Zkusíme to znovu

Kamarádka mě neustále přesvědčovala, že mám v kavárně zůstat. Ona potřebovala pomoci, ale na druhou stranu mi hrozně vycházela vstříc se směnami, do práce jsem chodila vlastně podle toho, jak jsem mohla já. Nepotřebovala jsem pomoc s hlídáním, na všem jsme se domluvily. To byla výhoda. Partner ale trval na tom, že tam pracovat nebudu. Když jsem něco namítla, ten násilník mě zbil, a tak to šlo asi dva roky, než jsem si našla práci jinou. Přesto jsem váhala, jestli jsem udělala dobře, ale neuměla jsem si představit, že odejdu a budu na všechno sama. A tak jsem to zkousla.

K TÉMATU  Jak se aktivně zabavit v centru Prahy?

Domluvili jsme se, že já změním práci a začneme znovu. Omluvil se mi, chvíli se zase snažil, občas vybouchl, když se vrátil z hospody, ale už mě nebil. Byla jsem ráda, ulevilo se mi. Měla jsem pocit, že jsem si za to mohla sama, vlastně jsem ho k žárlivosti vyprovokovala. Je pravdou, že jsem jako číšnice byla hodně rozverná, někdy jsem se zákazníky maličko flirtovala, ale nikdy jsem svého partnera nepodvedla. Možná jsem jen omlouvala, co udělal, sama před sebou.

Ani další dítě to nespravilo

No jenže po nějaké době si můj muž zase našel jiný důvod, proč na mě křičet a zfackovat mě. Už mu vadilo i to, že jsem sousedovi půjčila vajíčka nebo že jsem se usmála na pošťáka, co mi přinesl balík. Žárlil pořád a zbil mě, i když jsem byla těhotná s naší druhou dcerou. Jenže já byla těhotná, tak jsem s ním zůstala, čekala jsem na zázrak. Náš malý zázrak se narodil a já jsem další facku dostala hned po příchodu z porodnice.

Moc jsem se smála na primáře, co mě rodil. Nemohla jsem kojit, byla jsem ve stresu a doma jsem se bála partnera. To bylo nejhorší období v životě. Nakonec jsem se rozhodla k radikálnímu kroku a odešla jsem i s dětmi. Sbalila jsem nás, když byl ten hrubián a násilník v práci a odešla jsem ke kamarádce. Jenže teď jsem také v šílené situaci.

Z čeho budeme žít?

Kamarádka byla moc hodná, nechala nás u sebe bydlet, ale s miminkem to nešlo dlouho. Ona sama má tři děti a dva psy, musely jsme s holkama pryč. Odstěhovaly jsme se na ubytovnu, sice je to malé, ale velmi čisté a příjemné prostředí. Jenže nájem není úplně malý, já mám jen rodičák a samozřejmě i další výdaje. Nezvládám to platit, už skoro nevím, co nám dám k večeři. Opět se mi v hlavě tak rozjíždějí myšlenky, zda byl dobrý nápad odejít pryč. Je mi proti srsti vyběhávat si dávky na sociálce, chci si najít zase brigádu, ale dcerku mi ani do školky zatím nevezmou.

K TÉMATU  Jak ušetřit za svatbu? Přinášíme vám 9 tipů

Děsím se každého dne, počítám každou korunu a lituji toho, že takto musí moje děti žít.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Používáte ve výchově dětí tělesné tresty? Možná jimi svým ratolestem škodíte

Jak se bránit agresivnímu chování

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jak vybrat brýle tak, aby vám vyhovovaly po všech stránkách? Zaměřte se na funkci, velikost ale i tvar obroučků a celkový design. Právě brýle totiž tvoří výrazný prvek obličeje a mohou vám v celkové image velmi pomoci, vyberete-li si je k obrazu svému. Pojďme si povědět víc.
Dlažby ve vzhledu dřeva jsou ozdobou koupelny a celého interiéru v domě Lukáše Pavelky z Brněnska. Jak sám říká, na výběru podlahových krytin si dala jeho partnerka Pavla zvláště záležet. Inspiraci k dlažbám hledala v časopisech o bydlení. Nejvíc ji okouzlil venkovský styl bydlení, kterému dodala moderní šmrnc pomocí doplňků v severském a industriálním stylu.
Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
Jste příznivci doby minulé, která se nesla v duchu swingu, kloboučků, smokingů a doutníků? V tom případě byste se měli seznámit se stylem Art deco, který je odkazem na období mezi první a druhou světovou válkou. Oldřich Nový, Adina Mandlová nebo románový hrdina Velký Gatsby jsou ztělesněním luxusu, elegance a sofistikovanosti. Inspirujte se našimi tipy a vneste do svého domova kousek dávného luxusu a elegance.
Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.

Nepřehlédněte

O botoxu a jeho účincích se hojně mluví, kosmetické úpravy botoxem jsou skloňovány v médiích a zejména celebrity si v těchto úpravách libují. Ale už zdaleka nejen slavné tváře jeho magii podlehly. Ovšem i když se díky botoxovým injekcím můžete zbavit vrásek, čímž jistě alespoň na chvíli vizuálně zastavíte stárnutí, ne vždy je to výhra.
Hledáte originální tipy na výlety v okolí vašeho bydliště, nebo se rádi podíváte i do jiných krajů České republiky? Přinášíme vám nový seriál, v němž vám prozradíme tipy na ta nejkrásnější a nejzajímavější místa ze všech krajů naší země.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek