Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

Hanička ”písnička” Zagorová: Zpěvačka, která se otiskla do české historie

Datum 26.8. 2022 se vryje do paměti spoustě z nás. Ten den totiž náš svět navždy opustila oblíbená zpěvačka, herečka, moderátorka i textařka Hana Zagorová. Pojďme na ni společně zavzpomínat a připomenout si její kariéru i osobní život. Ne vždy byl totiž její život procházkou růžovým sadem, ale přesto jsme na její tváři vždy mohli spatřit úsměv.
Zagorová
Hana Zagorová (6. září 1946 - 26. srpna 2022)

12. 09. 2022

Hančino dětství a hudební začátky

Hanka Zagorová se narodila 6. září 1946 na Ostravsku. Její otec byl stavební inženýr a maminka učitelka. Již v šesti letech začala docházet na hodiny klavíru a když jí bylo jedenáct, napsala svou první divadelní hru. V roce 1963 se zúčastnila pěvecké soutěže Hledáme nové talenty. Přestože nevyhrála, začala spolupracovat s ostravským rozhlasovým studiem a nahrávat první písničky a již v roce 1965 měla dokonce svůj vlastní pořad v televizi, který nesl název Písničky pro Hanku.

Hana Zagorová – Spěchám

Klíčový rok 1969 a typický projev, který z ní udělal ikonu

I přesto ji ale více lákalo herectví, tudíž nastoupila na brněnskou JAMU, kterou v roce 1969 úspěšně vystudovala. Dalo by se říci, že právě rok 1969 byl pro ni tím zásadním. Jakmile se totiž po dokončení studií přestěhovala do Prahy, o dvorní textaře a nabídky spolupráce neměla nouzi. Díky tomu, že měla nakřáplý hlas a zhoršenou výslovnost sykavek, byl její hlas snadno rozpoznatelný, a to z ní udělalo ikonu.

Stoupající hvězda a série Zlatých slavíků

V sedmdesátých letech minulého století nabrala kariéra Hany Zagorové raketovou rychlost. Natáčela s Tanečním orchestrem Československého rozhlasu, hostovala v Divadle Semafor a započala spolupráci s Petrem Rezkem, která trvala šest let a díky ní vznikly hity jako Asi, Asi a Duhová víla. Postupně začala narůstat také Hančina popularita u lidí. Nejlépe to je patrné z toho, že od roku 1977 vyhrála devět let po sobě Zlatého slavíka.

Hana Zagorová – Černý páv

Neustálé koncertování a první hlavní filmová role v kariéře

Od roku 1980 až do roku 1986 začala vystupovat s mladšími zpěváky Petrem Kotvaldem a Stanislavem Hložkem. Ve stejném časovém období také hojně koncertovala v Česku, Polsku, Rusku i Německu. O tom, jak bylo koncertování náročné vypovídá fakt, že během jednoho roku dokázala Hanka odehrát až 360 koncertů. V roce 1980 také dostala svou hlavní filmovou roli v parodii Trhák.

K TÉMATU  Eva Burešová: Renesanční žena s úsměvem Mony Lisy
Hana Zagorová – Rande u zdi nářků

První manželství a příchod spřízněné duše

I přesto, že pracovně byla Hana Zagorová velmi vytížená, v roce 1986 se provdala za tanečníka a baletního mistra Vlastimil Harapese. Manželství se ale v roce 1991 rozpadlo a již následující rok se provdala za o deset let mladšího operního tenora Štefana Margitu. Toto manželství bylo naplněno láskou a porozuměním a trvalo až do Haniččiny smrti.

zagorova
Štefan Margita byl její životní láska.

Společně překonali i to, že spolu kvůli Hančiným zdravotním problémům nemohli mít děti, i přesto, že si je oba přáli. O tom, jak byl jejich svazek pevný svědčí hned několik faktorů. Například v devadesátých letech Hanka na čas seškrtala svůj pracovní program a věnovala se místo toho svému muži. Společně s ním objížděla jeho koncerty a byla mu oporou na každém kroku.

Smutná srpnová zpráva od Štefana Margity

Bohužel v roce 2020 onemocněla Hanka covidem-19 a od té doby ji doprovázely zdravotní komplikace. Dva roky na to, 26. srpna 2022, zemřela. Štefan Margita na její skon zareagoval vzkazem, který zveřejnil na sociálních sítích. Stálo v něm: „Hani, lásko moje jediná. Děkuju ti za třicet krásných zamilovaných let! Na dnešní 11. hodinu už však nikdy nezapomenu. Strach, úplná beznaděj, že jsem tě navždy ztratil, a že už nejsi a nebudeš. Návrat do prázdného bytu mě drásá. Koukám na tvé věci a každý krok mi tě tu připomíná. Miluju tě a navždy budu! Tvůj Štefan.“

Hana Zagorová – Asi, asi

S Hankou Zagorovou budeme mít všichni spojené stovky písní, které milujeme a spoustu z nich známe zpaměti. Rovněž bude dál mezi lidmi žít rčení „nedělej Zagorku“.

zagorová
Hana milovala zpěv a své publikum. Na sklonku života si nejvíc přála, aby se mohla vrátit na podium.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hlas Roxette už není: zemřela zpěvačka Marie Frederiksson. Za slávu kapely mohl student, který odnesl nahrávku do rádia!

Česko Slovenská SuperStar: skandál Knechtové i snaha Bartošové

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý rodič má vůči svému potomkovi vyživovací povinnost. A tato povinnost nemizí ani v případě rozvodu. Spousta rodičů tak přispívá na své dítě, i přesto, že spolu již nesdílí jednu domácnost a dítě je ve střídavé, nebo výhradní péči druhého rodiče. Jenomže co dělat, když bývalý partner přestane posílat alimenty? Zjistili jsme to pro vás.
Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?

Nepřehlédněte

Nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin. Je to tady! Máte chuť dopřát si něco hodně nezdravého. Jednou vás provokuje tlačenka v lednici, podruhé máte problém zkrotit myšlenku pochutnat si na tom hříšně sladkém dortíku. Tu a tam takový okamžik potká snad každého z nás a jak jistě víte, všechno má nějakou příčinu. A to i hlas vašich myšlenek volající po pizze a hranolkách s dvojitou tatarkou. Co za tím stojí a jak to řešit? Poradíme.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek