Středa , 22. 01. 2025

Slavomír

Umění správného rozhodování. Jak poznat, co říká srdce a která cesta v životě je ta nejlepší

Vpravo, vlevo nebo raději zůstat, kde jsem? Umíte se jasně rozhodovat, kudy se v životě vydat? Nebo občas tápete a zvažujete? Jak se naučit rozlišovat vlastní cestu a naslouchat svému srdci?
Umění rozhodování. Naučte se správně naslouchat svému srdci
zdroj: 123RF.com

03. 10. 2019

Rozhodování: kudy je to správně?

Mám s ním zůstat? Nebo odejít? Mám dát výpověď v práci nebo zkusit ještě setrvat a něco změnit? Mám jít do nového projektu nebo ještě zvážit pro a proti. Nikdo z nás neunikne většímu rozhodování.

Každý z nás se minimálně jednou, spíše vícekrát v životě, ocitl na křižovatce, kde si nebyl jistý, kam dál. Často se říká: řiď se srdcem. Jsou tací, co tvrdí, že je lepší dát na rozum a zkušenosti. Jak to tedy je? Jak poznáte, co chce skutečně vaše srdce a která cesta je ta správná? Co vám napoví při rozhodování?

Proč se neumíme rozhodnout

Pro každého z nás jsou některá rozhodnutí naprosto banální a jiná skoro nemožná učinit. Proč to tak je? Při rozhodování je na vině mnoho faktorů. Máme bloky z dětství, špatné zkušenosti, předsudky, očekávání, strach, nebo tisíc dobrých důvodů, proč je lepší o tom raději donekonečna mluvit s kamarádkou, než učinit JAKÉKOLI rozhodnutí. Mnohdy nám v tom brání strach přijmout důsledky svého rozhodnutí, když to následně nedopadne tak, jak jsme si představovaly, a věci a okolnosti se posunou jinam, než jsme vůbec tušily.

Asi nejzásadnější jsou naše bloky z dětství. Jako malé děti jsme se totiž rozhodovat uměly. Svobodně a intuitivně. Pak ale přišli naši rodiče a v dobré víře nám začali ukazovat a „nařizovat“, co je dobré, co se sluší, co vyžaduje společnost atd. Oni se to přece také učili od svých rodičů. Viník tedy neexistuje. Zkrátka je to tak.

Rodiče to myslí s námi dobře

Rodiče to samozřejmě myslí dobře a snaží se děti chránit před nástrahami na základě vlastních přešlapů a životních zkušeností. Nicméně to nepopírá fakt, že každý z nás je úplně jiný a co jednoho v životě pálí, druhého ne. Co je pro jednoho problém, druhý projde hladce atd. Za dítě rodiče jeho cestu nevyšlapou, a pokud se máme z nějaké situace poučit, přijde tak jako tak a rodiče nás před ní donekonečna chránit nemohou.

Ve skutečnosti nejde o rozhodování

Zpátky k dětství. Tehdy jsme začaly už jako malé holčičky nejen rozlišovat rozhodnutí na dobrá a špatná, ale také si mylně myslet, že naše rozhodnutí nejsou vždy správná, ačkoli byla spontánní a vedená srdcem. Ve skutečnosti ovšem nejde o samotné rozhodnutí, ale o to, prožít určitou zkušenost a díky ní se v životě poučit a posunout.  

Je to normální. Co se jednomu zdá jednoduché, pro jiného je naprostý oříšek. O všem v podstatě rozhodují naše životní zkušenosti. Co už jsme prožily, na to „známe“ vlastní rychlou odpověď. A tak, když se kamarádka zeptá, co s tím, ihned začneme házet „do placu“ své zážitky a řešení vycházející z vlastní zkušenosti. Naší zkušenosti.

Ve skutečnosti vám může poradit kdokoli cokoli a pomoci vám rozklíčovat vlastní rozpoložení a tím vás posunout k nějakému řešení. Nicméně spoléhat na kamarádku, mámu, šéfa nebo kohokoli, by bylo bláhové. Je to přece naše cesta. A vykročit tak, jak radí někdo jiný, je spíš skrytou berličkou pro to, když se věc nevydaří, jak jste očekávaly, aby bylo na koho to následně hodit a sebe tak jednoduchým způsobem vynechat z nějakého obviňování sebe sama. Znamená to tedy, že se po nás chce naučit se přijímat důsledky našich rozhodnutí, ať se nám líbí nebo ne.

K TÉMATU  Cestovatelský magazín: Peru. Objevte kouzlo této destinace

Řeč srdce

Když se lidé ptají, co mají dělat, slýchají často: „Řiď se srdcem“. Umíme ale opravdu naslouchat svému srdci? Nasloucháme opravdu správně? Mnohdy totiž do našeho rozhodování vstupují emoce a strach, a ty se srdcem jako takovým nemají nic společného. Přestože, jak bylo řečeno výše, je vlastně jedno, jak se rozhodnete, protože důležitá je až následná cesta a co na ni přijde. Naslouchat srdci vám ovšem přinese mnohem víc… a to že si cestu, která vás čeká užijete.

Život je vlastně takové divadelní představení. My jsme herci, kteří ho neřídí, (i když si to mnozí z nás myslí), ale můžeme si vybrat kulisy, nebo chcete-li prostředí, ve kterém se děj odehraje. A přesně to si volíme srdcem. Proč si tedy prožívat strasti i radosti při výstupu na Mount Everest, když byste se ve skutečnosti rády procházely na pláži v Karibiku. Jak tedy poslouchat srdce a rozumět mu?

Řeč srdce je vlastně jednoduchá

  1. Srdce nezná čas. Jestliže děláte cokoli srdcem, čas se zastaví a není důležitý. Jen plyne. Pokud se tedy rozhodujete třeba o nové práci, zastavte se a řekněte si, je to opravdu tak? Když dělám tohle, čas se zastaví a plyne, aniž bych ho sledovala?
  2. Srdce nezná peníze. Rozhodujete-li se srdcem, peníze nebudou hrát pro vás hlavní roli. Rády uděláte něco navíc nebo úplně zdarma, protože vás daná činnost jednoduše těší nebo naplňuje. Jsou-li peníze stimulem k čemukoli, pak určitě nejde o srdeční záležitost. Na druhou stranu jakákoli vydaná energie by měla být v rovnováze s tím, co se vám za ni vrátí. Nejen v podobě peněz.
  3. Srdci je jedno, jak to dopadne. Srdce se jednoduše baví samotnou cestou a konec není podstatný. Ať už se rozhodujete udělat cokoli a chcete se řídit srdcem nikoli chtěním čehokoli dosáhnout, ptejte se samy sebe: „Těším se na ten proces? Baví mě být s tím člověkem? Nebo ho jen chci „vlastnit“ či získat na svou stranu? Proč chci tu práci?“ Všechno, co vám při samotném procesu dělá radost bez nutnosti znát výsledek, je cesta, kterou vás vede srdce. Srdce jednoduše neposuzuje ani neočekává.

Nepleťte si emoce a city se srdcem

To je ego. Alespoň tak jsme si my lidé nazvali naši osobnost, naše JÁ, které je utvářeno naší výchovou, smyslovým vnímáním, našimi předpoklady a dispozicemi, se kterými jsme se narodili, a také našimi prožitky a zkušenostmi. Ego je takové malé dítě v nás, které stále po něčem touží, nebo se bouří, a bude se stále hlásit o slovo, dokud nedostane, co chce. Ale věřte, že uspokojit ho jednou pro vždy nelze. Pokud jdete touhle cestou, cíl v podobě vnitřního naplnění nikdy ve svém životě nenajdete. Všechno má samozřejmě i svou pozitivní stránku. A tak díky egu mnohdy dosahujeme toho, čeho bychom bez něj nikdy nedosáhli. A tím se také utváří naše cesta. Díky egu můžeme prožívat tento svět. Bez něj by to tedy rovněž nešlo. Je naší součástí zaslouží si naši lásku.

K TÉMATU  Rozchod, smrt, nebo nemoc? Postavte se ke krizi správně a změňte si život k lepšímu

Lepší nějaké rozhodnutí než žádné

Ráda bych citovala pana Alberta Einsteina: „V přístavu je loď vždy v bezpečí, ale to není její účel.“ Je vám z toho jasné, kam mířím? Lepší učinit jakékoli rozhodnutí než žádné, jinak se jednoduše nepohnete z místa. Navíc dříve či později budete muset stejně svou komfortní zónu opustit a vydat se na neprobádanou cestu s nejistým koncem tak jako tak. Tak už je to v tomto světě zařízené. Co bude, totiž nikdo z nás netuší. A na vaší cestě může každý okamžik změnit úplně všechno. Až teprve na samotné cestě zjistíte a pochopíte, k čemu je co dobré, a objevíte nové věci, které ovlivní váš další život. Zakotveni ve své neměnné komfortní zóně jako byste ani nežili. Život vám propluje mezi prsty a vrátit zpět nepůjde.

Naslouchejte intuici

V životě také platí, že čím déle otálíte, tím složitější je nejen samotné rozhodování, ale zužuje se také výběr možností, které máte. První řešení, které vás napadne, bývá právě to, co vám napovídá intuice a srdce. Nikdo neříká, že to bude cesta snadná, ale koho by bavilo věčně chodit po vydlážděných cestičkách s nejpohodlnějšími botami na světě a přesným ukazatelem TUDY!

Ano, pochopily jste…

Jak se nakonec rozhodnete, je vlastně úplně jedno. Jsme tu proto, abychom žily a prožívaly. Důležitý není fakt, kam dojdeme, ale co přitom zažijeme a jak se u toho budeme cítit. Že se spálíte? A co? Tak zvolíte příště jinou strategii nebo zkusíte zase novou cestu. Začínat se dá každý den i hodinu i vteřinu od začátku.

Netrestejte se. Jděte dál!

Rozhodně není třeba se za svá rozhodnutí trestat, pokud něco nevyjde. Poděkujte si, že jste měly odvahu to zkusit, i když vás celý svět varoval, i za ten zážitek, ať byl jakýkoli. A jděte dál. Jednou se při zpětném ohlédnutí všemu nakonec zasmějete a budete moci s úžasem řici: „Ale parádně jsem si to tu užila!“

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Co tvoří základ dámského šatníku? Vedle džínů, jednobarevných triček a krátkých letních šortek bychom tam našli také overaly, které se v posledních letech radují z velkého zájmu o ně. Jedná se o módní trend, který je dnes k dostání v celé spoustě provedení. Nosit ho lze jak na večírky či plesy, ale také si lze koupit kousek na spaní nebo letní provedení k moři. Už také vlastníte tento vkusný trend?
V každé domácnosti se vyskytuje alespoň jedna studená chodba, kterou musíte minimálně jednou či dvakrát denně projít. Ať už je to tím, že bydlíte v domě nebo si potrpíte na dlaždičky a další studené povrchy, chladné místnosti se mohou stát minulostí. Stačí si pořídit praktické koberce a užívat si pohodlí při každém kroku.
Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.
Není radno si s ní zahrávat, protože vám může pořádně znepříjemnit život. Někteří lidé ji bohužel ale ignorují a pak si také nesou následky. Co je alergie na slunce, jak se projevuje a co se s ní dá dělat? Sluneční alergii nebagatelizujte a snažte se nad ní vyzrát co nejrychleji.
S výskytem a rychlým šířením koronaviru po celém světě jsme byli bohužel dohnáni k různým opatřením, aby se nákaze zabránilo. Jedním z nich je karanténa.
Každý rodič se řadí mezi nějaké rodičovské typy. Ke kterým patříte vy?
Mileniálové jsou prý rozmazlená generace, která nemá ráda závazky, zato má vysoké ambice. Veškerý volný čas tráví na mobilu a vyhýbají se sexu. Jak je na tom, ale předchozí generace X? Mají si co vyčítat?
Recept na dlouhověkost hledají lidé odnepaměti. Když už na tomto světe, nemohou být napořád, tak se alespoň snaží o to, aby zde byli co nejdéle. A od koho jiného čerpat moudrost, než od lidí, kteří se dožili požehnaného věku.
Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.
To, že sex je naprosto přirozenou součástí našich životů, je zcela jasné. Jenže už málokdo si uvědomuje, že chování po sexu o nás mnohé vypovídá. Poradíme vám, co muži nesnáší, když ženy dělají bezprostředně po sexu a na co si dát pozor.
Při cestování můžete narazit na takzvané putovní kamínky, které jsou krásné, vkusné, pomalované - tím se liší od ostatních. V Česku jsou doslova fenoménem.
Čeká vás stěhování nebo jen měníte interiér vašeho současného bydlení? Rády byste se zbavily nepotřebných věcí a pustily do vašeho bytu nebo domku více světla, pozitivní energie a jarního vzduchu? Co takhle vyzkoušet metody podle čínské tradice Feng Shui? Díky ní může být prostor, kde žijete, v absolutní rovnováze. Mělo by to být místo, kde byste se měly cítit příjemně a pohodlně, a zároveň nebýt zahlceny zbytečnými věcmi.

Výběr článků

Plesy, bály, masopustní veselice. Je prostě čas se radovat a tančit. K plesovému veselí a tanci však často patří konzumace alkoholu. A není to někdy jen pár skleniček vína nebo piva. Na takových akcích se nabízí široké spektrum míchaných nápojů či destilátů. A tak se spojí tanec s dobrým pitím – ale ráno ta kocovina! Jak se s ní vypořádat?
Sebere mi děti – to patří mezi nejčastější obavy rodičů, kteří se rozvádějí. Často tato věta totiž bývá předmětem zastrašování ze strany některého z rodičů nebo nástrojem vydírání, aby rodič dosáhl v bitvě zvané „rozvod” svého. A obvykle to funguje.
Iva Frühlingová, známá zpěvačka a bývalá modelka, otevřeně mluví o svém polyamorním vztahu s manželem Janem Veselým. Její upřímnost mnohé pobouřila, ale Frühlingová věří, že jejich vztah je založen na svobodě a respektu. Jak se jim daří žít v harmonii a co znamená polyamorie pro jejich rodinu?

Nepřehlédněte

Máte toho v práci moc a o víkendu se nevzmůžete na víc než vyprat, uvařit oběd a uklidit? Zkuste si udělat trochu času pro sebe, aktivně si odpočinout a zažít něco nového. Nechte děti u babičky a s partnerem si vyjeďte na Jižní Moravu. Tento kouzelný kraj je ideálním místem pro to vydat se na cestu za ochutnáváním vína a sportem na kolech. Co všechno tedy můžete na Jižní Moravě během víkendu zažít?
Vysoký cholesterol představuje závažný rizikový faktor pro vznik kardiovaskulárních onemocnění a mozkové mrtvice. Pokud se někdo potýká s vysokou hladinou cholesterolu v krvi, je mu doporučeno jeho hladinu snížit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek