Neděle , 03. 03. 2024

Kamil

Začínáme s akvaristikou. Proč byste si měla pořídit rybičky i vy?

Plánujete si domů pořídit domácího mazlíčka? Psa, kočku či snad křečka? Raději si pořiďte sladkovodní akvárium s rybkami. Proč? Je to skvělá relaxační záležitost a navíc krásná dekorace do bytu. 
začínáme s akvaristikou
Jak začít s akvaristikou? (foto: 123RF)

18. 10. 2021

Pořizování akvárií do bytu není jenom současná móda, mít v bytě ryby a dokázat se o ně postarat je svým způsobem životní styl, který si buď zamilujete, nebo ho dříve či později zatratíte. Mít doma akvárium je velká zodpovědnost, ale rovněž i obrovské potěšení pro ty, kteří si akvaristiku oblíbí. Proto si pojďme projít takový menší manuál nazvaný „Začínáme s akvaristikou”.

Potěcha pro duši i mysl

Prozradíme vám, jak si doma vytvoříte malé, ale krásné akvárium, se kterým nebude tolik práce a zároveň vám přinese uvolnění a radost. Jen tak pozorovat ráno po probuzení či před spaním ryby plující si v akváriu a hledající něco dobrého k snědku, je skutečná potěcha pro duši i mysl. Kdo to nevyzkoušel, ten pocit nikdy nepozná. Vy ho ale díky nám poznat můžete. 

Čím menší akvárium, tím více času mu věnujete

Než vůbec začnete nad akváriem přemýšlet, je zapotřebí si říct a promyslet si, kolik času mu chcete věnovat. Nejde jen o samotné založení akvária, ale také o následnou péči, kterou akvárium vyžaduje. Navíc čím menší akvárium si pořídíte, tím více času mu budete muset věnovat. Ale neděste se zbytečně, čištění akvária je odpočinkovou činností, která většině akvaristů přináší uspokojení. 

Které akvárium je nejvhodnější?

Na trhu existuje nepřeberné množství akvárií, ale ne každé je vhodné pro začínají akvaristy. Z vlastní zkušenosti ale vím, že tím nejlepším pro začátečníky je takzvané nano akvárium, které se obvykle používá na chov krevetek, ale můžete si do něj pořídit i velmi oblíbenou a nádherně zbarvenou bojovnici pestrou.

Nano akvárium pořídíte v rozmezí od patnácti set korun do zhruba dvou až tří tisíc korun. Záleží na jeho velikosti. Jeho hlavní výhodou ovšem bezpochyby je, že ho na trhu povětšinou pořídíte i s kompletním vybavením, tedy topítkem, světlem a filtrem.

Nejdůležitější je velikost akvária

Důležité je také rozmyslet si velikost akvária. Dnes už snad téměř každý dobře ví, že desetilitrové akvárium není pro žádnou rybku, byť jen jednu, vůbec vhodné. Ideální velikostí je od 25 l výše. Pokud budete chtít například bojovnici chovat společně s jinou vhodnou rybkou nebo s krevetkami, doporučujeme nádrž o velikosti 50 l a větší. 

K TÉMATU  Bydlení v boho stylu? Pokoj vás musí zahřát u srdce

Co by mělo nemělo ve správném akváriu chybět?

V žádném akváriu nesmí chybět ani přírodní rostlinky, ne žádné umělé ani plastové dekorace, z těch si ryby ani rostliny živiny nevezmou. Vyplatí se proto zainvestovat do nenáročných rostlinek pro začátečníky a rovněž i do kvalitního substrátu, ve kterém se rostlinkám bude dařit.

Kromě rostlin a přírodního substrátu by v akváriu měly být i kameny nebo kořeny stromů, samozřejmě alespoň jednou vyvařené. Pokud si s výběrem substrátu nebo rostlinek nebudete vědět rady, poradí vám v každé specializované prodejně (vynechejte zverimexy, kde toho o akvaristice většinou moc nevědí) nebo i na akvaristických e-shopech. Mnoho profesionálních i laických chovatelů najdete v příslušných facebookých skupinách

Kam akvárium umístit?

Existuje nepřeberné množství videí na Youtube kanálu, podle kterých si následně akvárium sestavíte dle svých možností a preferencí. Aby se rybkám i rostlinám dařilo, musíte pro akvárium rovněž zvolit vhodné místo. Akvárium by nemělo být umístěno u topení nebo u okna.

Rovněž nedoporučujeme postavit akvárium do míst, kde se může podlaha otřásat, například tedy není vhodné umístit ho do místnosti, kde jezdíte na rotopedu, běháte na trenažéru nebo zkrátka tam, kde cvičíte nebo kde je podlaha nestabilní. 

Sviťte rybkám i rostlinám správně

Cestou k úspěchu je taktéž správné svícení. Aby vám rostliny rostly rychle a byly stále zelené, pro začátečníky doporučujeme zvolit takové osvětlení, při kterém střídáte tři hodiny tmu, dvě hodiny svícení a opět tři hodiny tmu a dvě hodiny svícení. Přes noc nemusíte svítit vůbec. Ze začátku sviťte šest až osm hodin denně, po pár měsících si časovač seřídíte podle vlastních potřeb. Každé akvárium časem  potřebuje jiné svícení.

Jak a kdy akvárium čistit?

Nano akvária, která mají objem kolem 30 až 50 l, doporučujeme čistit jednou za týden. Co všechno ale čištění obnáší? Je zapotřebí vždy vyměnit jednu třetinu vody. Nevléváme do akvária rovnou kohoutkovou vodu, ale nejlépe dva dny odstátou. Také je nutné vhodnou stěrkou odstranit případné řasy ze stěn akvária a odkalovačem posbírat ze dna zbylé krmivo. Čištění vám však nezabere víc než třicet až čtyřicet minut týdně.

K TÉMATU  Stylové bydlení v půdní vestavbě. Podkrovní byt charakterizují trámy a romantika. I takhle to může vypadat

Vyberte si jen jednu rybku nebo jiného živočicha

Každý živočich žijící ve sladkovodním akváriu vyžaduje jinou teplotu vody a také jiné pH. Při výběru ryb, šneků, `čističů`, krevetek a dalších živočichů vám specializovaní odborníci vždy poradí, jaké prostředí je pro ně nejvhodnější. Jako začátečnice si ale nikdy nevybírejte víc rybek najednou, protože ne všechny spolu mohou v jednom akváriu žít.

Pokud zatím nemáte nastudováno, co která rybka vyžaduje, začněte již zmiňovanou bettou neboli bojovnicí pestrou, krevetkami, šneky nebo pancéřníčky, kteří jsou na chov velmi nenároční. Časem si k nim můžete dokoupit i další živočichy. 

I rybičky ocení vaši péči

Jakmile se akvárium plně zaběhne, což v praxi znamená většinou měsíc nebo dva, začnete z něj mít teprve tu pravou radost. Nadchne každou návštěvu, večer při nasvícení vytvoří útulnou atmosféru, a když uvidíte, jak vám rybky rychle rostou a možná se i množí, pocítíte zadostiučinění, že jste to zvládla a stala jste se chovatelkou rybiček a dalších malých živočichů, kteří vám mnohdy věnují stejnou pozornost jako třeba pes nebo kočka. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vliv domácích mazlíčků na zdraví: Můžou zdraví prospět?

Dovolená s domácími mazlíčky nebo bez nich. Zbytečně je nestresujte

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Možná právě teď zjišťujete, že vaše maminka nebo babička na ledasco nestačí. Jak je zabezpečit a co všechno zajistit? Ptali jsme se za vás.
Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.
Obecně platí, že lidé tapety buď milují, nebo nesnáší. Tapety jsou skvělým řešením nejen z hlediska designu, ale také izolují teplo, hluk a zabraňují vzniku plísní. V devadesátých letech byly tyto textilie v módě a v každé stylové domácnosti se objevovaly stěny se zajímavými prvky. Po delší době se opět vrací do našich moderních bytů. S tím však vyvstává otázka, jaké jsou nyní trendy?
Zastřešené stání pro vůz má několik výhod. Tou hlavní je ochrana vozu před deštěm, kroupami nebo sněhem. Odpadá tak i ranní škrábání skla. Garážový přístřešek ale umožní i vaše suché a pohodlné vysednutí a naopak, stejně jako vyložení kufru. Přístřešek lze obvykle sladit s exteriérem domu, a nejčastější variantou na materiál jsou dřevěné trámy. Krytina může být stejná, jako na střeše domu, z tašek, ale používá se taktéž plech nebo světlopropustný plast či sklolaminát.
Ať už před sebou tlačíte vozík s potravinami nebo si obouváte boty, střed svého těla využíváte v rámci každodenních činností. Ovlivňuje také naši rovnováhu, správné držení těla, ale i celkovou stabilitu. A všeobecně platí, že s pevnějším corem získáte nejen na pohled hezké tělo, ale i zdraví. Bolestem zad a dalším neduhům tak můžete dát sbohem.
Ranní sex rozhodně má něco do sebe. Většina z nás se mu ale vyhýbá a to je velká škoda. Věděli jste, že sex po ránu má podobné účinky jako třeba ranní káva?
Kdo by nechtěl být lepší, výkonnější, šťastnější? Existují různé metody, které učí, jak na to. Jednou je to pozitivní myšlení, jež by mělo být tou správnou cestou. Jindy zase mindfulness meditace, co vám pomůže se soustředit na přítomný okamžik a zbaví vás nahromaděného stresu. Za vyzkoušení stojí také služby osobního kouče. Už jste se někdy setkali s termínem neurokoučink? Víte, co se pod ním schovává?
Bohužel alergie trpí nejen lidé, ale také naší čtyřnozí kamarádi. Počet alergických onemocnění se zvyšuje. Nejvýznamnější alergie u psů jsou alergie na parazity, alergie na inhalační alergeny, alergie na potraviny a nebo kontaktní alergie. Podívejte se na několik tipů, které dokážou alergickou reakce u psa zmírnit.
Villa on the rocks je název rezidence v regionu Bandol ve Francii. Stavba obklopená zelení zaujme hlavně bazénem, skrze který koukáte přímo do domu. Můžete se tu ubytovat i vy.
Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!
A když už ne život, tak tvář rozhodně ano. Obočí je stejně důležité jako naše rty, nos nebo oči. Proto bychom mu také měly věnovat náležitou pozornost. Ale co laminace obočí vlastně je?

Výběr článků

Každá kočka potřebuje občas ostříhat drápky. Tenhle kocour ale dává jasně najevo, že nesouhlasí. Co na něj platí? Podívejte se na krátké video, které zaručeně pobaví.
Už několik posledních let je módním trendem označovat výrobky přízviskem bio, farmářský nebo lokální. My se dnes podíváme na kloub především slovíčku 'bio', které v nás sice může evokovat něco, co je velmi kvalitní, ale ve skutečnosti tomu tak být rozhodně nemusí.
Připadáte si tlustí, ovšem váha neukazuje žádný kilogram navíc? Na vině může být nafouknuté bříško, což je problém, který se vyskytuje zcela běžně. Patří k nevítaným společníkům, jenž stojí za nízkým sebevědomím. Pojďme si proto prozradit, jak se problému zbavit. 

Nepřehlédněte

Silvestr je oslavou plnou světla, radosti a naděje, a pro rodiče s dětmi přináší otázku, jak tuto magickou noc nejlepším způsobem sdílet. Dnešní článek na Dámské Lize se věnuje otázce, kde trávit Silvestr s dětmi. Přinášíme tipy na rodinná přátelská místa a aktivity, kde můžete vytvořit nezapomenutelné chvíle pro vaši rodinu a přivítat nový rok s radostí a láskou.
Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek