Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Jak pěstovat tchynin jazyk? Tato rostlina je velmi nenáročná

Tchynin jazyk je oblíbenou pokojovou rostlinou hlavně z důvodu nenáročnosti a jednoduchého pěstování. Podívejte se blíže na tuto rostlinu, která vašemu interiéru dodá styl i mnoho dalších pozitivních superlativ.
jak pěstovat tchynin jazyk
Tchynin jazyk je velmi oblíbenou pokojovou rostlinou. (FOTO: 123RF)

20. 05. 2021

Rostlina je nazývána mnoha jmény

Jak pěstovat tchynin jazyk? Vlastním názvem Tenura je známá většinou pod jménem tchynin jazyk, můžete ale najít také pojmenování ďáblův jazyk nebo hadí rostlina. Tato jména nese zejména díky svému tvaru, kdy její šlahouny připomínají hada nebo oblé tvary jazyku.

Tato ošklivá pojmenování však neradi slyší v Číně, kde se naopak rostlina uctívá. Podle čínských tradic je tenura rostlinou hojnosti, dlouhověkosti a krásy, přináší majiteli mnoho zdraví, síly i kreativity.

Proč je tenura tak oblíbená?

Tchynin jazyk se těší své oblíbenosti díky lehké péči při pěstování i kvůli dlouhověkosti pokojové rostliny. Díky svým skvělým vlastnostem, které čistí vzduch v místnosti, se hodí do obývacích pokojů nebo ložnic.

Tenura není vhodná do rodin s dětmi

Pozor však na možné nebezpečí, které doprovází pěstování tenury. Všechny odrůdy této oblíbené pokojové rostliny jsou jedovaté. Proto ji nepořizujte nebo ji dejte do dostatečné vzdálenosti, pokud ve vaší domácnosti pobíhají malé děti nebo domácí mazlíčci. Kvůli možné otravě by mohlo nastat vysoké nebezpečí.

Kam je vhodné umístit tenuru?

Tenura je nenáročná rostlina, která zvládne jakékoliv místo ve vaší domácnosti. Nevadí jí dokonce ani menší průvan, a tak je vhodné umístění i na chodby nebo do předsíně. Dobře se jí bude dařit také v klasických pokojích, zejména v jídelně, ložnici nebo obývacím pokoji.

Nejlépe bude této rostlině vyhovovat západní část vaší domácnosti. Nevadí jí přímé sluneční záření, ani stálý stín. Optimální pokojové teplota je pro tchynin jazyk mezi 15 až 25 °C. Co se týče zálivky, nemusíte často na péči o rostlinu myslet. Pokojová rostlina má ráda sucho, a tak hojná zálivka jí akorát škodí. Pokud je rostlina zalitá moc, brzy mohou chytit kořeny plíseň a hnijí spolu s celou rostlinou.

K TÉMATU  Pěstování aloe vera: mějte doma bylinku, která vás spasí od popálenin

Vláha pro tchynin jazyk nesmí být příliš velká

Zalévání stačí jednou za čtrnáct dní, není nutné zalévat vícekrát. Četnost vláhy je velmi podobná pěstování kaktusů. V zimních měsících můžete pravidelnost zalévání prodloužit až na interval jednou za tři týdny, vůbec to rostlině neuškodí. Nezalévejte rostlinu do středu kořenů, můžete kropáčkem do zeminy nalít vodu jen v malém množství, kořeny si ji samy z půdy vytáhnou.

Jak tchynin jazyk přesazovat?

Pro vysazování nebo přesazování květin nepotřebujete příliš hluboké květníky, stačí jen dostatečně široké nebo s velkým průměrem. Kořeny jsou totiž mělké a nepotřebují kořenit příliš hluboko. Pro přesazování je vhodné jarní období, díky tomu se lépe aklimatizuje v nové půdě. Ta nemusí být příliš bohatá na hnojivo.

Pokud chcete zařídit pro rostlinu optimální prostředí, pak smíchejte půdu rašeliny, klasické hlíny a písku, můžete přidat trochu drnovky. Jestliže řešíte pH své zeminy pro rostliny, pak by se mělo pohybovat kolem hodnoty 6.

Na dno květináče nasypte keramzit

Při přesazování tenury je vhodné vysypat dno květináče drobnými kamínky nebo keramzitem, díky této vrstvě se zbavíte veškeré nadbytečné vláhy a zabráníte tak uhynutí kořenů. Do přesazování se nemusíte pouštět pravidelně každý rok, stačí jen sledovat, zda je velikost květináče pro vaši rostlinu dostatečná.

Množení za pomoci oddenků je velmi jednoduché

Pokud chcete rozmnožit tenuru a mít tak mnohem více krásných a moderních rostlin ve vaší domácnosti, pak je množení velmi jednoduché. Odstraňte z květiny jeden oddenek a podélně ho řízněte na pět tenkých proužků. Nechte je na chvíli odpočinout v teple, a po pár hodinách je rozřízněte na spodní straně proužku.

Touto stranou je namočte do sklenice s vodou a počkejte asi třicet dnů, než pustí své kořeny. Díky nim můžete po měsíci klasicky vysadit nové rostliny a těšit se jejich dlouhověkému životu.

K TÉMATU  Saturejka: Bylinka proti nadýmání i přírodní afrodiziakum. Jak ji pěstovat?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Naučte se pěstovat pepřovník: rostlinu a zároveň populární koření

Jak na pěstování pokojového ibišku. Chce to teplo a vlhkost

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V současnosti se ženy dělí převážně na dvě skupiny. Některé nedají dopustit na menstruační kalíšek, jiné vždy raději sáhnou po klasických vložkách nebo tampónech. Před časem však na náš trh dorazily i menstruační kalhotky. Pokud se tedy rozhodujete, po čem sáhnete zrovna vy, čtěte dál.
Určitě to znáte – někdy něco pravidelně jíte a až po delší době zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování byly v tu dobu na míle daleko od skutečnosti. Na trhu existuje velké množství potravin, které díky jejich vzhledu či pověsti pokládáme za dietní, ale dietními, respektive zdravými, vůbec nejsou.
Snídaně dělá den – to je staré známé pořekadlo, které platí od dob dávno minulých až po moderní současnost. Právě snídaně by nám měla dát potřebné živiny a energii potřebnou pro následující den. Její součástí by tak měly být hlavně suroviny, které obsahují důležité bílkoviny, vlákninu a další nepostradatelné látky. I proto jsou její součástí ovesné vločky - tedy měly by být její součástí.

Nepřehlédněte

Rok 2021 byl tím, během kterého se začala projevovat velká ekonomická krize. Mnozí se domnívali, že je dávno za námi, ale to nejhorší nás teprve čeká, a to i letos, jelikož zdražující elektřina se právě v nadcházejících měsících velkou měrou zapíše do rodinných rozpočtů. Ať už jste se dostali do situace, ve které jste museli nového dodavatele energií najít, případně jste se k tomuto kroku rozhodli dobrovolně, prozradíme vám, na co si dát pozor a jak ho vybrat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek