Sobota , 02. 03. 2024

Anežka

Nevěra aneb jak napravit váš vztah po jejím provalení?

Pro většinu lidí je ve vztahu nejdůležitější důvěra. Co se ale stane, když dojde k jejímu narušení? To se může stát nejrůznějšími drobnými způsoby – ale může vztah znovu vzkvétat po něčem tak závažném, jako je nevěra?
jak napravit vztah
Lze napravit vztah po nevěře? (foto: 123rf.com)

19. 03. 2021

Co je nevěra a jak jí zkusit předejít?

Velmi základní definice podvádění je „chovat se nečestně nebo nespravedlivě“, ale podvádění nebo zrada ve vztahu se u každého páru liší. Pokud jste se pevně dohodli, že budete ve svém vztahu monogamní, pak by jakýkoli druh romantické aktivity s jinou osobou byl považován za podvádění. Jak poté napravit vztah?

Mohou existovat formy podvádění, jako je sex nebo jen emoce, přesto je stále na páru, aby rozhodl, co představuje zradu v jejich vztahu. Sexuální podvádění je zjevnější formou, ale emoční podvádění je také skutečná věc – a to je něco, do čeho se lidé někdy zapojují, aniž by plně uznali, co dělají.

Nevěra je aktivní osobní volba

Buďte navzájem otevření a upřímní ohledně svých přání, potřeb, očekávání a tužeb. Komunikujte se svým partnerem. Přijměte závazek, že se nebudete vyhýbat obtížným tématům, jako jsou pocity a sexuální uspokojení, a ihned informujte svého partnera, když máte pocit, že vaše potřeby nejsou uspokojeny.

Nevěra a její následky

Následky zjištění, že váš partner podváděl, mohou být extrémně škodlivé a dlouhodobé. Mnohdy se může stát, že se rozroste až do podoby posttraumatické poruchy. Emoce se mohou pohybovat od hněvu, deprese až po úplné zhroucení. Samozřejmě, i ten, kdo podváděl, může mít výčitky svědomí a následné deprese.

Klíčem je poznat tyto emoce a být plně otevřeni uzdravení a porozumění. Ztráta důvěry a naděje ve vztahu je hlavním problémem, s nímž se obě strany budou muset vypořádat, ale nevěra nemusí znamenat konec vztahu.

Jak napravit vztah po nevěře?

1.      Odpuštění nemusí být okamžité

Mnoho lidí chce kouzlo a okamžité odpouštění, ale obnovení důvěry vyžaduje hodně práce. To může být frustrující pro partnera, který podváděl, i pro toho, kdo podváděn byl. Ale opravdové odpuštění je mnohem důležitější než rychlé odpuštění „na oko“, které může způsobit ještě více problémů.

K TÉMATU  Čas na rozchod? 4 znaky, které vám napoví, že byste měli vztah ukončit

2.      Obnovu důvěry musí chtít oba partneři

Jsou obě strany otevřené k práci na tom, co se stalo, nebo bude někdo chovat zášť? Pro skutečné a autentické uzdravení vztahu musí být tento proces oboustranný. To vyžaduje různé dávky trpělivosti a milosti od člověka k člověku a od páru k páru – a to je naprosto v pořádku.

3.      Poškození není vždy snadné napravit a výsledky nejsou vždy dokonalé

Každý máme něco, na co se snažíme zapomenout, některé věci totiž porušují jednotlivé morální kodexy – a nemusí to být vždy nevěra. To někdy trvá, a místo rozhodnutí, že zvládnete nevěru překonat sami, může spojení s terapeutem poskytnout uklidnění. Pak se oba partneři budou cítit vyslyšeni a budou motivováni řešit to, co se stalo.

4.      Komunikační dovednosti se zdají jednoduché, ale nejsou

Aktivní naslouchání je zásadní. Je to forma komunikace, kdy jeden partner naslouchá, přemýšlí a reaguje na to, co ten druhý ve skutečnosti říká, místo aby přicházel s připravenými odpověďmi. Je na jednom z partnerů, aby vyjádřil „Cítím X, když ty Y, protože …“ a úkolem druhého partnera je naslouchat a nepřecházet do útoku.

Vyžaduje to hodně trpělivosti – a není ostuda poprosit o pomoc nebo objektivní osobu, která vám pomůže naučit se, jak v tom být lepší.

 Každý má právo uzdravovat se svým vlastním tempem – a po nevěře to může nakonec znamenat i rozchod, pokud v důsledku nebude možné udržet zdravý vztah. Jeho překonání je však také možností – i když to vyžaduje hodně práce, velkou ochotu obou stran tuto práci vykonat a hodně trpělivosti s překážkami, které nevyhnutelně budou součástí procesu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak poznat, že vám partner lže? Sledujte několik signálů

“Nevěra mi málem zničila manželství. Výčitky svědomí jsem ale překonala,” říká Kristýna (38)

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud chcete být letos in, můžete vsadit na dámské černé pantofle. Jestliže netušíte, jak je vkusně zakomponovat do outfitu, nemusíte si zoufat. My vám to na následujících řádcích předvedeme. Prozradíme si, jak černé pantofle stylizovat do elegantního, do volnočasového i do sportovně laděného outfitu. Proto čtěte a inspirujte se!
Říká se, že ženy jsou v uvažování složité, zatímco muži zůstávají srozumitelní a jednoduší. Co se ale vztahů týká, tak muži a ženy následují trochu rozdílné cesty. To, co muži hledají ve vztahu není to, co by ženy motivovalo, aby do takového vztahu šly. Rozdělují je jejich touhy, mentalita, vášně či úroveň vyjadřování. My vám nyní řekneme, co muži doopravdy očekávají od vztahů se ženami a po čem jejich srdce touží.
Lákavé cedule na obchodech. Sleva na každém rohu, na každém billboardu, v každé reklamě. Přitahují vaše oči a slibují skoro neuvěřitelné. Jsou povánoční slevy opravdu tak výhodné? Dá se jim odolat?
V dnešním světě spojeném s technologiemi se stává digitální detox klíčovým prvkem pro udržení zdravých mezilidských vztahů. Náš článek o digitálním detoxu vám přináší inspiraci a návody, jak osvěžit svůj život od digitálních vlivů. Od obnovení osobního spojení po nalezení rovnováhy mezi online a offline světem, objevte cestu k zdravějším vztahům skrze digitální odpočinek.
Od prvního ledna začínám hubnout. Cvičit. Učit se anglicky. Chodit na jógu. Přestanu kouřit... Ano, to je to magické datum, které mnohé z nás neuvěřitelně přitahuje. Nutí nás k tomu, abychom si dávali závazky, o kterých víme, že je stejně nikdy nedodržíme. Zkuste to letos jinak.
Do roka a do dne, Lomikare, Lomikare... Ne ne, nejde o žádné zlo, natožpak historického charakteru. Jen ten časový úsek sedí pro přátelské a oboustranné ukončení spolupráce.
Filmy, na které se budete těšit. Možná nejsou významné svou hloubkou, ale, dámy, pozor! Ti chlapi v nich jsou prostě neodolatelní! Kdo vám zpříjemní dnešní den?
Kašle a smrká kdekdo. Nachlazení a podzimní virózy se rychle šíří. Navíc opět začínají růst čísla nakažených koronavirem a na dveře klepe pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas pořádně posílit obranyschopnost! Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který naboostuje vaši imunitu.
Peru je velmi zajímavá země oplývající především mnoha kulturními památkami starověkých civilizací a koloniální architekturou. Jedná se o neuvěřitelně rozmanitou zemi a ráj pro každého cestovatele. V našich představách může znít Peru jako zapadlá zemička, kde nic nenajdeme, ale opak je pravdou! Tajemné džungle, ztracená města, jezero Titicaca, delta Amazonky – právě za těmito zázraky turisté do Peru míří. Tato země Jižní Ameriky jim poskytne příležitost ocitnout se ve zcela jiné dimenzi.
Chlupaté mazlíčky si pořizujeme, aby nám dělali radost. Pro tahle malá roztomilá koťátka je všechno kolem hra. Podívejte se, jak se seznamují s okolním světem.
Maminky v tomto videu natočil jeden tatínek, který je dal přes internet dohromady, aby ukázali světu, jak může být běžný život s postižením zábavný a plný radosti. Píseň, kterou společně zpívají, je dojemná skladba A Thousand Years. V originále ji nahrála zpěvačka Christina Perri k filmu Twilight sága: Rozbřesk - 1. část. Video bylo natočeniona podporu World Down Syndrom Day 2018, a představuje 50 matek s jejich dětmi. Původní inspirace vznikla díky britské organizaci Singing Hands, která pomáhá dětem ve skupinách učit Makaton. Tento jazykový program pomáhá slyšet lidem s problémy s učením nebo komunikací pomocí značek a symbolů. Tohle vás skutečně dojme!

Výběr článků

Na Vánoce máme každý své oblíbené zvyky a dekorace. Existuje nepřeberné množství možností, jak vyzdobit vánoční interiér. Který nápad se vám líbí nejvíc?
Výroba domácí kosmetiky není složitá, a navíc je to zábava. Vaší pleti udělají výrobky z přírodních ingrediencí určitě dobře. Už žádná chemie! Je fajn, že můžete ovlivnit složení vaší kosmetiky. A péče o vaše tělo bude tak pouze ve vašich rukách.
Holčička si hraje na doktora, a jejím zvláštní pacientem je skutečně odevzdaný a trpělivý bulteriér. Je takhle klidný i u opravdového veterináře? Opravdu roztomilý páreček, který vás pobaví.

Nepřehlédněte

Kdy je vhodné si dopřát si saunu kdy se vyplatí ulevit chodidlům? Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co byste měly očekávat, a čemu se tento týden raději vyhnout.
Jste věčná začátečnice? Vždycky se pustíte do běhání a po pár týdnech to vzdáte? Nebo jste ještě nikdy neběhala, ale ráda byste začala? Možná právě vám se bude hodit následujících deset tipů, díky kterým si běh skutečně zamilujete.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek