Čtvrtek , 07. 12. 2023

Ambrož

Split: Objevte okouzlující město slunce, moře a dobrodružství

Split je druhým největším městem v Chorvatsku a každoročně láká mnoho turistů. Toto místo spojuje dávné krásy historie s moderním způsobem života. Čekají vás zde krásné památky, skvělé jídlo a mnoho zajímavostí, které byste si neměli nechat ujít.
Split
Zkuste letos dovolenou ve Splitu!

Diokleciánův palác

Jedním z míst, které stojí za návštěvu, je Diokleciánův palác. Ten pochází již z roku 305 n.l. a postaven byl pro římského císaře Diokleciána – odtud má tedy i své jméno. Právě kolem tohoto paláce později vyrostlo město Split. Až do dneška zůstala budova relativně zachována, palác je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.

Mezi nejoblíbenější body patří peristil, jde o otevřené prostranství v samotném středu paláce. Dále pak cardo – jedna z hlavních ulic a v neposlední řadě i sklepení. Procházka historickým centrem je příjemná, navštívit můžete také katedrálu svatého Domnia a promenádu Riva.

Výhled ze zvonice

Právě katedrála svatého Domnia nabízí perfektní zážitek. Nejenže jde o zajímavé místo, jelikož jde o nejstarší katolickou katedrálu na světě, ale také poskytuje krásný výhled do okolí. Stačí vystoupat na zvonici, odkud je výhled do města i na moře.

Objevte historické centrum

Nemusíte ani vyrážet za zajímavými turistickými cíli. Celý Split vás totiž okouzlí svou architekturou a atmosférou. Stačí se projít do historického centra, které se rozléhá kolem paláce. Perfektním výchozím bodem je náměstí Pjaca. Je zde mnoho různých kaváren, restaurací a dalších podniků. Můžete si tak naplno užít chorvatskou atmosféru, kuchyni i skvělé víno. Nenechte si ujít pohled na jedinečné hodiny na zmíněném náměstí.

Užijte si sluneční paprsky

Pokud vás historické centrum přestane bavit, vyrazte na promenádu Riva. Ta si vás získá krásným prostředím. Z jedné strany leží palác, z druhé pak přístav. Můžete si užít sluneční paprsky či si odpočinout ve stínu palem. Na promenádě je řada restaurací, obchodů a podobně, rozhodně tak nebudete mimo centrum dění.

Výstup na kopec Marjan

Kopec Marjan se nachází na poloostrově nedaleko centra města. Jde o zalesněný vrcholek, odkud je nádherný výhled. Ten si můžete užít z vyhlídky Telegrin. Nicméně nabízí se ještě lepší místo, kterým je Prva Vidilica. Ta nabízí to nejkrásnější panorama, navíc nejde o příliš náročnou procházku.

K TÉMATU  Skotská vrchovina z ptačí perspektivy. Vychutnejte si průlet nad překrásnou krajinou

Nedaleký Trogir

I když má Split rozhodně co nabídnout, když už zde budete, vyrazte i do blízkého Trogiru. Jde o pobřežní město, které je vzdálené zhruba půl hodiny cesty. Částečně se nachází na ostrově a je poměrně malé, prozkoumat ho zvládnete za pár hodin. Čeká vás přitom hned několik zajímavých míst.

Historické centrum města je zapsáno do seznamu světového dědictví UNESCO. Často bývá označováno jako muzeum středověkého dědictví, nachází se zde totiž opravdu mnoho památek, a to nejen ze středověku. Jde sice o prostředí malé rozlohou, ovšem kulturně váš může velmi obohatit.

Ubytování

Ubytování Chorvatsko nabízí rozmanité. Skvělou volbou jsou soukromé apartmány, které si můžete pronajmout rovnou od majitele. Čekají vás různé možnosti, ať už jde o lokalitu, počet lůžek či cenu.

V nabídce najdete krásné ubytování. Pokud vyrážíte s rodinou, jistě oceníte apartmány obklopené zelení. V těch mnohdy nechybí zahradní grily, abyste si mohli užít domácí grilování s krásnou scenérií. Druhou variantou je pak ubytování v centru města, odkud to je všude kousek.

Split nabízí jedinečný zážitek pro každého, kdo si chce užít dovolenou v Evropě. Jde o město, kde si každý přijde na své. Ať už toužíte objevovat krásy historického centra, či si raději chcete naplno užít slunečnou atmosféru, moře a krásnou přírodu.

Zdroj obrázku: Roxana Bashyrova / Shutterstock.com

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Úklidové práce jsou něčím, co nastupuje na scénu prakticky každý týden. Z posledních statistik vyplývá, že úklidem domácnosti stráví každý průměrný člověk až desetinu svého života. Abyste jednotlivými pracemi netrávili více času, než je skutečně nutné, začněte aplikovat několik zásad, jak důkladně uklidit byt. Prozradíme vám, na co hlavně nezapomenout (a na co se obvykle zapomíná).
Svou domácnost můžete zpestřit různými věcmi. Zatímco někdo sází na bytový textil, jiný si raději pořizuje pokojové rostliny, které dokážou vdechnout interiéru život. Pakliže patříte také mezi pěstitele, kteří touží po jedinečném prvku ve svém domově, naučte se pěstovat amarylis. Působivou pokojovou rostlinu, která je stokrát hezčí než barevný povlak na polštář.  
Jsou potraviny, které si vychutnáte pouze ve slané nebo sladké verzi. A pak jsou mezi námi takové, ze kterých si připravíte snadno obojí. Stačí jen obměnit suroviny, zapojit fantazii, najít ten správný recept a lahodné jídlo je na světě. Které potraviny připravíte v obou variantách? Mrkněte na ně!
Zařizovat si obývací pokoj je stejně těžké, jako si zařizovat ložnici. Zatímco ložnice má být především oázou klidu, obývací pokoj je zase místem, kde se setkává rodina s přáteli, proto se chcete vyšvihnout v očích známých a zařídit si místnost k naprosté dokonalosti. Aby zde však stále proudila potřebná energie, nezapomínejte na zásady feng-šuej.
Strie představují typ jizev, které se objevují v případě rychlého natažení nebo zmenšení kůže. Pokožce dodávají pružnost dva proteiny – kolagen a elastin. Díky náhlým změnám se tyto proteiny roztrhnou a kůže ztrácí elasticitu. Její hlubší vrstva zůstane odhalená a objevují se malé jizvičky. Strie se nejvíce objevují v těch místech, kde se ukládá tuk – oblasti břicha, hrudníku, hýždí, boků. Ničím neobvyklým nejsou strie vyskytující se na stehnech, rukách nebo zádech.
Všichni lidé na celém světě chtějí být zdraví a krásní. Téměř každá žena si chce uchovat svou krásu a mládí co nejdéle. I když se život zdá být hektický a obtížný, ženy se snaží najít několik minut na péči o sebe každý den. Cílem kosmetických procedur je zastavení nebo zpomalení procesu stárnutí. Ale co když mluvíme o nevysvětlitelné ztrátě krásy? Tohle se stalo ženě z Anglie – Mary Ann Bevan.

Nepřehlédněte

Možná je to tempem doby, možná za tím může být chuť změnit něco ve svém životě. Techniky, které pracují s osobním rozvojem, jsou stále více v kurzu. A jednou takovou je ve své podstatě obyčejná, ale přitom natolik zázračná dovednost mindfulness, která vám prostřednictvím všímavosti vztažené k vám obrátí život vzhůru nohama. Ale jen v tom dobrém slova smyslu.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek