Pátek , 09. 06. 2023

Stanislava

Zelená káva: Vše, co jste o ní chtěli vědět

Zelená káva je oblíbený produkt, jehož přívrženci jsou především z řad milovníků zdravého životního stylu. Kávová zrna jsou u zelené kávy nepražená, a tak na rozdíl od obvyklé černé kávy nemají tak bohatou vůni a barvu.
zelená káva
Zelená káva prospívá. (foto: 123RF)

02. 08. 2021

Taková zelená zrnka pak vařením vytvoří hnědý nápoj s mírně kyselou chutí. Na danou chuť si člověk musí zvyknout, avšak přínosy jsou zřejmé. Pokud jste zelenou kávu ještě neochutnali, dejte jí alespoň šanci, uvidíte, že výsledek bude stát za to!

Její prospěšnost není radno zneužívat

Zelená káva je velice populární díky její přidané hodnotě ve formě zdraví prospěšných látek. Zelená zrna obsahují více živin než tradiční černá zrna, což je způsobeno skutečností, že výrobek není vystaven tepelnému ošetření, jeho užitečné vlastnosti jsou tudíž zachovány.

Ve výsledku káva obsahuje také mnohem méně kofeinu, avšak to nemá vést k tomu, že jej budete nadměrně užívat, zvláště, pokud u vás mohou vznikat určité kontraindikace, příkladem mohou být následující:

 • osteoporóza,
 • těhotenství,
 • vysoký krevní tlak,
 • období kojení,
 • syndrom dráždivého tračníku,
 • zelený zákal,
 • poruchy srážení krve,
 • žaludeční vředy nebo gastritida.

Složení a vlastnosti

Surová zelená zrna obsahují obrovské množství olejů, a dále také sacharidů a bílkovin, jež tvoří asi 60 % celkové hmotnosti. Dále ale obsahuje i významné složky jako jsou pektin a vláknina, vitamíny skupin E, C, různé třísloviny, prospěšné aminokyseliny atd.

Produkt má nízký glykemický index (40) a obsah kalorií na 100 g je 220 kcal, to znamená, že jeden šálek nápoje obsahuje pouze 2 kcal. Jak již bylo řečeno, zelená káva má rovněž nižší obsah kofeinu než tradiční černá káva.

Zelená je in

Zelená káva oplývá antioxidačními vlastnostmi a pomáhá chránit tělo před škodlivými účinky volných radikálů. Navíc snižuje i riziko vzniku krevních sraženin a zlepšuje složení krve. Její popularita vzkvétá ale práv díky tomu, že zelená káva je vhodná pro hubnutí, a to díky kyselině chlorogenové, která zpomaluje hromadění tuku v těle.

K TÉMATU  Vlastníte Apple Watch? Funkce, o kterých jste možná neměli ani ponětí

V čem tělu pomáhá?

Při pravidelném užívání nápoje se zlepšuje činnost trávicího traktu, přičemž se zároveň posilují i krevní cévy. Zelená káva má navíc protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Nápoje a oleje z nezpracovaných bobulí se mohou využít i k odstranění vrásek, péči o matnou a dehydratovanou pokožku a posílení vlasů. K vyzdvihovaným přednostem patří i:

 • snížení hladiny cukru v krvi,
 • prevence předčasného stárnutí,
 • pomoc při rychlém hojení ran,
 • zrychlení metabolismu,
 • podporuje správné fungování srdce,
 • pomáhá bojovat proti stresu,
 • celkové zlepšení trávení.

Nic se nemá přehánět

Avšak pozor! Zelenou kávu je nutno konzumovat s mírou. Znáte to, nic se nemá přehánět. Doporučená dávka kofeinu, který neuškodí, ale naopak pomůže zlepšit fungování životně důležitých orgánů, je 300 mg. Nejlepší je, pokud si kávu sami namelete a celý proces přípravy provedete doma. Instantní káva neobsahuje stejné množství prospěšných složek, které jsou přítomny v nezpracovaných zrnkách.

Jak na přípravu

Aby měl nápoj výraznou chuť a intenzivní vůni éterických olejů, je dobré zrna namlít těsně před přípravou. Nejlepší způsob, jak to udělat, je použít ruční mlýnek, protože elektrický mlýnek na kávu nebude schopen velmi dobře rozdrtit tvrdé zelené bobule.

Ruční proces je navíc pomalejší, tudíž zrna nemají čas na zahřátí a zachovávají všechny své cenné vlastnosti. Hrubě namletou kávu vhoďte do french pressu a zalijte vodou o 90 stupních Celsia, pokud bude vřící, ztratí zrna svou typickou chuť.

Přečtěte si dávkování

Konzumujte zelenou kávu mezi jídly a nepřekračujte 2 šálky denně. Užívejte si její aroma a nalaďte se přitom na vlnu zdravého životního stylu. Lidé, kteří chtějí zhubnout, si mohou vařit kávu ochucenou skořicí nebo čekankou. Černý pepř dodává nápoji nádhernou vůni a kardamom zase sladkou chuť. Pokud budete chtít, můžete pít zelenou kávu i s cukrem a mlékem.

K TÉMATU  Proč mít matcha čaj a kde se vlastně vzal

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Quinoa: Jaké jsou její účinky a proč by měla být součástí vašeho jídelníčku

Kombucha: co to je? A už jste ji zkoušeli pít?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý měsíc je to stejné. Ohlásí se menstruace, která je připravená nám přibližně týden dělat společnost. Ačkoli je menstruace z hlediska přírody naší důležitou součástí, není nám zrovna dvakrát příjemná a to zejména ve chvíli, kdy nám připraví krušné zážitky plné bolesti a nekomfortu. Jak si alespoň trochu takovou část měsíce zpříjemnit a ulevit si od všech nepříjemností.
Ne nadarmo se říká, že každý člověk je jedinečný. Tento argument se bezpochyby týká i v případě volby dioptrických brýlí, které, mají jí maximálně splňovat nejnáročnější kritéria, musí být vybírány na základě určitých vlastností jejich nového majitele. Která to jsou? Pojďme se na to podívat!
Ať už jedeme na dovolenou kamkoliv, cílem každého z nás je si odpočinout. A to jak aktivně, tak pasivně. Pokud ale toužíte po dovolené, která vás doslova rozmazlí a třeba také posílí vaše zdraví, pak není nic lepšího, než se vydat do míst, kde je lázeňská péče spolu s léčivými termály naprostou samozřejmostí. A kam jinam vyrazit než právě do Maďarska, které je v tomto ohledu proslulé.
Nezáleží na tom, jestli plánujete velkou hostinu na Vánoce, narozeniny, výročí nebo pravidelně vaříte domácí jídla. Každý kuchař i kuchařka potřebují v kuchyni trochu pomoci. Některé spotřebiče nebo nádobí vám může ušetřit čas i práci. Podívejme se na pár předmětů, které by neměly chybět ve vaší kuchyni, jestli máte rádi domácí pokrmy.
Jsou potraviny, které si vychutnáte pouze ve slané nebo sladké verzi. A pak jsou mezi námi takové, ze kterých si připravíte snadno obojí. Stačí jen obměnit suroviny, zapojit fantazii, najít ten správný recept a lahodné jídlo je na světě. Které potraviny připravíte v obou variantách? Mrkněte na ně!
Jestliže jste právě absolvovala a teprve začínáte uvažovat o hledání zaměstnání, je nejvyšší čas. Možná jste si naplánovala poslední prázdniny s tím, že začnete hledat práci až v září. Ale to už může být pozdě. Některé pozice si rozeberou ti rychlejší. Počítejte totiž s tím, že proces hledání práce a nástupu do zaměstnání může trvat i několik měsíců.

Nepřehlédněte

Pro podklady na tento článek nemusíme sahat hluboko do kapsy, vždyť přece katastrofické filmy se často natáčejí právě na základě skutečných událostí. Ke každé události se pak přirozeně přidá malé nebo velké množství fikce a divák se může těšit na fascinující a zároveň strašidelný koktejl. Hollywoodští filmaři jsou na takové trháky přímo odborníci, a proto se nechte strhnout ojedinělými snímky, které by za žádnou cenu neměly ujít vaší pozornosti!
Když se s námi léto loučí v Česku, neznamená to, že jinde na světě sluneční paprsky i nadále nepřevládají. Například takové Maledivy jsou atraktivní i v zimních chladných měsících, o tom není pochyb ani sporu. Pokud přemýšlíte nad tím, že svůj čas strávíte za hranicemi, prozraďme si, co dovolená na Maledivách nabízí a další informace, které se každému turistovi mohou hodit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek