Pondělí , 27. 05. 2024

Valdemar

4 cestovatelské perly, které máte poslední možnost vidět

Cestování se stane vášní prakticky každého, kdo se do něj ponoří a kdo si začne sepisovat seznam míst, která by chtěl během svého života navštívit. Na wish listu prakticky každého cestovatele se nachází nádherná Paříž, Fontána di Trevi v Římě nebo Spojené státy, které se chtějí zažít už jenom kvůli odlišné kultuře a faktu, že se jedná o naprosto jiný svět. Co si na papír ale napsat i taková místa, o kterých se předpokládá, že za pár let zmizí z povrchu zemského?
úkaz
Velký bariérový útes (foto: 123RF)

07. 02. 2022

Mrtvé moře se neustále zmenšuje

Mrtvé moře nebo také jedno z neslanějších jezer na zemi – ať už tento přírodní úkaz nazýváte jakkoli, platí, že ho z více jak třiceti procent tvoří sůl. Jeho jedinečné složení, které se nerovná ničemu podobnému na světě, spěje k tomu, že se během koupání vznášíte nad hladinou, což je zážitek sám o sobě. Nemusíte se během relaxace obávat, že by se kolem nohou proplétaly rybky. Mrtvé moře je zkrátka mrtvé – kvůli konzistenci vody zde mnoho živočichů opravdu nevydrží.

úkaz
Mrtvé moře (foto: 123RF)

Bohužel se z blahodárných účinků minerálů, které se ve vodě nachází, nebudeme moci těšit už moc dlouho. Vlivem rychlého vysychání a také masivnímu odčerpávání vody se očekává, že jedinečný přírodní úkaz zcela zanikne. A to ne za sto nebo dvě stě let. Odborníci se shodují na tom, že Mrtvému moři zbývá už pouhých padesát let života.

Maledivy pohltí sám oceán

Kam za luxusní dovolenou? Na Maledivy! Tato destinace se stala v posledních letech víc než jen oblíbenou. Mluvíme o nejníže položeném a zároveň také neplošším státě světa. I když se jedná o znamení či symbol luxusu, ani peníze, které se zde točí v nemalém množství, nijak nezvýší či neprodlouží životnost ostrova. S oceánem totiž nelze vyhrát sváděnou válku.

maledivy
Maledivy (foto: 123RF)

Ano, právě oceán je pro Maledivy ta největší hrozba. V důsledku klimatických změn je možné, že během nadcházejících sto let dojde k tomu, že oceán tento ráj na zemi naprosto pohltí, a tím tento ostrov zmizí z povrchu zemského.

Kilimandžáro bez ledovce

Kdo by nechtěl vystoupat na nejvyšší horu Afriky! Kilimandžáro láká řadu lidí, přece jenom je to fantastický vrchol, během jehož zdolávání poznáte všechna roční období. Nahoře to pak zakončíte u masivního, velkého ledovce, který je právě oním populárním cílem mnoha cestovatelů a často i důvodem, proč se lidé na náročný výšlap dávají.  

K TÉMATU  Potraviny, které pomáhají jako prevence proti rakovině nejrůznějšího typu podle České onkologické společnosti. Jaké množství sníst?

Bohužel pro ty, kteří se opravdu chtěli pokochat ledovcem na hoře, máme špatnou zprávu. Jestliže máte vrchol Kilimandžára na svém bucket listu, již neotálejte. Každý den, který svůj plán odkládáte, vás stojí drahocenný čas. Ten už tento přírodní úkaz bohužel nemá. Odborníci se shodují na tom, že vlivem globálního oteplování dojde k jeho roztátí už během následujících patnácti let.

hora
Kilimandžáro v Africe (foto: 123RF)

V souvislosti s tím je třeba konstatovat, že ledovec na Kilimandžáru není to jediné, co bleskovou rychlostí taje. Následkem oteplování planety tají i alpské ledovce, ledovce v Grónsku nebo Pyrenejích i v Národním parku Glacier. A to bude vést k ještě horším následkům, než že jen něco prošvihnete.

Velký bariérový útes – přírodní úkaz lidské bezohlednosti

Během letních dovolených často plánujeme navštívit podmořský svět. Je zdrojem naprosté fascinace a často při potápění nemůžeme popadnout dech. Není to tím, že bychom neuměli šnorchlovat, ale tím, že se pod mořskou hladinou nachází taková nádhera. To platí zejména o Velkém bariérovém útesu, což je celosvětově největší korálový útes. Je dlouhý přes dva tisíce kilometrů a po stránce biologické je zároveň tím nejbohatším vůbec. A než jsme ho svým nerozvážným přičiněním poničili, byl ještě bohatší. Velký bariérový útes je totiž nejen přírodní úkaz, ale také úkaz lidské nerozvážnosti.

Byla by škoda o tuhle krásu na zemi přijít.

Při potápění můžete narazit na mořské živočichy, které nikde jinde na celé Zemi nenajdete, řada z nich spadá do ohrožených druhů. Bystré oko si může povšimnout i korálů, které však vlivem globálního oteplování ztrácí svou barvu a dochází zde k tzv. bělení korálů. Když se k tomu všemu přidají eroze, znečištěné prostředí a bezohlednost mnohých turistů s jejich k ničením korálových útesů, kde žijí tisícovky vodních živočichů, nemůžeme se divit tomu, že do deseti let tato nádhera zmizí z povrchu zemského. Už nyní je poškozeno více jak sedmdesát procent celého útesu.

K TÉMATU  Kandolhu Island je ráj. Modrý průzračný oceán, bílé písčité pláže a žádná přistávací dráha

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se připravit na dlouhý let. Co smíte mít v příručním zavazadle a další tipy pro cestování do exotiky

Itálie jako nejatraktivnější destinace roku 2022. Co vidět především?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Hledáte inspiraci na zajímavé knihy, které byste si mohla vychutnat ve chvilkách klidu o velikonočních prázdninách? Níže najdete hned pět tipů na čtení, u kterého se rozhodně nudit nebudete.
Pohyb v těhotenství nepřispívá pouze k udržování optimální hmotnosti maminky. Mnohem důležitějším faktem je to, že jde o významný faktor pro udržení celkové tělesné kondice, dále podporuje srdeční funkci, zachovává pružnost cév a navíc je důležitý pro zachování správného držení těla.
Nejúspěšnější český autor současnosti Patrik Hartl začal natáčet filmovou komedii podle své knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. V den první klapky prozradil režisér i herecké obsazení filmu.
Dýně už k podzimu prostě patří. Možná zastáváte názor, že máme tradiční Dušičky a Halloween k nám nepatří, to ale nic nemění na tom, že lze z dýně vytvořit krásné dekorace. A to nejen domů, ale i ven na zahradu. Možná najdete inspiraci i vy.
Hledáte-li kvalitní nepromokavé boty, které využijete zejména v nepříznivých dešťových podmínkách, zkuste se poohlédnout po stylových dámských holínkách. Na trhu jsou vysoké i nízké typy holínek, které nejsou pouze funkčním doplňkem, ale také vysoce módním prvkem našeho outfitu. Na následujících řádcích se tak dočtete, co všechno by bylo dobré vzít v potaz, než si nové dámské holínky zakoupíte.
Chcete dát svému milenci ultra speciální dárek, který mu ukáže, jak vám na něm záleží? Proč nezkusit smyslnou, erotickou masáž? Erotická masáž, která je dokonalým způsobem, jak vás dostat oba do nálady, je skvělou formou předehry a může pomoci budovat a prodlužovat potěšení, aby bylo vyvrcholení ještě příjemnější. A co si budeme, vzrušená budete i vy – a jak! Sama to dnes večer zkuste.
Pouliční umělci mají nekonečně mnoho zaměření, a jedním z nich je i u nás málo viděná sprejomalba. Mistři tohoto oboru dokážou pomocí plechovek s barvou vytvořit neuvěřitelné skvosty doslova během minut. Svůj potencionální suvenýr tak vidíte přímo během jeho vzniku.
Vždycky, když jsem si četla ty příběhy o tom, jak někdo po letech spokojeného manželství přiznal, že je na stejné pohlaví, nechápala jsem to. Říkala jsem si, jak strašně těžké to musí pro toho druhého být. Nikdy jsem nechtěla, abych něco podobného zažila. Vlastně jsem si nic takového ani nepřipouštěla, prostě jsem si říkala, že mně se nic podobného stát prostě nemůže.
Čeká vás zařizování nového bytu nebo snad rekonstrukce toho stávajícího? Inspirujte se trendy v bydlení pro rok 2022. Cílem pro nadcházejících dvanáct měsíců je vytvořit ze svého domova místo, kde se budete cítit příjemně, v klidu a bezpečí.
Může sýr přivolat noční můry? A jak je to s kořeněnými jídly? Dejte si pozor na to, co jíte. Váš spánek i sny totiž může ovlivnit nevhodná strava. Pokud se v noci převalujete nebo máte problém zabrat, vina může být i v jídle.
Poslední schůzku s Nelou pojala koučka Marcela Hlaváčková poněkud netradičně. A podle očekávání z ní měla její klientka velkou radost. Proč? To se dočtete na řádcích níže.
Už je to pár týdnů, co se v naší domácnosti zabydlela nádherná kudlanka. Velký zelený brouk, který je v Česku stále běžnější. I my ho na konci léta na své zahradě našli a jelikož děti byly naprosto nadšené, umístili jsme kudlanku do velkého akvária. Dodnes nás nepřestává fascinovat.

Výběr článků

Make-up kdekoliv. Tyhle kosmetické vychytávky poradí, jak vytvořit vlastní rozjasňovač, čím nahradit pudr nebo udělat rychlé kontury obočí.
V každém věku se ženám nebo mužům může na obličeji objevit akné. Mnozí to pak snášejí s velkou nelibostí a o to hůř jim je, pokud po akné na pokožce zůstanou jizvy, které jsou důsledkem jeho nesprávné nebo předčasné léčby.
Někdy není času nazbyt – v práci fofr, doma lítačka, člověk si pomalu ani nesedne. Ale jíst se musí, zvlášť když nechcete zbytečně utrácet za oběd v restauraci. Nechte si poradit a odložte při tom předsudky stranou. Rychlý oběd totiž může být i velmi zdravý a plnohodnotný. Dokonce se může stát, že rychlé recepty se ve vaší kuchyni usadí už napořád. Pusťte se s námi do vaření a uvidíte, že manžela a děti už ani nebudete muset přesvědčovat. Tak co, už zapínáte plotnu?

Nepřehlédněte

V rámci svého F.A.M.E turné vystoupí latinsko-americký idol Maluma v prostorách Forum Karlín. Předprodej vstupenek začal již ve středu 30. 1. na ticketportal.cz. Na co se můžete těšit?
Také milujete pěvecké soutěže? A rády si poslechnete nějaký ten starý hit v podání neznámého umělce? Tady je výběr nejtěžších písní, které zazněly v The Voice. Husí kůži zažijete u každé písně.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek