Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Umělá výživa u kojenců. Jak postupovat při výběru?

01. 08. 2017

Neexistuje žádná adekvátní náhrada za mateřské mléko. I tak je třeba myslet na děti, které z různých důvodů maminka kojit nemůže nebo nechce. Na trhu je celá řada produktů a díky komerčním tlakům firem je těžké se v nabídce zorientovat. Co když je vaše dítě alergické? Pro koho jsou sojová mléka? Poradíme vám, jak si správně vybrat.

Cílem výživy jako takové je dosažení optimálního růstu dítěte. Nedostatečná výživa zejména v kojeneckém věku může mít pro dítě i trvalé následky, proto byste výběr vhodné umělé výživy neměla podceňovat.

Řiďte se podle věku

Umělá výživa pro novorozence a kojence se označuje jako formule. Jednotlivé druhy formulí se vyrábějí tak, aby přesně odpovídaly potřebám dítěte. Základním kritériem pro výběr správné umělé výživy je tedy věk dítěte. Protože spolu s vývojem a růstem kojence se současně mění i jeho nároky na výživu, výrobci umělé výživy vytvořili tři základní druhy. Jedná se o počáteční, pokračovací a batolecí výživu. Dítěti je třeba dodat nejen dostatek výživových látek, ale, stejně jako tomu je u mateřského mléka, posílit jeho imunitu. Kromě základního prvku, kterým je kravské mléko (protože svým složením je lidskému mléku nejbližší), jsou doplňovány vitamíny, minerály, antioxidanty, stopovými prvky a jinými látkami, které jsou pro vývoj dítěte vhodné a také nezbytné.

Počáteční formule

Mléko určené novorozencům a kojencům by mělo obsahovat menší množství minerálů a bílkovin. Jeho složení se v mnohém podobá mateřskému mléku. Počáteční mléka jsou určena dětem od 0 do 4 měsíců života. Když dobře prospívají, mohou je pít i nadále. Když dítěti počáteční mléko nestačí a je hladové, můžete sáhnout po variantě mléka se zvýšeným sytícím účinkem. Rozhodně nekupujte pokračovací mléko. Počáteční mléka poznáte podle jejich označení „1“ nebo přímo pod názvem, který určuje věk dítěte. Oboje je uvedeno na obalu. (př. výrobků: Sunar baby, Beba 1, Nutrilon Premium, Mimilon start, Pre Hipp…)

Pokračovací fromule

Starším dětem se podává mléko, které se svými hodnotami přibližuje mléku kravskému. Na rozdíl od počáteční formule obsahuje méně sacharidů. Je to proto, že větší děti jsou schopné více využívat i další zdroje energie. Energetická hodnota obou formulí je ale hodně podobná. Děti si regulují svůj energetický příjem množstvím vypitého mléka. Kdy s nimi začít? Obvykle se na tato mléka přechází tehdy, když dítěti začínáme přidávat i nemléčné příkrmy. Pokračovací mléko by nemělo dostávat dítě mladší, než pro který věk je určeno. Nicméně není nutné začínat s pokračovací formulí od 4. měsíce, pokud dítěti počáteční formule vyhovuje. Pokračovací formule jsou označovány číslem „2“ a velmi často také věkem dítěte, od kterého je možné mléko dítěti podávat. (př. výrobků: Sunar plus, Beba 2, Nutrilon Follow-on, Hamilon standard, Aletemil plus, Aptamil 2, Hipp 2, Humana folgemilch …)

K TÉMATU  Kateřina (35): Zatajila jsem příteli těhotenství a rozhodla se podle sebe, začal mě ale drsně vydírat

Batolata

Pro batolecí věk jsou vhodná mléka s označením „3“ nebo slovem Junior. Jde o věk mezi 10. a 12. měsícem. Přípravky jsou navíc obohaceny vitamíny, minerály, stopovými prvky a dalšími látkami, které jsou důležité pro zdravý růst dítěte. Když dítě dosáhne jednoho roku, můžeme mu dávat i pasterované plnotučné kravské mléko stejně jako další mléčné výrobky.

Kde sehnat informace:

 • dobrým zdrojem informací je internet, kde můžete také výživu rovnou koupit
 • s výběrem vhodného mléka vám poradí dětský lékař
 • podrobné informace vám ochotně podají i v lékárně
 • před koupí výrobku si důkladně prostudujte příbalový leták nebo info na balení

Když dítě trpí alergií na kravské mléko

Alergie na kravské mléko vzniká přibližně u 1 – 3% dětí. Projevuje se trávicími potížemi jako je bolení bříška, průjem či zvracení a jejich intenzita se stupňuje. Tohle můžete pozorovat zhruba několik dní nebo i týdnů od přechodu na umělou výživu. Děti mívají i kojenecký ekzém, špatně se jim dýchá apod. Vždy se v takovém případě poraďte s dětským lékařem. Jestliže diagnózu potvrdí, je třeba mu začít podávat speciální mléka. Díky vysokému stupni štěpení bílkoviny, mají odlišnou chuť. Na tu si však kojenci brzy zvyknou. Počítejte však s tím, že si budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. V jejich ceně je zohledněna náročnost výroby. O jejich podávání rozhoduje alergolog. Útěchou může být fakt, že u většiny dětí alergie na kravské mléko v batolecím věku zaniká. (př. hypoalergenních přípravků k preventivnímu a léčebnému použití: Nutrilon A.R., Nutrilon Pepti Junior, Fantomalt, Pregestimil, Portagen, Lofenalac, Beba HA …)

Sójová mléka

Když dítě trpí dočasnou nebo trvalou nesnášenlivostí mléčného cukru, může lékař doporučit tzv. léčebný dietní přípravek spadající do skupiny kojenecké výživy. Tím může být mléko, které má bílkovinný základ na sojové bázi. Je třeba podotknout, že podobná mléka nejsou vhodná k běžné výživě zdravých dětí. Jsou to tzv. dietní mléka určená pouze dětem trpícím poruchou vstřebávání mléčného cukru. Může být ale i alternativním řešením pro vegetariány. Opět je třeba konzultace s lékařem. Děti které jsou alergické na kravské mléko, bývají alergické i na bílkovinu sóji. Z toho vyplívá, že se hodí jen pro malou skupinu dětí a o jeho užívání by měl rozhodovat výhradně lékař. (př. výrobků: Nutrilon soya, Prozobeš, Humana SL, Mikula SOM, Alsoy …)

K TÉMATU  Mami, bolí mě břicho, nemůžu do školy. Jak poznat a reagovat na vypočítavou lež dětí

Když se miminko ublinkává

Některé děti mají problémy s přijímáním umělého mléka a často se blinkávají. Na trhu je k dostání speciální mléko, které pomůže dítěti ublinkávání zvládnout. Mléko je většinou zahuštěné bramborovým škrobem. Díky tomu dojde k omezení návratu mléka ze žaludku do jícnu. Existuje dokonce i varianta pro kojené děti – podává se před samotným kojením. Používání opět konzultujte s dětským lékařem.

Při přípravě umělé výživy se řiďte základními pravidly:

 • Při přípravě lahviček a saviček je důležité dodržovat čistotu a hygienu (doporučuje se čištění kartáčkem, následné vypláchnutí a vyváření 15 minut od začátku varu)
 • Přípravky je třeba ředit vhodnou vodou určenou přímo pro kojence např. Dobrá voda, Toma, Aquila)
 • Při přípravě se řiďte návodem. To platí hlavně pro stanovení přesné dávky sušeného mléka a vody.
 • Umělou výživu připravujte vždy těsně před vlastním použitím
 • Neohřívejte vodu v mikrovlnné troubě
 • Aby byl prášek stale sypký, skladujte jej v suchu 
 • Je třeba hlídat trvanlivost a po otevření spotřebovat balení do data určeného na krabici.

Autor: red

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je už dávno známo, že káva vyráběná průmyslově nikdy nemůže dosáhnout takových kvalit, jako káva výběrová. A to z mnoha různých důvodů, o kterých si povíme níže.
Coca-cola je slazený sycený nápoj hnědé barvy, který dobyl celý svět. Kromě toho, že vám budou doktoři doporučovat ho pít jen výjimečně, se dá využít na celou škálu domácích problémů, se kterými by člověk jinak ztrácel drahocenný čas. Coca-cola je díky své "agresivitě" vyřeší rychle a jednoduše a budete nejspíš překvapeni, kde všude najde svoje uplatnění a s čím pomůže.
Vietnam je turisty hojně navštěvovaný, a to zcela zaslouženě. Je to nádherná země s přátelskými lidmi, krásnou přírodou, zajímavou faunou a flórou, architekturou, historií i jídlem. Po Vietnamu můžete klidně cestovat týdny, nebo dokonce měsíce, a stále vám zůstanou neprozkoumaná místa. Co navštívit ze všeho nejdříve?
V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.
Červená řepa je doslova vitaminová bomba. Obsahuje mnoho látek, příznivých pro náš organismus. Může se pyšnit například vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu B. Mimo jiné také obsahuje další blahodárné minerály, jako je hořčík, draslík, sodík. Je plná železa a kyseliny listové, a tak se doporučuje i při chudokrevnosti. Také příznivě působí na štítnou žlázu, protože v ní najdeme i jód. A jaké má další skvělé vlastnosti?

Nepřehlédněte

Svatba je přelomovým a krásným dnem v životě. Aby byl svatební den nezapomenutelný zejména pro nevěstu a ženicha, je důležité zvolit i tu správnou hudbu. Výběr svatebních písní ovšem není žádná legrace. Co si nevěsty nejčastěji přejí a co se aktuálně hraje? Vyzpovídali jsme DJ, který má v tomhle směru mnohaleté zkušenosti. A zeptali jsme se i samotných nevěst.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek