Pondělí , 03. 10. 2022

Bohumil

Tipy a triky, jak se zbavit potravinových molů krok za krokem

Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!
jak se zbavit molů
Moli umí člověka potrápit. (foto: 123RF)

11. 05. 2021

Jak poznat potravinové moly

Jak se zbavit molů? Nejdříve je třeba je definovat.

Potravinové moly lze identifikovat poměrně snadno. Jsou malí, okřídlení, s černými tečkami na křídlech. A nacházejí se v potravinách. To je hlavní a spolehlivý identifikátor. Jejich nejoblíbenějšími skrýšemi jsou sáčky s moukou, krabice cereálií, rýže a prakticky většina sypkých potravin.

Dobrou zprávou je, že i pokud je omylem upečete a sníte, což samo o sobě zní dost odpudivě, nic se vám nestane. Potravinoví moli nejsou nebezpeční. To ale neznamená, že bychom si je doma měli chovat.

Krok 1: Zbavte se napadených potravin

První krok je jednoduchý: zbavte se všech napadených potravin! Nekompromisně! Důkladně prohledejte mouky, sáčky s oříšky, cereálie, müsli, rýži a další. Preventivně vyhoďte i potraviny, které se jako napadané nejeví, ale jsou umístěny vedle těch napadených. Všechno hoďte do pytle na odpadky a okamžitě ho běžte vyhodit do popelnice.

Krok 2: Generální úklid pokračuje

Vše důkladně vysajte. Popadněte vysavač a veškeré police a povrchy ukliďte. Jakmile budete hotovi, vezměte hadřík a znovu všechny povrchy přečistěte. Jelikož jsou tito škůdci poměrně rychlí, raději ukliďte pořádně a vše. Kromě polic i podlahy, okolí kořenek, šuplíky – zkrátka vše, co vám přijde pod ruce.

Jak se zbavit molů? Prevence je klíčem

Jakmile budou veškeré potraviny z domu, je důležité nepolevit. Právě jste vyhrály bitvu, ale válka stále trvá.

Šup s nimi do mrazáku

V případě, že je vám líto některé potraviny vyhodit, existuje ještě jedna možnost, jak je zbavit molů – umístit je do mrazáku. Tam je ponechte alespoň čtyři dny. Během této doby veškerá potenciální nakladená vajíčka, která se mohou v potravinách vyskytovat, zmrznou, a tím pádem bude surovina víceméně bezpečná. Zda ji zkonzumujete, či nikoliv, to už je na vás.

K TÉMATU  Klasická modrá je barvou roku 2020. Jednoduchý a čistý design slaví návrat

Plastové, skleněné či kovové nádoby

Mouky a další sypké potraviny po příchodu z obchodu okamžitě přesypte do jiné nádoby. Ideální jsou plastové, skleněné nebo třeba kovové boxíky. Ty koupíte v libovolných domácích potřebách. Jelikož mají potravinoví moli malé zoubky, papírovými obaly se rychle prokoušou a vydají se škodit dál. Zastaví je pouze pevné materiály, se kterými si jejich mini zoubky neporadí. Buďte na ně tedy připravené a všechny „rizikové“ suroviny uchovávejte v boxech.

Pasti, pasti, pastičky

Aby se situace s moly již neopakovala, připravte se na nejhorší. Nakupte si v drogerii speciální pasti a přípravky proti molům a rozmístěte je po kuchyni.

Ocet a máta

Pokud něco molům opravdu smrdí, jsou to ocet a máta. Kdykoliv budete uklízet kuchyň, vzpomeňte si na to. Ať už do vody přidáte pár kapek octa nebo mátového oleje, spolehlivě tím moly odeženete.

Běh na dlouhou trať

I přesto, že se u vás mohou moli vyskytnout jen jednou – a po důkladném úklidu se již nevrátit, je dobré být stále ve střehu. Dodržováním několika základních pravidel snížíte šanci, že pokud si je přinesete domů z obchodu, neohřejí se u vás dlouho.

  • Všechny sypké suroviny ihned po příchodu z obchodu přesypte do uzavíratelných boxů.
  • Původní obaly okamžitě vyhoďte do koše!
  • Kuchyňské povrchy, police a skříňky omývejte octovou či mátovou vodou.

V případě potravinových molů platí staré dobré pořekadlo: čistota – půl zdraví. I když by se spíše dalo parafrázovat: čistota – mol zmizí!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se zbavit octomilek v domácnosti – rychle a bez větších výdajů

Jak bojovat se škůdci, kteří okupují pěstovanou zeleninu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sebevědomí je klíčem k úspěchu, a to ať už mluvíme o úspěchu v osobním či profesním životě. K jeho snížení přispívá kupříkladu akné nebo jiné kosmetické vady, ale také zažloutlý chrup. Že vás právě žluté zuby trápí a denně snižují zmiňované sebevědomí? Pojďme si zmínit několik tipů, jak efektivně vybělit zuby.
Krásné a dobře upravené vlasy bez ohledu na povětrnostní podmínky a roční období – to je sen každé ženy. Zvláště v dnešní době není vždy možné využívat služby kadeřnických salonů. Proto stojí za to vybavit se doma speciálními přístroji, kterými svým vlasům dodáte zcela nový vzhled. K takovým patří právě žehlička na vlasy. Víte ale, jak vybrat tu správnou?
Retro nábytek je v módě a vintage je stále skloňované slovo. Retro nábytek má své kouzlo, které nás přenese do jiných časů. Uvažovali jste ale i o kouzlu retro zvuku?
Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  
Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?

Nepřehlédněte

Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!
Plastická operace, která pomůže vyřešit problém nebo zvýšit sebevědomí, je v moderním světě dobrá věc. Ovšem jen tehdy, pokud se to s ní zkrátka nepřežene a výsledek vypadá řekněme opravdu reprezentativně. Bohužel ve světě slavných občas neplatí rčení, že v nejlepším se má přestat, proto se v záři reflektorů objevuje řada celebrit, které si na plastikách vybudovaly doslova závislost. Které z nich jsou opravdu odstrašujícím případem?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek