Sobota , 18. 05. 2024

Nataša

Zánět močových cest. Nemusí být jen z nastydnutí a umí pěkně potrápit. Jak si s ním poradit?

Převleč si ty mokré plavky. Také vás to štvalo jako malou? Něco pravdy na tom ale je, mokré plavky nebo sezení na studené zemi a další věci mohou zánět močových cest pěkně urychlit.
Zánět močových cest nemusí být je z nastydnutí
zdroj: 123RF.com

17. 01. 2019

Infekce močového ústrojí jsou poměrně časté a vždy nepříjemné. Ať už je to zánět močových cest nebo močového měchýře, v každém případě se jedná o druhé nejčastější infekční onemocnění hned po zánětu horních cest dýchacích. Častěji postihuje ženy, a to z jednoho prostého důvodu. Ženská močová trubice je o mnoho kratší než u mužů, celkově měří asi 3 – 4 cm. Vyústění se nachází kousek od poševního vchodu a konečníku, a do močové trubice se tak snadno dostanou bakterie.

Jaké jsou příznaky?

Chodíte často na záchod a vyčůráte se jen trošku? Časté močení nebo pocit nucení na močení je jedním z příznaků zánětu močových cest či močového měchýře. Mezi další bolestivé a nepříjemné příznaky patří pálení při močení, zvýšená teplota nebo bolesti v podbřišku. Můžete najít i krev v moči. Žádný z těchto příznaků neignorujte a nasaďte léčbu dřív, než se zánět pořádně rozjede.

Co zánět způsobuje?

Za většinu (asi 80 %) zánětů může bakterie Escherichia coli. Je to střevní bakterie, kterou má ve svém těle každý a je velice prospěšná. Nicméně se často může dostat močovou trubicí, kam nemá, a způsobit pěkné patálie. Zánět také, ale v menší míře, způsobují kvasinky, stafylokok nebo i oslabení organismu kvůli nadměrné zátěži a stresu. A v neposlední řadě může k zánětu dojít kontaktní infekcí po sexuálním styku.

Pozor na mokré plavky

Nebo sezení na studené zemi. I to může k zánětu přispět, nikoli však samo o sobě. Ale pomůže to bakteriím k jejich množení a nastartování zánětu. Stejně jako při malém příjmu tekutin. Pokud nejste zrovna někde v tropech, kde na vás plavky uschnou během chvilky, raději se převlékejte. Zvláště, pokud již máte nějaký zánět za sebou.

Léčbu nepodceňujte

Znáte, to – trochu to bolí, ale přeci se hned nebudu “cpát” léky, to přejde samo. Ne, většinou nepřejde. A pokud zánět zanedbáte, můžete i skončit v nemocnici a třeba i močit krev. Každopádně by vás čekaly veliké bolesti. Není to nic příjemného. A zánět má navíc tendenci se vracet. Léčbu rozhodně nepodceňujte. A jak tedy zánět léčit?

K TÉMATU  Rozhovor s Barborou Polákovou o životě i natáčení klipu s Evou Samkovou. Co chystá a jak si teď užívá po cenách Anděl 2019?

Zakročte hned a můžete vše vyřešit i doma

Již od prvních příznaků můžete pomoci domácí léčbou. Prvním lékem je voda. Pijte ve zvýšené míře až 3 litry denně, pomáháte tím z močového ústrojí vyplachovat bakterie. Přidat byste měli i urologické čaje nebo zázračnou brusinku. Ať už ve formě koncentrátů nebo léčiva, vždy pomáhá proti usazování bakterie v močovodu. K tomu si dávejte pozor na množství cukru ve stravě, které množení bakterií napomáhá. Vynechejte také dráždivé pokrmy a nápoje (omezte i kávu, zelený čaj) a rozhodně vynechte alkohol.

Kdy se raději obrátit na lékaře?

Když nepomůže domácí léčba do 48 hodin, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc. Je pak nutná léčba antibiotiky. K té samozřejmě můžete doplnit i již výše zmíněné brusinky a dodržování pitného režimu. Po odléčení se snažte nemoci předcházet. Dodržujte dostatečný pitný režim a vyvarujte se sezení na studené zemi. Zánět se totiž rád opakovaně vrací.

Důležitá je prevence

Kromě příjmu tekutin a dalších omezení ve stravě zkuste jako prevenci používat bavlněné spodní prádlo, které perte na 60 °C, noste spíše klasiku, tanga vynechte. Dobře se oblékejte a chraňte se před prochladnutím. V zimě by měly být samozřejmostí teplé ponožky a tílka.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Když Jeff Moody narazil na starý srub v horské vesnici Telluride, věděl, že našel ideální rekreační místo pro svou rodinu. Obrovský srub se šesti ložnicemi se nachází daleko od ruchu Toronta, odkud Moody pochází. V zimě se dají nazout lyže takřka od dveří. Skvělý výhled, dobrý přístup a slunné místo v kombinaci s moderní přestavbou udělalo z Moody Residence skvost!
Vánoce jsou pomalu za dveřmi, a přestože právě tohle období představuje svátky hojnosti, zejména letos mnozí z nás hledají způsoby, jak nějakou tu korunu ušetřit. Ať se však snažíme sebevíc, pokud chceme Vánoce slavit, vždy to nějaké peníze stojí, ovšem i tak se dají najít skulinky, díky kterým naše peněženka zaplesá radostí. Jak a na čem nejvíc ušetřit?
Vaše dítě odmaturovalo a na vysokou školu ho nevzali. Mělo by si najít zaměstnání. Jenže by rádo mělo ještě poslední prázdniny. Jste rozvedená a jeho otec mu řekl, že od června přestává platit výživné. Je to správné? Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti? A má dítě právo na poslední prázdniny?
Máte v plánu pořízení nové kuchyňské linky? Pak jistě stojíte před důležitým rozhodnutím. Je lepší koupit si kuchyňskou linku matnou, nebo lesklou? Jasná odpověď v podstatě neexistuje, můžete však obojí zkombinovat nebo si projít všechny výhody a nevýhody. Jak se nakonec rozhodnete?
Mláďátka jsou vždycky roztomilá, a platí to nejen o těch zvířecích. Tihle rozpustilí mazlíčci vám zaručeně zvednou náladu, a někteří z nich úplně volají o to si je pochovat.
Dokumentární film s názvem Podvodník z Tinderu vede ve sledovanosti všech filmů na českém Netflixu. Příběh izraelského podvodníka, který vylákal z žen miliony a sám si pak žil v luxusu, doslova ohromil svět. Dříve trestaný zločinec si dokázal vymyslet opravdu důvěryhodnou historku, se kterou pak balamutil stvoření, co jen hledala lásku. Podvedené ženy teď splácí své dluhy – a on si vesele na svobodě dál užívá, vždyť mu všechny (bohužel) daly peníze dobrovolně.
Bylinková zahrádka v sobě skrývá mnoho kouzla. Kromě toho, že je krásná na pohled, je také zdrojem spousty podmanivých vůní a léčivých účinků pro naše tělo. Jak založit bylinkovou zahrádku, abychom se z ní mohli těšit i několik let? Máme pro vás pár tipů.
Pokud máte doma dítko, které využívá jen málo slov, neskládá pořádně celé věty dohromady nebo se mnohdy v řeči sekne, protože prostě nenachází vhodná slova, zřejmě přemýšlíte, co s tím. Samozřejmě je na místě poradit se s lékařem, ale pokud není situace úplně vážná, snadno na tom můžete společně zapracovat. A o co víc – bude vás to bavit! Jak se dá vývoj řeči dětí podpořit?
Bolest při pohlavním styku, bolestivá menstruace a problémy s početím. To všechno se může skrývat pod diagnózou endometriózy. Endometrióza je gynekologické onemocnění, které postihuje řadu žen především v plodném věku.
Lana a provazy jsou báječný retro a vintage doplněk jakéhokoli interiéru. I moderní bydlení můžete podtrhnout jedním z těchto kousků. Nejčastější uplatnění pro lano je designové osvětlení, ale uplatnění najde i jinde. Inspirujte se!
Džíny jsou základním kouskem každého šatníku. A dalo by se říct, že se jedná také o jeden z kousků, který se vybírá opravdu stěží. Žádná žena nechce, aby džíny tlačily, škrtily nebo se v nich nedalo ani pohnout, proto je ideální vybírat si je podle typu postavy.
Praní prádla je každotýdenní činnost, ke které se musí přistoupit. Koše totiž začínají přetékávat a člověk najednou nemá, co na sebe. Je proto klíčové, abychom našemu použitému oblečení zase vdechli nový život. Jenže jak k praní prádla přistupovat? 

Výběr článků

Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  
Často se před ostatními takzvaně „necítíte“? Co dělat s tím, když sebevědomí pokulhává, přestože jste si v určitých okamžicích jistá, že nejste k zahození? Sebevědomí je choulostivá věc, která může v našem životě hrát velmi význačnou roli. Jak své sebevědomí zvýšit, abyste se cítila skvěle a přestala nad sebou pochybovat?

Nepřehlédněte

Posledním filmem režiséra Juraje Jakubiska a jeho rozloučením s diváky bude výpravná a očekávaná Perinbaba a dva světy, pokračování Jakubiskovy legendární pohádky Perinbaba. Perinbaba a dva světy vstoupí v Česku a na Slovensku do kin 7. prosince 2023
PLC House je rodinný dům v argentinském Villa Allende. Byl navržen čistě a lineárně, s ohledem na praktičnost, úspornnost a flexibilitu. Tři ložnice, každá s vlastní koupelnou, prostorný prosklený obývací pokoj s výhledem ven na terasu a vzrostlé stromy. To vše na jednom jediném patře. Není nádherný?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek