Pondělí , 02. 10. 2023

Olívie a Oliver

Jak naučit dítě chodit na nočník? Není to taková věda!

Stejně jako učení se sedět, plazit se a chodit, je i cvičení na nočník dovedností, které se vaše dítě musí naučit. Zatímco většina dětí je připravena zahájit trénink na toaletě mezi 18 měsíci a 3 lety, existuje několik dalších dovedností, které musí dítě zvládnout, než může trénink začít. Nočník se nejlépe provádí, když je fyzický a emoční vývoj vašeho dítěte ve správném bodě.
jak naučit dítě chodit na nočník
Dítě a nočník - dvojice, která si k sobě hledá cestu dlouho. (foto: 123rf.com)

19. 03. 2021

Je vaše dítě připraveno?

Jak naučit dítě chodit na nočník? Nejdříve se zeptejte sami sebe:

 • Umí vaše dítě chodit a sedět na toaletě?
 • Dokáže si vaše dítě stáhnout kalhoty a znovu je vytáhnout?
 • Může vaše dítě zůstat v suchu až dvě hodiny?
 • Dokáže vaše dítě pochopit a dodržovat základní pokyny?
 • Může vaše dítě komunikovat, když potřebuje jít?

Pokud jste odpověděli většinou ano, vaše dítě může být připravené. Pokud jste odpověděli většinou ne, možná budete chtít počkat – zvláště pokud se vaše dítě chystá čelit zásadním změnám, jako je přestěhování nebo příchod nového sourozence.

Důležitá je také vaše připravenost. Nechte proces vést svou motivaci vašeho dítěte místo vaší dychtivosti. Snažte se nesrovnávat úspěch nebo potíže s tréninkem nočník s inteligencí nebo tvrdohlavostí vašeho dítěte. Mějte také na paměti, že nehody jsou nevyhnutelné a trest nemá v tomto procesu žádnou roli.

Připravit – pozor – teď!

Vyberte si slova

Rozhodněte se, která slova použijete pro tělesné tekutiny vašeho dítěte. Vyvarujte se negativních slov, například „špinavé“ nebo „páchnoucí“.

Připravte nočník

Umístěte nočník v koupelně nebo zpočátku tam, kde vaše dítě tráví většinu času. Ujistěte se, že nohy vašeho dítěte spočívají na podlaze nebo na stoličce. Mluvte o toaletě jednoduše a pozitivně. Vylejte obsah nočníku do toalety a nechte své dítě spláchnout.

Naplánujte přestávky na nočník

Nechte své dítě sedět na nočníku nebo na toaletě bez plenky několik minut ve dvouhodinových intervalech, stejně jako první věc ráno a odpoledne hned po spánku. U chlapců je často nejlepší zvládnout močení vsedě a po naučení přejít do polohy vestoje. Zůstaňte se svým dítětem a společně si přečtěte knihu nebo si hrajte s hračkou, zatímco sedí. Nechte své dítě vstát, pokud chce. I se to vašemu dítěti nepovede, dejte mu pochvalu za pokus – a připomeňte mu, že to může zkusit později. Když jste s dítětem mimo domov, vezměte si nočník s sebou.

K TÉMATU  Jak zvládnout podzimní stres. Končící léto, děti se vracejí a všechno začíná nanovo

Hlavně rychle!

Když si všimnete známek toho, že vaše dítě možná bude muset použít toaletu – například kroutit se, dřepět nebo držet oblast genitálií – musíte rychle reagovat. Pomozte vašemu dítěti seznámit se s těmito signály, zastavit to, co dělá, a vydat se na toaletu.

 • Chvalte své dítě, že vám řeklo, kdy musí jít.
 • Udržujte své dítě ve volném a snadno odnímatelném oblečení.
 • Vysvětlete hygienu.
 • Ujistěte se, že si vaše dítě poté umývá ruce.
 • Zbavte se plenek.

Po několika týdnech úspěšných pokusů na nočník může být vaše dítě připraveno vyměnit plenky za tréninkové kalhoty nebo spodní prádlo.

Jak naučit dítě chodit na nočník? Osvojte si noční tréninky

Většina dětí může zůstat v noci v suchu ve věku od 5 do 7 let. Mezitím používejte jednorázové tréninkové kalhoty a potahy matrací, když vaše dítě spí.

Jak zvládat nehody:

 1. Zůstaňte v klidu. Neopovrhujte, neukázňujte a nepeskujte své dítě. Můžete říci: „Tentokrát jsi to nestihl, ale příště se na nočník dostaneš určitě dřív.“
 2. Buďte připraveni. Mějte po ruce spodního prádla a oblečení na výměnu, zejména ve školce.

Kdy hledat pomoc

Pokud se zdá, že je vaše dítě připravené na nočník, ale má potíže, poraďte se s lékařem vašeho dítěte. Může vám poradit a zkontrolovat, zda se nevyskytuje zásadní problém.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady

Vychovávám dítě sama bez táty aneb matky samoživitelky a jejich trable. Co je trápí ze všeho nejvíc? A jak si s tím poradit?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Patříte mezi milovníky filmových novinek, nebo jste naopak v kině nebyli ani nepamatujete? Letos na jaře má premiérů celá řada báječných filmů a to je skvělá příležitost vyrazit za kulturou. Jaké filmy patří mezi ty nejočekávanější v dubnu a květnu? Možná, že vylákají do nejbližšího kina za zážitkem i vás.
Koronavirus nezmizel. Spíše naopak, čísla nakažených opět rostou. Ve velkém se šíří rýma a přibývá nachlazených. K tomu všemu klepe na dveře pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas posílit svou obranyschopnost. Během letošního podzimu bude čelit pořádnému náporu. Chcete-li zůstat fit, pak nezapomínejte na vitaminy a minerály. Pomoc najdete také v přírodě.
Aloe vera je rostlina, která se velmi často označuje za zázrak v květináči. Zdravotní benefity a léčivé účinky této drobné dužinaté a nijak nevýrazné rostliny jsou totiž až dech beroucí. Nemůžeme se divit tomu, že se mezi námi najde tolik lidí, kteří chtějí zázračnou aloe vypěstovat. Bohužel ne každý je zběhlý v pěstování. Jak tedy na to? Jak na pěstování aloe, která nám pomůže při akné i popáleninách?
Mí rodiče jsou spolu už přes dvacet let. Vždycky jsem si myslela, že je nikdy nic nerozdělí, ale pak jsem přišla na to, že není všechno tak růžové. Nechtěla jsem se nikdy do jejich věcí plést, ale když jsme zjistila, co táta mámě provádí, rozhodla jsem se říci pravdu o tom, co vím. Táta mě ale zastavil a uplácí mě. Cítím se hrozně, ale na druhou stranu se mi to líbí.
Po dlouhé a poměrně chladné zimě nám do schránek doputuje každoroční vyúčtování za energie. A mnozí se naprosto zhrozí, jelikož nejen, že musí doplácet, ale doplatek je doslova do nebe volající. V této chvíli nemohou dělat nic jiného než se zavřenými oči šek odeslat, a poté přemýšlet, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. Ono to ostatně není nic těžkého, tipy na několik úsporných opatření vám přinášíme.
Kuchyň, či přesněji její jídelní část, je ideálním prostorem pro každodenní setkávání celé rodiny. Proto je důležité, aby tento prostor působil příjemně. Zároveň byste se však měli zaměřit také na jeho praktičnost, aby každý z členů měl dostatek prostoru, případně byl stůl vhodný pro konání různých oslav a posezení s přáteli. U stolu by také neměly chybět kvalitní židle, díky kterým budete mít pohodlí.
Jamu je tradiční indonéský lék z kořenů, bylin, květů, kůry a koření. Vyrábí se již více než 1200 let z čerstvých surovin, jako jsou tamarind, galangal, zázvor a kurkuma. V Indonésii se podává prakticky na každém kroku, například i v masážních salonech či při léčebných sezeních. Nejenom, že Indonésanům chutná, ale je také prospěšný pro lidské zdraví. Jak si jej vyrobit, a s kterými neduhy nám dokáže pomoci?
Brzy se již začne oteplovat a zimní bundy tak budou definitivně out. Pokud chcete i svůj jarní šatník svézt na vlně aktuálních trendů, měli byste se držet několika základních doporučení. Vždy samozřejmě volte kabát vyrobený z lehkého a prodyšného materiálu, jako je bavlna, plátno nebo polyester, aby se vám v kabátu pohodlně chodilo i v teplejším počasí.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek