Sobota , 20. 04. 2024

Marcela

Žraloci: Krvelačné bestie jsme stvořili my. Jaké mýty o nich kolují?

Žraloci. Pro někoho jsou to velmi obávaní mořští tvorové, pro jiné fascinující živočichové, které by bylo úžasné více probádat a ochraňovat. Do podvědomí většiny z nás se žraloci, jakožto krvelačné bestie, zapsali předně Spielbergovým filmem Čelisti. Zároveň v posledních měsících a letech se stále dočítáme a doslýcháme o smrtelných útocích na lidi v destinacích, ve kterých bychom to zrovna nečekali.
žraloci
Žraloci jsou pro náš ekosystém nepostradatelní.

04. 08. 2022

Je opravdu nutné se bát a vybírat si raději zcela klidné cíle dovolené, kde nejsou žraloci? Pojďme probádat a vyvrátit základní mýty, které má většina z nás pod kůží.

Útoky jsou časté

Útoky na lidi jsou velmi vzácné. Pokud se ale stanou, je to zpráva, kterou si s sebou neseme po dlouhou dobu. Větší nebezpečí vám hrozí na silnicích nebo zcela od jiných zvířat.

Všechny druhy útočí na lidi, všichni jsou lidožraví

Naprostá většina žraloků se živí rybami nebo například chobotnicemi. Někteří v určitých vodách loví tuleně. Zaútočí-li žralok na člověka, je to z toho důvodu, že si lidské tělo splete právě s velkou rybou nebo tuleněm. Ale ani to není úplně stoprocentní teorie, žraloci mají totiž zrak velmi dobře vyvinutý, tím pádem se těžko věří, že by si spletli potravu.

Útoky tak mnohdy končí zakousnutím člověka. Ne každý útok je ale smrtelný. A když už je, tak proto, že jejich zuby jsou velice ostré. Obecně se tvrdí, že lidské maso je pro ně nedobré a nechutná jim, nežerou ho. Pouze kousnou.

žraloci
Lidské maso žralokům ve skutečnosti nechutná. Stejně tak není jejich životním posláním útočit na lidi.

Žralok, když se zakousne, tak to již podruhé nezkusí. Naneštěstí lidé, kteří byli terčem útoku, většinou omdlí, jelikož ztratí tímto jedním kousnutím značné množství krve.

Když jsme u té krve, měli bychom si vyvrátit ještě jeden, asi nejvíce rozšířený mýtus – žraloci prahnou po lidské krvi. Není to pravda. Lidská krev jim nic neříká, stejně jako lidské maso.

Žraloci jsou na planetě zcela postradatelní

Mnoho lidí se domnívá, že žraloci zde žádné dobro nevytvářejí, a že by svět byl bez nich daleko klidnější. Faktem je, že na potravinovém řetězci zabírají vrchní příčku, a tím pádem hrají zcela zásadní oceánskou roli. V tamních vodách regulují množství a populace ryb. Díky tomu může být ekosystém v oceánu zcela zdravý. Kdyby neměl kdo požírat ryby, přemnožily by se a dokázaly oceány zničit. Čímž by se roztočil tragický ekologický scénář i pro nás lidi. Zvířata i ryby ve velkém vymírají, řeknete si, ale nikdy nedělá dobrotu, pokud se jeden druh na daném území přemnoží.

K TÉMATU  Jak strava ovlivňuje naši náladu? A ovlivňuje ji vůbec?

Neinteligentní tvorové

O žralocích se traduje, že to jsou živočichové jednodušší, ba přímo bez mozku. Opak je ale pravdou. Jsou to jedni z nejinteligentnějších obyvatel oceánů. Badatelé svým pozorováním a výzkumy zjistili, že žraloci spolu dokáží komunikovat za pomoci řeči těla.

žralok
Žraloci jsou velmi zvídaví a inteligentní tvorové.

Jejich inteligence je dokázaná i tím, že jsou velmi zvídaví. Například dokážou svou hlavu vystrčit nad hladinu a zaměřovat tak svou kořist.

Při útoku je nutné praštit ho do nosu

V poměru s jinými nástrahami v běžném lidském životě je šance útoku žralokem velice nízká. Přesto jsou pobřeží, jako je to australské a americké, kde jsou útoky častější než kdekoli jinde. V posledních letech se ale staly i v jiných světadílech.

Občas si lidé zachránili život a odvrátili útok, když zatlačili na žraločí citlivější místa. Mezi ně se řadí oči, čenich či žábry. Ale samozřejmě to nemusí zaručit jeho odplavání. Navíc pod vodou se snažit bouchnout konkrétní místo je nelehký úkol. Ještě za takové situace.

Nejlepší, prozatím dostupnou radou, je snažit se trefit jeho oči a píchnout ho do nich. Nesmyslně ho bouchat se nemusí osvědčit, naopak může zvýšit svou agresi. Samozřejmě člověk v takovouto chvíli, kdy je jeho život ohrožený, udělá cokoli, co se dá.

Žraloci loví tím stylem, že svou kořist kousnou, mírně odplavou a čekají, až tato jejich potenciální obživa ztratí své síly nebo zemře. Až poté se vrátí, aby se nasytil. Tento čas lidem nahrává, aby od něj mohli odplavat a zachránit si život.

Žraloci nemají nepřítele

Žraloci nepřátele rozhodně mají. Je pravdou, že jich není mnoho, ale jsou. Některé druhy žraloků útočí na jiné druhy, pro které se stávají potravou. A pak tu jsou dravé kosatky. Ty je loví velmi rády a často.

K TÉMATU  Problémy české společnosti. Patří mezi ně exekuce i neznalost jazyka
Žraloci jsou úžasná stvoření.

A samozřejmě největším nepřítelem každého žraloka, je sám člověk. Bohužel jsou druhy, kterým kvůli rybolovům hrozí vyhynutí. A jaký by bez žraloků na planetě nastal scénář, to jsme si již uvedli. Bohužel je tento scénář v ne tak vzdálené budoucnosti zcela pravděpodobný. Lidé žraloky loví předně kvůli masu, jejich ploutvím nebo samotné kůži.

Přestože cestujete do destinací, kde jsou útoky žraloků nepravděpodobné, některé zásady byste přesto dodržovat měli:

  1. Koupat, plavat a potápět se choďte vždy za světla, nikoli ve tmě.
  2. Čím více kolem sebe budete mít lidí, tím lépe.
  3. Nechoďte do nijak kalné vody.
  4. Nafukovací lehátka zářivých barev jsou pro ně více než lákavá, přinejmenším na prozkoumání.

Pokud jste díky našemu článku alespoň trochu změnili názor na pány moře, doporučujeme vám zhlédnout jeden z dokumentárních snímků na Netflixu Žraloci: Mediální monstra, kterým provází odborník na žraloky Erich Ritter.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 cestovatelské perly, které máte poslední možnost vidět

Cestovatelské okénko: vydejte se na kouzelný Mauricius

Zdroje článku:
www.insider.com, www.searchscuba.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Přivydělat si z pohodlí domova nikdy nebylo jednodušší než teď. Pokud prahnete po tom, přispívat do rodinného rozpočtu něco navíc, nemusíte nutně chodit z jednoho zaměstnání do druhého, ale můžete se u oblíbeného televizního pořadu pustit do ručních prací. Možností je víc než dost.
Krásná postava, zpevněný zadek, silné svaly, perfektní držení těla, stejně jako obratnost a lehkost pohybů... To vše lze získat pomocí cvičení zvaného pilates. Toto cvičení se objevilo již před několika lety, ale stále nabírá na popularitě. Proč ho cvičit? A jak s pilates začít v domácích podmínkách? Uvidíte, že i naprostý začátečník může s pilates začít okamžitě a brzy dosáhnout skvělých výsledků ve formování své postavy!
Holčička si hraje na doktora, a jejím zvláštní pacientem je skutečně odevzdaný a trpělivý bulteriér. Je takhle klidný i u opravdového veterináře? Opravdu roztomilý páreček, který vás pobaví.
Miminka jsou zvědavá, smějí se, hrají si, zlobí, pošťuchují se navzájem a vyžadují pozornost. Tady se můžete podívat na všechno v jednom. Tyhle sladké děti vám možná vylepší den.
Časy, kdy stačilo hodit do automatu na kávu desetikorunu a člověk se spokojil s "tmavě hnědou tekutinou", jsou už dávno pryč. Podávání i pití kávy se v České republice výrazně proměnilo. Klasického "turka" či instantní kávu už najdete v málokteré kavárně. V supermarketech vás regály s kávou lákají všemi směry: zrnková, mletá, kapsle… Nemůžete se rozhodnut? Přečtěte si našich 6 tipů a budete mít jasno, jak si vybrat a hlavně vychutnat dobrou kávu.
Split je druhým největším městem v Chorvatsku a každoročně láká mnoho turistů. Toto místo spojuje dávné krásy historie s moderním způsobem života. Čekají vás zde krásné památky, skvělé jídlo a mnoho zajímavostí, které byste si neměli nechat ujít.
Statistiky uvádějí, že novoroční předsevzetí si dá až 72 % lidí. Z toho pouhá čtvrtina vydrží déle, než tři měsíce. Podle psychologů je lepší dávat sám sobě úkoly kdykoli jindy, než na Nový rok. Hromadná novoroční euforie z toho, že máme "to zlé" za sebou a "to dobré" před námi, svádí k tomu, že na sebe naložíte víc, než unesete.
Renée Zellweger proměnila nominaci a odnesla si prestižní ocenění za hlavní roli v dramatu Judy. Dlouhé roky se před kamerou neobjevila a jak sama přiznává, trpěla depresemi a příliš málo času byla opravdu sama sebou.
Máte doma předškolní dítě a obáváte se, zda zvládne zápis na základní školu? Nestrachujte se, připravili jsme pro vás menší tahák, jak vaše dítko na tuto událost nachystat. Vašemu malému prvňáčkovi to jistě pomůže. Ale neotálejte, zápisy jsou již za dveřmi.
Řada lidí interiér svého domu v průběhu života změní, zrekonstruuje, aby byl hezčí a modernější. O každém to ale neplatí.
Venku je sychravo, zima, a druhý den svítí slunce a sundaváte vrstvu oblečení. Právě tohle období je nejnáročnější na náš imunitní systém. Jak se dá zvýšit obranyschopnost organismu?
Nezáleží na tom, jestli je vám třicet nebo padesát. Bolesti zad a s tím přidružené obtíže se mohou týkat kohokoli, vždy v jiné podobě či intenzitě. Ať už za to může genetika, špatné zlozvyky, nedostatek pohybu a nezdravý životní styl či dokonce úraz, v každém případně je to něco, co dokáže ukrást kvalitu života. A rada nad zlato – když bolí záda, začněte cvičit. Jenže jaké cvičení vybrat, aniž bychom si ublížili a opravdu si pomohli? Jednoznačně SM systém od doktora Richarda Smíška, který s vadami páteře dokáže doslova zázraky.

Výběr článků

Přemýšlíte, co ještě pořídit na zahradu? Houpačka vám zpříjemní letní dny, kdy budete chtít posedět venku, ale vyhnout se přímému slunci. Jednoduché závěsné zahradní houpačky s ocelovou konstrukcí snadno přemístíte kamkoli po zahradě a na zimu se dají složit. Dřevěná pergola stojí pevně na místě, ale zase vypadá se zavěšenou houpačkou překrásně. Jen si vyberte!
O Češích se říká, že jsou národem pejskařů. Vždyť za své čtyřnohé psí parťáky jsou schopní utratit i přes milion korun ročně. To ukazují statistiky. Utrácí se předně za kvalitní žrádlo, také za veterináře a samozřejmě za produkty určené k dentální hygieně. Chovatelé si moc dobře uvědomují, že v psí dutině ústní probíhají stejné procesy jako u lidí. I v psí dutině se mohou vyskytnout zubní kameny nebo zubní plak vedoucí ke zmiňovanému problému. Proto se nedoporučuje podceňovat péči o psí chrup.
Ať už je to způsobeno stárnutím, základním stavem kůže či faktory prostředí, trpět suchou kůží je velmi nepříjemné. Doma máme k dispozici mnoho přírodních produktů, o nich ani netušíme, že nám od těchto problémů mohou rychle pomoci. Které jsou ty nejúčinnější?

Nepřehlédněte

V ČR jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Povinnost vysvětluje ministerstvo zdravotnictví ochranou zdraví celé společnosti. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek