Středa , 29. 11. 2023

Zina

4 cestovatelské perly, které máte poslední možnost vidět

Cestování se stane vášní prakticky každého, kdo se do něj ponoří a kdo si začne sepisovat seznam míst, která by chtěl během svého života navštívit. Na wish listu prakticky každého cestovatele se nachází nádherná Paříž, Fontána di Trevi v Římě nebo Spojené státy, které se chtějí zažít už jenom kvůli odlišné kultuře a faktu, že se jedná o naprosto jiný svět. Co si na papír ale napsat i taková místa, o kterých se předpokládá, že za pár let zmizí z povrchu zemského?
úkaz
Velký bariérový útes (foto: 123RF)

07. 02. 2022

Mrtvé moře se neustále zmenšuje

Mrtvé moře nebo také jedno z neslanějších jezer na zemi – ať už tento přírodní úkaz nazýváte jakkoli, platí, že ho z více jak třiceti procent tvoří sůl. Jeho jedinečné složení, které se nerovná ničemu podobnému na světě, spěje k tomu, že se během koupání vznášíte nad hladinou, což je zážitek sám o sobě. Nemusíte se během relaxace obávat, že by se kolem nohou proplétaly rybky. Mrtvé moře je zkrátka mrtvé – kvůli konzistenci vody zde mnoho živočichů opravdu nevydrží.

úkaz
Mrtvé moře (foto: 123RF)

Bohužel se z blahodárných účinků minerálů, které se ve vodě nachází, nebudeme moci těšit už moc dlouho. Vlivem rychlého vysychání a také masivnímu odčerpávání vody se očekává, že jedinečný přírodní úkaz zcela zanikne. A to ne za sto nebo dvě stě let. Odborníci se shodují na tom, že Mrtvému moři zbývá už pouhých padesát let života.

Maledivy pohltí sám oceán

Kam za luxusní dovolenou? Na Maledivy! Tato destinace se stala v posledních letech víc než jen oblíbenou. Mluvíme o nejníže položeném a zároveň také neplošším státě světa. I když se jedná o znamení či symbol luxusu, ani peníze, které se zde točí v nemalém množství, nijak nezvýší či neprodlouží životnost ostrova. S oceánem totiž nelze vyhrát sváděnou válku.

maledivy
Maledivy (foto: 123RF)

Ano, právě oceán je pro Maledivy ta největší hrozba. V důsledku klimatických změn je možné, že během nadcházejících sto let dojde k tomu, že oceán tento ráj na zemi naprosto pohltí, a tím tento ostrov zmizí z povrchu zemského.

Kilimandžáro bez ledovce

Kdo by nechtěl vystoupat na nejvyšší horu Afriky! Kilimandžáro láká řadu lidí, přece jenom je to fantastický vrchol, během jehož zdolávání poznáte všechna roční období. Nahoře to pak zakončíte u masivního, velkého ledovce, který je právě oním populárním cílem mnoha cestovatelů a často i důvodem, proč se lidé na náročný výšlap dávají.  

K TÉMATU  Soutěž: Vyhrajte doplňky stravy, které nakopnou vaši imunitu

Bohužel pro ty, kteří se opravdu chtěli pokochat ledovcem na hoře, máme špatnou zprávu. Jestliže máte vrchol Kilimandžára na svém bucket listu, již neotálejte. Každý den, který svůj plán odkládáte, vás stojí drahocenný čas. Ten už tento přírodní úkaz bohužel nemá. Odborníci se shodují na tom, že vlivem globálního oteplování dojde k jeho roztátí už během následujících patnácti let.

hora
Kilimandžáro v Africe (foto: 123RF)

V souvislosti s tím je třeba konstatovat, že ledovec na Kilimandžáru není to jediné, co bleskovou rychlostí taje. Následkem oteplování planety tají i alpské ledovce, ledovce v Grónsku nebo Pyrenejích i v Národním parku Glacier. A to bude vést k ještě horším následkům, než že jen něco prošvihnete.

Velký bariérový útes – přírodní úkaz lidské bezohlednosti

Během letních dovolených často plánujeme navštívit podmořský svět. Je zdrojem naprosté fascinace a často při potápění nemůžeme popadnout dech. Není to tím, že bychom neuměli šnorchlovat, ale tím, že se pod mořskou hladinou nachází taková nádhera. To platí zejména o Velkém bariérovém útesu, což je celosvětově největší korálový útes. Je dlouhý přes dva tisíce kilometrů a po stránce biologické je zároveň tím nejbohatším vůbec. A než jsme ho svým nerozvážným přičiněním poničili, byl ještě bohatší. Velký bariérový útes je totiž nejen přírodní úkaz, ale také úkaz lidské nerozvážnosti.

Byla by škoda o tuhle krásu na zemi přijít.

Při potápění můžete narazit na mořské živočichy, které nikde jinde na celé Zemi nenajdete, řada z nich spadá do ohrožených druhů. Bystré oko si může povšimnout i korálů, které však vlivem globálního oteplování ztrácí svou barvu a dochází zde k tzv. bělení korálů. Když se k tomu všemu přidají eroze, znečištěné prostředí a bezohlednost mnohých turistů s jejich k ničením korálových útesů, kde žijí tisícovky vodních živočichů, nemůžeme se divit tomu, že do deseti let tato nádhera zmizí z povrchu zemského. Už nyní je poškozeno více jak sedmdesát procent celého útesu.

K TÉMATU  4 nejromantičtější místa na světě: Kam zajet se svojí drahou polovičkou?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se připravit na dlouhý let. Co smíte mít v příručním zavazadle a další tipy pro cestování do exotiky

Itálie jako nejatraktivnější destinace roku 2022. Co vidět především?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zná to nejspíš každá z vás. Někdy během svého života jste si určitě ve vztahu prošla fází žárlivosti. Pokud byla oprávněná, a váš partner vám byl opravdu nevěrný, chápeme, že jste ostražitá. Pokud ale byla nemístná, a vy se nacházíte ve zdravém a spokojeném vztahu založeném na důvěře, není se čeho obávat. Jestliže jste si totiž partnerovou oddaností jistá a víte, že má oči jen pro vás, žárlivost vás akorát zbytečně vyčerpává. Proto pro vás máme několik tipů, jak se žárlivostí zatočit.
Aby vaše pleť vypadala zdravě, svěže a odpočatě, nemusíte vydávat horentní sumy za drahé pleťové krémy. I díky běžně dostupným surovinám bude vaše pleť zářivě krásná. Domácí pleťové masky na suchou pleť dodají pleti tolik potřebnou hydrataci a pro jejich přípravu stačí zajít jen do lednice.
Postel ukrytá v knihovně nebo sedačka, která se sama přestaví na palandu. Chytré a praktické řešení prostoru doma nabízí originální nábytek budoucnosti. Tyto nápady ale nepůsobí jen jako snaha o získání prostoru za každou cenu. Mnohá řešení jsou vysoce praktická z důvodu účelnosti, jako zasouvací botník pod schody do patra.
Ať už jste snila o svých svatebních šatech od svých pěti let a znáte přesné specifikace, jak by měly vypadat, nebo jste o tom nikdy nepřemýšlela, máme pro vás rady, jak si vybrat svatební šaty. Ono vybrat někdy ten perfektní kousek může být pěkný stres. Nemluvě o tom, že si musíte ještě vybrat šaty na převlečení, které si oblečete na recepci v pozdějších hodinách. Jak tedy na to?
Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.
S příchodem teplejšího počasí všichni začínáme spřádat plány na dovolenou. Bez ohledu na to, kterým směrem se vydáme, potřebujeme oblečení, které nám zajistí pohodlí a umožní nám si naplno užívat kouzla léta. Zajímá vás, co bude v létě 2022 v kurzu? Plážová móda v této sezóně, to je mnohem více než pouze plavky. In jsou stylové pokrývky hlavy, originální sluneční brýle a plážové oblečení, které můžeme nosit nejen na pláž. Trendům kralují čerstvé, zářivé barvy a decentnější pastelové tóny. Nechybí ani vzory: námořnické pruhy, květinové vzory či potisk s tropickým motivem.

Nepřehlédněte

Většina klientů center zabývajících se laserovou epilací jsou přirozeně ženy. K návštěvě takového centra je vedou především obecně přijímané standardy ve společnosti – každá z nás chce mít hladkou, upravenou kůži na nohou i pažích. Genetické vlastnosti jsou velmi odlišné, ale jedno máme společné: každá chceme vypadat skvěle. A právě zde přichází na řadu laserová epilace.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek