Čtvrtek , 30. 05. 2024

Ferdinand

Hrady a zámky se otvírají veřejnosti. Na které zamířit přednostně?

Po delší odmlce se nám opět otevírají hrady a zámky. Pokud tedy nemáte program na následující víkend, vyberte si z našeho seznamu ty nejatraktivnější památky, jež se vám vryly do paměti třeba díky nestárnoucím pohádkám, které se pravidelně vysílají v televizi během vánočních svátků.
hrady a zámky karlštejn
Karlštejn patří k nejkrásnějším hradům u nás. (foto: 123RF)

21. 06. 2021

Lednice je tím nejnavštěvovanějším zámkem v České republice 

Který zámek je tím nejnavštěvovanějším u nás a jaké hrady a zámky patří k tomu nejlepšímu? Zatímco někdo by si tipl Hlubokou, jiný nedopustí na Lednici. Ti druzí mají v tomto případě pravdu.

Zámek pocházející z roku 1222, který dnes doplňuje nádherný minaret poskytující nevšední výhled a krásná zahrada přitahuje každým rokem enormní množství návštěvníků. Otevírací doba je každý den (mimo pondělí), v zimním období pouze o víkendu.  

Samozřejmě by bylo mylné se domnívat, že Lednice taková, jakou ji známe dnes neprošla od svého vzniku žádnou změnou. Současný vzhled pochází až z devatenáctého století. Původně se jednalo o renesanční sídlo, později se nahradilo barokním zámkem.  

https://www.zamek-lednice.com/cs

lednice
Lednice nesídlí jen v kuchyni. (foto: 123RF)

Hluboká nad Vltavou láká i na vedlejší zoo 

Vedle Lednice je jedním z nejnavštěvovanějších zámků i ten, který se nachází v Hluboké nad Vltavou. Zámek nese stejné jméno a vidět jste ho mohli v nejedné české pohádce. Najdete ho v těsné blízkosti Českých Budějovic, odkud se sem dostanete třeba jen na kole.  

Pokud se vydáte právě sem, nenechte si ujít prohlídku. Uvnitř stavby se totiž nachází doslova fascinující stěny a stropy, které jsou zdobené ušlechtilým dřevem a dřevořezbami. Pokud patříte k milovníkům jídla, nadšení budete i z jídelního výtahu, který sem však byl nainstalován teprve v minulém století.  

Zámek Hluboká nad Vltavou patří k velkým lákadlům i díky přilehlé zoo. Zejména rodiny s dětmi si tak přijdou opravdu na své. 

https://www.zamek-hluboka.cz/cs  

hrady a zámky hluboká
Hluboká nad Vltavou patří k nejpůsobivějším stavbám u nás. (foto: 123RF)

Karlštejn je ikonickým hradem 

Kousek od hlavního města Prahy se rozléhá doslova ikonický hrad, o němž bylo dokonce napsáno nejedno knižní dílo. Řeč je o hradě Karlštejn, o kterém se kvůli muzikálu “Noc na Karlštejně” traduje, že sem měly ženy zakázaný přístup. Ve skutečnosti je však pravda zcela jinde. Sám Karel IV. zde nechal vybudovat komnaty pro svou ženu, což pověru vyvrací.  

K TÉMATU  5 knih na téma hledání vnitřní ženy. Které stojí za přečtení?

Stejně jako na Hluboké, i zde se vyplatí podstoupit prohlídku. V současné době jsou k dispozici dva turistické okruhy. Fascinováni budete především z nástěnné výzdoby, která pochází ze 14. století, ale i z obrazů Mistra Theodorika.  

https://www.hrad-karlstejn.cz/cs

hrady a zámky karlštejn
Karlštejn patří k nejkrásnějším hradům u nás. (foto: 123RF)

Konopiště je místem pohádek 

Pokud se chcete vydat na místo, kde se natáčela celá spousta pohádek, měli byste zamířit na Konopiště. Nejen, že se jedná o zámecké sídlo, ale také se zde nachází medvědárium. Z dostupných pramenů vyplývá, že chov medvědů zde má opravdu velice dlouhou tradici. První “kousky” si sem majitelé pořídili už v 19. století. Od té doby se zde stále chovají. Unikátem je medvěd ušatý, jenž se dnes považuje za vzácnost.  

Zámek Konopiště má opravdu bohatou historii. Opět však musíme upozornit, že současná podoba zámku není jeho původní. Za dnešní vzhled vděčíme princi Františkovi Ferdinandovi d’Este, který se pustil do rozsáhlé rekonstrukce. 

https://www.zamek-konopiste.cz/cs

Křivoklát zeje hudbou i mučením 

Na našem seznamu oblíbených zámků v Česku nesmí chybět ani Křivoklát. Znovu mluvíme o působivém objektu, který si zahrál v nejedné české pohádce. O této stavbě se ví, že za dob své slávy zde hrála hudba proto, aby se přehlušil křik týraných ve zdejších mučírně.  

V okolí zámku se prý nachází velký poklad, který ukryl slavný loupežník Babinský. Pokud máte rádi záhady, kterým přicházíte na kloub, třeba se právě vy pustíte do pátrání.  

Co jakožto vášniví turisté oceníte, je rozhodně pestrá historie. Ta zde několikrát v roce ožívá. Konají se zde totiž nejen ukázky řemesel, ale také filmové festivaly, muzikály, koncerty nebo si zde postaví své pódium nejedno divadlo. 

https://www.hrad-krivoklat.cz/cs

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zámecké zahrady a parky. Skvělý tip na romantickou procházku nebo výlet s rodinou

K TÉMATU  Je tu zas letních zánětů čas!

Cestujeme s dětmi. Kam vyrazit ještě za teplého počasí?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Našli jste byt, podepsali nájemní smlouvu, zaplatili nájem. Gratulujeme, nyní jste připraveni nastěhovat se do svého prvního bytu.
Děti jsou fascinovány celou zvířecí říší. I proto jejich kroky velmi často míří do zoologických zahrad, kde mohou být svědky existence i takových tvorů, které běžně v přírodě nepotkají. Po ukončení výletu do zoo se v nich však probouzí touha mít vlastního tvora, o kterého by mohli pečovat, také doma. A stává se, že po dlouhém naléhání a přemlouvání rodiče jednoho dne svolí. Jenže jaký domácí mazlíček je ten nejvhodnější?
8. září 2022 skončila éra Alžběty II. V tento den, v šestadevadesáti letech, opustila svět. Nikoho tato zpráva nenechala lhostejným a někdo bude ještě dlouho truchlit. Se vší úctou k zesnulé královně, pojďme se společně podívat na nějaké úsměvné pikantnosti z jejího života. Mnohé vás jistě překvapí.
S mužem se jednoduše můžete rozejít tak, že mu to oznámíte z očí do očí. To je pravděpodobně ten jediný správný způsob. Ne každý si na něj ale troufne, zejména po kratší známosti. V praxi se můžeme setkat s mnoha dalšími způsoby ”rozcházení se”, které vám možná vyrazí dech.
V dnešním rychlém tempu života se stále více žen rozhoduje pracovat z domova. V tomto článku prozkoumáme tipy a triky, jak si vytvořit efektivní pracovní prostor v domácím prostředí. Od organizace pracovního času po ergonomii pracovního místa – objevte klíčové faktory pro úspěšné fungování v home office.
Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.
Ať už jste snila o svých svatebních šatech od svých pěti let a znáte přesné specifikace, jak by měly vypadat, nebo jste o tom nikdy nepřemýšlela, máme pro vás rady, jak si vybrat svatební šaty. Ono vybrat někdy ten perfektní kousek může být pěkný stres. Nemluvě o tom, že si musíte ještě vybrat šaty na převlečení, které si oblečete na recepci v pozdějších hodinách. Jak tedy na to?
Starat se o jedno malé dítě může dát pěkně zabrat. Dvě potrápí ještě víc, ale co teprve šest prcků? Tahle kočičí máma to nemá jednoduché, ale rozhodně ví, že nemá smysl se zbytečně stresovat!
Myslíte si, že podle prvotního pohledu na tvář člověka můžete usuzovat na jeho charakter? Podle fyziognomie tomu tak opravdu je. Roli hraje vzhled očí, nosu, úst, čela, ale i jejich vzájemné rozložení v obličeji. Pojďme si říct aspoň některé indicie, které vám mohou poskytnout důležité informace o druhém člověku. Je ale samozřejmě jen na vás, jak velkou váhu tomu budete přikládat...
Při zmínce výletu do nizozemského hlavního města se málokomu nevybaví tulipány či projížďky na kole mezi romanticky nasvícenými kanály. Amsterdam je živé a kulturně nabité město. Pojďme se společně podívat na zajímavá místa, která určitě stojí za návštěvu.
Pokud se snažíte držet štíhlou linii, nebo jste zrovna ve fázi, kdy jste se pustili do hubnutí, určitě se přes den snažíte poctivě dodržovat všechna pravidla, aby se vaše plány jen tak nezhatily, a vy jste hezky šli svému cíli naproti. Napadlo vás ale někdy, že se ráno, klidně i nevědomky, můžete dopouštět určitých chyb, které vám cestu k vysněné postavě akorát překazí? Víme, co vám hned po probuzení zaručeně pokazí hubnutí.
Historie napsala mnoho příběhů. Inkoustová story z Mexika působí dojmem zábavné kuriozity, ale její podtext je spíše tragický.

Výběr článků

Vytřete návštěvě zrak, až ji usadíte na originální zahradní posezení. Venkovní nábytek z palet má tu výhodu, že si ho můžete poskládat podle sebe jako lego. Palety mají přirozeně svůj daný tvar, ten je ale možné půlit nebo jinak upravovat. Rohová sedačka se stolkem na kolečkách vypadá skvěle. Stačí vše natřít barvou podle vaší chuti a opatřit matrací a polštářky.
Říká se, že ženy jsou v uvažování složité, zatímco muži zůstávají srozumitelní a jednoduší. Co se ale vztahů týká, tak muži a ženy následují trochu rozdílné cesty. To, co muži hledají ve vztahu není to, co by ženy motivovalo, aby do takového vztahu šly. Rozdělují je jejich touhy, mentalita, vášně či úroveň vyjadřování. My vám nyní řekneme, co muži doopravdy očekávají od vztahů se ženami a po čem jejich srdce touží.
Zdá se to neuvěřitelné, ale podle Světové zdravotnické organizace patří mezi jednu z deseti nejčastějších příčin smrti dýchání znečištěného vzduchu, tedy smogu. Život ve velkoměstech, spojený s moderním způsobem života, v sobě nese spoustu nenápadných nebezpečí. Stres, deprese, nespavost, dýchací potíže, to všechno lze označit za civilizační choroby, a spojení se smogem  má na náš organismus neblahý vliv.

Nepřehlédněte

Děti potřebují mámu i tátu, o tom není pochyb. Ale jak dlouho? Do šesti až osmi let. Snažíme se je vychovávat podle našich představ, zajetých pravidel a mustrů, které nám předávali naši rodiče, aniž bychom si uvědomovali, že tím dětem akorát děláme ze života guláš a prodlužujeme dobu, kdy si na věci stejně přijdou sami. Není lehké přestat být takovým rodičem. Ale jde to. Nevěříte? My vám to dokážeme.
V posledních letech získávají stále více na popularitě předlohy pro rodinné kroniky, které mají inspirovat babičky a dědečky k vyprávění o rodinné historii. Zájem určitě oživil i populární televizní seriál, v němž právě touto formou autoři zmapovali více než padesát let českých dějin. Rodokmeny jsou prostě v módě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek