Sobota , 18. 05. 2024

Nataša

Cukrová odvykačka: Jak si navyknout na život bez bílého jedu?

Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?
cukr
Přijímáme extrémní množství cukru. Častokrát si to ani neuvědomujeme.

30. 01. 2023

30. 01. 2023

Ačkoli je současná doba čím dál víc nakloněná životu bez cukru, bude ještě dlouho trvat (otázkou, zda se toho vůbec někdy dočkáme), kdy nebudou na každém rohu kvanta nechutně sladkých dobrot, která nás lákají a svádí k zakousnutí, a i když nám zprvu dopřejí pohlazení na duši, obratem vrazí kudlu do zad našemu zdraví. A víme dobře, že je občas těžké odolat. Motivace je ale silnější, než se zdá, a ve své podstatě cukrová odvykačka nemusí být tak zlá. Na následujících řádkách vás o tom přesvědčíme.

Začněte postupně

Hranice mezi obyčejnou chutí a závislostí na cukru je poměrně tenká. Nejsnáze to zjistíte tehdy, pokud si ze dne na den odepřete veškerý cukr, můžete si to dát třeba za domácí úkol. V každém případě, pokud se ze dne na den zcela zbavíte cukru, na který jste běžně zvyklí, zcela logicky se objeví klasický absťák, který je srovnatelný s jakýmkoliv jiným absťákem. Vaše tělo po něm bude prahnout, ať uděláte, co uděláte. A protože se chcete zbavit cukru nadobro, ale s naprostým klidem, je důležité odvykat si postupně, aniž by se v těle vytvořil nežádoucí šok.

cukr
Podle statistik denně sníme 91,5 g cukru na osobu.

Snižujte množství cukru v jídle

Pokud sladíte čaj nebo kávu, začněte postupně ubírat. Náhrada cukru umělými a alternativními sladidly se nedoporučuje, protože tím si na chuť nápoje bez cukru nezvyknete, pouze jednu sladkost vyměníte za druhou.

Až se jednoho dne rozhodnete nesladit vůbec, najednou si uvědomíte chuť nápoje, která začne více vynikat, bude jedinečná a silnější, než když ji totálně zazdíte cukrem. Cukr pak postupně ubírejte úplně všude, tedy i v pečení a v nápojích, které ideálně vždy zřeďte. Každý gram, který si odpustíte, je výhra pro vás.

K TÉMATU  Domácí sirupy ve vaší kuchyni. Jak je připravit?

Pozorně čtěte etikety

V okamžiku, kdy budete chtít vyřadit ze svého života bílý jed, je nezbytné sledovat etikety a hledat i skryté cukry v podobě alkoholových a chemických alternativ (xylitol, erythritol aj.), nejrůznějších sirupů, které na první pohled maskují obsažené cukry v potravinách. Přitom si hlídejte obsah sacharidů a z toho cukrů, což je pro vás zásadní údaj, který by měl být v nutričních hodnotách co nejmenší.

sladké
Některé potraviny se tváří zdravě, ale na štítku se dozvíte, že obsahují spoustu cukru.

Vsaďte na větší množství ovoce a zeleniny

Určitou berličkou při odvykání je také nahrazení sladkostí zeleninou nebo ovocem, které mají přirozeně sladkou chuť, a přitom tolik neškodí. Důležité je naučit tělo na méně sladkého, vytvořit si zcela jiné návyky. A místo dvou sladkostí denně si ze začátku dopřát třeba jen jednu a tu druhou nahradit například mrkví. Ale pamatujte, že čím méně průmyslově zpracovaných sladkostí sníte a čím více sníte přirozeně sladkých potravin, tím víc se váš práh sladké chuti posune.

Věděli jste, že… I takový řecký jogurt dokáže chutnat sladce? Ano, je v něm obsažená laktóza čili mléčný cukr.

Lépe si naplánujte svůj jídelníček

Možná to zní jako ohraná písnička, ale dobře sestavený jídelníček je v rámci odvykání od cukru naprosto nezbytný. Pokud totiž budete mít v potravinách vyvážený poměr sacharidů, bílkovin, tuků i vlákniny, eliminujete tak choutky na zákusek.

sladké
Zkuste co nejvíc sladkostí nahradit ovocem.

Pozor na sladící alternativy

Pokud se chcete nadobro zbavit cukru, není úplně řešením nahradit ho jinými „zdravějšími“ nebo umělými alternativami. Není totiž nic nového pod sluncem, že sladká chuť ve vás ještě víc spouští chuť na sladké, což pravděpodobně nechcete. Krátkodobě nebo občas to není nic proti ničemu, dlouhodobě je to jako vytloukat klín klínem.

Objevujte pravou chuť jídel

V okamžiku, kdy sladké jíte dnes a denně, skutečnou chuť jídla překrývá sladkost, a to je to jediné, co z jídel vnímáte. Jakmile si vaše chuťové buňky zvyknou na nižší množství cukru, rázem zjistíte, jak jídlo doopravdy chutná.

K TÉMATU  4 nejobávanější nemoci, nad kterými svět zatím nevyhrál

Berte to tedy tak, že s eliminací cukru se vám otevře zase nový svět chutí a jak to u vás začne fungovat, hned to poznáte.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cukr jako heroin: Jak si nevědomě vypěstovat závislost na cukru?

Keto-dieta, hloupý výmysl, nebo super fígl jak zhubnout?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Je tomu několik dnů, kdy Lela Ceterová a Karlos Vémola oznámili, že jdou od sebe. Složité životní období prožívali již nějaký čas, a v poslední době se dokonce nakazili koronavirem, kterým onemocněla i jejich několikaměsíční dcerka.
Který den budete v komunikaci s okolím perlit, kdy se obejít bez alkoholu a čemu se tento týden raději vyhnout? To vše napoví horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové.
Bodové osvětlení je oblíbené zejména v kuchyní nebo v obývacím pokoji. Může být zapuštěné, namontované na strop nebo směrové na koleji. Poslední jmenované má tu výhodu, že ho můžete namířit tam, kam potřebujete.
Aby byla naše pleť krásná a dokonalá po celý rok, je zapotřebí věnovat ji tu správnou péči. Součástí zimní péče o pokožku by měla být kromě ochrany proti mrazu i dostatečná hydratace. Jakými pravidly je dobré se v zimě řídit, abychom si udržely mladistvý vzhled a zdravou pleť?
Svatební sezóna je před námi. A tak si položme společně otázku: Na co vzpomínáme, když jsme byly na kamarádčině svatbě? Většina z nás si vybaví nevěstiny šaty, účes, vizáž... Co si budeme povídat - muži tohle moc neřeší. Maximálně se vyjádří, že to bylo fajn nebo že se přejedli. Zeptali jsme se svatební specialistky, na čem by se o svatbě rozhodně šetřit nemělo, abyste pak nebyly zklamané.
Split je druhým největším městem v Chorvatsku a každoročně láká mnoho turistů. Toto místo spojuje dávné krásy historie s moderním způsobem života. Čekají vás zde krásné památky, skvělé jídlo a mnoho zajímavostí, které byste si neměli nechat ujít.
Mohou být regálové, výklopné nebo jako lavice, na kterou se posadíte u nazouvání. Botníky ale vypadají dobře i z palet nebo přepravek. Můžete mít tak doma svůj vlastní originální kousek nábytku. Který si vyberete?
Módní trendy začínajícího roku nejsou zase tak velkým překvapením, jaké jsme někteří očekávali. Takže to nebudeme zdržovat a jdeme rovnou na věc.
Potřebujete inspiraci ke cvičení? Tahle kočka ví, co udělat pro svoje zdraví, ale zároveň se u toho moc nenadřít. Krátké tréninkové video vám napoví!
Chloupky umí rapidně snížit ženské sebevědomí, a to zejména v létě, kdy nohy jsou to, co chceme ukazovat a odhalovat. Aby zely hladkostí a abychom se nebáli vzít si krátkou sukni či oblíbené šaty, depilace přichází vhod. Od epilace se liší několika výhodami.
Půdní prostory nemusí sloužit jen k uskladnění harampádí. V půdní vestavbě může vzniknout vysněný podkrovní byt, který vám bude každý závidět. Hlavními charakteristikami jsou samosebou šikmé stropy, přiznané dřevěné trámy a zvláštní osobité kouzlo, jaké klasické byty nemají.

Výběr článků

I v dnešní době, kdy se výrobci elektroniky předhánějí, co všechno jejich nové chytré hodinky neumějí, existuje velké množství lidí, kteří nejvíce ocení jednoduché a elegantní ručičkové hodinky. Navíc jen jednoduché hodinky se hodí třeba k obleku nebo do divadla, takže by neměly chybět žádnému muži.
„Petra je tak úspěšná a krásná. Té se nikdy nevyrovnám.“ „Když půjdu ven v téhle sukni, určitě si o mně moji kolegové řeknou, že nemám vkus.“ „Moje děti mají tak nešikovnou mámu. Vím, že to jiné matky zvládají všechno mnohem lépe.“ Něco vám chybí - a to je sebeláska!
Vztahy jsou komplikovaná věc, o tom není sporu ani pochyb. Zatímco někdy to klape a všechno funguje „jako po másle”, jindy to může váznout. A právě mnohé neshody nebo rozcházející se názory mohou stát za vznikem nevěry.

Nepřehlédněte

Čtení rozhodně není pro každého. Někdo se vymlouvá na to, že na čtení nemá čas, další se zase raději podívají na film, než aby si otevřeli knihu. Ale víte, o co přicházíte tím, že čtete málo nebo vůbec? Možná po přečtení tohoto článku na knihy změníte názor.
Chcete mít ve své domácnosti domácího mazlíčka, se kterým bude radost trávit volný čas? Nemusíte nutně sahat po pejskovi, i když je jistě velkým lákadlem. Co si domů raději pořídit kočku, která na vás nebude tolik závislá?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek