Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Hrady a zámky se otvírají veřejnosti. Na které zamířit přednostně?

Po delší odmlce se nám opět otevírají hrady a zámky. Pokud tedy nemáte program na následující víkend, vyberte si z našeho seznamu ty nejatraktivnější památky, jež se vám vryly do paměti třeba díky nestárnoucím pohádkám, které se pravidelně vysílají v televizi během vánočních svátků.
hrady a zámky karlštejn
Karlštejn patří k nejkrásnějším hradům u nás. (foto: 123RF)

21. 06. 2021

Lednice je tím nejnavštěvovanějším zámkem v České republice 

Který zámek je tím nejnavštěvovanějším u nás a jaké hrady a zámky patří k tomu nejlepšímu? Zatímco někdo by si tipl Hlubokou, jiný nedopustí na Lednici. Ti druzí mají v tomto případě pravdu.

Zámek pocházející z roku 1222, který dnes doplňuje nádherný minaret poskytující nevšední výhled a krásná zahrada přitahuje každým rokem enormní množství návštěvníků. Otevírací doba je každý den (mimo pondělí), v zimním období pouze o víkendu.  

Samozřejmě by bylo mylné se domnívat, že Lednice taková, jakou ji známe dnes neprošla od svého vzniku žádnou změnou. Současný vzhled pochází až z devatenáctého století. Původně se jednalo o renesanční sídlo, později se nahradilo barokním zámkem.  

https://www.zamek-lednice.com/cs

lednice
Lednice nesídlí jen v kuchyni. (foto: 123RF)

Hluboká nad Vltavou láká i na vedlejší zoo 

Vedle Lednice je jedním z nejnavštěvovanějších zámků i ten, který se nachází v Hluboké nad Vltavou. Zámek nese stejné jméno a vidět jste ho mohli v nejedné české pohádce. Najdete ho v těsné blízkosti Českých Budějovic, odkud se sem dostanete třeba jen na kole.  

Pokud se vydáte právě sem, nenechte si ujít prohlídku. Uvnitř stavby se totiž nachází doslova fascinující stěny a stropy, které jsou zdobené ušlechtilým dřevem a dřevořezbami. Pokud patříte k milovníkům jídla, nadšení budete i z jídelního výtahu, který sem však byl nainstalován teprve v minulém století.  

Zámek Hluboká nad Vltavou patří k velkým lákadlům i díky přilehlé zoo. Zejména rodiny s dětmi si tak přijdou opravdu na své. 

https://www.zamek-hluboka.cz/cs  

hrady a zámky hluboká
Hluboká nad Vltavou patří k nejpůsobivějším stavbám u nás. (foto: 123RF)

Karlštejn je ikonickým hradem 

Kousek od hlavního města Prahy se rozléhá doslova ikonický hrad, o němž bylo dokonce napsáno nejedno knižní dílo. Řeč je o hradě Karlštejn, o kterém se kvůli muzikálu “Noc na Karlštejně” traduje, že sem měly ženy zakázaný přístup. Ve skutečnosti je však pravda zcela jinde. Sám Karel IV. zde nechal vybudovat komnaty pro svou ženu, což pověru vyvrací.  

K TÉMATU  Jak poznat mentální anorexii? Nepodceňujte tyto příznaky

Stejně jako na Hluboké, i zde se vyplatí podstoupit prohlídku. V současné době jsou k dispozici dva turistické okruhy. Fascinováni budete především z nástěnné výzdoby, která pochází ze 14. století, ale i z obrazů Mistra Theodorika.  

https://www.hrad-karlstejn.cz/cs

hrady a zámky karlštejn
Karlštejn patří k nejkrásnějším hradům u nás. (foto: 123RF)

Konopiště je místem pohádek 

Pokud se chcete vydat na místo, kde se natáčela celá spousta pohádek, měli byste zamířit na Konopiště. Nejen, že se jedná o zámecké sídlo, ale také se zde nachází medvědárium. Z dostupných pramenů vyplývá, že chov medvědů zde má opravdu velice dlouhou tradici. První “kousky” si sem majitelé pořídili už v 19. století. Od té doby se zde stále chovají. Unikátem je medvěd ušatý, jenž se dnes považuje za vzácnost.  

Zámek Konopiště má opravdu bohatou historii. Opět však musíme upozornit, že současná podoba zámku není jeho původní. Za dnešní vzhled vděčíme princi Františkovi Ferdinandovi d’Este, který se pustil do rozsáhlé rekonstrukce. 

https://www.zamek-konopiste.cz/cs

Křivoklát zeje hudbou i mučením 

Na našem seznamu oblíbených zámků v Česku nesmí chybět ani Křivoklát. Znovu mluvíme o působivém objektu, který si zahrál v nejedné české pohádce. O této stavbě se ví, že za dob své slávy zde hrála hudba proto, aby se přehlušil křik týraných ve zdejších mučírně.  

V okolí zámku se prý nachází velký poklad, který ukryl slavný loupežník Babinský. Pokud máte rádi záhady, kterým přicházíte na kloub, třeba se právě vy pustíte do pátrání.  

Co jakožto vášniví turisté oceníte, je rozhodně pestrá historie. Ta zde několikrát v roce ožívá. Konají se zde totiž nejen ukázky řemesel, ale také filmové festivaly, muzikály, koncerty nebo si zde postaví své pódium nejedno divadlo. 

https://www.hrad-krivoklat.cz/cs

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zámecké zahrady a parky. Skvělý tip na romantickou procházku nebo výlet s rodinou

K TÉMATU  Dentální hygiena u psů se nesmí podceňovat jako návštěva veterináře

Cestujeme s dětmi. Kam vyrazit ještě za teplého počasí?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Přemýšlíte o pořízení AKU nářadí? Třeba taková AKU sekačka na baterie. To není jen zodpovědný ekologický plán. Je to dobrá volba ve všech směrech. Už jen využití moderních technologií, kdy se potkávají výhody elektrických a benzínových strojů, je toho důkazem. Žádné kabely, maximální pohodlí, perfektní výkon, spolehlivost. Jedna baterie pro všechno. Není to sen?
Zařizování ložnice je poněkud obtížné. Přece jen chceme z místnosti vykouzlit oázu klidu, do které se budeme každý den velice rádi vracet. Mnohdy se však stane, že sáhneme po něčem zcela jiném, než co do ložnice patří a rázem je příjemný pocit z ní fuč. Zkrátka a dobře tam neproudí ta energie, která by přispívala ke kvalitnímu spánku. Naštěstí je tu ale stále feng-šuej, podle kterého se můžeme řídit.
Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.
Každá žena má svou oblíbenou kabelku. A často se nejedná jen o jeden kousek! Co vše dámy v kabelkách nosí a na co jich potřebují tak moc? Stejně jako oblečení a boty podléhají módním trendům, tak také kabelky a peněženky jsou ovlivněné světem módy. Pořádají se módní přehlídky zaměřené přímo na kabelky, peněženky a módní doplňky. Co tedy obsahuje taková typická dámská kabelka?
Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
Všichni lidé na celém světě chtějí být zdraví a krásní. Téměř každá žena si chce uchovat svou krásu a mládí co nejdéle. I když se život zdá být hektický a obtížný, ženy se snaží najít několik minut na péči o sebe každý den. Cílem kosmetických procedur je zastavení nebo zpomalení procesu stárnutí. Ale co když mluvíme o nevysvětlitelné ztrátě krásy? Tohle se stalo ženě z Anglie – Mary Ann Bevan.
Dokážete si představit, jak moc dokážou být opalovací krémy nebezpečné? V některých případech mohou pozměnit i naši DNA! Neodnesete to vy, ale vaše děti a vnoučata už možná ano.
Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!
Je jiná, je svá. Je to Billie Eilish. Do šoubyznysu vplula jako velká voda bez varování a okamžitě z ní začali všichni teenageři šílet. Zlomovým okamžikem byl pro zpěvačku říjen 2015, tedy krátce před dovršením jejích 14 let, když s bratrem Finneasem zveřejnili na SoundCloudu song Ocean Eyes, ze kterého se přes noc stala hudební senzace. A od té doby znal její jméno celý svět.

Nepřehlédněte

Supermoderní stavba zvaná Wave House se nachází na jihu Finska u městečka Mikkeli. Nápadný, podlouhlý srub na první pohled zaujme svojí zakřivenou střechou. Díky jejímu tvaru na ní nikdy nezůstane žádné napadané listí a nejsou potřeba ani žlaby, které by odváděly vodu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek