Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

Celulitida trápí mnoho žen. Jak vzniká a dá se ,,pomerančové“ kůže vůbec zbavit?

Celulitida, známá také jako pomerančová kůže, je něco, co žádná žena nechce. Bohužel celulitidou trpí jen ženy a to téměř všechny.
celulitida
Celulitida připomíná pomerančovou kůru. Jak se ji co nejúspěšněji zbavit?

11. 05. 2020

11. 05. 2020

Jak celulitida vzniká a dá se jí vůbec zbavit? Otázky, na které vám přinášíme odpověď.

Celulitida, gynoidní lipodystrofie

I když nejde o onemocnění, které by ohrožovalo na životě, mnoha ženám dokáže celulitida život pořádně znepříjemnit. Pokožka ztrácí pružnost, může být nehezky hrbolkatá díky změnám ve struktuře tukových buněk a pojivové tkáně, nacházející se pod povrchem pokožky. Zkrátka při celulitidě pokožka vypadá přesně jako slupka pomeranče.

Celulitida má své stupně

Je zajímavé, že celulitida trápí jen ženy. Typickými místy s celulitidou bývají stehna, břicho a zadek. Projevy celulitidy jsou různé a podle závažnosti jsou také odstupňovány.

Stupeň 0 znamená, že pokožka je absolutně bez jakýchkoliv známek celulitidy, je hebká a na první pohled vypadá zdravě.

Stupeň 1 má sice náznaky pomerančové kůže, ale naštěstí jen při sezení. Stoupne-li si dotyčná žena, celulitida zmizí a pokožka vypadá zdravá a je hladká.

Stupeň 2 již o existenci celulitidy vypovídá jak při sezení, tak při stání. Na kůži jsou patrné drobné hrbolky, které ale nemizí.

Stupeň 3 označuje pokožku, která vypadá jako pomeranč. Jak při sezení, tak při stání jsou na pokožce jasně zřetelné menší či větší hrbolky, někdy dokonce i krátery. Kůže nevypadá zdravě.

Faktory ovlivňující celulitidu

To, že se celulitida vyskytuje jen u žen, podle odborníků dokazuje, že určitou roli v jejím vzniku a rozvoji hrají hormony. Kromě hormonů hraje roli také pohlaví, životní styl, věk, genetické predispozice, tvar těla a zánět.

Hormony

Hormony, které ovlivňují štěpení a ukládání tuků mohou hrát v rozvoji celulitidy velkou roli. Z důvodu, že celulitida se vyskytuje jen u žen na jejím vzniku se podílí také ženské pohlavní hormony estrogeny. Celulitida navíc vzniká až po pubertě a v některých obdobích se zhoršuje (zejména v těhotenství a v menopauze).

K TÉMATU  Nejčastější chyby při mytí vlasů. Neničte je a naučte se to dělat správně

Pohlaví

To, že je celulitida závislá na pohlaví ale není způsobeno jen hormony. Jedním z důvodů je také odlišné uspořádání pojivové tkáně a tukových buněk. U žen je množství tukových buněk větší a jsou uspořádány svisle, zatímco muži mají tukových buněk méně a jejich uspořádání je horizontální. Tyto změny ve struktuře a uspořádání jsou důvodem, proč muži celulitidou zkrátka netrpí.

Životní styl

Nezdravý životní styl, nedostatek aktivního pohybu, sedavý životní styl, obezita a nadváha, konzumace alkoholu, kouření, to vše jsou faktory ovlivňující celulitidu.

Zánět

Podle některých odborníků je celulitida ovlivněna také chronickým zánětem pojivové tkáně.

Dieta celulitidu neodstraní

Mnohé ženy začínají s redukcí hmotnosti právě kvůli tomu, aby se nevzhledné celulitidy zbavily. I když je pravda, že hubnutí je doporučováno jako vhodný způsob odstranění celulitidy, ne vždy dojde k jejímu odstranění. U některých žen může hubnutí projevy celulitidy zmírnit, ale podle výzkumů u některých žen dojde k jejich zhoršení. Kruté diety receptem na zbavení se celulitidy tak opravdu nejsou.

Léčba celulitidy

Diagnostikovat celulitidu lékařem není třeba, protože každá žena ji bezpečně pozná. Jde-li o celulitidupočátečním stádiu je možné se jí poměrně úspěšně zbavit. Zásadním doporučením je změna životního stylu spočívající v dostatku aktivního pohybu, konzumací pestrého a vyváženého jídelníčku s dostatkem ovoce, zeleniny a vlákniny.

Zdravý jídelníček a pohyb brzy povedou ke zdravé redukci a udržení zdravé, a především optimální hmotnosti. Dbát je třeba i na pitný režim. Ideálním nápojem je obyčejná voda. Sladkými limonádami a džusy tělu naopak uškodíte. Důležité je také omezit konzumaci alkoholu a vyhnout se kouření. Myslet je ale nutné i na odpočinek a kvalitní spánek.

https://damskaliga.cz/jidelnicek-ktery-vam-pomuze-vyhrat-boj-s-celulitidou-ktere-potraviny-jsou-v-tomto-boji-nejzasadnejsi/
Přečtěte si samostatný článek o tom, jak se dá s celulitidou bojovat pomocí správného jídelníčku.

Lymatické masáže a lymfodrenáže

Tyto procedury pomohou rozproudit lymfatický systém a zabrání usazování toxických látek v organismu. Celulitidy se ale nelze zbavit za týden. Jde o poměrně zdlouhavý proces, a proto je třeba trpělivost. Tyto techniky mohou pomoci zbavit se přebytečných tekutin v těle a zmírnit projevy celulitidy.

K TÉMATU  Dopřejte si víkend jen sama pro sebe a naplánujte si domácí wellness

Kosmetické přípravky zmírňující projevy celulitidy

Aplikace speciálních gelů, roztoků a krémů může projevy celulitidy zmírnit. Je ale nutná pravidelná aplikace a volba kosmetických prostředků s účinnými látkami jako je např. kofein, retinol a další rostlinné látky. Tyto produkty mohou pomáhat odbourávat tuk, zlepšovat průtok krve podkožím, pozitivně ovlivňovat elasticitu pokožky a snižovat zadržování tekutin v těl.

Léčba laserem

Invazivní laserové ošetření celulitidy funguje na principu rozpouštění tukových buněk a pojivové tkáně v postižených místech. Zároveň tento typ ošetření může omlazovat pokožku a stimulovat produkci kolagenu. Vhodná je ale konzultace s odborníkem.

Babské rady a celulitida

I naše babičky měly na celulitidu své tipy. Jaké jsou léty prověřené tipy?

Kávový peeling

Kofein pomáhá odstranit otok kolem tukových buněk a pravidelným používáním projevy celulitidy pomůže zmírnit. Směs připravíte smícháním mleté kávy, cukru a olivového oleje. Ideální je peeling aplikovat během sprchování klasickými krouživými pohyby, 2-3 x týdně. Olej bude zároveň pokožku hydratovat.

Ořešák královský

Léčba s využitím ořešáku je založena na využití výtažků z jeho pupenů, jejichž účinné látky pomáhají odstraňovat a vyplavovat z těla toxické látky, což podpoří činnost lymfatického oběhu.

Pýr plazivý

Oblíbená bylinka, jejíž odvar lze přikládat na postižená místy pokožky. Pokožka bude hydratovaná a pružná.

Zdroj: https://cs.medlicker.com

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Tea tree oil. Účinná zbraň nejen proti celulitidě! Jak s jeho pomocí můžete zkrásnět?

Jídelníček, který vám pomůže vyhrát boj s celulitidou. Které potraviny jsou v tomto boji nejzásadnější?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.
Někdy se to stává a máte pocit, že vás pošle partner brzy k šípku. Položila jste si však otázku, co všechno ho k tomu vede? I my ženy jsme mnohdy nevyzpytatelné. Milé dámy, představte si, že ani muž s vámi nechce někdy mluvit, protože má svou náladičku a mnohokrát je naštvaný či přepracovaný. Když na něj tlačíte, tak celou situaci leda zhoršíte. Bude-li se to opakovat pokaždé, vás nakonec opustí.
Perly jsou klasické, nadčasové a vždy podtrhnou eleganci jejich nositele. Věděli jste ale, že perla je jediný drahokam, který vzniká uvnitř živého organismu? Než byly v roce 1893 vytvořené kultivované perly, ta klasická byla vzácnější a dražší než samotné diamanty. Jak tedy správně nosit tento elegantní šperk, který je právě z perel tvořený?
Od prvního ledna začínám hubnout. Cvičit. Učit se anglicky. Chodit na jógu. Přestanu kouřit... Ano, to je to magické datum, které mnohé z nás neuvěřitelně přitahuje. Nutí nás k tomu, abychom si dávali závazky, o kterých víme, že je stejně nikdy nedodržíme. Zkuste to letos jinak.
Kdo v devadesátkách nehltal seriál o partě teenagerů, jako by nebyl. Příběhy Dylana, Brandona, Brandy, Kelly a dalších hltal doslova celý svět. Jak ale dnes jejich představitelé seriálu Beverly Hills 90210 vypadají a jak žijí? Mnozí z nich už překročili padesátku a neúprosně jim táhne na šedesát.
Známe to všechny, každé z nás se občas stane, že nás přepadne úzkost nebo stres, nic nás nebaví a svou budoucnost vidíme v černých barvách. V této chvíli je zapotřebí zvolnit a udělat si čas sama pro sebe alespoň na pár desítek minut.
Když se lísáme ke zvířatům, jejich nenadálý pohyb nebo zvukový projev nás pěkně vyděsí. Někdy tak trochu zapomínáme, že zvířata nemusí brát tulení jako něco příjemného. Zajímá je vaše jídlo, a jdou po něm hlava nehlava. Reakce dětí i dospělých je vždy leknutí, jen ti malí se trochu víc bojí. I takový roztomilý tuleň umí pěkně vyděsit!
Někdy je to prostě nutné. Tělo přemůžou bakterie a jinak než s pomocí antibiotik se s nimi nezvládnete vypořádat. Předepsaná antibiotika původce nemoci obvykle spolehlivě zničí, ale v našem těle napáchají další škody. Po jejich užívání je tedy třeba myslet i na to, jak tělo dostat zpět do předchozí formy.
Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek