Úterý , 04. 10. 2022

František

Celulitida trápí mnoho žen. Jak vzniká a dá se ,,pomerančové“ kůže vůbec zbavit?

Celulitida, známá také jako pomerančová kůže, je něco, co žádná žena nechce. Bohužel celulitidou trpí jen ženy a to téměř všechny.
celulitida
Celulitida připomíná pomerančovou kůru. Jak se ji co nejúspěšněji zbavit?

11. 05. 2020

11. 05. 2020

Jak celulitida vzniká a dá se jí vůbec zbavit? Otázky, na které vám přinášíme odpověď.

Celulitida, gynoidní lipodystrofie

I když nejde o onemocnění, které by ohrožovalo na životě, mnoha ženám dokáže celulitida život pořádně znepříjemnit. Pokožka ztrácí pružnost, může být nehezky hrbolkatá díky změnám ve struktuře tukových buněk a pojivové tkáně, nacházející se pod povrchem pokožky. Zkrátka při celulitidě pokožka vypadá přesně jako slupka pomeranče.

Celulitida má své stupně

Je zajímavé, že celulitida trápí jen ženy. Typickými místy s celulitidou bývají stehna, břicho a zadek. Projevy celulitidy jsou různé a podle závažnosti jsou také odstupňovány.

Stupeň 0 znamená, že pokožka je absolutně bez jakýchkoliv známek celulitidy, je hebká a na první pohled vypadá zdravě.

Stupeň 1 má sice náznaky pomerančové kůže, ale naštěstí jen při sezení. Stoupne-li si dotyčná žena, celulitida zmizí a pokožka vypadá zdravá a je hladká.

Stupeň 2 již o existenci celulitidy vypovídá jak při sezení, tak při stání. Na kůži jsou patrné drobné hrbolky, které ale nemizí.

Stupeň 3 označuje pokožku, která vypadá jako pomeranč. Jak při sezení, tak při stání jsou na pokožce jasně zřetelné menší či větší hrbolky, někdy dokonce i krátery. Kůže nevypadá zdravě.

Faktory ovlivňující celulitidu

To, že se celulitida vyskytuje jen u žen, podle odborníků dokazuje, že určitou roli v jejím vzniku a rozvoji hrají hormony. Kromě hormonů hraje roli také pohlaví, životní styl, věk, genetické predispozice, tvar těla a zánět.

Hormony

Hormony, které ovlivňují štěpení a ukládání tuků mohou hrát v rozvoji celulitidy velkou roli. Z důvodu, že celulitida se vyskytuje jen u žen na jejím vzniku se podílí také ženské pohlavní hormony estrogeny. Celulitida navíc vzniká až po pubertě a v některých obdobích se zhoršuje (zejména v těhotenství a v menopauze).

K TÉMATU  Které vitamíny mají vliv na rychlý růst vlasů? Vypěstujte si krásné a dlouhé kadeře

Pohlaví

To, že je celulitida závislá na pohlaví ale není způsobeno jen hormony. Jedním z důvodů je také odlišné uspořádání pojivové tkáně a tukových buněk. U žen je množství tukových buněk větší a jsou uspořádány svisle, zatímco muži mají tukových buněk méně a jejich uspořádání je horizontální. Tyto změny ve struktuře a uspořádání jsou důvodem, proč muži celulitidou zkrátka netrpí.

Životní styl

Nezdravý životní styl, nedostatek aktivního pohybu, sedavý životní styl, obezita a nadváha, konzumace alkoholu, kouření, to vše jsou faktory ovlivňující celulitidu.

Zánět

Podle některých odborníků je celulitida ovlivněna také chronickým zánětem pojivové tkáně.

Dieta celulitidu neodstraní

Mnohé ženy začínají s redukcí hmotnosti právě kvůli tomu, aby se nevzhledné celulitidy zbavily. I když je pravda, že hubnutí je doporučováno jako vhodný způsob odstranění celulitidy, ne vždy dojde k jejímu odstranění. U některých žen může hubnutí projevy celulitidy zmírnit, ale podle výzkumů u některých žen dojde k jejich zhoršení. Kruté diety receptem na zbavení se celulitidy tak opravdu nejsou.

Léčba celulitidy

Diagnostikovat celulitidu lékařem není třeba, protože každá žena ji bezpečně pozná. Jde-li o celulitidupočátečním stádiu je možné se jí poměrně úspěšně zbavit. Zásadním doporučením je změna životního stylu spočívající v dostatku aktivního pohybu, konzumací pestrého a vyváženého jídelníčku s dostatkem ovoce, zeleniny a vlákniny.

Zdravý jídelníček a pohyb brzy povedou ke zdravé redukci a udržení zdravé, a především optimální hmotnosti. Dbát je třeba i na pitný režim. Ideálním nápojem je obyčejná voda. Sladkými limonádami a džusy tělu naopak uškodíte. Důležité je také omezit konzumaci alkoholu a vyhnout se kouření. Myslet je ale nutné i na odpočinek a kvalitní spánek.

https://damskaliga.cz/jidelnicek-ktery-vam-pomuze-vyhrat-boj-s-celulitidou-ktere-potraviny-jsou-v-tomto-boji-nejzasadnejsi/
Přečtěte si samostatný článek o tom, jak se dá s celulitidou bojovat pomocí správného jídelníčku.

Lymatické masáže a lymfodrenáže

Tyto procedury pomohou rozproudit lymfatický systém a zabrání usazování toxických látek v organismu. Celulitidy se ale nelze zbavit za týden. Jde o poměrně zdlouhavý proces, a proto je třeba trpělivost. Tyto techniky mohou pomoci zbavit se přebytečných tekutin v těle a zmírnit projevy celulitidy.

K TÉMATU  Nejčastější chyby po cvičení. Děláte je také? Brání vám dosáhnout vysněných cílů!

Kosmetické přípravky zmírňující projevy celulitidy

Aplikace speciálních gelů, roztoků a krémů může projevy celulitidy zmírnit. Je ale nutná pravidelná aplikace a volba kosmetických prostředků s účinnými látkami jako je např. kofein, retinol a další rostlinné látky. Tyto produkty mohou pomáhat odbourávat tuk, zlepšovat průtok krve podkožím, pozitivně ovlivňovat elasticitu pokožky a snižovat zadržování tekutin v těl.

Léčba laserem

Invazivní laserové ošetření celulitidy funguje na principu rozpouštění tukových buněk a pojivové tkáně v postižených místech. Zároveň tento typ ošetření může omlazovat pokožku a stimulovat produkci kolagenu. Vhodná je ale konzultace s odborníkem.

Babské rady a celulitida

I naše babičky měly na celulitidu své tipy. Jaké jsou léty prověřené tipy?

Kávový peeling

Kofein pomáhá odstranit otok kolem tukových buněk a pravidelným používáním projevy celulitidy pomůže zmírnit. Směs připravíte smícháním mleté kávy, cukru a olivového oleje. Ideální je peeling aplikovat během sprchování klasickými krouživými pohyby, 2-3 x týdně. Olej bude zároveň pokožku hydratovat.

Ořešák královský

Léčba s využitím ořešáku je založena na využití výtažků z jeho pupenů, jejichž účinné látky pomáhají odstraňovat a vyplavovat z těla toxické látky, což podpoří činnost lymfatického oběhu.

Pýr plazivý

Oblíbená bylinka, jejíž odvar lze přikládat na postižená místy pokožky. Pokožka bude hydratovaná a pružná.

Zdroj: https://cs.medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tea tree oil. Účinná zbraň nejen proti celulitidě! Jak s jeho pomocí můžete zkrásnět?

Jídelníček, který vám pomůže vyhrát boj s celulitidou. Které potraviny jsou v tomto boji nejzásadnější?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pro mnoho žen je přechod velkým strašákem kvůli jeho nepříjemným symptomům. K nim patří návaly horka, noční pocení, výkyvy nálad a únava. Jenže menopauza patří k životu a je jeho přirozenou součástí. Projde jí každá žena. Ovšem existují přípravky, které vám pomohou její příznaky zmírnit a toto období zvládnout s grácií. Soutěžte s námi a vyhrajte doplňky stravy Naturevia PerfectDay a Magnesium 1!
Toužíte po pevné a pružné pleti bez jakékoliv chybičky? Chcete mít účes jako ze salonu? Svěřte se do rukou speciální kosmetiky s obsahem kyseliny hyaluronové, jejíž účinky vás ohromí. Pleťové krémy, séra a další produkty se díky jejímu obsahu postarají o zlepšení stavu vaší pokožky.
Čekáte přírůstek do rodiny? Gratulujeme! Jednou z velice krásných povinností, která na vás v budoucích měsících čeká, vymýšlení, jak zařídíte pokojíček. Jaké jsou novinky, které vás potěší, a co by v pokojíček pro miminko rozhodně nemělo chybět?
Ne každá z nás se rozplývá nad množstvím výšivek a volánů a girlandami květin. Nebo jste si možná s partnerem právě řekli, že se chcete vzít. Svatba hned! Nečekat rok, nemít svatební horečku a spousty poradkyň či agentur. Nezkoušet si půl roku šaty. Prostě jste se rozhodli a chcete si svůj svatební den užít co nejdříve. Jde to?
Také patříte mezi ty, kterým po jednom měsíci péče zajde i kaktus? Ne vždy musí být chyba na vaší straně. Pravděpodobně si jen vybíráte rostliny náročné na údržbu, případně pro své rostlinky volíte nevhodné prostředí. Seznamte se proto s rostlinami, které téměř žádnou péči nepotřebují, a i když na ně sem tam zapomenete, stejně se vám odvděčí svou nehynoucí krásou.
Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?
Ne nadarmo se říká, že každý člověk je jedinečný. Tento argument se bezpochyby týká i v případě volby dioptrických brýlí, které, mají jí maximálně splňovat nejnáročnější kritéria, musí být vybírány na základě určitých vlastností jejich nového majitele. Která to jsou? Pojďme se na to podívat!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek