Pátek , 17. 05. 2024

Aneta

Hanička ”písnička” Zagorová: Zpěvačka, která se otiskla do české historie

Datum 26.8. 2022 se vryje do paměti spoustě z nás. Ten den totiž náš svět navždy opustila oblíbená zpěvačka, herečka, moderátorka i textařka Hana Zagorová. Pojďme na ni společně zavzpomínat a připomenout si její kariéru i osobní život. Ne vždy byl totiž její život procházkou růžovým sadem, ale přesto jsme na její tváři vždy mohli spatřit úsměv.
Zagorová
Hana Zagorová (6. září 1946 - 26. srpna 2022)

12. 09. 2022

Hančino dětství a hudební začátky

Hanka Zagorová se narodila 6. září 1946 na Ostravsku. Její otec byl stavební inženýr a maminka učitelka. Již v šesti letech začala docházet na hodiny klavíru a když jí bylo jedenáct, napsala svou první divadelní hru. V roce 1963 se zúčastnila pěvecké soutěže Hledáme nové talenty. Přestože nevyhrála, začala spolupracovat s ostravským rozhlasovým studiem a nahrávat první písničky a již v roce 1965 měla dokonce svůj vlastní pořad v televizi, který nesl název Písničky pro Hanku.

Hana Zagorová – Spěchám

Klíčový rok 1969 a typický projev, který z ní udělal ikonu

I přesto ji ale více lákalo herectví, tudíž nastoupila na brněnskou JAMU, kterou v roce 1969 úspěšně vystudovala. Dalo by se říci, že právě rok 1969 byl pro ni tím zásadním. Jakmile se totiž po dokončení studií přestěhovala do Prahy, o dvorní textaře a nabídky spolupráce neměla nouzi. Díky tomu, že měla nakřáplý hlas a zhoršenou výslovnost sykavek, byl její hlas snadno rozpoznatelný, a to z ní udělalo ikonu.

Stoupající hvězda a série Zlatých slavíků

V sedmdesátých letech minulého století nabrala kariéra Hany Zagorové raketovou rychlost. Natáčela s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu, hostovala v Divadle Semafor a započala spolupráci s Petrem Rezkem, která trvala šest let a díky ní vznikly hity jako Asi, Asi a Duhová víla. Postupně začala narůstat také Hančina popularita u lidí. Nejlépe to je patrné z toho, že od roku 1977 vyhrála devět let po sobě Zlatého slavíka.

Hana Zagorová – Černý páv

Neustálé koncertování a první hlavní filmová role v kariéře

Od roku 1980 až do roku 1986 začala vystupovat s mladšími zpěváky Petrem Kotvaldem a Stanislavem Hložkem. Ve stejném časovém období také hojně koncertovala v Česku, Polsku, Rusku i Německu. O tom, jak bylo koncertování náročné vypovídá fakt, že během jednoho roku dokázala Hanka odehrát až 360 koncertů. V roce 1980 také dostala svou hlavní filmovou roli v parodii Trhák.

K TÉMATU  Monika Bagárová zrušila plánovaný „vysněný“ koncert v O2 areně
Hana Zagorová – Rande u zdi nářků

První manželství a příchod spřízněné duše

I přesto, že pracovně byla Hana Zagorová velmi vytížená, v roce 1986 se provdala za tanečníka a baletního mistra Vlastimil Harapese. Manželství se ale v roce 1991 rozpadlo a již následující rok se provdala za o deset let mladšího operního tenora Štefana Margitu. Toto manželství bylo naplněno láskou a porozuměním a trvalo až do Haniččiny smrti.

zagorova
Štefan Margita byl její životní láska.

Společně překonali i to, že spolu kvůli Hančiným zdravotním problémům nemohli mít děti, i přesto, že si je oba přáli. O tom, jak byl jejich svazek pevný svědčí hned několik faktorů. Například v devadesátých letech Hanka na čas seškrtala svůj pracovní program a věnovala se místo toho svému muži. Společně s ním objížděla jeho koncerty a byla mu oporou na každém kroku.

Smutná srpnová zpráva od Štefana Margity

Bohužel v roce 2020 onemocněla Hanka covidem-19 a od té doby ji doprovázely zdravotní komplikace. Dva roky na to, 26. srpna 2022, zemřela. Štefan Margita na její skon zareagoval vzkazem, který zveřejnil na sociálních sítích. Stálo v něm: „Hani, lásko moje jediná. Děkuju ti za třicet krásných zamilovaných let! Na dnešní 11. hodinu už však nikdy nezapomenu. Strach, úplná beznaděj, že jsem tě navždy ztratil, a že už nejsi a nebudeš. Návrat do prázdného bytu mě drásá. Koukám na tvé věci a každý krok mi tě tu připomíná. Miluju tě a navždy budu! Tvůj Štefan.“

Hana Zagorová – Asi, asi

S Hankou Zagorovou budeme mít všichni spojené stovky písní, které milujeme a spoustu z nich známe zpaměti. Rovněž bude dál mezi lidmi žít rčení „nedělej Zagorku“.

zagorová
Hana milovala zpěv a své publikum. Na sklonku života si nejvíc přála, aby se mohla vrátit na podium.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hlas Roxette už není: zemřela zpěvačka Marie Frederiksson. Za slávu kapely mohl student, který odnesl nahrávku do rádia!

Česko Slovenská SuperStar: skandál Knechtové i snaha Bartošové

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pryč jsou doby, kdy dávali Češi přednost levnému jídlu před kvalitním. Nebo tak to alespoň vypadá podle současných gastronomických trendů. Levné jídlo je opravdu na ústupu. A uvědomují si to i obchodní řetězce. Kvalitně jíst chceme i my v Česku.
O žádosti o ruku a následné svatbě sní asi každá žena. Manželství je obrovským krokem, a i když už bohužel dost často neplatí, že vydrží navždy, je třeba si to řádně promyslet. Jste s partnerem již delší dobu a chcete se posunout dál?
Moderní i retro radiátory - dnes mohou mít topná tělesa i ty nejdivočejší tvary. Retro se opět vrací do módy. Čemu dáte přednost?
Trh s nemovitostmi zažívá nevídané období. I když se původně mluvilo o tom, že Češi nemají našetřeno a že jim chybí takzvaný hotovostní polštář, ukázalo se, že peněz je – a mnoho. Skupují se totiž i takové nemovitosti, které svou cenou volají do nebes. A zájem zatím neutichá.
Historek o tom, jak tchyně je ta, která rozvrací celou rodinu a nejvíce na nervy leze partnerce či partnerovi vlastního dítěte, je k přečtení a poslechu všude spousta. Když se však v takovéto situaci otočí role, nikdo tomu nechce uvěřit.
Už vás nebaví chodit do práce? Jste naštvaní pokaždé, když musíte ráno brzy vstávat a když v zimě jezdíte za tmy domů? Pak je na čase poohlédnout se po práci nové, možná takové, při které už nikam nebudete muset chodit. Pracovat se dá přece i z domova.
I malé dítko dokáže zařídit pořádné trapasy. Přesvědčte se sama!
Tu a tam každý z nás dostane chuť na dobrý koktejl. Jenže… Když se snažíte nějaké to kilo shodit nebo si chcete udržet štíhlou linii, máte logicky trochu zábrany. Nebo výčitky. Ostatně alkohol zrovna patří k nápojům, kterým bychom se pro štěstí své váhy měli vyhýbat. Ovšem naštěstí ne tak docela.
Agorafobie postihuje dvakrát častěji ženy než muže. Typická doba, kdy se u pacientů příznaky agorafobie projeví, je mezi 25 až 35 lety. Obecně známá je tato porucha jako strach z veřejných a otevřených prostor.
Ruku na srdce, které z vás mají kosmetickou taštičku narvanou k prasknutí? Skutečně tam potřebujete mít vše, i když nejde pořádně zapnout? A už jste slyšely o balení, které je určené na cesty? Ušetřete svou taštičku a inspirujte se tipy, díky nimž budete připravené vždy a všude.
Každý den zabrousíte jednou nebo i víckrát na Facebook či Instagram a sledujete své oblíbené účty. Je jedno, co vám přinášejí a dávají. Koukáte na ně, protože vás baví. A čím víc lidí na příspěvek kouká, sdílí ho, komentuje nebo lajkuje, tím větší má potenciál k obchodování. Zkuste to také.
Taky se vás dotkla koronavirová krize po finanční stránce? V tom případě pravděpodobně přemýšlíte nad tím, jak rodinný rozpočet trochu “nakopnout”. Naštěstí lze vykonávat rovnou několik prací z domova, pro kterou se rozhodnete vy?

Výběr článků

Běhouny zažívají renesanci. Přispěla k tomu móda na provázkové, plošně tkaně koberce. Plní dekorativní i praktickou funkci - v kuchyni, v předsíni, na terase. Koberce jsou však mnohem širší kategorií výrobků. V současné době je možné zakoupit jak tradiční pogumované metrážové koberce do předsíně, tak elegantní koberce do stylové pracovny nebo obývacího pokoje. Zde je přehled udržitelných a estetických modelů.
V dnešním rychlém tempu života se stále více žen rozhoduje pracovat z domova. V tomto článku prozkoumáme tipy a triky, jak si vytvořit efektivní pracovní prostor v domácím prostředí. Od organizace pracovního času po ergonomii pracovního místa – objevte klíčové faktory pro úspěšné fungování v home office.
Je sice pravdou, že jsme všichni netrpělivě čekali až se dostaví léto. V horkých letních měsících se nám ale nechtějí nosit tenisky nebo jinak uzavřené boty. V důsledků vysokých teplot mohou někomu také nohy začít otékat. V tuto chvíli přichází na scénu dámské sandály. Jaké jsou typy a s čím je vhodné je kombinovat? Může je nosit opravdu každá dáma a hodí se ke každé příležitosti? Všechny tyto informace jsme zjistili za vás.

Nepřehlédněte

Umíte si představit, že by někdo nenápadně sledoval všechny vaše denní aktivity?
Asi pro vás není žádnou novinkou, že s přibývající propojeností všeho a všech se ztrácí schopnost se skutečně odpojit. Mozek je zaplaven doslova nevysychajícím proudem informací, které zároveň nedokáže zpracovat. Co se vlastně děje a co můžete dělat pro svůj spokojený život?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek