Úterý , 06. 12. 2022

Mikuláš

Nevěra aneb jak napravit váš vztah po jejím provalení?

Pro většinu lidí je ve vztahu nejdůležitější důvěra. Co se ale stane, když dojde k jejímu narušení? To se může stát nejrůznějšími drobnými způsoby – ale může vztah znovu vzkvétat po něčem tak závažném, jako je nevěra?
jak napravit vztah
Lze napravit vztah po nevěře? (foto: 123rf.com)

19. 03. 2021

Co je nevěra a jak jí zkusit předejít?

Velmi základní definice podvádění je „chovat se nečestně nebo nespravedlivě“, ale podvádění nebo zrada ve vztahu se u každého páru liší. Pokud jste se pevně dohodli, že budete ve svém vztahu monogamní, pak by jakýkoli druh romantické aktivity s jinou osobou byl považován za podvádění. Jak poté napravit vztah?

Mohou existovat formy podvádění, jako je sex nebo jen emoce, přesto je stále na páru, aby rozhodl, co představuje zradu v jejich vztahu. Sexuální podvádění je zjevnější formou, ale emoční podvádění je také skutečná věc – a to je něco, do čeho se lidé někdy zapojují, aniž by plně uznali, co dělají.

Nevěra je aktivní osobní volba

Buďte navzájem otevření a upřímní ohledně svých přání, potřeb, očekávání a tužeb. Komunikujte se svým partnerem. Přijměte závazek, že se nebudete vyhýbat obtížným tématům, jako jsou pocity a sexuální uspokojení, a ihned informujte svého partnera, když máte pocit, že vaše potřeby nejsou uspokojeny.

Nevěra a její následky

Následky zjištění, že váš partner podváděl, mohou být extrémně škodlivé a dlouhodobé. Mnohdy se může stát, že se rozroste až do podoby posttraumatické poruchy. Emoce se mohou pohybovat od hněvu, deprese až po úplné zhroucení. Samozřejmě, i ten, kdo podváděl, může mít výčitky svědomí a následné deprese.

Klíčem je poznat tyto emoce a být plně otevřeni uzdravení a porozumění. Ztráta důvěry a naděje ve vztahu je hlavním problémem, s nímž se obě strany budou muset vypořádat, ale nevěra nemusí znamenat konec vztahu.

Jak napravit vztah po nevěře?

1.      Odpuštění nemusí být okamžité

Mnoho lidí chce kouzlo a okamžité odpouštění, ale obnovení důvěry vyžaduje hodně práce. To může být frustrující pro partnera, který podváděl, i pro toho, kdo podváděn byl. Ale opravdové odpuštění je mnohem důležitější než rychlé odpuštění „na oko“, které může způsobit ještě více problémů.

K TÉMATU  Pro kamarády borec, doma tyran aneb jak poznat, kdo je nebezpečný psychopat?

2.      Obnovu důvěry musí chtít oba partneři

Jsou obě strany otevřené k práci na tom, co se stalo, nebo bude někdo chovat zášť? Pro skutečné a autentické uzdravení vztahu musí být tento proces oboustranný. To vyžaduje různé dávky trpělivosti a milosti od člověka k člověku a od páru k páru – a to je naprosto v pořádku.

3.      Poškození není vždy snadné napravit a výsledky nejsou vždy dokonalé

Každý máme něco, na co se snažíme zapomenout, některé věci totiž porušují jednotlivé morální kodexy – a nemusí to být vždy nevěra. To někdy trvá, a místo rozhodnutí, že zvládnete nevěru překonat sami, může spojení s terapeutem poskytnout uklidnění. Pak se oba partneři budou cítit vyslyšeni a budou motivováni řešit to, co se stalo.

4.      Komunikační dovednosti se zdají jednoduché, ale nejsou

Aktivní naslouchání je zásadní. Je to forma komunikace, kdy jeden partner naslouchá, přemýšlí a reaguje na to, co ten druhý ve skutečnosti říká, místo aby přicházel s připravenými odpověďmi. Je na jednom z partnerů, aby vyjádřil „Cítím X, když ty Y, protože …“ a úkolem druhého partnera je naslouchat a nepřecházet do útoku.

Vyžaduje to hodně trpělivosti – a není ostuda poprosit o pomoc nebo objektivní osobu, která vám pomůže naučit se, jak v tom být lepší.

 Každý má právo uzdravovat se svým vlastním tempem – a po nevěře to může nakonec znamenat i rozchod, pokud v důsledku nebude možné udržet zdravý vztah. Jeho překonání je však také možností – i když to vyžaduje hodně práce, velkou ochotu obou stran tuto práci vykonat a hodně trpělivosti s překážkami, které nevyhnutelně budou součástí procesu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak poznat, že vám partner lže? Sledujte několik signálů

“Nevěra mi málem zničila manželství. Výčitky svědomí jsem ale překonala,” říká Kristýna (38)

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Těhotenství patří k požehnaným stavům, při kterých žena prochází řadou změn. A právě tyto změny mohou devítiměsíční čekání značně znepříjemnit. Obrnit se trpělivostí a vytrvalostí musí nejen samy zástupkyně něžného pohlaví, ale i jejich partneři, kteří jsou velmi zkoušení. Pojďme si odtajnit hlavní a nejzásadnější změny, ke kterým v těle těhotné ženy dochází.
Po dlouhé a poměrně chladné zimě nám do schránek doputuje každoroční vyúčtování za energie. A mnozí se naprosto zhrozí, jelikož nejen, že musí doplácet, ale doplatek je doslova do nebe volající. V této chvíli nemohou dělat nic jiného než se zavřenými oči šek odeslat, a poté přemýšlet, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu. Ono to ostatně není nic těžkého, tipy na několik úsporných opatření vám přinášíme.
Muži jí leželi u nohou, ženy v její blízkostí pukaly závistí. Byla krásná, talentovaná, ale osud se s ní nemazlil. Seznamte se s jednou z nejkrásnějších a nejnadanějších hereček, které se kdy ve filmovém světě objevily.
Cambridge dieta se skládá ze šesti kroků. Zaručuje rychlé hubnutí a těší se velké popularitě. Navíc vám po celou dobu bude k dispozici speciální nutriční poradce. Zní to až neuvěřitelně dobře? Pojďme se na tuto zázračnou dietu podívat zblízka!
Sotva jste se vrátili ze záchodu a už je to zase tady. Musíte si znovu a naprosto neodkladně odskočit na malou. Máte totiž pocit, že váš močový měchýř každou chvíli praskne nebo že zkrátka nedojdete na toaletu včas. Ve výsledku ale dost často zjistíte, že co se objemu týče, jakoby to bylo mnoho povyku pro nic. Poznáváte se v tom?
Ne každá z nás se rozplývá nad množstvím výšivek a volánů a girlandami květin. Nebo jste si možná s partnerem právě řekli, že se chcete vzít. Svatba hned! Nečekat rok, nemít svatební horečku a spousty poradkyň či agentur. Nezkoušet si půl roku šaty. Prostě jste se rozhodli a chcete si svůj svatební den užít co nejdříve. Jde to?
Přestože si to každoročně mnoho z nás nechce připustit, letní dny se blíží ke konci a podoba zahrad se začne měnit. Jedním si můžeme být jistí, práce na ní bude hodně. Podzim je čas sklizně, nové výsadby a dalšího opečovávání. V tomto období lze zasadit jak květiny, stromy, tak i zeleninu. Nejen jaro je časem pro nový život.

Nepřehlédněte

Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek