Pátek , 27. 05. 2022

Filip

Jak naučit dítě chodit na nočník? Není to taková věda!

Stejně jako učení se sedět, plazit se a chodit, je i cvičení na nočník dovedností, které se vaše dítě musí naučit. Zatímco většina dětí je připravena zahájit trénink na toaletě mezi 18 měsíci a 3 lety, existuje několik dalších dovedností, které musí dítě zvládnout, než může trénink začít. Nočník se nejlépe provádí, když je fyzický a emoční vývoj vašeho dítěte ve správném bodě.
jak naučit dítě chodit na nočník
Dítě a nočník - dvojice, která si k sobě hledá cestu dlouho. (foto: 123rf.com)

19. 03. 2021

Je vaše dítě připraveno?

Jak naučit dítě chodit na nočník? Nejdříve se zeptejte sami sebe:

 • Umí vaše dítě chodit a sedět na toaletě?
 • Dokáže si vaše dítě stáhnout kalhoty a znovu je vytáhnout?
 • Může vaše dítě zůstat v suchu až dvě hodiny?
 • Dokáže vaše dítě pochopit a dodržovat základní pokyny?
 • Může vaše dítě komunikovat, když potřebuje jít?

Pokud jste odpověděli většinou ano, vaše dítě může být připravené. Pokud jste odpověděli většinou ne, možná budete chtít počkat – zvláště pokud se vaše dítě chystá čelit zásadním změnám, jako je přestěhování nebo příchod nového sourozence.

Důležitá je také vaše připravenost. Nechte proces vést svou motivaci vašeho dítěte místo vaší dychtivosti. Snažte se nesrovnávat úspěch nebo potíže s tréninkem nočník s inteligencí nebo tvrdohlavostí vašeho dítěte. Mějte také na paměti, že nehody jsou nevyhnutelné a trest nemá v tomto procesu žádnou roli.

Připravit – pozor – teď!

Vyberte si slova

Rozhodněte se, která slova použijete pro tělesné tekutiny vašeho dítěte. Vyvarujte se negativních slov, například „špinavé“ nebo „páchnoucí“.

Připravte nočník

Umístěte nočník v koupelně nebo zpočátku tam, kde vaše dítě tráví většinu času. Ujistěte se, že nohy vašeho dítěte spočívají na podlaze nebo na stoličce. Mluvte o toaletě jednoduše a pozitivně. Vylejte obsah nočníku do toalety a nechte své dítě spláchnout.

Naplánujte přestávky na nočník

Nechte své dítě sedět na nočníku nebo na toaletě bez plenky několik minut ve dvouhodinových intervalech, stejně jako první věc ráno a odpoledne hned po spánku. U chlapců je často nejlepší zvládnout močení vsedě a po naučení přejít do polohy vestoje. Zůstaňte se svým dítětem a společně si přečtěte knihu nebo si hrajte s hračkou, zatímco sedí. Nechte své dítě vstát, pokud chce. I se to vašemu dítěti nepovede, dejte mu pochvalu za pokus – a připomeňte mu, že to může zkusit později. Když jste s dítětem mimo domov, vezměte si nočník s sebou.

K TÉMATUPsaní textů jako přivýdělek při mateřské. Možností je ale vícero

Hlavně rychle!

Když si všimnete známek toho, že vaše dítě možná bude muset použít toaletu – například kroutit se, dřepět nebo držet oblast genitálií – musíte rychle reagovat. Pomozte vašemu dítěti seznámit se s těmito signály, zastavit to, co dělá, a vydat se na toaletu.

 • Chvalte své dítě, že vám řeklo, kdy musí jít.
 • Udržujte své dítě ve volném a snadno odnímatelném oblečení.
 • Vysvětlete hygienu.
 • Ujistěte se, že si vaše dítě poté umývá ruce.
 • Zbavte se plenek.

Po několika týdnech úspěšných pokusů na nočník může být vaše dítě připraveno vyměnit plenky za tréninkové kalhoty nebo spodní prádlo.

Jak naučit dítě chodit na nočník? Osvojte si noční tréninky

Většina dětí může zůstat v noci v suchu ve věku od 5 do 7 let. Mezitím používejte jednorázové tréninkové kalhoty a potahy matrací, když vaše dítě spí.

Jak zvládat nehody:

 1. Zůstaňte v klidu. Neopovrhujte, neukázňujte a nepeskujte své dítě. Můžete říci: „Tentokrát jsi to nestihl, ale příště se na nočník dostaneš určitě dřív.“
 2. Buďte připraveni. Mějte po ruce spodního prádla a oblečení na výměnu, zejména ve školce.

Kdy hledat pomoc

Pokud se zdá, že je vaše dítě připravené na nočník, ale má potíže, poraďte se s lékařem vašeho dítěte. Může vám poradit a zkontrolovat, zda se nevyskytuje zásadní problém.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady

Vychovávám dítě sama bez táty aneb matky samoživitelky a jejich trable. Co je trápí ze všeho nejvíc? A jak si s tím poradit?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každou noc se nám během spánku může zdát třeba i 5 snů, jejichž délka je nejčastěji 15 až 40 minut. Odborníci na sny vysvětlují, že naše sny odrážejí základní vzorce lidského chování. Odráží to, kdo jsme, co potřebujeme a v co věříme. Jaké jsou nejčastější sny a jaký je psychologický pohled na to, co znamenají?
Chtěla jsem vždycky dělat všechno správně, ale nedařilo se mi. Někdy jsem měla pocit, že jsem jeden velký omyl, že můj život je jeden velký omyl, a dnes si to myslí i moje rodina. Nevím, jestli jsem skutečně tak špatná, špatná máma, špatná manželka i dcera, ale rodina se mnou už nějaký čas vůbec nekomunikuje, a to mě trápí. Nejhorší ve svém životě snad už mám za sebou, ale i tak propadám beznaději.
Každá žena se chce líbit. Některé z nás sází na přírodní krásu, jiné se snaží zdokonalit pomocí různých řasenek, očních stínů, make-upu apod. Když se ale vydáme do obchodu, často tam bezradně stojíme před regálem a nevíme, co si vlastně vybrat. S tím je teď ale konec. Přečtěte si následující řádky a příště půjdete najisto.
Není žádným tajemstvím, že snídaně je naprostý základ. Poctivá snídaně je zároveň nejdůležitějším jídlem dne, což je o důvod víc, proč bychom si na ní měli dát opravdu záležet. Chutné jídlo vám po ránu zajistí potěšení (a není nic lepšího, než začínat den s radostí). Pokud navíc snídani převlečete do zdravého kabátu, prospějete tím své postavě i celkovému zdraví. Jaké dobroty si tedy po ránu nachystat?
Kokosový olej může být vynikajícím pomocníkem - nejen pro vaše vlasy, ale ocení ho i pokožka nebo chuťové buňky. Používáte ho opravdu všude tam, kde vám může být ku prospěchu? Vyzkoušejte naše tipy, a třeba se vám kokosový olej natrvalo osvědčí. U něj se totiž dá říct, že vydá určitě ještě za deset dalších výrobků.

Nepřehlédněte

Amber Rachdi bydlí v americkém městě Troutdale a většina jejího mladí se točila kolem enormní obezity, vážila totiž neskutečných 300 kilogramů. Tato mladá žena po jistý čas vůbec neřešila, množství a skladbu svého jídelníčku, proto se prakticky vyjedla až do extrémních rozměrů. Zdravotní stav jí ale donutil zhubnout. Jak se jí to podařilo? Pojďte se podívat.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek