Vztahy

Spolehlivost antikoncepce. 100% účinná není žádná. Které jsou nejefektivnější a které nesou riziko

Spolehlivost antikoncepce. Které jsou ty nejefektivnější
Zdroj: 123RF.com
Slovo antikoncepce zahrnuje všechny metody, které mají ochránit před neplánovaným těhotenstvím. Existuje přitom mnoho druhů, které nejsou stejně spolehlivé. Které to jsou a proč?

Dalo by se samozřejmě napsat, že nejbezpečnější antikoncepcí je vyhnout se pohlavnímu styku. Jenže která z nás to chce a navíc je schopna naprosté sexuální abstinence? Nechceme-li tedy otěhotnět, musíme se zaměřit na ostatní druhy antikoncepce.

Rovnou bychom rádi dodali, že žádná není stoprocentně spolehlivá. Dokonce i při sterilizaci ženy a především muže, existuje stále možnost neplánovaného těhotenství, přestože takové riziko představuje maximálně 0,5 %.

5 nejspolehlivějších forem antikoncepce

Zřejmě nejspořivější formou antikoncepce jsou implantáty, které gynekolog zavede pod kůži na paži, odkud se uvolňuje hormon progestin. Ten zabraňuje uvolňování vajíček a navíc zahušťuje děložní hlen, což znesnadňuje spermiím pohyb v děloze. Účinnost této metody bývá uváděna přes 99,9 %.

Dalším spolehlivým řešením může být nitroděložní tělísko, jež se zavádí přímo do dělohy. Existují přitom dvě základní varianty, a to nitroděložní tělísko s hormonem a bez hormonu. První varianta je přitom o něco bezpečnější, protože uváděná spolehlivost je 99,8 %.

Podobnou efektivitou se při správném používání může pyšnit hormonální injekce neboli Depo Provera. Na rozdíl od pilulek ji stačí aplikovat jednou za tři měsíce. Funguje tak, že do těla dodá hormon progestin, který mění vlastnosti hlenu děložního hrdla (stejně jako v případě implantátů).

Účinné bývají samozřejmě pilulky, a to především kombinované, které obsahují dva hormony, totiž estrogen (ženský pohlavní hormon) a progestin (hormon žlutého tělíska). I v tomto případě je totiž spolehlivost přes 99,5 %. Tablety obsahující pouze progestin jsou ovšem účinné o něco méně.

Pátou velmi spolehlivou metodou antikoncepce je tzv. symptotermální metoda neboli sensiplan. Nejde vlastně o nic jiného, než o přesné poznání ženského cyklu. Může totiž ukázat jeho fáze, v nichž je otěhotnění dosti nepravděpodobné. Používá-li se správně, spolehlivost je opět přes 99,5 %.

Které metody antikoncepce už tak účinné být nemusí?

Existují i další formy antikoncepce, jako Billingsova metoda, metoda TwoDay nebo metoda Standardních dnů. Všechny přesahují spolehlivostí 95 %. Ovšem pozor, další a běžněji používané metody už tak spolehlivé být nemusí. Jistě, pokud se mužský nebo ženský kondom použijí správně, obvykle také pomohou předejít těhotenství (účinnost 95 až 98 %), ale existují i určitá rizika (protržení apod.). Riziková je i tzv. přerušovaná soulož, protože se u ní uvádí selhání 15 až 28 %. Spermie jsou totiž např. obsaženy i v preejakulátu, tedy v tekutině, která je z penisu vylučována při sexuálním vzrušení. A partner navíc nemusí správně odhadnout okamžik, kdy má byt sex přerušen.

Důležitou roli hraje i bezpečnost antikoncepce

Jednotlivé antikoncepční metody je třeba poměřovat nejen spolehlivostí proti nechtěnému otěhotnění, ale také z hlediska bezpečnosti. Mnohé z nich totiž mohou mít nežádoucí účinky na ženský organismus. Patří mezi ně nepravidelné krvácení, bolesti hlavy, přibírání na váze anebo křeče. Navíc musíme zdůraznit, že mnohé z výše uvedených forem antikoncepce nechrání proti pohlavně přenosným chorobám (AIDS apod.). Ne všechny pak mohou být vhodné pro každou ženu. Jde-li tedy o antikoncepci, doporučujeme vám v prvé řadě konzultaci s lékařem.

Uváděná procenta u jednotlivých druhů antikoncepce se vztahují k pravděpodobnosti otěhotnění v prvním roce užívání.

A jakou máte zkušenost vy?

štítky

Reklama

Reklama