Domů » Životní styl » Obálky s pruhem! Jak se v nich vyznat, která je která? Jsou všechny důvodem k nepokoji? Poradíme vám!
Obálky s pruhem. Co znamená?
zdroj: 123RF.com
Životní styl

Obálky s pruhem! Jak se v nich vyznat, která je která? Jsou všechny důvodem k nepokoji? Poradíme vám!

Otevíráte schránku a mezi letáky vidíte obálku s pruhem. Nervozita je na světe. Co to přišlo? Je to pokuta nebo snad exekuce? Nebo nějaké špatné parkování? Ne všechny obálky s pruhem jsou důvodem k nepokoji.

Červený pruh

Obálky s červeným pruhem jsou ty nejzásadnější. Takovému dopisu věnujte pozornost, protože i její nepřevzetí se nyní počítá, jakože o problému víte. Stačí pouhé její doručení. Červený pruh znamená nějaký nedoplatek nebo dluh. Takže sem patří všechny pokuty za překročenou rychlost nebo projetí červené na semaforu. Zároveň jsou to výzvy k zaplacení neuhrazeného dluhu nebo upozornění správy sociálního zabezpečení. Červená obálka je zkrátka vždy trochu nepříjemné psaní. Můžete ji dostat pouze do vlastních rukou, nemůže ji za vás převzít kdokoli jiný. Při předávce podepisujete vždy dodejku.

Modrý pruh

Tady není důvod k panice. Modrý pruh na obálce znamená nějaké upozornění informačního charakteru. Jsou to dopisy, u kterých potřebuje odesilatel potvrzení o doručení. Podepisuje se dodejka a může jít o živnostenský úřad nebo jiný státní orgán. Opět jde psaní do vašich rukou, nebo do rukou zmocněnce. Nemůže ji ale převzít soused nebo strýček.

Zelený pruh

Ani tady není důvod ke stresu. Obálky se zeleným pruhem znamenají většinou nějakou výzvu nebo korespondenci se soudem. Nejde ale o nic, co by vás mělo překvapit nebo o čem doteď nevíte. Obálky s pruhy může na poště zakoupit každý.

Fialový pruh

Toto je novinka, která znamená jediné – DINO, neboli – Dluhové inkaso obyvatelstva. FIalový pruh vás upozorní na dluh, který máte u nějaké firmy. Zároveň vám pošta na pobočce nabídne možnost řešení tohoto problému s využitím jejích služeb. Ano, dnes už půjčuje i Česká pošta.

Žlutý pruh

Ten jste možná nikdy neviděly. Dopis vám zasílá přímo pošta, a obsahuje PIN k datové schránce, pokud si ji tedy u České pošty zřídíte. Pokud ne, obálka se žlutým pruhem vám nikdy nepřijde.

Netvařte se, jakože nejste!

Pozor na fikci, která už dnes dávno neplatí! Dělání mrtvého brouka nikam nevede, jen hlouběji do problému. Korespondence od úřadu má svá pravidla, a dopis se považuje za doručený, i když si ho nepřevezmete. Pokud vám obálku pošťák nepředá, vhodí vám do schránky výzvu k vyzvednutí na vaší poštovní pobočce. Pokud na ni nereagujete, do deseti dnů je považována automaticky za doručenou.

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Pin It on Pinterest