Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Hubneme v padesáti. Jak začít?

hubnuti po padesatce
Zdroj: 123RF.com

20. 02. 2018

Všechny se jistě shodneme na tom, že s přibývajícím věkem je hubnutí čím dál těžší. Po padesátce je to skoro věda.  Asi nejdůležitější je vědět, co se ve vašem těle odehrává. A když budete naslouchat dobře, s výsledkem budete spokojené.

Hlavně nemějte hlad

Když přibýváte na váze, je největší chybou přestat jíst. To děláme často. Omezujeme se a vyhýbáme jídlům, které už jen vizuálně působí tak, že obsahují tuk. To je samozřejmě špatně. Jídelníček pro vás bude úplný základ. Uvědomte si, že když se metabolismus zpomaluje, je potřeba snížit příjem energie. V padesáti letech musíte ubrat asi 1000 kJ denně. Stejně tak je potřeba zaměřit se na změnu systému stravování. Menší porce a vystříhání se tučných jídel je určitě dobré. Bílé pečivo a přílohy vůbec k životu nepotřebujete. Naopak určitě zařaďte ryby.

Přidejte si tekutiny

Čím je člověk starší, tím víc přestává vnímat potřebu pít. Myslete na to, nebo si neustále hlídejte sklenici vody na svém pracovním a nočním stole. Ráno určitě zahrajte sklenicí odstáté vody. Pár kapek citrónu jí ani vám rozhodně neuškodí. A staré otřepané: vyhněte se hlavně tvrdému alkoholu. Víno si dopřát můžete.

Přemýšlejte

Určitě je třeba se vždy nasnídat. Tělo potřebuje energii, aby mohlo fungovat. Dejte si tedy ráno nějakou snídani, ať nestartujete svůj den s prázdným žaludkem. Ať už se chcete pustit to jakékoli diety, proberte to nejprve s odborníkem. Na riskování zdraví už nemá čas ani věk. V padesáti je bohužel mnohem těžší metabolismus nastartovat a rozhýbat, a tak je opravdu dobré nechat si pomoct od někoho, kdo se vyzná.

Potřebujete svaly

Ano, v padesáti máme obvykle o pětinu svalové hmoty méně než ve dvaceti, což také znamená, že máte i výrazně pomalejší metabolismus. Svaly i v klidu spalují více energie než tukové buňky. A z toho logicky vyplývá, že čím více svalů budete mít, tím lépe se vám bude hubnout. Proto je dobré zařadit silový trénink. S tím vám samozřejmě pomůže trenér, který zohlední i váš věk a zdravotní stav.

K TÉMATU  Dietní chřestová prsíčka. Ochutnejte něco zdravého!

Berte ohled na klouby

Cvičit se dá různě. A protože v padesáti už se začínají ozývat i klouby, je třeba je šetřit. Kvůli tomu se ale nemusíte nutně vzdávat sportu. Zkuste si třeba zacvičit v bazénu. Kalorický výdej ve vodě je o třicet procent vyšší než na suchu, a to při stejném rozsahu pohybu. O vhodném sportu se můžete poradit i s fyzioterapeutem. Obzvláště, pokud vás trápí bolesti zad nebo kyčlí.

Stres – největší nepřítel

Víte, že s vyšším věkem klesá odolnost psychiky vůči stresu? Pokud budete stresu podléhat,  Čím poroste produkce hormonu kortizolu, což vyústí v další ukládání tuku v těle. Stanovte si priority a přestaňte se přetěžovat. Důležitou částí diety je i odpočinek a relaxace. Myslete na to!

Autor: red

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 
Každá žena občas zažívá stres anebo úzkosti – to je naprosto běžné. Nicméně nahromaděný stres dokáže pěkně potrápit a zařídit spoustu zdravotních problémů. Ale takový stres v těhotenství! Ten dokáže ovlivnit vývoj vašeho miminka – a to přece žádná z vás nechce. Jak se tedy poprat se stresem v těhotenství?
Dne 4. ledna roku 2019 byl na sociální platformě Instragram vytvořen účet. Na tomto účtu byla toho samého dne vystavena fotografie obyčejného slepičího vejce společně s popiskem: „Pojďme z tohoto obrázku udělat nový světový rekord a dát jí největší počet lajků, jaký tu kdy byl. Překonejme aktuální rekord, který drží Kylie Jenner s 18 miliony lajky“. A tím to všechno začalo.
Pití vody se šťávou z citronu, pomeranče nebo limety je zdravé a v rámci hubnoucích režimů a zdravého živoního stylu se těší velké oblibě. Nástrojů na vymačkání šťávy z plodů je k dostání nepřeberné množství, ale co takhle nějaký pěkný kousek? Designové odšťavňovače nejen, že odvedou svojí práci, ale ve vaší kuchyni se budou vyjímat! Na citrusové plody jsou nejvhodnější odstředivé ošťavňovače, ale můžete použít i ty klasické ruční. Které si vybrat?
Druhů čaje existuje skutečně nepřeberné množství. Čaj, to je životní styl, rituál, který se opakuje dnes a denně. Někdy jím zaháníme žízeň, jindy ho pijeme na chuť. Ovocný nebo bylinný čaj známe dozajista všichni, ale už méně jsou nám známé jejich účinky nebo podrobnější dělení. Pojďme se proto na čaje podívat společně.

Nepřehlédněte

Krásné umění, inspirované oceánem, vlnami a příbojem. Neobvyklé techniky použití barev a přírodních materiálů vytváří skutečné skvosty, které si můžete udělat také. Stačí trochu tvořivosti a váš originální kousek je na světě. Je to i inspirace na perfektní dárek pro někoho z rodiny, přímo z vašich rukou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek