Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Zánět močových cest. Nemusí být jen z nastydnutí a umí pěkně potrápit. Jak si s ním poradit?

Převleč si ty mokré plavky. Také vás to štvalo jako malou? Něco pravdy na tom ale je, mokré plavky nebo sezení na studené zemi a další věci mohou zánět močových cest pěkně urychlit.
Zánět močových cest nemusí být je z nastydnutí
zdroj: 123RF.com

17. 01. 2019

Infekce močového ústrojí jsou poměrně časté a vždy nepříjemné. Ať už je to zánět močových cest nebo močového měchýře, v každém případě se jedná o druhé nejčastější infekční onemocnění hned po zánětu horních cest dýchacích. Častěji postihuje ženy, a to z jednoho prostého důvodu. Ženská močová trubice je o mnoho kratší než u mužů, celkově měří asi 3 – 4 cm. Vyústění se nachází kousek od poševního vchodu a konečníku, a do močové trubice se tak snadno dostanou bakterie.

Jaké jsou příznaky?

Chodíte často na záchod a vyčůráte se jen trošku? Časté močení nebo pocit nucení na močení je jedním z příznaků zánětu močových cest či močového měchýře. Mezi další bolestivé a nepříjemné příznaky patří pálení při močení, zvýšená teplota nebo bolesti v podbřišku. Můžete najít i krev v moči. Žádný z těchto příznaků neignorujte a nasaďte léčbu dřív, než se zánět pořádně rozjede.

Co zánět způsobuje?

Za většinu (asi 80 %) zánětů může bakterie Escherichia coli. Je to střevní bakterie, kterou má ve svém těle každý a je velice prospěšná. Nicméně se často může dostat močovou trubicí, kam nemá, a způsobit pěkné patálie. Zánět také, ale v menší míře, způsobují kvasinky, stafylokok nebo i oslabení organismu kvůli nadměrné zátěži a stresu. A v neposlední řadě může k zánětu dojít kontaktní infekcí po sexuálním styku.

Pozor na mokré plavky

Nebo sezení na studené zemi. I to může k zánětu přispět, nikoli však samo o sobě. Ale pomůže to bakteriím k jejich množení a nastartování zánětu. Stejně jako při malém příjmu tekutin. Pokud nejste zrovna někde v tropech, kde na vás plavky uschnou během chvilky, raději se převlékejte. Zvláště, pokud již máte nějaký zánět za sebou.

Léčbu nepodceňujte

Znáte, to – trochu to bolí, ale přeci se hned nebudu „cpát“ léky, to přejde samo. Ne, většinou nepřejde. A pokud zánět zanedbáte, můžete i skončit v nemocnici a třeba i močit krev. Každopádně by vás čekaly veliké bolesti. Není to nic příjemného. A zánět má navíc tendenci se vracet. Léčbu rozhodně nepodceňujte. A jak tedy zánět léčit?

K TÉMATU  Soutěž: Získejte zpět životní energii a vitalitu

Zakročte hned a můžete vše vyřešit i doma

Již od prvních příznaků můžete pomoci domácí léčbou. Prvním lékem je voda. Pijte ve zvýšené míře až 3 litry denně, pomáháte tím z močového ústrojí vyplachovat bakterie. Přidat byste měli i urologické čaje nebo zázračnou brusinku. Ať už ve formě koncentrátů nebo léčiva, vždy pomáhá proti usazování bakterie v močovodu. K tomu si dávejte pozor na množství cukru ve stravě, které množení bakterií napomáhá. Vynechejte také dráždivé pokrmy a nápoje (omezte i kávu, zelený čaj) a rozhodně vynechte alkohol.

Kdy se raději obrátit na lékaře?

Když nepomůže domácí léčba do 48 hodin, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc. Je pak nutná léčba antibiotiky. K té samozřejmě můžete doplnit i již výše zmíněné brusinky a dodržování pitného režimu. Po odléčení se snažte nemoci předcházet. Dodržujte dostatečný pitný režim a vyvarujte se sezení na studené zemi. Zánět se totiž rád opakovaně vrací.

Důležitá je prevence

Kromě příjmu tekutin a dalších omezení ve stravě zkuste jako prevenci používat bavlněné spodní prádlo, které perte na 60 °C, noste spíše klasiku, tanga vynechte. Dobře se oblékejte a chraňte se před prochladnutím. V zimě by měly být samozřejmostí teplé ponožky a tílka.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zjistili jste, že jste bez takzvaného hotovostního polštáře? Tudíž kdyby přišla další mimořádná situace podobná té na jaře, neměli byste, z čeho žít? Pak je načase začít s financemi lépe hospodařit. Abyste se však radovali ze zisků a nikoli ze ztrát, které na konci měsíce vykážete, stáhněte si mobilní aplikace, které vám se správou osobních financí pomůžou.
Konec školního roku a rozdávání vysvědčení je náročnou dobou pro pracovníky linek bezpečí, kteří vyřizují telefonáty od dětí, které se bojí přijít domů. Do jejich hledání se také musí často zapojit i policie. Čas od času přijde i smutek, když se dítě domnívá, že špatným vysvědčením končí jeho životní čas. Nenechte se zaskočit jedním školním výsledkem. Jde přece o dítě, které milujete.
Pojem alternativní bydlení nemusí znamenat nepohodlí a nečistotu. Hlavní je mít k dispozici pozemek, a skutečně příjemný domov se pak dá vytvořit v přepravním kontejneru, lesní chalupě nebo mobilheimu. Záleží na způsobu provedení. Tyhle ukázky vás přesvědčí, že alespoň jako letní chalupu je co závidět. I v malém prostoru se dají vykouzlit divy. Nevěříte?
S hypotečními úvěry se nyní doslova přetrhl pytel. Lidé prahnou po vlastním bydlení, a to z důvodu aktuálně se rozjíždějící inflace. Aby nedošlo k újmě na jejich úsporách, investují a nemovitosti jim přijdou jako to nejlepší východisko ze situace. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí vlastního obydlí, ať už bude určené pro osobní potřebu nebo se bude jednat o nemovitost určenou k pronájmu, prozradíme vám, jak vybrat vhodnou hypotéku.  
Pakliže jste na sociálních sítích jako doma a zároveň se pravidelně udržujete v kondici, jméno Pamela Reif vám pravděpodobně není cizí. Tato vždy pozitivně naladěná německá fitnessačka a influencerka v podobě svých příspěvků a cvičebních videí dopomohla ke shození kil a vypracované postavě nejedné ženě.
Dům, do kterého je vidět téměř ze všech stran. Skleněný dům se poprvé objevil v roce 1949. Slavnou stavbu navrhl americký architekt Philip Johnson, získala jméno Glass House a stojí na Ponus Ridge Road v Connecticutu. Její vzhled inspiruje dodnes stavby po celém světě. Myšlenka otevřeného domu s prostým tvarem nabízí skutečně raritní bydlení, a jeho hlavním rysem je jednoduchost a minimalismus. A samozřejmě také dokonalý výhled do zahrady kolem, ale i mnohem dál. Prosklený dům si můžete nechat postavit i vy.
Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?
Dokonalým doplňkem pro každou ženu je krásná a zdravá pleť. Aby taková skutečně byla, je potřeba si uvědomit, jak je zimní péče o pleť důležitá. A tím nejlepším, co můžete své pleti dopřát během mrazivého období, je přírodní kosmetika. Víte, jak si takový voňavý a vyživující krém namíchat?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek