Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Raw strava: je opravdu tak úžasná? Jaké má výhody a jaké nedostatky? Zeptali jsme se odborníků na výživu!

Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.
Jarní detox - raw strava
Zdroj: Pixabay

„Raw stravování spočívá v jídle stvořeném přírodou, tedy v zelenině, ovoci, listové zelenině, v ořeších a semenech – vše v nezpracovaném, čerstvém a zralém stavu! Základem raw stravy je odšťavňování, mixování, sušení do 42 °C, zamražování. Důležitý je příjem co největšího množství zeleného, to znamená chlorofylu, ten najdeme třeba ve špenátu a salátech,“ vysvětluje Stanislav Petříček, zakladatel bistRAWveg.

Nestačí ale jen změnit jídelníček, je nutné se očistit také zevnitř. To, co v sobě máme za 40 let života nastřádané, za pár dní samo nezmizí. „Nejen v rámci detoxikačních procedur doporučuji zařadit do jídelníčku co nejvíce ovoce, zeleniny a raw stravy. Nezatěžuje organizmus jako strava vařená a plná živočišných surovin. Většinou zhubneme, jídlo nás doplní energií a vitalitou a často i pročistí. Začněte klidně postupně, alespoň jedním „zeleným dnem,“ vyzívá odborník.

Jednoznačné výhody raw stravy

Zní to až neuvěřitelně, že jiný pohled na jídlo a stravování může mít až tak pozitivní vliv na člověka jako celek, na váhový úbytek v desítkách kilogramů, zlepšení a nabytí ztracené imunity, uzdravení se z různých kožních onemocnění, alergií, zkrátka „sbohem všem lékům“. Výhody jsou i ekonomické, ušetříte za plyn či elektriku. Příprava salátu, umixování smoothie, dipu, omáčky či pomazánky zabere pár minutek a spotřeba elektřiny je minimální. Nespornou výhodou je jednoduchost přípravy.  Velikou výhodou raw stravy (pokud to ovšem s množstvím sami nepřeženete) je, že se po jídle necítíte unavení a nemáte potřebu si odpočinout a dát si „20“. Naopak, raw strava nezatěžuje tělo. Nabije vás energií.

Krátkodobě neuškodí…

„Krátkodobě rozhodně neuškodí, spíše naopak. Ne nadarmo se jí říká živá. Může vám pomoci například s pročištěním těla, imunitou, zvýšením energie a celkově se cítit lépe,“ říká Marta Svačinová, odbornice na zdravý životní styl. Syrová strava v dostatečném množství je rozhodně neopomenutelnou součástí každého zdravého jídelníčku. Vyvážený jídelníček by však měl ideálně obsahovat jak syrové, tak i vařené jídlo, které je mimo jiné lépe stravitelné. „Pokud jste si RAW zamilovali, jste aktivní, jíte pestře a bedlivě si hlídáte příjem všech živin, pevnému zdraví se můžete těšit i nadále. Spíše bych však doporučila krátkodobé stravování pouze syrovou stravou – například týden, jeden den v týdnu či tzv. “raw till 4” neboli příjem syrové stravy do 4 odpoledne a večer lehká ale výživná, nejlépe veganská večeře,“ říká Marta Svačinová.

K TÉMATU  Pomelo doplní vitaminy i zažene kocovinu. Zařaďte ho do svého jídelníčku

Nedostatky syrové stravy

Nevýhodou je rovněž podle odborníků určitě i nátlak okolí. Přátelům, kolegům, lidem v práci a všem okolo musíte často vysvětlovat, proč s nimi nejdete na „normální“ oběd nebo večeři do restaurace. Slabší povahy nemusí nátlak okolí snášet pozitivně. A je důležité si uvědomit, že mozek vnímá jablko jako svačinu, ne plnohodnotné jídlo jako je oběd nebo večeře.

Jezte sezónně

„V našich zeměpisných šířkách bych RAW stravování doporučila v těch ročních obdobích, kdy je k dostání lokální syrová strava. Dovážená zelenina a ovoce, která plní regály obchodů zejména v chladnějších měsících, nebývá zrovna nejčerstvější, nejchutnější, a ani nejzdravější. Nehledě na vyprodukované emise a negativní dopad na přírodu, které se s převozem přes celou planetu neodmyslitelně pojí,“ upozorňuje Marta Svačinová a pokračuje: „Při dlouhodobém příjmu pouze RAW stravy hrozí nedostatek vitamínu B12, vápníku a bílkovin“.

Jarní detox a detoxikační kúry by měly sloužit spíše jako restart vašeho jídelníčku, ideálně i přístupu k pohybu, a vy byste i po jejich ukončení měli ve zdravém stravování pokračovat. Jen tehdy pro vás mohou mít skutečně přínos.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Viber uvádí novou funkci nazvanou Polls (ankety), která uživatelům umožní snadno si ve skupinových chatech a komunitách zorganizovat hlasování na jakékoliv téma. Nová funkce rozšíří možnosti komunikace mezi uživateli, protože jim dává možnost vyjádřit svůj názor na jakékoliv téma snadno a rychle. Umožňuje také každému, kdo se zúčastní dané konverzace, sledovat, jaké názory mají ostatní na určité téma, a to přehledně, aniž by se museli probírat tisíci odpovědí a názorů.
V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
Červená řepa je doslova vitaminová bomba. Obsahuje mnoho látek, příznivých pro náš organismus. Může se pyšnit například vysokým obsahem vitamínu C, vitamínu B. Mimo jiné také obsahuje další blahodárné minerály, jako je hořčík, draslík, sodík. Je plná železa a kyseliny listové, a tak se doporučuje i při chudokrevnosti. Také příznivě působí na štítnou žlázu, protože v ní najdeme i jód. A jaké má další skvělé vlastnosti?
Chodníky a cestičky jsou oblíbenou součástí našich zahrad. Mohou být funkční a bezpečné, ale jejich úloha je také samozřejmě okrasná. Ze štěrku, z kamene nebo ze dřeva, na své zahradě si můžete naplánovat a vytvořit svůj vlastní originální chodníček. Výsledek potom působí pěkně útulně a kouzelně, jak se můžete přesvědčit v naší galerii. Nechte se inspirovat!
Když byly salóny krásy zavřené, vyvstala najednou mezi ženami otázka, jak se správně starat o své obočí. Každá z nás se chce o něj naučit správně starat tak, aby své pokožce nezpůsobovala zbytečnou újmu. Správně vytvarované obočí navíc dodá vašemu obličeji šmrnc, rozhodně to tedy není zanedbatelný prvek vedoucí k vnější kráse. Opravdu víte o postupu vytrhávání všechno?
Mnozí odborníci mluví o současnosti jako o „době jedové“. Upozorňují, že toxické látky jsou nejen kolem nás, ale i v nás. Pocházejí ze znečištěného životního prostředí, ale také z kosmetiky a léků, které užíváme. Svou roli hraje i nevhodná strava a alkohol, který si sem tam dopřejeme. Jednou za čas bychom tak měli udělat ve svém těle důkladný úklid. Právě leden je pro očistu ideální.
Někdo jich má málo, jiný zase až moc. Pihy jsou nedílnou součástí pokožky každého z nás. Drobné pihy krásy jsou víceméně neškodné, ovšem to neznamená, že by znaménka nebyla riziková. Naopak. I ony se v budoucnu mohou proměnit v zákeřný melanom, kterému jde předejít jedině poctivou prevencí u dermatologa. A my známe jednu moderní metodu, před kterou neuteče žádné znaménko.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek