Pondělí , 24. 06. 2024

Jan

Zubní kaz. Pozor, číhá nejen ve sladkostech

Lidé dávají na první dojem. Pokud není zrovna dobrý, automaticky člověka přesouvají do škatulky - s ním se bavit nechci. Velkou měrou se na dobrém prvním dojmu podílí i náš úsměv. Pokud jsou zuby plné kazů, druhého to spíše jenom odpudí. Ano, stáváme se možná trochu povrchními, ale většinou za zkaženými zuby stojí nedostatečná dentální hygiena a to o člověku něco naznačuje.
kaz
Jak se co nejdéle radovat z krásného úsměvu? (foto: 123rf.com)

06. 01. 2022

Zubní kaz je nešvar a je potřeba mu předcházet. Jak toho docílíme? Stačí jen a pouze dostatečná hygiena nebo je na vině třeba i nadměrná konzumace sladkostí? Tomu se teď podíváme na zoubek.

Zubní kaz postihuje děti i dospělé 

Není pravda, že zubní kaz postihne jen děti. Obzvlášť ty, které se neumí vzdát sladkostí. Nepříjemnou bolest, kterou se zubní kaz hlásí o slovo, mohou pociťovat i dospělí. Na vině je často poškození zubní skloviny, což posléze vede právě k onomu nepříjemnému problému.  

Sice je pravda, že u dětí kazy vznikají častěji, ale je to proto, že se dopouští početnějšího množství chyb při čištění zubů. Zpravidla vynechávají plochy, kde zubní kazy nejčastěji vznikají. Nepoužívají zubní nitě, stejně tak jim nic neříkají ani mezizubní kartáčky, které jinak zdatně bojují proti plaku. Ten mimochodem postupně proniká až ke kořenům zubů a to vede víte k čemu.

Trvalá bolest jako jeden z příznaků 

Jak ale zaručeně poznat, že se o zubní kaz jedná? Symptomy jsou nejen viditelné, ale zprvu je především pocítíte. Před nepříjemnou bolestí se dostaví vyšší citlivost zubů (zejména pak při pití studených, nebo naopak příliš horkých nápojů). Citlivost se poté přelévá do trvalé bolesti, která ale není příjemná. Už v této chvíli byste ale měli zpozornět. Kromě bolesti bývá nehezky zabarvená sklovina.

Jak předcházet zubnímu kazu?

Pravděpodobně nikdo nechce mít ústa plná plomb a bolestivých zubních kazů, s nimiž by byly do konce života jenom problémy. Naštěstí existuje několik způsobů, jak jim předcházet. Předně je třeba se zaměřit na správnou dentální hygienu.

Čištění zubů je klíčem ke krásnému úsměvu

Pravidelné, pečlivé a správné čištění zubů je základ. Investujte do kvalitního zubního kartáčku (dnes se do popředí dostávají především elektrické alternativy) a dvakrát denně pečujte o jeden zub vedle druhého. Nezapomínejte na zadní stranu zubů, která je velice často opomíjená, abyste předcházeli vzniku zubního kamene a ani na stoličky úplně vzadu. Stejně tak se vyhněte přílišnému tlaku. Na zuby není nutné tlačit, buďte k nim citliví a střídmí. Čistěte si je ve správném směru (čili od dásní směrem nahoru), abyste předcházeli vzniku paradontózy a dáseň si zbytečně ze zubů nestahovali.

K TÉMATU  Dechové cvičení 6x jinak. Vyfoukněte ze sebe stres a úzkost
Příklad správného čištění zubů v podání odborníka. (zdroj: youtube.com/Teeth and Heels)

Mezizubní kartáčky jsou nejlepším přítelem zubů

Proč zejména dospělí trpí na zubní kazy? Protože nepoužívají mezizubní kartáčky. Mluvíme však o nejlepším příteli zubů, díky kterému se nestane, že by zbytky jídla způsobily onen nežádaný zubní kaz. Zbytky jakéhokoli jídla, nejen sladkostí. V nejlepším případě je dobré se poradit s dentální hygienistkou, která vás uvede do všech tajů čištění zubů. Existuje totiž vícero alternativ mezizubních kartáčků a je důležité, aby kartáček mezizubními prostory neprocházel snadno, ale aby opravdu vyčistil okraje jednotlivých zubů.  

Zubní nitě a ústní vody

Když si vyčistíte zuby klasickým kartáčkem a poté těmi mezizubními, pomyslnou tečkou celé dentální hygieny je čištění zubů nití a ústní vodou. Spláchne se tím zbytek nečistot, které se v ústech nebo mezi zuby ještě nachází.

Pozor na cukry obecně

Abyste se co nejdéle radovali z opravdu krásného úsměvu bez kazů, je dobré se cukrům jako takovým vyhnout. Ale nejen cukrovinkám, jak si řada lidí myslí. Kyseliny se totiž nachází i v ovocných džusech, smoothies nebo sušeném ovoci. Po konzumaci některého zmíněného jsou zuby po zhruba dvacet minut ohroženy zmiňovanou látkou, která zubní sklovinu přímo likviduje. Sladká a lepivá jídla nebo nápoje proto nahraďte něčím trochu jiným. Co třeba zeleninou? A pokud po jídle máte pocit obalených zubů, běžte si je klidně vyčistit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se správně starat o zuby. Ať váš chrup září na míle daleko

Výživové chyby, kterých se dopouštíme. Vyvarujte se jim

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Veronika Arichteva (38) se nedávno stala terčem kritiky manželky herce Filipa Blažka (50), Jolany Blažkové (44). V nevhodné reakci na fotografie Arichtevy doporučila plastickou operaci prsou.
Máte potíže s vysokým cholesterolem? Trápí vás kožní vyrážky nebo ekzémy? S tím vám může pomoci strava, která je sice bez barvy, ale to jí na účinnosti vůbec neubírá. Co si tedy servírovat pravidelně?
S mámou jsme si blízké, myslím, že jsme si vytvořily hodně hlubokou vazbu v době, kdy nás táta opustil. Mám ještě o rok mladšího bratra, který se nikdy nemohl smířit s rozvodem rodičů a byly s ním poměrně velké problémy.
Chcete si vyrobit roztomilé a barevné svíčky podle vašeho gusta? Není to nic těžkého! Tyhle nápady vám napoví jako inspirace pro vaše vlastní svíčky, které poslouží také jako dekorace. Zapojte i děti, které budou mít radost z vlastnoručního díla. To může posloužit jako dárek pro někoho z rodiny. Co takhle svíčka jako Coca-Cola nebo překrásný květ růže?
Není žádným tajemstvím, že snídaně je naprostý základ. Poctivá snídaně je zároveň nejdůležitějším jídlem dne, což je o důvod víc, proč bychom si na ní měli dát opravdu záležet. Chutné jídlo vám po ránu zajistí potěšení (a není nic lepšího, než začínat den s radostí). Pokud navíc snídani převlečete do zdravého kabátu, prospějete tím své postavě i celkovému zdraví. Jaké dobroty si tedy po ránu nachystat?
Co to je, perfektní make-up na léto? Ve skutečnosti neexistuje žádná samostatná kategorie, kterou bysme mohli pojmenovat „letní tónovací krémy“, protože pleť každého člověka má různé vlastnosti a potřebuje jinou kosmetiku. Navíc každý chce získat různé výsledky: někdo má rád matný finiš a někdo si oblíbil efekt mokré pleti.
Saláty k obědu, svačiny po cvičení nebo šťávy z ovoce jsou obecně považovány za zdravé, ale pokud s nimi nezacházíte správně, vašemu hubnutí spíše uškodí. Dresing na salátu je často stejně kalorický, jako kdybyste snědly hamburger, a ovocné šťávy mají energetickou hodnotu jako tabulka čokolády. Jak si správně poradit s přípravou jídla při hubnutí?
Zajímá vás, jak udělat ze svého rande nezapomenutelný zážitek? V našem článku "Originální rande! Tipy na skvělé rande" vám přinášíme jednoduché a praktické rady, jak osvěžit vaše romantické setkání. Od netradičních míst po kreativní aktivity – pojďte s námi objevit nápady, které oživí vaše rande a vytvoří nezapomenutelné vzpomínky. Přečtěte si naše tipy a udělejte z každého rande jedinečný zážitek pro vás oba. Co tedy říkáte na to, abyste se společně vydali na nové dobrodružství lásky?
Přemýšlíte, jakým dárkem obdarovat své blízké, aby z něj vyzařovalo „darování od srdce“? Víte, že nejlepší dárky jsou přece ty domácí?
Většina obyvatelstva spíše řeší naprostý opak, a to, jak zhubnout nebo minimálně, jak nepřibrat. Každý závidí těm, kteří nemají sklon k tloustnutí. Nicméně na vše existují dva pohledy a žádný extrém není dobrý. Co když opravdu potřebujete přibrat?

Výběr článků

Victoria Beckham slaví padesátiny a její životní cesta je jako z pohádky. Od úspěšné zpěvačky nejznámější dívčí skupiny světa přes manželství s fotbalovou hvězdou Davidem Beckhamem až po založení globální módní značky. Přečtěte si, jak Victoria a David vychovávají své čtyři děti a proč je jejich rodinný život příkladem harmonie a úspěchu
Československá pohádka Hodinářův učeň vypráví příběh o daleké cestě za láskou. Dětem ukazuje, že problémy může překonat statečnost a dobré srdce.
Otevíráte schránku a mezi letáky vidíte obálku s pruhem. Nervozita je na světe. Co to přišlo? Je to pokuta nebo snad exekuce? Nebo nějaké špatné parkování? Ne všechny obálky s pruhem jsou důvodem k nepokoji.

Nepřehlédněte

V každém životě ženy následuje ihned po probuzení návštěva koupelny. A kromě ranní ústní hygieny zde dochází ještě k jednomu velkému kroku, a sice k líčení. Žena se chce cítit krásná a šminky jí v tom pomáhají. Zatímco s nanášením make-upu si řada žen dobře poradí, problém nastává při líčení očí. V tomto případě se dopouštíme několika chyb.
Proměňte jarní úklid z rutinní povinnosti na rodinnou zábavu. Zjistěte, jak motivovat děti k účasti a vytvořit z úklidu zábavnou aktivitu, která posílí rodinné pouto.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek