Středa , 02. 07. 2025

Patricie

Dlouhodobé hraní na tabletech a mobilech poškozuje zdraví dětí. Mění jejich strukturu mozku

Dětem, které tráví nejméně sedm hodin denně u obrazovek chytrých zařízení, se mění struktura mozku. Ale již při dvou hodinách denně na počítači nebo mobilu se u dětí projevuje snížená inteligence, hůře čtou a nedokážou kvalitně komunikovat s okolím.
Zdraví dětí zhoršuje čas strávený u mobilu nebo tabletu
zdroj: 123RF.com

13. 05. 2019

Vývoj mozku formují impulzy, které mu dáváme

Americký Národní institut zdravotnictví zkoumal deset let více než 11 000 dětí, kterým bylo na začátku výzkumu mezi 9 a 10 lety. Děti, které trávily denně dvě a více hodin času na obrazovkách chytrých zařízení, dosáhly zhoršených výsledků v testech, u nichž musely přemýšlet. U dětí sledujících tato zařízení více než sedm hodin denně, se negativně projevily změny na struktuře mozku. S poruchou funkce mozku souvisí zhoršení spánku, nadměrná únava, zhoršení dispozic k vykonávání přirozené fyzické aktivity a celkově negativní vliv na vývoj kognitivních funkcí. Také proto Americká pediatrická společnost vydala doporučení, aby děti do dvou let vůbec do styku s počítačem nepřicházely. Děti do pěti let maximálně hodinu denně, a to s dohledem. Ve věku, kdy již chodí do školy, odborníci doporučují maximálně dvě hodiny.

Vliv hodin strávených na počítači se táhne až do dospělosti

Děti, které používají počítač delší dobu, mají dle psychologů nedostatky ve slovníku, ve schopnosti analyzovat a v řešení problémů. Také hůře snášejí kritiku. Všechny tyto negativní jevy si nesou do dospělosti. Pro vývoj mozku dítěte je také velmi důležité, zda čte z papíru nebo z obrazovky. U obou způsobů hrají roli oči, paměť a centra řeči. Mozek se učí lépe z papíru. Posouvání textu na monitoru je pro něj nepřirozené. Při čtení z papíru si zapamatuje o 30 % více.

Počítače poškozují malým dětem zrak

Vývoj zraku je ukončen v sedmém roce života. Mladší děti, které využívají přístroje déle než půl hodiny denně, mohou mít později problémy se zrakem. K počítačům a dalším chytrým zařízením se připojuje umělé osvětlení. Pokud děti tráví minimum času venku, většinu dne ve škole nebo v kroužcích, kazí si oči navíc zářivkami, které jsou v těchto zařízeních nejčastějším druhem osvětlení. Dětské oči sice potřebují zrakové podněty, ale také dostatek odpočinku, kdy budou jejich oči vystavené běžnému dennímu světlu.

K TÉMATU  Výlet parním vlakem je ideální program na víkend. Kde se všude dá zavzpomínat na romantickou historii

Mozek musí umět informace nalézt, utřídit, zpracovat a uložit

Počítače jsou užitečné pro první funkci. Rychlé nalezení a třídění informací. Ovšem s jejich zpracováním a uložením do hluboké paměti si už technika neporadí. K tomu je třeba přímý dialog s další osobou. Emoce vznikající v kontaktu s dalšími lidmi, porovnání informací a další procesy, které rozhodnou, jaké informace jsou pro člověka zajímavé, aby je uložil. Pokud na to dítěti nezbývá čas, bude mít v informacích chaos a nedokáže je nikdy smysluplně využít.

Nabídněte dítěti zážitky, jděte příkladem a vypněte večer mobil

Čas strávený u počítače může být zábavou, ale nesmí být na úkor dalších činností. Ať již to jsou malé dětské povinnosti, zábava, setkání s kamarády nebo komunikace s rodinou. Jestliže tomu tak je, přenese si dítě do dospělosti další problémy. Především schopnost navazovat a rozvíjet skutečné osobní vztahy. Nejen kliknutím na sociální síti na tlačítko „přidat přítele“ nebo „like“. Dítě se musí naučit řešit skutečné konflikty, ať již s vrstevníky či v rodině. A také překonávat jiné překážky, než jen ty nastavené autory v počítačových hrách. Jen tak posiluje svou psychickou odolnost a nestane se v dospělosti častým návštěvníkem psychologů a psychiatrických ordinací.

Rodiče, kteří ale také tráví volný čas u monitorů svých zařízení a někdy se s nimi nerozloučí ani při společném jídle, mohou těžko nutit děti, aby se chovaly jinak. Vždyť děti často napodobují své vzory – rodiče. Takže vyskočte od sociálních sítí a v zájmu upevnění rodinných vztahů jděte s dětmi na procházku, do divadélka nebo si doma zahrajte deskovou hru. Naučíte děti víc, než všechny sociální sítě světa. A ještě jim ochráníte zdraví.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Dětství strávila v městečku na Vysočině, dospělost v Libanonu uprostřed války. Blanka Matragi je světově uznávaná módní návrhářka, která šije modely pro ženy z vyšších vrstev v Evropě i na Středním východě. Navrhla také uniformy pro policejní a vojenské složky Abú Dhabí. Čím ji okouzlil svět módy a jak válka v Libanonu ovlivnila její podnikání? Pojďme si společně zrekapitulovat pestrý život této energické rudovlásky.
Kdy jindy máte příležitost se ponořit pod hladinu a ocitnout se v tichu? Kdy jindy byste se mohla naučit dobře plavat? Plavání uklidňuje nervy, léčí duši a umí vytvarovat postavu. To byste mohla zkusit, no ne?
Každá žena se měsíc co měsíc setkává s menstruací, během které se neobejde bez vložek či tampónů. Málokdo si ale v tu chvíli uvědomí, jaké množství odpadu se vytvoří během používání tradičních menstruačních pomůcek, které následně zbytečně škodí okolní přírodě. Naštěstí ale existuje několik ekologických alternativ, za které vám příroda poděkuje a oceníte je i vy z hlediska snadného použití. Pojďme se podívat na téma ekologické menstruace.
Už odmalička nám rodiče vštěpovali, jak důležitá je osobní hygiena. Díky dobré výchově jsme se tak naučili, že si musíme pravidelně čistit zuby, aby se nám nekazily, že se musíme pravidelně mýt, abychom byli čistí, hezky vypadali a nezapáchali. A když se jednoho dne objevila influencerka Aella, která bez ostychu přiznala, že se ročně vykoupe jen 37x, vzbudila s tím velké a opravdu šokující pozdvižení. Čím se obhajuje a je ve skutečnosti opravdu taková čunča, jak se zdá?
Kdo by nechtěl zůstat stále mladý? Zpívá o tom i Karel Gott v jedné ze svých převzatých písní. Pravdou však je, že stárneme a nikdo se tomu nevyhne. Naštěstí tu máme úspěšný obor estetické medicíny, který zažívá nebývalý boom. S botoxovými injekcemi ale možná ještě raději počkejte, výsledky lékařských experimentů varují.
Nakupování dárků přes internet roku od roku roste. Co nesmíte přehlédnout, aby vše proběhlo hladce a hlavně včas? Dodržujte následující rady!
Pomalá píseň Say Something je celosvětově známá. Duo A Great Big World ji nahrálo spolu Christinou Aguilerou, a její tempo a slova dojímají i ty nejmenší! Malý kluk v autosedačce při jejím poslechu pláče, vypnout ji ale nechce!
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.
Opravdu to není problém jen nás, obyčejných smrtelníků. I celebrity mají občas problémy s váhovými výkyvy, jen mají tu smůlu, že jsou všem na očích. A tak se musejí vypořádat nejen se změnou velikosti oblečení, ale i s komentáři fanoušků. A ne vždy je to příjemné.
Kočka cejlonská je nejmenší kočka na světě. Tento ohrožený druh žije pouze na jihu Indie a ostrově Srí Lanka. Kvůli náročnosti chovu můžete tohle zvířátko spatřit u nás pouze v Zoo Liberec a Zoo Ostrava. Malý noční predátor je ztělesněná roztomilost! Posuďte samy.
Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!
Zase ti někdo píše. Proč ji sleduješ? Proč nemáme ještě společnou fotku na Instagramu? Musíš s nimi pořád být v kontaktu? Sociální sítě ničí vztahy.

Výběr článků

Astroložka Naďa Šmídová přináší horoskop krásy a duševního zdraví na nový pracovní týden. Nenechte se hned v pondělí zbytečně vytočit, a taky myslete na oslabenou imunitu, teploty pěkně padají dolů! Na co si dát pozor?
Váhy, jak již jejich zástupce napovídá, se ve svých životech neustále snaží nalézt rovnováhu a harmonii, a to ve všech oblastech. Váhy mívají vytříbený vkus, dokážou ocenit umění a osoby, které mají hluboké znalosti. Samy mají smysl pro tvořivost.
Nově budou Francouzky moci mít děti i bez partnera. V Česku na tohle zatím mohou ženy zapomenout. Změna legislativy o umělém oplodnění je v nedohlednu.

Nepřehlédněte

Sladkou chuť snad všichni milujeme už od dětství a většině z nás taková slabost zůstala až do dospělosti. Každý z nás pak po sladkém saháme z různých důvodů. Někdy je za tím jen zrádný okamžik, kdy nás honí mlsná, jindy si tím potřebujeme spravit náladu. Ať už si to chceme přiznat nebo ne, cukr našemu zdraví škodí. Dá se na sladké vůbec zapomenout, a jak ho můžeme vyřadit ze života úplně? Na to se právě teď podíváme.
Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek