Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Jak na své zahradě úspěšně pěstovat růže?

To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!
jak pěstovat růže
Vypěstujte si růže na své zahradě. (foto: 123Rf)

25. 05. 2021

Co zvážit před sazením?

Zahradníci by před nákupem sazenic růží měli zjistit, kde je nejlepší tuto plodinu zasadit a poté provést přípravné práce. Je vhodné se také rozhodnout o druhu a odrůdě na základě klimatických podmínek oblasti. Jak tedy pěstovat růže na své zahradě? A co vlastně vyžaduje ke svému bezproblémovému životu?

Tato květina má velmi ráda sluneční světlo, takže místo by mělo být nestíněné, nejlépe na východní straně. To umožní, aby rosa ráno vyschla, čímž se sníží riziko vzniku plísní. V případě nedostatku slunce květina špatně roste a později začíná trpět různými chorobami.

Přece ji chcete mít na očích

Také zvolte takové místo, které bude dobře viditelné. Snažte se je umístit tam, kde budou mít růže kolem sebe dostatek prostoru. Je to vhodné především pro vás, protože růže přeci jen mají trny a chcete od nich přeci jen procházet trochu dál. Pokud máte více růží, doporučuje se je zasadit v jedné řadě, což zjednodušuje přístup k nim.

Jak pěstovat růže? Jde se na to!

Vykopejte díru třikrát větší, než jsou kořeny rostliny, ideálně 40x40x40 cm. Je zapotřebí velký objem, aby se díra naplnila úrodnou půdou. Pokud růže postrádá výživu, má problém s přezimováním. Pro půdu zvolte kompost nebo tři roky uležený hnůj a smícháme ho s obyčejnou zeminou. Přidejte dvě sklenice popela a hrst superfosfátu. Směs důkladně promíchejte. V prvních dnech růže udržujte ve stínu, protože jejich listy by se mohly spálit, dokud se kořeny neusadí.

Rok je dlouhý, zima tvrdá

Úrodnost půdy lze samozřejmě zvýšit aplikací hnojiv a minerálů. Nicméně byste neměli pěstovat růži na stejném místě déle než 7-8 let, protože rostlina během tohoto období vypustí půdu. Nové keře budou postrádat živiny pro silný a zdravý růst. Jarní výsadba začíná v polovině dubna, půda musí být zbavena zimních mrazů.

K TÉMATU  Znáte pupalku? Pomáhá nejen proti stresu. Jak přistupovat k pěstování?

A co na podzim? V tomto období je nutné růže ostříhat, aby přečkaly třeskutou zimu. Udělejte tak v rozmezí 5–8 oček. Očko je místo, odkud nám roste větvička s lístky.

Péče o růže jim dodá na kráse

Aby byly květiny krásné a zdravé, potřebují vhodné podmínky pro svůj růst. Správná péče je jednou z hlavních složek, která vede k tomu, že květina svého majitele potěší krásnými a voňavými květy. Především je třeba mít na paměti, že z vysoké vlhkosti se aktivně vyvíjejí plísňové choroby a při aktivním slunečním světle květinové záhony zase vyschnou.

Doporučená frekvence zavlažování v suchém létě je jednou za 5 dní, pokud nepršelo. V této kráse kořenový systém proniká dostatečně hluboko do půdy a může se živit spodními vrstvami. Pro jeden keř stačí 2–3 kbelíky usazené teplé vody.

Co na zimu?

Klíčová je péče o rostlinu po celý rok. Pravidelně odstraňujte plevel a jemně okopávejte půdu kolem rostliny. Na jaře je dobré použít hnojiva obsahující dusík. Růže milují také přírodní hnojení, jako je hnůj, kompost. Na zimu pak nezapomeňte svou krásku ostříhat a ukrýt, protože může zmrznout. K tomu bude stačit zakrýt základnu růže kopečkem půdy o výšce zhruba 15 cm a shora ji zakryjte smrkovými větvemi. Pomůžete tak příznivě přenést zimování.

Typy růží pro vaši zahradu

Jaké jsou vůbec nejběžnější typy růží vhodné na zahradu? Odrůd je přirozeně nepřeberné množství, a lidé často tíhnou jen k několika z nich. Avšak to nejobyčejnější dělení typů je na růže záhonové, sadové, pnoucí půdopokryvné, miniaturní, botanické a mnohokvěté. Př jejich výběru záleží jen na vás, jakým vlastnostem dáte přednost.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak pěstovat tchynin jazyk? Tato rostlina je velmi nenáročná

Jak pěstovat rajčata? S výsadbou na jaře neotálejte

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?
Většina klientů center zabývajících se laserovou epilací jsou přirozeně ženy. K návštěvě takového centra je vedou především obecně přijímané standardy ve společnosti – každá z nás chce mít hladkou, upravenou kůži na nohou i pažích. Genetické vlastnosti jsou velmi odlišné, ale jedno máme společné: každá chceme vypadat skvěle. A právě zde přichází na řadu laserová epilace.
Hledáte-li pohodlné a zároveň vysoce módní boty na léto, budou polobotky tím správným řešením i pro vás. Na trhu existuje celá řada trendy polobotek. Pokud nejste zrovna módní guru, nezoufejte! Na následujících řádcích vám prozradíme, jaké modely polobotek vybírat a jak je vhodně kombinovat s oblečením, aby byl váš outfit dokonalý. Čtěte a inspirujte se s námi!
Jsou aspekty, které pleti ubližují celoročně, nehledě na aktuální roční období. Řadí se mezi ně stres, nedostatek spánku, nevhodná strava bez patřičných živin, nedostatek pitného režimu, nedostatek pohybu a fyzických aktivit, kouření anebo používání nevhodné kosmetiky. Předně na podzim lidé zažívají nejvyšší psychickou zátěž, deprese a splín. To všechno se dokáže podepsat na fyzickém zdraví, včetně vzhledu.
Každému z nás příroda nadělila něco jiného, a to nejen z hlediska charakteru, chování, ale i po stránce postavy. A zatímco někdo je hubený a stěží přibere pár gramů navíc, jiný má sklony k obezitě a kila mu naskakují snad i tehdy, když polyká vzduch. Odlišní jsme ale také stavbou těla – ano, klasické třídění na jablka, hrušky. Jaký jste ale ve skutečnosti somatotyp a co na něj nejlépe zabírá?
Rádi byste si letos konečně dopřáli pořádnou dovolenou a uvažujete, zda pro vás bude lepší hotel nebo kemp? Podívali jsme se na zoubek ubytování v Chorvatsku a přinášíme vám několik zajímavých tipů, které vám pomohou naplánovat si dovolenou přesně podle vašeho gusta.

Nepřehlédněte

Stres je způsobován čímkoli, co vede k nervozitě, k vzteku, k frustraci nebo vás činí nešťastnými. Ví se, že příliš mnoho stresu má nepříznivý vliv na lidské zdraví. Ovšem obtížné je rozpoznat, kdy už je stres škodlivý a kdy ještě prospívá. Když ho poznáte, je poměrně jednoduché s ním něco udělat. Tenhle návod vám umožní se mu postavit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek