Sobota , 23. 09. 2023

Berta

Umělá výživa u kojenců. Jak postupovat při výběru?

01. 08. 2017

Neexistuje žádná adekvátní náhrada za mateřské mléko. I tak je třeba myslet na děti, které z různých důvodů maminka kojit nemůže nebo nechce. Na trhu je celá řada produktů a díky komerčním tlakům firem je těžké se v nabídce zorientovat. Co když je vaše dítě alergické? Pro koho jsou sojová mléka? Poradíme vám, jak si správně vybrat.

Cílem výživy jako takové je dosažení optimálního růstu dítěte. Nedostatečná výživa zejména v kojeneckém věku může mít pro dítě i trvalé následky, proto byste výběr vhodné umělé výživy neměla podceňovat.

Řiďte se podle věku

Umělá výživa pro novorozence a kojence se označuje jako formule. Jednotlivé druhy formulí se vyrábějí tak, aby přesně odpovídaly potřebám dítěte. Základním kritériem pro výběr správné umělé výživy je tedy věk dítěte. Protože spolu s vývojem a růstem kojence se současně mění i jeho nároky na výživu, výrobci umělé výživy vytvořili tři základní druhy. Jedná se o počáteční, pokračovací a batolecí výživu. Dítěti je třeba dodat nejen dostatek výživových látek, ale, stejně jako tomu je u mateřského mléka, posílit jeho imunitu. Kromě základního prvku, kterým je kravské mléko (protože svým složením je lidskému mléku nejbližší), jsou doplňovány vitamíny, minerály, antioxidanty, stopovými prvky a jinými látkami, které jsou pro vývoj dítěte vhodné a také nezbytné.

Počáteční formule

Mléko určené novorozencům a kojencům by mělo obsahovat menší množství minerálů a bílkovin. Jeho složení se v mnohém podobá mateřskému mléku. Počáteční mléka jsou určena dětem od 0 do 4 měsíců života. Když dobře prospívají, mohou je pít i nadále. Když dítěti počáteční mléko nestačí a je hladové, můžete sáhnout po variantě mléka se zvýšeným sytícím účinkem. Rozhodně nekupujte pokračovací mléko. Počáteční mléka poznáte podle jejich označení „1“ nebo přímo pod názvem, který určuje věk dítěte. Oboje je uvedeno na obalu. (př. výrobků: Sunar baby, Beba 1, Nutrilon Premium, Mimilon start, Pre Hipp…)

Pokračovací fromule

Starším dětem se podává mléko, které se svými hodnotami přibližuje mléku kravskému. Na rozdíl od počáteční formule obsahuje méně sacharidů. Je to proto, že větší děti jsou schopné více využívat i další zdroje energie. Energetická hodnota obou formulí je ale hodně podobná. Děti si regulují svůj energetický příjem množstvím vypitého mléka. Kdy s nimi začít? Obvykle se na tato mléka přechází tehdy, když dítěti začínáme přidávat i nemléčné příkrmy. Pokračovací mléko by nemělo dostávat dítě mladší, než pro který věk je určeno. Nicméně není nutné začínat s pokračovací formulí od 4. měsíce, pokud dítěti počáteční formule vyhovuje. Pokračovací formule jsou označovány číslem „2“ a velmi často také věkem dítěte, od kterého je možné mléko dítěti podávat. (př. výrobků: Sunar plus, Beba 2, Nutrilon Follow-on, Hamilon standard, Aletemil plus, Aptamil 2, Hipp 2, Humana folgemilch …)

K TÉMATU  Velikonoční seriál: Lahodná jídla na nedělní Boží hod

Batolata

Pro batolecí věk jsou vhodná mléka s označením „3“ nebo slovem Junior. Jde o věk mezi 10. a 12. měsícem. Přípravky jsou navíc obohaceny vitamíny, minerály, stopovými prvky a dalšími látkami, které jsou důležité pro zdravý růst dítěte. Když dítě dosáhne jednoho roku, můžeme mu dávat i pasterované plnotučné kravské mléko stejně jako další mléčné výrobky.

Kde sehnat informace:

 • dobrým zdrojem informací je internet, kde můžete také výživu rovnou koupit
 • s výběrem vhodného mléka vám poradí dětský lékař
 • podrobné informace vám ochotně podají i v lékárně
 • před koupí výrobku si důkladně prostudujte příbalový leták nebo info na balení

Když dítě trpí alergií na kravské mléko

Alergie na kravské mléko vzniká přibližně u 1 – 3% dětí. Projevuje se trávicími potížemi jako je bolení bříška, průjem či zvracení a jejich intenzita se stupňuje. Tohle můžete pozorovat zhruba několik dní nebo i týdnů od přechodu na umělou výživu. Děti mívají i kojenecký ekzém, špatně se jim dýchá apod. Vždy se v takovém případě poraďte s dětským lékařem. Jestliže diagnózu potvrdí, je třeba mu začít podávat speciální mléka. Díky vysokému stupni štěpení bílkoviny, mají odlišnou chuť. Na tu si však kojenci brzy zvyknou. Počítejte však s tím, že si budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. V jejich ceně je zohledněna náročnost výroby. O jejich podávání rozhoduje alergolog. Útěchou může být fakt, že u většiny dětí alergie na kravské mléko v batolecím věku zaniká. (př. hypoalergenních přípravků k preventivnímu a léčebnému použití: Nutrilon A.R., Nutrilon Pepti Junior, Fantomalt, Pregestimil, Portagen, Lofenalac, Beba HA …)

Sójová mléka

Když dítě trpí dočasnou nebo trvalou nesnášenlivostí mléčného cukru, může lékař doporučit tzv. léčebný dietní přípravek spadající do skupiny kojenecké výživy. Tím může být mléko, které má bílkovinný základ na sojové bázi. Je třeba podotknout, že podobná mléka nejsou vhodná k běžné výživě zdravých dětí. Jsou to tzv. dietní mléka určená pouze dětem trpícím poruchou vstřebávání mléčného cukru. Může být ale i alternativním řešením pro vegetariány. Opět je třeba konzultace s lékařem. Děti které jsou alergické na kravské mléko, bývají alergické i na bílkovinu sóji. Z toho vyplívá, že se hodí jen pro malou skupinu dětí a o jeho užívání by měl rozhodovat výhradně lékař. (př. výrobků: Nutrilon soya, Prozobeš, Humana SL, Mikula SOM, Alsoy …)

K TÉMATU  Domácí aktivity v době karantény jsou nevyhnutelné. Dochází nápady? Máme několik tipů na skvělé domácí aktivity pro celou rodinu

Když se miminko ublinkává

Některé děti mají problémy s přijímáním umělého mléka a často se blinkávají. Na trhu je k dostání speciální mléko, které pomůže dítěti ublinkávání zvládnout. Mléko je většinou zahuštěné bramborovým škrobem. Díky tomu dojde k omezení návratu mléka ze žaludku do jícnu. Existuje dokonce i varianta pro kojené děti – podává se před samotným kojením. Používání opět konzultujte s dětským lékařem.

Při přípravě umělé výživy se řiďte základními pravidly:

 • Při přípravě lahviček a saviček je důležité dodržovat čistotu a hygienu (doporučuje se čištění kartáčkem, následné vypláchnutí a vyváření 15 minut od začátku varu)
 • Přípravky je třeba ředit vhodnou vodou určenou přímo pro kojence např. Dobrá voda, Toma, Aquila)
 • Při přípravě se řiďte návodem. To platí hlavně pro stanovení přesné dávky sušeného mléka a vody.
 • Umělou výživu připravujte vždy těsně před vlastním použitím
 • Neohřívejte vodu v mikrovlnné troubě
 • Aby byl prášek stale sypký, skladujte jej v suchu 
 • Je třeba hlídat trvanlivost a po otevření spotřebovat balení do data určeného na krabici.

Autor: red

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.
Stejně jako učení se sedět, plazit se a chodit, je i cvičení na nočník dovedností, které se vaše dítě musí naučit. Zatímco většina dětí je připravena zahájit trénink na toaletě mezi 18 měsíci a 3 lety, existuje několik dalších dovedností, které musí dítě zvládnout, než může trénink začít. Nočník se nejlépe provádí, když je fyzický a emoční vývoj vašeho dítěte ve správném bodě.
Bez mobilu si už nedovedeme život představit. Místo toho, abyste ale surfovali na netu nebo si psali s přáteli a leželi doma na posteli, můžete ho využit k zeštíhlení a posílení celého těla. Mobilní aplikace vám mohou posloužit třeba k vytvoření zdravého jídelníčku nebo zařazení cvičení do každodenního programu. Na trhu je dnes nepřeberné množství apek, co za vás odvedou velký kus práce nebo vám hubnutí aspoň zpříjemní. Vyzkoušejte některý z navrhovaných tipů!
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.
Zařizovat si obývací pokoj je stejně těžké, jako si zařizovat ložnici. Zatímco ložnice má být především oázou klidu, obývací pokoj je zase místem, kde se setkává rodina s přáteli, proto se chcete vyšvihnout v očích známých a zařídit si místnost k naprosté dokonalosti. Aby zde však stále proudila potřebná energie, nezapomínejte na zásady feng-šuej.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek