Pátek , 20. 05. 2022

Zbyšek

Více generací pohromadě nebo každá zvlášť? Dříve bylo takové bydlení běžné a možná se tento trend zase vrátí! Jaká to má pozitiva?

Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?
Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?
zdroj: 123RF.com

31. 01. 2019

Na venkově je společný život více generací běžný

Za mého mládí byl takový život spíše nutností. Na nový byt dosáhl málokdo, legální pronájmy bytů v podstatě neexistovaly. Takže nebylo zbytí, a často bydleli v třípokojovém bytě prarodiče, rodiče, děti, a ještě třeba stará babička. Museli se vejít. Na venkově se na to pamatovalo, protože tam od nepaměti platilo, že o rodiče, kteří už nemohou pracovat, se musí postarat nová generace. Základem bylo zajistit jim bydlení v dosavadním domě, tzv. výměnek.

Ani v současné době není takové bydlení na venkově výjimkou. Postaví se dům, když se narodí děti a dospějí, většinou alespoň jedno se rozhodne zůstat doma.  Tak se na dům postaví patro, nebo se v prostorné staré chalupě zrekonstruuje půda na podkroví. A byt pro další generaci je hotový.

Vícegenerační bydlení ve městech

I ve městech bydlí v rodinných domcích a vilových čtvrtích více generací. Pokud je taková možnost, je to pro mladé manžele levnější řešení, než si brát hypotéku. A přitom nechat polovinu rodinného domu prázdnou nebo ji pronajmout. To sice rodičům přinese peníze navíc, ale vy budete muset splácet hypotéku.

Při dobré vůli se vždycky najde dohoda

Trnem sváru bývají často společné prostory – zahrada, společné zázemí, topení, energie. Je třeba si předem dostatečně vyjasnit povinnosti a práva členů obou domácností. Kdo poseče zahradu, kdo posype náledí, kdo udělá to či tohle. Také je dobré oddělit si energie, i když bude nutno vyřešit platby za společné prostory.

Starší rodiče mohou mít snahu kontrolovat váš společný život. V kolik hodin jíte, co jedly děti, co s nimi děláte, jak dlouho vám hraje v bytě televize. Nebo že k vám chodí hodně návštěv.Možná se budete s rodiči škorpit a dohadovat, ale vše má své řešení. Pokud je rozumná vůle na obou stranách – a to byste měli poznat už před rozhodnutím o bydlení – dohoda se vždy najde.

K TÉMATU10 zajímavých nápadů, jak využít rohy ve vašem domě

Společný život může přinést podstatná pozitiva

Jestliže jsou již rodiče v důchodu, mohou pohlídat vnoučata. Například když budou nemocná, když se zdržíte v zaměstnání, když si budete chtít vyjít do společnosti. A to bez složitého plánování, cestování do jiného města, nebo přespávání na gauči, které je určitě nebaví. A na oplátku, když budou potřebovat pomoc nakoupit, zapojit mobil, zavézt k lékaři, bude to na vás.

Velkou výhodou je, že vnoučata budou mít dědečka a babičku trvale blízko. Třeba je naučí spoustu věcí, na které vy nemáte čas. Sekat dříví, upevnit poličku, uplést panence šálu nebo vám společně vyrobí pěkný dárek. Jednou na to budou ráda vzpomínat.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nakupování na internetu je bezesporu denní chléb prakticky každého. Zatímco před úderem koronavirové pandemie jsme z internetu objednávali pouze oblečení, nábytek nebo elektroniku, v době karantény jsme si zamilovali rozvoz jídla i potravin až před práh našeho domu.
Když se narodí zdravé miminko, které najednou zemře, jde vždy o nesmírnou tragédii nejen pro rodiče, ale pro celou rodinu. Za náhlou a neočekávanou smrtí miminka může být strašák všech rodičů označovaný jako syndrom náhlého úmrtí kojence. Existují nějaká opatření, která pomáhají výskyt tohoto syndromu snížit? Otázka, která zajímá každou nastávají maminku.
Letní období přeje vytváření krásy. Přejete si i vy mít vaše vchodové dveře nebo interiér ozdobený a překrásný? Podívejte se na naše tipy, se kterými si toto období v roce skutečně oblíbíte. Naše letní věnce dokáže vytvořit každý. Vyberte si, který se bude nejlépe vyjímat u vás doma.
Horská túra nelze srovnávat s běžnou procházkou okolo domu. Při horské túře strávíte chůzí klidně celý den a často se nejedná o odpočinkový výkon ani z hlediska náročnosti trasy. Když se rozhodnete zdolat nějaký vrchol, případně jiný vysoko položený cíl, polovinu cesty stoupáte nahoru a druhou polovinu zase musíte brzdit z kopce, až vás z toho bolí kolena a prsty na nohou.
Přivydělat si z pohodlí domova nikdy nebylo jednodušší než teď. Pokud prahnete po tom, přispívat do rodinného rozpočtu něco navíc, nemusíte nutně chodit z jednoho zaměstnání do druhého, ale můžete se u oblíbeného televizního pořadu pustit do ručních prací. Možností je víc než dost.

Nepřehlédněte

Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek