Pátek , 20. 05. 2022

Zbyšek

Hubneme v padesáti. Jak začít?

hubnuti po padesatce
Zdroj: 123RF.com

20. 02. 2018

Všechny se jistě shodneme na tom, že s přibývajícím věkem je hubnutí čím dál těžší. Po padesátce je to skoro věda.  Asi nejdůležitější je vědět, co se ve vašem těle odehrává. A když budete naslouchat dobře, s výsledkem budete spokojené.

Hlavně nemějte hlad

Když přibýváte na váze, je největší chybou přestat jíst. To děláme často. Omezujeme se a vyhýbáme jídlům, které už jen vizuálně působí tak, že obsahují tuk. To je samozřejmě špatně. Jídelníček pro vás bude úplný základ. Uvědomte si, že když se metabolismus zpomaluje, je potřeba snížit příjem energie. V padesáti letech musíte ubrat asi 1000 kJ denně. Stejně tak je potřeba zaměřit se na změnu systému stravování. Menší porce a vystříhání se tučných jídel je určitě dobré. Bílé pečivo a přílohy vůbec k životu nepotřebujete. Naopak určitě zařaďte ryby.

Přidejte si tekutiny

Čím je člověk starší, tím víc přestává vnímat potřebu pít. Myslete na to, nebo si neustále hlídejte sklenici vody na svém pracovním a nočním stole. Ráno určitě zahrajte sklenicí odstáté vody. Pár kapek citrónu jí ani vám rozhodně neuškodí. A staré otřepané: vyhněte se hlavně tvrdému alkoholu. Víno si dopřát můžete.

Přemýšlejte

Určitě je třeba se vždy nasnídat. Tělo potřebuje energii, aby mohlo fungovat. Dejte si tedy ráno nějakou snídani, ať nestartujete svůj den s prázdným žaludkem. Ať už se chcete pustit to jakékoli diety, proberte to nejprve s odborníkem. Na riskování zdraví už nemá čas ani věk. V padesáti je bohužel mnohem těžší metabolismus nastartovat a rozhýbat, a tak je opravdu dobré nechat si pomoct od někoho, kdo se vyzná.

Potřebujete svaly

Ano, v padesáti máme obvykle o pětinu svalové hmoty méně než ve dvaceti, což také znamená, že máte i výrazně pomalejší metabolismus. Svaly i v klidu spalují více energie než tukové buňky. A z toho logicky vyplývá, že čím více svalů budete mít, tím lépe se vám bude hubnout. Proto je dobré zařadit silový trénink. S tím vám samozřejmě pomůže trenér, který zohlední i váš věk a zdravotní stav.

K TÉMATUJak ušetřit na jídle a ještě si pochutnat

Berte ohled na klouby

Cvičit se dá různě. A protože v padesáti už se začínají ozývat i klouby, je třeba je šetřit. Kvůli tomu se ale nemusíte nutně vzdávat sportu. Zkuste si třeba zacvičit v bazénu. Kalorický výdej ve vodě je o třicet procent vyšší než na suchu, a to při stejném rozsahu pohybu. O vhodném sportu se můžete poradit i s fyzioterapeutem. Obzvláště, pokud vás trápí bolesti zad nebo kyčlí.

Stres – největší nepřítel

Víte, že s vyšším věkem klesá odolnost psychiky vůči stresu? Pokud budete stresu podléhat,  Čím poroste produkce hormonu kortizolu, což vyústí v další ukládání tuku v těle. Stanovte si priority a přestaňte se přetěžovat. Důležitou částí diety je i odpočinek a relaxace. Myslete na to!

Autor: red

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jestliže jste právě absolvovala a teprve začínáte uvažovat o hledání zaměstnání, je nejvyšší čas. Možná jste si naplánovala poslední prázdniny s tím, že začnete hledat práci až v září. Ale to už může být pozdě. Některé pozice si rozeberou ti rychlejší. Počítejte totiž s tím, že proces hledání práce a nástupu do zaměstnání může trvat i několik měsíců.
V dnešní době mnoho lidí pracuje z domu, a proto se chtějí ve své domácnosti dobře. Jaké kroky podniknout, abychom se cítily dobře a zároveň nám nevyschl náš finanční polštář? Pojďme se podívat na pár tipů, pomocí nichž můžeme zútulnit naši domácnost.
Lidé dávají na první dojem. Pokud není zrovna dobrý, automaticky člověka přesouvají do škatulky - s ním se bavit nechci. Velkou měrou se na dobrém prvním dojmu podílí i náš úsměv. Pokud jsou zuby plné kazů, druhého to spíše jenom odpudí. Ano, stáváme se možná trochu povrchními, ale většinou za zkaženými zuby stojí nedostatečná dentální hygiena a to o člověku něco naznačuje.
Opálená pokožka s rovnoměrným bronzovým tónem je již několik let na vrcholu popularity. Zejména v létě, když na sobě nosíme jen několik kousků oblečení, se chceme pochlubit krásně opálenou pokožkou. Zkrátka jako bychom se právě vrátili z dovolené strávenou na exotickém ostrově! Jenomže mnoho z nás se sluníčku vyhýbá, často kvůli škodlivému vlivu ultrafialového záření. Jak tedy docílit opálené pokožky bez opalování?
Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.
Muži a ženy, to jsou podle odborníků a psychologů dva různé světy, které si v podstatě nikdy neporozumí, ale neumějí bez sebe žít. Existují vůbec nějaké základní komunikační principy nebo vlastnosti, díky kterým se lze naučit porozumět svému protějšku? Zajímavé rady a podněty ze své praxe nám prozradila lektorka a koučka Hana Drahoňovská.
Závislost na internetu, sociálních sítích nebo počítačových hrách se projevuje u dětí stále častěji. Podle odborníků je má příznaky opravdové závislosti každé desáté dítě. To je nemalé riziko, že se to může stát i ve vaší rodině. Tyto závislosti jsou – vzhledem k rozšíření internetu a jeho komunikačních sítí – podstatně větším rizikem, než návykové látky či alkohol.
Zařizování ložnice je poněkud obtížné. Přece jen chceme z místnosti vykouzlit oázu klidu, do které se budeme každý den velice rádi vracet. Mnohdy se však stane, že sáhneme po něčem zcela jiném, než co do ložnice patří a rázem je příjemný pocit z ní fuč. Zkrátka a dobře tam neproudí ta energie, která by přispívala ke kvalitnímu spánku. Naštěstí je tu ale stále feng-šuej, podle kterého se můžeme řídit.
Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek