Úterý , 04. 10. 2022

František

Zelená káva: Vše, co jste o ní chtěli vědět

Zelená káva je oblíbený produkt, jehož přívrženci jsou především z řad milovníků zdravého životního stylu. Kávová zrna jsou u zelené kávy nepražená, a tak na rozdíl od obvyklé černé kávy nemají tak bohatou vůni a barvu.
zelená káva
Zelená káva prospívá. (foto: 123RF)

02. 08. 2021

Taková zelená zrnka pak vařením vytvoří hnědý nápoj s mírně kyselou chutí. Na danou chuť si člověk musí zvyknout, avšak přínosy jsou zřejmé. Pokud jste zelenou kávu ještě neochutnali, dejte jí alespoň šanci, uvidíte, že výsledek bude stát za to!

Její prospěšnost není radno zneužívat

Zelená káva je velice populární díky její přidané hodnotě ve formě zdraví prospěšných látek. Zelená zrna obsahují více živin než tradiční černá zrna, což je způsobeno skutečností, že výrobek není vystaven tepelnému ošetření, jeho užitečné vlastnosti jsou tudíž zachovány.

Ve výsledku káva obsahuje také mnohem méně kofeinu, avšak to nemá vést k tomu, že jej budete nadměrně užívat, zvláště, pokud u vás mohou vznikat určité kontraindikace, příkladem mohou být následující:

 • osteoporóza,
 • těhotenství,
 • vysoký krevní tlak,
 • období kojení,
 • syndrom dráždivého tračníku,
 • zelený zákal,
 • poruchy srážení krve,
 • žaludeční vředy nebo gastritida.

Složení a vlastnosti

Surová zelená zrna obsahují obrovské množství olejů, a dále také sacharidů a bílkovin, jež tvoří asi 60 % celkové hmotnosti. Dále ale obsahuje i významné složky jako jsou pektin a vláknina, vitamíny skupin E, C, různé třísloviny, prospěšné aminokyseliny atd.

Produkt má nízký glykemický index (40) a obsah kalorií na 100 g je 220 kcal, to znamená, že jeden šálek nápoje obsahuje pouze 2 kcal. Jak již bylo řečeno, zelená káva má rovněž nižší obsah kofeinu než tradiční černá káva.

Zelená je in

Zelená káva oplývá antioxidačními vlastnostmi a pomáhá chránit tělo před škodlivými účinky volných radikálů. Navíc snižuje i riziko vzniku krevních sraženin a zlepšuje složení krve. Její popularita vzkvétá ale práv díky tomu, že zelená káva je vhodná pro hubnutí, a to díky kyselině chlorogenové, která zpomaluje hromadění tuku v těle.

K TÉMATU  Chia semínka i obyčejné jablko. Seznamte se s nejzdravějšími superpotravinami

V čem tělu pomáhá?

Při pravidelném užívání nápoje se zlepšuje činnost trávicího traktu, přičemž se zároveň posilují i krevní cévy. Zelená káva má navíc protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Nápoje a oleje z nezpracovaných bobulí se mohou využít i k odstranění vrásek, péči o matnou a dehydratovanou pokožku a posílení vlasů. K vyzdvihovaným přednostem patří i:

 • snížení hladiny cukru v krvi,
 • prevence předčasného stárnutí,
 • pomoc při rychlém hojení ran,
 • zrychlení metabolismu,
 • podporuje správné fungování srdce,
 • pomáhá bojovat proti stresu,
 • celkové zlepšení trávení.

Nic se nemá přehánět

Avšak pozor! Zelenou kávu je nutno konzumovat s mírou. Znáte to, nic se nemá přehánět. Doporučená dávka kofeinu, který neuškodí, ale naopak pomůže zlepšit fungování životně důležitých orgánů, je 300 mg. Nejlepší je, pokud si kávu sami namelete a celý proces přípravy provedete doma. Instantní káva neobsahuje stejné množství prospěšných složek, které jsou přítomny v nezpracovaných zrnkách.

Jak na přípravu

Aby měl nápoj výraznou chuť a intenzivní vůni éterických olejů, je dobré zrna namlít těsně před přípravou. Nejlepší způsob, jak to udělat, je použít ruční mlýnek, protože elektrický mlýnek na kávu nebude schopen velmi dobře rozdrtit tvrdé zelené bobule.

Ruční proces je navíc pomalejší, tudíž zrna nemají čas na zahřátí a zachovávají všechny své cenné vlastnosti. Hrubě namletou kávu vhoďte do french pressu a zalijte vodou o 90 stupních Celsia, pokud bude vřící, ztratí zrna svou typickou chuť.

Přečtěte si dávkování

Konzumujte zelenou kávu mezi jídly a nepřekračujte 2 šálky denně. Užívejte si její aroma a nalaďte se přitom na vlnu zdravého životního stylu. Lidé, kteří chtějí zhubnout, si mohou vařit kávu ochucenou skořicí nebo čekankou. Černý pepř dodává nápoji nádhernou vůni a kardamom zase sladkou chuť. Pokud budete chtít, můžete pít zelenou kávu i s cukrem a mlékem.

K TÉMATU  Když se chcete posunout v životě nebo najít nový směr, pomůže vám koučink

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Quinoa: Jaké jsou její účinky a proč by měla být součástí vašeho jídelníčku

Kombucha: co to je? A už jste ji zkoušeli pít?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nevolnost, průjmy, zácpy, nadýmání, nafouklé břicho. Připadá vám to povědomé? Taky vás sužují tyto zdravotní problémy? Mám pro vás dobrou zprávu! Z těchto potíží vede cesta ven! Stačí do vašeho života zařadit těchto 5 tipů a vaše trávení vám poděkuje. Věřím, že nejen vaše trávení, ale i vaše psychika, jelikož špatné trávení nás díky nepříjemných problémům může dostávat do stresu.
I když si v době neutichající rýmy myslíme, že se nám nemůže nic horšího stát, existuje celá spousta daleko vážnějších onemocnění, které nám dokážou život obrátit doslova naruby. Jednou z nich je rakovina – nemoc, která je obrovským náporem na psychiku.
Pokud vy nebo učitel vašeho dítěte máte podezření, že vaše dítě může mít ADHD, je důležité vyhledat pomoc. Včasná intervence může potenciálně zabránit vzniku dalších příznaků a sekundárních stavů, jako je úzkost nebo opoziční vzdorné chování.
Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!
Zařizovat si obývací pokoj je stejně těžké, jako si zařizovat ložnici. Zatímco ložnice má být především oázou klidu, obývací pokoj je zase místem, kde se setkává rodina s přáteli, proto se chcete vyšvihnout v očích známých a zařídit si místnost k naprosté dokonalosti. Aby zde však stále proudila potřebná energie, nezapomínejte na zásady feng-šuej.
Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.
Barvení velikonočních vajec je nejrozšířenější symbol Velikonoc u nás. Kraslice může být natvrdo uvařené i vyfouknuté prázdné vejce, které se zdobí různými technikami. Co takhle nějaké netradiční? Zapojte děti a zkuste vytvořit kraslice způsobem, který vás možná ani nenapadl. Barvení pomocí houbičky na nádobí, vytváření vzorů pomocí tavné pistole, namáčení do pěny na holení, barvení pomocí laku na nehty, bublinkové fólie nebo cibule. Všechny způsoby jsou přitom jednoduché. Vyberte si inspiraci pro vás!
O tom, že oddalování usnutí a následný nedostatek spánku způsobuje vystavení modrému světlu, jsme již psali. Ale příčin, které způsobují nespavost, je podstatně víc. Někdo má problém s usínáním, jiní usnou, jako když je do vody hodí, ale pak se vzbudí kolem třetí ráno a znovu usnout se nepodaří. Co s tím?

Nepřehlédněte

Zoufalé manželky – kdo by neznal tento legendární seriál a jeho 4 hlavní představitelky? Když tedy pomineme Mary Alice, která to zabalila již v pilotním dílu. Ani se jí nedivíme, když dopředu znala scénář. Asi nebyla jediná, kdo se nedokázal vyznat v té spleti nekonečných vražd, zmizení, sousedských válek a podrazů.
Milování většina z nás vnímá jako jednu z nejpříjemnějších věcí na světě. Jde o romantické souznění dvou duší. O fyzický i psychický požitek, který zpravidla popisujeme pozitivně. Najdou se mezi námi ale tací, kteří se na sex rozhodně nedívají tak toužebně, jako většina ostatních. Ba naopak, tihle lidé mají ze sexu strach.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek