Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Politý notebook? 7 kroků, jak ho zachránit

Tohle se stalo téměř každému. Na chvilku nedáváte pozor, rychle sáhnete pro propisku nebo telefon a jedním nekontrolovaným pohybem převrátíte sklenku s vodou – v horším případě se sladkou limonádou, čajem, nebo dokonce kávou. Nevěšte hlavu, máme pro vás sedm kroků, jak můžete svůj notebook zachránit.
notebook
Jak zachránit politý notebook?

1.    Notebook ihned vypněte

Politý notebook neprodleně vypněte. Pokud se počítač rozhodl, že si dá s vypínáním na čas, donuťte ho dlouhým stlačením tlačítka ON/OFF.

2.    Odpojte ho z elektrické sítě

Pokud je notebook připojen kabelem do sítě, odpojte ho. Vytáhněte ze zdířek i všechny komponenty (myš, klávesnice, externí disky).

3.    Vyndejte baterii

Jestliže váš notebook nemá vestavěnou baterii, tak ji vypojte, zabráníte tak dalšímu možnému poškození.

4.    Notebook osušte

Tento krok se odvíjí od množství vylité tekutiny. Je-li množství větší než jen pár kapek, použijte například kuchyňské utěrky a vysušte nejpostiženější místa.

5.    Otočte ho vzhůru nohama

Notebook otočte vzhůru nohama a položte na savou látku. V poloze stříšky ho nechte tak dlouho, dokud nevyteče všechna voda.

6.    Nezapínejte, nezkoušejte

Možná budete mít nutkání po nějaké chvíli notebook vyzkoušet, zda bude po zapnutí reagovat. Toho se ale vyvarujte a buďte trpěliví.

7.    Zajděte do servisu

Po takové eskapádě, jako je polití notebooku, uděláte nejlépe, když ho zanesete do servisu. I když se vám totiž notebook podaří vysušit a máte pocit, že funguje jako dřív, po pár dnech se může nadobro vypnout. Na vině je oxidace základní desky, na které zůstalo pár kapek tekutiny.

Jak na stolní počítač?

Zatímco u notebooku, který vždy nelze snadno rozebrat, si u desktopového počítače můžete s politím poradit sami. Neztrácejte čas s mechanickými díly – ventilátory, disketovými mechanikami, zdrojem – a rovnou je nahraďte novými. Zbytek můžete osušit savými textiliemi a nechat pořádně vyschnout. Pro všechny případy ale stejně navštivte kvalitní servis, kde vám váš počítač zkontrolují a případně i opraví.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zdravé lesklé vlasy plné síly a vitality jsou ozdobou každé ženy. Dosáhnout tohoto stavu ale nemusí být vždy snadné. Jednou z nejčastějších chyb je, že svým vlasům věnují ženy péče až příliš. Neustálé mytí, česání, kulmování, fénování či žehlení vlasy zatěžuje a poškozuje. Pravidelná péče je samozřejmě důležitá, je však třeba přistupovat k ní z té správné strany. Jak tedy o vlasy správně pečovat?
Proč na ruce mít hodinky, které jen ukazují čas? Mohou mít celou řadu další inteligentních funkcí, které nám mohou usnadnit život. Zejména pokud jsme ve spěchu a nemáme čas lovit mobilní telefon z kabelky či kapsy, abychom se podívali, kdo nám zrovna telefonuje. To je ale jen jedna z výhod chytrých hodinek. Podle čeho se dají vybírat chytré hodinky?
Dříve jste ve skříni našli maximálně dva druhy rostlinného oleje. Nyní jeho rozmanitost přímo ohromuje, ve výsledku však vyvolává mnoho otázek – od prostého „Co je to za olej?“ až po „Jaký druh jídla s ním vařit?“ Pojďme si v těch olejích udělat kapánek jasno a zjistit, které z nich se vyplatí používat v kuchyni pravidelně. Nejspíše budete kukat, jaké oleje se do vaší kuchyně mohou vůbec dostat!
Monstera se netěší popularitě jenom díky svému stálezelenému vzhledu a líbivým listům, které do domu vnesou trochu exotiky. Je oblíbená i díky snadnosti pěstování. I když pochází z tropických deštných pralesů, v našich českých podmínkách se jí daří opravdu skvěle.
Možná jste se někdy ocitli v situaci, kdy jste nevěděli, jak se rozhodnout. Dokola jste přemýšleli nad tím, jaká je ta vaše správná cesta. Taky jste si asi říkali, jestli to rozhodnutí bude opravdu z vašeho srdce. Jak tedy poznat, co doopravdy chcete a činit tak vždy správná rozhodnutí, která vychází z vašeho srdce? O tom si dnes povíme!
Léto je časem dovolených, ale každá taková sranda něco stojí. Lehké upuštění páry a odjezd ze stereotypního života, nám poskytuje odpočinek a oddech. Jenže kde na něj vzít peníze? Pokud jste letos za dovolenou nechtěně utratili majlant nebo máte tu svou vysněnou teprve před sebou, jistě vám přijdou vhod naše tipy, jak ušetřit na dovolené peníze.
Tetování už dávno není výsadou lidí na okraji společnosti. Naopak, dnes už existují i exklusivní tetovací studia s vybranou klientelou, ve kterých vás zdánlivě jednoduchá „kérka“ vyjde zhruba stejně draho jako nové auto. A když si prolistujete svůj oblíbený společenský časopis, přijde vám, že kdo nemá tetování, jako by dnes nebyl.

Nepřehlédněte

Mít home office a dělat doma má svoje nesporné výhody. Potom přijde vhod pracovna. Nejdříve musíte zvážit, jestli do ní budete zvát hosty nebo klienty, jestli děláte spíše přes den nebo večer, nebo jestli v ní budete trávit většinu času. Bude to ryze pracovní prostor nebo také místo pro relax. Pracovna uzpůsobená pro ženský element bude ale vypadat jinak, než pánská pracovna. Tady je trocha inspirace a nápadů na tu druhou z nich.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek