Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

Začínáme s akvaristikou. Proč byste si měla pořídit rybičky i vy?

Plánujete si domů pořídit domácího mazlíčka? Psa, kočku či snad křečka? Raději si pořiďte sladkovodní akvárium s rybkami. Proč? Je to skvělá relaxační záležitost a navíc krásná dekorace do bytu. 
začínáme s akvaristikou
Jak začít s akvaristikou? (foto: 123RF)

18. 10. 2021

Pořizování akvárií do bytu není jenom současná móda, mít v bytě ryby a dokázat se o ně postarat je svým způsobem životní styl, který si buď zamilujete, nebo ho dříve či později zatratíte. Mít doma akvárium je velká zodpovědnost, ale rovněž i obrovské potěšení pro ty, kteří si akvaristiku oblíbí. Proto si pojďme projít takový menší manuál nazvaný „Začínáme s akvaristikou“.

Potěcha pro duši i mysl

Prozradíme vám, jak si doma vytvoříte malé, ale krásné akvárium, se kterým nebude tolik práce a zároveň vám přinese uvolnění a radost. Jen tak pozorovat ráno po probuzení či před spaním ryby plující si v akváriu a hledající něco dobrého k snědku, je skutečná potěcha pro duši i mysl. Kdo to nevyzkoušel, ten pocit nikdy nepozná. Vy ho ale díky nám poznat můžete. 

Čím menší akvárium, tím více času mu věnujete

Než vůbec začnete nad akváriem přemýšlet, je zapotřebí si říct a promyslet si, kolik času mu chcete věnovat. Nejde jen o samotné založení akvária, ale také o následnou péči, kterou akvárium vyžaduje. Navíc čím menší akvárium si pořídíte, tím více času mu budete muset věnovat. Ale neděste se zbytečně, čištění akvária je odpočinkovou činností, která většině akvaristů přináší uspokojení. 

Které akvárium je nejvhodnější?

Na trhu existuje nepřeberné množství akvárií, ale ne každé je vhodné pro začínají akvaristy. Z vlastní zkušenosti ale vím, že tím nejlepším pro začátečníky je takzvané nano akvárium, které se obvykle používá na chov krevetek, ale můžete si do něj pořídit i velmi oblíbenou a nádherně zbarvenou bojovnici pestrou.

Nano akvárium pořídíte v rozmezí od patnácti set korun do zhruba dvou až tří tisíc korun. Záleží na jeho velikosti. Jeho hlavní výhodou ovšem bezpochyby je, že ho na trhu povětšinou pořídíte i s kompletním vybavením, tedy topítkem, světlem a filtrem.

Nejdůležitější je velikost akvária

Důležité je také rozmyslet si velikost akvária. Dnes už snad téměř každý dobře ví, že desetilitrové akvárium není pro žádnou rybku, byť jen jednu, vůbec vhodné. Ideální velikostí je od 25 l výše. Pokud budete chtít například bojovnici chovat společně s jinou vhodnou rybkou nebo s krevetkami, doporučujeme nádrž o velikosti 50 l a větší. 

K TÉMATU  V letošním roce jsou trendem zaoblené sedačky! Sedací soupravy dokulata, retro design a oblé kraje jsou in! Co na ně říkáte?

Co by mělo nemělo ve správném akváriu chybět?

V žádném akváriu nesmí chybět ani přírodní rostlinky, ne žádné umělé ani plastové dekorace, z těch si ryby ani rostliny živiny nevezmou. Vyplatí se proto zainvestovat do nenáročných rostlinek pro začátečníky a rovněž i do kvalitního substrátu, ve kterém se rostlinkám bude dařit.

Kromě rostlin a přírodního substrátu by v akváriu měly být i kameny nebo kořeny stromů, samozřejmě alespoň jednou vyvařené. Pokud si s výběrem substrátu nebo rostlinek nebudete vědět rady, poradí vám v každé specializované prodejně (vynechejte zverimexy, kde toho o akvaristice většinou moc nevědí) nebo i na akvaristických e-shopech. Mnoho profesionálních i laických chovatelů najdete v příslušných facebookých skupinách

Kam akvárium umístit?

Existuje nepřeberné množství videí na Youtube kanálu, podle kterých si následně akvárium sestavíte dle svých možností a preferencí. Aby se rybkám i rostlinám dařilo, musíte pro akvárium rovněž zvolit vhodné místo. Akvárium by nemělo být umístěno u topení nebo u okna.

Rovněž nedoporučujeme postavit akvárium do míst, kde se může podlaha otřásat, například tedy není vhodné umístit ho do místnosti, kde jezdíte na rotopedu, běháte na trenažéru nebo zkrátka tam, kde cvičíte nebo kde je podlaha nestabilní. 

Sviťte rybkám i rostlinám správně

Cestou k úspěchu je taktéž správné svícení. Aby vám rostliny rostly rychle a byly stále zelené, pro začátečníky doporučujeme zvolit takové osvětlení, při kterém střídáte tři hodiny tmu, dvě hodiny svícení a opět tři hodiny tmu a dvě hodiny svícení. Přes noc nemusíte svítit vůbec. Ze začátku sviťte šest až osm hodin denně, po pár měsících si časovač seřídíte podle vlastních potřeb. Každé akvárium časem  potřebuje jiné svícení.

Jak a kdy akvárium čistit?

Nano akvária, která mají objem kolem 30 až 50 l, doporučujeme čistit jednou za týden. Co všechno ale čištění obnáší? Je zapotřebí vždy vyměnit jednu třetinu vody. Nevléváme do akvária rovnou kohoutkovou vodu, ale nejlépe dva dny odstátou. Také je nutné vhodnou stěrkou odstranit případné řasy ze stěn akvária a odkalovačem posbírat ze dna zbylé krmivo. Čištění vám však nezabere víc než třicet až čtyřicet minut týdně.

K TÉMATU  Bříza v interiéru. Surový přírodní materiál poslouží jako praktická dekorace

Vyberte si jen jednu rybku nebo jiného živočicha

Každý živočich žijící ve sladkovodním akváriu vyžaduje jinou teplotu vody a také jiné pH. Při výběru ryb, šneků, `čističů`, krevetek a dalších živočichů vám specializovaní odborníci vždy poradí, jaké prostředí je pro ně nejvhodnější. Jako začátečnice si ale nikdy nevybírejte víc rybek najednou, protože ne všechny spolu mohou v jednom akváriu žít.

Pokud zatím nemáte nastudováno, co která rybka vyžaduje, začněte již zmiňovanou bettou neboli bojovnicí pestrou, krevetkami, šneky nebo pancéřníčky, kteří jsou na chov velmi nenároční. Časem si k nim můžete dokoupit i další živočichy. 

I rybičky ocení vaši péči

Jakmile se akvárium plně zaběhne, což v praxi znamená většinou měsíc nebo dva, začnete z něj mít teprve tu pravou radost. Nadchne každou návštěvu, večer při nasvícení vytvoří útulnou atmosféru, a když uvidíte, jak vám rybky rychle rostou a možná se i množí, pocítíte zadostiučinění, že jste to zvládla a stala jste se chovatelkou rybiček a dalších malých živočichů, kteří vám mnohdy věnují stejnou pozornost jako třeba pes nebo kočka. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vliv domácích mazlíčků na zdraví: Můžou zdraví prospět?

Dovolená s domácími mazlíčky nebo bez nich. Zbytečně je nestresujte

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se postavit ke zvyšování energetických sazeb, je začít v domácnosti šetřit. Smyslem není netopit a sedět doma u televize v kulichu, ale podniknout malé, avšak efektivní kroky, které sníží vaše výdaje za energie. S čím začít ještě dnes?
Pojďme na skutečnou zábavu. Víte o tom, že existuje 7 typů pánského přirození? Který z tvarů je nejoblíbenější? A který je kuriozitou? Vážené dámy, pohodlně se usaďte, jdeme se podívat na vysoce vědeckou studii o tom, jaké všemožné tvary může mít pánský pinďour!
Jste milovnicí masáží a máte pocit, že znáte už všechny nazpaměť a přesně víte, jak která masáž probíhá? V tom případě vězte, že existují i masáže, které rozhodně neznáte a které jste ještě nikdy v životě nezažili. Jak to víme? Protože jsou natolik neobvyklé, že v našich končinách se téměř nevyskytují. Které to jsou?
Řada lidí se klidně i léta odhodlává k tomu, aby přestali kouřit. Mnohdy následuje několik neúspěšných pokusů, u některých nakonec dojde opravdu k tomu, že se zvládnou této závislosti zbavit. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí s kouřením rozloučit, můžete si vzít za pomocníka třeba také bylinky. Jaké konkrétně se vám budou hodit?
Žijete ve spokojeném vztahu, ovšem i když se v něm cítíte opravdu dobře, přesto byste našli něco, co by se dalo zlepšit? Možná tím “něčím” je jeho milostná stránka. Sex ke zdravému vztahu patří, a když to v něm skřípe, začíná to skřípat také mezi dvěma lidmi. Abyste předcházeli nemilým scénářům a aby vás opět zaplavilo štěstí během společné noci s partnerem, vyzkoušejte některý z tipů.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek