Vztahy

Rozchod. 5 důvodů, proč byste měla uvažovat o radikální změně partnera

Zdroj:123RF.com

Existují situace, ve kterých by měly i ty nejideálnější páry zůstat raději přáteli a nepouštět se do minového pole vztahů. Zásadních rozporů, které by vám měly sejmout růžové klapky zamilovanosti z očí a zachránit skvělé přátelství s dlouhou budoucností, je vlastně jen pět. Seznamte se s důvody, při kterých byste měly o rozchodu uvažovat:

1) Vaše plány do budoucna jsou jako oheň a voda.

Budoucí cíle a plány k jejich dosažení hrají ve vztahu jednu z nejdůležitějších rolí. Pokud jste vy například ctižádostivá a cílevědomá a v průběhu pěti let hodláte založit vlastní podnik, který za deset let předstihne ve výši obratu McDonalds a KFC dohromady, pak by nejspíš nebylo dost prozíravé (a v podstatě ani proveditelné) procházet životem po boku pecivála, který sní o víkendech strávených rybřením a spokojeném stáří na chalupě. Postupem času by mezi vámi narůstala propast, na jejímž dně by nakonec zůstalo všechno hezké, co vás zprvu spojovalo.

2) Neshodnete se na společných věcech.

Každé úspěšné patnerství potřebuje pro své dlouhé trvání a budoucnost uzavřít alespoň rámcové dohody ohledně jistých věcí – ať už je to otázka budoucího počtu dětí (pokud je chcete), morálních hodnot nebo toho, co pokládáte za důležité ve vztahu i mimo něj. Odlišné názory mohou často vztah posílit, ale je k tomu zapotřebí silné dávky tolerance a dobré vůle. Existují samozřejmě rozdíly v nazírání na svět, které se nepřekonávají příliš lehce. Pokud nedokážete najít způsob k překonání těchto rozdílů už na počátku vztahu, stěží je budete hledat v budoucnu.

3) Ve vašem vztahu jde pouze o sex.

Sex je pro úspěšný vztah jako vysokooktanový benzín – potíž je v tom, že dobré auto nepotřebuje k pořádné jízdě jen benzín, ale i olej a další prostředky. Pokud se všechen  společně strávený čas točí jen kolem postele (a dalších příhodných míst) a nenajdete si čas k tomu, abyste si společně popovídali o jiných věcech, případně abyste rozhodli o dalších důležitých stránkách vaší budoucnosti, nebude ani žádná budoucnost existovat. V tom případě bude lepší zůstat přáteli a občas si toto přátelství zpříjemnit… Hlavně pozor na to, abyste si sexuální přitažlivoist nepletli s láskou!

4) Jeden z vás je ve vztahu aktivnější než druhý.

Je to jedna z nejhorších situací, které mohou ve vztahu nastat: jeden z patnerů se jeho rozvíjení a naplňování věnuje s daleko větším odhodláním a přesvědčením než partner druhý. Může to být proto, že miluje více než jeho protějšek, případně ten druhý pro to, aby se cele vložil do vztahu, není ještě úplně připraven. To mmůže vést k narůstajícímu napětí, které se překvapivě projevuje podrážděním na obou stranách. Pokud se vám něco podobného přihodí, měly byste uvažovat o tom, že na chvilku „zvolníte krok“ a teprve až se partner propracuje na vaši úroveň, budete pokračovat dále; pokud možno jeho tempem.

5) V přátelském vztahu vám to klapalo lépe.

Jedna moje známá popsala to, co bylo mezi ní a jejím bývalým manželem, jako „skvělé přátelství dvou dospělých lidí, kteří se nikdy neměli brát“. Jen málokomu před svatbou dojde, že po uzavření sňatku se objevují očekávání a odpovědnost na diametrálně odlišných místech než kde se nachází ve vztahu dvou přátel. Pokud s sebou tato očekávání a odpovědnost přinášejí více hádek a nespokojenosti než lásky, měli byste se vrátit zpět k tomu, co vám šlo tak dobře – k obyčejnému a důvěrnému přátelství.

A jak to máte doma Vy?

Autor: red

štítky

Reklama

Reklama