Středa , 24. 07. 2024

Kristýna

Dovolená na Maledivách: Co vše potřebujete vědět, než se vypravíte do ráje

Když se s námi léto loučí v Česku, neznamená to, že jinde na světě sluneční paprsky i nadále nepřevládají. Například takové Maledivy jsou atraktivní i v zimních chladných měsících, o tom není pochyb ani sporu. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj čas strávíte za hranicemi, prozraďme si, co dovolená na Maledivách nabízí a další informace, které se každému turistovi mohou hodit.
na Maledivách
Chcete utéct do ráje? Pak je pro vás dovolená na Maledivách ideální volba.

04. 11. 2022

Žádný letní a zimní čas 

Dovolená na Maledivách vám začne časovým posunem, který zde činí +5 hodin UTC. Jelikož se v této krásné destinaci nerozděluje čas na zimní a letní, v praxi je tedy časový posun +4 hodiny oproti zimnímu času v Česku a +3 oproti našemu letnímu času.

Samotný let trvá poměrně dlouho, a to zhruba 12 hodin. Důvodem je především to, že z Prahy na Maledivy neexistuje přímé letecké spojení. V takovém případě by cesta trvala pouze devět hodin.  

Americké dolary i v této lokalitě

I když na Maledivách mají svou vlastní měnu, kterou je takzvaná maledivská rupie, pro turisty je daleko atraktivnější americký dolar, kterým se zde dá bezproblémově platit. Zejména pokud využijete zdejší ubytování nebo hotelové resorty, maledivské rupie nebudete vůbec potřebovat.

V budoucnu pak americké dolary využijete daleko lépe, navíc je směňují prakticky v každé směnárně.

Lehké oblečení postačí 

Při balení na tuhle dovolenou zapomeňte na tlusté svetry nebo podobné kousky oblečení. Lehká trička, sukně, šaty nebo podobné modely bohatě postačí. Důvod je prostý – na Maledivách panuje velmi tropické počasí, proto není třeba s sebou vozit nic teplého, stejně takové oblečení bude zabírat jen místo v kufru. 

útes
Podmořský život je zde opravdu bohatý.

Pamatujte však na to, aby součástí vašeho zavadla byly nějaké dlouhé kalhoty a pokrývka ramen. Jen málokterý turista si uvědomuje, že Maledivy jsou muslimskou zemí čili zahalená ramena a kolena jsou skutečně klíčové. Na pláži problém mít nebudete, ale mimo ni byste měli respektovat jejich vyznání.

Pozor na zdejší vodu

Jelikož přijedete do destinace, kde teploty dosahují dennodenně svých maxim, dbejte na dodržování pitného režimu. Nepijte však vodu z kohoutku, která pitná není. Neslaná voda se zde totiž získává odsolováním vody mořské, kdy každé letovisko má své vlastní odsolovací zařízení.

K TÉMATU  Na výcvik psa se musí chytře. Udělejte z toho hru pro vás oba

Abyste se vyhnuli nějakým zdravotním obtížím, je dobré pít raději balenou vodu, případně využít láhve vody nabízené v hotelu.

Adaptéry do zásuvky s sebou

Samostatnou kategorií je elektřina na Maledivách. Kromě hlavního města na Maledivách neexistuje elektrická, centrální rozvodná síť čili každý resort, respektive letovisko má svůj vlastní generátor elektřiny. Připravte se tedy na to, že elektřina nemusí být vždycky k dispozici.

Co se vám bude také hodit, jsou adaptéry do zásuvky. Na Maledivách totiž převládají zásuvky britského typu.

bungalovy
Bungalovy na břehu laguny jsou pro Maledivy typické.

Ceny za jídlo

Ceny za potraviny a v restauracích se mohou výrazně lišit v závislosti na jednotlivých lokalitách. Jste na místě ryze turistickém? Pak čekejte, že si připlatíte.

Co se týče potravin tak zde o poznání levněji seženete maso a rýži. Mléčné výrobky, pečivo nebo některé druhy zeleniny a ovoce jsou zde dražší. Ohledně nápojů volte raději místní. Zatímco za tamní půllitr piva dáte asi 48 korun, za třetinku z dovozu byste se plácli přes kapsu, stojí okolo 300 korun.

Spropitné neřešte

Při pobytu v resturacích vás jistě bude zajímat to, jestli se na Maledivách řeší, nebo neřeší spropitné. Zatímco v některých zemích se nechává navíc, v jiných je spropitné už započítáno. A Maledivy jsou druhým případem.

Do ceny, kterou zaplatíte, už je ve většině případů započtených také 10 % jako spropitné. Kde však dejte spropitné zvlášť, tak zaměstnancům za úklid pokoje (stačí jeden dolar).

Bezpečná země

Při výběru dovolené můžete být v případě dovolené na Maledivách klidní po stránce bezpečnosti. Maledivy jsou totiž považované za bezpečnou zemi, kriminalita zde je velice nízká.

Co se vyplatí sledovat předtím, než nasednete do letadla, je politická situace. V některých částech se mohou zrovna konat nepokoje a takovým místům je dobré se v době vašeho pobytu vyhnout.

K TÉMATU  Dovolená s domácími mazlíčky nebo bez nich. Zbytečně je nestresujte
Maledivy
Čeká vás tady spousta romantických a nezapomenutelných chvilek.

Žádné povinné očkování

Pomineme-li očkování proti covidu-19 (s ním se to také neustále mění), Maledivy jinak nevyžadují žádné speciální očkování. Je vhodné si předtím zkontrolovat očkování proti tetanu a pokud chcete být naprosto ukázkoví, můžete se nechat očkovat proti břišnímu tyfu nebo žloutence.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zahraniční dovolená aneb jak se zabalit do letadla?

Cestovatelské okénko: vydejte se na kouzelný Mauricius

Zdroje článku:
https://mobil.maledivy-sri-lanka.cz/maledivy-dovolena/uzitecne-informace-pro-cestu-na-maledivy
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Lidé ve znamení Lva jsou přirozenými vůdci, kteří se nesou stejně velkolepě jako jejich zvěrokruhový zástupce. V tomto znamení jsou lidé, kteří se narodili mezi 23. červencem až 22. srpnem.
Zvlášť v dnešní pandemické době, kdy jsou kosmetické služby méně dostupné, je nutné poradit si v rámci manikúry a pedikúry. Péče o chodidla a jejich ztvrdlé části je někdy tvrdý oříšek. Pravidelnou starostí o nohy se ale všem nepříjemným stavům vyhnete. Vyzkoušejte tyto účinné tipy na krásná a hladká chodidla.
Narodit se jako muž nebo žena ještě neznamená, že se tak musíte i cítit. V posledních letech o tom slýcháváme stále častěji a můžeme to chápat, i nemusíme, ale jsou lidé, kteří se vnitřně neztotožňují s žádným pohlavím. Nechtějí se škatulkovat a hrdě se k tomu hlásí. Mezi celebritami jsou tahle prohlášení stále častější. Kdo se v poslední době přiznal a kdo se cítí nebýt ani mužem, ani ženou?
Léto se rychle blíží a s ním přichází i doba infekcí močových cest, které trápí nejednu ženu. Jakmile se objeví první nepříjemné příznaky, začněte okamžitě jednat. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle i následnými recidivami. Máte-li k těmto potížím sklony, předcházejte jim!
Kdysi se mělo za to, že Země je středem vesmíru nebo že žárovku vynalezl Thomas Alva Edison. Omyly lidstva jsou zřejmě nevyčerpatelné, a v některých mnoho let setrvávali třeba právě i významní vědci. Ani dnes tomu není jinak, a některé zavedené mýty a omyly přetrvávají desetiletí. Podívejme se na některé z nich.
S teenagery to občas nebývá snadné. Začnou být drzí, odmlouvat, prosazovat více své názory a nám najednou připadá, že jsme na ně krátcí. Paradoxní ale je, že právě v těchto dobách vás, vaši lásku a péči váš potomek potřebuje nejvíc. Řekneme vám, jak s ním udržet hezký vztah pomocí každodenních činností.
Dnes dáváme přednost sedací soupravě, ale pokud nám to prostor dovolí, proč si nedopřát klasiku? Křeslo v obývacím pokoji je pohodlné a zamilujete si ho! Ušáky, relaxační, rozkládací, moderní i elegantní nebo kožená klasika, vyberte si podle stylu vašeho interiéru.
Čtení je v dnešní době stále vzácnějším koníčkem, zejména u dětí. Ty totiž mnohem raději tráví čas nad displejem chytrých mobilních telefonů, s tabletem v ruce nebo třeba před televizí. Kéž by existoval nějaký způsob, jak lásku ke čtení u dětí probudit. Naštěstí ale jeden způsob skutečně existuje. Vyzkoušíte ho?
PLC House je rodinný dům v argentinském Villa Allende. Byl navržen čistě a lineárně, s ohledem na praktičnost, úspornnost a flexibilitu. Tři ložnice, každá s vlastní koupelnou, prostorný prosklený obývací pokoj s výhledem ven na terasu a vzrostlé stromy. To vše na jednom jediném patře. Není nádherný?
Jsou aspekty, které pleti ubližují celoročně, nehledě na aktuální roční období. Řadí se mezi ně stres, nedostatek spánku, nevhodná strava bez patřičných živin, nedostatek pitného režimu, nedostatek pohybu a fyzických aktivit, kouření anebo používání nevhodné kosmetiky. Předně na podzim lidé zažívají nejvyšší psychickou zátěž, deprese a splín. To všechno se dokáže podepsat na fyzickém zdraví, včetně vzhledu.
Herec Martin Hruška, známý svým působením v Divadle pod Palmovkou a Jihočeském divadle, náhle zemřel ve věku 56 let. Úmrtí tohoto talentovaného umělce potvrdilo Jihočeské divadlo na svém facebookovém profilu.

Výběr článků

Už vás omrzelo klasické umyvadlo ve vaší koupelně? Letošní trendy podněcují fantazii. Nechte se klidně unést až za hranice svých vlastních představ.
Víte, jak byste se správně měla starat o svou pleť, aby byla stále zářivá, vyživená a vypnutá? Jen obyčejné odlíčení pleti před spaním bohužel nestačí.
Letos jsou tomu 2 roky, co jsem já, jako matka, přišla o svého syna. Vyrovnat se s touto ztrátou není možné. Kvůli cizí chybě přišel o život talentovaný mladý člověk. Vyzkoušela jsem už všechny možné druhy psychické pomoci, ale toto jediné mi pomáhá: otevřeně o tom mluvit.

Nepřehlédněte

Svým tvarem trochu připomíná mrkev. Jindy zase mívá kulatý tvar a na pohled tak připomíná přerostlou ředkvičku. O čem je řeč? O zelenině, kterou mnoho lidí (ne)vědomě přehlíží a do jídelníčku ji zařazuje jen zřídka. Znáte bílou ředkev?
Knížky pro děti jsou nejen zábavným zdrojem pro trávení volného času, ale také přínosným nástrojem pro rozvoj dětského myšlení a fantazie. Proto jsme pro vás připravili seznam nejlepších knih, které nejenže děti baví, ale také jim pomáhají rozvíjet se.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek