Pátek , 24. 05. 2024

Jana

Celulitida trápí mnoho žen. Jak vzniká a dá se ,,pomerančové” kůže vůbec zbavit?

Celulitida, známá také jako pomerančová kůže, je něco, co žádná žena nechce. Bohužel celulitidou trpí jen ženy a to téměř všechny.
celulitida
Celulitida připomíná pomerančovou kůru. Jak se ji co nejúspěšněji zbavit?

11. 05. 2020

11. 05. 2020

Jak celulitida vzniká a dá se jí vůbec zbavit? Otázky, na které vám přinášíme odpověď.

Celulitida, gynoidní lipodystrofie

I když nejde o onemocnění, které by ohrožovalo na životě, mnoha ženám dokáže celulitida život pořádně znepříjemnit. Pokožka ztrácí pružnost, může být nehezky hrbolkatá díky změnám ve struktuře tukových buněk a pojivové tkáně, nacházející se pod povrchem pokožky. Zkrátka při celulitidě pokožka vypadá přesně jako slupka pomeranče.

Celulitida má své stupně

Je zajímavé, že celulitida trápí jen ženy. Typickými místy s celulitidou bývají stehna, břicho a zadek. Projevy celulitidy jsou různé a podle závažnosti jsou také odstupňovány.

Stupeň 0 znamená, že pokožka je absolutně bez jakýchkoliv známek celulitidy, je hebká a na první pohled vypadá zdravě.

Stupeň 1 má sice náznaky pomerančové kůže, ale naštěstí jen při sezení. Stoupne-li si dotyčná žena, celulitida zmizí a pokožka vypadá zdravá a je hladká.

Stupeň 2 již o existenci celulitidy vypovídá jak při sezení, tak při stání. Na kůži jsou patrné drobné hrbolky, které ale nemizí.

Stupeň 3 označuje pokožku, která vypadá jako pomeranč. Jak při sezení, tak při stání jsou na pokožce jasně zřetelné menší či větší hrbolky, někdy dokonce i krátery. Kůže nevypadá zdravě.

Faktory ovlivňující celulitidu

To, že se celulitida vyskytuje jen u žen, podle odborníků dokazuje, že určitou roli v jejím vzniku a rozvoji hrají hormony. Kromě hormonů hraje roli také pohlaví, životní styl, věk, genetické predispozice, tvar těla a zánět.

Hormony

Hormony, které ovlivňují štěpení a ukládání tuků mohou hrát v rozvoji celulitidy velkou roli. Z důvodu, že celulitida se vyskytuje jen u žen na jejím vzniku se podílí také ženské pohlavní hormony estrogeny. Celulitida navíc vzniká až po pubertě a v některých obdobích se zhoršuje (zejména v těhotenství a v menopauze).

K TÉMATU  Vitaminy pro krásné a zdravé vlasy. Které to jsou a v jakých potravinách je hledat?

Pohlaví

To, že je celulitida závislá na pohlaví ale není způsobeno jen hormony. Jedním z důvodů je také odlišné uspořádání pojivové tkáně a tukových buněk. U žen je množství tukových buněk větší a jsou uspořádány svisle, zatímco muži mají tukových buněk méně a jejich uspořádání je horizontální. Tyto změny ve struktuře a uspořádání jsou důvodem, proč muži celulitidou zkrátka netrpí.

Životní styl

Nezdravý životní styl, nedostatek aktivního pohybu, sedavý životní styl, obezita a nadváha, konzumace alkoholu, kouření, to vše jsou faktory ovlivňující celulitidu.

Zánět

Podle některých odborníků je celulitida ovlivněna také chronickým zánětem pojivové tkáně.

Dieta celulitidu neodstraní

Mnohé ženy začínají s redukcí hmotnosti právě kvůli tomu, aby se nevzhledné celulitidy zbavily. I když je pravda, že hubnutí je doporučováno jako vhodný způsob odstranění celulitidy, ne vždy dojde k jejímu odstranění. U některých žen může hubnutí projevy celulitidy zmírnit, ale podle výzkumů u některých žen dojde k jejich zhoršení. Kruté diety receptem na zbavení se celulitidy tak opravdu nejsou.

Léčba celulitidy

Diagnostikovat celulitidu lékařem není třeba, protože každá žena ji bezpečně pozná. Jde-li o celulitidupočátečním stádiu je možné se jí poměrně úspěšně zbavit. Zásadním doporučením je změna životního stylu spočívající v dostatku aktivního pohybu, konzumací pestrého a vyváženého jídelníčku s dostatkem ovoce, zeleniny a vlákniny.

Zdravý jídelníček a pohyb brzy povedou ke zdravé redukci a udržení zdravé, a především optimální hmotnosti. Dbát je třeba i na pitný režim. Ideálním nápojem je obyčejná voda. Sladkými limonádami a džusy tělu naopak uškodíte. Důležité je také omezit konzumaci alkoholu a vyhnout se kouření. Myslet je ale nutné i na odpočinek a kvalitní spánek.

https://damskaliga.cz/jidelnicek-ktery-vam-pomuze-vyhrat-boj-s-celulitidou-ktere-potraviny-jsou-v-tomto-boji-nejzasadnejsi/
Přečtěte si samostatný článek o tom, jak se dá s celulitidou bojovat pomocí správného jídelníčku.

Lymatické masáže a lymfodrenáže

Tyto procedury pomohou rozproudit lymfatický systém a zabrání usazování toxických látek v organismu. Celulitidy se ale nelze zbavit za týden. Jde o poměrně zdlouhavý proces, a proto je třeba trpělivost. Tyto techniky mohou pomoci zbavit se přebytečných tekutin v těle a zmírnit projevy celulitidy.

K TÉMATU  Od doby, co si na vlasy dává tento domácí zábal, je krásnější než kdy dříve

Kosmetické přípravky zmírňující projevy celulitidy

Aplikace speciálních gelů, roztoků a krémů může projevy celulitidy zmírnit. Je ale nutná pravidelná aplikace a volba kosmetických prostředků s účinnými látkami jako je např. kofein, retinol a další rostlinné látky. Tyto produkty mohou pomáhat odbourávat tuk, zlepšovat průtok krve podkožím, pozitivně ovlivňovat elasticitu pokožky a snižovat zadržování tekutin v těl.

Léčba laserem

Invazivní laserové ošetření celulitidy funguje na principu rozpouštění tukových buněk a pojivové tkáně v postižených místech. Zároveň tento typ ošetření může omlazovat pokožku a stimulovat produkci kolagenu. Vhodná je ale konzultace s odborníkem.

Babské rady a celulitida

I naše babičky měly na celulitidu své tipy. Jaké jsou léty prověřené tipy?

Kávový peeling

Kofein pomáhá odstranit otok kolem tukových buněk a pravidelným používáním projevy celulitidy pomůže zmírnit. Směs připravíte smícháním mleté kávy, cukru a olivového oleje. Ideální je peeling aplikovat během sprchování klasickými krouživými pohyby, 2-3 x týdně. Olej bude zároveň pokožku hydratovat.

Ořešák královský

Léčba s využitím ořešáku je založena na využití výtažků z jeho pupenů, jejichž účinné látky pomáhají odstraňovat a vyplavovat z těla toxické látky, což podpoří činnost lymfatického oběhu.

Pýr plazivý

Oblíbená bylinka, jejíž odvar lze přikládat na postižená místy pokožky. Pokožka bude hydratovaná a pružná.

Zdroj: https://cs.medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tea tree oil. Účinná zbraň nejen proti celulitidě! Jak s jeho pomocí můžete zkrásnět?

Jídelníček, který vám pomůže vyhrát boj s celulitidou. Které potraviny jsou v tomto boji nejzásadnější?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Znamení zvěrokruhu o nás prozradí mnohé. Napoví, které plemeno psa je pro nás tím pravým společníkem, prozradí i to, jaké jsou naše silné a slabé stránky. Dokonce upozorní na to, jakým jsme milencem. A kromě jiného i naznačí, jestli patříme mezi chytrá či méně inteligentní stvoření.
Jakou nohou jste vkročili do nového roku? I když se zdá být letošní rok stejný jako loňský, několik změn už začalo platit. Mluvíme předně o finančních změnách, kterých letos bylo víc než dost. Otázku je, jestli k řadě z nich muselo vlivem koronavirové krize a velkého schodku ve státním rozpočtu dojít. V každém případě k nim došlo a my vám přinášíme velký přehled.
Svou domácnost můžete zpestřit různými věcmi. Zatímco někdo sází na bytový textil, jiný si raději pořizuje pokojové rostliny, které dokážou vdechnout interiéru život. Pakliže patříte také mezi pěstitele, kteří touží po jedinečném prvku ve svém domově, naučte se pěstovat amarylis. Působivou pokojovou rostlinu, která je stokrát hezčí než barevný povlak na polštář.  
Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?
Při plánování dovolené je jedním z klíčových rozhodnutí výběr mezi all inclusive balíčkem a pobytem na vlastní stravování (self-catering). Každá možnost nabízí odlišný zážitek z dovolené, odpovídající různým preferencím a stylům cestování. Ať už si vyberete hotel, airbnb nebo jiný typ ubytování, budete moci najít řešení, které vám bude nejlépe vyhovovat.
Miloš Zeman brzy sesedne z pozice hlavy státu. 8. března 2023 tomu bude 10 let od složení prvního prezidentského slibu Milošem Zemanem. Byl zvolen, jako první, přímou volbou a svůj mandát po pěti letech obhájil. Třetí kandidaturu Ústava nepovoluje, a tak teď Česko hledá nového prezidenta. Nebo historicky první prezidentku? Po čem volá naše společnost?
Dne 4. ledna roku 2019 byl na sociální platformě Instragram vytvořen účet. Na tomto účtu byla toho samého dne vystavena fotografie obyčejného slepičího vejce společně s popiskem: „Pojďme z tohoto obrázku udělat nový světový rekord a dát jí největší počet lajků, jaký tu kdy byl. Překonejme aktuální rekord, který drží Kylie Jenner s 18 miliony lajky“. A tím to všechno začalo.
V dnešním světě spojeném s technologiemi se stává digitální detox klíčovým prvkem pro udržení zdravých mezilidských vztahů. Náš článek o digitálním detoxu vám přináší inspiraci a návody, jak osvěžit svůj život od digitálních vlivů. Od obnovení osobního spojení po nalezení rovnováhy mezi online a offline světem, objevte cestu k zdravějším vztahům skrze digitální odpočinek.
Navodí příjemnou atmosféru, zahalí domov do úžasné vůně a podpoří relaxaci. Nejen taková kouzla svede aromaterapie, která se stala nedílnou součástí všech milovníků nádherných vůní. Láká aromaterapie i vás? Mrkněte se na pár podrobností, které vás zasvětí do tajů všech jejích podmanivých benefitů.
Léto je v plném proudu a častuje nás nevyzpytatelným počasím. Vyzrajte na něj s limonádami plnými ovoce. Horké dny si žádají osvěžení a během těch deštivých zase potřebujete vitaminy, abyste předešli nachlazením. Přinášíme proto tipy na limonády z exotického ovoce, které zahrnují jak osvědčené klasiky, tak netradiční kombinace. Nejenomže vám budou chutnat, ale zároveň vás – alespoň pomyslně – přenesou tropického ráje.
Internetový nákup prožívá změny. Již brzy si v e-shopu budete moci vyzkoušet třeba vybranou barvu rtěnky přímo na vás. Stejně tak třeba i sukni nebo oblíbený top. Změní virtuální zrcadla způsob nakupování v e-shopech?
Janina rodina byla soudržná. Scházeli se u babičky a rádi spolu trávili víkendový čas. Vše se změnilo, když si její bratr našel Ninu. Zprvu to vypadalo, že bude švagrová docela milá, nakonec ale dokázala proti Janě poštvat celou rodinu, včetně tolik milovaného bratra. A to všechno proto, že jí záviděla.

Výběr článků

Ekologické metody v domácnosti jsou dobrá nejen pro naši planetu, ale také pro vaši peněženku. Ušetříte díky tomu hodně peněz, které byste jinak zaplatili dodavateli vody. Tím, že naplno využijete dešťovou vodu, se vám hodně sníží účty za energie.
Teď nad tím možná ještě tolik nepřemýšlíme, protože v zimě nosíme dlouhé rukávy, které mnohé schovají. Ale s blížícím se jarem, které bude následovat léto, je potřeba tento problém začít řešit. Také vás trápí tmavé lokty?
Letní péče o vlasy je nevyhnutelná, pokud toužíte po zdravé kštici. Letní počasí může vlasy poškodit víc, než zima a mráz. Ostré slunce, slaná nebo chlorovaná voda jsou nebezpečím pro vlasy i pokožku hlavy. Vlasy se vyšisují a hodně vysuší. Roztřepí se konečky, ztratí lesk a mohly by působit matně a neupraveně. Péče o vlasy je ve vedrech náročnější a abyste měly svou hřívu pěknou i v létě, dodržte několik zásad.

Nepřehlédněte

Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek