Úterý , 07. 02. 2023

Vanda

4 nejobávanější nemoci, nad kterými svět zatím nevyhrál

Naše životní podmínky jsou velice dobré, ovšem ani tato skutečnost nám nezaručuje pevné zdraví. O své zdraví se musí každý starat sám. Je však pravdou, že někdy jen čirou náhodou člověka postihne choroba, o které lze říct, že je snad za trest, a se kterou svět ještě neumí vypořádat. Kupodivu se takových onemocnění nachází mezi námi celá řada, za vypíchnutí stojí například rakovina, nad kterou svět boj ještě nevyhrál.

18. 08. 2020

Rakovina patří k nejobávanějším nemocem světa. Mezi lidmi se říká, že toto onemocnění dřímá v každém z nás, ovšem jen u někoho se projeví. Tato domněnka je možná pravdivá, vždyť jenom v České republice každoročně onemocní rakovinou přes devadesát tisíc lidí. Nedávné statistiky však mluví nejen o rakovině jako o nejobávanější nemoci. Takových nemocí, nad kterými svět zatím nevyhrál, je celá řada.  

Tuberkulóza není onemocněním minulosti 

Souchotiny nebo také tuberkulóza – to je onemocnění, na které řada lidí dneska už zapomněla. Jenže to je špatně. Tuberkulóza rozhodně není onemocněním minulosti, je to stále aktuální problém, nad kterým svět ještě stále nevyhrál. Stále platí, že právě tuberkulóza je nejčastější smrtící chorobou na světě. Dokáže zabít během jednoho jediného roku až dva miliony lidí.  

Svět proti onemocnění bojuje očkováním, ale právě očkování se stává v posledních letech tabu, proto lze říct, že souchotiny jsou nyní aktuálním problémem. S nemocí se ve velké míře setkáte například v Austrálii nebo v některých státech Ameriky.  

Problémy s psychikou jsou také zatím neporaženy 

Psychické choroby obecně jsou tím největším problémem dnešní moderní doby. Na tom se shoduje nejeden odborník, který s psychickými chorobami přichází do kontaktu prakticky denně. Možná si nyní říkáte, že s psychickými problémy se bojuje prášky, ale lidé se na prášcích stávají stejně rychle závislými jako na drogách nebo alkoholu, což jsou ostatně další “léky”, které si lidé ordinují v případě, že je trápí špatná psychika.  

Bohužel psychické problémy končí nejčastěji smrtí, jelikož se je nepodaří vyléčit. Jejich zárodky jsou totiž často velice hluboké. Do depresí se člověk nedostává jen ze ztráty zaměstnání, ale může za to úmrtí v rodině nebo jiná podobná bolestivá životní událost.  

K TÉMATU  Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci

Světový problém zvaný COVID-19 

V současné době je svět stále zasažen novým typem koronaviru, kterému se dal název COVID-19. Na onemocnění, které během několika týdnů obrátilo svět vzhůru nohama, rozhodně nemůžeme zapomenout. Stále platí, že se světu nepodařilo boj s nemocí vyhrát. I když některé země se radují z dobře zvládnuté první vlny nemoci, jiné státy jsou na tom stále velice špatně.  

I když se o nemoci zvané COVID-19 vedou různé spekulace a každý člověk si o onemocnění myslí své, přesto lze tento problém označit za celosvětový a lze také konstatovat, že lék je ještě stále v nedohlednu, i když se lidem daří léčit toto onemocnění i jinými způsoby. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Je tu zas letních zánětů čas!

Strašák jménem vysoký cholesterol. Které zdravotní problémy přináší a jak jeho hladinu snížit?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Víc peněz by se určitě hodilo. Ceny rostou, to je nezpochybnitelné. Ale vaše mzda je už pár let pořád stejná. Ne každý má to štěstí, že má takového zaměstnavatele, který svým zaměstnancům pravidelně nebo aspoň nepravidelně mzdu či odměny zvyšuje. Jak si tedy slušně říct o lepší peníze, abyste před šéfem nebo šéfkou neztratili tvář?
Patrik Hartl natočí filmovou komedii podle své první knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Film ponese stejný název. Hrdinům, kteří se rozhodnou zahnat krizi čtyřicátníků plněním nesplnitelných úkolů, připravil oproti románu několik změn. Milovníky knihy tak čekají i překvapení. Jaká?
Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?
Říká se, že historie, ač je sebevíc temná, by se měla připomínat. Důvod je prostý - pokud budeme mít neustále na paměti hrůzy, ke kterým v minulosti docházelo, nedovolíme, aby k něčemu podobnému došlo i nyní. I z toho důvodu se stále točí filmy s osvětimskou tématikou, které jsou založeny na skutečných událostech, nad kterými se jen nevěřícně kroutí hlavou. Kromě filmových snímků stojí za přečtení také knihy o koncentračních táborech, které vás možná více vezmou za srdce.  
Zastřešené stání pro vůz má několik výhod. Tou hlavní je ochrana vozu před deštěm, kroupami nebo sněhem. Odpadá tak i ranní škrábání skla. Garážový přístřešek ale umožní i vaše suché a pohodlné vysednutí a naopak, stejně jako vyložení kufru. Přístřešek lze obvykle sladit s exteriérem domu, a nejčastější variantou na materiál jsou dřevěné trámy. Krytina může být stejná, jako na střeše domu, z tašek, ale používá se taktéž plech nebo světlopropustný plast či sklolaminát.
Koberec, nebo lino? Tradiční otázka, kterou si pokládá každý při rekonstrukci, nebo stavbě nového bydlení. Podlahy mohou určovat charakter místnosti, pokud jsou tedy zvoleny správně. Jak koberec, tak lino mají své klady a zápory, takže stojí za to udělat nějaký průzkum a porovnat podlahy, abyste našli to nejlepší.
Guasha, někde uváděn jako gua sha (vždy vyslovován jako „gvaša“ či „kvaša“) představuje speciální kámen, který má léčebné účinky v podobě masážních metod. Je to čisticí technika obličeje a těla, která má řadu zdravotních přínosů. Předně je ženami vyhledávaná jako přírodní lifting obličeje.

Nepřehlédněte

Bydlet v malém příbytku není nic, za co byste se měli stydět. A stejně tak to není žádná nevýhoda. Naopak - čeká vás méně uklizení. Konkrétně utírání prachu, protože se u vás nebude nacházet velké množství nábytku. Tím se takovým pomyslným oslím můstkem dostáváme k jeho zařizování. Abyste nežili v přecpané, kýčovité domácnosti, vyplatí se myslet na několik základních pravidel. 

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek