Sobota , 18. 05. 2024

Nataša

Více generací pohromadě nebo každá zvlášť? Dříve bylo takové bydlení běžné a možná se tento trend zase vrátí! Jaká to má pozitiva?

Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?
Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?
zdroj: 123RF.com

31. 01. 2019

Na venkově je společný život více generací běžný

Za mého mládí byl takový život spíše nutností. Na nový byt dosáhl málokdo, legální pronájmy bytů v podstatě neexistovaly. Takže nebylo zbytí, a často bydleli v třípokojovém bytě prarodiče, rodiče, děti, a ještě třeba stará babička. Museli se vejít. Na venkově se na to pamatovalo, protože tam od nepaměti platilo, že o rodiče, kteří už nemohou pracovat, se musí postarat nová generace. Základem bylo zajistit jim bydlení v dosavadním domě, tzv. výměnek.

Ani v současné době není takové bydlení na venkově výjimkou. Postaví se dům, když se narodí děti a dospějí, většinou alespoň jedno se rozhodne zůstat doma.  Tak se na dům postaví patro, nebo se v prostorné staré chalupě zrekonstruuje půda na podkroví. A byt pro další generaci je hotový.

Vícegenerační bydlení ve městech

I ve městech bydlí v rodinných domcích a vilových čtvrtích více generací. Pokud je taková možnost, je to pro mladé manžele levnější řešení, než si brát hypotéku. A přitom nechat polovinu rodinného domu prázdnou nebo ji pronajmout. To sice rodičům přinese peníze navíc, ale vy budete muset splácet hypotéku.

Při dobré vůli se vždycky najde dohoda

Trnem sváru bývají často společné prostory – zahrada, společné zázemí, topení, energie. Je třeba si předem dostatečně vyjasnit povinnosti a práva členů obou domácností. Kdo poseče zahradu, kdo posype náledí, kdo udělá to či tohle. Také je dobré oddělit si energie, i když bude nutno vyřešit platby za společné prostory.

Starší rodiče mohou mít snahu kontrolovat váš společný život. V kolik hodin jíte, co jedly děti, co s nimi děláte, jak dlouho vám hraje v bytě televize. Nebo že k vám chodí hodně návštěv.Možná se budete s rodiči škorpit a dohadovat, ale vše má své řešení. Pokud je rozumná vůle na obou stranách – a to byste měli poznat už před rozhodnutím o bydlení – dohoda se vždy najde.

K TÉMATU  Seznamování aneb trapasy, co mohou nastat při randění v zimě

Společný život může přinést podstatná pozitiva

Jestliže jsou již rodiče v důchodu, mohou pohlídat vnoučata. Například když budou nemocná, když se zdržíte v zaměstnání, když si budete chtít vyjít do společnosti. A to bez složitého plánování, cestování do jiného města, nebo přespávání na gauči, které je určitě nebaví. A na oplátku, když budou potřebovat pomoc nakoupit, zapojit mobil, zavézt k lékaři, bude to na vás.

Velkou výhodou je, že vnoučata budou mít dědečka a babičku trvale blízko. Třeba je naučí spoustu věcí, na které vy nemáte čas. Sekat dříví, upevnit poličku, uplést panence šálu nebo vám společně vyrobí pěkný dárek. Jednou na to budou ráda vzpomínat.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mama Shelter Praha není jen hotel s velkou postelí, nadrozměrnou televizí a vysokorychlostním bezplatným Wi-Fi připojením, ale také skvělé místo k jídlu, pití, tanci, večírkům a oslavám. Máme radost, že nyní můžeme oznámit, že naše úžasná terasa je znovu otevřena pro letošní letní sezónu a my se těšíme, že si na ní budete užívat vše, co Mama nabízí. Jaro je tady, je škoda sedět uvnitř, přijďte k nám a užívejte si sluníčka!
Je to už 33 let od doby, kdy se na televizních obrazovkách tehdejšího Československa poprvé objevil seriál "Dallas", představující divákům příběh bohaté rodiny Ewingů, jejichž životy jsou protkány intrikami, mocí a ambicemi v ropném průmyslu. Kdo by neznal "Dallas", s jeho nezapomenutelnými postavami a dramatickými zvraty, které udržovaly diváky v napětí po celá desetiletí?
Letos oslavila osmdesáté sedmé narozeniny. Jaký je příběh jedné z nejkrásnějších hereček, které kdy po této planetě chodily? Sophia Loren si prožila svůj dokonalý americký sen.
Na české filmové scéně se tato filmová trilogie drží již několik let. Jistě znáte filmy Ecce homo Homolka, Hogo fogo Homolka a film Homolka a tobolka.
V dnešní době si již neumíme představit náš každodenní život bez přítomnosti smartphonů, internetu a neustálého chatování. Vždy tomu tak ale nebylo a tyto formy komunikace se staly našimi každodenními partnery až na konci 20. století. Představte si ale, jak by se historie odvíjela, kdyby tyto technologie byly dostupné před stovkami nebo dokonce tisíci let? Jak by mohly změnit život známých hrdinů z minulosti a populárních literárních postav? Pokud by známé literární postavy používaly Viber, jednu z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, jejich příběhy by se třeba odvíjely zcela jinak.
Začali jste pracovat z domova a zařizujete si proto svou domácí kancelář? V takové domácí kanceláři by rozhodně neměla chybět kvalitní židle, díky které si nezruinujete svou páteř. Jenže jak takovou kvalitní kancelářskou židli vybrat?
Trh s nemovitostmi zažívá nevídané období. I když se původně mluvilo o tom, že Češi nemají našetřeno a že jim chybí takzvaný hotovostní polštář, ukázalo se, že peněz je – a mnoho. Skupují se totiž i takové nemovitosti, které svou cenou volají do nebes. A zájem zatím neutichá.
Zdraví snad každý z nás zařadí na pomyslné příčce důležitosti na první místo. Preventivní návštěvy lékařů by měl mít každý v kalendáři a pokud ne, tak si je tam rychle napište.
Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.
Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.
Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.
Lákavé cedule na obchodech. Sleva na každém rohu, na každém billboardu, v každé reklamě. Přitahují vaše oči a slibují skoro neuvěřitelné. Jsou povánoční slevy opravdu tak výhodné? Dá se jim odolat?

Výběr článků

Mama Shelter přináší do Prahy oblíbenou koncepci food sharingu, nebo-li dělení se o různá jídla,  podle svého hesla, že sdílení je péče a podělit se znamená milovat!
Nežijeme v Kalifornii ani v jiné lokalitě, kde sluníčko intenzivně hřeje po celý rok a zelenina či ovoce má několikero sklizní. Čtyři roční období znamenají mimo jiné přizpůsobit své tělo a jeho režim na počasí, které přijde. Na podzim byste se tedy neměla stravovat stejně jako v létě, kdy je tělo dobré spíš ochladit. Co udělá vašemu organismu dobře na podzim?
Chceme-li být i v letošní letní sezóně trendy, bude to chtít i stylové boty. Ty by však neměly být pouze vysoce módní, ale také pohodlné. Na následujících řádcích se dozvíte, podle čeho letní boty vybírat, aby byl váš outfit dokonalost sama. Čtěte a inspirujte se s námi!

Nepřehlédněte

Miminka a domácí mazlíčci mají něco společného. Rádi o ně pečujeme a jsou roztomilí. Podívejte se na kočky, které se mazlí a hrají si s malinkými dětmi.
Jaro s sebou nenese jen hromadu sluníčka, ale především alergie, které nepatří k tomu nejmilejšímu. Když všechno kolem nás začne kvést, ve vzduchu se rázem začne vznášet větší množství pylu, což vede k alergickým reakcím. Pojďme si prozradit, co na sennou rýmu a další projevy alergie zaručeně zabírá.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek