Neděle , 27. 11. 2022

Xenie

4 cestovatelské perly, které máte poslední možnost vidět

Cestování se stane vášní prakticky každého, kdo se do něj ponoří a kdo si začne sepisovat seznam míst, která by chtěl během svého života navštívit. Na wish listu prakticky každého cestovatele se nachází nádherná Paříž, Fontána di Trevi v Římě nebo Spojené státy, které se chtějí zažít už jenom kvůli odlišné kultuře a faktu, že se jedná o naprosto jiný svět. Co si na papír ale napsat i taková místa, o kterých se předpokládá, že za pár let zmizí z povrchu zemského?
úkaz
Velký bariérový útes (foto: 123RF)

07. 02. 2022

Mrtvé moře se neustále zmenšuje

Mrtvé moře nebo také jedno z neslanějších jezer na zemi – ať už tento přírodní úkaz nazýváte jakkoli, platí, že ho z více jak třiceti procent tvoří sůl. Jeho jedinečné složení, které se nerovná ničemu podobnému na světě, spěje k tomu, že se během koupání vznášíte nad hladinou, což je zážitek sám o sobě. Nemusíte se během relaxace obávat, že by se kolem nohou proplétaly rybky. Mrtvé moře je zkrátka mrtvé – kvůli konzistenci vody zde mnoho živočichů opravdu nevydrží.

úkaz
Mrtvé moře (foto: 123RF)

Bohužel se z blahodárných účinků minerálů, které se ve vodě nachází, nebudeme moci těšit už moc dlouho. Vlivem rychlého vysychání a také masivnímu odčerpávání vody se očekává, že jedinečný přírodní úkaz zcela zanikne. A to ne za sto nebo dvě stě let. Odborníci se shodují na tom, že Mrtvému moři zbývá už pouhých padesát let života.

Maledivy pohltí sám oceán

Kam za luxusní dovolenou? Na Maledivy! Tato destinace se stala v posledních letech víc než jen oblíbenou. Mluvíme o nejníže položeném a zároveň také neplošším státě světa. I když se jedná o znamení či symbol luxusu, ani peníze, které se zde točí v nemalém množství, nijak nezvýší či neprodlouží životnost ostrova. S oceánem totiž nelze vyhrát sváděnou válku.

maledivy
Maledivy (foto: 123RF)

Ano, právě oceán je pro Maledivy ta největší hrozba. V důsledku klimatických změn je možné, že během nadcházejících sto let dojde k tomu, že oceán tento ráj na zemi naprosto pohltí, a tím tento ostrov zmizí z povrchu zemského.

Kilimandžáro bez ledovce

Kdo by nechtěl vystoupat na nejvyšší horu Afriky! Kilimandžáro láká řadu lidí, přece jenom je to fantastický vrchol, během jehož zdolávání poznáte všechna roční období. Nahoře to pak zakončíte u masivního, velkého ledovce, který je právě oním populárním cílem mnoha cestovatelů a často i důvodem, proč se lidé na náročný výšlap dávají.  

K TÉMATU  7 tipů, jak zvládnout v klidu a bez nervů první let

Bohužel pro ty, kteří se opravdu chtěli pokochat ledovcem na hoře, máme špatnou zprávu. Jestliže máte vrchol Kilimandžára na svém bucket listu, již neotálejte. Každý den, který svůj plán odkládáte, vás stojí drahocenný čas. Ten už tento přírodní úkaz bohužel nemá. Odborníci se shodují na tom, že vlivem globálního oteplování dojde k jeho roztátí už během následujících patnácti let.

hora
Kilimandžáro v Africe (foto: 123RF)

V souvislosti s tím je třeba konstatovat, že ledovec na Kilimandžáru není to jediné, co bleskovou rychlostí taje. Následkem oteplování planety tají i alpské ledovce, ledovce v Grónsku nebo Pyrenejích i v Národním parku Glacier. A to bude vést k ještě horším následkům, než že jen něco prošvihnete.

Velký bariérový útes – přírodní úkaz lidské bezohlednosti

Během letních dovolených často plánujeme navštívit podmořský svět. Je zdrojem naprosté fascinace a často při potápění nemůžeme popadnout dech. Není to tím, že bychom neuměli šnorchlovat, ale tím, že se pod mořskou hladinou nachází taková nádhera. To platí zejména o Velkém bariérovém útesu, což je celosvětově největší korálový útes. Je dlouhý přes dva tisíce kilometrů a po stránce biologické je zároveň tím nejbohatším vůbec. A než jsme ho svým nerozvážným přičiněním poničili, byl ještě bohatší. Velký bariérový útes je totiž nejen přírodní úkaz, ale také úkaz lidské nerozvážnosti.

Byla by škoda o tuhle krásu na zemi přijít.

Při potápění můžete narazit na mořské živočichy, které nikde jinde na celé Zemi nenajdete, řada z nich spadá do ohrožených druhů. Bystré oko si může povšimnout i korálů, které však vlivem globálního oteplování ztrácí svou barvu a dochází zde k tzv. bělení korálů. Když se k tomu všemu přidají eroze, znečištěné prostředí a bezohlednost mnohých turistů s jejich k ničením korálových útesů, kde žijí tisícovky vodních živočichů, nemůžeme se divit tomu, že do deseti let tato nádhera zmizí z povrchu zemského. Už nyní je poškozeno více jak sedmdesát procent celého útesu.

K TÉMATU  Cestovní lékárnička. Co by měla obsahovat, abyste byly na cestách v klidu

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se připravit na dlouhý let. Co smíte mít v příručním zavazadle a další tipy pro cestování do exotiky

Itálie jako nejatraktivnější destinace roku 2022. Co vidět především?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Děti - je s nimi radost i starost. Úsměv na rtech vám ulpívá vždy v okamžiku, kdy řeknou nějaké moudro, které se zapíše do vaší paměti. Vrásky naopak na čele přibývají ve chvíli, kdy se objeví další zlozvyk, který budete muset pracně odbourávat. Pojďme si prozradit nejčastější dětské zlozvyky, které někdy až trhají žíly nejednomu rodiči.  
Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.
Vaginální mykóza nebo také kvasinková infekce. To je problém, který je ženám moc dobře známý. Štěstí má žena, která se s nepříjemným pocitem pálení, svědění a nepříjemnou bolestí intimních partií ještě nesetkala. Statistiky však říkají, že se s mykózou alespoň jednou za život setkala snad každá z nich. Proto lze logicky říct, že každá žena se ptala na to, jak s mykózou bojovat.
Dětství strávila v městečku na Vysočině, dospělost v Libanonu uprostřed války. Blanka Matragi je světově uznávaná módní návrhářka, která šije modely pro ženy z vyšších vrstev v Evropě i na Středním východě. Navrhla také uniformy pro policejní a vojenské složky Abú Dhabí. Čím ji okouzlil svět módy a jak válka v Libanonu ovlivnila její podnikání? Pojďme si společně zrekapitulovat pestrý život této energické rudovlásky.
Rožnov pod Radhoštěm je krásné malebné město v srdci Beskyd. Je zde mnoho památek, které rozhodně stojí za návštěvu. Nachází se tu také mnoho sportovišť a míst, na něž byste se s dětmi měli určitě vydat. Pokud se tedy chystáte na dovolenou směr Valašské Beskydy, určitě nepřehlédněte naše tipy.
Okenní parapety nemusí zét prázdnotou, i když teploty padají k nule. Stačí, když si vysadíte rostliny, jež jsou pro podzim typické a kterým podzim dokonce prospívá. Jednou takovou podzimní květinou je vřes, který se hravě popere i s prvními zimními mrazíky. Jelikož ho lze koupit v bílé i růžové barvě, bude hezky zdobit jinak pochmurné a smutné okenní parapety.  
Teplákové soupravy rozdělují lidi do dvou skupin. Na ty, kteří na ně nedají dopustit a nosí je během celého roku. A na ty, kteří se jim vyhýbají. Soupravy jsou pohodlné a vypadají velmi dobře. Pokud patříte do druhé skupiny, měli byste jim dát aspoň jednu šanci. Uvidíte, že nebudete litovat.
Proč na ruce mít hodinky, které jen ukazují čas? Mohou mít celou řadu další inteligentních funkcí, které nám mohou usnadnit život. Zejména pokud jsme ve spěchu a nemáme čas lovit mobilní telefon z kabelky či kapsy, abychom se podívali, kdo nám zrovna telefonuje. To je ale jen jedna z výhod chytrých hodinek. Podle čeho se dají vybírat chytré hodinky?
Každý den čelíme řadě záhad. K těm patří kupříkladu to, kam zmizely brýle nebo klíče od auta. Obvykle je však odpověď banálnější, než jsme čekali. Člověka však v tu chvíli nenapadne, že existují mnohem zapeklitější záhady, nad kterými si lámou hlavu skupiny historiků.
Podzimní kolekce zaplavily obchodní domy a jistě vás to svádí nějaký nový kousek do svého šatníku ulovit. Bohužel je toho tolik, že člověk neví, co přetrvá déle než pár týdnů. Nevadí, s naší pomocí se ve všem zorientujete. Tohle jsou kousky, které se s největší pravděpodobností budou nosit i další roky.
Svatební sezóna je před námi. A tak si položme společně otázku: Na co vzpomínáme, když jsme byly na kamarádčině svatbě? Většina z nás si vybaví nevěstiny šaty, účes, vizáž... Co si budeme povídat - muži tohle moc neřeší. Maximálně se vyjádří, že to bylo fajn nebo že se přejedli. Zeptali jsme se svatební specialistky, na čem by se o svatbě rozhodně šetřit nemělo, abyste pak nebyly zklamané.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek