Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

Tipy a triky, jak se zbavit potravinových molů krok za krokem

Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!
jak se zbavit molů
Moli umí člověka potrápit. (foto: 123RF)

11. 05. 2021

Jak poznat potravinové moly

Jak se zbavit molů? Nejdříve je třeba je definovat.

Potravinové moly lze identifikovat poměrně snadno. Jsou malí, okřídlení, s černými tečkami na křídlech. A nacházejí se v potravinách. To je hlavní a spolehlivý identifikátor. Jejich nejoblíbenějšími skrýšemi jsou sáčky s moukou, krabice cereálií, rýže a prakticky většina sypkých potravin.

Dobrou zprávou je, že i pokud je omylem upečete a sníte, což samo o sobě zní dost odpudivě, nic se vám nestane. Potravinoví moli nejsou nebezpeční. To ale neznamená, že bychom si je doma měli chovat.

Krok 1: Zbavte se napadených potravin

První krok je jednoduchý: zbavte se všech napadených potravin! Nekompromisně! Důkladně prohledejte mouky, sáčky s oříšky, cereálie, müsli, rýži a další. Preventivně vyhoďte i potraviny, které se jako napadané nejeví, ale jsou umístěny vedle těch napadených. Všechno hoďte do pytle na odpadky a okamžitě ho běžte vyhodit do popelnice.

Krok 2: Generální úklid pokračuje

Vše důkladně vysajte. Popadněte vysavač a veškeré police a povrchy ukliďte. Jakmile budete hotovi, vezměte hadřík a znovu všechny povrchy přečistěte. Jelikož jsou tito škůdci poměrně rychlí, raději ukliďte pořádně a vše. Kromě polic i podlahy, okolí kořenek, šuplíky – zkrátka vše, co vám přijde pod ruce.

Jak se zbavit molů? Prevence je klíčem

Jakmile budou veškeré potraviny z domu, je důležité nepolevit. Právě jste vyhrály bitvu, ale válka stále trvá.

Šup s nimi do mrazáku

V případě, že je vám líto některé potraviny vyhodit, existuje ještě jedna možnost, jak je zbavit molů – umístit je do mrazáku. Tam je ponechte alespoň čtyři dny. Během této doby veškerá potenciální nakladená vajíčka, která se mohou v potravinách vyskytovat, zmrznou, a tím pádem bude surovina víceméně bezpečná. Zda ji zkonzumujete, či nikoliv, to už je na vás.

K TÉMATU  Podzimní výzdoba: Jak naladit domov na podzimní notu?

Plastové, skleněné či kovové nádoby

Mouky a další sypké potraviny po příchodu z obchodu okamžitě přesypte do jiné nádoby. Ideální jsou plastové, skleněné nebo třeba kovové boxíky. Ty koupíte v libovolných domácích potřebách. Jelikož mají potravinoví moli malé zoubky, papírovými obaly se rychle prokoušou a vydají se škodit dál. Zastaví je pouze pevné materiály, se kterými si jejich mini zoubky neporadí. Buďte na ně tedy připravené a všechny „rizikové“ suroviny uchovávejte v boxech.

Pasti, pasti, pastičky

Aby se situace s moly již neopakovala, připravte se na nejhorší. Nakupte si v drogerii speciální pasti a přípravky proti molům a rozmístěte je po kuchyni.

Ocet a máta

Pokud něco molům opravdu smrdí, jsou to ocet a máta. Kdykoliv budete uklízet kuchyň, vzpomeňte si na to. Ať už do vody přidáte pár kapek octa nebo mátového oleje, spolehlivě tím moly odeženete.

Běh na dlouhou trať

I přesto, že se u vás mohou moli vyskytnout jen jednou – a po důkladném úklidu se již nevrátit, je dobré být stále ve střehu. Dodržováním několika základních pravidel snížíte šanci, že pokud si je přinesete domů z obchodu, neohřejí se u vás dlouho.

  • Všechny sypké suroviny ihned po příchodu z obchodu přesypte do uzavíratelných boxů.
  • Původní obaly okamžitě vyhoďte do koše!
  • Kuchyňské povrchy, police a skříňky omývejte octovou či mátovou vodou.

V případě potravinových molů platí staré dobré pořekadlo: čistota – půl zdraví. I když by se spíše dalo parafrázovat: čistota – mol zmizí!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se zbavit octomilek v domácnosti – rychle a bez větších výdajů

Jak bojovat se škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vzhledem k neustálému nárůstu cen je obzvláště potřebné přemýšlet, co vše si opravdu nezbytně musíme pořídit a zároveň i kde výhodně nakoupíme. Zdražuje vše, zato výše platů zůstává prakticky stejná, a proto se řada občanů uchyluje k nouzovým řešením. Jedním z nich jsou nákupy v Polsku.
Už dávno neplatí, že poctivou čokoládu poznáme jenom podle toho, kolik obsahuje kakaa. Potrpíte-li si na skutečně kvalitní suroviny a čokoláda patří k jedné z nich, pak vězte, že číst její obal se rozhodně vyplatí.
Hledáte čtivo, které vás zabaví při dlouhých propršených nebo prosněžených zimních večerech? Uvařte si čaj nebo kávu nebo si nalijte sklenku vína a nechte se pohltit stránkami knih, které vás dozajista nadchnou. Na své si přijdou milovnice romantiky, napětí, mezilidských vztahů, dobrodružství i hororu.
Zjistili jste, že jste bez takzvaného hotovostního polštáře? Tudíž kdyby přišla další mimořádná situace podobná té na jaře, neměli byste, z čeho žít? Pak je načase začít s financemi lépe hospodařit. Abyste se však radovali ze zisků a nikoli ze ztrát, které na konci měsíce vykážete, stáhněte si mobilní aplikace, které vám se správou osobních financí pomůžou.
Potřebujete si z pohodlí domova přivydělat při mateřské dovolené nebo jenom proto, že home office nepokrývá celý váš volný čas? Možností je opravdu mnoho, zejména v dnešní době. Zatímco některé nabídky práce jsou placené opravdu velmi špatně, jiné jsou ohodnoceny naopak velice dobře - tedy pokud se práce odvádí s dostatečnou kvalitou. To je případ i takzvaného copywritingu - psaní textů pro webové stránky.
Možná jste ve svém malém bytě naprosto spokojení a víc prostoru momentálně nepotřebujete. Proč ho ale aspoň zdánlivě trochu nezvětšit, aby nevypadal příliš stísněně? Pomocí snadných triků bude váš byt hned působit, jako kdyby měl o třetinu větší rozlohu.
Většina z nás si své vlasy barví, protože není spokojená se svou přírodní barvou, která je často spojená s mnoha stereotypy. Například o blondýnách se traduje, že jsou hloupé, zrzky temperamentní a brunetky atraktivní. Mnoho mužů si tak udělá první dojem o ženě na základě její barvy vlasů. Tu určuje látka zvaná melanin, která je produkována u kořene vlasových cibulek.
Máte doma nějakého čtyřnohého mazlíčka? Nebo dokonce přímo psa? Tohle video vás pobaví! Jak dokonale nenápadní umí být psí hříšníci?
Společnost RunCzech, organizátor Volkswagen Maratonu Praha a mnohých dalších populárních běžeckých závodů a akcí, se spojil se společností Rakuten Viber, která provozuje jednu z předních světových komunikačních aplikací Viber.
Během vánočních svátků se většinou neubráníme koupit domů jeden z jejich symbolů, a tím je vánoční hvězda. Krásná dekorativní rostlina, která vám však nemusí dělat radost zákonitě jen na konci roku. Lze ji totiž pěstovat prakticky celoročně. Víte, odkud se vlastně vzala?
Vstupte do světa inspirativních žen, které se nebojí překračovat hranice a formovat podnikatelský svět na svůj obraz. Od odvážných startupistek po průkopnice v technologiích, tyto příběhy nejen motivují, ale ukazují, že ženy jsou nezastavitelnou silou v každém odvětví.
Krásný úsměv by chtěl mít každý z nás. Nepřítel naší dutiny ústní je však povlak na zubech a zubní kámen. Jak ho odstranit, abychom nemuseli utrácet ze drahé produkty, jako jsou nákladné zubní bělící pasty a ústní vody? Mnozí netuší, jaké zázračné pomocníky má právě ve svém domově.

Výběr článků

Ať už před sebou tlačíte vozík s potravinami nebo si obouváte boty, střed svého těla využíváte v rámci každodenních činností. Ovlivňuje také naši rovnováhu, správné držení těla, ale i celkovou stabilitu. A všeobecně platí, že s pevnějším corem získáte nejen na pohled hezké tělo, ale i zdraví. Bolestem zad a dalším neduhům tak můžete dát sbohem.
Pomyslný svět magie, kouzel a nadpřirozena sám o sobě vzbuzuje napětí a zvídavost. Co se vlastně vše dá představit pod pojem černá magie? Obecně se dá říci, že černá magie v podobě nadpřirozených sil a čar byla používána k ďábelským a nekalým činům, kdy vykonavatel z nich měl prospěch a ve většině případů u toho zároveň ublížil druhé straně.
Večer plný hvězd a filmové magie, tak lze popsat 81. udílení Zlatých glóbů. Nolanův životopisný snímek "Oppenheimer" zazářil s pěti oceněními, včetně nejlepšího dramatu a režie. Oproti tomu fenomén "Barbie" se stal středem pozornosti v nové kategorii spojující uměleckou kvalitu s komerčním úspěchem. Jaký byl průběh večera, kdo zaznamenal vítězství a jak reforma ovlivnila samotnou podstatu těchto prestižních filmových ocenění? To vše a mnohem víc v našem stručném přehledu ze Zlatých glóbů 2023.

Nepřehlédněte

Chodit bez bot se stalo tak trochu módním trendem. Najednou máme podporovat chůzi dětí po kamínkách, existují různé stezky na trénink chůze naboso, frčí barefoot neboli bosé boty. Čím nám tohle ale vlastně prospívá? Bude naše zdraví za chůzi naboso opravdu vděčné?
Mít dostatek kvalitního spánku je nesmírně důležité. Díky tomu se vaše tělo cítí lépe a mozek správně funguje. Mnoho z nás má ale s usínáním problém. A nejenom s usínáním, ale i s udržením kvalitního spánku po celou noc. Pokud spíme špatně, negativně to ovlivňuje možnost učení, snižuje kapacitu paměti, máme špatnou náladu a naše emoce jsou negativní. Co tedy pomáhá k lepšímu spánku?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek