Středa , 29. 06. 2022

Petr a Pavel

Umělá výživa u kojenců. Jak postupovat při výběru?

01. 08. 2017

Neexistuje žádná adekvátní náhrada za mateřské mléko. I tak je třeba myslet na děti, které z různých důvodů maminka kojit nemůže nebo nechce. Na trhu je celá řada produktů a díky komerčním tlakům firem je těžké se v nabídce zorientovat. Co když je vaše dítě alergické? Pro koho jsou sojová mléka? Poradíme vám, jak si správně vybrat.

Cílem výživy jako takové je dosažení optimálního růstu dítěte. Nedostatečná výživa zejména v kojeneckém věku může mít pro dítě i trvalé následky, proto byste výběr vhodné umělé výživy neměla podceňovat.

Řiďte se podle věku

Umělá výživa pro novorozence a kojence se označuje jako formule. Jednotlivé druhy formulí se vyrábějí tak, aby přesně odpovídaly potřebám dítěte. Základním kritériem pro výběr správné umělé výživy je tedy věk dítěte. Protože spolu s vývojem a růstem kojence se současně mění i jeho nároky na výživu, výrobci umělé výživy vytvořili tři základní druhy. Jedná se o počáteční, pokračovací a batolecí výživu. Dítěti je třeba dodat nejen dostatek výživových látek, ale, stejně jako tomu je u mateřského mléka, posílit jeho imunitu. Kromě základního prvku, kterým je kravské mléko (protože svým složením je lidskému mléku nejbližší), jsou doplňovány vitamíny, minerály, antioxidanty, stopovými prvky a jinými látkami, které jsou pro vývoj dítěte vhodné a také nezbytné.

Počáteční formule

Mléko určené novorozencům a kojencům by mělo obsahovat menší množství minerálů a bílkovin. Jeho složení se v mnohém podobá mateřskému mléku. Počáteční mléka jsou určena dětem od 0 do 4 měsíců života. Když dobře prospívají, mohou je pít i nadále. Když dítěti počáteční mléko nestačí a je hladové, můžete sáhnout po variantě mléka se zvýšeným sytícím účinkem. Rozhodně nekupujte pokračovací mléko. Počáteční mléka poznáte podle jejich označení „1“ nebo přímo pod názvem, který určuje věk dítěte. Oboje je uvedeno na obalu. (př. výrobků: Sunar baby, Beba 1, Nutrilon Premium, Mimilon start, Pre Hipp…)

Pokračovací fromule

Starším dětem se podává mléko, které se svými hodnotami přibližuje mléku kravskému. Na rozdíl od počáteční formule obsahuje méně sacharidů. Je to proto, že větší děti jsou schopné více využívat i další zdroje energie. Energetická hodnota obou formulí je ale hodně podobná. Děti si regulují svůj energetický příjem množstvím vypitého mléka. Kdy s nimi začít? Obvykle se na tato mléka přechází tehdy, když dítěti začínáme přidávat i nemléčné příkrmy. Pokračovací mléko by nemělo dostávat dítě mladší, než pro který věk je určeno. Nicméně není nutné začínat s pokračovací formulí od 4. měsíce, pokud dítěti počáteční formule vyhovuje. Pokračovací formule jsou označovány číslem „2“ a velmi často také věkem dítěte, od kterého je možné mléko dítěti podávat. (př. výrobků: Sunar plus, Beba 2, Nutrilon Follow-on, Hamilon standard, Aletemil plus, Aptamil 2, Hipp 2, Humana folgemilch …)

K TÉMATUTip na výlet 2019: Jurský park můžete skutečně navštívit! Vodní atrakce na Floridě je velké lákadlo. Podívejte se na celou projížďku!

Batolata

Pro batolecí věk jsou vhodná mléka s označením „3“ nebo slovem Junior. Jde o věk mezi 10. a 12. měsícem. Přípravky jsou navíc obohaceny vitamíny, minerály, stopovými prvky a dalšími látkami, které jsou důležité pro zdravý růst dítěte. Když dítě dosáhne jednoho roku, můžeme mu dávat i pasterované plnotučné kravské mléko stejně jako další mléčné výrobky.

Kde sehnat informace:

 • dobrým zdrojem informací je internet, kde můžete také výživu rovnou koupit
 • s výběrem vhodného mléka vám poradí dětský lékař
 • podrobné informace vám ochotně podají i v lékárně
 • před koupí výrobku si důkladně prostudujte příbalový leták nebo info na balení

Když dítě trpí alergií na kravské mléko

Alergie na kravské mléko vzniká přibližně u 1 – 3% dětí. Projevuje se trávicími potížemi jako je bolení bříška, průjem či zvracení a jejich intenzita se stupňuje. Tohle můžete pozorovat zhruba několik dní nebo i týdnů od přechodu na umělou výživu. Děti mívají i kojenecký ekzém, špatně se jim dýchá apod. Vždy se v takovém případě poraďte s dětským lékařem. Jestliže diagnózu potvrdí, je třeba mu začít podávat speciální mléka. Díky vysokému stupni štěpení bílkoviny, mají odlišnou chuť. Na tu si však kojenci brzy zvyknou. Počítejte však s tím, že si budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. V jejich ceně je zohledněna náročnost výroby. O jejich podávání rozhoduje alergolog. Útěchou může být fakt, že u většiny dětí alergie na kravské mléko v batolecím věku zaniká. (př. hypoalergenních přípravků k preventivnímu a léčebnému použití: Nutrilon A.R., Nutrilon Pepti Junior, Fantomalt, Pregestimil, Portagen, Lofenalac, Beba HA …)

Sójová mléka

Když dítě trpí dočasnou nebo trvalou nesnášenlivostí mléčného cukru, může lékař doporučit tzv. léčebný dietní přípravek spadající do skupiny kojenecké výživy. Tím může být mléko, které má bílkovinný základ na sojové bázi. Je třeba podotknout, že podobná mléka nejsou vhodná k běžné výživě zdravých dětí. Jsou to tzv. dietní mléka určená pouze dětem trpícím poruchou vstřebávání mléčného cukru. Může být ale i alternativním řešením pro vegetariány. Opět je třeba konzultace s lékařem. Děti které jsou alergické na kravské mléko, bývají alergické i na bílkovinu sóji. Z toho vyplívá, že se hodí jen pro malou skupinu dětí a o jeho užívání by měl rozhodovat výhradně lékař. (př. výrobků: Nutrilon soya, Prozobeš, Humana SL, Mikula SOM, Alsoy …)

K TÉMATUBezpečnost dítěte. Jak mu zařídit a vybavit pokojíček?

Když se miminko ublinkává

Některé děti mají problémy s přijímáním umělého mléka a často se blinkávají. Na trhu je k dostání speciální mléko, které pomůže dítěti ublinkávání zvládnout. Mléko je většinou zahuštěné bramborovým škrobem. Díky tomu dojde k omezení návratu mléka ze žaludku do jícnu. Existuje dokonce i varianta pro kojené děti – podává se před samotným kojením. Používání opět konzultujte s dětským lékařem.

Při přípravě umělé výživy se řiďte základními pravidly:

 • Při přípravě lahviček a saviček je důležité dodržovat čistotu a hygienu (doporučuje se čištění kartáčkem, následné vypláchnutí a vyváření 15 minut od začátku varu)
 • Přípravky je třeba ředit vhodnou vodou určenou přímo pro kojence např. Dobrá voda, Toma, Aquila)
 • Při přípravě se řiďte návodem. To platí hlavně pro stanovení přesné dávky sušeného mléka a vody.
 • Umělou výživu připravujte vždy těsně před vlastním použitím
 • Neohřívejte vodu v mikrovlnné troubě
 • Aby byl prášek stale sypký, skladujte jej v suchu 
 • Je třeba hlídat trvanlivost a po otevření spotřebovat balení do data určeného na krabici.

Autor: red

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Pokud jste se rozhodli, že regál je skvělým způsobem, jak dosáhnout úspory místa i zpřehlednění uskladněných věcí (může jít o potraviny, nářadí, nástroje, kanystry, přístroje a další), nyní stojíte před rozhodnutím, jaký regál si vlastně vybrat. V úvahu je třeba vzít hned několik parametrů.
Pustili jste se do rekonstrukce vašeho domova a čeká vás mimo jiné i koupelna? Pokud ale místo pro relax a očistu není příliš velké, musíte hodně přemýšlet nad rozvržením celého prostoru. Přinášíme vám pár tipů, které se vám budou při zařizování hodit.
Pohádky a romantické komedie nás již dlouho přesvědčují o tom, že ve vesmíru žije jedna jediná osoba, která je vám skutečně předurčena. Prostě ten „Pan Božský“, spřízněná duše, někdo naprosto dokonalý. Asi vás zklameme, každý terapeut by vám řekl, že je to pěkná blbost, že záleží na tom, jak se k sobě lidé chovají a ne na jakémsi předurčení.
Krásné a dobře upravené vlasy bez ohledu na povětrnostní podmínky a roční období – to je sen každé ženy. Zvláště v dnešní době není vždy možné využívat služby kadeřnických salonů. Proto stojí za to vybavit se doma speciálními přístroji, kterými svým vlasům dodáte zcela nový vzhled. K takovým patří právě žehlička na vlasy. Víte ale, jak vybrat tu správnou?
Většina žen chce okouzlit své okolí perfektním vzhledem a dobře zvoleným módním outfitem. Z toho důvodu zpravidla volí kousky, které jim sice zaručí vyladěný vzhled, ovšem na úkor jejich zdraví. A možná k takovýmto ženám patříte i vy. Pojďte se proto podívat na několik špatných módních návyků, které neprospívají vašemu zdraví, a zjistěte, jak najít přijatelný kompromis.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek