Domů » Krása a móda » Celulitida trápí mnoho žen. Jak vzniká a dá se ,,pomerančové” kůže vůbec zbavit?
celulitida
Celulitida připomíná pomerančovou kůru. Jak se ji co nejúspěšněji zbavit?
Krása a móda

Celulitida trápí mnoho žen. Jak vzniká a dá se ,,pomerančové” kůže vůbec zbavit?

Celulitida, známá také jako pomerančová kůže, je něco, co žádná žena nechce. Bohužel celulitidou trpí jen ženy a to téměř všechny.

Jak celulitida vzniká a dá se jí vůbec zbavit? Otázky, na které vám přinášíme odpověď.

Celulitida, gynoidní lipodystrofie

I když nejde o onemocnění, které by ohrožovalo na životě, mnoha ženám dokáže celulitida život pořádně znepříjemnit. Pokožka ztrácí pružnost, může být nehezky hrbolkatá díky změnám ve struktuře tukových buněk a pojivové tkáně, nacházející se pod povrchem pokožky. Zkrátka při celulitidě pokožka vypadá přesně jako slupka pomeranče.

Celulitida má své stupně

Je zajímavé, že celulitida trápí jen ženy. Typickými místy s celulitidou bývají stehna, břicho a zadek. Projevy celulitidy jsou různé a podle závažnosti jsou také odstupňovány.

Stupeň 0 znamená, že pokožka je absolutně bez jakýchkoliv známek celulitidy, je hebká a na první pohled vypadá zdravě.

Stupeň 1 má sice náznaky pomerančové kůže, ale naštěstí jen při sezení. Stoupne-li si dotyčná žena, celulitida zmizí a pokožka vypadá zdravá a je hladká.

Stupeň 2 již o existenci celulitidy vypovídá jak při sezení, tak při stání. Na kůži jsou patrné drobné hrbolky, které ale nemizí.

Stupeň 3 označuje pokožku, která vypadá jako pomeranč. Jak při sezení, tak při stání jsou na pokožce jasně zřetelné menší či větší hrbolky, někdy dokonce i krátery. Kůže nevypadá zdravě.

Faktory ovlivňující celulitidu

To, že se celulitida vyskytuje jen u žen, podle odborníků dokazuje, že určitou roli v jejím vzniku a rozvoji hrají hormony. Kromě hormonů hraje roli také pohlaví, životní styl, věk, genetické predispozice, tvar těla a zánět.

Hormony

Hormony, které ovlivňují štěpení a ukládání tuků mohou hrát v rozvoji celulitidy velkou roli. Z důvodu, že celulitida se vyskytuje jen u žen na jejím vzniku se podílí také ženské pohlavní hormony estrogeny. Celulitida navíc vzniká až po pubertě a v některých obdobích se zhoršuje (zejména v těhotenství a v menopauze).

Pohlaví

To, že je celulitida závislá na pohlaví ale není způsobeno jen hormony. Jedním z důvodů je také odlišné uspořádání pojivové tkáně a tukových buněk. U žen je množství tukových buněk větší a jsou uspořádány svisle, zatímco muži mají tukových buněk méně a jejich uspořádání je horizontální. Tyto změny ve struktuře a uspořádání jsou důvodem, proč muži celulitidou zkrátka netrpí.

Životní styl

Nezdravý životní styl, nedostatek aktivního pohybu, sedavý životní styl, obezita a nadváha, konzumace alkoholu, kouření, to vše jsou faktory ovlivňující celulitidu.

Zánět

Podle některých odborníků je celulitida ovlivněna také chronickým zánětem pojivové tkáně.

Dieta celulitidu neodstraní

Mnohé ženy začínají s redukcí hmotnosti právě kvůli tomu, aby se nevzhledné celulitidy zbavily. I když je pravda, že hubnutí je doporučováno jako vhodný způsob odstranění celulitidy, ne vždy dojde k jejímu odstranění. U některých žen může hubnutí projevy celulitidy zmírnit, ale podle výzkumů u některých žen dojde k jejich zhoršení. Kruté diety receptem na zbavení se celulitidy tak opravdu nejsou.

Léčba celulitidy

Diagnostikovat celulitidu lékařem není třeba, protože každá žena ji bezpečně pozná. Jde-li o celulitidupočátečním stádiu je možné se jí poměrně úspěšně zbavit. Zásadním doporučením je změna životního stylu spočívající v dostatku aktivního pohybu, konzumací pestrého a vyváženého jídelníčku s dostatkem ovoce, zeleniny a vlákniny.

Zdravý jídelníček a pohyb brzy povedou ke zdravé redukci a udržení zdravé, a především optimální hmotnosti. Dbát je třeba i na pitný režim. Ideálním nápojem je obyčejná voda. Sladkými limonádami a džusy tělu naopak uškodíte. Důležité je také omezit konzumaci alkoholu a vyhnout se kouření. Myslet je ale nutné i na odpočinek a kvalitní spánek.

Přečtěte si samostatný článek o tom, jak se dá s celulitidou bojovat pomocí správného jídelníčku.

Lymatické masáže a lymfodrenáže

Tyto procedury pomohou rozproudit lymfatický systém a zabrání usazování toxických látek v organismu. Celulitidy se ale nelze zbavit za týden. Jde o poměrně zdlouhavý proces, a proto je třeba trpělivost. Tyto techniky mohou pomoci zbavit se přebytečných tekutin v těle a zmírnit projevy celulitidy.

Kosmetické přípravky zmírňující projevy celulitidy

Aplikace speciálních gelů, roztoků a krémů může projevy celulitidy zmírnit. Je ale nutná pravidelná aplikace a volba kosmetických prostředků s účinnými látkami jako je např. kofein, retinol a další rostlinné látky. Tyto produkty mohou pomáhat odbourávat tuk, zlepšovat průtok krve podkožím, pozitivně ovlivňovat elasticitu pokožky a snižovat zadržování tekutin v těl.

Léčba laserem

Invazivní laserové ošetření celulitidy funguje na principu rozpouštění tukových buněk a pojivové tkáně v postižených místech. Zároveň tento typ ošetření může omlazovat pokožku a stimulovat produkci kolagenu. Vhodná je ale konzultace s odborníkem.

Babské rady a celulitida

I naše babičky měly na celulitidu své tipy. Jaké jsou léty prověřené tipy?

Kávový peeling

Kofein pomáhá odstranit otok kolem tukových buněk a pravidelným používáním projevy celulitidy pomůže zmírnit. Směs připravíte smícháním mleté kávy, cukru a olivového oleje. Ideální je peeling aplikovat během sprchování klasickými krouživými pohyby, 2-3 x týdně. Olej bude zároveň pokožku hydratovat.

Ořešák královský

Léčba s využitím ořešáku je založena na využití výtažků z jeho pupenů, jejichž účinné látky pomáhají odstraňovat a vyplavovat z těla toxické látky, což podpoří činnost lymfatického oběhu.

Pýr plazivý

Oblíbená bylinka, jejíž odvar lze přikládat na postižená místy pokožky. Pokožka bude hydratovaná a pružná.

Zdroj: http://cs.medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tea tree oil. Účinná zbraň nejen proti celulitidě! Jak s jeho pomocí můžete zkrásnět?

Jídelníček, který vám pomůže vyhrát boj s celulitidou. Které potraviny jsou v tomto boji nejzásadnější?

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Pin It on Pinterest