Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Hrady a zámky se otvírají veřejnosti. Na které zamířit přednostně?

Po delší odmlce se nám opět otevírají hrady a zámky. Pokud tedy nemáte program na následující víkend, vyberte si z našeho seznamu ty nejatraktivnější památky, jež se vám vryly do paměti třeba díky nestárnoucím pohádkám, které se pravidelně vysílají v televizi během vánočních svátků.
hrady a zámky karlštejn
Karlštejn patří k nejkrásnějším hradům u nás. (foto: 123RF)

21. 06. 2021

Lednice je tím nejnavštěvovanějším zámkem v České republice 

Který zámek je tím nejnavštěvovanějším u nás a jaké hrady a zámky patří k tomu nejlepšímu? Zatímco někdo by si tipl Hlubokou, jiný nedopustí na Lednici. Ti druzí mají v tomto případě pravdu.

Zámek pocházející z roku 1222, který dnes doplňuje nádherný minaret poskytující nevšední výhled a krásná zahrada přitahuje každým rokem enormní množství návštěvníků. Otevírací doba je každý den (mimo pondělí), v zimním období pouze o víkendu.  

Samozřejmě by bylo mylné se domnívat, že Lednice taková, jakou ji známe dnes neprošla od svého vzniku žádnou změnou. Současný vzhled pochází až z devatenáctého století. Původně se jednalo o renesanční sídlo, později se nahradilo barokním zámkem.  

https://www.zamek-lednice.com/cs

lednice
Lednice nesídlí jen v kuchyni. (foto: 123RF)

Hluboká nad Vltavou láká i na vedlejší zoo 

Vedle Lednice je jedním z nejnavštěvovanějších zámků i ten, který se nachází v Hluboké nad Vltavou. Zámek nese stejné jméno a vidět jste ho mohli v nejedné české pohádce. Najdete ho v těsné blízkosti Českých Budějovic, odkud se sem dostanete třeba jen na kole.  

Pokud se vydáte právě sem, nenechte si ujít prohlídku. Uvnitř stavby se totiž nachází doslova fascinující stěny a stropy, které jsou zdobené ušlechtilým dřevem a dřevořezbami. Pokud patříte k milovníkům jídla, nadšení budete i z jídelního výtahu, který sem však byl nainstalován teprve v minulém století.  

Zámek Hluboká nad Vltavou patří k velkým lákadlům i díky přilehlé zoo. Zejména rodiny s dětmi si tak přijdou opravdu na své. 

https://www.zamek-hluboka.cz/cs  

hrady a zámky hluboká
Hluboká nad Vltavou patří k nejpůsobivějším stavbám u nás. (foto: 123RF)

Karlštejn je ikonickým hradem 

Kousek od hlavního města Prahy se rozléhá doslova ikonický hrad, o němž bylo dokonce napsáno nejedno knižní dílo. Řeč je o hradě Karlštejn, o kterém se kvůli muzikálu “Noc na Karlštejně” traduje, že sem měly ženy zakázaný přístup. Ve skutečnosti je však pravda zcela jinde. Sám Karel IV. zde nechal vybudovat komnaty pro svou ženu, což pověru vyvrací.  

K TÉMATU  5 tipů na vybavení, které využijete na horské túře

Stejně jako na Hluboké, i zde se vyplatí podstoupit prohlídku. V současné době jsou k dispozici dva turistické okruhy. Fascinováni budete především z nástěnné výzdoby, která pochází ze 14. století, ale i z obrazů Mistra Theodorika.  

https://www.hrad-karlstejn.cz/cs

hrady a zámky karlštejn
Karlštejn patří k nejkrásnějším hradům u nás. (foto: 123RF)

Konopiště je místem pohádek 

Pokud se chcete vydat na místo, kde se natáčela celá spousta pohádek, měli byste zamířit na Konopiště. Nejen, že se jedná o zámecké sídlo, ale také se zde nachází medvědárium. Z dostupných pramenů vyplývá, že chov medvědů zde má opravdu velice dlouhou tradici. První “kousky” si sem majitelé pořídili už v 19. století. Od té doby se zde stále chovají. Unikátem je medvěd ušatý, jenž se dnes považuje za vzácnost.  

Zámek Konopiště má opravdu bohatou historii. Opět však musíme upozornit, že současná podoba zámku není jeho původní. Za dnešní vzhled vděčíme princi Františkovi Ferdinandovi d’Este, který se pustil do rozsáhlé rekonstrukce. 

https://www.zamek-konopiste.cz/cs

Křivoklát zeje hudbou i mučením 

Na našem seznamu oblíbených zámků v Česku nesmí chybět ani Křivoklát. Znovu mluvíme o působivém objektu, který si zahrál v nejedné české pohádce. O této stavbě se ví, že za dob své slávy zde hrála hudba proto, aby se přehlušil křik týraných ve zdejších mučírně.  

V okolí zámku se prý nachází velký poklad, který ukryl slavný loupežník Babinský. Pokud máte rádi záhady, kterým přicházíte na kloub, třeba se právě vy pustíte do pátrání.  

Co jakožto vášniví turisté oceníte, je rozhodně pestrá historie. Ta zde několikrát v roce ožívá. Konají se zde totiž nejen ukázky řemesel, ale také filmové festivaly, muzikály, koncerty nebo si zde postaví své pódium nejedno divadlo. 

https://www.hrad-krivoklat.cz/cs

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zámecké zahrady a parky. Skvělý tip na romantickou procházku nebo výlet s rodinou

K TÉMATU  Chcete opravdu silný antioxidant s vitaminem C? Vyzkoušejte toto zázračné ovoce

Cestujeme s dětmi. Kam vyrazit ještě za teplého počasí?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.
Málokterá z nás má cvičení v oblibě – chceme se mu vyhnout co se dá a doufáme, že to bez něj zvládneme. Existují ale cviky, které nejsou tolik náročné, a zároveň dokáží změnit život k lepšímu. Ať už v oblasti zdraví nebo sexu. V obojím případě se budete cítit mnohem lépe poté, co budete pravidelně cvičit Kegelovy cviky.
Už jste někdy slyšeli o ASMR? O technice, která vám díky souboru zvuků dopřeje příjemný pocit uvolnění, relaxace a pomůže vám rychleji usnout? Pokud ještě ne, lepší pozdě než vůbec. Mrkněte, v čem spočívá její tajemství. A proč jí propadlo tolik lidí.
Domácnost bez pokojových rostlin je neútulná a nepříjemná. Většinou ji obývají jedinci, kteří s pěstováním pokojovek nemají žádné zkušenosti. Nabízí se však otázka, proč se do pěstování přece jenom nepustit? Nedostatek znalostí nemusí být překážkou! Existují totiž takové rostliny, které jsou extrémně nenáročné.  
Není nic lepšího, než vlastnoručně vypěstovaná zelenina. Bez všech možných chemických hnojiv, pesticidů, insekticidů a bůhvíjaké další chemie. Ale v našich klimatických podmínkách není takové pěstování nic jednoduchého. Zejména v případě, že se stejně jako letos zima poněkud protáhne a i v nížinách sněží ještě v dubnu. Proto pro vás máme tipy a triky, které oceníte při pěstování rajčat.
I když dříve bylo naprosto normální, že si děti sem tam od rodičů vysloužily nějaký ten pohlavek nebo plácnutí přes zadek, v dnešní době se na tělesné tresty nahlíží úplně jinak. Zatímco naši rodiče nebo prarodiče na občasném proplesknutí neviděli nic špatného, ba naopak byli zastánci hesla "škoda každé rány, která padne vedle", dneska jakmile na dítě vztáhnete ruku, hned se na vás společnost dívá skrze prsty.

Nepřehlédněte

Dovolená na ostrově Mauricius zní jako sen každého cestovatele. A přitom cestování na něj nemusí být žádná složitá ani drahá záležitost. Ostrov Mauritius je rájem, kolem kterého se rozprostírá nekonečná Indický oceán. Je to kouzelný ostrov s bílými a čistými plážemi, vysokými a zelenými palmami, na nichž zpívají úžasně barevní ptáci.
Možná si i vy někdy povzdechnete, že vaše příjmení není nejkrásnější. Třeba jste vždy tiše záviděly spolužačce její příjemné a zvučné příjmení. Než budete klesat na mysli, pojďte se s námi podívat na opravdu velkou sklizeň toho, co se v naších zemích skutečně vyskytuje. Co byste řekly tomu, kdybyste se jmenovaly třeba…

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek