Středa , 17. 07. 2024

Martina

Nevěra aneb jak napravit váš vztah po jejím provalení?

Pro většinu lidí je ve vztahu nejdůležitější důvěra. Co se ale stane, když dojde k jejímu narušení? To se může stát nejrůznějšími drobnými způsoby – ale může vztah znovu vzkvétat po něčem tak závažném, jako je nevěra?
jak napravit vztah
Lze napravit vztah po nevěře? (foto: 123rf.com)

19. 03. 2021

Co je nevěra a jak jí zkusit předejít?

Velmi základní definice podvádění je „chovat se nečestně nebo nespravedlivě“, ale podvádění nebo zrada ve vztahu se u každého páru liší. Pokud jste se pevně dohodli, že budete ve svém vztahu monogamní, pak by jakýkoli druh romantické aktivity s jinou osobou byl považován za podvádění. Jak poté napravit vztah?

Mohou existovat formy podvádění, jako je sex nebo jen emoce, přesto je stále na páru, aby rozhodl, co představuje zradu v jejich vztahu. Sexuální podvádění je zjevnější formou, ale emoční podvádění je také skutečná věc – a to je něco, do čeho se lidé někdy zapojují, aniž by plně uznali, co dělají.

Nevěra je aktivní osobní volba

Buďte navzájem otevření a upřímní ohledně svých přání, potřeb, očekávání a tužeb. Komunikujte se svým partnerem. Přijměte závazek, že se nebudete vyhýbat obtížným tématům, jako jsou pocity a sexuální uspokojení, a ihned informujte svého partnera, když máte pocit, že vaše potřeby nejsou uspokojeny.

Nevěra a její následky

Následky zjištění, že váš partner podváděl, mohou být extrémně škodlivé a dlouhodobé. Mnohdy se může stát, že se rozroste až do podoby posttraumatické poruchy. Emoce se mohou pohybovat od hněvu, deprese až po úplné zhroucení. Samozřejmě, i ten, kdo podváděl, může mít výčitky svědomí a následné deprese.

Klíčem je poznat tyto emoce a být plně otevřeni uzdravení a porozumění. Ztráta důvěry a naděje ve vztahu je hlavním problémem, s nímž se obě strany budou muset vypořádat, ale nevěra nemusí znamenat konec vztahu.

Jak napravit vztah po nevěře?

1.      Odpuštění nemusí být okamžité

Mnoho lidí chce kouzlo a okamžité odpouštění, ale obnovení důvěry vyžaduje hodně práce. To může být frustrující pro partnera, který podváděl, i pro toho, kdo podváděn byl. Ale opravdové odpuštění je mnohem důležitější než rychlé odpuštění „na oko“, které může způsobit ještě více problémů.

K TÉMATU  Berete se z lásky, ale co potom? Existuje zaručený recept, jak prožít šťastné manželství? Nějaké tipy bychom měli!

2.      Obnovu důvěry musí chtít oba partneři

Jsou obě strany otevřené k práci na tom, co se stalo, nebo bude někdo chovat zášť? Pro skutečné a autentické uzdravení vztahu musí být tento proces oboustranný. To vyžaduje různé dávky trpělivosti a milosti od člověka k člověku a od páru k páru – a to je naprosto v pořádku.

3.      Poškození není vždy snadné napravit a výsledky nejsou vždy dokonalé

Každý máme něco, na co se snažíme zapomenout, některé věci totiž porušují jednotlivé morální kodexy – a nemusí to být vždy nevěra. To někdy trvá, a místo rozhodnutí, že zvládnete nevěru překonat sami, může spojení s terapeutem poskytnout uklidnění. Pak se oba partneři budou cítit vyslyšeni a budou motivováni řešit to, co se stalo.

4.      Komunikační dovednosti se zdají jednoduché, ale nejsou

Aktivní naslouchání je zásadní. Je to forma komunikace, kdy jeden partner naslouchá, přemýšlí a reaguje na to, co ten druhý ve skutečnosti říká, místo aby přicházel s připravenými odpověďmi. Je na jednom z partnerů, aby vyjádřil „Cítím X, když ty Y, protože …“ a úkolem druhého partnera je naslouchat a nepřecházet do útoku.

Vyžaduje to hodně trpělivosti – a není ostuda poprosit o pomoc nebo objektivní osobu, která vám pomůže naučit se, jak v tom být lepší.

 Každý má právo uzdravovat se svým vlastním tempem – a po nevěře to může nakonec znamenat i rozchod, pokud v důsledku nebude možné udržet zdravý vztah. Jeho překonání je však také možností – i když to vyžaduje hodně práce, velkou ochotu obou stran tuto práci vykonat a hodně trpělivosti s překážkami, které nevyhnutelně budou součástí procesu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak poznat, že vám partner lže? Sledujte několik signálů

“Nevěra mi málem zničila manželství. Výčitky svědomí jsem ale překonala,” říká Kristýna (38)

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Společnost RunCzech, organizátor Volkswagen Maratonu Praha a mnohých dalších populárních běžeckých závodů a akcí, se spojil se společností Rakuten Viber, která provozuje jednu z předních světových komunikačních aplikací Viber.
Jaká zvířátka máme doma nejčastěji? Jsou to samozřejmě kočky a psi. Každý jedinec má jinou povahu, vždycky je ale milujeme. Tihle domácí mazlíčci mají jedno společné - když si hrají, stojí to za to a často nás překvapí něčím novým, čemu se rádi zasmějeme. Podívejte se na video!
Matek samoživitelek se v naší společnosti najde celá řada. Zejména v posledních letech roste počet rozvodů, na základě kterých se dítě dostane výhradně do péče matky nebo do péče otce. Ve většině případů je dítě svěřeno do matčiny péče, a i když žena získává alimenty v pravidelných intervalech (když se poštěstí), přesto je třeba ohlížet se na finanční stránku a počítat každou korunu. Zejména v případě, že je žena na mateřské dovolené, není to po finanční stránce snadné. Naštěstí přinášíme několik tipů, jak to po finanční stránce zvládnout a nepropadnout zlým myšlenkám.
Léky nejsou jenom ty, které prodávají v lékárně. Které jsou plné chemie. Je tu ještě možnost přírodní léčby.
Šestý den Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se nesl ve znamení hudební kapely Tata Bojs. V KVIFF.TV Parku proběhl rozhovor se členy kapely, který vedl Čestmír Strakatý. Následovalo představení kapely v Domě ČT a premiéra dokumentu tata_bojs.doc v Puppu. Den zakončili koncertem. Kromě toho se návštěvníci festivalu mohli těšit na vystoupení Pam Rabbit a Dana Bárty, parkurovou show týmu IN MOTION, debaty s filmovými tvůrci a projekce soutěžních filmů.
Asi pro vás není žádnou novinkou, že s přibývající propojeností všeho a všech se ztrácí schopnost se skutečně odpojit. Mozek je zaplaven doslova nevysychajícím proudem informací, které zároveň nedokáže zpracovat. Co se vlastně děje a co můžete dělat pro svůj spokojený život?
Psychologická odolnost je základním stavebním kamenem pro úspěch a spokojenost v kariéře. Tento článek prozkoumá, proč je resilience klíčová pro překonávání pracovních výzev a jak může pomoci v osobním růstu. Nabídneme praktické rady a strategie pro rozvoj odolnosti, včetně technik zvládání stresu, posilování sebevědomí a budování podpůrné sítě kolem sebe. Poradíme, jak transformovat neúspěchy na příležitosti pro učení a růst, což vás připraví na dosažení větších profesních úspěchů a zvýší vaši celkovou spokojenost v práci.
Přestože Vánoce jsou obdobím radosti a dávání, může být výběr vhodného dárku pro děti někdy komplikovaný. Dnešní článek na Dámské Lize upozorňuje na pasti nevhodných dárků pro nejmenší pod stromečkem. Od nesprávných hraček až po problematické trendy, prozkoumáváme, co by rodiče měli brát v úvahu při výběru dárků pro své ratolesti, aby byly nejen radostné, ale i bezpečné svátky
I když jídlo není zrovna nejlevnější položka, to nejdražší na Vánocích jsou zejména dárky. Dvojnásob to platí tehdy, pokud máte kolem sebe víc lidí, které chcete pod stromečkem obdarovat. Jak se dá ušetřit za dárky, aniž byste museli mít výčitky před ostatními členy rodiny? Poradíme vám.
Každá žena ví, že bez doplňků by nebyl outfit dokonalý a úplný. I za doplňky se musí utrácet, a to zejména za náušnice, které jsou často to nejvýraznější na celém outfitu. Ovšem stejně, jako je tomu v případě jiných kousků oblečení, i ve světě náušnic se mění trendy jako na běžícím pásu. Každý rok móda přinese na trh zcela jiné typy náušnic, které mají zpestřovat outfity v dané sezoně. Nabízí se proto otázka, jaké náušnice ovládnou nejbližší měsíce a týdny?
Rezidence CH House se nachází ve městě Le Tsyion v Izraeli, jižně pod Tel Avivem. Stavba nepatří mezi nejrozlehlejší, ale zaujme svým praktickým řešením a moderním pojetím. Všechny úhly i prostory jsou čisté a úhledné. Celé přízemí je možné v podstatě otevřít čerstvému vzduchu a slunci. A ten bazén! Tam by se bydlelo.
Vaše domácí prostředí může mít obrovský vliv na vaši pohodu. Objevte, jak malé změny ve vašem bydlení mohou vytvořit oázu klidu a štěstí, ve které se budete každý den cítit skvěle.

Výběr článků

Každá zdravá žena zažívá jednou za měsíc své dny a během periody potřebuje co nejvíce komfortu a pohodlí. V dnešní době existuje mnoho moderních menstruačních pomůcek, které mají ženám dodat právě tolik důležitý komfort. Mezi ně patří vedle tamponů a vložek také mnohem ekologičtější menstruační kalhotky. Pro koho jsou vhodné a jaké výhody tyto speciální kalhotky přináší?
Měsíček lékařský je letnička, která dorůstá právě teď až do půlmetrové výšky. Sbírá se od poloviny června do konce srpna nebo počátku září a je to všestranná léčivá bylina. Využijte jejích účinků i vy a přidejte ji do domácí lékárničky nebo své kosmetické výbavy.
Zařizujete zrovna svůj byt či dům a rádi byste se nechali inspirovat nějakým stylem? Pokud je vám blízký vyrovnaný způsob života a máte rádi harmonické prostředí, vyzkoušejte Japandi! Ten se v sobě snaží kombinovat na první pohled dva zcela odlišné styly – skandinávský a japonské tradiční bydlení wabi-sabi.

Nepřehlédněte

Otevíráte schránku a mezi letáky vidíte obálku s pruhem. Nervozita je na světe. Co to přišlo? Je to pokuta nebo snad exekuce? Nebo nějaké špatné parkování? Ne všechny obálky s pruhem jsou důvodem k nepokoji.
To nejlepší z čistého minimalismu předvádí překrásná rezidence od studia FGR Architects ve městečku Portsea v Austrálii. Stavba z roku 2016 se stojí na vyvýšeném povrchu, díky kterému nabízí otevřený pohled do všech stran. Podívejte se na ten výhled na oceán!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek