Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Tipy a triky, jak se zbavit potravinových molů krok za krokem

Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!
jak se zbavit molů
Moli umí člověka potrápit. (foto: 123RF)

11. 05. 2021

Jak poznat potravinové moly

Jak se zbavit molů? Nejdříve je třeba je definovat.

Potravinové moly lze identifikovat poměrně snadno. Jsou malí, okřídlení, s černými tečkami na křídlech. A nacházejí se v potravinách. To je hlavní a spolehlivý identifikátor. Jejich nejoblíbenějšími skrýšemi jsou sáčky s moukou, krabice cereálií, rýže a prakticky většina sypkých potravin.

Dobrou zprávou je, že i pokud je omylem upečete a sníte, což samo o sobě zní dost odpudivě, nic se vám nestane. Potravinoví moli nejsou nebezpeční. To ale neznamená, že bychom si je doma měli chovat.

Krok 1: Zbavte se napadených potravin

První krok je jednoduchý: zbavte se všech napadených potravin! Nekompromisně! Důkladně prohledejte mouky, sáčky s oříšky, cereálie, müsli, rýži a další. Preventivně vyhoďte i potraviny, které se jako napadané nejeví, ale jsou umístěny vedle těch napadených. Všechno hoďte do pytle na odpadky a okamžitě ho běžte vyhodit do popelnice.

Krok 2: Generální úklid pokračuje

Vše důkladně vysajte. Popadněte vysavač a veškeré police a povrchy ukliďte. Jakmile budete hotovi, vezměte hadřík a znovu všechny povrchy přečistěte. Jelikož jsou tito škůdci poměrně rychlí, raději ukliďte pořádně a vše. Kromě polic i podlahy, okolí kořenek, šuplíky – zkrátka vše, co vám přijde pod ruce.

Jak se zbavit molů? Prevence je klíčem

Jakmile budou veškeré potraviny z domu, je důležité nepolevit. Právě jste vyhrály bitvu, ale válka stále trvá.

Šup s nimi do mrazáku

V případě, že je vám líto některé potraviny vyhodit, existuje ještě jedna možnost, jak je zbavit molů – umístit je do mrazáku. Tam je ponechte alespoň čtyři dny. Během této doby veškerá potenciální nakladená vajíčka, která se mohou v potravinách vyskytovat, zmrznou, a tím pádem bude surovina víceméně bezpečná. Zda ji zkonzumujete, či nikoliv, to už je na vás.

K TÉMATU  Mravenci v domě mohou být nepříjemným spolubydlícím. Jak na ně?

Plastové, skleněné či kovové nádoby

Mouky a další sypké potraviny po příchodu z obchodu okamžitě přesypte do jiné nádoby. Ideální jsou plastové, skleněné nebo třeba kovové boxíky. Ty koupíte v libovolných domácích potřebách. Jelikož mají potravinoví moli malé zoubky, papírovými obaly se rychle prokoušou a vydají se škodit dál. Zastaví je pouze pevné materiály, se kterými si jejich mini zoubky neporadí. Buďte na ně tedy připravené a všechny „rizikové“ suroviny uchovávejte v boxech.

Pasti, pasti, pastičky

Aby se situace s moly již neopakovala, připravte se na nejhorší. Nakupte si v drogerii speciální pasti a přípravky proti molům a rozmístěte je po kuchyni.

Ocet a máta

Pokud něco molům opravdu smrdí, jsou to ocet a máta. Kdykoliv budete uklízet kuchyň, vzpomeňte si na to. Ať už do vody přidáte pár kapek octa nebo mátového oleje, spolehlivě tím moly odeženete.

Běh na dlouhou trať

I přesto, že se u vás mohou moli vyskytnout jen jednou – a po důkladném úklidu se již nevrátit, je dobré být stále ve střehu. Dodržováním několika základních pravidel snížíte šanci, že pokud si je přinesete domů z obchodu, neohřejí se u vás dlouho.

  • Všechny sypké suroviny ihned po příchodu z obchodu přesypte do uzavíratelných boxů.
  • Původní obaly okamžitě vyhoďte do koše!
  • Kuchyňské povrchy, police a skříňky omývejte octovou či mátovou vodou.

V případě potravinových molů platí staré dobré pořekadlo: čistota – půl zdraví. I když by se spíše dalo parafrázovat: čistota – mol zmizí!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se zbavit octomilek v domácnosti – rychle a bez větších výdajů

Jak bojovat se škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pečicí trouba patří do každé kuchyně. I když nezásobujete okolí buchtami a koláči jako na běžícím pásu, trouba se může hodit. Třeba někdy dostanete chuť na pizzu, pečené kuře nebo cokoli jiného. Jak ale vybrat troubu tak, aby odpovídala vašemu životnímu stylu a do domu se vám nedostal třeba zbytečně předimenzovaný požírač elektřiny, nebo naopak spotřebič, který zdaleka neuspokojí vaše touhy po pečených pokrmech? Tento článek vám s výběrem pomůže – a to v pouhých šesti krocích.
Léto je v plném proudu a snad každého z nás čeká aspoň jeden výlet. Buď do přírody, někam za hranice nebo jen k babičce na chalupu. Tak či tak, existují tři módní kousky, bez kterých se nikdo neobejde. Tyto věci se hodí pro každou situaci - spaní pod širákem, letní přeháňka v rozpáleném velkoměstě nebo zkrátka jen stylový doplněk na rande s cizinem. Pojď si přečíst následující řádky a objevit, o jaké kousky se jedná.
Spokojenost se svými prsy je důležitá pro sebevědomí žen a mnohdy se ani nejedná o jejich samotnou velikost, ale spíše tvar a celkový vzhled. A právě to můžete vhodnými cviky ovlivnit. Prsa je možné pomocí jednoduchých cviků zpevnit, což se promítne nejen do vašeho vzhledu, ale především do spokojenosti s vlastním tělem.
Krásné umění, inspirované oceánem, vlnami a příbojem. Neobvyklé techniky použití barev a přírodních materiálů vytváří skutečné skvosty, které si můžete udělat také. Stačí trochu tvořivosti a váš originální kousek je na světě. Je to i inspirace na perfektní dárek pro někoho z rodiny, přímo z vašich rukou.
Cambridge dieta se skládá ze šesti kroků. Zaručuje rychlé hubnutí a těší se velké popularitě. Navíc vám po celou dobu bude k dispozici speciální nutriční poradce. Zní to až neuvěřitelně dobře? Pojďme se na tuto zázračnou dietu podívat zblízka!
Mama Shelter Praha není jen hotel s velkou postelí, nadrozměrnou televizí a vysokorychlostním bezplatným Wi-Fi připojením, ale také skvělé místo k jídlu, pití, tanci, večírkům a oslavám. Máme radost, že nyní můžeme oznámit, že naše úžasná terasa je znovu otevřena pro letošní letní sezónu a my se těšíme, že si na ní budete užívat vše, co Mama nabízí. Jaro je tady, je škoda sedět uvnitř, přijďte k nám a užívejte si sluníčka!
Letošní vánoční svátky přišly doslova nečekaně. Člověk ani nestihl zamhouřit oka. A možná právě proto, že svou pozornost věnoval něčemu jinému, teď nemá ani vyzdobený svůj příbytek. Pokud stejně jako mnozí ostatní doháníte veškeré vánoční resty, možná máte na seznamu i položku: vyzdobit interiér. A od toho jsme tu my.
Stříbrný náhrdelník je více než jen krásný. V tomto blogu najdete všechny výhody nošení stříbrného náhrdelníku. Hledáte nový náhrdelník, který byste přidaly do své šperkové kolekce, a zvažujete stříbro? Děláte skvělou volbu. Náhrdelníky ze stříbra jsou krásné, odolné a nestojí jmění. Jsou také hypoalergenní a snadno se udržují na rozdíl od mnoha jiných drahých kovů. Stříbrné náhrdelníky jsou univerzální a dostupné v široké škále stylů. Takže ať už hledáte něco elegantního, nebo dáváte přednost roztomilému a hravému vzhledu, určitě najdete ten pravý stříbrný náhrdelník pro vás. Chcete více podrobností o všech výhodách tohoto úžasného kovu?
Brouzdáte po Netflixu nebo HBO GO a nevíte, co si pustit? Připravili jsme si pro vás TOP 5 seriálů, které byste si určitě neměla nechat ujít. Na své si přijdou romantické duše, milovnice napětí a dramatu a také ty ženy, které se chtějí zasmát a zkrátka žasnout.
Býti potomkem slavného rodiče nebo rovnou obou rodičů se může jevit jako nelehká pozice. Od takovýchto jedinců se mnohé očekává, ať už zdědění krásy nebo talentu. Někteří se rozhodnou jít ve šlépějích svých rodičů, jiní zvolí o něco jiný směr a další se zase světu popularity snaží co nejvíce vyhnout a žít si svůj život mimo vědomí veřejnosti.
Amber Rachdi bydlí v americkém městě Troutdale a většina jejího mladí se točila kolem enormní obezity, vážila totiž neskutečných 300 kilogramů. Tato mladá žena po jistý čas vůbec neřešila, množství a skladbu svého jídelníčku, proto se prakticky vyjedla až do extrémních rozměrů. Zdravotní stav jí ale donutil zhubnout. Jak se jí to podařilo? Pojďte se podívat.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek