Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Mužské vs ženské práce. Je všechno jen na vás nebo máte doma povinnosti rozdělené? Jak to doma vyladit, aby to klapalo?

Mužské a ženské práce. Ve světě, kde je genderová rovnost denně probírána v médiích, je toto dělení skoro sprostým slovem. Jak to máte doma vy? Máte mužské a ženské práce nebo je vše jen na vás?
Máte rozdělnené práce v domácnosti?
zdroj: 123RF.com

30. 01. 2019

Mužské vs. ženské práce

Před třiceti lety by muže nenapadlo luxovat, prát nebo vařit doma. Ženy by nenapadlo to po nich chtít. Viděla jsem to dobře na příkladu mých prarodičů. Praní, úklid, vaření a veškeré práce okolo domu včetně zahrádky byly na babičce. Děda pak sekal trávu (jeho figuru s kosou v ruce nezapomenu), stříhal keře, a opravoval, co bylo potřeba. Dlouho trvalo, než se tento ustálený zvyk překonal. A to ještě ne ve všech domácnostech. Jak je tomu dnes?

Práce v domácnosti nikdy nekončí

Stále je jí dost, na tom se nic nezměnilo. Stále se musí nakupovat, vařit, prát, utírat prach, mýt nádobí, uklízet a drobné opravy jsou také nutností. Většinu z nich nám již dnes ulehčují stroje. Báječné myčky, sušičky, žehličky i pračky za nás většinu práce udělají. Nákupy si můžete nechat doručit, na řemeslné práce pozvat hodinového manžela. Je tedy stále důležité dělit práce na mužské a ženské, když zapnout pračku není dnes tak složité jako dřívější celodenní kolotoč namáčení, praní, ždímaní. A to ponechávám stranou péči o děti.

Jak si to rozdělit?

Jestli čekáte seznam ve stylu: žena vytírá, muž vynáší odpadky, tak se nedočkáte. Univerzální rada neexistuje. Jsou muži, pro které je pod úroveň uvařit a naopak jsou i tací, které vaření baví. Jsou i ženy, které nejraději dělají vše samy. Podle toho zkuste rozdělit domácí práce. Netýká se to jen vaření, vždy záleží na schopnostech každého jedince. Sepište si všechny domácí práce a připište k nim i frekvenci, s jakou je třeba je vykonávat. Pak si každý vyberte ty, které vykonáváte rádi nebo vám prostě „nevadí“. Ty zbylé prostě rozdělte, ale spravedlivě. Nemáte rádi vynášení odpadků? Střídejte se.

K TÉMATU  Hledání předků: Rodokmen může být nejen zábavou, ale i užitečným pomocníkem! Co všechno se dozvíte a k čemu vám to bude?

A teď to nejdůležitější. U činností, které bude vykonávat váš partner ale nečekejte své postupy a výsledky. Ne všechno bude podle vašich představ, s tím se musíte smířit. V žádném případě ale po druhém práci nepředělávejte. Pokud prostě nezkousnete způsob, jakým to dělá vaše polovička, kritikou nic nezískáte. Prostě to budeme muset udělat sama a po svém.

Ulehčete si to!

Projděte vaši domácnost a střízlivě zhodnoťte, zda nejste také na úklid příliš náročná. Opravdu se musí všechny příbory a sklenice po vyndání z myčky ještě přeleštit? Zkuste proto eliminovat nadbytečné činnosti. Stále toho na vás zůstává moc? Zapojte děti, partnera nebo si pořiďte placenou pomocnici. Na velký úklid nebo i na pravidelnou výpomoc.

Stanovte si pravidla, ale neváhejte je porušovat

Trochu protimluv, že? Ale nebojte, když občas nestíháte, je nemocné dítě nebo vy, není ostuda poprosit partnera, aby přebral i část vašich povinností. Doma by se zkrátka měli zapojit všichni.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  
Jste příznivci doby minulé, která se nesla v duchu swingu, kloboučků, smokingů a doutníků? V tom případě byste se měli seznámit se stylem Art deco, který je odkazem na období mezi první a druhou světovou válkou. Oldřich Nový, Adina Mandlová nebo románový hrdina Velký Gatsby jsou ztělesněním luxusu, elegance a sofistikovanosti. Inspirujte se našimi tipy a vneste do svého domova kousek dávného luxusu a elegance.
Plánujete svou zahradu krásně osvítit? Chcete na ní strávit následující teplé měsíce? Osvětlení na zahradu zkrátka patří. Je součástí vašich večerů s přáteli i grilovacích večírků. Je to nejen stylový prvek, ale také mluvíme o funkční a praktické části zahrady zabraňující mnoha nepříjemným nehodám jako jsou pády ze schodů, pády do bazénů, jezírek a podobně. Vyberte si osvětlení na zahradu správně a střízlivě.
Začínáte pociťovat nepříznivé příznaky menopauzy nebo se jim chcete do budoucna co nejvíce vyhnout? Přinášíme vám pár tipů, jak toho docílit.
Umělé květiny jsou velmi oblíbené v kancelářích, obchodech, různých salonech, protože si zachovávají svůj původní vzhled a nevyžadují údržbu. Existuje mnoho pověr týkajících se domu a věcí v něm. Lidé se zajímají o správné uspořádání zrcadel, nábytku a vůbec o vlastně to platí o spoustě věcí, které si domů kupují. Jednou z otázek, které je trápí je to, zda stojí za to, domů kupovat umělé květiny.
Vztah s otcem vašeho dítěte skončil a vy víte, že má novou známost. Jak své dítě připravit na setkání s cizí paní? Co musíte dodržet, pokud si nepřejete, aby dítko prožívalo traumata? A jak se odměnit za dobře odvedenou práci? Projděte si základní pravidla potřebná pro toto nelehké životní období.
Důvodů pro sledování tohoto žánru bývá několik. Romantické filmy nás na emoční rovině dokážou pozvednout. Ostatně – kdo z nás by nechtěl věřit, že tam někde se skrývá ta pravá a nepodmíněná láska? Že tam někde je náš dvojplamen, spřízněná duše, která je nám souzená?
Váhy, jak již jejich zástupce napovídá, se ve svých životech neustále snaží nalézt rovnováhu a harmonii, a to ve všech oblastech. Váhy mívají vytříbený vkus, dokážou ocenit umění a osoby, které mají hluboké znalosti. Samy mají smysl pro tvořivost.

Nepřehlédněte

Chorvatsko je nejen pro Čechy velmi oblíbeným místem, kam vyrazit na dovolenou. Ať už hledáte relax u moře, zajímá vás místní kultura a památky, či snad hledáte nějaké dobrodružství, tato země je skvělou volbou. Chorvatsko totiž pro turisty nabízí dokonalé možnosti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek