Pondělí , 03. 10. 2022

Bohumil

Spolehlivost antikoncepce. 100% účinná není žádná. Které jsou nejefektivnější a které nesou riziko

Slovo antikoncepce zahrnuje všechny metody, které mají ochránit před neplánovaným těhotenstvím. Existuje přitom mnoho druhů, které nejsou stejně spolehlivé. Které to jsou a proč?
Antikoncepce
Spolehlivost antikoncepce. 100% účinná není žádná. Které jsou nejefektivnější a které nesou riziko

31. 05. 2019

Dalo by se samozřejmě napsat, že nejbezpečnější antikoncepcí je vyhnout se pohlavnímu styku. Jenže která z nás to chce a navíc je schopna naprosté sexuální abstinence? Nechceme-li tedy otěhotnět, musíme se zaměřit na ostatní druhy antikoncepce.

Rovnou bychom rádi dodali, že žádná není stoprocentně spolehlivá. Dokonce i při sterilizaci ženy a především muže, existuje stále možnost neplánovaného těhotenství, přestože takové riziko představuje maximálně 0,5 %.

5 nejspolehlivějších forem antikoncepce

Zřejmě nejspořivější formou antikoncepce jsou implantáty, které gynekolog zavede pod kůži na paži, odkud se uvolňuje hormon progestin. Ten zabraňuje uvolňování vajíček a navíc zahušťuje děložní hlen, což znesnadňuje spermiím pohyb v děloze. Účinnost této metody bývá uváděna přes 99,9 %.

Dalším spolehlivým řešením může být nitroděložní tělísko, jež se zavádí přímo do dělohy. Existují přitom dvě základní varianty, a to nitroděložní tělísko s hormonem a bez hormonu. První varianta je přitom o něco bezpečnější, protože uváděná spolehlivost je 99,8 %.

Podobnou efektivitou se při správném používání může pyšnit hormonální injekce neboli Depo Provera. Na rozdíl od pilulek ji stačí aplikovat jednou za tři měsíce. Funguje tak, že do těla dodá hormon progestin, který mění vlastnosti hlenu děložního hrdla (stejně jako v případě implantátů).

Účinné bývají samozřejmě pilulky, a to především kombinované, které obsahují dva hormony, totiž estrogen (ženský pohlavní hormon) a progestin (hormon žlutého tělíska). I v tomto případě je totiž spolehlivost přes 99,5 %. Tablety obsahující pouze progestin jsou ovšem účinné o něco méně.

Pátou velmi spolehlivou metodou antikoncepce je tzv. symptotermální metoda neboli sensiplan. Nejde vlastně o nic jiného, než o přesné poznání ženského cyklu. Může totiž ukázat jeho fáze, v nichž je otěhotnění dosti nepravděpodobné. Používá-li se správně, spolehlivost je opět přes 99,5 %.

K TÉMATU  Afrodiziaka v jídle. Je to mýtus nebo umí potraviny probudit vášeň?

Které metody antikoncepce už tak účinné být nemusí?

Existují i další formy antikoncepce, jako Billingsova metoda, metoda TwoDay nebo metoda Standardních dnů. Všechny přesahují spolehlivostí 95 %. Ovšem pozor, další a běžněji používané metody už tak spolehlivé být nemusí. Jistě, pokud se mužský nebo ženský kondom použijí správně, obvykle také pomohou předejít těhotenství (účinnost 95 až 98 %), ale existují i určitá rizika (protržení apod.). Riziková je i tzv. přerušovaná soulož, protože se u ní uvádí selhání 15 až 28 %. Spermie jsou totiž např. obsaženy i v preejakulátu, tedy v tekutině, která je z penisu vylučována při sexuálním vzrušení. A partner navíc nemusí správně odhadnout okamžik, kdy má byt sex přerušen.

Důležitou roli hraje i bezpečnost antikoncepce

Jednotlivé antikoncepční metody je třeba poměřovat nejen spolehlivostí proti nechtěnému otěhotnění, ale také z hlediska bezpečnosti. Mnohé z nich totiž mohou mít nežádoucí účinky na ženský organismus. Patří mezi ně nepravidelné krvácení, bolesti hlavy, přibírání na váze anebo křeče. Navíc musíme zdůraznit, že mnohé z výše uvedených forem antikoncepce nechrání proti pohlavně přenosným chorobám (AIDS apod.). Ne všechny pak mohou být vhodné pro každou ženu. Jde-li tedy o antikoncepci, doporučujeme vám v prvé řadě konzultaci s lékařem.

Uváděná procenta u jednotlivých druhů antikoncepce se vztahují k pravděpodobnosti otěhotnění v prvním roce užívání.

A jakou máte zkušenost vy?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

O Češích se říká, že jsou národem pejskařů. Vždyť za své čtyřnohé psí parťáky jsou schopní utratit i přes milion korun ročně. To ukazují statistiky. Utrácí se předně za kvalitní žrádlo, také za veterináře a samozřejmě za produkty určené k dentální hygieně. Chovatelé si moc dobře uvědomují, že v psí dutině ústní probíhají stejné procesy jako u lidí. I v psí dutině se mohou vyskytnout zubní kameny nebo zubní plak vedoucí ke zmiňovanému problému. Proto se nedoporučuje podceňovat péči o psí chrup.
Jste příznivci pořádných krváků nebo spíš duchařských hororů? Nebo je vám to úplně jedno, jen když se pořádně bojíte? Těchto pět hororů byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože děsivější filmy nejspíš nikdy neuvidíte.
Když byly salóny krásy zavřené, vyvstala najednou mezi ženami otázka, jak se správně starat o své obočí. Každá z nás se chce o něj naučit správně starat tak, aby své pokožce nezpůsobovala zbytečnou újmu. Správně vytvarované obočí navíc dodá vašemu obličeji šmrnc, rozhodně to tedy není zanedbatelný prvek vedoucí k vnější kráse. Opravdu víte o postupu vytrhávání všechno?
Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  

Nepřehlédněte

Co tvoří základ dámského šatníku? Vedle džínů, jednobarevných triček a krátkých letních šortek bychom tam našli také overaly, které se v posledních letech radují z velkého zájmu o ně. Jedná se o módní trend, který je dnes k dostání v celé spoustě provedení. Nosit ho lze jak na večírky či plesy, ale také si lze koupit kousek na spaní nebo letní provedení k moři. Už také vlastníte tento vkusný trend?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek