Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

Sezona krvesajů je tu! Jak se přirozeně chránit proti klíšťatům?

Sezóna klíšťat už nastala. Že se kvůli tomu bojíte do přírody, abyste si domů nepřinesli boreliózu nebo klíšťovou encefalitidu? V tom případě pro vás máme dobrou zprávu, nemusíte se vzdávat přírody, abyste žádné klíště nepřilákali. Stačí se jen dostatečně chránit a vsadit na prevenci.
klíšťatům
Klíště je asi nejobávanější věc, kvůli které se bojíme chodit do lesa a volné přírody.

23. 06. 2022

Proti klíšťatům jako takovým toho moc nezmůžeme. Není možné je vyhladit z povrchu zemského a sedět kvůli nim doma? To je hloupost. I klíšťata mají, jako všechno živé, své slabé stránky. A existuje pár věcí, které jim přímo k smrti nechutnají.

Proč se jich ale vlastně tolik bojíme?

Co je borelióza a encefalitida

Lymská borelióza je infekční bakteriální onemocnění, které se projevuje v místě kousnutí klíštětem zarudlým flíčkem, který se neustále zvětšuje. Také často mívá světlý střed. Provází ji příznaky, jako jsou bolest v krku a bolest svalů a kloubů. Většinou se léčí s pomocí penicilinových antibiotik. Jenže není-li rozpoznaná včas, je její léčba o mnoho náročnější.

klíště
Místo po kousnutí klíštětem pečlivě sledujte.

Klíšťová encefalitida je zase virovým onemocněním a znamená zánět mozkových blan, a s ním si rozhodně není radno zahrávat. Jejími příznaky jsou migrény, světloplachost, poruchy hybnosti, řeči nebo například ztráta orientace. Žádná léčba doposud neexistuje, pokud klíšťovou encefalitidou onemocníte, pak můžete léčit jenom její symptomy. Na druhou stranu se proti ní můžete očkovat. Proti lymské borelióze se zatím očkovat nedá.

Čtyři jednoduché zásady

Ale ještě nepanikařte. Ne každé klíště je infikované, proto k nim přistupujte s rozumem. A především se držte několika zásad:

  1. V lese nebo na louce, pokud možno, se držte jenom na pěšinách a již vytvořených cestách, kde není tak vysoká tráva. Klíšťata se obvykle údajně vyskytují jen v trávě, která je vysoká maximálně do jednoho metru.
  2. Pokud vyrážíte do přírody, správně se oblékněte. Kraťasy a tílko v černé barvě pravděpodobně nebude to nejvhodnější oblečení. Je zapotřebí si na sebe brát především světlé oblečení (tak klíště ihned rozpoznáte), a také by mělo být hladké, aby se klíště nemělo čeho chytit. A v neposlední řadě je důležité brát si tričko s dlouhým rukávem a kalhoty. Nejlépe také uděláte, když si na sebe vezmete i vyšší, například kotníkové boty nebo holinky.
  3. Vždycky a za každých okolností nezapomeňte použít repelent. Ten si nastříkejte nejenom na kůži, ale i na oblečení, vlasy a boty.
  4. Chystáte-li se použít i opalovací krém s UV faktorem, pak se nejprve natřete jím a až pak si na sebe nastříkejte repelent.
K TÉMATU  Přírodní odpuzovače klíšťat. Jsou skutečně účinné a jak náročné jsou na výrobu? Vyzkoušeli jsme

Ovšem už naše babičky a prababičky věděly, jak se mají před klíšťaty chránit. Rozhodně po ruce neměly moderní repelenty tak, jako je máme my, a přesto klíšťatům účinně odolávaly. Jak toho docílily?

1. Rozmarýnový repelent

Především používaly ty správné bylinky. Například takový rozmarýn dokáže hotové zázraky. Z čeho tak soudíme? Tak především je rozmarýn bylinkou, kterou klíšťata skutečně nenávidí. Jeho vůně je odpuzuje. A vy přece chcete klíšťata odpudit. Vyrobte si proto proti klíšťatům rozmarýnový repelent.

Na něj budete potřebovat:

  • přibližně 150 g sušeného nebo čerstvého rozmarýnu (lepší je však sušený)
  • 1 litr vody
  • 2 lžíce obyčejného octa

Směs octa, rozmarýnu a litru vody povařte přibližně půl hodiny ve vroucí vodě. Jakmile tekutina zchladne, přeceďte ji do uzavíratelné lahve s rozprašovačem. Kdykoliv pak budete vyrážet do přírody, nezapomeňte se repelentem nastříkat. Použít ho můžete jak na kůži, tak i na oblečení.

bylinky
Je několik bylinek, které klíšťata přirozeně odpuzují.

Fenykl je další zázračnou bylinkou. Stačí ho jen jemně rozetřít mezi prsty, a pak si ho vsuňte do kapsičky od košile nebo od kalhot. Čas od času si na fenykl vzpomeňte a zase ho promněte mezi prsty. Klíšťatům rozhodně chutnat nebudete.

2. Tinktura z vratiče obecného

Už jste si někdy doma připravovala vlastnoruční tinkturu? Že ne? Pak začněte ještě dnes.

Jak na to?

Hrst květů vratiče obecného (nebojte, seženete ho na internetu i ve specializovaných prodejnách) smíchejte se třemi prolisovanými stroužky česneku. Obě ingredience zalijte 150 ml vysokoprocentního alkoholu a tekutinu přelijte do uzavíratelné nádoby. Nechte ji tři týdny macerovat na stinném, avšak teplém místě. Po uplynutí doby tinkturu přeceďte přes velmi jemné plátýnko nebo například kapesník a repelent proti klíšťatům je na světě.

vratič
Vratič obecný, latinsky Tanacetum vulgare.

Tinkturou se vždy před procházkou do lesa nezapomeňte lehce potřít. Můžete ji natírat či nastříkat na ta samá místa jako například parfém.

K TÉMATU  Ranní zázračné skleničky. Které sníží cholesterol, nastartují hubnutí, zbaví vás infekce či nachlazení

3. Směs citrónů a pomerančů

Do jednoho litru vroucí vody nakrájejte na plátky dva citróny a dvě limety. Vařte na mírném ohni přibližně jednu hodinu. Ovoce poté vyjměte, roztok nechte jednu hodinu odležet, pak ho přelijte do uzavíratelné lahve s rozprašovačem. Místo limet nebo citrónů můžete použít například i grapefruit.

4. Hřebíček s alpou

Alpa je skutečně zázračná věc. Fracovku používaly naše babičky a prababičky už odnepaměti a dobře věděly proč.

Když smícháte jednu lahvičku Alpy s třiceti hřebíčky a necháte je louhovat aspoň po dobu dvaceti čtyř nebo čtyřiceti osmi hodin, budete mít dokonalý přípravek proti klíšťatům.

hřebíček
Věděli jste, že hřebíček má takovou moc?

5. Šalvějový repelent

Máte-li po ruce šalvěj (možná roste vašim babičkám na zahrádce), neváhejte si jí hrst utrhnout a použít ji na přípravu čistě přírodního repelentu proti klíšťatům.

Šalvějový repelent vyrobíte následovně:

Do zavařovací sklenice nasypte celou hrst léčivky a nastrouhejte do ní i kůru ze dvou kusů citrusů, například z citrónu a limety. Suroviny zalijte například vroucím dětským olejíčkem. Nezapomínejte však na to, že bylinka musí být celá ponořená. Opět nechte olej tři týdny odpočívat na stinném a teplém místě, a pak ho sceďte.

Olejíček se krásně roztírá a navíc budete vonět po šalvěji. Co víc si můžete přát?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Komáři, klíšťata a jiné potvory: Jak se proti nim bránit?

Osvědčené triky našich babiček: Voda v uších, komáří bodnutí i škytavka

Zdroje článku:
www.drmax.cz
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V životě jsem si nikdy nevedla špatně po finanční stránce, to však neznamená, že bych si mohla nějak vyskakovat. Proto jsem začala přemýšlet, kde přijít k dalším penězům. Pak jsem narazila na nabídku online casina, přišlo mi to jako skvělá možnost, jak si přivydělat z domova. Řekla jsem si, že zkusím štěstí. To jsem však ještě nevěděla, že je to jedna velká past.
Působení na sociálních sítích je dnes prakticky nutností. Právě zde se totiž celé dění světa odehrává. Lidé sdílí své dny, zážitky, také pracovní nabídky. Firmy prezentují své služby a produkty. Zkrátka a dobře kdo není na Instagramu, jako kdyby nebyl. Proto se snažte vyladit svůj profil k dokonalosti natolik, aby se z něj stala podoba pasivního příjmu. Jaké aplikace vám k dosažení kýženého množství sledujících pomůžou?
Seriál She-Hulk: Neuvěřitelná právnička vznikl ve světoznámém studiu Marvel. Odtud pochází věhlasné snímky, jakou jsou Avengers, Thor, Strážci Galaxie, Captain America, Iron Man, Captain Marvel, Black Widow a mnohé další. Stejně jako tyto všechny uvedené tituly, i seriál She-Hulk nabral u fanoušků na oblíbenosti. Máte-li rádi Marvelovky, sci-fi a komedie o superhrdinech, tento seriál ve vás pravděpodobně získá dalšího fanouška.
Podzim je tradiční období v roce, kdy bilancujeme. Dny se zkracují, počasí zhoršuje, nálada prostě není. Odtud je už jen krůček k nepříjemným pocitům a sešupu nálady směrem strmě dolů. Když se to stane jednou, je to v pořádku. Podzimní deprese by se ale neměly opakovat často.
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?
Nosíme je snad všichni, ale jenom málokdo z nás si uvědomuje, že mohou být skutečně nebezpečná a trvale poškodit naše zdraví. Jen skutečně kvalitní sluchátka toto riziko snižují na minimum, ale co všechno způsobují ta obyčejná?
Pokud milujete koupání, a zároveň patříte mezi teplomilce, pak s největší pravděpodobností v období podzimu a zimy trpíte. Příjemné teploty jsou pryč, nemluvě o ledových vodách, do kterých skočí leda stoupenci Wim Hofa. Dobrou zprávou ale je, že příjemné koupání ani s příchodem sychravých dnů zdaleka nemusí končit. Stačí jen vědět, kam zajít – na termální místa, kde se klidně ohřejete i mimo horkou letní sezónu. Takže kam vyrazit?

Nepřehlédněte

Ketogenní dieta nebo-li keto-dieta jak je s oblibou označovaná je v posledních letech velmi oblíbenou formou diety pro hubnutí. Televizní reklamy slibující nadstandardní úbytek na váze za krátkou dobu jsou velmi lákavé a zejména zarputilí dietáři tak tuto variantu velmi rádi vyzkouší. Málokdo z nich se pak ale zajímá o to, jak vlastně keto-dieta funguje a zda se jedná o udržitelný způsob stravování.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek