Pátek , 31. 05. 2024

Ferdinand

Umělá výživa u kojenců. Jak postupovat při výběru?

01. 08. 2017

Neexistuje žádná adekvátní náhrada za mateřské mléko. I tak je třeba myslet na děti, které z různých důvodů maminka kojit nemůže nebo nechce. Na trhu je celá řada produktů a díky komerčním tlakům firem je těžké se v nabídce zorientovat. Co když je vaše dítě alergické? Pro koho jsou sojová mléka? Poradíme vám, jak si správně vybrat.

Cílem výživy jako takové je dosažení optimálního růstu dítěte. Nedostatečná výživa zejména v kojeneckém věku může mít pro dítě i trvalé následky, proto byste výběr vhodné umělé výživy neměla podceňovat.

Řiďte se podle věku

Umělá výživa pro novorozence a kojence se označuje jako formule. Jednotlivé druhy formulí se vyrábějí tak, aby přesně odpovídaly potřebám dítěte. Základním kritériem pro výběr správné umělé výživy je tedy věk dítěte. Protože spolu s vývojem a růstem kojence se současně mění i jeho nároky na výživu, výrobci umělé výživy vytvořili tři základní druhy. Jedná se o počáteční, pokračovací a batolecí výživu. Dítěti je třeba dodat nejen dostatek výživových látek, ale, stejně jako tomu je u mateřského mléka, posílit jeho imunitu. Kromě základního prvku, kterým je kravské mléko (protože svým složením je lidskému mléku nejbližší), jsou doplňovány vitamíny, minerály, antioxidanty, stopovými prvky a jinými látkami, které jsou pro vývoj dítěte vhodné a také nezbytné.

Počáteční formule

Mléko určené novorozencům a kojencům by mělo obsahovat menší množství minerálů a bílkovin. Jeho složení se v mnohém podobá mateřskému mléku. Počáteční mléka jsou určena dětem od 0 do 4 měsíců života. Když dobře prospívají, mohou je pít i nadále. Když dítěti počáteční mléko nestačí a je hladové, můžete sáhnout po variantě mléka se zvýšeným sytícím účinkem. Rozhodně nekupujte pokračovací mléko. Počáteční mléka poznáte podle jejich označení „1“ nebo přímo pod názvem, který určuje věk dítěte. Oboje je uvedeno na obalu. (př. výrobků: Sunar baby, Beba 1, Nutrilon Premium, Mimilon start, Pre Hipp…)

Pokračovací fromule

Starším dětem se podává mléko, které se svými hodnotami přibližuje mléku kravskému. Na rozdíl od počáteční formule obsahuje méně sacharidů. Je to proto, že větší děti jsou schopné více využívat i další zdroje energie. Energetická hodnota obou formulí je ale hodně podobná. Děti si regulují svůj energetický příjem množstvím vypitého mléka. Kdy s nimi začít? Obvykle se na tato mléka přechází tehdy, když dítěti začínáme přidávat i nemléčné příkrmy. Pokračovací mléko by nemělo dostávat dítě mladší, než pro který věk je určeno. Nicméně není nutné začínat s pokračovací formulí od 4. měsíce, pokud dítěti počáteční formule vyhovuje. Pokračovací formule jsou označovány číslem „2“ a velmi často také věkem dítěte, od kterého je možné mléko dítěti podávat. (př. výrobků: Sunar plus, Beba 2, Nutrilon Follow-on, Hamilon standard, Aletemil plus, Aptamil 2, Hipp 2, Humana folgemilch …)

K TÉMATU  Dojemné setkání psa s páníčkem vás vezme za srdce

Batolata

Pro batolecí věk jsou vhodná mléka s označením „3“ nebo slovem Junior. Jde o věk mezi 10. a 12. měsícem. Přípravky jsou navíc obohaceny vitamíny, minerály, stopovými prvky a dalšími látkami, které jsou důležité pro zdravý růst dítěte. Když dítě dosáhne jednoho roku, můžeme mu dávat i pasterované plnotučné kravské mléko stejně jako další mléčné výrobky.

Kde sehnat informace:

 • dobrým zdrojem informací je internet, kde můžete také výživu rovnou koupit
 • s výběrem vhodného mléka vám poradí dětský lékař
 • podrobné informace vám ochotně podají i v lékárně
 • před koupí výrobku si důkladně prostudujte příbalový leták nebo info na balení

Když dítě trpí alergií na kravské mléko

Alergie na kravské mléko vzniká přibližně u 1 – 3% dětí. Projevuje se trávicími potížemi jako je bolení bříška, průjem či zvracení a jejich intenzita se stupňuje. Tohle můžete pozorovat zhruba několik dní nebo i týdnů od přechodu na umělou výživu. Děti mívají i kojenecký ekzém, špatně se jim dýchá apod. Vždy se v takovém případě poraďte s dětským lékařem. Jestliže diagnózu potvrdí, je třeba mu začít podávat speciální mléka. Díky vysokému stupni štěpení bílkoviny, mají odlišnou chuť. Na tu si však kojenci brzy zvyknou. Počítejte však s tím, že si budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. V jejich ceně je zohledněna náročnost výroby. O jejich podávání rozhoduje alergolog. Útěchou může být fakt, že u většiny dětí alergie na kravské mléko v batolecím věku zaniká. (př. hypoalergenních přípravků k preventivnímu a léčebnému použití: Nutrilon A.R., Nutrilon Pepti Junior, Fantomalt, Pregestimil, Portagen, Lofenalac, Beba HA …)

Sójová mléka

Když dítě trpí dočasnou nebo trvalou nesnášenlivostí mléčného cukru, může lékař doporučit tzv. léčebný dietní přípravek spadající do skupiny kojenecké výživy. Tím může být mléko, které má bílkovinný základ na sojové bázi. Je třeba podotknout, že podobná mléka nejsou vhodná k běžné výživě zdravých dětí. Jsou to tzv. dietní mléka určená pouze dětem trpícím poruchou vstřebávání mléčného cukru. Může být ale i alternativním řešením pro vegetariány. Opět je třeba konzultace s lékařem. Děti které jsou alergické na kravské mléko, bývají alergické i na bílkovinu sóji. Z toho vyplívá, že se hodí jen pro malou skupinu dětí a o jeho užívání by měl rozhodovat výhradně lékař. (př. výrobků: Nutrilon soya, Prozobeš, Humana SL, Mikula SOM, Alsoy …)

K TÉMATU  Půjčit peníze může být problém. V rodině to je mnohem složitější, než známým lidem. Jak se zachovat

Když se miminko ublinkává

Některé děti mají problémy s přijímáním umělého mléka a často se blinkávají. Na trhu je k dostání speciální mléko, které pomůže dítěti ublinkávání zvládnout. Mléko je většinou zahuštěné bramborovým škrobem. Díky tomu dojde k omezení návratu mléka ze žaludku do jícnu. Existuje dokonce i varianta pro kojené děti – podává se před samotným kojením. Používání opět konzultujte s dětským lékařem.

Při přípravě umělé výživy se řiďte základními pravidly:

 • Při přípravě lahviček a saviček je důležité dodržovat čistotu a hygienu (doporučuje se čištění kartáčkem, následné vypláchnutí a vyváření 15 minut od začátku varu)
 • Přípravky je třeba ředit vhodnou vodou určenou přímo pro kojence např. Dobrá voda, Toma, Aquila)
 • Při přípravě se řiďte návodem. To platí hlavně pro stanovení přesné dávky sušeného mléka a vody.
 • Umělou výživu připravujte vždy těsně před vlastním použitím
 • Neohřívejte vodu v mikrovlnné troubě
 • Aby byl prášek stale sypký, skladujte jej v suchu 
 • Je třeba hlídat trvanlivost a po otevření spotřebovat balení do data určeného na krabici.

Autor: red

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Rezidence CH House se nachází ve městě Le Tsyion v Izraeli, jižně pod Tel Avivem. Stavba nepatří mezi nejrozlehlejší, ale zaujme svým praktickým řešením a moderním pojetím. Všechny úhly i prostory jsou čisté a úhledné. Celé přízemí je možné v podstatě otevřít čerstvému vzduchu a slunci. A ten bazén! Tam by se bydlelo.
Představte si nezapomenutelný únik od každodenního shonu a vydáte se s celou rodinou na dobrodružnou jarní dovolenou. V našem článku "Jarní prázdniny! Kam na jarní prázdniny s celou rodinou?" vám přinášíme inspirativní tipy na rodinné výlety a aktivity. Od přírodních krás až po kouzelná města, pojďte s námi objevit zajímavá místa, která poskytnou všem členům rodiny nezapomenutelné zážitky. Vyzvěte svou rodinu k dobrodružství a společně objevujte nové obzory v tomto jarním období. Kam se vydáte vy?
Smutná zpráva postihla českou divadelní scénu, když ve věku 59 let zemřel vynikající herec Norbert Lichý. Tuto smutnou zprávu dnes zveřejnilo Divadlo Petra Bezruče v Ostravě, kde umělec působil dlouhá léta. Lichý, který loni v prosinci oslavil devětapadesáté narozeniny, byl váženým držitelem několika prestižních ocenění a zanechal nezaměnitelnou stopu v srdcích diváků.
Nevzhledné vypouklé bříško, potíže s trávením a jiné problémy mohou být příčinou rozestupu břišních svalů. Mylnou představou jsou také klasické obyčejné cviky, které by měly s diastázou pomoct. Co diastáza přesně znamená a co na ni zaručeně zabírá?
Známe to i z dětské knihy Karlík a továrna na čokoládu. Synek bohatého obchodníka je vypasený tlouštík, zatímco děti z chudých poměrů jsou hubené. Takhle to bylo během historie lidstva prostě pravidlem. To se ale teď poprvé obrací. Děti bohatých jsou štíhlejší, zatímco ty z chudých rodin častěji tloustnou.
Víte, jakou sexuální polohu preferuje váš protějšek? Pokud vyžaduje stále hlavně jen jednu polohu při milostných hrátkách, velice snadno si podle toho můžete vyložit, s kým máte tu čest.
Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
Psychologická odolnost je základním stavebním kamenem pro úspěch a spokojenost v kariéře. Tento článek prozkoumá, proč je resilience klíčová pro překonávání pracovních výzev a jak může pomoci v osobním růstu. Nabídneme praktické rady a strategie pro rozvoj odolnosti, včetně technik zvládání stresu, posilování sebevědomí a budování podpůrné sítě kolem sebe. Poradíme, jak transformovat neúspěchy na příležitosti pro učení a růst, což vás připraví na dosažení větších profesních úspěchů a zvýší vaši celkovou spokojenost v práci.
Shannen Doherty, ikonická Brenda z Beverly Hills 90210, neúnavně čelí svému boji s rakovinou prsu ve čtvrtém stadiu. S neotřesitelnou odvahou a láskou v srdci sdílí své myšlenky a plány na to, jak ulehčit budoucí ztrátu pro svou rodinu, zejména pro svou milovanou maminku.

Výběr článků

Znamení zvěrokruhu o nás prozradí mnohé. Napoví, které plemeno psa je pro nás tím pravým společníkem, prozradí i to, jaké jsou naše silné a slabé stránky. Dokonce upozorní na to, jakým jsme milencem. A kromě jiného i naznačí, jestli patříme mezi chytrá či méně inteligentní stvoření.
Střelci, jakožto jedno z ohnivých znamení, dokáží být neuvěřitelně spontánní a jsou to právě oni, kteří vám bez obalu řeknou naprosto vše, ať se vám to líbí či nikoliv. Oni věci nefiltrují. Se Střelci bývá velká zábava, často jsou proto obklopeni hromadou lidí a přátel. Mají nadstandardní konverzační schopnosti a své okolí umí vysoce zaujmout a inspirovat, aby žili svůj nejlepší možný život.
Existuje několik možností, jak se vyspat i tehdy, pokud váš partner hlasitě chrápe. Jednou z možností je jít spát do jiné místnosti. Pak existují samozřejmě i vtipná doporučení, jako je přilepit partnerovi pomocí lepicí pásky na záda míček. Ví se, že chrápání je nejintenzívnější, když dotyčná osoba spí na zádech. Míček přilepený na pyžamo (na záda) zabrání, aby se člověk na záda překulil.

Nepřehlédněte

Bolest při pohlavním styku, bolestivá menstruace a problémy s početím. To všechno se může skrývat pod diagnózou endometriózy. Endometrióza je gynekologické onemocnění, které postihuje řadu žen především v plodném věku.
Pomalá píseň Say Something je celosvětově známá. Duo A Great Big World ji nahrálo spolu Christinou Aguilerou, a její tempo a slova dojímají i ty nejmenší! Malý kluk v autosedačce při jejím poslechu pláče, vypnout ji ale nechce!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek