Čtvrtek , 26. 05. 2022

Filip

Poradíme Vám, jak vybrat prostěradlo pro lepší kvalitu spánku

Možná, že vás nikdy nenapadlo, jaký vliv na váš spánek může mít právě výběr prostěradla. Kromě toho, že jeho barva dokáže ovlivnit atmosféru v místnosti, jeho materiál zase může mít na svědomí to, jakým způsobem se vám bude spát a čerpat síly na následující den. Na co všechno je při výběru prostěradla třeba brát zřetel a jak může prostěradlo ovlivnit vaše spaní? Přečtěte si, z jakých možností můžete prostěradlo vybírat a co od jakého materiálu očekávat.
prostěradlo
Jak na kvaliní spánek? (foto: 123RF)

Na kvalitním ložním prádle záleží

Zatímco obvykle ladíme ložní prádlo s barvou dekorací nebo stěn, v první řadě bychom měli hledat co nejkvalitnější materiály, ze kterých je právě povlečení nebo prostěradlo vyráběno. Zatímco v létě zrovna neoceníte hřejivé prostěradlo, rádi ho ze skříně vyndáte s přicházejícími chladnými večery. Naopak v létě zvolíte raději lehké prostěradlo, na kterém se nebudete přehřívat. Pokud pro vás mělo doteď ložní prádlo pouze estetický význam, přesvědčte se sami, že jeho funkce je mnohem důležitější.

prostěradlo

Prostěradlo jako základ pohodlného spaní

Možná, že nejeden z nás zažil nepříjemný pocit prostěradla zmačkaného pod zády. Přesně to se totiž děje, pokud špatně zvolíme rozměr kupovaného prostěradla. Alfou a omegou pohodlného spaní je tedy správně zvolená velikost prostěradla – i co se výšky matrace týká. Kromě toho je třeba ale dbát i na vhodnost materiálu, ze kterého jsou prostěradla na postel vyrobena. Vybírat můžete z napínacích bavlněných prostěradel, jersey prostěradel nebo froté prostěradel. Oblíbenými jsou i prostěradla z mikrovlákna nebo prostěradla s elastanem. Podle rozměru vaší matrace pak snadno vyberete i rozměr prostěradla na postel – obvykle se jedná o rozměry 60×120 cm, 90×200 cm nebo 140×200 cm.  

prostěradlo

Jersey, nebo žerzej?

Jersey prostěradla možná znáte pod názvem žerzejová prostěradla. Právě tento materiál je oblíbený v nejedné ložnici, a to zejména pro jeho odolnost a snadnou údržbu. Díky své jemnosti a hebkosti jsou prostěradla vhodná i pro lidi s citlivou pokožkou nebo pro alergiky. Jersey prostěradla jsou prodyšná a lehká, a tak se nemusíte bát, že byste se v nich nadměrně potili i v těch nejteplejších měsících. Jednou z mnoha výhod, které prostěradla jersey nabízejí, je třeba fakt, že nemusí být žehlena. Vyprané prostěradlo tak stačí natáhnout na matraci a můžete si užívat oblíbenou vůni čerstvě vypraného prádla ve vaší ložnici. Kvalitní žerzejová prostěradla ze 100% bavlny seženete v mnoha různých barvách, které mohou oživit vaši ložnici, ale i ve velikostech, které budou vyhovovat právě i vašim potřebám. Nestane se tak, že by prostěradlo neesteticky vyčnívalo do stran nebo by naopak nešlo pro jeho malý rozměr natáhnout. 

K TÉMATUTipy a triky našich babiček proti zimnímu nachlazení
prostěradlo

Ložní povlečení – ozdobí, zahřeje i ochladí

Je to obvykle právě povlečení, co dává ložnici atmosféru, styl a barvy. Kromě toho, aby se vám povlečení líbilo, by mělo ale nabídnout i něco navíc. Třeba jistotu, že se příliš nezmačká. Nabídnout by ale ložní povlečení mělo i absolutní pocit pohodlí. Zatímco saténové povlečení vám právě nemačkavost zaručí, bavlněné povlečení zase nabídne komfort a zahřátí v jakémkoliv ročním období. Pokud vybíráte ložní povlečení nebo prostěradlo, je vhodné řešit i praktickou stránku věci – praní. Vybírejte proto kvalitní povlečení s vyšší gramáží, aby bylo možné jej prát v pračce na vyšší stupně, a prádlo tak zbavit bakterií a alergenů. Ani zde není vhodné podceňovat rozměry, které jsou klíčové pro to, aby ložní povlečení skvěle sedělo a vy se dobře vyspali.

postel
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ve světě stále více posedlém zdravím vzkvétá trh s fitness technologiemi. Ať už jste v tělocvičně nebo si v sobotu ráno jen tak běžně zaběhnete po místním parku, každý chce mít na ruce fitness tracker, který zaznamenává jeho data. Nebuďte však na omylu, fitness trackery nejsou vymyšleny jen pro běžce a vášnivé návštěvníky tělocvičny.
Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.
Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
Pokud si neprojdete speciálními genetickými testy, pravděpodobně ji nikdy neodhalíte. Přitom patří mezi nejnebezpečnější choroby na světě. Způsobuje trombózu a v těch nejkrajnějších případech také plicní embolii.

Nepřehlédněte

Po dlouhé a poměrně chladné zimě nám do schránek doputuje každoroční vyúčtování za energie. A mnozí se naprosto zhrozí, jelikož nejen, že musí doplácet, ale doplatek je doslova do nebe volající. V této chvíli nemohou dělat nic jiného než se zavřenými oči šek odeslat, a poté přemýšlet, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. Ono to ostatně není nic těžkého, tipy na několik úsporných opatření vám přinášíme.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek