Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Královna Alžběta II. a 13 největších zajímavostí z jejího života

8. září 2022 skončila éra Alžběty II. V tento den, v šestadevadesáti letech, opustila svět. Nikoho tato zpráva nenechala lhostejným a někdo bude ještě dlouho truchlit. Se vší úctou k zesnulé královně, pojďme se společně podívat na nějaké úsměvné pikantnosti z jejího života. Mnohé vás jistě překvapí.
Alžběta II.
Královna Alžběta II. byla svým národem milovaná.

22. 09. 2022

1. Po silnicích bez řidičáku

Královna Alžběta II. si nikdy nemusela opatřit řidičské oprávnění. Jakožto královna Anglie jí tato povinnost odpadla. Řídit se naučila ve svých 18 letech v armádě, kde působila kromě jiného jako automechanik. Angličané tak mohli svou královnu často potkávat na silnicích v Range Roveru nebo Jaguaru s hedvábným šátkem na hlavě.

2. Alžběta II. alias Lilibet

Svět jistě zaznamenal fakt, kdy princ Harry a jeho manželka Meghan pojmenovali svou dceru královninou přezdívkou, Lilibet. Přezdívku královna získala už jako malá holčička, a to na popud, že její sestra Margaret neuměla dobře vyslovit její jméno.

3. Královna si žehlila peníze

Člověk by řekl, že královna si nemusí dělat starosti s penězi, tudíž je nemusí mít ani u sebe. Ale Alžběta II. měla vždy nějakou tu bankovku po ruce, a to dokonce vyžehlenou a složenou napůl – pro sbírky při bohoslužbách.

královna
Lilibeth tu vždy byla pro svůj národ.

4. Královna a hazard?

Je obecně známo, že královna milovala zvířata, hlavně své psy plemene corgi a koně. Možná vás ale překvapí, že dost často si na dostizích vsázela, a dokonce se jí dařilo, o čemž svědčí 8,8 milionu dolarů.

5. Kdo šetří, má za tři

Alžběta II. uměla také dost šetřit a peněz si vážila. To pocítili i její kuchaři, když jim několikrát odmítla nakoupit nové kuchyňské vybavení. A tak jim nezbylo nic jiného, než vařit v hrncích z roku 1800 po královně Viktorii.

6. Svatba mezi rodinnými příslušníky

Věděli jste, že královna Alžběta II. a princ Philip byli ve skutečnosti bratranci z třetího kolene? Alžběta se do vévody z Edinburghu zamilovala hned na první pohled.

7. Alkohol hned po ránu

Ráno královna začínala svým oblíbeným ginem Dubonnet s citronem a ledem. K obědu si dopřávala víno nebo šampaňské a závěr dne zakončila suchým martini nebo Bacardi rumem.

K TÉMATU  Tomu se říká rytmus v krvi! Do chlapíka s břichem a plnovousem byste to na první pohled neřekly. V taneční soutěži bezkonkurenčně válí!
královna
Na královnu budou všichni dlouho vzpomínat.

8. Přežila pokus o atentát

V roce 1981 v rámci tradiční akce Trooping the Colour. Královna Alžběta II. stanula při promenádě v Buckinghamském paláci v čele královského průvodu na svém koni. Mladý Brit Marcus Sarjeant vypálil na královnu šest slepých nábojů. V roce 1984 byl mladík propuštěn z vězení.

9. Nezvaný host v ložnici

Rok po incidentu při Trooping the Colour zažila královna další nemilé překvapení. Jistý Michael Fagen se jí vloupal do ložnice. A jak se mu to podařilo? Přelezl plot z ostnatého drátu, protáhl se potrubím a vplížil se až do komnat královny. Podle jeho vyjádření Alžběta okamžitě utekla, ovšem existují zvěsti, že ti dva spolu vedli dlouhý rozhovor.

10. Hajlující královna

Británie zůstala v šoku po zhlédnutí videa v roce 2015. Na nahrávce z roku 1933 je totiž k vidění sedmiletá Alžběta a tříletá Margaret, jak si nacvičují nacistický pozdrav.

11. Sexuální apetit v monarchii

Ne všechno jde utajit. O tom ví i služebnictvo, které bylo mnohokrát svědkem hlučného sexuálního života královny Alžběty II. a prince Philipa.

12. Třetí v pořadí

Alžběta II. nebyla přímým následníkem britského trůnu. Byl jím její strýc Eduard, ten se však kvůli Američance Wallis Simpsonové vlády vzdal – a až teprve poté na trůn mohla usednout sama Alžběta, tehdy pětadvacetiletá.

Korunovace královny roku 1953.

13. Svatební šaty

Na svatební šaty se Alžbětě seskládalo mnoho lidí. V době, kdy se měl uskutečnit její sňatek s princem Philipem, panovala v Británii velká krize. Každý obyvatel země dostával určitý počet kuponů, za které si pořizoval základní potřeby. I sama Alžběta si je šetřila na šaty, navíc se jí i veřejnost na šaty složila. Tyto kupony byly však obyvatelstvu vráceny.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Kabelka Alžběty II.: co v ní ukrývá a pravidelně nosí?

K TÉMATU  Stravovací návyky podle Blake Lively: 80 % disciplíny, 20 % potěšení

Seznamování aneb jak najít toho pravého prince a nenaletět podvodníkům

Zdroje článku:
www.eonline.com, www.insider.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Patrik Hartl natočí filmovou komedii podle své první knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. Hrdinům, kteří se rozhodnou zahnat krizi čtyřicátníků plněním nesplnitelných úkolů, připravil oproti románu několik změn. Milovníky knihy tak čekají i překvapení. Jaká?
Jste příznivci doby minulé, která se nesla v duchu swingu, kloboučků, smokingů a doutníků? V tom případě byste se měli seznámit se stylem Art deco, který je odkazem na období mezi první a druhou světovou válkou. Oldřich Nový, Adina Mandlová nebo románový hrdina Velký Gatsby jsou ztělesněním luxusu, elegance a sofistikovanosti. Inspirujte se našimi tipy a vneste do svého domova kousek dávného luxusu a elegance.
Doba koronavirová z nás udělala `domácí` sportovce. Kupujeme si švihadla, činky, jógamatky, rotopedy, ale hlavně běžecké pásy. Na většinu z nich se ještě před půl rokem čekalo několik měsíců. Ale který je ten správný přímo pro vás? Na co byste měla klást při jeho výběru důraz? Cena rozhodně není ten nejdůležitější faktor, kterým byste se měli řídit, je jich mnohem víc.
Monstera – pokojová rostlina s monstrózními listy, která je součástí českých rodin už od nepaměti. V mnoha domácnostech se dědí po generace – pěstovaly ji babičky, matky, dcery i vnučky. Je ideální rostlinou do moderních i starších domovů, hravě si s ní poradí i začínající pěstitelé. Ke svému životu totiž nevyžaduje prakticky nic.
Podle studií však déčko chybí 60 až 75 % české populace. Bez něho je obranyschopnost oslabená a lidé snáze onemocní. Situace je teď o to vážnější, že druhá vlna pandemie stále není na ústupu a nastává doba podzimních respiračních infekcí. Lékaři proto bijí na poplach a na riziko spojené s nedostatkem vitaminu D opakovaně upozorňují.
Kuchyňský bar je někdy chápán jako náhrada za jídelní stůl v malých bytech. Pravda ale je, že klasické sezení u jídla nic nenahradí. Takže naopak, pokud máte prostor a můžete si kromě stolu dovolit i bar, potěšíte jím každou návštěvu. Navíc je bar dobrý pro optické oddělení kuchyně od obývacího prostoru. Další variantou je potom samostatný bar ve sklepě nebo spodním patře domu, kde můžete vytvořit malou klubovnu.
Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.
Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!

Nepřehlédněte

Módní trendy se dotýkají také obuvi. S příchodem podzimu se mění sortiment v obchodech a prodejci mají pro zákazníky připravenou aktuální nabídku. Co by rozhodně nemělo chybět ve vašem botníku?
Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek