Středa , 29. 05. 2024

Maxim

Mužské vs ženské práce. Je všechno jen na vás nebo máte doma povinnosti rozdělené? Jak to doma vyladit, aby to klapalo?

Mužské a ženské práce. Ve světě, kde je genderová rovnost denně probírána v médiích, je toto dělení skoro sprostým slovem. Jak to máte doma vy? Máte mužské a ženské práce nebo je vše jen na vás?
Máte rozdělnené práce v domácnosti?
zdroj: 123RF.com

30. 01. 2019

Mužské vs. ženské práce

Před třiceti lety by muže nenapadlo luxovat, prát nebo vařit doma. Ženy by nenapadlo to po nich chtít. Viděla jsem to dobře na příkladu mých prarodičů. Praní, úklid, vaření a veškeré práce okolo domu včetně zahrádky byly na babičce. Děda pak sekal trávu (jeho figuru s kosou v ruce nezapomenu), stříhal keře, a opravoval, co bylo potřeba. Dlouho trvalo, než se tento ustálený zvyk překonal. A to ještě ne ve všech domácnostech. Jak je tomu dnes?

Práce v domácnosti nikdy nekončí

Stále je jí dost, na tom se nic nezměnilo. Stále se musí nakupovat, vařit, prát, utírat prach, mýt nádobí, uklízet a drobné opravy jsou také nutností. Většinu z nich nám již dnes ulehčují stroje. Báječné myčky, sušičky, žehličky i pračky za nás většinu práce udělají. Nákupy si můžete nechat doručit, na řemeslné práce pozvat hodinového manžela. Je tedy stále důležité dělit práce na mužské a ženské, když zapnout pračku není dnes tak složité jako dřívější celodenní kolotoč namáčení, praní, ždímaní. A to ponechávám stranou péči o děti.

Jak si to rozdělit?

Jestli čekáte seznam ve stylu: žena vytírá, muž vynáší odpadky, tak se nedočkáte. Univerzální rada neexistuje. Jsou muži, pro které je pod úroveň uvařit a naopak jsou i tací, které vaření baví. Jsou i ženy, které nejraději dělají vše samy. Podle toho zkuste rozdělit domácí práce. Netýká se to jen vaření, vždy záleží na schopnostech každého jedince. Sepište si všechny domácí práce a připište k nim i frekvenci, s jakou je třeba je vykonávat. Pak si každý vyberte ty, které vykonáváte rádi nebo vám prostě „nevadí“. Ty zbylé prostě rozdělte, ale spravedlivě. Nemáte rádi vynášení odpadků? Střídejte se.

K TÉMATU  Jak vybrat vhodnou hypotéku na vaše bydlení

A teď to nejdůležitější. U činností, které bude vykonávat váš partner ale nečekejte své postupy a výsledky. Ne všechno bude podle vašich představ, s tím se musíte smířit. V žádném případě ale po druhém práci nepředělávejte. Pokud prostě nezkousnete způsob, jakým to dělá vaše polovička, kritikou nic nezískáte. Prostě to budeme muset udělat sama a po svém.

Ulehčete si to!

Projděte vaši domácnost a střízlivě zhodnoťte, zda nejste také na úklid příliš náročná. Opravdu se musí všechny příbory a sklenice po vyndání z myčky ještě přeleštit? Zkuste proto eliminovat nadbytečné činnosti. Stále toho na vás zůstává moc? Zapojte děti, partnera nebo si pořiďte placenou pomocnici. Na velký úklid nebo i na pravidelnou výpomoc.

Stanovte si pravidla, ale neváhejte je porušovat

Trochu protimluv, že? Ale nebojte, když občas nestíháte, je nemocné dítě nebo vy, není ostuda poprosit partnera, aby přebral i část vašich povinností. Doma by se zkrátka měli zapojit všichni.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V sobotu si dopřejte nějakou aktivitu a pohyb, v neděli potom relaxujte. Co dalšího se objeví o víkendu? Horoskop krásy a duševního zdraví pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová.
V dnešní době se dá pronajmout všechno - auto, dům, karavan i chalupa. Také tlupa stěhováků, skákací hrad, domácí spotřebiče nebo ženská děloha. Proto asi není nic divného na tom, že se za poplatek dá „vypůjčit“ i dětské oblečení
Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
Určitě jste to v rodině zažili. Stačí obyčejné Člověče, nezlob se! Vaše figurka je shodou náhod v domečku dřív a už dítě hází kostkou, kácí figurky, bourá hrací plán a křičí, že zase prohrálo! Měli jste ho raději nechat vyhrát? Prohra je součástí života. Nechte ho někdy prohrát a projít si smutkem, který následuje.
Hubnutí s sebou nese řadu mýtů. Lidé, kteří se cvičením a zdravým životním stylem zabývají, je posléze snaží mýtit. Stále se totiž mezi námi nachází jedinci, kteří jim urputně věří. Pojďme si zmínit ty nejčastější mýty o hubnutí, které nám spíše stěžují cestu za vysněnou figurou.
Herec Leonardo DiCaprio byl vždy znám svými sympatiemi ke krásným modelkám. Ovšem čím je starší, tím jsou jeho úlovky mladší. Cokoliv je nad hranici 25 let, do toho se nežene a nebo to pustí k vodě. Jak to tedy se slavným proutníkem ve skutečnosti je?
Přestože má jít o svátky klidu a míru, jsou Vánoce často spojené s nákupním šílenstvím. Lidé v České republice nakupují čím dál tím více dárků a zvyšují se i výdaje spojené s Vánocemi. Kolik tedy v průměru Češi za Vánoce utratí? A je vůbec možné při nákupu vánočních dárků výrazněji ušetřit? Na to se podíváme v tomto článku.
Tyhle luxusní zahrady slouží hlavně k odpočinku, nikoliv za účelem pěstování. Pokud má člověk dostatek prostředků, může si nechat vytvořit designérský skvost. Atmosféru udělá osvětlení nebo tekoucí voda. Co takhle skleněný stůl s vodopádem?
Připojit se k rodině vašeho manžela může znamenat orientaci v obtížných vztazích, zejména s jeho matkou. Je to prostě vaše tchyně. Ať už chcete mít pozitivní vztah od samého začátku, nebo se momentálně potýkáte s problémy, je možné si svou tchýni „převychovat“.
Vybouchl vám na poslední chvíli parťák na dovolenou a vám nezbývá nic jiného, než se vydat na sólo trip? Nebo takovou cestu už několik týdnů plánujete, ale máte z toho respekt? Sólo cestování se může zdát náročné, nicméně pokud se dobře připravíte, jistě vás čeká zcela nezapomenutelný zážitek. Jak zvládnout první sólo cestu?
Léčivé bylinky se dají pěstovat kdekoliv. K tomu, abyste si vypěstovali přírodní lékárnu nemusíte mít zahradu, ale postačí terasa, balkón nebo jen okenní parapet.
Možná jste ve svém malém bytě naprosto spokojení a víc prostoru momentálně nepotřebujete. Proč ho ale aspoň zdánlivě trochu nezvětšit, aby nevypadal příliš stísněně? Pomocí snadných triků bude váš byt hned působit, jako kdyby měl o třetinu větší rozlohu.

Výběr článků

Lákavé cedule na obchodech. Sleva na každém rohu, na každém billboardu, v každé reklamě. Přitahují vaše oči a slibují skoro neuvěřitelné. Jsou povánoční slevy opravdu tak výhodné? Dá se jim odolat?
O chodidla je samozřejmě třeba se starat celý rok, ale v létě je péče o nohy trochu jiná. Nejen proto, že je ukazujete v otevřené obuvi. Chození naboso totiž chodidla více namáhá. Aby nohy vypadaly krásně a pěstěně, dodržujte základní pravidla.
Pozdrav vycházejícímu slunci nad třpytícím se oceánem. Meditace za zvuku mořských vln. Uvolňující procházky palmovými háji. Kokosová voda a spousty exotického ovoce. Potřebujete dovolenou pro tělo i mysl? Vydejte se do teplých krajin za jógou. Spojit dovolenou s cvičením jógy je stále víc a víc populární.

Nepřehlédněte

Toaleta je jedním z nejdůležitějších zařízení ve vaší domácnosti. Přestože jsou toalety robustní a spolehlivé součásti vodovodního systému, málokdy se najde majitel domu nebo bytu, který nikdy nemá žádné problémy s toaletou. Ucpání je možná nejběžnějším problémem toalety, ale zdaleka ne jediným. Nádrž může například vydávat nejrůznější podivné zvuky nebo může nepřetržitě téct voda. Většinu problémů s toaletami naštěstí dokáže opravit instalatér, který si sám poradí.
Dnes jsem snědla svůj objednaný Caesar salát, i když vím, že měl chyby. Ale dávám si ho často. Tak jsem špatný druh použitého salátu a kus opečené slaniny neřešila. Vím, co jsem si objednala. Ovšem určitě se vám stává, že si dáte něco, co vůbec neodpovídá kvalitě, kterou jste očekávala. Co může být v restauraci předmětem reklamace?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek