Neděle , 29. 01. 2023

Zdislava

Ze života: Jak jsem musela na biopsii prsu

Začalo to jednou ve sprše. Asi po páté jsem si kontrolovala prsa. Měla bych to samozřejmě dělat častěji, když vím, že prababička měla ve svých 82 letech diagnostikovaný nádor, ale není čas. A taky jsem kojila, takže jsem ve skupině žen, které jsou proti rakovině prstu více chráněné. Tak to aspoň píšou na internetu. Bohužel jsem si ten den nahmatala bulku v prsu. Co teď? Mám to řešit? Nebo ne?
na biopsii
Poslouchejte své tělo a vyšetření neodkládejte, může vám to zachránit život.

19. 07. 2022

Než jsem musela na biopsii

Čekala jsem měsíc, než jsem se doma přiznala, že mám něco v prsu. Chtěla jsem počkat, jestli se náhodou kulička nevytratí sama. A taky jsem chtěla sledovat, jestli se bulka nebude zvětšovat. Nebyl to dobrý nápad, jelikož samotné vyšetření, které následovalo, nebylo vůbec bolestivé a vlastně ani nebylo nepříjemné. Objednala jsem se na gynekologii, kde mi byla vypsaná žádanka na mamografické vyšetření. Stálo mě to asi 2 hodiny času.

Ultrazvukové vyšetření prsa

Na vyšetření jsem se dostala prakticky v ten samý týden, kdy jsem záhadný útvar v prsu začala řešit. V první řadě jsem dostala přes prsty, protože mi bylo řečeno, že preventivní kontroly na mamografickém oddělení se doporučují ženám již od 20 let. A mně je 35, tak jsem to trochu nestihla. Ale jinak byl personál mamografického oddělení velmi hodný.

V první řadě mi paní doktorka udělala ultrazvuk. Pomazali mi prsa gelem a přejeli ultrazvukovým skenerem. Objevili pár cyst a také cystoidní lymfom. Jestli je maligní, to bohužel z ultrazvuku vyčíst nelze.

Mamograf

Jelikož víc hlav víc ví, byla jsem poslána také na mamograf. Je to velký robotický stroj, který má speciální podložku. Na ni položíte prs a z vrchu vám jej zmáčkne plexisklo. Naštěstí samotný trošku nepříjemný tlak plexiskla trvá asi sekundu. Po vyfocení fotky plexisklo samo povolí a je hotovo. Z mamografu bohužel také nemohli vyloučit, jestli je lymfom maligní.

mamograf
Mamograf a další vyšetření prsu jsou běžné prohlídky. Kdy jste byla naposledy?

Biopsie prsu

Byla mi tedy doporučená biopsie prsu. Biopsie je rychlý odběr vzorku tkáně z prsu. Odebrání daného vzorku potvrdí, ale také upřesní, klinickou diagnózu tkáně. Díky tomu pak lékař může provést přesné rozhodnutí a také přesnou léčbu daného problému.

K TÉMATU  Rozhovor s Barborou Polákovou o životě i natáčení klipu s Evou Samkovou. Co chystá a jak si teď užívá po cenách Anděl 2019?

Biopsie se provádí v lokální anestezii. Před biopsií mi nebylo zakázáno jíst, ani jsem nemusela dodržovat žádnou dietu. Musela jsem jen poskytnout písemný souhlas se zákrokem a rovněž jsem musela potvrdit, že nejsem těhotná.

Jak probíhá samotný zákrok?

Po příchodu do ordinace jsem si lehla na lůžko. Paní doktorka nejdříve ultrazvukem našla nespecifický útvar v prsu, ze kterého se biopsie bude provádět. Poté jsem se nesměla hýbat. Dostala jsem do prsa uspávací injekci. Sestřička mi ukázala nástroj, kterým se biopsie provádí. Jedná se o zařízení, které vystřeluje do těla jehlu s háčkem na konci. Samotný výstřel zní jako výstřel ze vzduchovky.

biopsie
Biopsie je odběr vzorku tkáně z prsu.

K prsu mi paní doktorka přiložila nástroj a střelila. První výstřel byl nejvíce citlivý. To asi proto, že anestetikum ještě nepůsobilo na 100 %. Další 3 „střely“ už byly lepší. Asi za 10 minut bylo po zákroku.

Po biopsii to bylo horší

Po biopsii jsem se cítila dobře. Sama jsem se autem odvezla domů a po cestě jsem se dokonce stihla stavit na nákup. Říkala jsem si, jak jsem to krásně zvládla a že to ani nebolí. Doma, asi 3 hodiny po zákroku, přestávalo anestetikum působit. Prs začal pomalu natékat a bolet. Chladila jsem jej ledovými obklady a i když jsem nechtěla, po asi 5 hodinách od zákroku jsem si musela dát prášek proti bolesti. V den zákroku jsem odpočívala. Sestřička mi doporučila vyhnout se fyzické aktivitě a také jsem měla zakázáno zvedat těžké předměty. Naštěstí se mi prs hned druhý den začal pěkně hojit. Otok byl menší a s ním i bolest. Modřina v místě vpichu jehly vydržela po dva týdny.

Čekání na výsledky

Na výsledky jsem čekala přibližně týden. Myslela jsem, že budu nervózní, ale po samotném zákroku mi došlo, že už výsledky já osobně nijak neovlivním. Po týdnu mi volala sestřička z oddělení a sdělila mi, že se jedná o běžný cystický útvar, který má každá žena v prsu. Ano, spadl mi obrovský balvan ze srdce! Rovnou mě i objednala na další preventivní kontrolu za půl roku. Oslavy byly velké, hlavně proto, že si člověk během krátké chvíle uvědomí, co by se mohlo stát, kdyby byly výsledky špatné. A proto krátká rada na závěr, sledujte své tělo, a pokud se vám nebude něco zdát v pořádku, určitě si nechte udělat alespoň základní vyšetření a nic neodkládejte.

K TÉMATU  Adriana (34): Přítel se se mnou po diagnóze rakoviny rozešel, nyní se chce vrátit

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Endometrióza, jeden z důvodů ženské neplodnosti. Jak se projevuje?

Rakovina prsu: nalezená bulka není jediným příznakem, že jste nemocná. Jak rozpoznat nemoc včas

Zdroje článku:
https://www.mou.cz/biopsie-prsu/t1339
Doporučujeme
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Značka Gucci je dlouhá léta považována za synonymum luxusu. Nedosáhne na ni každý, ovšem pokud už ji vlastníte, vlastníte fantastickou investici, která s každým novým dnem roste na své hodnotě. A to dokonce i v případě, že mluvíme o roztrhaných silonkách, které se nedávno ocitly v nabídce světově proslulé společnosti.
Řasokoule - druh zelené řasy, který si dobrovolně přinášíme do domu. Zatímco někdo považuje řasokouli za netradiční pokojovou rostlinu, jiní ji považují za domácího mazlíčka. Ať už je pro vás čímkoli, pojďte společně s námi zjistit, co vlastně umí a jak se o ni starat.
Menstruace je nedílnou součástí života každé ženy. Zatímco některým z nás nepůsobí výraznější potíže, jiné ji doslova protrpí. Ať už jsou však projevy menstruace poměrně rozdílné, jedno mají všechny ženy společné - neustále hledají cesty jak tyto dny přečkat co nejkomfortněji.
Ano, i když se to může zdát neuvěřitelné, také na cukru vznikají závislosti. Po konzumaci cukru se v našem mozku spustí centrum odměn stejně, jako když si závislý člověk dá heroin. A člověk se logicky chce odměňovat. Proto je velmi důležité omezit příjem cukru a sledovat své tělo.
Kuchyňský bar je někdy chápán jako náhrada za jídelní stůl v malých bytech. Pravda ale je, že klasické sezení u jídla nic nenahradí. Takže naopak, pokud máte prostor a můžete si kromě stolu dovolit i bar, potěšíte jím každou návštěvu. Navíc je bar dobrý pro optické oddělení kuchyně od obývacího prostoru. Další variantou je potom samostatný bar ve sklepě nebo spodním patře domu, kde můžete vytvořit malou klubovnu.
Možná patříte mezi ty, kteří nepotřebují jíst maso příliš často. A nemusí to být z důvodu, že se vám příčí zabíjení zvířat, ale třeba vám jen jednoduše maso tolik nechutná a nemáte častou potřebu ho konzumovat. Jak ale zajistit, aby přesto váš jídelníček obsahoval veškeré potřebné živiny?
Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
Pocity štěstí a spokojenosti v životě jsou nesmírně důležité. Jak jich ale docílit a dlouhodobě si je udržet? Možná máte pocit, že je to obrovská alchymie, se kterou si nevíte rady. Nejspíše si myslíte, že ve hře je celá řada faktorů a mnoho z nich dokážete ovlivnit jenom z části – například vztahy v rodině, v práci… Ve skutečnosti toho ale máte v rukou hodně. Velkou pomoc vám nabízí hormon dopamin a jeho hladinu ve svém těle můžete ovlivnit více, než sami tušíte. Jak na to?
Viber, jedna z předních světových aplikací pro zasílání zpráv, se spojila s útulkem Bouchalka, který pomáhá psům, kteří čekají na nové majitele nebo kteří se ztatili. Viber nedávno představil lokalizovaný balíček samolepek určený právě pro milovníky psů a pokud i vy chcete přispět pejskům v Bouchalce.

Nepřehlédněte

Barva roku 2020 pro interiér je klasická modrá. Hluboký a tmavý odstín modré dává cítit stabilitu, klid a komunikaci. V interiéru působí vyrovnaně a je ideální do prostoru určeného k relaxaci, hlubokým myšlenkám nebo přímo meditaci. V pracovně umí motivovat k lepšímu výkonu. Tmavá modrá barva dává také pocit bezpečí a v neposlední řadě je velmi elegantní.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek