Úterý , 23. 04. 2024

Vojtěch

Dítě ve 40. Nejsem na to už moc stará? Co vás všechno čeká a co na to lékaři? Jaká rizika vám i dítku hrozí?

Chystáte se stát maminkou ve 40? Pak se připravte na nelehkou cestu. Ale samozřejmě vás nechceme od tohoto rozhodnutí odradit. Je třeba ale vědět, co vás čeká. Obecně je vyšší věk na dítě rizikový, ale záleží na mnoha faktorech. Co můžete očekávat? Co si o tom myslí doktoři a jak to zvládnout s úsměvem?
maminka ve 40
Zdroj: 123RF.com

23. 11. 2018

V kolonce věk se u maminek, včetně prvorodiček, stále více objevují čísla nad 35. Před deseti lety to byla jedna žena z patnácti, dnes již každá pátá. Ty okolo 40 nejsou výjimkou. V letošním roce bylo matek nad 40 podle statistik přibližně 4000. Před několika lety to bylo o polovinu méně. Z tohoto trendu nemají ale žádnou radost lékaři. Jak to tedy je s těhotenstvím ve 40?

Se zdravotními riziky je třeba počítat

Ze zdravotního hlediska to opravdu není žádná hitparáda. Rizika rostou od 32 let, a ve 38 je šance na početí přibližně poloviční, než ve 30 letech a stále se snižuje. Kromě početí jsou rizika i v těhotenství zhruba dvojnásobná, jde třeba o častější spontánní porody nebo předčasný porod. Stav mohou komplikovat i onemocnění maminky, která jsou v tomto věku už relativně častá, třeba cukrovka nebo vysoký krevní tlak.

Prvorodičky to mají obtížnější. Proč?

Vy, které jste kvůli kariéře, (ne)vhodnému partnerovi, nebo z jakéhokoli jiného důvodu, počkaly s prvním dítětem do tohoto věku, nemáte určitě na růžích ustláno. Zdravotní rizika nejsou malá a ženy je mnohdy dobrovolně podstupují. Touha mít dítě je zkrátka silnější. Což je pochopitelné.

Bohužel, snaha není vždy korunovaná úspěchem, a jsou případy, v nichž ani věda, IVF a další metody moc nezmohou. Pokud totiž přijdete na problémy s plodností ať už u vás nebo u partnera v tomto věku, je šance na vyřešení mnohem nižší a hlavně času není mnoho.

Od blízkých se ale nedočkáte pohrdavých pohledů a ťukání si na čelo ve stylu: Tak na tohle jsi opravdu už stará, ne? Většina vám bude fandit a držet vám palce. Podporu můžete najít i v tematicky zaměřených skupinách na internetu. Ale tady nečekejte žádné velké svěřování. S radostí se každý svěří rád. Ne každý se ale otevře a popíše  komplikace a dlouhou trnitou cestou, mnohdy provázenou smutkem nad dalším negativním testem. Ale abychom vás jen nestrašili, výsledek totiž stojí za to. Nad malým zázrakem v postýlce budete žasnout.

K TÉMATU  Plánujeme prázdniny. Kam dát děti na léto, když máte jen dva týdny dovolené

Dítě pro radost?

Říká se tak trendu celebrit, pořizovat si další dítě ve věku kolem 40 (nebo i 45) let. Toto pojmenování se vžilo u matek, které již děti mají a v tomto „vyšším“ věku se rozhodnout si buď s novým nebo stále s tím stejným partnerem pořídit ještě další dítě. I jich se ale týkají stejná zdravotní rizika jako maminek ostatních. Jen mají tu výhodu, že pokud neotěhotní, není to pro ně většinou tak fatální, jako pro ty, které plánují své první těhotenství.

Co na to maminky?

Jak zmiňují i samy matky tohoto věku v diskuzích: „Dá se to zvládnout“. Další říká, že je dokonce výhodou, že babičky už mají čas na hlídání a při dítěti báječně stíhá i práci na částečný úvazek. A všechny hovoří sice o větší únavě (stárnutí organismu neošálíte), ale také o větším nadhledu, zkušenostech a vyrovnanosti. Ale objevují se i názory typu: co když nebudu mít tu sílu: učit ho jezdit na kole, plavat, lyžovat?

Není čas otálet. Jak začít?

Pokud jste se rozhodly mít dítě v tomto věku, na nic nečekejte. Nemáte čas to rok zkoušet, a pak teprve začít zjišťovat, proč se to nedaří. Objednejte se ke svému lékaři a seznamte ho se svými plány. Doporučujeme projít základními testy vyšetření hormonálních hladin, muži si mohou nechat udělat spermiogram. Celkově jsou to reprodukční imunologická laboratorní vyšetření. Poté je již jednoduché se rozhodnout, jakou cestou se vydat. Zda cestou přirozeného početí nebo rovnou podstupovat určité hormonální stimulace a další lékařské postupy pro úspěšné početí.

Nevyspíte se a máte méně energie

Jsou tady ale u jiná rizika, než ta zdravotní. Budete unavené. Dlouhodobá únava je jiná ve dvaceti a jiná v tomto věku. Připravte se tak zásobu trpělivosti a možná i kávy a čaje, budete ji potřebovat.

K TÉMATU  Jak uspět s vánočním dárkem pro muže

Celý den běhat za aktivním klukem nebo holčičkou je náročné. Proto je důležité, abyste se udržela v kondici. Pokud moc necvičíte, určitě začněte, stačí pravidelné plavání, jóga nebo jiné cvičení ze skupiny body & mind, udrží tak vaše záda v kondici. Nezapomínejte ani na klouby.

Ale ze všeho nejdůležitější je, jak se cítíte vy samy a v jaké jste kondici.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Tento DIY návod ukáže, jak jednoduché je vyrobit vlastní dámské psaníčko. Jako základ postačí kus kůže/umělé kůže, případně starší batoh nebo kabelka. Pak už potřebujeme jen nůžky, tavnou pistoli a nějaký kus tkaniny na vnitřek psaníčka. Výsledek překvapí!
Pořádná sněhová nadílka je u nás stále vzácnější. Sáňky už se staly minulostí a možná to čeká i zimní brusle. Pěkně zamrzlý rybník nebo náledí na chodníku nás přitom vybízí k tomu se sklouznout, většinou ale končíme na zemi! Někdy se to neobejde bez modřin, ale prostě se nejde nezasmát.
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.
Říká se, že pořádek dělá přátele. Najednou chápu, jak moc je tohle přísloví pravdivé. Když za mnou moje dlouholetá kamarádka přišla s prosbou o pomoc, neváhala jsem a udělala jsem pro ni všechno, co jsem mohla.
Vstávejte s úsměvem! I na dnešní sváteční den pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová horoskop, který poradí, čeho se dnes raději vyvarovat.
Pomyslný svět magie, kouzel a nadpřirozena sám o sobě vzbuzuje napětí a zvídavost. Co se vlastně vše dá představit pod pojem černá magie? Obecně se dá říci, že černá magie v podobě nadpřirozených sil a čar byla používána k ďábelským a nekalým činům, kdy vykonavatel z nich měl prospěch a ve většině případů u toho zároveň ublížil druhé straně.
Žádná domácnost se neobejde bez jídelního stolu. Mezi všemi vyniká stůl z masivu, bytelný a odolný nábytek z masivního dřeva. Můžete vybírat z nespočtu tvarů i materiálů, jako dub, buk, ale i borovice nebo jedle. Stůl z masivu se stane dominantou vaší kuchyně nebo obývacího pokoje.
Pokud chcete být letos in, můžete vsadit na dámské černé pantofle. Jestliže netušíte, jak je vkusně zakomponovat do outfitu, nemusíte si zoufat. My vám to na následujících řádcích předvedeme. Prozradíme si, jak černé pantofle stylizovat do elegantního, do volnočasového i do sportovně laděného outfitu. Proto čtěte a inspirujte se!
Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.
Diety a zdravý životní styl jsou mezi celebritami oblíbené téma. Spousta z nich se snažila shodit přebytečná kila, která ovšem získala zpět díky jo-jo efektu. Některým z nich se ale váhová proměna podařila. Které slavné dámy se teď pyšní vysněnou postavou a co pro to musely udělat?
Dokonalým doplňkem pro každou ženu je krásná a zdravá pleť. Aby taková skutečně byla, je potřeba si uvědomit, jak je zimní péče o pleť důležitá. A tím nejlepším, co můžete své pleti dopřát během mrazivého období, je přírodní kosmetika. Víte, jak si takový voňavý a vyživující krém namíchat?
Mnoho z nás pěstuje pokojové květiny ve svých bytech. A mnoho z těchto bytů má balkon (i když největším luxusem pro pěstitele je slunná lodžie, kterou lze proměnit v rozkvetlou zahradu). Nicméně pěstování květin na balkoně (tzv. balkónovek) se poněkud liší od běžného pěstování květin uvnitř bytů a domů. V čem konkrétně a jak se o balkónovky starat se dočtete v článku.

Výběr článků

Možná je to tempem doby, možná za tím může být chuť změnit něco ve svém životě. Techniky, které pracují s osobním rozvojem, jsou stále více v kurzu. A jednou takovou je ve své podstatě obyčejná, ale přitom natolik zázračná dovednost mindfulness, která vám prostřednictvím všímavosti vztažené k vám obrátí život vzhůru nohama. Ale jen v tom dobrém slova smyslu.
Otáčíte se v posteli a odkládáte mobil. Kam? Přece na noční stolek! Na něj si odložíte hodinky, rozečtenou knížku nebo hrnek s čajem. Stejně tak můžete zhasnout lampičku bez nutnosti vstát, když budete usínat. Inspirujte se nočními stolky v naší galerii.
V tuhle chvíli nejvíc letí dřevěné nebo laminátové podlahy, ale i parkety, a imitace dřeva. Položit můžete i lino, které se tváří jako dřevo, to je nejlevnější varianta. Tmavší barvy dominují. Prohlédněte si galerii.

Nepřehlédněte

V dnešní době se dá pronajmout všechno - auto, dům, karavan i chalupa. Také tlupa stěhováků, skákací hrad, domácí spotřebiče nebo ženská děloha. Proto asi není nic divného na tom, že se za poplatek dá „vypůjčit“ i dětské oblečení
Co dnes velí hvězdy? Začněte hubnout nebo ozdravovat jídelníček. Dejte si také pozor na uši a krk a chraňte svá záda. Co ještě říkají pro dnešek hvězdy?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek