Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Mužské vs ženské práce. Je všechno jen na vás nebo máte doma povinnosti rozdělené? Jak to doma vyladit, aby to klapalo?

Mužské a ženské práce. Ve světě, kde je genderová rovnost denně probírána v médiích, je toto dělení skoro sprostým slovem. Jak to máte doma vy? Máte mužské a ženské práce nebo je vše jen na vás?
Máte rozdělnené práce v domácnosti?
zdroj: 123RF.com

30. 01. 2019

Mužské vs. ženské práce

Před třiceti lety by muže nenapadlo luxovat, prát nebo vařit doma. Ženy by nenapadlo to po nich chtít. Viděla jsem to dobře na příkladu mých prarodičů. Praní, úklid, vaření a veškeré práce okolo domu včetně zahrádky byly na babičce. Děda pak sekal trávu (jeho figuru s kosou v ruce nezapomenu), stříhal keře, a opravoval, co bylo potřeba. Dlouho trvalo, než se tento ustálený zvyk překonal. A to ještě ne ve všech domácnostech. Jak je tomu dnes?

Práce v domácnosti nikdy nekončí

Stále je jí dost, na tom se nic nezměnilo. Stále se musí nakupovat, vařit, prát, utírat prach, mýt nádobí, uklízet a drobné opravy jsou také nutností. Většinu z nich nám již dnes ulehčují stroje. Báječné myčky, sušičky, žehličky i pračky za nás většinu práce udělají. Nákupy si můžete nechat doručit, na řemeslné práce pozvat hodinového manžela. Je tedy stále důležité dělit práce na mužské a ženské, když zapnout pračku není dnes tak složité jako dřívější celodenní kolotoč namáčení, praní, ždímaní. A to ponechávám stranou péči o děti.

Jak si to rozdělit?

Jestli čekáte seznam ve stylu: žena vytírá, muž vynáší odpadky, tak se nedočkáte. Univerzální rada neexistuje. Jsou muži, pro které je pod úroveň uvařit a naopak jsou i tací, které vaření baví. Jsou i ženy, které nejraději dělají vše samy. Podle toho zkuste rozdělit domácí práce. Netýká se to jen vaření, vždy záleží na schopnostech každého jedince. Sepište si všechny domácí práce a připište k nim i frekvenci, s jakou je třeba je vykonávat. Pak si každý vyberte ty, které vykonáváte rádi nebo vám prostě „nevadí“. Ty zbylé prostě rozdělte, ale spravedlivě. Nemáte rádi vynášení odpadků? Střídejte se.

K TÉMATU  Jak se účinně zbavit tuku v oblasti zad a podpaží? Zacvičte si tyto cviky!

A teď to nejdůležitější. U činností, které bude vykonávat váš partner ale nečekejte své postupy a výsledky. Ne všechno bude podle vašich představ, s tím se musíte smířit. V žádném případě ale po druhém práci nepředělávejte. Pokud prostě nezkousnete způsob, jakým to dělá vaše polovička, kritikou nic nezískáte. Prostě to budeme muset udělat sama a po svém.

Ulehčete si to!

Projděte vaši domácnost a střízlivě zhodnoťte, zda nejste také na úklid příliš náročná. Opravdu se musí všechny příbory a sklenice po vyndání z myčky ještě přeleštit? Zkuste proto eliminovat nadbytečné činnosti. Stále toho na vás zůstává moc? Zapojte děti, partnera nebo si pořiďte placenou pomocnici. Na velký úklid nebo i na pravidelnou výpomoc.

Stanovte si pravidla, ale neváhejte je porušovat

Trochu protimluv, že? Ale nebojte, když občas nestíháte, je nemocné dítě nebo vy, není ostuda poprosit partnera, aby přebral i část vašich povinností. Doma by se zkrátka měli zapojit všichni.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jak nejlépe překvapit a potěšit svého partnera? Muži to mají o dost jednodušší. Ženy během roku „nenápadně“ naznačují, co by se jim líbilo, a pak to s trochou štěstí najdou pod stromečkem. Ale co vybrat pro manžela, přítele, dědečka nebo strýčka? Většinou mluví o tom, jaké se jim líbí auto, motorka, a že ten obytný vůz za dva miliony by si moc přáli. Nechte je snít dál a překvapte je originálními a designově vychytanými dárky z Tipa.eu.
Dětská obezita celosvětově narůstá a v civilizovaných zemích je hodnocena už jako epidemie. Česko není výjimkou. Podle mezinárodní studie HBSC, sledující jednotnou metodikou školní děti, bylo v roce 2001/2 mezi dívkami ve věku 15 let 6 % obézních a mezi chlapci 13 %. Avšak ve školním roce 2013/2014 studie zjistila již 12 % obézních dívek tohoto věku, a dokonce 23 % obézních chlapců.
Každý rok se světu představí nové trendy, kterými se můžeme řídit při vybírání nového šatníku nebo zařizování svého bydlení. Zaměřme se nyní na trendy ze světa bydlení, které se budou krapet lišit od těch z roku 2020. Hlavní roli budou hrát přírodní materiály.
A. G. house v Sondriu stvořil architekt Rocco Borromini. Moderní dům stojí na úpatí Alp na okraji údolí Valtellina a nabízí panoramatický výhled do všech světových stran. Stavba vznikla jako spojení původní stodoly s novostavbou, a drží se hlavní myšlenky, kterou je čistý a vzdušný prostor. Ten je charakterizovaný střídáním masivního dřeva a bílých stěn. Dominantní jsou velká panoramatická okna a použití tradičních materiálů, které korespondují s místní alpskou architekturou.
Kempování je neodmyslitelně spojené s létem. Pokud plánujete prázdniny pod stanem, příprava je klíčová. Občas se při hektickém balení stane, že zapomenete na důležité věci. I z toho důvodu jsme připravili seznam několika věcí, které je dobré mít na mysli, než vyrazíte do přírody.
Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.
Jsou potraviny, které si vychutnáte pouze ve slané nebo sladké verzi. A pak jsou mezi námi takové, ze kterých si připravíte snadno obojí. Stačí jen obměnit suroviny, zapojit fantazii, najít ten správný recept a lahodné jídlo je na světě. Které potraviny připravíte v obou variantách? Mrkněte na ně!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek