Neděle , 03. 03. 2024

Kamil

Děti a neštovice: Jak o pupínky pečovat a na co si dát pozor?

Jak poznat u dětí, že se objevily neštovice? Jak se správně o pupínky na dětské pokožce postarat a co dělat, aby pupínky co nejrychleji zmizely, nejlépe bez pozdějších jizviček?
neštovice
Plané neštovice nejčastěji postihují děti. Je to také nejlepší věk, kdy se s nimi vypořádat.

21. 06. 2022

Neštovice jsou virového původu a je mnohem lepší, když dostanou tuto nemoc malé děti. Čím mladší dítě, tím jsou příznaky nemoci mírnější. Velkou výhodou neštovic je to, že pokud je jednou v životě chytnete, víckrát už je nedostanete. Jestliže jste neštovice jako děti prošvihli, můžete se dnes proti nim nechat dokonce i očkovat.

V dospělosti je toto onemocnění velmi nebezpečné pro těhotné ženy a muže v plodném věku. Naštěstí pokud se pupínky osype malé dítko, nejedná se o závažnou a dlouhodobou nemoc.

Co jsou to neštovice?

Jedná se o virové onemocnění, které zasahuje lidi, ale také zvířata. U lidí se objevují neštovice plané nebo pravé. Pravé neštovice jsou vysoce nakažlivé a bohužel mají velmi vysokou úmrtnost. Naštěstí se proti této nemoci vyvinulo očkování a díky němu se podařilo toto onemocnění zcela vymýtit. Plané neštovice se mezi lidskou populací objevují dodnes.

Tato nemoc je označovaná za dětskou nemoc, jelikož se skoro každý člověk nakazí již v útlém věku. Jakmile je dotyčný v kontaktu s touto virózou, může počítat s tím, že se organismus velmi oslabí, začnou se projevovat příznaky jako je rýma, nachlazení, zvýšená teplota, nevolnost a po několika dnech se na těle objeví malé červené flíčky.

Puntíky, flíčky, pupínky

Tyto pupínky se začínají objevovat nejčastěji v oblastech hrudníku, krku či zad. Nejdříve se ukáže jeden až tři pupínky, a pak se často stává, že se flíčky zase ztratí. Můžete si tedy myslet, že se jednalo o potničky nebo reakci pokožky na kousnutí hmyzem. Ale u neštovic se do týdne začnou opět pupínky vracet. A pak už nejde jen o pár ojedinělých teček na kůži. Během výsevu pupenů přibývá velkou rychlostí. Za pár hodin se jich může na těle vyrojit až desítky.

K TÉMATU  Karanténa aneb jak doma zabavit děti a nezbláznit se z toho?

Příznaky nemoci

Kůže pacienta bývá podrážděná, pupínky velmi svědí a tělo je celkově oslabené. Člověk s neštovicemi je často unavený, spavý, nevrlý, pociťuje nechutenství a v prvních dnech nemoci se také mohou objevovat vysoké teploty. V ojedinělých případech patří k prvotním příznakům také zvracení a bolesti hlavy.

Léčba a péče

Pokud máte doma nemocné dítě s neštovicemi, měli byste mu dopřát klid na lůžku, dostatek tekutin a také vitamínů. Tělo, i když to na první pohled nemusí tak vypadat, bojuje s virem. Teploty se doporučují mírnit běžnými medikamenty z lékárny a na postižená místa na kůži můžete nanést pudr.

neštovice
Neštovice poznáte především podle pupínků po celém těle.

Pudr zajistí to, že výsev pupenů nebude pro dítě tolik nepříjemný a svědivý. Proti svědivosti můžete aplikovat také kapičky, které se používají při alergické reakci, například u bodnutí hmyzem. V lékárnách je k zakoupení také homeopatikum, které zmírní vysévání pupínků.

Nedoporučuje se dítěti pobyt na slunci. Nejen, že je kůže oslabená, ale také se tělo na slunci zapotí. Pot rozšiřuje pupínky všude po těle. Stejně tak i voda! Proto během prvních asi pěti dnů není vhodné dítě koupat.

Jak dlouho musí být dítě v karanténě?

Dítě bývá nakažlivé již asi 3 dny před prvním výsevem pupínků. Doporučuje se být s dítětem doma od doby, kdy se objeví první pupínky, až do desátého dne nemoci. Pupínky se v průběhu nemoci mění. Z červeného nenápadného puntíku se za čas stane flíček se žlutým puchýřkem uprostřed. Tento puchýřek je naplněný žlutou vodičkou, která je také velmi nakažlivá. Proto je potřeba dítě udržet mimo kolektiv až do zaschnutí puchýřků.

Zpět v kolektivu

Dítě se může po deseti dnech klidu doma vrátit zpět do kolektivu. Pupínky na těle budou stále, ale budou zaschlé, a budou se postupně ztrácet. I po doléčení neštovic však může být dítě mírně oslabené. Mohou se objevit příznaky nachlazení a rýmy. Doporučuje se dodávat mu proto dostatek vitamínů a minerálů pro posílení imunity i celého organismu.

K TÉMATU  Domácí aktivity v době karantény jsou nevyhnutelné. Dochází nápady? Máme několik tipů na skvělé domácí aktivity pro celou rodinu

Pokud jste neštovice zvládli, můžete si gratulovat, jelikož se dost pravděpodobně již nikdy nevrátí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Učíme děti samostatnosti: Kdy je pravá chvíle odstěhovat dítě z ložnice?

Legionella jako nemoc, kterou se můžete nakazit i doma

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pozorujete okolo sebe generaci teenegarů a říkáte si, co je to vlastně teď za módu? Pojďte se s ní seznámit a uvidíte, že vám hned přiroste k srdci. Urban fashion se totiž jednoduše zapracuje do každého stylu!
Chcete dát svému milenci ultra speciální dárek, který mu ukáže, jak vám na něm záleží? Proč nezkusit smyslnou, erotickou masáž? Erotická masáž, která je dokonalým způsobem, jak vás dostat oba do nálady, je skvělou formou předehry a může pomoci budovat a prodlužovat potěšení, aby bylo vyvrcholení ještě příjemnější. A co si budeme, vzrušená budete i vy – a jak! Sama to dnes večer zkuste.
Od 21. dubna, tedy počínaje dneškem, bude vládnout horoskopu až do 21. května znamení Býka. Tito lidé jsou známí svou vášnivostí, spolehlivostí, elegancí a někdy jsou považováni za nejpřitažlivější děti zvěrokruhu. Zároveň jsou čestní a milující. Nechybí jim jistá dávka extravagantnosti, nicméně pokud se rozzuří, často z nich jde i strach. Pokud někdy odhalí, že jste je podvedli, nebudou s vámi mít slitování, jsou totiž opravdu čestní.
Pryč jsou doby, kdy dávali Češi přednost levnému jídlu před kvalitním. Nebo tak to alespoň vypadá podle současných gastronomických trendů. Levné jídlo je opravdu na ústupu. A uvědomují si to i obchodní řetězce. Kvalitně jíst chceme i my v Česku.
Věděli jste, že oblečení může dost závažně poškodit zdraví? Možná si vybíráte oblečení jenom podle barvy, střihu nebo materiálu, ale ne vždycky jsou to ta správná kritéria. Někdy je dobré se zajímat i o to, zdali neobsahuje toxické látky.
Chcete-li si koupit pohodlné a zároveň trendy boty, určitě vsaďte na kožené kousky. Ty mají mnoho předností. Na následujících řádcích si na koženou obuv posvítíme pěkně zblízka. Povíme si jak ji vybrat a i to, s jakými módními doplňky ji kombinovat. Proto pojďte číst dále a nechte se inspirovat společně s námi.
Pokud pracujete z domova, například tvoříte weby, píšete články nebo se věnujete jinému odvětví, jistě se setkáváte s problémy, které provází snad každého. Práci z domova si určujete sami, volíte si pracovní dobu i množství práce.
S příchodem vánočního období se nevyhnutelně mění nejen atmosféra domova, ale i pracovní prostředí. Jak zvládnout Vánoce v práci bez ztráty pohody a efektivity? Dnešní článek se věnuje právě této otázce a přináší pět praktických rad, jak skloubit vánoční radost s pracovními povinnostmi. Ať už jste zaměstnanec nebo vedoucí týmu, naše tipy vám pomohou vytvořit vánoční atmosféru v práci, která zlepší náladu a přispěje k dobrému týmovému duchu.
Horská túra nelze srovnávat s běžnou procházkou okolo domu. Při horské túře strávíte chůzí klidně celý den a často se nejedná o odpočinkový výkon ani z hlediska náročnosti trasy. Když se rozhodnete zdolat nějaký vrchol, případně jiný vysoko položený cíl, polovinu cesty stoupáte nahoru a druhou polovinu zase musíte brzdit z kopce, až vás z toho bolí kolena a prsty na nohou.
Ačkoli bychom to měli dělat všichni, opravdu není pravidlem, že se v každé domácnosti třídí odpad. Pokud si neosvojíme tyto správné návyky, může se stát, že často budeme vyhazovat odpadky tam, kam prostě nepatří. Ještě horší varianta je ta, že netřídíme vůbec (hanba!). Přitom je to naprosto jednoduchá disciplína. Nejtěžší je pouze začít. Do lehkého začátku vám poradíme, jak na to, abyste přispěli k lepšímu životnímu prostředí.
Prosinec je vhodná doba na nějakou tu pohádku. Na jaký film se vypravit s dětmi do kina? Aktuálně je na výběr hned několik variant, pro co se rozhodnout. Animovaní kutilové Pat a Mat pobaví i dospělé, pohádka z našich krajů Čertí brko se pyšní lákavým obsazením, a francouzská rodinná komedie Vánoce a spol. představí Santu až po kolena v bryndě.
Odolný přírodní materiál, který provází člověka odjakživa. Kůže v interiéru znamená pro mnohé sedačku nebo křeslo, ale její využití je velice rozmanité. Kromě jejího praktického využití je totiž perfektním materiálem pro nejrůznější dekorace i originální nábytek. Pokud milujete retro nebo vintage styl, nějaký ten kousek kůže si určitě najde cestu i k vám domů.

Výběr článků

Dřevěné bedýnky aktuálně frčí. Nehodí se přirozeně do každého interiéru, ale pokud máte rádi venkovský, přírodní nebo skandinávský styl, oceníte chytré nápady na jejich využití. Bedýnky poslouží hlavně jako odkládací prostory. Vhodnou kombinací z nich můžete vytvářet vlastní originální praktická řešení. Je na vás, jestli zvolíte jednoduché jednobarevné bedýnky nebo omšelý retro vzhled. Dají se obrousit, natřít i spojit. Upravte si je podle sebe!
Křečové žíly. Máte s nimi co dočinění i vy? Pak vám možná lékař kromě užívání speciálních léků doporučil i kompresivní punčochy. Jenže vážně přinesou nějaké výsledky? A kolik tahle sranda vůbec stojí? Já osobně je mám vyzkoušené a můžu vám nabídnout osobní pohled na věc…
Vlastní pleťový krém přizpůsobíte typu a stavu vaší pleti. Až vyzkoušíte jeden z těchto jednoduchých a rychlých receptů, budete mít chuť experimentovat s dalšími esencemi a vůněmi.

Nepřehlédněte

Dnes, v době nových přístupů k výživě, se na pohanku začalo pohlížet jako na superpotravinu která dokáže se zdraví člověka dělat naprosté divy! Obsahuje totiž mikroživiny, vitamíny, je to výborný zdroj vlákniny a obsahuje sacharidy s nízkým glykemickým indexem. Proč se do jídel s pohankou pustit a jak ji můžete připravovat vám poradíme v článku.
Vánoční svátky má snad každý rád! Vždyť se během nich jenom odpočívá, sledují se pohádky neustále jdoucí v televizi, také se pořád jí a rozdávají se dárky. Navíc jsou Vánoce dny, během kterých trávíme svůj čas s rodinou a všemi, na kterých nám záleží. Nebo přinejmenším doufáme, že máte o svátcích přesně takovou pohodu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek