Pondělí , 16. 05. 2022

Přemysl

Jak pěstovat tchynin jazyk? Tato rostlina je velmi nenáročná

Tchynin jazyk je oblíbenou pokojovou rostlinou hlavně z důvodu nenáročnosti a jednoduchého pěstování. Podívejte se blíže na tuto rostlinu, která vašemu interiéru dodá styl i mnoho dalších pozitivních superlativ.
jak pěstovat tchynin jazyk
Tchynin jazyk je velmi oblíbenou pokojovou rostlinou. (FOTO: 123RF)

20. 05. 2021

Rostlina je nazývána mnoha jmény

Jak pěstovat tchynin jazyk? Vlastním názvem Tenura je známá většinou pod jménem tchynin jazyk, můžete ale najít také pojmenování ďáblův jazyk nebo hadí rostlina. Tato jména nese zejména díky svému tvaru, kdy její šlahouny připomínají hada nebo oblé tvary jazyku.

Tato ošklivá pojmenování však neradi slyší v Číně, kde se naopak rostlina uctívá. Podle čínských tradic je tenura rostlinou hojnosti, dlouhověkosti a krásy, přináší majiteli mnoho zdraví, síly i kreativity.

Proč je tenura tak oblíbená?

Tchynin jazyk se těší své oblíbenosti díky lehké péči při pěstování i kvůli dlouhověkosti pokojové rostliny. Díky svým skvělým vlastnostem, které čistí vzduch v místnosti, se hodí do obývacích pokojů nebo ložnic.

Tenura není vhodná do rodin s dětmi

Pozor však na možné nebezpečí, které doprovází pěstování tenury. Všechny odrůdy této oblíbené pokojové rostliny jsou jedovaté. Proto ji nepořizujte nebo ji dejte do dostatečné vzdálenosti, pokud ve vaší domácnosti pobíhají malé děti nebo domácí mazlíčci. Kvůli možné otravě by mohlo nastat vysoké nebezpečí.

Kam je vhodné umístit tenuru?

Tenura je nenáročná rostlina, která zvládne jakékoliv místo ve vaší domácnosti. Nevadí jí dokonce ani menší průvan, a tak je vhodné umístění i na chodby nebo do předsíně. Dobře se jí bude dařit také v klasických pokojích, zejména v jídelně, ložnici nebo obývacím pokoji.

Nejlépe bude této rostlině vyhovovat západní část vaší domácnosti. Nevadí jí přímé sluneční záření, ani stálý stín. Optimální pokojové teplota je pro tchynin jazyk mezi 15 až 25 °C. Co se týče zálivky, nemusíte často na péči o rostlinu myslet. Pokojová rostlina má ráda sucho, a tak hojná zálivka jí akorát škodí. Pokud je rostlina zalitá moc, brzy mohou chytit kořeny plíseň a hnijí spolu s celou rostlinou.

K TÉMATU5 pokojovek, které fungují jako efektivní čističky vzduchu

Vláha pro tchynin jazyk nesmí být příliš velká

Zalévání stačí jednou za čtrnáct dní, není nutné zalévat vícekrát. Četnost vláhy je velmi podobná pěstování kaktusů. V zimních měsících můžete pravidelnost zalévání prodloužit až na interval jednou za tři týdny, vůbec to rostlině neuškodí. Nezalévejte rostlinu do středu kořenů, můžete kropáčkem do zeminy nalít vodu jen v malém množství, kořeny si ji samy z půdy vytáhnou.

Jak tchynin jazyk přesazovat?

Pro vysazování nebo přesazování květin nepotřebujete příliš hluboké květníky, stačí jen dostatečně široké nebo s velkým průměrem. Kořeny jsou totiž mělké a nepotřebují kořenit příliš hluboko. Pro přesazování je vhodné jarní období, díky tomu se lépe aklimatizuje v nové půdě. Ta nemusí být příliš bohatá na hnojivo.

Pokud chcete zařídit pro rostlinu optimální prostředí, pak smíchejte půdu rašeliny, klasické hlíny a písku, můžete přidat trochu drnovky. Jestliže řešíte pH své zeminy pro rostliny, pak by se mělo pohybovat kolem hodnoty 6.

Na dno květináče nasypte keramzit

Při přesazování tenury je vhodné vysypat dno květináče drobnými kamínky nebo keramzitem, díky této vrstvě se zbavíte veškeré nadbytečné vláhy a zabráníte tak uhynutí kořenů. Do přesazování se nemusíte pouštět pravidelně každý rok, stačí jen sledovat, zda je velikost květináče pro vaši rostlinu dostatečná.

Množení za pomoci oddenků je velmi jednoduché

Pokud chcete rozmnožit tenuru a mít tak mnohem více krásných a moderních rostlin ve vaší domácnosti, pak je množení velmi jednoduché. Odstraňte z květiny jeden oddenek a podélně ho řízněte na pět tenkých proužků. Nechte je na chvíli odpočinout v teple, a po pár hodinách je rozřízněte na spodní straně proužku.

Touto stranou je namočte do sklenice s vodou a počkejte asi třicet dnů, než pustí své kořeny. Díky nim můžete po měsíci klasicky vysadit nové rostliny a těšit se jejich dlouhověkému životu.

K TÉMATUGrotto Spa v Tigh-Na-Mara. Stylový lázeňský resort láká na bazén v jeskyni

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Jak na pěstování pokojového ibišku. Chce to teplo a vlhkost

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Obličejová jóga, anglicky face yoga, je stále oblíbenější. V posledních letech zaznamenává úplný boom, a tak nějak do pozadí posouvá i dříve preferovaný botox. Jenže zatímco obličejovou jógu můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, navíc za ni nemusíte utrácet peníze, botox je pořád procedurou, při níž do sebe necháváte vpíchnout chemický jed. Možná je tedy na čase rozhýbat svaly v obličeji a jednoduchými cviky tak dosáhnout mladistvého vzhledu, po kterém touží každá žena.
Je tu! První článek, první krůček k cestě za posunem, učením se, přeměnou zaběhlých vzorců. Z upřímné zpovědi jedné odvážné ženy se dozvíte, proč za mnou přišla, kam se chce pomocí koučinku Emočních rovnic posunout i proč si vybrala právě mě. Bude to naše společná jízda - na rok, rok a půl. A vy budete u toho a nahlédnete tak do způsobu mé práce z první řady. Vaše Marcela Hlaváčková.
Od 21. dubna, tedy počínaje dneškem, bude vládnout horoskopu až do 21. května znamení Býka. Tito lidé jsou známí svou vášnivostí, spolehlivostí, elegancí a někdy jsou považováni za nejpřitažlivější děti zvěrokruhu. Zároveň jsou čestní a milující. Nechybí jim jistá dávka extravagantnosti, nicméně pokud se rozzuří, často z nich jde i strach. Pokud někdy odhalí, že jste je podvedli, nebudou s vámi mít slitování, jsou totiž opravdu čestní.
Máte doma předškolní dítě a obáváte se, zda zvládne zápis na základní školu? Nestrachujte se, připravili jsme pro vás menší tahák, jak vaše dítko na tuto událost nachystat. Vašemu malému prvňáčkovi to jistě pomůže. Ale neotálejte, zápisy jsou již za dveřmi.
Flirtování je bezesporu jedna z nejžhavějších a zároveň nejzábavnějších věcí, které si můžeme ve vztazích do sytosti užívat. Rozhodně neplatí, že flirt patří jen do seznamovací fáze vztahu, rozhodně lze flirtovat i v dlouhodobém vztahu. Pokud se chystáte na rande, bude se vám flirtování hodit. Poradíme vám, jak se v tom stát mistryní!
Moderní koupelny, to je hlavně čistota a jednoduchost, vkusně sladěné barvy a imitace dřeva nebo kamene. Přednost mají zemité tóny, jako hnědá, béžová nebo šedá. Skvěle vypadají i prosklené sprchové kouty. Je pravda, že v koupelně netrávíme tolik času, jako v obývacím pokoji nebo kuchyni, je ale nepostradatelným místem, kde chceme relaxovat a užít si klid. I proto by měla být koupelna pěkně útulná.

Nepřehlédněte

Chtěla byste začít meditovat? Láká vás být o samotě jen se svými nejniternějšími myšlenkami a touhami? Ale jak na to? Možná si připadáte jako Liz Gilbertová z románu Jíst, meditovat, milovat, která věděla přesně, jak na to, ale nedokázala se správně naladit. Nebojte, poradíme vám jak a kde s meditací začít krok za krokem.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek