Čtvrtek , 26. 05. 2022

Filip

4 cestovatelské perly, které máte poslední možnost vidět

Cestování se stane vášní prakticky každého, kdo se do něj ponoří a kdo si začne sepisovat seznam míst, která by chtěl během svého života navštívit. Na wish listu prakticky každého cestovatele se nachází nádherná Paříž, Fontána di Trevi v Římě nebo Spojené státy, které se chtějí zažít už jenom kvůli odlišné kultuře a faktu, že se jedná o naprosto jiný svět. Co si na papír ale napsat i taková místa, o kterých se předpokládá, že za pár let zmizí z povrchu zemského?
úkaz
Velký bariérový útes (foto: 123RF)

07. 02. 2022

Mrtvé moře se neustále zmenšuje

Mrtvé moře nebo také jedno z neslanějších jezer na zemi – ať už tento přírodní úkaz nazýváte jakkoli, platí, že ho z více jak třiceti procent tvoří sůl. Jeho jedinečné složení, které se nerovná ničemu podobnému na světě, spěje k tomu, že se během koupání vznášíte nad hladinou, což je zážitek sám o sobě. Nemusíte se během relaxace obávat, že by se kolem nohou proplétaly rybky. Mrtvé moře je zkrátka mrtvé – kvůli konzistenci vody zde mnoho živočichů opravdu nevydrží.

úkaz
Mrtvé moře (foto: 123RF)

Bohužel se z blahodárných účinků minerálů, které se ve vodě nachází, nebudeme moci těšit už moc dlouho. Vlivem rychlého vysychání a také masivnímu odčerpávání vody se očekává, že jedinečný přírodní úkaz zcela zanikne. A to ne za sto nebo dvě stě let. Odborníci se shodují na tom, že Mrtvému moři zbývá už pouhých padesát let života.

Maledivy pohltí sám oceán

Kam za luxusní dovolenou? Na Maledivy! Tato destinace se stala v posledních letech víc než jen oblíbenou. Mluvíme o nejníže položeném a zároveň také neplošším státě světa. I když se jedná o znamení či symbol luxusu, ani peníze, které se zde točí v nemalém množství, nijak nezvýší či neprodlouží životnost ostrova. S oceánem totiž nelze vyhrát sváděnou válku.

maledivy
Maledivy (foto: 123RF)

Ano, právě oceán je pro Maledivy ta největší hrozba. V důsledku klimatických změn je možné, že během nadcházejících sto let dojde k tomu, že oceán tento ráj na zemi naprosto pohltí, a tím tento ostrov zmizí z povrchu zemského.

Kilimandžáro bez ledovce

Kdo by nechtěl vystoupat na nejvyšší horu Afriky! Kilimandžáro láká řadu lidí, přece jenom je to fantastický vrchol, během jehož zdolávání poznáte všechna roční období. Nahoře to pak zakončíte u masivního, velkého ledovce, který je právě oním populárním cílem mnoha cestovatelů a často i důvodem, proč se lidé na náročný výšlap dávají.  

K TÉMATU6 měst, kam na prodloužený víkend po Evropě

Bohužel pro ty, kteří se opravdu chtěli pokochat ledovcem na hoře, máme špatnou zprávu. Jestliže máte vrchol Kilimandžára na svém bucket listu, již neotálejte. Každý den, který svůj plán odkládáte, vás stojí drahocenný čas. Ten už tento přírodní úkaz bohužel nemá. Odborníci se shodují na tom, že vlivem globálního oteplování dojde k jeho roztátí už během následujících patnácti let.

hora
Kilimandžáro v Africe (foto: 123RF)

V souvislosti s tím je třeba konstatovat, že ledovec na Kilimandžáru není to jediné, co bleskovou rychlostí taje. Následkem oteplování planety tají i alpské ledovce, ledovce v Grónsku nebo Pyrenejích i v Národním parku Glacier. A to bude vést k ještě horším následkům, než že jen něco prošvihnete.

Velký bariérový útes – přírodní úkaz lidské bezohlednosti

Během letních dovolených často plánujeme navštívit podmořský svět. Je zdrojem naprosté fascinace a často při potápění nemůžeme popadnout dech. Není to tím, že bychom neuměli šnorchlovat, ale tím, že se pod mořskou hladinou nachází taková nádhera. To platí zejména o Velkém bariérovém útesu, což je celosvětově největší korálový útes. Je dlouhý přes dva tisíce kilometrů a po stránce biologické je zároveň tím nejbohatším vůbec. A než jsme ho svým nerozvážným přičiněním poničili, byl ještě bohatší. Velký bariérový útes je totiž nejen přírodní úkaz, ale také úkaz lidské nerozvážnosti.

Byla by škoda o tuhle krásu na zemi přijít.

Při potápění můžete narazit na mořské živočichy, které nikde jinde na celé Zemi nenajdete, řada z nich spadá do ohrožených druhů. Bystré oko si může povšimnout i korálů, které však vlivem globálního oteplování ztrácí svou barvu a dochází zde k tzv. bělení korálů. Když se k tomu všemu přidají eroze, znečištěné prostředí a bezohlednost mnohých turistů s jejich k ničením korálových útesů, kde žijí tisícovky vodních živočichů, nemůžeme se divit tomu, že do deseti let tato nádhera zmizí z povrchu zemského. Už nyní je poškozeno více jak sedmdesát procent celého útesu.

K TÉMATUVyzkoušejte lákavé a zároveň zdravé smoothie

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se připravit na dlouhý let. Co smíte mít v příručním zavazadle a další tipy pro cestování do exotiky

Itálie jako nejatraktivnější destinace roku 2022. Co vidět především?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.
Aktuální neutěšená situace brnká mnohým na nervy. Home office, učení s dětmi online, péče o ně, starosti o zdraví prarodičů a negativní zprávy valící se ze všech stran. Odolat tomu tlaku není vůbec snadné. Vidina zlepšení je navíc v nedohlednu. Nezbývá tak nic jiného než zatnout zuby a vydržet. Zvládnout složitou dobu vám pomohou i naše tipy.
Tmavý režim mobilních aplikací je dnes velmi oblíbený. Zejména uživateli je velmi vyzdvihovaný. Jejich spokojenost míří rovnou do vesmíru a četnost používání appek se díky tomu znatelně zvyšuje. Do svých systémů je postupně zařazují i technologičtí giganti. Není tedy pochyb ani sporu o tom, že mluvíme o trendu dnešní doby. A jelikož s dobou jde i oblíbený Bazoš, i on začal svým uživatelům nabízet exkluzivní tmavou novinku.
Není svíčka jako svíčka. Velmi záleží na tom, z čeho je vyrobená. Věděli jste, že většina těch běžně prodávaných škodí zdraví? I z tohoto důvodu si v posledních pár letech lidé zvykli vyrábět si svíčky sami. Vyjdou je mnohem levněji a přesně vědí, z čeho se skládají. Můžete to zkusit i vy.
Muži a ženy, to jsou podle odborníků a psychologů dva různé světy, které si v podstatě nikdy neporozumí, ale neumějí bez sebe žít. Existují vůbec nějaké základní komunikační principy nebo vlastnosti, díky kterým se lze naučit porozumět svému protějšku? Zajímavé rady a podněty ze své praxe nám prozradila lektorka a koučka Hana Drahoňovská.
Zadar v Chorvatsku láká na originální zpívající schody. Mořské varhany navrhl architekt Nikola Bašić v roce 2005 a od té doby hrají nepřetržitě. Tento architektonický objekt je zároveň neobvyklý hudební nástroj. Zvuk vyluzuje tak jako u klasických varhan vzduch, který je vytlačovaný skrze ocelové trubky, schované ve schodech. Ten dovnitř ženou mořské vlny.

Nepřehlédněte

Proč na ruce mít hodinky, které jen ukazují čas? Mohou mít celou řadu další inteligentních funkcí, které nám mohou usnadnit život. Zejména pokud jsme ve spěchu a nemáme čas lovit mobilní telefon z kabelky či kapsy, abychom se podívali, kdo nám zrovna telefonuje. To je ale jen jedna z výhod chytrých hodinek. Podle čeho se dají vybírat chytré hodinky?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek