Úterý , 23. 04. 2024

Vojtěch

Ze života: Jak jsem musela na biopsii prsu

Začalo to jednou ve sprše. Asi po páté jsem si kontrolovala prsa. Měla bych to samozřejmě dělat častěji, když vím, že prababička měla ve svých 82 letech diagnostikovaný nádor, ale není čas. A taky jsem kojila, takže jsem ve skupině žen, které jsou proti rakovině prstu více chráněné. Tak to aspoň píšou na internetu. Bohužel jsem si ten den nahmatala bulku v prsu. Co teď? Mám to řešit? Nebo ne?
na biopsii
Poslouchejte své tělo a vyšetření neodkládejte, může vám to zachránit život.

19. 07. 2022

Než jsem musela na biopsii

Čekala jsem měsíc, než jsem se doma přiznala, že mám něco v prsu. Chtěla jsem počkat, jestli se náhodou kulička nevytratí sama. A taky jsem chtěla sledovat, jestli se bulka nebude zvětšovat. Nebyl to dobrý nápad, jelikož samotné vyšetření, které následovalo, nebylo vůbec bolestivé a vlastně ani nebylo nepříjemné. Objednala jsem se na gynekologii, kde mi byla vypsaná žádanka na mamografické vyšetření. Stálo mě to asi 2 hodiny času.

Ultrazvukové vyšetření prsa

Na vyšetření jsem se dostala prakticky v ten samý týden, kdy jsem záhadný útvar v prsu začala řešit. V první řadě jsem dostala přes prsty, protože mi bylo řečeno, že preventivní kontroly na mamografickém oddělení se doporučují ženám již od 20 let. A mně je 35, tak jsem to trochu nestihla. Ale jinak byl personál mamografického oddělení velmi hodný.

V první řadě mi paní doktorka udělala ultrazvuk. Pomazali mi prsa gelem a přejeli ultrazvukovým skenerem. Objevili pár cyst a také cystoidní lymfom. Jestli je maligní, to bohužel z ultrazvuku vyčíst nelze.

Mamograf

Jelikož víc hlav víc ví, byla jsem poslána také na mamograf. Je to velký robotický stroj, který má speciální podložku. Na ni položíte prs a z vrchu vám jej zmáčkne plexisklo. Naštěstí samotný trošku nepříjemný tlak plexiskla trvá asi sekundu. Po vyfocení fotky plexisklo samo povolí a je hotovo. Z mamografu bohužel také nemohli vyloučit, jestli je lymfom maligní.

mamograf
Mamograf a další vyšetření prsu jsou běžné prohlídky. Kdy jste byla naposledy?

Biopsie prsu

Byla mi tedy doporučená biopsie prsu. Biopsie je rychlý odběr vzorku tkáně z prsu. Odebrání daného vzorku potvrdí, ale také upřesní, klinickou diagnózu tkáně. Díky tomu pak lékař může provést přesné rozhodnutí a také přesnou léčbu daného problému.

K TÉMATU  "Ty se máš, už půjdeš do důchodu!" Skutečně se mají ženy vyššího věku na co těšit? Jaká je současná výše důchodu a co vás čeká?

Biopsie se provádí v lokální anestezii. Před biopsií mi nebylo zakázáno jíst, ani jsem nemusela dodržovat žádnou dietu. Musela jsem jen poskytnout písemný souhlas se zákrokem a rovněž jsem musela potvrdit, že nejsem těhotná.

Jak probíhá samotný zákrok?

Po příchodu do ordinace jsem si lehla na lůžko. Paní doktorka nejdříve ultrazvukem našla nespecifický útvar v prsu, ze kterého se biopsie bude provádět. Poté jsem se nesměla hýbat. Dostala jsem do prsa uspávací injekci. Sestřička mi ukázala nástroj, kterým se biopsie provádí. Jedná se o zařízení, které vystřeluje do těla jehlu s háčkem na konci. Samotný výstřel zní jako výstřel ze vzduchovky.

biopsie
Biopsie je odběr vzorku tkáně z prsu.

K prsu mi paní doktorka přiložila nástroj a střelila. První výstřel byl nejvíce citlivý. To asi proto, že anestetikum ještě nepůsobilo na 100 %. Další 3 „střely“ už byly lepší. Asi za 10 minut bylo po zákroku.

Po biopsii to bylo horší

Po biopsii jsem se cítila dobře. Sama jsem se autem odvezla domů a po cestě jsem se dokonce stihla stavit na nákup. Říkala jsem si, jak jsem to krásně zvládla a že to ani nebolí. Doma, asi 3 hodiny po zákroku, přestávalo anestetikum působit. Prs začal pomalu natékat a bolet. Chladila jsem jej ledovými obklady a i když jsem nechtěla, po asi 5 hodinách od zákroku jsem si musela dát prášek proti bolesti. V den zákroku jsem odpočívala. Sestřička mi doporučila vyhnout se fyzické aktivitě a také jsem měla zakázáno zvedat těžké předměty. Naštěstí se mi prs hned druhý den začal pěkně hojit. Otok byl menší a s ním i bolest. Modřina v místě vpichu jehly vydržela po dva týdny.

Čekání na výsledky

Na výsledky jsem čekala přibližně týden. Myslela jsem, že budu nervózní, ale po samotném zákroku mi došlo, že už výsledky já osobně nijak neovlivním. Po týdnu mi volala sestřička z oddělení a sdělila mi, že se jedná o běžný cystický útvar, který má každá žena v prsu. Ano, spadl mi obrovský balvan ze srdce! Rovnou mě i objednala na další preventivní kontrolu za půl roku. Oslavy byly velké, hlavně proto, že si člověk během krátké chvíle uvědomí, co by se mohlo stát, kdyby byly výsledky špatné. A proto krátká rada na závěr, sledujte své tělo, a pokud se vám nebude něco zdát v pořádku, určitě si nechte udělat alespoň základní vyšetření a nic neodkládejte.

K TÉMATU  Jak předcházet rakovině? Není to jen o sportu a stravě

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Endometrióza, jeden z důvodů ženské neplodnosti. Jak se projevuje?

Rakovina prsu: nalezená bulka není jediným příznakem, že jste nemocná. Jak rozpoznat nemoc včas

Zdroje článku:
https://www.mou.cz/biopsie-prsu/t1339
Doporučujeme

No results found.

sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 
Většina z nás si určitě ještě pamatuje na studentská léta, kdy se v hodinách biologie učilo rozdělení pohlavních hormonů na ženské a mužské. Ačkoliv je testosteron považován za mužský pohlavní hormon, má své čestné místo i v ženském těle. Víte, proč?
Přemýšleli jste někdy nad tím, co děláte, když večer ulehnete do postele? Drtivá většina z nás zapne televizi nebo sáhne po svém telefonu, aby nám náhodou před spaním nic neuniklo. Nebo v horším případě obě tyto možnosti zkombinujeme. Bohužel obrazovky těchto zařízení vyzařují takzvané modré světlo, které narušuje naše přirozené spánkové cykly. Ale abyste své tělo připravili na kvalitní spánek, je třeba modré světlo naprosto minimalizovat.
Asi každý z nás má nějakou tu pojistku. A zatímco si lidé nechávají běžně pojistit svůj majetek, dům, automobil nebo zdraví, celebrity si velmi často nechávají pojistit konkrétní části svého těla a rozhodně netroškaří.
S radikálním poklesem teplot je potřeba pohlídat si imunitní systém. Co na dnešní den radí horoskop astroložky Naďy Šmídové?
Tchyně - žena, kterou si v životě rozhodně nevybíráme. A bohužel ne vždy ta, se kterou bychom na rodinné oslavě chtěli sedět poblíž. Nedej bože trávit společně dovolenou nebo dokonce bydlet ve stejném domě.
Kocour Haburu je velkým fanouškem hry na piano. Rád na něm usíná, když se z něj line melodie ukolébavky. Ponořte se do klidu spolu s ním!
S létem, tím horkým, slunečným obdobím plným koupání a drinků, vyvstává pro lidi nové nebezpečí. Stávají se kořistí a potravou hned trojice nebezpečných nepřátel. Řeč je o hmyzu, konkrétně o klíšťatech, komárech a ovádech. Jejich teritorium v létě je opravdu obrovské a ať se snažíte jakkoliv, dříve nebo později na ně určitě narazíte. Nejúčinnější ochranu představují repelenty, v noci pak například moskytiéra.
Křik a pak pláč, pocity nepochopení a smutek. Výkyvy nálad jsou jen jedním z nepříjemných příznaků klimakteria. K těm dalším patří návaly, noční pocení a nespavost. I proto je přechod pro mnohé velkým strašákem. Jestli se to týká i vás, pak je na čase změnit myšlení a přístup. Nejde o žádné stigma! Klimakterium je přirozenou etapou v životě každé ženy a navíc v dnešní době existuje řada způsobů, jak toto období usnadnit.
Svícny a svíčky nemusíte zapálit, jen když něco slavíte nebo když se blíží advent. Vytváří útulnou atmosféru, která zahřeje a pohladí. Obzvlášť, když je za okny nevlídné počasí nebo večerní tma, je plamen svíčky doslova relaxačním prvkem. Inspirujte se krásnými kousky!
Adidas, jeden z hlavních partnerů RunCzech, opět připravil exkluzivní kolekci triček k osmi závodům letošní běžecké série. Autorkou grafických návrhů triček je ilustrátorka, animátorka a digitální umělkyně Eliška Podzimková, jejíž projekt PLEŠOUNI chce adidas touto spoluprací podpořit.
Podívejte se, jak vytvořit překrásné bronzově třpytivé a neutrální kouřové oční stíny. Jejich barevný tón funguje s jakýmkoli odstínem pleti! Ideální na večírek, do divadla nebo večerní akci.

Výběr článků

Také vás postihlo toto nepříjemné kožní onemocnění? Pak máte pravděpodobně problém sestavit si takový jídelníček, který by vám kožní potíže neprohluboval, ale naopak vám pomohl problémy zmírnit. Řešení ale existuje. Poznejte potraviny, které vám skutečně pomohou, i ty, které vám mohou ošklivě ublížit.
Svou domácnost můžete zpestřit různými věcmi. Zatímco někdo sází na bytový textil, jiný si raději pořizuje pokojové rostliny, které dokážou vdechnout interiéru život. Pakliže patříte také mezi pěstitele, kteří touží po jedinečném prvku ve svém domově, naučte se pěstovat amarylis. Působivou pokojovou rostlinu, která je stokrát hezčí než barevný povlak na polštář.  
Naše děti již odrůstají, a jelikož jsou stále více samostatné, nepotřebují mou péči tak často. Už několik měsíců s manželem vedu diskuzi na téma adopce. On s tím ale nesouhlasí. Stále odmítá pochopit, proč je to pro mne tak důležité.

Nepřehlédněte

Určitě to znáte – někdy něco pravidelně jíte a až po delší době zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování byly v tu dobu na míle daleko od skutečnosti. Na trhu existuje velké množství potravin, které díky jejich vzhledu či pověsti pokládáme za dietní, ale dietními, respektive zdravými, vůbec nejsou.
Svět českého filmu přišel 8. listopadu 2022 ve věku jedenaosmdesát let o jednu z nejuznávanějších režisérek a scenáristek u nás, Marii Poledňákovou. Jaká byla? Co ovlivnilo její tvorbu? A jaké filmy patří mezi ty nejoblíbenější? Zavzpomínejte s námi.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek