Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Komáři, klíšťata a jiné potvory: Jak se proti nim bránit?

S příchodem sluníčka a teplého počasí se venku neprobouzí pouze stromy a květiny, ale také komáři, klíšťata, vosy a podobná obtěžující havěť. Dnešní článek vám přinese několik receptů na zcela přírodní repelenty, které ochrání nejen vás, vaše děti, ale i čtyřnohé mazlíčky. Zároveň se také dozvíte, co dělat v rámci první pomoci, pokud se s některou z obtěžujících potvůrek léta dostanete do křížku.
komáři
Komáři stejně jako klíšťata umí pořádně potrápit. (foto: 123RF)

20. 05. 2021

20. 05. 2021

Nechce-li používat klasické repelenty, ve kterých je nejčastěji aktivní složkou DEET, která škodí tělu (a způsobuje například poruchy paměti, bolest hlavy, slabost, dušnost, bolesti kloubů a svalů), můžete vsadit v boji proti hmyzákům na čistě přírodní přípravky.

Komáři

Komáři, hmyzáci, kteří nám sají krev a vytrvale otravují život. Jejich bodnutí nepříjemně svědí, otéká a zdobí naše tělo i několik týdnů. Zpravidla počkají, dokud se pohodlně neuvelebíte v posteli, zhasnete a ve chvíli, kdy se vám začnou klížit oči, vás zpět do reality přivede nesnesitelný, pištivý bzukot. A tak s neochotou opustíte svou vyhřátou postel, vstanete, rozsvítíte a hledáte toho protivného vetřelce. Jenže marně. Komáři jsou totiž ve hře na schovávanou opravdu zdatní protivníci.

ČESNEK

Komáři nesnáší jeho pach. Stačí, když rozkrojeným stroužkem česneku potřete rámy oken, terasy nebo pergoly. Česnek je dostupným a levným pomocníkem, který komáry spolehlivě odežene. Ovšem pozor, podobný efekt může mít i na některé lidi.

BYLINKY

Ano, i na komáry fungují aromaterapie. Nejúčinnější zbraní proti komárům mezi bylinkami je jednoznačně levandule. Můžete ji použít hned několika způsoby. Sušenou levanduli rozmístěte po terase anebo si ji dejte do kapes oblečení. Můžete si připravit levandulový olej, který si pak namažete přímo na tělo. U této metody však dávejte pozor. Není vhodná pro těhotné ženy a osoby trpící nízký krevním tlakem.

Stejně dobrou službu v boji s komáry vám poskytne i máta. Vědecké studie prokázaly, že vůně máty je dokonce účinnější než chemické insekticidy. Promněte si listy máty mezi prsty a potřete si jimi oblast krku a předloktí. Mátu také můžete nechat volně sušit v misce přímo na stole terasy.

Komáři česnek bylinky
Na komáry platí česnek a bylinky. (foto: 123RF)

Dalším pomocníci mezi bylinkami:

·   Meduňka – funguje stejně jako máta.

·   Jalovec – ideální je nechat jej rozdrcený ležet na stole nebo v kapse.

·   Skořice – výtažek z kůry skořicovníku zabíjí otravný hmyz prý dokonce účinněji, než nejběžnější aktivní složka repelentů DEET.

·   Karafiáty – už i naše babičky tvrdily, že pokud kolem venkovního posezení vysadíte karafiáty, nebudou vás komáři na zahrádce obtěžovat.

REPELENT Z KARAFIÁTŮ

Karafiátový květ zalijte vroucí vodou (nejlépe v termosce, aby teplota vydržela co nejdéle) a nechte louhovat do druhého dne. Vzniklý nálev pak přecedíte a v rozprašovači jej můžete používat jako repelent.

K TÉMATU  Představujeme Viber 10: Zcela nový design, skrytá čísla v chatech a skupinové hovory! Už jste ho zkusily?

PRVNÍ POMOC PŘI BODNUTÍ HMYZEM

Když všechny vaše snahy uchránit se před hmyzáky selžou a vaše pokožka je poštípaná, od svědění a bolesti vám spolehlivě uleví:

·   Led – zchlaďte postižené místo kostkou ledu či proudem studené vody.

·   Cibule – přiložte na bolestivé místo rozkrojenou cibuli či cibulový obklad alespoň na 15 minut. Šťáva z cibule pronikne do kůže a sníží pocit svědění.

·   Tea tree olej – má protizánětlivé účinky a dezinfikuje postižené místo.

·   Aloe vera – pomůže proti svědění, ať už ve formě gelu nebo šťávy z listů.

·   Ocet – namočený kapesník do octa přiložte na bolavé místo nejméně na půl hodiny.

·   Okurka – chladí a tiší svědění

Klíšťata

Po mírné zimě přišlo období, které svědčí hlavně klíšťatům, která se během posledních let doslova obrnila a začala být odolnější vůči počasí. Není tedy výjimkou, že se s nimi setkáte nejen v lese, ale třeba i v městských parcích. Jak těmto nebezpečným parazitům odolat a jaké zbraně proti nim použít? Kromě klasického očkování existuje hned několik účinných repelentů, které vám zajistí alespoň částečnou ochranu při procházce přírodou. 

ROZMARÝN

Rozmarýn je skvělým pomocníkem, který vás ochrání nejen před komáry, ale také před klíšťaty. Na účinný repelent budete potřebovat 100 g sušeného nebo 200 g čerstvého rozmarýnu, 1 lžíci vinného octa, jeden litr vody.

Vodu v hrnci přiveďte k varu, poté přidejte do vody bylinku a krátce povařte. Dále odstavte hrnec z plotny a svařený rozmarýn nechte louhovat až do vychladnutí. Tím se z rozmarýnu uvolní potřebné aromatické látky. Poté studený odvar sceďte, přidejte polévkovou lžíci vinného octa, nalijte do rozprašovače a máte velmi účinný repelent na tělo i oděv, ale také na srst vašeho pejska.

CITRUSOVÝ ZÁZRAK

Postup na přípravu citrusového repelentu je velmi jednoduchý. Stačí povařit litr vody se směsí citrusů (limetky, citron, pomeranč). Čím více ovoce povaříte, tím bude odvar silnější. Hrnec s vodou a ovocem přiveďte k varu a nechte alespoň hodinu probublávat na plotně. Poté stačí tekutinu scedit, vychladlou nalít do rozprašovače a citrusový zázrak proti klíšťatům je hotový.

K TÉMATU  Kdy posílat svatební pozvánky a na co si dát pozor?

Proti klíšťatům dobře fungují výrazné vůně. Tyto malé potvory odpuzuje také pelyněk, bazalka, máta nebo třeba levandule či hřebíček.

PRVNÍ POMOC, KDYŽ SE KLÍŠTĚ ZAKOUSNE 

Před klíšťaty je potřeba mít se na pozoru. Ani kvalitní repelent vás před nimi nemusí stoprocentně ochránit. Jaká je první pomoc, když na sobě nebo svém dítěti tohoto parazita objevíte?

·   DEZINFEKCE: místo, kde je klíště zakousnuté nejprve postříkejte nebo pokapejte dezinfekcí s obsahem alkoholu. Poslouží i lihovina, popřípadě pánská kolínská. Neměli byste klíště potírat ničím mastným. Lze ho sice snadněji vytáhnout, ale zvyšujete riziko nákazy.

·   PINZETA: klíště vytahujte pinzetou, ale rozhodně ne kovovou na vytrhávání obočí. Použijte raději plastovou s kulatým okrajem. V lékárně ji seženete okolo 35 Kč. Uchopte klíště pinzetou co nejblíže kůže, tedy za hlavičku.  Nejlépe uděláte, když na svou ochranu použijete rukavice a dlouhé rukávy. Pokud není po ruce pinzeta ani rukavice, použijte alespoň vlhký hadr, starý ručník nebo igelitový sáček.

·   VYTAHUJTE KÝVÁNÍM: klíštětem kývejte zprava doleva a jemně táhněte. Buďte opatrní, abyste ho nerozmáčkli nebo nepřetrhli. Nekruťte s ním po ani proti směru hodinových ručiček – není v kůži zašroubované, ale je zakousnuté. Jeho kusadla připomínají kombinační kleště. Kroucením se sice pustí klíště mnohem rychleji, ale opět se zvyšuje riziko nákazy. Kýváním by se mělo pustit do 2-3 minut. Čerstvě zakousnuté se uvolní během několika vteřin.

·   DEZINFEKCE PODRUHÉ: po vytažení klíštěte ranku opět dezinfikujte. Kdyby v kůži přeci jen zůstala část klíštěte, dezinfekční přípravek jej vypudí. Dále můžete místo namazat mastí s obsahem antibiotik.

·   BEZPEČNÁ LIKVIDACE: vytažené klíště zakápněte kapkou dezinfekce, zabalte do papírového kapesníčku či toaletního papíru a spláchněte do toalety. NIKDY KLÍŠTĚ NEPALTE ANI NEDRŤTE MEZI NEHTY! Pinzetu stejně jako postižená místa na podlaze či nábytku vydezinfikujte a důkladně si umyjte ruce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy a triky, jak se zbavit potravinových molů krok za krokem

Přírodní úklidové prostředky: uklízejte domácnost bez chemie

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.
Výprodeje jsou pro většinu z nás lákavou záležitostí, která nám umožňuje pořídit řadu stylových modelů téměř za babku. Často se ale stává, že nám výhodné ceny zamotají hlavu natolik, že koupíme něco, s čím pak nejsme spokojené a nastává ponákupní vystřízlivění – radost následně vystřídá hořké zklamání. Proto jsme pro vás sestavili několik zásadních bodů, které vám pomohou vybrat si na poprvé opravdu skvělé módní kousky, kterých ani v budoucnu nebudete litovat.
Většina klientů center zabývajících se laserovou epilací jsou přirozeně ženy. K návštěvě takového centra je vedou především obecně přijímané standardy ve společnosti – každá z nás chce mít hladkou, upravenou kůži na nohou i pažích. Genetické vlastnosti jsou velmi odlišné, ale jedno máme společné: každá chceme vypadat skvěle. A právě zde přichází na řadu laserová epilace.
Hudba. Pro někoho smysl života, pro někoho příjemné povzbuzení během dne a pro jiného ideální hnací motor pro konkrétní činnost. Ne nadarmo se říká, že svět vidíme podle toho, jakou hudbu posloucháme. Naše oblíbené žánry mnohdy zrcadlí naši osobnost. Zároveň je to pro nás mnohdy v těch nejtěžších a nejnáročnějších okamžicích ten nejlepší parťák, jakého si jen můžeme přát. Hudba ale může efektivně posloužit pro naši práci, rozvoj osobnosti nebo daleko více - může nám pomoci najít samu sebe.
Naši domácnost mohou sužovat nevítaní nepřátelé, kteří nás po ránu nemile překvapí. Jsou jimi brouci, kterým se někdy zkrátka líbí víc v domě než na zahradě, kde mají obvykle svá obydlí. Pokud i k vám domů doputovali drobní tvorové, kteří sice v mnoha případech škodliví nejsou, ale v ostatních ano, prozraďme si, jak s nimi bojovat.
Pokud jste vášnivá zahradnice nebo máte vymezené místo na pěstování plodin na vašem balkoně, pak jistě mezi vaší úrodou nechybí ani rajská jablíčka. Rajčata jsou nejen chutnou pochoutkou k odpolední svačině, ale také skvělou ingrediencí na vaření, například k italským receptům. Seznamte se s těmi nejlepšími kroky pro perfektní úrodu rajčat.
V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.

Nepřehlédněte

Každá žena má svou oblíbenou kabelku. A často se nejedná jen o jeden kousek! Co vše dámy v kabelkách nosí a na co jich potřebují tak moc? Stejně jako oblečení a boty podléhají módním trendům, tak také kabelky a peněženky jsou ovlivněné světem módy. Pořádají se módní přehlídky zaměřené přímo na kabelky, peněženky a módní doplňky. Co tedy obsahuje taková typická dámská kabelka?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek