Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Jedno dítě a dost? Co je to společenská norma a kolik dětí potřebujeme, aby národ nevymřel?

Kdysi se říkalo – jedno za každého z rodičů a jedno navíc státu. V posledních desetiletích se dlouho držel trend dvou dětí v rodině. Dnes jsou rodiny i často pouze s jedním dítětem. Rodíme děti pro sebe nebo pro společnost?
Rodíme děti pro sebe nebo pro společnost?
zdroj: 123RF.com

29. 03. 2019

Nedáme na to, co chce okolí a jedno dítě je naše rozhodnutí

Mnoho párů se rozhodne pouze pro jedno dítě. Často jsou to ty, kde si žena dlouho budovala kariéru a dítě počala později. Nebo prostě neměla to štěstí, aby potkala včas toho pravého. Další možností je, že se brzy po narození jednoho dítěte rozvedla a další partner již nepřišel. Je samozřejmé, že pokud se první dítě narodí ženě, která se blíží čtyřicítce, další dítě již pár většinou neplánuje. Jak čas běží, fyzické síly ubývají a vstávat několik let před padesátkou k miminku je mnohem náročnější, než ve třiceti k více dětem.

Čím více dětí máte, tím větší je šance na spokojené stáří

Jeden chytrý citát říká, že dítě máte jen půjčené, a když vyroste, musíte ho nechat jít žít si svůj život. Psycholožka Alice Vondrová k tomu dodává: „Když rodiče splní svou roli, z dítěte vychovají dospělého a samostatného člověka. To by měl být cíl každého rodiče. I ze sobeckých důvodů. Protože jednou přijde čas, kdy se role otočí a oni budou ve stáří potřebovat oporu a pomoc svých dospělých dětí. A té by se rozhodně od rozmazlených a nesamostatných nezralců nedočkali.“

Malá porodnost. Kdo za to může?

Celkové demografické údaje udávají pokles porodnosti, a to nejen ve vyspělých zemích Evropy, Asie nebo Severní Ameriky. V České republice jsou stále nejčastější rodiny se dvěma dětmi. Přesto narůstá počet bezdětných žen či párů. V různých zemích se snaží podpořit porodnost někdy až výstředními způsoby, nicméně trend posunu plození dětí do pozdějšího věku a méně dětí na jednu ženu se zatím nezastavil.

Mnohonásobní rodiče jsou pro společnost divní

Ještě v období před zhruba sto lety nebyly výjimkou rodiny s šesti a více dětmi. Dnes, pokud rodina má více než tři děti, často pociťuje z okolí údiv nebo nepochopení. Někteří lidé to vnímají tak, že matka není dostatečně inteligentní a „stačí“ jí mít děti. Že se nezaměřuje na svou kariéru. Nebo za tím lidé hledají náboženské důvody či možnost nároku na vyšší sociální dávky.

K TÉMATU  Opuštěné kotě dojemně naříká mezi odpadky, než ho dobří lidé nakrmí a pomalu získají jeho důvěru

Není to ale pravda. Většina rodičů z mnohodětných manželství, pokud pomineme rodičovskou dovolenou, chodí do zaměstnání. Ženy si často nenechají vzít svou profesi či kariéru. A ne každé takové manželství se opírá o náboženské vyznání. Možná by se vysocí manažeři divili, jak dobrou manažerskou školou je právě více dětí v rodině.

Vícečlenné rodiny drží více spolu

Přesto, že rodiče čtyř a více dětí při dotazování uvádějí, že organizace rodiny je velmi náročná, většina z nich by stejný počet dětí volila znovu. Považují za mnohem důležitější pro své děti mít více sourozenců, společně si hrát, trávit čas a také budovat rodinné rituály a navzájem si pomáhat. Děti se učí od rodičů a sourozenců, ale zároveň i rodiče se učí od vlastních dětí. Faktem také zůstává, že u větších rodin často přetrvává mnohem větší rodinná soudržnost do dalších generací.

Ještě pár statistik. Jak je to s porodností u nás?

Jestli vás zajímají statistiky, přinášíme data z Českého statistického úřadu. Ty popisují, že trend v počtu porodů prakticky kopíroval vývoj počtu narozených dětí. Mezi roky 2005 až 2008 počet porodů narostl ze 100 546 na 117 429. Pak přišel určitý pokles. Konkrétně na 106 921 v roce 2011: Pak se opět začala porodnost zvyšovat až na 109 519, kterých dosáhla v roce 2015.

Vícečetné porody stoupaly do roku 2015

Celkový podíl vícečetných porodů měl v rozmezí let 2005 až 2010 spíše rostoucí tendenci, když se zvýšil z 1,93 % na 2,14 %. Absolutní většinu z nich (přes 99 %) tvořily porody dvojčat, zbytek byly porody trojčat kromě jednoho případu paterčat z roku 2013. Ve srovnání s počátkem 90. let 20. století (zhruba 1% podíl vícečetných porodů) došlo k výraznému zvýšení zastoupení vícečetných porodů, které souvisí zejména s vyšším podílem porodů z umělého oplodnění a také s vyšším průměrným věkem ženy při narození dítěte. V posledních letech však dochází opět k podstatnému snižování podílu vícečetných porodů až na 1,49 % v roce 2015. Stojí za ním pravděpodobně částečně i legislativa. Ta totiž motivuje ženy k rozhodnutí, že si nechají přenést pouze jedno embryo při umělém oplodnění.

K TÉMATU  11 rad, jak si vybrat nejlepší mateřskou školku

Co  na to říkáte vy?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Blíží se narozeniny vašeho partnera a vy usilovně přemýšlíte o tom, co byste mu pořídila? Určitě ho chcete příjemně překvapit a ráda byste vsadila na maximálně praktický dárek, který využije. Kombinace těchto dvou aspektů ovšem není vůbec jednoduchá. Ne vždy se musíte zaručeně zavděčit. Právě proto pro vás máme hned několik tipů, jež se vám mohou hodit. zaměříme se právě na onen zmiňovaný praktický aspekt, jež je z hlediska dlouhodobého využití dárku velmi důležitý.
Každému se jistě stalo, že se při vaření popálil. Stačí delší pobyt nad unikající párou nebo opomenutí nasazení chňapek a může být neštěstí na světě. Od nehezkých následků vás mohou ochránit lístky aloe vera, které uvnitř ukrývají příjemnou léčivou a zároveň chladivou dužinu. Pěstujete ji na svém okenním parapetu? 
Obvykle to bývají muži, kteří se snaží ženu zaujmout tak trochu mimo rámec nepsaných pravidel nebo dokonce mimo zákon. Stále častěji se ale objevují i ženy, kterým o klasické seznamování a hledání lásky vůbec nejde.
Mandle jsou oblíbené oříšky, které rádi “chroupeme” jen tak třeba u populárního televizního pořadu. Je skvělé, že za ta léta dokázaly nahradit brambůrky klasicky smažené v oleji, které zdraví, na rozdíl od mandlí, zrovna neprospívají. Pokud však máte tak velkou spotřebu, že vaše peněženka při každé úhradě dalšího a dalšího balíčku trpí, nabízí se otázka, zdali si madle nechcete vypěstovat na své zahradě? Odpověď je ano!
Naši domácnost mohou sužovat nevítaní nepřátelé, kteří nás po ránu nemile překvapí. Jsou jimi brouci, kterým se někdy zkrátka líbí víc v domě než na zahradě, kde mají obvykle svá obydlí. Pokud i k vám domů doputovali drobní tvorové, kteří sice v mnoha případech škodliví nejsou, ale v ostatních ano, prozraďme si, jak s nimi bojovat.
V prvé řadě je nutno říci, že správný přístup ke svatbě nehledě na všechny trendy a doporučení je následující: udělejte to tak, jak chcete vy. Abyste však pochopili, co si přesně přejete, musíte to zjistit, ale jak? Na internetu je spousta informací a je těžké se v nich orientovat.
Bez rostlin by na Zemi nemohl být život. A přestože má člověk sklon své přirozené prostředí nevybíravým způsobem poškozovat, rostliny stále ještě vnímáme jako uklidňující prvek. Proto se jimi obklopují i ti největší cynici. Existují však různé druhy rostlin a květin. Některé nám prospívají více, jiné méně, a některé nám mohou být dokonce jedovaté. Nejen svými plody, ale i vůní, kterou zejména na jaře vypouštějí. Pojďme se však nyní podívat na pokojové rostliny, které stojí za ti mít doma.
Neustále se apeluje na to, ať dodržujeme pitný režim. Má to pozitivní dopad na zdraví, říkají lékaři. A něco na tom je. Vedle blahodárných účinků na zdravotní stránku však musíme zmínit i dopad na stav naší pokožky. Díky konzumaci dostatečného množství tekutin se vyvarujeme celkové dehydrataci, která podporuje stárnutí pokožky.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek