Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

Dítě ve 40. Nejsem na to už moc stará? Co vás všechno čeká a co na to lékaři? Jaká rizika vám i dítku hrozí?

Chystáte se stát maminkou ve 40? Pak se připravte na nelehkou cestu. Ale samozřejmě vás nechceme od tohoto rozhodnutí odradit. Je třeba ale vědět, co vás čeká. Obecně je vyšší věk na dítě rizikový, ale záleží na mnoha faktorech. Co můžete očekávat? Co si o tom myslí doktoři a jak to zvládnout s úsměvem?
maminka ve 40
Zdroj: 123RF.com

23. 11. 2018

V kolonce věk se u maminek, včetně prvorodiček, stále více objevují čísla nad 35. Před deseti lety to byla jedna žena z patnácti, dnes již každá pátá. Ty okolo 40 nejsou výjimkou. V letošním roce bylo matek nad 40 podle statistik přibližně 4000. Před několika lety to bylo o polovinu méně. Z tohoto trendu nemají ale žádnou radost lékaři. Jak to tedy je s těhotenstvím ve 40?

Se zdravotními riziky je třeba počítat

Ze zdravotního hlediska to opravdu není žádná hitparáda. Rizika rostou od 32 let, a ve 38 je šance na početí přibližně poloviční, než ve 30 letech a stále se snižuje. Kromě početí jsou rizika i v těhotenství zhruba dvojnásobná, jde třeba o častější spontánní porody nebo předčasný porod. Stav mohou komplikovat i onemocnění maminky, která jsou v tomto věku už relativně častá, třeba cukrovka nebo vysoký krevní tlak.

Prvorodičky to mají obtížnější. Proč?

Vy, které jste kvůli kariéře, (ne)vhodnému partnerovi, nebo z jakéhokoli jiného důvodu, počkaly s prvním dítětem do tohoto věku, nemáte určitě na růžích ustláno. Zdravotní rizika nejsou malá a ženy je mnohdy dobrovolně podstupují. Touha mít dítě je zkrátka silnější. Což je pochopitelné.

Bohužel, snaha není vždy korunovaná úspěchem, a jsou případy, v nichž ani věda, IVF a další metody moc nezmohou. Pokud totiž přijdete na problémy s plodností ať už u vás nebo u partnera v tomto věku, je šance na vyřešení mnohem nižší a hlavně času není mnoho.

Od blízkých se ale nedočkáte pohrdavých pohledů a ťukání si na čelo ve stylu: Tak na tohle jsi opravdu už stará, ne? Většina vám bude fandit a držet vám palce. Podporu můžete najít i v tematicky zaměřených skupinách na internetu. Ale tady nečekejte žádné velké svěřování. S radostí se každý svěří rád. Ne každý se ale otevře a popíše  komplikace a dlouhou trnitou cestou, mnohdy provázenou smutkem nad dalším negativním testem. Ale abychom vás jen nestrašili, výsledek totiž stojí za to. Nad malým zázrakem v postýlce budete žasnout.

K TÉMATU  Darina (38): Milenec je stále součástí života. Píšu si s ním žhavé zprávy, i když jsem vdaná

Dítě pro radost?

Říká se tak trendu celebrit, pořizovat si další dítě ve věku kolem 40 (nebo i 45) let. Toto pojmenování se vžilo u matek, které již děti mají a v tomto „vyšším“ věku se rozhodnout si buď s novým nebo stále s tím stejným partnerem pořídit ještě další dítě. I jich se ale týkají stejná zdravotní rizika jako maminek ostatních. Jen mají tu výhodu, že pokud neotěhotní, není to pro ně většinou tak fatální, jako pro ty, které plánují své první těhotenství.

Co na to maminky?

Jak zmiňují i samy matky tohoto věku v diskuzích: „Dá se to zvládnout“. Další říká, že je dokonce výhodou, že babičky už mají čas na hlídání a při dítěti báječně stíhá i práci na částečný úvazek. A všechny hovoří sice o větší únavě (stárnutí organismu neošálíte), ale také o větším nadhledu, zkušenostech a vyrovnanosti. Ale objevují se i názory typu: co když nebudu mít tu sílu: učit ho jezdit na kole, plavat, lyžovat?

Není čas otálet. Jak začít?

Pokud jste se rozhodly mít dítě v tomto věku, na nic nečekejte. Nemáte čas to rok zkoušet, a pak teprve začít zjišťovat, proč se to nedaří. Objednejte se ke svému lékaři a seznamte ho se svými plány. Doporučujeme projít základními testy vyšetření hormonálních hladin, muži si mohou nechat udělat spermiogram. Celkově jsou to reprodukční imunologická laboratorní vyšetření. Poté je již jednoduché se rozhodnout, jakou cestou se vydat. Zda cestou přirozeného početí nebo rovnou podstupovat určité hormonální stimulace a další lékařské postupy pro úspěšné početí.

Nevyspíte se a máte méně energie

Jsou tady ale u jiná rizika, než ta zdravotní. Budete unavené. Dlouhodobá únava je jiná ve dvaceti a jiná v tomto věku. Připravte se tak zásobu trpělivosti a možná i kávy a čaje, budete ji potřebovat.

K TÉMATU  Jak připravit perfektní vánoční stůl? Prohlédněte si naše tipy na štědrovečerní tabuli!

Celý den běhat za aktivním klukem nebo holčičkou je náročné. Proto je důležité, abyste se udržela v kondici. Pokud moc necvičíte, určitě začněte, stačí pravidelné plavání, jóga nebo jiné cvičení ze skupiny body & mind, udrží tak vaše záda v kondici. Nezapomínejte ani na klouby.

Ale ze všeho nejdůležitější je, jak se cítíte vy samy a v jaké jste kondici.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Čeká vás zařizování nového bytu nebo snad rekonstrukce toho stávajícího? Inspirujte se trendy v bydlení pro rok 2022. Cílem pro nadcházejících dvanáct měsíců je vytvořit ze svého domova místo, kde se budete cítit příjemně, v klidu a bezpečí.
V letošní sezóně budou absolutním hitem dámské lodičky v koženém provedení. Jestliže nejste zrovna módní znalkyně a netušíte, proč a jakým způsobem je zakomponovat do svého outfitu, nevadí. My vám to totiž na následujících řádcích prozradíme. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi!
Viber uvádí novou funkci nazvanou Polls (ankety), která uživatelům umožní snadno si ve skupinových chatech a komunitách zorganizovat hlasování na jakékoliv téma. Nová funkce rozšíří možnosti komunikace mezi uživateli, protože jim dává možnost vyjádřit svůj názor na jakékoliv téma snadno a rychle. Umožňuje také každému, kdo se zúčastní dané konverzace, sledovat, jaké názory mají ostatní na určité téma, a to přehledně, aniž by se museli probírat tisíci odpovědí a názorů.
Mnoho z nás trpí nějakou vadou zraku, nejčastěji se však jedná o krátkozrakost či dalekozrakost, tudíž je korekce zraku pro mnoho lidí téma, které musejí řešit. Co je však lepší – brýle nebo kontaktní čočky?
Rozhodli jste se zatočit s přebytečnými kily po porodu a začít běhat s kočárkem? Jistě je to ideální varianta jak dělat něco pro sebe a při tom zabavit i vašeho potomka aniž byste museli složitě shánět hlídání. Mimo standartní výbavy na běh je však důležité vybrat i správný kočárek, který splní všechny vaše kritéria a očekávání.

Nepřehlédněte

Ženšen mnohým z nás něco říká, ale přesně definovat, k čemu vlastně slouží, je pro obyčejného laika nadmíru těžké. Přitom ženšen představuje důležitou bylinu, jejíž vlastnosti zná každý zkušený lékárník.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek