Pondělí , 24. 06. 2024

Jan

Dětská skupina

V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.
dětí
Dětská skupina připraví vaše nejmenší ratolesti do jejich pestrého života.

Dětské skupiny (nezisková činnost) se řadí mezi neškolská zařízení, stejně jako například lesní kluby, rodinná centra, mikrojesle, dětské spolky apod. a rozšiřují tak spektrum služeb péče o děti předškolního věku v ČR.

Dětská skupina – specifika

Výhodou dětské skupiny je věkové rozpětí dětí, jelikož skupiny poskytují prostor, péči i odbornou kvalifikaci, a to i dětem mladším 3 let. Tuto skutečnost tedy mohou využít jednak rodiče, jejichž dítě v daném školním roce nedovršilo věku 3 let nebo rodiče, jejichž dítě nebylo přijato k předškolnímu vzdělávání do veřejné MŠ. Samozřejmostí je pak možnost přihlásit dítě do dětské skupiny, protože byste rádi poskytli sobě a svému dítěti postupné odloučení pozvolným tempem, pro které jsou dětské skupiny přímo skvělé.

Maximální kapacita dětské skupiny je 24 dětí, avšak v praxi se nejčastěji setkáte se skupinami s kapacitou poloviční, tedy o počtu 12 dětí. Dle velikosti dané dětské skupiny se vždy odvíjí počet pečujících osob, které mají příslušné vzdělání pro práci s dětmi předškolního věku (pedagogické, zdravotnické, sociální či s profesní kvalifikací chůvy).

V rámci dětské skupiny pečují o děti:

 • minimálně 2 pečující osoby (při přítomnosti 7 a více dětí současně)
 • 3 pečující osoby (v případě, že je ve skupince přítomno 12 dětí)

Výše zmíněné počty pečujících osob jsou odlišné od počtů pedagogických i nepedagogických pracovníků připadajících na jedno dítě ve veřejných mateřských školách. Není tedy divu, že někteří rodiče i právě z tohoto důvodu, dávají přednost dětským skupinám.

Výhody dětské skupiny v kostce:

 • Možnost docházky dle vašich požadavků (dopolední, celodenní, každodenní i na pár dní v týdnu)
 • Menší kolektiv dětí nežli v klasické MŠ
 • Méně dětí připadající na jednu pečující osobu
 • Individuální přístup
 • Podnětné prostředí s dostatkem prostoru a času na dítě
 • Zdravý rozvoj sebejistoty a samostatnosti dětí
 • Dostatečný prostor pro hru i zábavu
 • Příjemná rodinná atmosféra
 • Plnohodnotné prostředí pro zdravý vývoj dítěte
 • Citlivý přístup k adaptaci v novém prostředí
 • Péče a výchova v úzké spolupráci s rodiči
 • Provoz často také v době letních prázdnin
K TÉMATU  Karanténa aneb jak doma zabavit děti a nezbláznit se z toho?

V případě, že využití služeb dětské skupiny zvažujete, domluvte se jednoduše s vedením na osobní návštěvě, která vás může dále nasměrovat. Pokud bydlíte v blízkosti Nového Lískovce, domluvte si schůzku a zastavte se třeba v dětské skupině U Mominky, kde najdete individuální, citlivý a laskavý přístup k dětem.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Určitě to znáte – někdy něco pravidelně jíte a až po delší době zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování byly v tu dobu na míle daleko od skutečnosti. Na trhu existuje velké množství potravin, které díky jejich vzhledu či pověsti pokládáme za dietní, ale dietními, respektive zdravými, vůbec nejsou.
Při cestování můžete narazit na takzvané putovní kamínky, které jsou krásné, vkusné, pomalované - tím se liší od ostatních. V Česku jsou doslova fenoménem.
Chystáte se na dovolenou na druhý konec světa a čeká vás dlouhý let? V tom případě se na něj musíte dobře připravit. Pokud tedy nepatříte mezi šťastlivce, kteří každý let bez problémů prospí.
Je zcela na místě, aby jsme vzhledem k času stráveném v kuchyni, vybrali přesně tu, která bude tvořit ucelený design celého bytu či domu, tak také, aby nám efektivně sloužila. Pro splnění těchto podmínek je tak potřeba pečlivě vybírat a přihlédnout v neposlední řadě i k ceně. Tak jaká bude ta vaše vysněná kuchyně? Pojďme se na to společně podívat!
Právě ložnice bývá místem, kde ukládáme většinu svého oblečení a jiných drobností, tedy pokud nemáte šatnu. Z toho důvodu je důležité dát si při výběru šatní skříně záležet, aby vyhovovala vašim potřebám. Další úložný prostor navíc můžete přidat díky komodě, která se skvěle hodí nejen do ložnice.
Pití vody se šťávou z citronu, pomeranče nebo limety je zdravé a v rámci hubnoucích režimů a zdravého živoního stylu se těší velké oblibě. Nástrojů na vymačkání šťávy z plodů je k dostání nepřeberné množství, ale co takhle nějaký pěkný kousek? Designové odšťavňovače nejen, že odvedou svojí práci, ale ve vaší kuchyni se budou vyjímat! Na citrusové plody jsou nejvhodnější odstředivé ošťavňovače, ale můžete použít i ty klasické ruční. Které si vybrat?
Vánoce jsou především o odpočinku a zpomalení. Kdo ale říká, že je musíte celé proležet u televize s horou jídla? To vám samozřejmě nikdo nebere, ale i vy sami se budete cítit lépe, pokud se občas zvednete a uděláte něco pro své zdraví. Podle cvičení ve vánočním duchu vám to půjde samo!
Pohřeb je jedna z nejsmutnějších událostí v našem životě. Je tedy potřeba nic nezanedbat a rozloučit se s láskou a pokorou. Přirozenou součástí je čas na klid, truchlení a celkově zpracování této těžké události.
Čas nejde zastavit, a tak i miláček všech žen, Antonio Banderas, zakotvil v přístavu šedesátníků. V poslední době prošel velkými změnami ve svém životě. Mimo jiné prodělal infarkt a před několika týdny oznámil, že má koronavirus. Svůj zaběhlý hollywoodský život ale právě po infarktu zcela přehodnotil a dnes plní sociální sítě zcela novými příspěvky. Čemu propadl?
V dnešním světě, který se neustále mění a vyvíjí, se mění i role rodičů a způsoby, jakými vychovávají své potomky. Článek "Moderní rodičovství a výchova dětí" se zaměřuje na aktuální trendy a přístupy v oblasti péče o děti. Od respektování individuality a podporování kreativity po využívání moderních technologií – objevte, jak se rodičovství adaptuje na nové výzvy a jak můžete vytvořit harmonický vztah s vašimi dětmi v dnešním rychle se měnícím světě.
Oblíbená kulinářská show MasterChef si získala své publikum hned v prvopočátku. Soutěžící jsou vystavení velkému tlaku, je třeba předvést excelentní výkony v krátkém čase, které musí jak vypadat, tak také skvěle chutnat. Pamatujete si ještě na její první řady, soutěžící a porotce?
Domácnost bez pokojových rostlin je neútulná a nepříjemná. Většinou ji obývají jedinci, kteří s pěstováním pokojovek nemají žádné zkušenosti. Nabízí se však otázka, proč se do pěstování přece jenom nepustit? Nedostatek znalostí nemusí být překážkou! Existují totiž takové rostliny, které jsou extrémně nenáročné.  

Výběr článků

Toužíte po pevné a pružné pleti bez jakékoliv chybičky? Chcete mít účes jako ze salonu? Svěřte se do rukou speciální kosmetiky s obsahem kyseliny hyaluronové, jejíž účinky vás ohromí. Pleťové krémy, séra a další produkty se díky jejímu obsahu postarají o zlepšení stavu vaší pokožky.
„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
Déšť, sníh, mráz, vítr venku. Doma studená ložnice, přetopený pokoj. Pleti tak náhlé výkyvy rozhodně neprospívají. Pleti výkyvy počasí neprospívají a právě v zimě je hydratace ještě důležitější, než v letních měsících. Jak to a které krémy použít?

Nepřehlédněte

Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
Chladná rána i večery nepřidají na náladě nikomu. Známe ale potraviny, které vás dokáží zahřát a zpříjemnit vám den. Už tím, že vám nebudete po těle chladno. Kterými obohatit podzimní jídelníček?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek