Neděle , 29. 01. 2023

Zdislava

Školní ráno: 7 tipů, jak se od pondělí do pátku nezbláznit

Dva měsíce letních prázdnin utekly jako voda a opět nastalo období, kdy deset měsíců vypravujete děti do školy. Což bývá často plné zmatku. Aby u vás doma nevypukl tento scénář, přinášíme vám několik rad. Díky těm vás žádné školní ráno nezaskočí nepřipravené a vše stihnete.
školní ráno
Školní ráno to drhne po všech stránkách? Poradíme vám, jak to změnit.

20. 09. 2022

1. Nepodceňte přípravu

K úspěšnému startu do nového dne je nutná příprava. Dětem nastavte nekompromisně večerku, aby byly školní ráno schopné vstát. Vy tento čas využijte k tomu, že si připravíte věci na druhý den. Kromě oblečení do práce nachystejte také co nejvíce věcí na snídani, připravte svačiny a snažte se zkrátka „volný čas”, který máte před spaním, využít na maximum a veďte k tomu i své děti.

2. Naplánujte si školní ráno minutu po minutě

Nemáte organizační schopnosti? Pokuste se na tom zapracovat. Uvidíte, že vám tento přístup může usnadnit život a ušetřit spoustu času. Jestliže si každé školní ráno naplánujete minutu po minutě a budete se tohoto rozvrhu držet, nebude docházet ke zmatkům a dalším nepříjemnostem.

Přesně stanovte rutinu sobě i svým dětem a užívejte si příjemná a funkční rána. V žádném případě nedělejte věci místo svých dětí, i kdyby to mělo ušetřit čas. Čím dříve se děti naučí plnit své povinnosti, tím lépe pro vás všechny.

stres
Nikdo nechce ráno začínat stresem a vráskami na čele.

3. Sestavte si přehledný seznam činností

S předchozím bodem úzce souvisí také sestavení seznamu činností. Ten sepište podle toho, jak budete mít rozvržené všechny ranní činnosti a přišpendlete si ho na lednici nebo na vchodové dveře. Zkrátka na takové místo, které máte na očích před odchodem z domu. Díky tomu si budete moci každé školní ráno zkontrolovat, že všichni členové domácnosti splnili, co měli. V praxi to znamená, že si děti po snídani vyčistily zuby, zabalily si svačinu a nezapomněly si vzít s sebou věci na odpolední kroužky.

4. Začněte každé ráno pozitivně

Když zaujmete k ránům pozitivní postoj, bude ranní vstávání pro celou rodinu mnohem příjemnější. Vytvořte si například tradici, která bude spočívat v tom, že si každé školní ráno u snídaně sdělíte, na co se ten den nejvíce těšíte. Tím se všichni naladíte na pozitivní notu již ze startu.

K TÉMATU  Jarní prázdniny trochu jinak. Co dělat, když nemůžete vyjet ven?

5. Přivstaňte si o deset až patnáct minut

Pokud milujete spánek, následující tip se vám nejspíš nebude líbit, ale v praxi zjistíte, že je opravdu funkční. Naše rada zní jednoduše: přivstaňte si. Nemyslíme tím, že musíte vstát o hodinu či dvě dříve. Úplně postačí vstát třeba jen o 10, popřípadě 15 minut dřív, než jste měli v plánu. Díky tomu totiž ráno získáte čas navíc. Věřte nám, že i pět minut po ránu navíc, dokáže hotové divy.

budík
Jde jen o pár minut, ale každá se ráno počítá.

6. Neustále svůj program vylepšujte

V životě není nic dokonalé, takže nepočítejte s tím, že bude dokonalá vaše ranní příprava do školy. Neustále se najdou věci, které lze zlepšovat. Nebraňte se tedy změnám a pokud vás napadá lepší organizace, jednoduše ji aplikujte. Jsou-li s nějakými činnostmi školní ráno potíže, jestli je to ve vašich silách, vypořádejte se s nimi již předchozí večer. Ušetříte si tak zbytečné hádky a drama hned po ránu.

7. Nestresujte se a buďte na věcí

Nejtěžší bod jsme si nechali na úplný závěr. Zní totiž sice jednoduše, ale je nám jasné, že tomu tak není. Když vám totiž někdo během náročné situace poradí, ať se nestresujete, tato rada vám nijak nepomůže. Ale i přesto vám to doporučíme. Pokud budou vaše školní rána probíhat ve spěchu, děti se budou vztekat a odmítat spolupracovat, snažte se nenechat si přerůst celou situaci přes hlavu a řešit vše v klidu.

Čím zorganizovanější ráno budete mít, tím bude pro všechny zúčastněné příjemnější. Kromě již zmíněných rad zapomeňte ráno také na televizi, počítače a mobily. Děti by akorát rozptylovaly a došlo by ke zbytečným zdržením. Raději si sepište seznam činností, které musí každý člen rodiny ráno splnit a dennodenně se jím řiďte.

K TÉMATU  Dítěti se stýská. Jak mu nejlépe pomůžete, když nejste poblíž

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Zpátky do školy! Připravte své dítko i sebe na nový školní rok

Tipy na zdravé svačiny pro školáky. Každodenní inspirace

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pelargonie, známější spíše jako muškáty, patří mezi nejoblíbenější květiny do truhlíků či jiných nádob. Pelargonie vodopádem svých barevných květů zdobí nejeden balkón či terasu. Pelargonie jsou velmi dekorativní, nenáročné na pěstování, odolné vůči chorobám a škůdcům, a proto jejich pěstování zvládne i naprostý začátečník.
Jsou aspekty, které pleti ubližují celoročně, nehledě na aktuální roční období. Řadí se mezi ně stres, nedostatek spánku, nevhodná strava bez patřičných živin, nedostatek pitného režimu, nedostatek pohybu a fyzických aktivit, kouření anebo používání nevhodné kosmetiky. Předně na podzim lidé zažívají nejvyšší psychickou zátěž, deprese a splín. To všechno se dokáže podepsat na fyzickém zdraví, včetně vzhledu.
Hub se letos urodilo poměrně dost, i když je pravdou, že jen na některých místech. Pokud patříte k lidem, kteří se letos vydávali na houby poměrně aktivně, víte, že se dařilo hlavně růstu bedel. Ať už jste ale narazili na tuto nebo zcela jinou houbu, její konzumací jste prospěli svému zdraví. Houby jsou totiž zdravé, zejména tedy některé z nich.  
Rozhodli jste se sobě nebo svým blízkým udělat radost a koupit jim chytré hodinky? Dalo by se říct, že chytré hodinky jsou výkřikem módy a že je to trend, který je budoucností. I proto je každý chce mít. Zvyšující poptávka vede ke zvyšující se nabídce a rázem není tak snadné vybrat si jedny, které nám budou dělat společnost. Pojďme si tedy prozradit, jak vybrat chytré hodinky, které budou tím nejlepším parťákem v každodenním životě.
Podle žebříčku Forbes vydělalo celkově 100 nejlépe placených hvězd světa v minulém roce celých 6,1 miliardy dolarů. Z toho deset nejlépe placených hereček na světě v minulém roce vydělalo dohromady 254 milionů dolarů. Jde o závratné částky, které zaujmou mnohé milovníky filmového průmyslu. Pojďme se blíže podívat na to, jaké herečky v minulém roce vydělaly nejvíce.
Pokud jste vášnivá zahradnice nebo máte vymezené místo na pěstování plodin na vašem balkoně, pak jistě mezi vaší úrodou nechybí ani rajská jablíčka. Rajčata jsou nejen chutnou pochoutkou k odpolední svačině, ale také skvělou ingrediencí na vaření, například k italským receptům. Seznamte se s těmi nejlepšími kroky pro perfektní úrodu rajčat.
Ráda darujete, nebo naopak dostáváte květiny? Pak vás jistě bude zajímat, jaký význam jednotlivé květiny mají. Někdy se může dokonce stát, že obdarovaná osoba ví, jakou má která květina symboliku, a může ji tak váš výběr dokonce i urazit. Ptáte se proč? Pak čtěte dál.
Každá z nás neustále hledáme osvědčený recept na to, jak být krásná, výjimečná a atraktivní. Představa je to samozřejmě příjemná, ale jak toho vlastně nejsnáze dosáhnout? Snad nejlepší věc, kterou pro to můžeme udělat, je načerpat inspiraci od žen, které se takové už naučily být. Co takové ženy radí ostatním ženám?

Nepřehlédněte

Zimní zahrady jsou u nás stále více oblíbené. Kdo by si nechtěl užívat sluníčka a přirozeného světla i v době, kdy venku panuje zima. Vybudováním zimní zahrady navíc zvětšíte svůj obytný prostor a vznikne tak příjemné spojení s přírodou. Pokud je prostor i vytápěný, nic vám nebrání trávit zde váš čas kdykoliv. Jakou si vyberete?
Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek