Příprava na první den
Jestliže jste nepodepsala pracovní smlouvu přede dnem nástupu do zaměstnání, mělo by dojít k jejímu podpisu poté, co nastoupíte první den do práce. Před podpisem si ji znovu řádně pročtěte. Nikdy nepřistupujte na to, že budete dostávat část výplaty tzv. bokem. Možná je to výhodné pro zaměstnavatele, ale pro vás opravdu ne. Na druhou stranu, nižší nástupní mzda by vás neměla, v případě, že jste absolventka nebo začínající v oboru, odradit. Mnoho firem si takto testuje zaměstnance a po zkušební době nebo po pár měsících vašeho aktivního přístupu k plnění úkolů mzdu zvýší.
Buďte slušná, neprosazujte se příliš, nezabývejte se drby
Po podpisu pracovní smlouvy budete zařazena na pracoviště, dostanete přidělené místo a příslušné pracovní pomůcky. Stávající zaměstnanci vás určitě budou pozorovat “co je ta nová zač” a podle toho se k vám budou možná opatrně chovat.
Zpočátku jen pozorujte, jak spolu lidé jednají, jaké jsou mezi nimi vztahy. Pokud se vás někdo bude snažit zatáhnout do nějakého komplotu proti druhému zaměstnanci, raději se slušně omluvte, že o tom nic nevíte. Držte se stranou a postupně si dělejte vlastní názor. Přišla jste sem pracovat a ne intrikovat. Potřebný čas využijte k prostudování interních pravidel a pracovních postupů. Zní to hrozně, ale až prokouknete, jak to ve firmě chodí, bude to jiné. V této chvíli raději jen přihlížejte.
Zkušební doba
První tři měsíce jsou v pracovní smlouvě sjednávány jako zkušební doba. Toto období slouží k tomu, abyste si se zaměstnavatelem navzájem otestovali, zda je vybraná pracovní pozice pro vás vhodná a vy pro ni. Během zkušební doby může zaměstnanec i zaměstnavatel pracovní poměr kdykoliv skončit, a to i bez udání důvodu.
Dávejte si pozor na své chování: nechoďte pozdě, plňte před termínem zadané úkoly, nedělejte zbytečné chyby. Když si nevíte rady, raději se dvakrát zeptejte zkušeného kolegy nebo nadřízeného. Ovšem i vy můžete zjistit, že vám práce či prostředí ve firmě nevyhovuje. Raději pracovní poměr ukončit ve zkušební době, než se trápit někde, kde byste se necítila dobře.
Pracovní kolečko
Probíhá zvláště ve větších firmách, kde je třeba seznámit se s pracovní náplní více oddělení. Takže můžete nastoupit například do obchodního oddělení oděvní firmy a první týden skončit na dílně, kde budete žehlit ušité rukávy. Kolečko může trvat podle velikosti firmy i několik měsíců. Na druhou stranu vás dobře seznámí s chodem firmy a jeho výrobky. Pak pro vás bude práce ve vaší pozici mnohem jednodušší. Výhodou také je, že se během kolečka seznámíte s lidmi napříč firmou. Tak se mu určitě nebraňte.
Najděte si mentora
Velké firmy vám nabídnou mentora. Je to většinou zkušený kolega, který vás seznámí s fungováním firmy. Jestliže firma takto nepracuje, najděte si ho sama. Stačí pozorovat a v okolí se najde někdo, kdo se vás ujme, poradí, představí vás kolegům a usnadní první týdny v prvním zaměstnání. Je to k nezaplacení.
Tak hodně zdaru!