Úterý , 04. 10. 2022

František

Hanička ”písnička” Zagorová: Zpěvačka, která se otiskla do české historie

Datum 26.8. 2022 se vryje do paměti spoustě z nás. Ten den totiž náš svět navždy opustila oblíbená zpěvačka, herečka, moderátorka i textařka Hana Zagorová. Pojďme na ni společně zavzpomínat a připomenout si její kariéru i osobní život. Ne vždy byl totiž její život procházkou růžovým sadem, ale přesto jsme na její tváři vždy mohli spatřit úsměv.
Zagorová
Hana Zagorová (6. září 1946 - 26. srpna 2022)

12. 09. 2022

Hančino dětství a hudební začátky

Hanka Zagorová se narodila 6. září 1946 na Ostravsku. Její otec byl stavební inženýr a maminka učitelka. Již v šesti letech začala docházet na hodiny klavíru a když jí bylo jedenáct, napsala svou první divadelní hru. V roce 1963 se zúčastnila pěvecké soutěže Hledáme nové talenty. Přestože nevyhrála, začala spolupracovat s ostravským rozhlasovým studiem a nahrávat první písničky a již v roce 1965 měla dokonce svůj vlastní pořad v televizi, který nesl název Písničky pro Hanku.

Hana Zagorová – Spěchám

Klíčový rok 1969 a typický projev, který z ní udělal ikonu

I přesto ji ale více lákalo herectví, tudíž nastoupila na brněnskou JAMU, kterou v roce 1969 úspěšně vystudovala. Dalo by se říci, že právě rok 1969 byl pro ni tím zásadním. Jakmile se totiž po dokončení studií přestěhovala do Prahy, o dvorní textaře a nabídky spolupráce neměla nouzi. Díky tomu, že měla nakřáplý hlas a zhoršenou výslovnost sykavek, byl její hlas snadno rozpoznatelný, a to z ní udělalo ikonu.

Stoupající hvězda a série Zlatých slavíků

V sedmdesátých letech minulého století nabrala kariéra Hany Zagorové raketovou rychlost. Natáčela s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu, hostovala v Divadle Semafor a započala spolupráci s Petrem Rezkem, která trvala šest let a díky ní vznikly hity jako Asi, Asi a Duhová víla. Postupně začala narůstat také Hančina popularita u lidí. Nejlépe to je patrné z toho, že od roku 1977 vyhrála devět let po sobě Zlatého slavíka.

Hana Zagorová – Černý páv

Neustálé koncertování a první hlavní filmová role v kariéře

Od roku 1980 až do roku 1986 začala vystupovat s mladšími zpěváky Petrem Kotvaldem a Stanislavem Hložkem. Ve stejném časovém období také hojně koncertovala v Česku, Polsku, Rusku i Německu. O tom, jak bylo koncertování náročné vypovídá fakt, že během jednoho roku dokázala Hanka odehrát až 360 koncertů. V roce 1980 také dostala svou hlavní filmovou roli v parodii Trhák.

K TÉMATU  DIY: moderní dámské psaníčko vlastní výroby. Jednoduše a bez šití!
Hana Zagorová – Rande u zdi nářků

První manželství a příchod spřízněné duše

I přesto, že pracovně byla Hana Zagorová velmi vytížená, v roce 1986 se provdala za tanečníka a baletního mistra Vlastimil Harapese. Manželství se ale v roce 1991 rozpadlo a již následující rok se provdala za o deset let mladšího operního tenora Štefana Margitu. Toto manželství bylo naplněno láskou a porozuměním a trvalo až do Haniččiny smrti.

zagorova
Štefan Margita byl její životní láska.

Společně překonali i to, že spolu kvůli Hančiným zdravotním problémům nemohli mít děti, i přesto, že si je oba přáli. O tom, jak byl jejich svazek pevný svědčí hned několik faktorů. Například v devadesátých letech Hanka na čas seškrtala svůj pracovní program a věnovala se místo toho svému muži. Společně s ním objížděla jeho koncerty a byla mu oporou na každém kroku.

Smutná srpnová zpráva od Štefana Margity

Bohužel v roce 2020 onemocněla Hanka covidem-19 a od té doby ji doprovázely zdravotní komplikace. Dva roky na to, 26. srpna 2022, zemřela. Štefan Margita na její skon zareagoval vzkazem, který zveřejnil na sociálních sítích. Stálo v něm: „Hani, lásko moje jediná. Děkuju ti za třicet krásných zamilovaných let! Na dnešní 11. hodinu už však nikdy nezapomenu. Strach, úplná beznaděj, že jsem tě navždy ztratil, a že už nejsi a nebudeš. Návrat do prázdného bytu mě drásá. Koukám na tvé věci a každý krok mi tě tu připomíná. Miluju tě a navždy budu! Tvůj Štefan.“

Hana Zagorová – Asi, asi

S Hankou Zagorovou budeme mít všichni spojené stovky písní, které milujeme a spoustu z nich známe zpaměti. Rovněž bude dál mezi lidmi žít rčení „nedělej Zagorku“.

zagorová
Hana milovala zpěv a své publikum. Na sklonku života si nejvíc přála, aby se mohla vrátit na podium.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hlas Roxette už není: zemřela zpěvačka Marie Frederiksson. Za slávu kapely mohl student, který odnesl nahrávku do rádia!

Česko Slovenská SuperStar: skandál Knechtové i snaha Bartošové

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.
Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.
Možná jste někdy přemýšleli, zda je vůbec možné řešit vaše zdraví bez pomocí léků. Třeba jste byli doposud zvyklí navštěvovat často lékaře a možná někteří z vás užíváte prášky každý den. Co kdybych vám ale řekla, že to jde i jinak? Že je tady možnost, jak řešit své zdraví bez pomocí prášků? Jste zvědaví, jakým způsobem toho docílit? Pak pokračujte ve čtení!
Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.
Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!
Krásné, silné a dlouhé vlasy jsou bezesporu symbolem ženství a vysoké atraktivity. Jsou jednoduše sexy a to nejen pro muže, ale i pro ženy. Každá to ale s vlasy máme trochu jinak. Zatímco některé ženy by se prodejem takových vlasů snad mohly i živit, je spousta žen, které marně čekají na každý centimetr. Pokud právě vy patříte ke krátkovláskám anebo s vámi bůh jednoduše odmítl diskutovat ve chvíli, kdy jste vlasů chtěla víc, zajisté jste někdy uvažovala o možnosti prodloužení a zhuštění vlasů. Proč ne. Víte ale, která z metod je tou nejlepší cestou? Inspirujte se.

Nepřehlédněte

Většina dívek nebo dam, které chtějí mít krásné gelové nety obvykle automaticky zamíří k odborníkovi. Jenže salony krásy jsou mnohde zavřeny, a tak si každá z nás hledá cestu, jak se starat o svůj zevnějšek co nejlépe. Gelové nehty však mohou být problém. Ne každý si je totiž ohledně gelových nehtů jistý v kramflecích. Jak si je doma udělat? Jak nanášet gelový lak doma vám poradíme krok za krokem.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek