Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Meloun a jeho úžasné vlastnosti! Omládnete

Sladký a voňavý meloun je neklamným symbolem toho, že léto začíná! Pojďte udělat radost svému tělu. Jak je možné, že s pouhým melounem dokážete omládnout?
meloun
Sladký a voňavý meloun je neklamným symbolem toho, že léto začíná! (zdroj foto: pixabay.com)

13. 08. 2021

Omlazovací kúra

Vodní meloun je plný zdraví prospěšných látek. Nejen, že představuje naprosto zdravé mlsání, ale pomáhá naše tělo udržet v ideálním stavu a pročišťuje jej. Pomocí melounu se odjakživa provádějí detoxikační kúry nebo dietní režimy, ale neobejde se bez nich ani omlazovací kúra, kterou si můžeme dopřát my všichni. Už se těšíte, až se zakousnete do krásně červeného melounu?

Nálož vitamínů

Je dobré vědět, že něco tak úžasně sladkého a křupavého je navíc plné zdraví prospěšných vitamínů a dalších látek. Těch má v sobě meloun zastoupeno opravdu hodně! Nejen, že je bohatý na vitamín C, který dokáže udržovat ve správné funkci naši imunitu, ale obsahuje také některé významné vitamíny skupiny B – například B3, niacin, který je nezbytný pro správné okysličení organismu.

Mimo jiné je v melounu také kyselina listová, která nám pomůže v krvetvorbě a zdravém vzhledu nehtů a vlasů. Říká se, že kyselina listová je zásadní pro plodnost a během celého těhotenství, kdy napomáhá správnému vývoji plodu.

Přejete si zdravě zhubnout? Není problém!

Meloun je jako džin z lahve, kterému jste se právě svěřili se svou touhou ubrat nějaké to kilčo. I když se jím budete přecpávat dosyta, obsahuje 90 procent vody a jeho obsah kalorií je velmi nízký. Navíc obsahuje důležitou látku citrulin, která se v našem organismu přemění na aminokyselinu arginin. Ta velmi významnou měrou podporuje spalování tuků v těle.

Kouzelný lykopen

Až budete příště mít na stole meloun, rozhodně se po něm ihned vrhněte. A to i z toho důvodu, že obsahuje jeden z důležitých kartenoidů, kterým je lykopen. Právě tento borec se již při prvním soustu vydává do vašeho žaludku, aby vám pomohl v boji s volnými radikály. Ty jsou, jak známo, velkými spouštěči mnoha civilizačních chorob, v čele s rakovinou prostaty, prsu, dělohy, tlustého střeva nebo plic. Jeho protizánětlivá schopnost je přímo magická!

K TÉMATU  Laminace obočí vám změní život

Oči jako ostříž

Co dál umí zdánlivě ordinérní meloun? Jak dále dokáže vaše tělo pospravovat, aby doslova omládlo? Vězte, že když si dopřejete větší množství melounu, vaše oči vám poděkují. Je to proto, že melouny jsou bohaté na antioxidanty, které chrání oči před stárnutím. A také dokáží účinně bojovat například s noční slepotou, makulární degenerací, nebo dokonce s glaukomem. Mezi látky, kterým za to vděčíme, patří beta-karoten, vitamín C, lutein a zeaxantin. Už běžíte do krámu pro svou porci dobroty pro vaše oči?

Po desáté večerní

Myslíte si, že tím výčet skvělých vlastností melounu končí? Jste na omylu! Až si večer budete zoufat, že s vámi samotnými, nebo s vaším partnerem nic není, dopřejte si melounové potěšení! Podle studie provedené texaskou univerzitou dokonce látka zvaná citrulin, kterou meloun obsahuje, dokáže na krevní cévy působit podobně jako Viagra. Meloun navíc zvyšuje libido a pomáhá zlepšit krevní oběh. Tento zdravý životabudič tak rozhodně ve vaší domácnosti uvítáte!

Kde jste všichni? Proč jste tak rychle utekli? Aha, už to chápeme! Nechce se vám ani dočíst článek do konce – vidíme vás totiž, jak mizíte do obchodu pro váš voňavý elixír mládí.

Tak dobrou chuť přejeme, a jen ještě voláme, že jste si zapomněli přečíst, že meloun díky svému vysokému obsahu vitamínů skupiny B dokáže napomáhat výrobě chemikálií v našem mozku, které následně způsobují dobrou náladu. Tyto látky nejen způsobují, že se cítíme veselí, ale také utužují krátkodobou paměť a působí jako prevence Parkinsonovy choroby, depresí a úzkostných stavů.

Nyní už můžete v klidu běžet. Těšíme se, až i vy budete moci prohlásit slova slavného pohádkového císaře: „Omládli jsme, ó Adonai!“

K TÉMATU  Jak doma využít levanduli? Proti molům i do kosmetiky

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak nakrájet meloun. Super tipy

Pěstování melounů na balkóně? Ano, jde to i v květináči

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zařizujete si novou kuchyň a přišlo na výběr osvětlení? Máme pro vás pár tipů, jak ho vybrat, abyste se tam cítili příjemně a taky bezpečně. Přeci jen jde o místo, kde se používají nože a další náčiní, u kterého je třeba dbát opatrnosti.
Každá žena občas zažívá stres anebo úzkosti – to je naprosto běžné. Nicméně nahromaděný stres dokáže pěkně potrápit a zařídit spoustu zdravotních problémů. Ale takový stres v těhotenství! Ten dokáže ovlivnit vývoj vašeho miminka – a to přece žádná z vás nechce. Jak se tedy poprat se stresem v těhotenství?
Po patnácti letech manželství jsem se rozváděla a myslela jsem si, že začnu nový život. Jenže mé dvě děti se nedokázaly s rozpadem rodiny smířit – a mně to nedalo spát. I když jsem vlastně nechtěla, podlehla jsem, a nakonec jsem se k bývalému muži vrátila. Nyní jsou děti šťastné, manžel spokojený, ale já vím, že to není ono. Navíc jsem zjistila něco, co mi situaci ještě více zkomplikovalo.
Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.
Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.
Lidské vztahy jsou složité a jen stěží by se vám povedlo je předem naplánovat. Když s někým chodíte a vztah neklape, obvykle ho prostě ukončíte. V mnoha případech se pak už nemusíte nikdy setkat a za touto kapitolou můžete po čase udělat pomyslnou tečku. Co když to ale nejde?
O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.
Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.

Nepřehlédněte

Ráda darujete, nebo naopak dostáváte květiny? Pak vás jistě bude zajímat, jaký význam jednotlivé květiny mají. Někdy se může dokonce stát, že obdarovaná osoba ví, jakou má která květina symboliku, a může ji tak váš výběr dokonce i urazit. Ptáte se proč? Pak čtěte dál.
Máte v sedmdesáti nárok být zamilovaná a mít sex? Samozřejmě máte. Zamilování je stejné ve dvaceti, jako v sedmdesáti. Jen je lidé na veřejnosti projevují méně okázale. Možná vám vaše děti řeknou, že jste trapná. A ony nejsou právě tím, že takhle uvažují? Milovat někoho není nikdy trapné. Je to ta nejdůležitější součást života každého člověka.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek