Pondělí , 15. 08. 2022

Hana

Hrady a zámky se otvírají veřejnosti. Na které zamířit přednostně?

Po delší odmlce se nám opět otevírají hrady a zámky. Pokud tedy nemáte program na následující víkend, vyberte si z našeho seznamu ty nejatraktivnější památky, jež se vám vryly do paměti třeba díky nestárnoucím pohádkám, které se pravidelně vysílají v televizi během vánočních svátků.
hrady a zámky karlštejn
Karlštejn patří k nejkrásnějším hradům u nás. (foto: 123RF)

21. 06. 2021

Lednice je tím nejnavštěvovanějším zámkem v České republice 

Který zámek je tím nejnavštěvovanějším u nás a jaké hrady a zámky patří k tomu nejlepšímu? Zatímco někdo by si tipl Hlubokou, jiný nedopustí na Lednici. Ti druzí mají v tomto případě pravdu.

Zámek pocházející z roku 1222, který dnes doplňuje nádherný minaret poskytující nevšední výhled a krásná zahrada přitahuje každým rokem enormní množství návštěvníků. Otevírací doba je každý den (mimo pondělí), v zimním období pouze o víkendu.  

Samozřejmě by bylo mylné se domnívat, že Lednice taková, jakou ji známe dnes neprošla od svého vzniku žádnou změnou. Současný vzhled pochází až z devatenáctého století. Původně se jednalo o renesanční sídlo, později se nahradilo barokním zámkem.  

https://www.zamek-lednice.com/cs

lednice
Lednice nesídlí jen v kuchyni. (foto: 123RF)

Hluboká nad Vltavou láká i na vedlejší zoo 

Vedle Lednice je jedním z nejnavštěvovanějších zámků i ten, který se nachází v Hluboké nad Vltavou. Zámek nese stejné jméno a vidět jste ho mohli v nejedné české pohádce. Najdete ho v těsné blízkosti Českých Budějovic, odkud se sem dostanete třeba jen na kole.  

Pokud se vydáte právě sem, nenechte si ujít prohlídku. Uvnitř stavby se totiž nachází doslova fascinující stěny a stropy, které jsou zdobené ušlechtilým dřevem a dřevořezbami. Pokud patříte k milovníkům jídla, nadšení budete i z jídelního výtahu, který sem však byl nainstalován teprve v minulém století.  

Zámek Hluboká nad Vltavou patří k velkým lákadlům i díky přilehlé zoo. Zejména rodiny s dětmi si tak přijdou opravdu na své. 

https://www.zamek-hluboka.cz/cs  

hrady a zámky hluboká
Hluboká nad Vltavou patří k nejpůsobivějším stavbám u nás. (foto: 123RF)

Karlštejn je ikonickým hradem 

Kousek od hlavního města Prahy se rozléhá doslova ikonický hrad, o němž bylo dokonce napsáno nejedno knižní dílo. Řeč je o hradě Karlštejn, o kterém se kvůli muzikálu “Noc na Karlštejně” traduje, že sem měly ženy zakázaný přístup. Ve skutečnosti je však pravda zcela jinde. Sám Karel IV. zde nechal vybudovat komnaty pro svou ženu, což pověru vyvrací.  

K TÉMATU3 módní kousky, které si sbalit na výlet

Stejně jako na Hluboké, i zde se vyplatí podstoupit prohlídku. V současné době jsou k dispozici dva turistické okruhy. Fascinováni budete především z nástěnné výzdoby, která pochází ze 14. století, ale i z obrazů Mistra Theodorika.  

https://www.hrad-karlstejn.cz/cs

hrady a zámky karlštejn
Karlštejn patří k nejkrásnějším hradům u nás. (foto: 123RF)

Konopiště je místem pohádek 

Pokud se chcete vydat na místo, kde se natáčela celá spousta pohádek, měli byste zamířit na Konopiště. Nejen, že se jedná o zámecké sídlo, ale také se zde nachází medvědárium. Z dostupných pramenů vyplývá, že chov medvědů zde má opravdu velice dlouhou tradici. První “kousky” si sem majitelé pořídili už v 19. století. Od té doby se zde stále chovají. Unikátem je medvěd ušatý, jenž se dnes považuje za vzácnost.  

Zámek Konopiště má opravdu bohatou historii. Opět však musíme upozornit, že současná podoba zámku není jeho původní. Za dnešní vzhled vděčíme princi Františkovi Ferdinandovi d’Este, který se pustil do rozsáhlé rekonstrukce. 

https://www.zamek-konopiste.cz/cs

Křivoklát zeje hudbou i mučením 

Na našem seznamu oblíbených zámků v Česku nesmí chybět ani Křivoklát. Znovu mluvíme o působivém objektu, který si zahrál v nejedné české pohádce. O této stavbě se ví, že za dob své slávy zde hrála hudba proto, aby se přehlušil křik týraných ve zdejších mučírně.  

V okolí zámku se prý nachází velký poklad, který ukryl slavný loupežník Babinský. Pokud máte rádi záhady, kterým přicházíte na kloub, třeba se právě vy pustíte do pátrání.  

Co jakožto vášniví turisté oceníte, je rozhodně pestrá historie. Ta zde několikrát v roce ožívá. Konají se zde totiž nejen ukázky řemesel, ale také filmové festivaly, muzikály, koncerty nebo si zde postaví své pódium nejedno divadlo. 

https://www.hrad-krivoklat.cz/cs

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zámecké zahrady a parky. Skvělý tip na romantickou procházku nebo výlet s rodinou

K TÉMATU9 míst, kam si letos v létě vyjet na dovolenou!

Cestujeme s dětmi. Kam vyrazit ještě za teplého počasí?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud si neprojdete speciálními genetickými testy, pravděpodobně ji nikdy neodhalíte. Přitom patří mezi nejnebezpečnější choroby na světě. Způsobuje trombózu a v těch nejkrajnějších případech také plicní embolii.
Každý zaměstnavatel musí svým zaměstnancům nabídnout preventivní prohlídky. A zaměstnanci musí této nabídky využít. Nebo alespoň by měli. Poslední průzkumy ukazují, že lidé na takzvané ,,preventivky” nechodí, jistý podíl na tom má i koronavirová pandemie a apel na to, ať raději zůstáváme doma. Jenže svět se začíná vracet do normálu, což znamená, že se navrací i všechno s tím spojené.
Je jiná, je svá. Je to Billie Eilish. Do šoubyznysu vplula jako velká voda bez varování a okamžitě z ní začali všichni teenageři šílet. Zlomovým okamžikem byl pro zpěvačku říjen 2015, tedy krátce před dovršením jejích 14 let, když s bratrem Finneasem zveřejnili na SoundCloudu song Ocean Eyes, ze kterého se přes noc stala hudební senzace. A od té doby znal její jméno celý svět.
Milujete nakupování a ještě více milujete nakupování za super nízké ceny? V tom případě jste tady správně a určitě byste si neměli nechat ujít následující řádky! Pro všechny shopaholiky, kteří neodolají rozšiřování své sbírky o nové bezva kousky, jsme sepsali celkem 4 tipy na skvělé outlety, v nichž nakoupíte luxusní oblečení, boty i doplňky za parádně nízké ceny!
Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.
Deodorant nebo antiperspirant? To je oč tu běží! Zejména v létě, kdy se potíme víc, než v jiných ročních obdobích saháme po pomocnících, jež umí s potem bojovat (minimálně bojovat s jeho zápachem). Těmito pomocníky jsou myšleny zmiňované antiperspiranty a deodoranty, mezi nimiž je velký rozdíl, který si lidé bohužel neuvědomují či neumí ho definovat. Vesměs se však sáhne vždy po deodorantu, který navíc používáme špatně. Jak správně deodorant používat?
Vztahy s tchyní jsou kapitolou partnerského života samy o sobě. I když v mnoha případech jde o vztahy skvělé, v jiných to může značně skřípat. Zatímco někdy dělá tchyně naschvály, jindy si žena nenastaví jisté hranice, které se poté neustále překračují.

Nepřehlédněte

Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek