Pátek , 30. 09. 2022

Michal

Jak naučit dítě chodit na nočník? Není to taková věda!

Stejně jako učení se sedět, plazit se a chodit, je i cvičení na nočník dovedností, které se vaše dítě musí naučit. Zatímco většina dětí je připravena zahájit trénink na toaletě mezi 18 měsíci a 3 lety, existuje několik dalších dovedností, které musí dítě zvládnout, než může trénink začít. Nočník se nejlépe provádí, když je fyzický a emoční vývoj vašeho dítěte ve správném bodě.
jak naučit dítě chodit na nočník
Dítě a nočník - dvojice, která si k sobě hledá cestu dlouho. (foto: 123rf.com)

19. 03. 2021

Je vaše dítě připraveno?

Jak naučit dítě chodit na nočník? Nejdříve se zeptejte sami sebe:

 • Umí vaše dítě chodit a sedět na toaletě?
 • Dokáže si vaše dítě stáhnout kalhoty a znovu je vytáhnout?
 • Může vaše dítě zůstat v suchu až dvě hodiny?
 • Dokáže vaše dítě pochopit a dodržovat základní pokyny?
 • Může vaše dítě komunikovat, když potřebuje jít?

Pokud jste odpověděli většinou ano, vaše dítě může být připravené. Pokud jste odpověděli většinou ne, možná budete chtít počkat – zvláště pokud se vaše dítě chystá čelit zásadním změnám, jako je přestěhování nebo příchod nového sourozence.

Důležitá je také vaše připravenost. Nechte proces vést svou motivaci vašeho dítěte místo vaší dychtivosti. Snažte se nesrovnávat úspěch nebo potíže s tréninkem nočník s inteligencí nebo tvrdohlavostí vašeho dítěte. Mějte také na paměti, že nehody jsou nevyhnutelné a trest nemá v tomto procesu žádnou roli.

Připravit – pozor – teď!

Vyberte si slova

Rozhodněte se, která slova použijete pro tělesné tekutiny vašeho dítěte. Vyvarujte se negativních slov, například „špinavé“ nebo „páchnoucí“.

Připravte nočník

Umístěte nočník v koupelně nebo zpočátku tam, kde vaše dítě tráví většinu času. Ujistěte se, že nohy vašeho dítěte spočívají na podlaze nebo na stoličce. Mluvte o toaletě jednoduše a pozitivně. Vylejte obsah nočníku do toalety a nechte své dítě spláchnout.

Naplánujte přestávky na nočník

Nechte své dítě sedět na nočníku nebo na toaletě bez plenky několik minut ve dvouhodinových intervalech, stejně jako první věc ráno a odpoledne hned po spánku. U chlapců je často nejlepší zvládnout močení vsedě a po naučení přejít do polohy vestoje. Zůstaňte se svým dítětem a společně si přečtěte knihu nebo si hrajte s hračkou, zatímco sedí. Nechte své dítě vstát, pokud chce. I se to vašemu dítěti nepovede, dejte mu pochvalu za pokus – a připomeňte mu, že to může zkusit později. Když jste s dítětem mimo domov, vezměte si nočník s sebou.

K TÉMATU  Jak udělat dětem pod stromečkem radost

Hlavně rychle!

Když si všimnete známek toho, že vaše dítě možná bude muset použít toaletu – například kroutit se, dřepět nebo držet oblast genitálií – musíte rychle reagovat. Pomozte vašemu dítěti seznámit se s těmito signály, zastavit to, co dělá, a vydat se na toaletu.

 • Chvalte své dítě, že vám řeklo, kdy musí jít.
 • Udržujte své dítě ve volném a snadno odnímatelném oblečení.
 • Vysvětlete hygienu.
 • Ujistěte se, že si vaše dítě poté umývá ruce.
 • Zbavte se plenek.

Po několika týdnech úspěšných pokusů na nočník může být vaše dítě připraveno vyměnit plenky za tréninkové kalhoty nebo spodní prádlo.

Jak naučit dítě chodit na nočník? Osvojte si noční tréninky

Většina dětí může zůstat v noci v suchu ve věku od 5 do 7 let. Mezitím používejte jednorázové tréninkové kalhoty a potahy matrací, když vaše dítě spí.

Jak zvládat nehody:

 1. Zůstaňte v klidu. Neopovrhujte, neukázňujte a nepeskujte své dítě. Můžete říci: „Tentokrát jsi to nestihl, ale příště se na nočník dostaneš určitě dřív.“
 2. Buďte připraveni. Mějte po ruce spodního prádla a oblečení na výměnu, zejména ve školce.

Kdy hledat pomoc

Pokud se zdá, že je vaše dítě připravené na nočník, ale má potíže, poraďte se s lékařem vašeho dítěte. Může vám poradit a zkontrolovat, zda se nevyskytuje zásadní problém.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady

Vychovávám dítě sama bez táty aneb matky samoživitelky a jejich trable. Co je trápí ze všeho nejvíc? A jak si s tím poradit?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  
Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.
Martin Chodúr si po dvouleté usilovné práci splnil velký sen – natočil desku s šedesátičlennou Janáčkovou filharmonií Ostrava v čele s dirigentem Markem Prášilem. Na albu se podílel textově i aranžérsky, a společně s dramaturgem Janem Adamem sestavili čtrnáct vánočních písní a koled. Album pojmenovali podle titulní písně Hallelujah.
Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!
V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.
Kdo by neznal a nemiloval levanduli. V průběhu měsíce června se levandule dostává do květu a všechno kolem sebe překrásně provoní. Levanduli máme všichni spojenou zejména s Francií a konkrétně s oblastí Provence. Dnes se ale pěstuje téměř v celé Evropě.
Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  

Nepřehlédněte

Mnozí odborníci mluví o současnosti jako o „době jedové“. Upozorňují, že toxické látky jsou nejen kolem nás, ale i v nás. Pocházejí ze znečištěného životního prostředí, ale také z kosmetiky a léků, které užíváme. Svou roli hraje i nevhodná strava a alkohol, který si sem tam dopřejeme. Jednou za čas bychom tak měli udělat ve svém těle důkladný úklid. Právě leden je pro očistu ideální.
Přemýšlíte o zajímavém prvku do ložnice nebo obývacího pokoje? Stoličky a taburety nejen, že dobře vypadají, ale jsou také naprosto univerzální. Slouží jak k samotnému sezení, tak i jako opěrka pro vaše unavené nohy při posezení v sedačce nebo křesle u televize. Využití najdou také v předsíni jako sedátko při obouvání. Stoličky i taburety lze dnes koupit téměř v jakékoli designové podobě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek