Neděle , 10. 12. 2023

Julie

Máte plnou skříň, a přitom nic na sebe? Věčný problém vám vyřeší důmyslný systém nakupování

Nakupování oblečení vás může bavit, ale přesto se nemusí stát zábavou. Hlavní náplní vašeho volného času. Také nemusíte mít plnou skříň, abyste byla vždycky dobře oblečená. Stačí jen přemýšlet a kombinovat.
Šatník
Uložení oblečení může být ve skříni velmi přehledné.

12. 03. 2020

Nekupujte, co nepotřebujete

Podle statistik výrobců se spotřeba oblečení od roku 2000 zdvojnásobila. Běžné oblečení lidé prý obměňují dvakrát častěji, než tomu bylo dříve. Často nedokážou odolat módním novinkám a nakupují, i když se jim daný kousek vůbec nehodí.

Přitom stačí tak málo, aby spousta ještě pěkného oblečení nekončila v kontejnerech. Nakupovat s rozmyslem. Funkční šatník není hromadou módních výstřelků.

Víte, co máte v šatníku? Nevíte? Tak všechno ven!

Jestliže chcete mít vždycky co na sebe, třiďte. Alespoň jednou za půl roku, když se mění zima na jaro a léto, a pak zase léto na podzim a zimu, vyndejte ze skříně všechno oblečení a razantně protřiďte. Vyřaďte všechno, co už nebudete nosit.

Základní filozofií je, že pokud jste oděv nevzala rok na sebe, už ho nikdy na sebe nevezmete. A nejde jen o to, jestli do něj zhubnete. Někdy prostě zjistíte, že se k danému stylu už nevrátíte. Pracovala jste v kanceláři a najednou máte prodejnu zdravé výživy? Vytřiďte byznys kostýmy, nechte si jeden. Kvalitní sako a dobré kalhoty se hodí.

Stejné je to s bundami, sukněmi, triky, šálami, čepicemi. Nejprve vyřaďte vše, co se nehodí k vašemu současnému životnímu stylu. Pak roztřiďte věci na opotřebované a kvalitní. Trochu opotřebované si možná necháte „na doma“, nebo na zahradu. Ale pozor, aby se vám takové věci zase nehromadily na chalupě. Lepší je vybrat jich pár a zbytek zabalit a poslat charitě. Najednou budete mít skříň, v které zůstane pár věcí. Pak teprve začněte pomalu s nakupováním.

Zvolte si svůj styl a svoje barvy

Módní guruové jsou zajedno, že důležité je mít tyto svršky, pokud možno v opravdu dobré kvalitě: univerzální sako, kalhoty, džíny, úzkou sukni, bílou blůzu. Na přechodné období pak trenčkot, na zimu klasický kabát, vždy se hodí kvalitní kožená bunda. Jestliže chodíte do společnosti, pořiďte si koktejlky. K tomu pak dokupujte věci, které vás baví, ale budou se hodit k tomuto základu. Nezapomeňte na kvalitní doplňky, jako jsou boty, kvalitní kabelka, pásek.

K TÉMATU  Jak správně zvolit oblečení a obuv pro horskou turistiku

Základem šatníku jsou neutrální barvy, černá, bílá, béžová, šedivá. K nim můžete ladit další, které podtrhnou vaši osobnost. Vyberte si ty svoje barvy ještě, než půjdete nakupovat. Každý typ pleti a vlasů je vhodný pro určité barevné tóny. Zkoušejte a zjistěte, co se hodí vám. V této barvě si pak pořizujte další oblečení, jako jsou trika, svetry, letní šaty.

Jste v obchodě a váháte? Představte si svůj šatník

Máte plnou skříň, stojíte v obchodě nad skvělým trikem a nejste schopna si vybavit, zda se vám k něčemu hodí. Když budete mít ve skříni málo věcí a budou to věci neutrální a klasické, snadno k nim vyberete nějaký sezónní módní kousek.

 Jestliže váháte, počkejte do druhého dne a raději se do obchodu vraťte. Když máte pocit, že se vám triko líbí, ale k ničemu se nehodí, nekupujte ho. Skončí ve skříni do vaší další probírky.

Šatník
Promýšlejte své nakupování oblečení. Zamezíte přeplněnému šatníku s nenošenými kusy oblečení. (Zdroj foto: freepik.com)

Nákupy náladu nezlepší. Vyplatí se nakupovat ve slevách?

Zlepšit si náladu tím, že půjdete nakupovat, funguje jako krátkodobá náplast na bolístku. A přitom vám může hluboko zasáhnout do peněženky. Nakupujte pouze tehdy, když jste v pohodě. Uděláte méně přešlapů a koupíte méně nesmyslů, které nikdy nevezmete na sebe.

Právě tak je to se slevami. Nakupovat ve slevě se vyplatí pouze tehdy, když jdete plánovitě za určitou věcí. Čekáte-li na slevu u kvalitních bot, neváhejte. Jestliže ale chcete jen tak bloumat a nakoupit výhodně, určitě utratíte za věci, které byste si jinak nekoupila. Znáte to pořekadlo: „No, nekup to za ty peníze…“ Ale vezmete to vůbec na sebe? A kolikrát?

Udržitelná móda

Módní trendy se mění hrozně rychle. Ale nadčasové kousky jsou vždycky lepší. Navíc v kvalitním provedení budete vypadat vždy dobře oblečená, než v něčem, co se po pár vypráních změní v hadřík.

K TÉMATU  Obličejová jóga pod taktovkou influencerek: Proksichtěte se k pleti bez vrásek

Lidé se vracejí ke kvalitě. Termín udržitelná móda (také pomalá móda – slow fashion) si získává své příznivce po celém světě již od roku 2008. Představuje oblečení jako dlouhodobou investici, budování kvalitního nadčasového šatníku, místo rychle se měnících módních trendů. Když o oblečení dobře pečujete, bude vám sloužit dlouhé roky. Což je nejen praktické, ale mimo jiné také zodpovědné k životnímu prostředí a přírodním zdrojům planety.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Krásný, rovný úsměv bez bolesti a téměř na počkání slibuje inovativní systém neviditelných rovnátek Invisalign. Rovnátka jsou totiž navržena tak, aby odhalila úsměv, po kterém toužíte. Díky snímatelným rovnátkům tak opravdu během pár měsíců změníte svůj život.
S online kurzy se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Když nebylo možné setkávat se offline, podnikatelé se nalodili na online vlnu a rozjeli to právě ve světě internetu. A tak vznikly nejen kurzy týkající se výuky cizích jazyků, ale i efektivní způsoby, jak zlepšit své schopnosti nebo se naučit něčemu úplné novému, a to třeba FB reklamě nebo působení na sociálních sítích. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí nějakého konkrétního online kurzu, seznamte se s několika věcmi, které se vyplatí vědět a znát.
Vaše dítě odmaturovalo a na vysokou školu ho nevzali. Mělo by si najít zaměstnání. Jenže by rádo mělo ještě poslední prázdniny. Jste rozvedená a jeho otec mu řekl, že od června přestává platit výživné. Je to správné? Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti? A má dítě právo na poslední prázdniny?
Kdo by nechtěl být lepší, výkonnější, šťastnější? Existují různé metody, které učí, jak na to. Jednou je to pozitivní myšlení, jež by mělo být tou správnou cestou. Jindy zase mindfulness meditace, co vám pomůže se soustředit na přítomný okamžik a zbaví vás nahromaděného stresu. Za vyzkoušení stojí také služby osobního kouče. Už jste se někdy setkali s termínem neurokoučink? Víte, co se pod ním schovává?
Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.
Venkovní pochmurné počasí nikoho zrovna neláká. Proto se raději zachumláme do deky a posedíme si pěkně v teple u krbu. Pokud však nemáte po ruce dobrou knihu, zachrání to některý z oblíbených filmových snímků, jež za poslední roky trhaly rekordy ve sledovanosti. Co konkrétně stojí za zhlédnutí?

Nepřehlédněte

V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek