Čtvrtek , 23. 03. 2023

Ivona

Nevěra aneb jak napravit váš vztah po jejím provalení?

Pro většinu lidí je ve vztahu nejdůležitější důvěra. Co se ale stane, když dojde k jejímu narušení? To se může stát nejrůznějšími drobnými způsoby – ale může vztah znovu vzkvétat po něčem tak závažném, jako je nevěra?
jak napravit vztah
Lze napravit vztah po nevěře? (foto: 123rf.com)

19. 03. 2021

Co je nevěra a jak jí zkusit předejít?

Velmi základní definice podvádění je „chovat se nečestně nebo nespravedlivě“, ale podvádění nebo zrada ve vztahu se u každého páru liší. Pokud jste se pevně dohodli, že budete ve svém vztahu monogamní, pak by jakýkoli druh romantické aktivity s jinou osobou byl považován za podvádění. Jak poté napravit vztah?

Mohou existovat formy podvádění, jako je sex nebo jen emoce, přesto je stále na páru, aby rozhodl, co představuje zradu v jejich vztahu. Sexuální podvádění je zjevnější formou, ale emoční podvádění je také skutečná věc – a to je něco, do čeho se lidé někdy zapojují, aniž by plně uznali, co dělají.

Nevěra je aktivní osobní volba

Buďte navzájem otevření a upřímní ohledně svých přání, potřeb, očekávání a tužeb. Komunikujte se svým partnerem. Přijměte závazek, že se nebudete vyhýbat obtížným tématům, jako jsou pocity a sexuální uspokojení, a ihned informujte svého partnera, když máte pocit, že vaše potřeby nejsou uspokojeny.

Nevěra a její následky

Následky zjištění, že váš partner podváděl, mohou být extrémně škodlivé a dlouhodobé. Mnohdy se může stát, že se rozroste až do podoby posttraumatické poruchy. Emoce se mohou pohybovat od hněvu, deprese až po úplné zhroucení. Samozřejmě, i ten, kdo podváděl, může mít výčitky svědomí a následné deprese.

Klíčem je poznat tyto emoce a být plně otevřeni uzdravení a porozumění. Ztráta důvěry a naděje ve vztahu je hlavním problémem, s nímž se obě strany budou muset vypořádat, ale nevěra nemusí znamenat konec vztahu.

Jak napravit vztah po nevěře?

1.      Odpuštění nemusí být okamžité

Mnoho lidí chce kouzlo a okamžité odpouštění, ale obnovení důvěry vyžaduje hodně práce. To může být frustrující pro partnera, který podváděl, i pro toho, kdo podváděn byl. Ale opravdové odpuštění je mnohem důležitější než rychlé odpuštění „na oko“, které může způsobit ještě více problémů.

K TÉMATU  Jestli mě máš ráda, tak… Jak se nenechat manipulovat partnerem. Zarazte to hned v počátku

2.      Obnovu důvěry musí chtít oba partneři

Jsou obě strany otevřené k práci na tom, co se stalo, nebo bude někdo chovat zášť? Pro skutečné a autentické uzdravení vztahu musí být tento proces oboustranný. To vyžaduje různé dávky trpělivosti a milosti od člověka k člověku a od páru k páru – a to je naprosto v pořádku.

3.      Poškození není vždy snadné napravit a výsledky nejsou vždy dokonalé

Každý máme něco, na co se snažíme zapomenout, některé věci totiž porušují jednotlivé morální kodexy – a nemusí to být vždy nevěra. To někdy trvá, a místo rozhodnutí, že zvládnete nevěru překonat sami, může spojení s terapeutem poskytnout uklidnění. Pak se oba partneři budou cítit vyslyšeni a budou motivováni řešit to, co se stalo.

4.      Komunikační dovednosti se zdají jednoduché, ale nejsou

Aktivní naslouchání je zásadní. Je to forma komunikace, kdy jeden partner naslouchá, přemýšlí a reaguje na to, co ten druhý ve skutečnosti říká, místo aby přicházel s připravenými odpověďmi. Je na jednom z partnerů, aby vyjádřil „Cítím X, když ty Y, protože …“ a úkolem druhého partnera je naslouchat a nepřecházet do útoku.

Vyžaduje to hodně trpělivosti – a není ostuda poprosit o pomoc nebo objektivní osobu, která vám pomůže naučit se, jak v tom být lepší.

 Každý má právo uzdravovat se svým vlastním tempem – a po nevěře to může nakonec znamenat i rozchod, pokud v důsledku nebude možné udržet zdravý vztah. Jeho překonání je však také možností – i když to vyžaduje hodně práce, velkou ochotu obou stran tuto práci vykonat a hodně trpělivosti s překážkami, které nevyhnutelně budou součástí procesu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak poznat, že vám partner lže? Sledujte několik signálů

“Nevěra mi málem zničila manželství. Výčitky svědomí jsem ale překonala,” říká Kristýna (38)

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Podzim je tradiční období v roce, kdy bilancujeme. Dny se zkracují, počasí zhoršuje, nálada prostě není. Odtud je už jen krůček k nepříjemným pocitům a sešupu nálady směrem strmě dolů. Když se to stane jednou, je to v pořádku. Podzimní deprese by se ale neměly opakovat často.
Už vás nebaví chodit do práce? Jste naštvaní pokaždé, když musíte ráno brzy vstávat a když v zimě jezdíte za tmy domů? Pak je na čase poohlédnout se po práci nové, možná takové, při které už nikam nebudete muset chodit. Pracovat se dá přece i z domova.

Nepřehlédněte

Spodní prádlo, lyžařské oblečení, sportovní bundy, mikiny, kalhoty. To jsou oděvy z různých materiálů, uzpůsobené tak, aby vyhověly nárokům na sportovní disciplíny i rozmarům počasí. Dříve prostě prádlo a oblečení. Dnes se dělí na funkční – a to ostatní. V čem je jeho výhoda?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek