Úterý , 21. 03. 2023

Radek

Hubneme v padesáti. Jak začít?

hubnuti po padesatce
Zdroj: 123RF.com

20. 02. 2018

Všechny se jistě shodneme na tom, že s přibývajícím věkem je hubnutí čím dál těžší. Po padesátce je to skoro věda.  Asi nejdůležitější je vědět, co se ve vašem těle odehrává. A když budete naslouchat dobře, s výsledkem budete spokojené.

Hlavně nemějte hlad

Když přibýváte na váze, je největší chybou přestat jíst. To děláme často. Omezujeme se a vyhýbáme jídlům, které už jen vizuálně působí tak, že obsahují tuk. To je samozřejmě špatně. Jídelníček pro vás bude úplný základ. Uvědomte si, že když se metabolismus zpomaluje, je potřeba snížit příjem energie. V padesáti letech musíte ubrat asi 1000 kJ denně. Stejně tak je potřeba zaměřit se na změnu systému stravování. Menší porce a vystříhání se tučných jídel je určitě dobré. Bílé pečivo a přílohy vůbec k životu nepotřebujete. Naopak určitě zařaďte ryby.

Přidejte si tekutiny

Čím je člověk starší, tím víc přestává vnímat potřebu pít. Myslete na to, nebo si neustále hlídejte sklenici vody na svém pracovním a nočním stole. Ráno určitě zahrajte sklenicí odstáté vody. Pár kapek citrónu jí ani vám rozhodně neuškodí. A staré otřepané: vyhněte se hlavně tvrdému alkoholu. Víno si dopřát můžete.

Přemýšlejte

Určitě je třeba se vždy nasnídat. Tělo potřebuje energii, aby mohlo fungovat. Dejte si tedy ráno nějakou snídani, ať nestartujete svůj den s prázdným žaludkem. Ať už se chcete pustit to jakékoli diety, proberte to nejprve s odborníkem. Na riskování zdraví už nemá čas ani věk. V padesáti je bohužel mnohem těžší metabolismus nastartovat a rozhýbat, a tak je opravdu dobré nechat si pomoct od někoho, kdo se vyzná.

Potřebujete svaly

Ano, v padesáti máme obvykle o pětinu svalové hmoty méně než ve dvaceti, což také znamená, že máte i výrazně pomalejší metabolismus. Svaly i v klidu spalují více energie než tukové buňky. A z toho logicky vyplývá, že čím více svalů budete mít, tím lépe se vám bude hubnout. Proto je dobré zařadit silový trénink. S tím vám samozřejmě pomůže trenér, který zohlední i váš věk a zdravotní stav.

K TÉMATU  Podivnosti a deformace nás fascinují. Podle psychologů je to normální

Berte ohled na klouby

Cvičit se dá různě. A protože v padesáti už se začínají ozývat i klouby, je třeba je šetřit. Kvůli tomu se ale nemusíte nutně vzdávat sportu. Zkuste si třeba zacvičit v bazénu. Kalorický výdej ve vodě je o třicet procent vyšší než na suchu, a to při stejném rozsahu pohybu. O vhodném sportu se můžete poradit i s fyzioterapeutem. Obzvláště, pokud vás trápí bolesti zad nebo kyčlí.

Stres – největší nepřítel

Víte, že s vyšším věkem klesá odolnost psychiky vůči stresu? Pokud budete stresu podléhat,  Čím poroste produkce hormonu kortizolu, což vyústí v další ukládání tuku v těle. Stanovte si priority a přestaňte se přetěžovat. Důležitou částí diety je i odpočinek a relaxace. Myslete na to!

Autor: red

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.
I když se letošní léto bude nést v trochu méně omezeném duchu (hygienická opatření se začínají uvolňovat stále víc a víc), přesto se většina lidí rozhodla strávit volné dny s rodinou v tuzemsku. I Česká republika zkrátka nabízí mnoho krásného a atraktivního, tak proč to nevidět? Nemusíte nutně využívat automobil k přejíždění z místa na místo, stejně tak nemusíte ujít desítky kilometrů, abyste se dostali tam, kam se dostat chcete. Stačí usednout na kolo. Česko je totiž cyklostezkami doslova protkané.
Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.
Během pandemie začali lidé trávit o 30 procent více volného času u mobilů a počítačů. Aktuálně to jsou čtyři hodiny a dvanáct minut denně u smartphonu a další čtyři hodiny před monitorem. Tato 'nálož' má své důsledky. Čekárny očních lékařů praskají ve všech. Nechcete-li se k pacientům přidat, neignorujte varovné signály. Naučte se potížím předcházet a řešte je.
Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek