Čtvrtek , 30. 03. 2023

Arnošt

Více generací pohromadě nebo každá zvlášť? Dříve bylo takové bydlení běžné a možná se tento trend zase vrátí! Jaká to má pozitiva?

Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?
Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?
zdroj: 123RF.com

31. 01. 2019

Na venkově je společný život více generací běžný

Za mého mládí byl takový život spíše nutností. Na nový byt dosáhl málokdo, legální pronájmy bytů v podstatě neexistovaly. Takže nebylo zbytí, a často bydleli v třípokojovém bytě prarodiče, rodiče, děti, a ještě třeba stará babička. Museli se vejít. Na venkově se na to pamatovalo, protože tam od nepaměti platilo, že o rodiče, kteří už nemohou pracovat, se musí postarat nová generace. Základem bylo zajistit jim bydlení v dosavadním domě, tzv. výměnek.

Ani v současné době není takové bydlení na venkově výjimkou. Postaví se dům, když se narodí děti a dospějí, většinou alespoň jedno se rozhodne zůstat doma.  Tak se na dům postaví patro, nebo se v prostorné staré chalupě zrekonstruuje půda na podkroví. A byt pro další generaci je hotový.

Vícegenerační bydlení ve městech

I ve městech bydlí v rodinných domcích a vilových čtvrtích více generací. Pokud je taková možnost, je to pro mladé manžele levnější řešení, než si brát hypotéku. A přitom nechat polovinu rodinného domu prázdnou nebo ji pronajmout. To sice rodičům přinese peníze navíc, ale vy budete muset splácet hypotéku.

Při dobré vůli se vždycky najde dohoda

Trnem sváru bývají často společné prostory – zahrada, společné zázemí, topení, energie. Je třeba si předem dostatečně vyjasnit povinnosti a práva členů obou domácností. Kdo poseče zahradu, kdo posype náledí, kdo udělá to či tohle. Také je dobré oddělit si energie, i když bude nutno vyřešit platby za společné prostory.

Starší rodiče mohou mít snahu kontrolovat váš společný život. V kolik hodin jíte, co jedly děti, co s nimi děláte, jak dlouho vám hraje v bytě televize. Nebo že k vám chodí hodně návštěv.Možná se budete s rodiči škorpit a dohadovat, ale vše má své řešení. Pokud je rozumná vůle na obou stranách – a to byste měli poznat už před rozhodnutím o bydlení – dohoda se vždy najde.

K TÉMATU  4 tipy, jak zlepšit milostný život. Za vyzkoušení stojí třeba erotické pomůcky

Společný život může přinést podstatná pozitiva

Jestliže jsou již rodiče v důchodu, mohou pohlídat vnoučata. Například když budou nemocná, když se zdržíte v zaměstnání, když si budete chtít vyjít do společnosti. A to bez složitého plánování, cestování do jiného města, nebo přespávání na gauči, které je určitě nebaví. A na oplátku, když budou potřebovat pomoc nakoupit, zapojit mobil, zavézt k lékaři, bude to na vás.

Velkou výhodou je, že vnoučata budou mít dědečka a babičku trvale blízko. Třeba je naučí spoustu věcí, na které vy nemáte čas. Sekat dříví, upevnit poličku, uplést panence šálu nebo vám společně vyrobí pěkný dárek. Jednou na to budou ráda vzpomínat.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Domácnost jako ze žurnálu, to je snem mnohých. Inspirovat se můžete buďto na sociálních sítích nebo v magazínech, které o bydlení pojednávají. Anebo si prostě a jednoduše můžete pustit nejlepší seriály, které vám prozradí, jak k zařizování nebo správě vašeho domova přistupovat. Všechny přináší Netflix, který je svou nabídkou známý široko daleko.
Maminky v tomto videu natočil jeden tatínek, který je dal přes internet dohromady, aby ukázali světu, jak může být běžný život s postižením zábavný a plný radosti. Píseň, kterou společně zpívají, je dojemná skladba A Thousand Years. V originále ji nahrála zpěvačka Christina Perri k filmu Twilight sága: Rozbřesk - 1. část. Video bylo natočeniona podporu World Down Syndrom Day 2018, a představuje 50 matek s jejich dětmi. Původní inspirace vznikla díky britské organizaci Singing Hands, která pomáhá dětem ve skupinách učit Makaton. Tento jazykový program pomáhá slyšet lidem s problémy s učením nebo komunikací pomocí značek a symbolů. Tohle vás skutečně dojme!
Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
Situace je kritická. Místo toho, aby děti zamířily do lavic, zůstávají dál doma. Uzavřené jsou kompletně nejen základní školy, ale nově i ty speciální a mateřské. Přesto počet nemocných mezi nejmenšími v posledních dnech roste. Je tak nejvyšší čas začít posilovat jejich obranyschopnost. Soutěžte proto s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia s oceněným vitaminem D a probiotiky, které podpoří jejich imunitu.
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Není žádným tajemstvím, že poslední roky jsou pro každého z nás náročné, což se podepsalo jak na zdraví fyzickém a psychickém, tak i na partnerských vztazích. Mnoho párů prožilo „křest ohněm“, některým vztah vydržel, jiným ne. Dopady pandemie se nevyhnuly ani hereckým hvězdám.
V současnosti se ženy dělí převážně na dvě skupiny. Některé nedají dopustit na menstruační kalíšek, jiné vždy raději sáhnou po klasických vložkách nebo tampónech. Před časem však na náš trh dorazily i menstruační kalhotky. Pokud se tedy rozhodujete, po čem sáhnete zrovna vy, čtěte dál.
Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.

Nepřehlédněte

Produkty s nakousnutým jablíčkem patří dlouhodobě k hitům. To ostatně prokazuje i fakt, že společnost Apple stojí na bedně v žebříčku nejhodnotnějších společností světa. A pravděpodobně se ještě nějaký ten pátek mezi první trojkou udrží. Přináší totiž neustále nové a nové produkty, které jsou s obrovským zájmem a nadšením kupovány. Vezměme si takové Apple Watch – to je produkt budoucnosti, nemyslíte? Jen hrstka lidí však ví o všech věcech, které hodinky umí a ovládají.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek