Středa , 18. 05. 2022

Nataša

Zubní kaz. Pozor, číhá nejen ve sladkostech

Lidé dávají na první dojem. Pokud není zrovna dobrý, automaticky člověka přesouvají do škatulky - s ním se bavit nechci. Velkou měrou se na dobrém prvním dojmu podílí i náš úsměv. Pokud jsou zuby plné kazů, druhého to spíše jenom odpudí. Ano, stáváme se možná trochu povrchními, ale většinou za zkaženými zuby stojí nedostatečná dentální hygiena a to o člověku něco naznačuje.
kaz
Jak se co nejdéle radovat z krásného úsměvu? (foto: 123rf.com)

06. 01. 2022

Zubní kaz je nešvar a je potřeba mu předcházet. Jak toho docílíme? Stačí jen a pouze dostatečná hygiena nebo je na vině třeba i nadměrná konzumace sladkostí? Tomu se teď podíváme na zoubek.

Zubní kaz postihuje děti i dospělé 

Není pravda, že zubní kaz postihne jen děti. Obzvlášť ty, které se neumí vzdát sladkostí. Nepříjemnou bolest, kterou se zubní kaz hlásí o slovo, mohou pociťovat i dospělí. Na vině je často poškození zubní skloviny, což posléze vede právě k onomu nepříjemnému problému.  

Sice je pravda, že u dětí kazy vznikají častěji, ale je to proto, že se dopouští početnějšího množství chyb při čištění zubů. Zpravidla vynechávají plochy, kde zubní kazy nejčastěji vznikají. Nepoužívají zubní nitě, stejně tak jim nic neříkají ani mezizubní kartáčky, které jinak zdatně bojují proti plaku. Ten mimochodem postupně proniká až ke kořenům zubů a to vede víte k čemu.

Trvalá bolest jako jeden z příznaků 

Jak ale zaručeně poznat, že se o zubní kaz jedná? Symptomy jsou nejen viditelné, ale zprvu je především pocítíte. Před nepříjemnou bolestí se dostaví vyšší citlivost zubů (zejména pak při pití studených, nebo naopak příliš horkých nápojů). Citlivost se poté přelévá do trvalé bolesti, která ale není příjemná. Už v této chvíli byste ale měli zpozornět. Kromě bolesti bývá nehezky zabarvená sklovina.

Jak předcházet zubnímu kazu?

Pravděpodobně nikdo nechce mít ústa plná plomb a bolestivých zubních kazů, s nimiž by byly do konce života jenom problémy. Naštěstí existuje několik způsobů, jak jim předcházet. Předně je třeba se zaměřit na správnou dentální hygienu.

Čištění zubů je klíčem ke krásnému úsměvu

Pravidelné, pečlivé a správné čištění zubů je základ. Investujte do kvalitního zubního kartáčku (dnes se do popředí dostávají především elektrické alternativy) a dvakrát denně pečujte o jeden zub vedle druhého. Nezapomínejte na zadní stranu zubů, která je velice často opomíjená, abyste předcházeli vzniku zubního kamene a ani na stoličky úplně vzadu. Stejně tak se vyhněte přílišnému tlaku. Na zuby není nutné tlačit, buďte k nim citliví a střídmí. Čistěte si je ve správném směru (čili od dásní směrem nahoru), abyste předcházeli vzniku paradontózy a dáseň si zbytečně ze zubů nestahovali.

K TÉMATU10 zajímavých nápadů, jak využít rohy ve vašem domě
Příklad správného čištění zubů v podání odborníka. (zdroj: youtube.com/Teeth and Heels)

Mezizubní kartáčky jsou nejlepším přítelem zubů

Proč zejména dospělí trpí na zubní kazy? Protože nepoužívají mezizubní kartáčky. Mluvíme však o nejlepším příteli zubů, díky kterému se nestane, že by zbytky jídla způsobily onen nežádaný zubní kaz. Zbytky jakéhokoli jídla, nejen sladkostí. V nejlepším případě je dobré se poradit s dentální hygienistkou, která vás uvede do všech tajů čištění zubů. Existuje totiž vícero alternativ mezizubních kartáčků a je důležité, aby kartáček mezizubními prostory neprocházel snadno, ale aby opravdu vyčistil okraje jednotlivých zubů.  

Zubní nitě a ústní vody

Když si vyčistíte zuby klasickým kartáčkem a poté těmi mezizubními, pomyslnou tečkou celé dentální hygieny je čištění zubů nití a ústní vodou. Spláchne se tím zbytek nečistot, které se v ústech nebo mezi zuby ještě nachází.

Pozor na cukry obecně

Abyste se co nejdéle radovali z opravdu krásného úsměvu bez kazů, je dobré se cukrům jako takovým vyhnout. Ale nejen cukrovinkám, jak si řada lidí myslí. Kyseliny se totiž nachází i v ovocných džusech, smoothies nebo sušeném ovoci. Po konzumaci některého zmíněného jsou zuby po zhruba dvacet minut ohroženy zmiňovanou látkou, která zubní sklovinu přímo likviduje. Sladká a lepivá jídla nebo nápoje proto nahraďte něčím trochu jiným. Co třeba zeleninou? A pokud po jídle máte pocit obalených zubů, běžte si je klidně vyčistit.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se správně starat o zuby. Ať váš chrup září na míle daleko

Výživové chyby, kterých se dopouštíme. Vyvarujte se jim

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lidé by si vzájemně v nouzi měli pomáhat, i přesto však je na světě mnoho případů, kdy člověku či zvířeti v ohrožení života nikdo pomoc neposkytnul. Doba je čím dál hektičtější a lidé si již méně všímají toho, co se okolo nich děje. Často bývají i lhostejní vůči negativním situacím, do kterých raději nechtějí zasahovat, aby sami nebyli ohroženi.
V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.
V prvé řadě je nutno říci, že správný přístup ke svatbě nehledě na všechny trendy a doporučení je následující: udělejte to tak, jak chcete vy. Abyste však pochopili, co si přesně přejete, musíte to zjistit, ale jak? Na internetu je spousta informací a je těžké se v nich orientovat.
Mnozí odborníci mluví o současnosti jako o „době jedové“. Upozorňují, že toxické látky jsou nejen kolem nás, ale i v nás. Pocházejí ze znečištěného životního prostředí, ale také z kosmetiky a léků, které užíváme. Svou roli hraje i nevhodná strava a alkohol, který si sem tam dopřejeme. Jednou za čas bychom tak měli udělat ve svém těle důkladný úklid. Právě leden je pro očistu ideální.
Působení na sociálních sítích je dnes prakticky nutností. Právě zde se totiž celé dění světa odehrává. Lidé sdílí své dny, zážitky, také pracovní nabídky. Firmy prezentují své služby a produkty. Zkrátka a dobře kdo není na Instagramu, jako kdyby nebyl. Proto se snažte vyladit svůj profil k dokonalosti natolik, aby se z něj stala podoba pasivního příjmu. Jaké aplikace vám k dosažení kýženého množství sledujících pomůžou?

Nepřehlédněte

Co mají společného citron, jahody, káva nebo pytlík čaje? Zdánlivě nic, ale ve skutečnosti je můžete použít jako skvělé kosmetické vychytávky. S pomocí těch nejobyčejnějších ingrediencí z vaší kuchyně můžete zabojovat proti celulitidě, černým ucpaným pórům, zamaskovat modřinu nebo cucflek, a dokonce si pěkně vybělit zuby. Nevěříte?

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek