Pátek , 01. 07. 2022

Jaroslava

Děti a neštovice: Jak o pupínky pečovat a na co si dát pozor?

Jak poznat u dětí, že se objevily neštovice? Jak se správně o pupínky na dětské pokožce postarat a co dělat, aby pupínky co nejrychleji zmizely, nejlépe bez pozdějších jizviček?
neštovice
Plané neštovice nejčastěji postihují děti. Je to také nejlepší věk, kdy se s nimi vypořádat.

21. 06. 2022

Neštovice jsou virového původu a je mnohem lepší, když dostanou tuto nemoc malé děti. Čím mladší dítě, tím jsou příznaky nemoci mírnější. Velkou výhodou neštovic je to, že pokud je jednou v životě chytnete, víckrát už je nedostanete. Jestliže jste neštovice jako děti prošvihli, můžete se dnes proti nim nechat dokonce i očkovat.

V dospělosti je toto onemocnění velmi nebezpečné pro těhotné ženy a muže v plodném věku. Naštěstí pokud se pupínky osype malé dítko, nejedná se o závažnou a dlouhodobou nemoc.

Co jsou to neštovice?

Jedná se o virové onemocnění, které zasahuje lidi, ale také zvířata. U lidí se objevují neštovice plané nebo pravé. Pravé neštovice jsou vysoce nakažlivé a bohužel mají velmi vysokou úmrtnost. Naštěstí se proti této nemoci vyvinulo očkování a díky němu se podařilo toto onemocnění zcela vymýtit. Plané neštovice se mezi lidskou populací objevují dodnes.

Tato nemoc je označovaná za dětskou nemoc, jelikož se skoro každý člověk nakazí již v útlém věku. Jakmile je dotyčný v kontaktu s touto virózou, může počítat s tím, že se organismus velmi oslabí, začnou se projevovat příznaky jako je rýma, nachlazení, zvýšená teplota, nevolnost a po několika dnech se na těle objeví malé červené flíčky.

Puntíky, flíčky, pupínky

Tyto pupínky se začínají objevovat nejčastěji v oblastech hrudníku, krku či zad. Nejdříve se ukáže jeden až tři pupínky, a pak se často stává, že se flíčky zase ztratí. Můžete si tedy myslet, že se jednalo o potničky nebo reakci pokožky na kousnutí hmyzem. Ale u neštovic se do týdne začnou opět pupínky vracet. A pak už nejde jen o pár ojedinělých teček na kůži. Během výsevu pupenů přibývá velkou rychlostí. Za pár hodin se jich může na těle vyrojit až desítky.

K TÉMATUCo dělat v karanténě? Aneb ať aktuální období netrvá dlouho!

Příznaky nemoci

Kůže pacienta bývá podrážděná, pupínky velmi svědí a tělo je celkově oslabené. Člověk s neštovicemi je často unavený, spavý, nevrlý, pociťuje nechutenství a v prvních dnech nemoci se také mohou objevovat vysoké teploty. V ojedinělých případech patří k prvotním příznakům také zvracení a bolesti hlavy.

Léčba a péče

Pokud máte doma nemocné dítě s neštovicemi, měli byste mu dopřát klid na lůžku, dostatek tekutin a také vitamínů. Tělo, i když to na první pohled nemusí tak vypadat, bojuje s virem. Teploty se doporučují mírnit běžnými medikamenty z lékárny a na postižená místa na kůži můžete nanést pudr.

neštovice
Neštovice poznáte především podle pupínků po celém těle.

Pudr zajistí to, že výsev pupenů nebude pro dítě tolik nepříjemný a svědivý. Proti svědivosti můžete aplikovat také kapičky, které se používají při alergické reakci, například u bodnutí hmyzem. V lékárnách je k zakoupení také homeopatikum, které zmírní vysévání pupínků.

Nedoporučuje se dítěti pobyt na slunci. Nejen, že je kůže oslabená, ale také se tělo na slunci zapotí. Pot rozšiřuje pupínky všude po těle. Stejně tak i voda! Proto během prvních asi pěti dnů není vhodné dítě koupat.

Jak dlouho musí být dítě v karanténě?

Dítě bývá nakažlivé již asi 3 dny před prvním výsevem pupínků. Doporučuje se být s dítětem doma od doby, kdy se objeví první pupínky, až do desátého dne nemoci. Pupínky se v průběhu nemoci mění. Z červeného nenápadného puntíku se za čas stane flíček se žlutým puchýřkem uprostřed. Tento puchýřek je naplněný žlutou vodičkou, která je také velmi nakažlivá. Proto je potřeba dítě udržet mimo kolektiv až do zaschnutí puchýřků.

Zpět v kolektivu

Dítě se může po deseti dnech klidu doma vrátit zpět do kolektivu. Pupínky na těle budou stále, ale budou zaschlé, a budou se postupně ztrácet. I po doléčení neštovic však může být dítě mírně oslabené. Mohou se objevit příznaky nachlazení a rýmy. Doporučuje se dodávat mu proto dostatek vitamínů a minerálů pro posílení imunity i celého organismu.

K TÉMATUJak se rychle zbavit nachlazení? Lék najdete v přírodě

Pokud jste neštovice zvládli, můžete si gratulovat, jelikož se dost pravděpodobně již nikdy nevrátí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Učíme děti samostatnosti: Kdy je pravá chvíle odstěhovat dítě z ložnice?

Legionella jako nemoc, kterou se můžete nakazit i doma

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ve všech pohádkách je konec jasný – „Žili spolu šťastně až do smrti.“ Realita je ovšem dost jiná a my se nacházíme v situaci, kdy si z předchozího vztahu do toho nového s sebou bereme děti. Podobně je na tom i náš nový partner. A zapletenec je na světě! Zvládněte vztah mezi nevlastními sourozenci.
Objevte skryté erotogenní zóny. Proč? Muži milují ženy, které se v posteli nestydí. Když se muž potká v ložnici s nespoutanou ďáblicí, je schopen mít ji v hlavě ještě několik let poté. Postelové scény se pak se zájmem vypráví na pánských večírcích. Ačkoli můžete namítat, milenka tohoto ražení je schovaná v každé z nás a je jedno, zda jste otrkaná lvice salónů nebo věrná manželka. Naučte se pomocí jednoduchých triků ovládat partnerovo tělo a odpoutejte se od všednosti dní.
Mentální anorexie je choroba psychického i fyzického rázu, která nás dokáže pořádně vystrašit. Zvláště, pokud se něco takového děje našemu dítěti. Bezesporu je ji třeba řešit s odborníky, jelikož může vážně poškodit zdravotní stav člověka. Nejdříve ale musíte sami zjistit, že jí daná osoba trpí. Nejčastěji se vyskytuje u dívek, avšak setkat se s ní můžeme u jakéhokoliv pohlaví i v každém věku. Jak ji poznat, abyste včas dokázali zamezit jejímu prohlubování?
Léto je pro rty extrémním obdobím: naše rty, stejně jako celý obličej, jsou vystaveny spalujícímu slunci, horkému suchému větru, někdy dokonce i slané mořské vodě. Navíc kvalita rtěnky, kterou na rty nanášíme také může přispět k podráždění už tak namáhaných rtů. Co tedy dělat, aby vaše rty vypadaly stále mladé, pevné a sladké? Dáme vám několik rad, jak o ně správně pečovat.
Britská královská rodina v poslední době čelí náporu fotografů a novinářů. Na vině jsou rozpory v rodině vyvolané princem Harrym a jeho americkou manželkou, které nenechávají jednoho člena rodiny v klidu. Tedy výjimkou je královna, která se svou kabelkou nedává znát prakticky žádné emoce, co se týče tohoto tématu.  

Nepřehlédněte

Tento horoskop vynalezli indiáni ze Severní Ameriky, kteří uctívali různé totemy a věřili, že člověk narozený v určitý den v roce je příbuzný s konkrétními zvířaty. Své znamení znáte, teď poznejte svůj totem. Třeba vám odkryje spoustu nového o vaší povaze, věci, o kterých jste dosud nevěděli.
Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek