Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

Zelená káva: Vše, co jste o ní chtěli vědět

Zelená káva je oblíbený produkt, jehož přívrženci jsou především z řad milovníků zdravého životního stylu. Kávová zrna jsou u zelené kávy nepražená, a tak na rozdíl od obvyklé černé kávy nemají tak bohatou vůni a barvu.
zelená káva
Zelená káva prospívá. (foto: 123RF)

02. 08. 2021

Taková zelená zrnka pak vařením vytvoří hnědý nápoj s mírně kyselou chutí. Na danou chuť si člověk musí zvyknout, avšak přínosy jsou zřejmé. Pokud jste zelenou kávu ještě neochutnali, dejte jí alespoň šanci, uvidíte, že výsledek bude stát za to!

Její prospěšnost není radno zneužívat

Zelená káva je velice populární díky její přidané hodnotě ve formě zdraví prospěšných látek. Zelená zrna obsahují více živin než tradiční černá zrna, což je způsobeno skutečností, že výrobek není vystaven tepelnému ošetření, jeho užitečné vlastnosti jsou tudíž zachovány.

Ve výsledku káva obsahuje také mnohem méně kofeinu, avšak to nemá vést k tomu, že jej budete nadměrně užívat, zvláště, pokud u vás mohou vznikat určité kontraindikace, příkladem mohou být následující:

 • osteoporóza,
 • těhotenství,
 • vysoký krevní tlak,
 • období kojení,
 • syndrom dráždivého tračníku,
 • zelený zákal,
 • poruchy srážení krve,
 • žaludeční vředy nebo gastritida.

Složení a vlastnosti

Surová zelená zrna obsahují obrovské množství olejů, a dále také sacharidů a bílkovin, jež tvoří asi 60 % celkové hmotnosti. Dále ale obsahuje i významné složky jako jsou pektin a vláknina, vitamíny skupin E, C, různé třísloviny, prospěšné aminokyseliny atd.

Produkt má nízký glykemický index (40) a obsah kalorií na 100 g je 220 kcal, to znamená, že jeden šálek nápoje obsahuje pouze 2 kcal. Jak již bylo řečeno, zelená káva má rovněž nižší obsah kofeinu než tradiční černá káva.

Zelená je in

Zelená káva oplývá antioxidačními vlastnostmi a pomáhá chránit tělo před škodlivými účinky volných radikálů. Navíc snižuje i riziko vzniku krevních sraženin a zlepšuje složení krve. Její popularita vzkvétá ale práv díky tomu, že zelená káva je vhodná pro hubnutí, a to díky kyselině chlorogenové, která zpomaluje hromadění tuku v těle.

K TÉMATU  Znáte amarant? Měli byste, dá se z něj udělat i popcorn

V čem tělu pomáhá?

Při pravidelném užívání nápoje se zlepšuje činnost trávicího traktu, přičemž se zároveň posilují i krevní cévy. Zelená káva má navíc protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Nápoje a oleje z nezpracovaných bobulí se mohou využít i k odstranění vrásek, péči o matnou a dehydratovanou pokožku a posílení vlasů. K vyzdvihovaným přednostem patří i:

 • snížení hladiny cukru v krvi,
 • prevence předčasného stárnutí,
 • pomoc při rychlém hojení ran,
 • zrychlení metabolismu,
 • podporuje správné fungování srdce,
 • pomáhá bojovat proti stresu,
 • celkové zlepšení trávení.

Nic se nemá přehánět

Avšak pozor! Zelenou kávu je nutno konzumovat s mírou. Znáte to, nic se nemá přehánět. Doporučená dávka kofeinu, který neuškodí, ale naopak pomůže zlepšit fungování životně důležitých orgánů, je 300 mg. Nejlepší je, pokud si kávu sami namelete a celý proces přípravy provedete doma. Instantní káva neobsahuje stejné množství prospěšných složek, které jsou přítomny v nezpracovaných zrnkách.

Jak na přípravu

Aby měl nápoj výraznou chuť a intenzivní vůni éterických olejů, je dobré zrna namlít těsně před přípravou. Nejlepší způsob, jak to udělat, je použít ruční mlýnek, protože elektrický mlýnek na kávu nebude schopen velmi dobře rozdrtit tvrdé zelené bobule.

Ruční proces je navíc pomalejší, tudíž zrna nemají čas na zahřátí a zachovávají všechny své cenné vlastnosti. Hrubě namletou kávu vhoďte do french pressu a zalijte vodou o 90 stupních Celsia, pokud bude vřící, ztratí zrna svou typickou chuť.

Přečtěte si dávkování

Konzumujte zelenou kávu mezi jídly a nepřekračujte 2 šálky denně. Užívejte si její aroma a nalaďte se přitom na vlnu zdravého životního stylu. Lidé, kteří chtějí zhubnout, si mohou vařit kávu ochucenou skořicí nebo čekankou. Černý pepř dodává nápoji nádhernou vůni a kardamom zase sladkou chuť. Pokud budete chtít, můžete pít zelenou kávu i s cukrem a mlékem.

K TÉMATU  Milujete kávu? A víte, jaký vliv má na vaše zdraví?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Quinoa: Jaké jsou její účinky a proč by měla být součástí vašeho jídelníčku

Kombucha: co to je? A už jste ji zkoušeli pít?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vstupte do světa, kde síla, odhodlání a vzájemná podpora tvoří základ pro dosažení kariérních výšin v roce 2024. Náš článek "Jak naplánovat a dosáhnout kariérních cílů v roce 2024" vám přináší inspiraci a konkrétní kroky, jak postavit stabilní základ pro váš profesní růst. Od strategického plánování k osobnímu rozvoji, podíváme se na klíčové aspekty, které vám pomohou vytvořit úspěšný kariérní rok. Připravte se na podporu a motivaci od Dámské Ligy a objevte cestu ke svým kariérním cílům v roce 2024.
Každé roční období má svůj specifický nádech a ani podzim není výjimkou. Sice budete trávit více večerů doma kvůli deštivému a studenému počasí, ale o to větší máte motivaci si svůj příbytek zútulnit podzimními dekoracemi. Jdeme na to!
Čtení rozhodně není pro každého. Někdo se vymlouvá na to, že na čtení nemá čas, další se zase raději podívají na film, než aby si otevřeli knihu. Ale víte, o co přicházíte tím, že čtete málo nebo vůbec? Možná po přečtení tohoto článku na knihy změníte názor.
Rádi ji pijeme, i když víme, že to zrovna zdravé není. Že s její pomocí snadno sundáte žvýkačku z vlasů, to už asi všichni víme. Ale to zdaleka není všechno. Coca-cola vyčistí zašlé kachličky v koupelně, varnou konvici od usazenin nebo pánev s připáleným jídlem! To všechno bez zbytečného trápení a drhnutí. Také si s její pomocí můžete připravit colový dort. Podívejte na video!
Matkou se můžete stát i po čtyřicítce. A to s přehledem. Které celebrity jdou příkladem? Podívejte se.
Úklidové práce jsou něčím, co nastupuje na scénu prakticky každý týden. Z posledních statistik vyplývá, že úklidem domácnosti stráví každý průměrný člověk až desetinu svého života. Abyste jednotlivými pracemi netrávili více času, než je skutečně nutné, začněte aplikovat několik zásad, jak důkladně uklidit byt. Prozradíme vám, na co hlavně nezapomenout (a na co se obvykle zapomíná).
Teplákové soupravy rozdělují lidi do dvou skupin. Na ty, kteří na ně nedají dopustit a nosí je během celého roku. A na ty, kteří se jim vyhýbají. Soupravy jsou pohodlné a vypadají velmi dobře. Pokud patříte do druhé skupiny, měli byste jim dát aspoň jednu šanci. Uvidíte, že nebudete litovat.
Bylinková zahrádka v sobě skrývá mnoho kouzla. Kromě toho, že je krásná na pohled, je také zdrojem spousty podmanivých vůní a léčivých účinků pro naše tělo. Jak založit bylinkovou zahrádku, abychom se z ní mohli těšit i několik let? Máme pro vás pár tipů.
V domácnosti se mohou vyskytovat různí nepřátelé. Máme tím na mysli malé tvorečky, kteří jsou v přírodě velmi pilní a silní, i přesto, že jsou tak malí. Mezi ně patří i mravenci, co se mohou objevit jak v bytě, tak i domě nebo chalupě. Jak se jich zbavit?
Snad každá žena touží po hezké a zdravě vyhlížející postavě. Ovšem jen hrstka z nich má opravdu dostatek času na to, aby trávila celé hodiny v posilovnách nebo jinými sportovními aktivitami. Možná právě proto se v poslední době stala hitem ultra krátká cvičení, která slibují jistý kompromis. Fungují ale vůbec?

Výběr článků

„Ten Zdeněk je tak skvělý, vybrala sis opravdu dobře,“ slýchávala Veronika od kamarádů i rodiny. Ve skutečnosti se bála s ním rozejít. Byl to psychopat. Nikdo kromě ní nevěděl, čeho všeho je schopný.
Během panující pandemie koronaviru se společnost Netflix mohla radovat snad každý den. Každý den jí totiž narůstalo množství diváků, kteří nevěděli, jak jinak si zkrátit čas než dobrým filmovým snímkem či seriálovým hitem. Popularita streamovací služby neutichla ani v okamžiku, kdy se lidé navrátili do svých zaměstnání. Naopak trend značně sílil, a to i díky novinkám, které Netflix neustále přináší.
Každý z nás občas vytřídí nějaké oblečení ze skříně. Jenže nastává otázka, kam s ním? Obvykle chceme, aby se stále pěkné a zachované kousky dále využily, můžeme je tedy prodat, darovat nebo je hodit do kontejnerů na textil. Tato možnost je nejjednodušší, navíc lidé věří, že tohle oblečení dále využije charita a rozdá co nejvíce věcí potřebným. Je tomu ale skutečně tak? Kam doopravdy oblečení z kontejnerů na textil putuje?

Nepřehlédněte

Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek