Úterý , 28. 03. 2023

Soňa

Zánět močových cest. Nemusí být jen z nastydnutí a umí pěkně potrápit. Jak si s ním poradit?

Převleč si ty mokré plavky. Také vás to štvalo jako malou? Něco pravdy na tom ale je, mokré plavky nebo sezení na studené zemi a další věci mohou zánět močových cest pěkně urychlit.
Zánět močových cest nemusí být je z nastydnutí
zdroj: 123RF.com

17. 01. 2019

Infekce močového ústrojí jsou poměrně časté a vždy nepříjemné. Ať už je to zánět močových cest nebo močového měchýře, v každém případě se jedná o druhé nejčastější infekční onemocnění hned po zánětu horních cest dýchacích. Častěji postihuje ženy, a to z jednoho prostého důvodu. Ženská močová trubice je o mnoho kratší než u mužů, celkově měří asi 3 – 4 cm. Vyústění se nachází kousek od poševního vchodu a konečníku, a do močové trubice se tak snadno dostanou bakterie.

Jaké jsou příznaky?

Chodíte často na záchod a vyčůráte se jen trošku? Časté močení nebo pocit nucení na močení je jedním z příznaků zánětu močových cest či močového měchýře. Mezi další bolestivé a nepříjemné příznaky patří pálení při močení, zvýšená teplota nebo bolesti v podbřišku. Můžete najít i krev v moči. Žádný z těchto příznaků neignorujte a nasaďte léčbu dřív, než se zánět pořádně rozjede.

Co zánět způsobuje?

Za většinu (asi 80 %) zánětů může bakterie Escherichia coli. Je to střevní bakterie, kterou má ve svém těle každý a je velice prospěšná. Nicméně se často může dostat močovou trubicí, kam nemá, a způsobit pěkné patálie. Zánět také, ale v menší míře, způsobují kvasinky, stafylokok nebo i oslabení organismu kvůli nadměrné zátěži a stresu. A v neposlední řadě může k zánětu dojít kontaktní infekcí po sexuálním styku.

Pozor na mokré plavky

Nebo sezení na studené zemi. I to může k zánětu přispět, nikoli však samo o sobě. Ale pomůže to bakteriím k jejich množení a nastartování zánětu. Stejně jako při malém příjmu tekutin. Pokud nejste zrovna někde v tropech, kde na vás plavky uschnou během chvilky, raději se převlékejte. Zvláště, pokud již máte nějaký zánět za sebou.

Léčbu nepodceňujte

Znáte, to – trochu to bolí, ale přeci se hned nebudu “cpát” léky, to přejde samo. Ne, většinou nepřejde. A pokud zánět zanedbáte, můžete i skončit v nemocnici a třeba i močit krev. Každopádně by vás čekaly veliké bolesti. Není to nic příjemného. A zánět má navíc tendenci se vracet. Léčbu rozhodně nepodceňujte. A jak tedy zánět léčit?

K TÉMATU  Zánět močových cest jako bolestivý problém. Jak nemoc léčit?

Zakročte hned a můžete vše vyřešit i doma

Již od prvních příznaků můžete pomoci domácí léčbou. Prvním lékem je voda. Pijte ve zvýšené míře až 3 litry denně, pomáháte tím z močového ústrojí vyplachovat bakterie. Přidat byste měli i urologické čaje nebo zázračnou brusinku. Ať už ve formě koncentrátů nebo léčiva, vždy pomáhá proti usazování bakterie v močovodu. K tomu si dávejte pozor na množství cukru ve stravě, které množení bakterií napomáhá. Vynechejte také dráždivé pokrmy a nápoje (omezte i kávu, zelený čaj) a rozhodně vynechte alkohol.

Kdy se raději obrátit na lékaře?

Když nepomůže domácí léčba do 48 hodin, neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc. Je pak nutná léčba antibiotiky. K té samozřejmě můžete doplnit i již výše zmíněné brusinky a dodržování pitného režimu. Po odléčení se snažte nemoci předcházet. Dodržujte dostatečný pitný režim a vyvarujte se sezení na studené zemi. Zánět se totiž rád opakovaně vrací.

Důležitá je prevence

Kromě příjmu tekutin a dalších omezení ve stravě zkuste jako prevenci používat bavlněné spodní prádlo, které perte na 60 °C, noste spíše klasiku, tanga vynechte. Dobře se oblékejte a chraňte se před prochladnutím. V zimě by měly být samozřejmostí teplé ponožky a tílka.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Máte toho v práci moc a o víkendu se nevzmůžete na víc než vyprat, uvařit oběd a uklidit? Zkuste si udělat trochu času pro sebe, aktivně si odpočinout a zažít něco nového. Nechte děti u babičky a s partnerem si vyjeďte na Jižní Moravu. Tento kouzelný kraj je ideálním místem pro to vydat se na cestu za ochutnáváním vína a sportem na kolech. Co všechno tedy můžete na Jižní Moravě během víkendu zažít?
I když si v době neutichající rýmy myslíme, že se nám nemůže nic horšího stát, existuje celá spousta daleko vážnějších onemocnění, které nám dokážou život obrátit doslova naruby. Jednou z nich je rakovina – nemoc, která je obrovským náporem na psychiku.
Červená řepa je doslova vitaminová bomba. Obsahuje mnoho látek, příznivých pro náš organismus. Může se pyšnit například vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu B. Mimo jiné také obsahuje další blahodárné minerály, jako je hořčík, draslík, sodík. Je plná železa a kyseliny listové, a tak se doporučuje i při chudokrevnosti. Také příznivě působí na štítnou žlázu, protože v ní najdeme i jód. A jaké má další skvělé vlastnosti?
Obvykle to bývají muži, kteří se snaží ženu zaujmout tak trochu mimo rámec nepsaných pravidel nebo dokonce mimo zákon. Stále častěji se ale objevují i ženy, kterým o klasické seznamování a hledání lásky vůbec nejde.
Tmavý režim mobilních aplikací je dnes velmi oblíbený. Zejména uživateli je velmi vyzdvihovaný. Jejich spokojenost míří rovnou do vesmíru a četnost používání appek se díky tomu znatelně zvyšuje. Do svých systémů je postupně zařazují i technologičtí giganti. Není tedy pochyb ani sporu o tom, že mluvíme o trendu dnešní doby. A jelikož s dobou jde i oblíbený Bazoš, i on začal svým uživatelům nabízet exkluzivní tmavou novinku.
Zápach z pračky dokáže pořádně znepříjemnit život. Kromě toho, že se šíří po celé koupelně, může zasáhnout i prádlo. Příčin může být víc, ale většinou je problém přímo v pračce. Máme proto pro vás pár tipů, které vám pomohou udržet pračku ve skvělé kondici.

Nepřehlédněte

Téměř každá žena touží po ideální postavě. Rad, jak zaručeně zhubnout, jsou v časopisech i na internetu tisíce. Daň v podobě jojo-efektu nebo zdravotních problémů, kterou platí za drastické shazování kilogramů nebo nepochopené hubnoucí praktiky, je ovšem příliš veliká. Co takhle začít jednou pro vždy správně? Poradíme vám, jak na to!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek