Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Jak naučit dítě chodit na nočník? Není to taková věda!

Stejně jako učení se sedět, plazit se a chodit, je i cvičení na nočník dovedností, které se vaše dítě musí naučit. Zatímco většina dětí je připravena zahájit trénink na toaletě mezi 18 měsíci a 3 lety, existuje několik dalších dovedností, které musí dítě zvládnout, než může trénink začít. Nočník se nejlépe provádí, když je fyzický a emoční vývoj vašeho dítěte ve správném bodě.
jak naučit dítě chodit na nočník
Dítě a nočník - dvojice, která si k sobě hledá cestu dlouho. (foto: 123rf.com)

19. 03. 2021

Je vaše dítě připraveno?

Jak naučit dítě chodit na nočník? Nejdříve se zeptejte sami sebe:

 • Umí vaše dítě chodit a sedět na toaletě?
 • Dokáže si vaše dítě stáhnout kalhoty a znovu je vytáhnout?
 • Může vaše dítě zůstat v suchu až dvě hodiny?
 • Dokáže vaše dítě pochopit a dodržovat základní pokyny?
 • Může vaše dítě komunikovat, když potřebuje jít?

Pokud jste odpověděli většinou ano, vaše dítě může být připravené. Pokud jste odpověděli většinou ne, možná budete chtít počkat – zvláště pokud se vaše dítě chystá čelit zásadním změnám, jako je přestěhování nebo příchod nového sourozence.

Důležitá je také vaše připravenost. Nechte proces vést svou motivaci vašeho dítěte místo vaší dychtivosti. Snažte se nesrovnávat úspěch nebo potíže s tréninkem nočník s inteligencí nebo tvrdohlavostí vašeho dítěte. Mějte také na paměti, že nehody jsou nevyhnutelné a trest nemá v tomto procesu žádnou roli.

Připravit – pozor – teď!

Vyberte si slova

Rozhodněte se, která slova použijete pro tělesné tekutiny vašeho dítěte. Vyvarujte se negativních slov, například „špinavé“ nebo „páchnoucí“.

Připravte nočník

Umístěte nočník v koupelně nebo zpočátku tam, kde vaše dítě tráví většinu času. Ujistěte se, že nohy vašeho dítěte spočívají na podlaze nebo na stoličce. Mluvte o toaletě jednoduše a pozitivně. Vylejte obsah nočníku do toalety a nechte své dítě spláchnout.

Naplánujte přestávky na nočník

Nechte své dítě sedět na nočníku nebo na toaletě bez plenky několik minut ve dvouhodinových intervalech, stejně jako první věc ráno a odpoledne hned po spánku. U chlapců je často nejlepší zvládnout močení vsedě a po naučení přejít do polohy vestoje. Zůstaňte se svým dítětem a společně si přečtěte knihu nebo si hrajte s hračkou, zatímco sedí. Nechte své dítě vstát, pokud chce. I se to vašemu dítěti nepovede, dejte mu pochvalu za pokus – a připomeňte mu, že to může zkusit později. Když jste s dítětem mimo domov, vezměte si nočník s sebou.

K TÉMATU  Jak vyvážit kariéru a rodinný život: Strategie pro moderní rodiče

Hlavně rychle!

Když si všimnete známek toho, že vaše dítě možná bude muset použít toaletu – například kroutit se, dřepět nebo držet oblast genitálií – musíte rychle reagovat. Pomozte vašemu dítěti seznámit se s těmito signály, zastavit to, co dělá, a vydat se na toaletu.

 • Chvalte své dítě, že vám řeklo, kdy musí jít.
 • Udržujte své dítě ve volném a snadno odnímatelném oblečení.
 • Vysvětlete hygienu.
 • Ujistěte se, že si vaše dítě poté umývá ruce.
 • Zbavte se plenek.

Po několika týdnech úspěšných pokusů na nočník může být vaše dítě připraveno vyměnit plenky za tréninkové kalhoty nebo spodní prádlo.

Jak naučit dítě chodit na nočník? Osvojte si noční tréninky

Většina dětí může zůstat v noci v suchu ve věku od 5 do 7 let. Mezitím používejte jednorázové tréninkové kalhoty a potahy matrací, když vaše dítě spí.

Jak zvládat nehody:

 1. Zůstaňte v klidu. Neopovrhujte, neukázňujte a nepeskujte své dítě. Můžete říci: „Tentokrát jsi to nestihl, ale příště se na nočník dostaneš určitě dřív.“
 2. Buďte připraveni. Mějte po ruce spodního prádla a oblečení na výměnu, zejména ve školce.

Kdy hledat pomoc

Pokud se zdá, že je vaše dítě připravené na nočník, ale má potíže, poraďte se s lékařem vašeho dítěte. Může vám poradit a zkontrolovat, zda se nevyskytuje zásadní problém.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak vychovat přiměřeně sebevědomé dítě? Zkuste dodržovat základní rady

Vychovávám dítě sama bez táty aneb matky samoživitelky a jejich trable. Co je trápí ze všeho nejvíc? A jak si s tím poradit?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Migréna - každá žena ví, jak může onemocnění vyřadit ze života. Většinou člověka popadne ve chvíli, kdy na pár dní nastoupila do vlaku života také menstruace. Zatímco někoho provází celým tímto obdobím, u jiného nepobude déle než den. Aby vás nemocnění příště minulo, prozradíme vám, jak jí předcházet.
Prostředek proti lupům, lék na houbové plísně na nohách, prací zlepšovák hodně znečistěného oblečení nebo šikovná dezinfekce rukou? Tohle všechno je ústní voda, která svede zázraky i tam, kde by to asi nikdo nečekal!
Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?
Dnešním symbolem je jednoznačně srdce. Je sv. Valentýna, a tak jsme pro vás připravili zajímavou galerii. Jak to může vypadat u vás doma? Už máte nějaký ten dárek pro svého milého ve tvaru srdce? Co třeba svíčku, dezertní talířek nebo speciálně prostřený stůl. Užívejte si srdíček, co hrdlo ráčí! Dneska se může!
High Desert Modern house se nachází v malém městě Bend v americkém Oregonu, v dosahu horských sjezdovek. Překrásná rezidence vás svým řešením uchvátí. Hlavní myšlenkou domu jsou posuvné panely, které mohou úplně oddělit a doslova skrýt jednotlivé prostory navzájem.
Nutně potřebujete změnu? Chcete vyzkoušet úplně něco nového a láká vás přestěhovat se do zahraničí? Mnozí z nás se toho bojí, pochopitelně. Je to velký životní krok. Ale ne tak nereálný, jak si myslíte.
S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
Máte zahradu? Pak by byla velká škoda, kdybyste na ní nepěstovali vlastní zeleninu a ovoce. Nejenže je úroda, kterou si sami vypipláte chutnější než ta z obchodu, nemusíte se obávat žádných chemických látek a postřiků, ale navíc i hodně ušetříte.
Výběrem svatebních šatů stráví mnoho nevěst i několik týdnů. Patříte k těm, které se nemohou rozhodnout? Nechte se inspirovat módními trendy roku 2022 a možná najdete, co hledáte.
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.
Věděli jste, že podle posledních statistik má průměrný člověk ve svém mobilním telefonu stažených zhruba třicet mobilních aplikací? Sice je nemusí nutně využívat, ale staženy jsou. Zatímco pánové nezapomínají kromě sociálních sítí na sportovní aplikace nebo aplikace sportovního sázení, co ve svém mobilu ukrývají ženy?

Výběr článků

Možná tušíte, že květiny by se měly darovat vždy v lichém počtu a že bílá barva symbolizuje nevinnost. Nejspíš tušíte i to, že se bílá lilie hodí spíš na pohřeb než jako květina k narozeninám. Spoustu dalšího toho ale ještě nevíte.
Body, které souvisí s orgány v našem těle, najdeme na našich nohou, rukou, i po celém těle. Pomocí jejich stimulace si jednoduše pomůžete od zdravotních potíží. Pojďte je najít společně s námi!
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.

Nepřehlédněte

Když vám píská v uších, pravděpodobně první, co uděláte, je, že začnete takzvaně googlit. Jenže to není nejlepší nápad. Dozvíte se totiž to, co vědět rozhodně nechcete. Máte tinnitus. A to buď na nějaký čas, nebo na celý život. Jenže ne vždy je to pravda.
Součástí našeho vzhledu je samozřejmě i chrup. Když se na někoho usmějeme, někoho tím ohromíme, jiného zastrašíme. Abychom se těšili jen z té první reakce, měli bychom se o své zuby řádně starat, ať předejdeme nejen žloutnutí, ale také vypadaným zubům nebo kazům, které jen ničí náš zářivý úsměv.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek