Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

Děti a neštovice: Jak o pupínky pečovat a na co si dát pozor?

Jak poznat u dětí, že se objevily neštovice? Jak se správně o pupínky na dětské pokožce postarat a co dělat, aby pupínky co nejrychleji zmizely, nejlépe bez pozdějších jizviček?
neštovice
Plané neštovice nejčastěji postihují děti. Je to také nejlepší věk, kdy se s nimi vypořádat.

21. 06. 2022

Neštovice jsou virového původu a je mnohem lepší, když dostanou tuto nemoc malé děti. Čím mladší dítě, tím jsou příznaky nemoci mírnější. Velkou výhodou neštovic je to, že pokud je jednou v životě chytnete, víckrát už je nedostanete. Jestliže jste neštovice jako děti prošvihli, můžete se dnes proti nim nechat dokonce i očkovat.

V dospělosti je toto onemocnění velmi nebezpečné pro těhotné ženy a muže v plodném věku. Naštěstí pokud se pupínky osype malé dítko, nejedná se o závažnou a dlouhodobou nemoc.

Co jsou to neštovice?

Jedná se o virové onemocnění, které zasahuje lidi, ale také zvířata. U lidí se objevují neštovice plané nebo pravé. Pravé neštovice jsou vysoce nakažlivé a bohužel mají velmi vysokou úmrtnost. Naštěstí se proti této nemoci vyvinulo očkování a díky němu se podařilo toto onemocnění zcela vymýtit. Plané neštovice se mezi lidskou populací objevují dodnes.

Tato nemoc je označovaná za dětskou nemoc, jelikož se skoro každý člověk nakazí již v útlém věku. Jakmile je dotyčný v kontaktu s touto virózou, může počítat s tím, že se organismus velmi oslabí, začnou se projevovat příznaky jako je rýma, nachlazení, zvýšená teplota, nevolnost a po několika dnech se na těle objeví malé červené flíčky.

Puntíky, flíčky, pupínky

Tyto pupínky se začínají objevovat nejčastěji v oblastech hrudníku, krku či zad. Nejdříve se ukáže jeden až tři pupínky, a pak se často stává, že se flíčky zase ztratí. Můžete si tedy myslet, že se jednalo o potničky nebo reakci pokožky na kousnutí hmyzem. Ale u neštovic se do týdne začnou opět pupínky vracet. A pak už nejde jen o pár ojedinělých teček na kůži. Během výsevu pupenů přibývá velkou rychlostí. Za pár hodin se jich může na těle vyrojit až desítky.

K TÉMATU  Spalničky, dávivý kašel, příušnice. Vypadalo to, že jsou definitivně pryč, ale vrací se zpět. Máme se bát?

Příznaky nemoci

Kůže pacienta bývá podrážděná, pupínky velmi svědí a tělo je celkově oslabené. Člověk s neštovicemi je často unavený, spavý, nevrlý, pociťuje nechutenství a v prvních dnech nemoci se také mohou objevovat vysoké teploty. V ojedinělých případech patří k prvotním příznakům také zvracení a bolesti hlavy.

Léčba a péče

Pokud máte doma nemocné dítě s neštovicemi, měli byste mu dopřát klid na lůžku, dostatek tekutin a také vitamínů. Tělo, i když to na první pohled nemusí tak vypadat, bojuje s virem. Teploty se doporučují mírnit běžnými medikamenty z lékárny a na postižená místa na kůži můžete nanést pudr.

neštovice
Neštovice poznáte především podle pupínků po celém těle.

Pudr zajistí to, že výsev pupenů nebude pro dítě tolik nepříjemný a svědivý. Proti svědivosti můžete aplikovat také kapičky, které se používají při alergické reakci, například u bodnutí hmyzem. V lékárnách je k zakoupení také homeopatikum, které zmírní vysévání pupínků.

Nedoporučuje se dítěti pobyt na slunci. Nejen, že je kůže oslabená, ale také se tělo na slunci zapotí. Pot rozšiřuje pupínky všude po těle. Stejně tak i voda! Proto během prvních asi pěti dnů není vhodné dítě koupat.

Jak dlouho musí být dítě v karanténě?

Dítě bývá nakažlivé již asi 3 dny před prvním výsevem pupínků. Doporučuje se být s dítětem doma od doby, kdy se objeví první pupínky, až do desátého dne nemoci. Pupínky se v průběhu nemoci mění. Z červeného nenápadného puntíku se za čas stane flíček se žlutým puchýřkem uprostřed. Tento puchýřek je naplněný žlutou vodičkou, která je také velmi nakažlivá. Proto je potřeba dítě udržet mimo kolektiv až do zaschnutí puchýřků.

Zpět v kolektivu

Dítě se může po deseti dnech klidu doma vrátit zpět do kolektivu. Pupínky na těle budou stále, ale budou zaschlé, a budou se postupně ztrácet. I po doléčení neštovic však může být dítě mírně oslabené. Mohou se objevit příznaky nachlazení a rýmy. Doporučuje se dodávat mu proto dostatek vitamínů a minerálů pro posílení imunity i celého organismu.

K TÉMATU  Proč začít s bikram nebo hot jógou? Seznam benefitů je dlouhý

Pokud jste neštovice zvládli, můžete si gratulovat, jelikož se dost pravděpodobně již nikdy nevrátí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Učíme děti samostatnosti: Kdy je pravá chvíle odstěhovat dítě z ložnice?

Legionella jako nemoc, kterou se můžete nakazit i doma

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

I když je pouze otázkou, jestli se v létě dostaneme k vodě, na koupaliště nebo na dovolenou, neznamená to, že bychom měli přestat pracovat na své postavě. Štíhlá figura nám dodává sebevědomí, což je v dnešní době velmi důležité. Pokud vás však nebaví klasický běh, stojí za zvážení pilates.  
Mnoho z nás pěstuje pokojové květiny ve svých bytech. A mnoho z těchto bytů má balkon (i když největším luxusem pro pěstitele je slunná lodžie, kterou lze proměnit v rozkvetlou zahradu). Nicméně pěstování květin na balkoně (tzv. balkónovek) se poněkud liší od běžného pěstování květin uvnitř bytů a domů. V čem konkrétně a jak se o balkónovky starat se dočtete v článku.
Různé alternativní směry výuky jsou v dnešní době stále populárnější. Možná si řeknete, že při pohledu na stav klasického státního školství není divu. Jedním z těchto směrů je Montessori pedagogika, někdy můžeme slyšet mluvit také o Montessoriovské škole. Víte, jak vypadá vzdělávání v takovýchto školách a školkách? Pojďme se podívat na základní principy.
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.
Co vyrazit na hory? Vyhlášená lyžařská destinace Méribel ve francouzských Alpách patří mezi ty nejluxusnější. Tahle překrásná horská chata je k pronájmu! Celých 330 m² a 3 patra, kde je 6 ložnic, prostorný obývací pokoj s panoramatickým oknem nebo vlastní kuchyně. Dole najdete krytý bazén a k dispozici je i sauna. Navíc dodávka s řidičem. Stejně ohromující jako vzhled a interiér chaty je i ceník služeb. Tohle zkrátka něco stojí.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek