Úterý , 04. 10. 2022

František

Ze života: Jak jsem musela na biopsii prsu

Začalo to jednou ve sprše. Asi po páté jsem si kontrolovala prsa. Měla bych to samozřejmě dělat častěji, když vím, že prababička měla ve svých 82 letech diagnostikovaný nádor, ale není čas. A taky jsem kojila, takže jsem ve skupině žen, které jsou proti rakovině prstu více chráněné. Tak to aspoň píšou na internetu. Bohužel jsem si ten den nahmatala bulku v prsu. Co teď? Mám to řešit? Nebo ne?
na biopsii
Poslouchejte své tělo a vyšetření neodkládejte, může vám to zachránit život.

19. 07. 2022

Než jsem musela na biopsii

Čekala jsem měsíc, než jsem se doma přiznala, že mám něco v prsu. Chtěla jsem počkat, jestli se náhodou kulička nevytratí sama. A taky jsem chtěla sledovat, jestli se bulka nebude zvětšovat. Nebyl to dobrý nápad, jelikož samotné vyšetření, které následovalo, nebylo vůbec bolestivé a vlastně ani nebylo nepříjemné. Objednala jsem se na gynekologii, kde mi byla vypsaná žádanka na mamografické vyšetření. Stálo mě to asi 2 hodiny času.

Ultrazvukové vyšetření prsa

Na vyšetření jsem se dostala prakticky v ten samý týden, kdy jsem záhadný útvar v prsu začala řešit. V první řadě jsem dostala přes prsty, protože mi bylo řečeno, že preventivní kontroly na mamografickém oddělení se doporučují ženám již od 20 let. A mně je 35, tak jsem to trochu nestihla. Ale jinak byl personál mamografického oddělení velmi hodný.

V první řadě mi paní doktorka udělala ultrazvuk. Pomazali mi prsa gelem a přejeli ultrazvukovým skenerem. Objevili pár cyst a také cystoidní lymfom. Jestli je maligní, to bohužel z ultrazvuku vyčíst nelze.

Mamograf

Jelikož víc hlav víc ví, byla jsem poslána také na mamograf. Je to velký robotický stroj, který má speciální podložku. Na ni položíte prs a z vrchu vám jej zmáčkne plexisklo. Naštěstí samotný trošku nepříjemný tlak plexiskla trvá asi sekundu. Po vyfocení fotky plexisklo samo povolí a je hotovo. Z mamografu bohužel také nemohli vyloučit, jestli je lymfom maligní.

mamograf
Mamograf a další vyšetření prsu jsou běžné prohlídky. Kdy jste byla naposledy?

Biopsie prsu

Byla mi tedy doporučená biopsie prsu. Biopsie je rychlý odběr vzorku tkáně z prsu. Odebrání daného vzorku potvrdí, ale také upřesní, klinickou diagnózu tkáně. Díky tomu pak lékař může provést přesné rozhodnutí a také přesnou léčbu daného problému.

K TÉMATU  9x za štíhlou linii. Nízkokalorické drinky, které si můžete bez výčitek dopřát

Biopsie se provádí v lokální anestezii. Před biopsií mi nebylo zakázáno jíst, ani jsem nemusela dodržovat žádnou dietu. Musela jsem jen poskytnout písemný souhlas se zákrokem a rovněž jsem musela potvrdit, že nejsem těhotná.

Jak probíhá samotný zákrok?

Po příchodu do ordinace jsem si lehla na lůžko. Paní doktorka nejdříve ultrazvukem našla nespecifický útvar v prsu, ze kterého se biopsie bude provádět. Poté jsem se nesměla hýbat. Dostala jsem do prsa uspávací injekci. Sestřička mi ukázala nástroj, kterým se biopsie provádí. Jedná se o zařízení, které vystřeluje do těla jehlu s háčkem na konci. Samotný výstřel zní jako výstřel ze vzduchovky.

biopsie
Biopsie je odběr vzorku tkáně z prsu.

K prsu mi paní doktorka přiložila nástroj a střelila. První výstřel byl nejvíce citlivý. To asi proto, že anestetikum ještě nepůsobilo na 100 %. Další 3 „střely“ už byly lepší. Asi za 10 minut bylo po zákroku.

Po biopsii to bylo horší

Po biopsii jsem se cítila dobře. Sama jsem se autem odvezla domů a po cestě jsem se dokonce stihla stavit na nákup. Říkala jsem si, jak jsem to krásně zvládla a že to ani nebolí. Doma, asi 3 hodiny po zákroku, přestávalo anestetikum působit. Prs začal pomalu natékat a bolet. Chladila jsem jej ledovými obklady a i když jsem nechtěla, po asi 5 hodinách od zákroku jsem si musela dát prášek proti bolesti. V den zákroku jsem odpočívala. Sestřička mi doporučila vyhnout se fyzické aktivitě a také jsem měla zakázáno zvedat těžké předměty. Naštěstí se mi prs hned druhý den začal pěkně hojit. Otok byl menší a s ním i bolest. Modřina v místě vpichu jehly vydržela po dva týdny.

Čekání na výsledky

Na výsledky jsem čekala přibližně týden. Myslela jsem, že budu nervózní, ale po samotném zákroku mi došlo, že už výsledky já osobně nijak neovlivním. Po týdnu mi volala sestřička z oddělení a sdělila mi, že se jedná o běžný cystický útvar, který má každá žena v prsu. Ano, spadl mi obrovský balvan ze srdce! Rovnou mě i objednala na další preventivní kontrolu za půl roku. Oslavy byly velké, hlavně proto, že si člověk během krátké chvíle uvědomí, co by se mohlo stát, kdyby byly výsledky špatné. A proto krátká rada na závěr, sledujte své tělo, a pokud se vám nebude něco zdát v pořádku, určitě si nechte udělat alespoň základní vyšetření a nic neodkládejte.

K TÉMATU  Běh s dítětem? Ano, ale vyberte ten správný kočárek

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Endometrióza, jeden z důvodů ženské neplodnosti. Jak se projevuje?

Rakovina prsu: nalezená bulka není jediným příznakem, že jste nemocná. Jak rozpoznat nemoc včas

Zdroje článku:
https://www.mou.cz/biopsie-prsu/t1339
Doporučujeme
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.
V poslední době se mění seznamovací taktiky žen. Dříve bylo typické, že se přikláněly ke vztahu se starším partnerem. Nyní se karta obrátila a vyhledávají náruče mladíčků. Věkový rozdíl v řádu pár let není nic nevšedního, nicméně láskyplné partnerské pouto mezi čtyřicetiletou ženou a o 10 a více let mladším zajíčkem je pro mnohé na pováženou. Jistě si také pokládáte tu otázku, zda s ním udržíte krok a budete se mu za pár let líbit?
Orchideje patří k pokojovým rostlinám, které jsou dlouhodobě oblíbené. I když se mnozí domnívají, že se nejedná o moderní pokojovou rostlinu, opak je pravdou. Je to stále dokonalý dárek k narozeninám nebo k výročí. Jen je třeba myslet na to, že ne každý obdarovaný se o tuto elegantní rostlinu umí starat. Při pěstování orchideje se totiž dopouštíme několika chyb, jež ji mohou spíše vyhubit než podpořit v bezproblémovém růstu.
Nabídka kroužků pro školní, ale i předškolní, děti je v současné době mimořádně bohatá. Potřebují děti organizovanou zábavu? Mají si mimo školu rozvíjet své znalosti ve vzdělávacích kroužcích? Určitě ano, ale musíte zvážit, kdy je třeba nechat svoje ambice spát. Pro děti je prospěšný i čas, kdy doma jen tak lelkují. Kolik kroužků už je moc? Jaký kroužek dítěti sedí nejlépe?
Pro mnoho žen je přechod velkým strašákem kvůli jeho nepříjemným symptomům. K nim patří návaly horka, noční pocení, výkyvy nálad a únava. Jenže menopauza patří k životu a je jeho přirozenou součástí. Projde jí každá žena. Ovšem existují přípravky, které vám pomohou její příznaky zmírnit a toto období zvládnout s grácií. Soutěžte s námi a vyhrajte doplňky stravy Naturevia PerfectDay a Magnesium 1!
Během akce Beach for Disney Sand Magic 2018 vyrostly na pláži nizozemského Oostende obrovské skulptury z písku. Oslavily tak 90 let od vzniku Mickey Mouse, ikonické postavičky studia Disney. Díla z písku představují jednotlivé pohádky, ale dominantou je kouzelný hrad, který má společnost v logu.

Nepřehlédněte

Ať už jste romantickou duší či nikoliv, pár romantických knižních výtisků byste u sebe v knihovně mít měli. Zaprvé nikdy není na škodu žít alespoň v příběhu více naivně, než ve skutečném životě, a zadruhé nějak potřebujete zaplnit volné chvíle během propršených dní. Otázkou nyní zůstává, jakou knihu si pořídit a přečíst?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek