Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Dětská skupina

V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.
dětí
Dětská skupina připraví vaše nejmenší ratolesti do jejich pestrého života.

Dětské skupiny (nezisková činnost) se řadí mezi neškolská zařízení, stejně jako například lesní kluby, rodinná centra, mikrojesle, dětské spolky apod. a rozšiřují tak spektrum služeb péče o děti předškolního věku v ČR.

Dětská skupina – specifika

Výhodou dětské skupiny je věkové rozpětí dětí, jelikož skupiny poskytují prostor, péči i odbornou kvalifikaci, a to i dětem mladším 3 let. Tuto skutečnost tedy mohou využít jednak rodiče, jejichž dítě v daném školním roce nedovršilo věku 3 let nebo rodiče, jejichž dítě nebylo přijato k předškolnímu vzdělávání do veřejné MŠ. Samozřejmostí je pak možnost přihlásit dítě do dětské skupiny, protože byste rádi poskytli sobě a svému dítěti postupné odloučení pozvolným tempem, pro které jsou dětské skupiny přímo skvělé.

Maximální kapacita dětské skupiny je 24 dětí, avšak v praxi se nejčastěji setkáte se skupinami s kapacitou poloviční, tedy o počtu 12 dětí. Dle velikosti dané dětské skupiny se vždy odvíjí počet pečujících osob, které mají příslušné vzdělání pro práci s dětmi předškolního věku (pedagogické, zdravotnické, sociální či s profesní kvalifikací chůvy).

V rámci dětské skupiny pečují o děti:

 • minimálně 2 pečující osoby (při přítomnosti 7 a více dětí současně)
 • 3 pečující osoby (v případě, že je ve skupince přítomno 12 dětí)

Výše zmíněné počty pečujících osob jsou odlišné od počtů pedagogických i nepedagogických pracovníků připadajících na jedno dítě ve veřejných mateřských školách. Není tedy divu, že někteří rodiče i právě z tohoto důvodu, dávají přednost dětským skupinám.

Výhody dětské skupiny v kostce:

 • Možnost docházky dle vašich požadavků (dopolední, celodenní, každodenní i na pár dní v týdnu)
 • Menší kolektiv dětí nežli v klasické MŠ
 • Méně dětí připadající na jednu pečující osobu
 • Individuální přístup
 • Podnětné prostředí s dostatkem prostoru a času na dítě
 • Zdravý rozvoj sebejistoty a samostatnosti dětí
 • Dostatečný prostor pro hru i zábavu
 • Příjemná rodinná atmosféra
 • Plnohodnotné prostředí pro zdravý vývoj dítěte
 • Citlivý přístup k adaptaci v novém prostředí
 • Péče a výchova v úzké spolupráci s rodiči
 • Provoz často také v době letních prázdnin
K TÉMATU  Nejčastější problémy v těhotenství. Které to jsou a jak je řešit?

V případě, že využití služeb dětské skupiny zvažujete, domluvte se jednoduše s vedením na osobní návštěvě, která vás může dále nasměrovat. Pokud bydlíte v blízkosti Nového Lískovce, domluvte si schůzku a zastavte se třeba v dětské skupině U Mominky, kde najdete individuální, citlivý a laskavý přístup k dětem.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!
Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.
Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!
Stavby, které vznikají vyřazením lodních kontejnerů, si získávají stále více příznivců. Pokud jste se ještě s takovými domy nesetkali, pravděpodobně si myslíte, že výsledek nebude vypadat nijak vábně a obyvatelně. Nicméně opak je pravdou. Proč kontejnerové domy získávají na popularitě, když dnešní trh nabízí další, již ověřené alternativy bydlení v podobě rodinných či panelových domů?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek