Úterý , 04. 10. 2022

František

Jak na své zahradě úspěšně pěstovat růže?

To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!
jak pěstovat růže
Vypěstujte si růže na své zahradě. (foto: 123Rf)

25. 05. 2021

Co zvážit před sazením?

Zahradníci by před nákupem sazenic růží měli zjistit, kde je nejlepší tuto plodinu zasadit a poté provést přípravné práce. Je vhodné se také rozhodnout o druhu a odrůdě na základě klimatických podmínek oblasti. Jak tedy pěstovat růže na své zahradě? A co vlastně vyžaduje ke svému bezproblémovému životu?

Tato květina má velmi ráda sluneční světlo, takže místo by mělo být nestíněné, nejlépe na východní straně. To umožní, aby rosa ráno vyschla, čímž se sníží riziko vzniku plísní. V případě nedostatku slunce květina špatně roste a později začíná trpět různými chorobami.

Přece ji chcete mít na očích

Také zvolte takové místo, které bude dobře viditelné. Snažte se je umístit tam, kde budou mít růže kolem sebe dostatek prostoru. Je to vhodné především pro vás, protože růže přeci jen mají trny a chcete od nich přeci jen procházet trochu dál. Pokud máte více růží, doporučuje se je zasadit v jedné řadě, což zjednodušuje přístup k nim.

Jak pěstovat růže? Jde se na to!

Vykopejte díru třikrát větší, než jsou kořeny rostliny, ideálně 40x40x40 cm. Je zapotřebí velký objem, aby se díra naplnila úrodnou půdou. Pokud růže postrádá výživu, má problém s přezimováním. Pro půdu zvolte kompost nebo tři roky uležený hnůj a smícháme ho s obyčejnou zeminou. Přidejte dvě sklenice popela a hrst superfosfátu. Směs důkladně promíchejte. V prvních dnech růže udržujte ve stínu, protože jejich listy by se mohly spálit, dokud se kořeny neusadí.

Rok je dlouhý, zima tvrdá

Úrodnost půdy lze samozřejmě zvýšit aplikací hnojiv a minerálů. Nicméně byste neměli pěstovat růži na stejném místě déle než 7-8 let, protože rostlina během tohoto období vypustí půdu. Nové keře budou postrádat živiny pro silný a zdravý růst. Jarní výsadba začíná v polovině dubna, půda musí být zbavena zimních mrazů.

K TÉMATU  Zamiokulkas: Zamilujte se do pokojovky, která nevyžaduje pozornost

A co na podzim? V tomto období je nutné růže ostříhat, aby přečkaly třeskutou zimu. Udělejte tak v rozmezí 5–8 oček. Očko je místo, odkud nám roste větvička s lístky.

Péče o růže jim dodá na kráse

Aby byly květiny krásné a zdravé, potřebují vhodné podmínky pro svůj růst. Správná péče je jednou z hlavních složek, která vede k tomu, že květina svého majitele potěší krásnými a voňavými květy. Především je třeba mít na paměti, že z vysoké vlhkosti se aktivně vyvíjejí plísňové choroby a při aktivním slunečním světle květinové záhony zase vyschnou.

Doporučená frekvence zavlažování v suchém létě je jednou za 5 dní, pokud nepršelo. V této kráse kořenový systém proniká dostatečně hluboko do půdy a může se živit spodními vrstvami. Pro jeden keř stačí 2–3 kbelíky usazené teplé vody.

Co na zimu?

Klíčová je péče o rostlinu po celý rok. Pravidelně odstraňujte plevel a jemně okopávejte půdu kolem rostliny. Na jaře je dobré použít hnojiva obsahující dusík. Růže milují také přírodní hnojení, jako je hnůj, kompost. Na zimu pak nezapomeňte svou krásku ostříhat a ukrýt, protože může zmrznout. K tomu bude stačit zakrýt základnu růže kopečkem půdy o výšce zhruba 15 cm a shora ji zakryjte smrkovými větvemi. Pomůžete tak příznivě přenést zimování.

Typy růží pro vaši zahradu

Jaké jsou vůbec nejběžnější typy růží vhodné na zahradu? Odrůd je přirozeně nepřeberné množství, a lidé často tíhnou jen k několika z nich. Avšak to nejobyčejnější dělení typů je na růže záhonové, sadové, pnoucí půdopokryvné, miniaturní, botanické a mnohokvěté. Př jejich výběru záleží jen na vás, jakým vlastnostem dáte přednost.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak pěstovat tchynin jazyk? Tato rostlina je velmi nenáročná

Jak pěstovat rajčata? S výsadbou na jaře neotálejte

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Říká se, že ženy jsou v uvažování složité, zatímco muži zůstávají srozumitelní a jednoduší. Co se ale vztahů týká, tak muži a ženy následují trochu rozdílné cesty. To, co muži hledají ve vztahu není to, co by ženy motivovalo, aby do takového vztahu šly. Rozdělují je jejich touhy, mentalita, vášně či úroveň vyjadřování. My vám nyní řekneme, co muži doopravdy očekávají od vztahů se ženami a po čem jejich srdce touží.
Jeden z nejvzrušivějších momentů každého roku nastal, vyrážíte na dovolenou. S tím je ale spojená řada povinností a výzev, mezi něž patří balení. Pro někoho je tato aktivita zcela zábavná, a navíc ještě umocněná o těšení se. Pro druhé balení představuje zase stres, který chtějí mít co nejdříve za sebou.
Přemýšleli jste někdy nad tím, že začnete cvičit? Chtěli byste mít jakýkoli pohyb, ale nemůžete se k tomu prostě dokopat? Pokud ano, pak pokračujte ve čtení! Tento článek bude pro vás velkou motivací, proč s pohybem začít! Jak vám může změnit život doslova k nepoznání...
Dříve pro nás bylo psaní rukou stejnou samozřejmostí jako dýchání. V posledních letech se ovšem k psaní rukou dostaneme poprvé a naposledy na základní a střední škole. Pak plynule přecházíme k počítačům a tabletům. Že v tom nevidíte žádný problém? Bohužel jich ale pár nezanedbatelných vyvstává.
Každý člověk ví, že kvalitní spánek je velice důležitý. Během dostatečně dlouhého a dostatečně kvalitního spánku dochází k regeneraci našeho organismu, který se připravuje na další celodenní fungování. Abychom se vyspali doslova dorůžova, svůj spánek můžeme zkvalitnit například vhodnou matrací nebo dobrým polštářem. Za kvalitním spánkem však stojí i pokojové rostliny v ložnici, které nejen, že perfektně čistí vzduch v interiéru, ale které jsou taktéž prevencí nachlazení. O jakých konkrétních pokojových rostlinách je řeč?

Nepřehlédněte

Přirozené světlo nesmí v interiéru chybět, ale má ho být tak akorát. Někdy se však sluníčko zblázní a nezbývá, než ho vrátit do patřičných mezí. Slouží k tomu stínící technika, která má navíc dekorační funkci. Typickými zástupci interiérového stínění jsou vnitřní rolety a žaluzie. Ale co když se vám okoukaly nebo jen toužíte po designové lahůdce? Pak se vám budou líbit rolety typu den a noc. .

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek