Středa , 30. 11. 2022

Ondřej

Máte plnou skříň, a přitom nic na sebe? Věčný problém vám vyřeší důmyslný systém nakupování

Nakupování oblečení vás může bavit, ale přesto se nemusí stát zábavou. Hlavní náplní vašeho volného času. Také nemusíte mít plnou skříň, abyste byla vždycky dobře oblečená. Stačí jen přemýšlet a kombinovat.
Šatník
Uložení oblečení může být ve skříni velmi přehledné.

12. 03. 2020

Nekupujte, co nepotřebujete

Podle statistik výrobců se spotřeba oblečení od roku 2000 zdvojnásobila. Běžné oblečení lidé prý obměňují dvakrát častěji, než tomu bylo dříve. Často nedokážou odolat módním novinkám a nakupují, i když se jim daný kousek vůbec nehodí.

Přitom stačí tak málo, aby spousta ještě pěkného oblečení nekončila v kontejnerech. Nakupovat s rozmyslem. Funkční šatník není hromadou módních výstřelků.

Víte, co máte v šatníku? Nevíte? Tak všechno ven!

Jestliže chcete mít vždycky co na sebe, třiďte. Alespoň jednou za půl roku, když se mění zima na jaro a léto, a pak zase léto na podzim a zimu, vyndejte ze skříně všechno oblečení a razantně protřiďte. Vyřaďte všechno, co už nebudete nosit.

Základní filozofií je, že pokud jste oděv nevzala rok na sebe, už ho nikdy na sebe nevezmete. A nejde jen o to, jestli do něj zhubnete. Někdy prostě zjistíte, že se k danému stylu už nevrátíte. Pracovala jste v kanceláři a najednou máte prodejnu zdravé výživy? Vytřiďte byznys kostýmy, nechte si jeden. Kvalitní sako a dobré kalhoty se hodí.

Stejné je to s bundami, sukněmi, triky, šálami, čepicemi. Nejprve vyřaďte vše, co se nehodí k vašemu současnému životnímu stylu. Pak roztřiďte věci na opotřebované a kvalitní. Trochu opotřebované si možná necháte „na doma“, nebo na zahradu. Ale pozor, aby se vám takové věci zase nehromadily na chalupě. Lepší je vybrat jich pár a zbytek zabalit a poslat charitě. Najednou budete mít skříň, v které zůstane pár věcí. Pak teprve začněte pomalu s nakupováním.

Zvolte si svůj styl a svoje barvy

Módní guruové jsou zajedno, že důležité je mít tyto svršky, pokud možno v opravdu dobré kvalitě: univerzální sako, kalhoty, džíny, úzkou sukni, bílou blůzu. Na přechodné období pak trenčkot, na zimu klasický kabát, vždy se hodí kvalitní kožená bunda. Jestliže chodíte do společnosti, pořiďte si koktejlky. K tomu pak dokupujte věci, které vás baví, ale budou se hodit k tomuto základu. Nezapomeňte na kvalitní doplňky, jako jsou boty, kvalitní kabelka, pásek.

K TÉMATU  Vypadat skvěle jde v každém věku i váhové kategorii. Existuje spousta triků a tipů, jak toho dosáhnout. Tady jsou ty zásadní

Základem šatníku jsou neutrální barvy, černá, bílá, béžová, šedivá. K nim můžete ladit další, které podtrhnou vaši osobnost. Vyberte si ty svoje barvy ještě, než půjdete nakupovat. Každý typ pleti a vlasů je vhodný pro určité barevné tóny. Zkoušejte a zjistěte, co se hodí vám. V této barvě si pak pořizujte další oblečení, jako jsou trika, svetry, letní šaty.

Jste v obchodě a váháte? Představte si svůj šatník

Máte plnou skříň, stojíte v obchodě nad skvělým trikem a nejste schopna si vybavit, zda se vám k něčemu hodí. Když budete mít ve skříni málo věcí a budou to věci neutrální a klasické, snadno k nim vyberete nějaký sezónní módní kousek.

 Jestliže váháte, počkejte do druhého dne a raději se do obchodu vraťte. Když máte pocit, že se vám triko líbí, ale k ničemu se nehodí, nekupujte ho. Skončí ve skříni do vaší další probírky.

Šatník
Promýšlejte své nakupování oblečení. Zamezíte přeplněnému šatníku s nenošenými kusy oblečení. (Zdroj foto: freepik.com)

Nákupy náladu nezlepší. Vyplatí se nakupovat ve slevách?

Zlepšit si náladu tím, že půjdete nakupovat, funguje jako krátkodobá náplast na bolístku. A přitom vám může hluboko zasáhnout do peněženky. Nakupujte pouze tehdy, když jste v pohodě. Uděláte méně přešlapů a koupíte méně nesmyslů, které nikdy nevezmete na sebe.

Právě tak je to se slevami. Nakupovat ve slevě se vyplatí pouze tehdy, když jdete plánovitě za určitou věcí. Čekáte-li na slevu u kvalitních bot, neváhejte. Jestliže ale chcete jen tak bloumat a nakoupit výhodně, určitě utratíte za věci, které byste si jinak nekoupila. Znáte to pořekadlo: „No, nekup to za ty peníze…“ Ale vezmete to vůbec na sebe? A kolikrát?

Udržitelná móda

Módní trendy se mění hrozně rychle. Ale nadčasové kousky jsou vždycky lepší. Navíc v kvalitním provedení budete vypadat vždy dobře oblečená, než v něčem, co se po pár vypráních změní v hadřík.

K TÉMATU  12 věcí, do kterých má smysl investovat peníze

Lidé se vracejí ke kvalitě. Termín udržitelná móda (také pomalá móda – slow fashion) si získává své příznivce po celém světě již od roku 2008. Představuje oblečení jako dlouhodobou investici, budování kvalitního nadčasového šatníku, místo rychle se měnících módních trendů. Když o oblečení dobře pečujete, bude vám sloužit dlouhé roky. Což je nejen praktické, ale mimo jiné také zodpovědné k životnímu prostředí a přírodním zdrojům planety.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Příroda se po zimě pomalu probouzí ze spánku. To samé platí také o našem těle, které v chladných měsících fungovalo v trochu jiném režimu. A právě teď, kdy jaro začíná nabírat na síle, je ten správný čas nastartovat očistu organismu a dopřát si svěží probuzení. Jednou z možností je detox jednotlivých orgánů, které zkrátka pro zdravé tělo i mysl musí šlapat jak hodinky. Pojďme se společně mrknout na podrobnosti.
Přestože má jít o svátky klidu a míru, jsou Vánoce často spojené s nákupním šílenstvím. Lidé v České republice nakupují čím dál tím více dárků a zvyšují se i výdaje spojené s Vánocemi. Kolik tedy v průměru Češi za Vánoce utratí? A je vůbec možné při nákupu vánočních dárků výrazněji ušetřit? Na to se podíváme v tomto článku.
Fakt, že pěvecká televizní soutěž Superstar je oblíbeným fenoménem nejen v Česku a na Slovensku, dokazuje historie. Vždyť první ročník SuperStar, kterému vévodila Aneta Langerová, se vysílal již v roce 2004. Letošní řada však přinese spoustu nového, díky čemuž i vás vtáhne do každého kola.
„Není ta omáčka moc kyselá? Nejsou ty knedlíčky moc mazlavé?“ Citát z oblíbeného filmu dokumentuje, jak málo si některé ženy věří. A to i v případě, že svou práci zvládají skvěle. Jste jedna z nich? Také máte pocit, že nic neuděláte perfektně? Možná se jen podceňujete. A že nejste dokonalá? Hoďte pochybnosti za hlavu a mějte se ráda!
Máte v plánu zahradní párty? Léto je tady a nejlepší místo pro posezení s přáteli je venku. Grilování, oslava narozenin nebo jen tak, připravte stůl snů! Pokud máte zahradu, je hlavní problém vyřešený. Nemusíte nutně sedět pod vaším přístřeškem, zkuste netradičně posadit hosty uprostřed pozemku na trávníku. A pokud zahradu nemáte, můžete udělat to samé někde za domem. Dny jsou dlouhé a večery teplé, takže vám nic nebrání posedět, jak dlouho jen budete chtít. Důležitá je ale příprava, aby bylo po ruce všechno!
Žraloci. Pro někoho jsou to velmi obávaní mořští tvorové, pro jiné fascinující živočichové, které by bylo úžasné více probádat a ochraňovat. Do podvědomí většiny z nás se žraloci, jakožto krvelačné bestie, zapsali předně Spielbergovým filmem Čelisti. Zároveň v posledních měsících a letech se stále dočítáme a doslýcháme o smrtelných útocích na lidi v destinacích, ve kterých bychom to zrovna nečekali.

Nepřehlédněte

Léto je pro rty extrémním obdobím: naše rty, stejně jako celý obličej, jsou vystaveny spalujícímu slunci, horkému suchému větru, někdy dokonce i slané mořské vodě. Navíc kvalita rtěnky, kterou na rty nanášíme také může přispět k podráždění už tak namáhaných rtů. Co tedy dělat, aby vaše rty vypadaly stále mladé, pevné a sladké? Dáme vám několik rad, jak o ně správně pečovat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek