Pátek , 01. 07. 2022

Jaroslava

Jaké jsou účinky kolagenu a proč ho doplňovat do těla?

Kolagen je jedna z nejdůležitějších bílkovin ve vašem těle. Je hlavní složkou pojivových tkání, které tvoří několik částí těla, včetně šlach, vazů, kůže a svalů. Kolagen má mnoho důležitých funkcí, včetně zajištění struktury pokožky a posílení kostí.
účinky kolagenu
Proč užívat kolagen? (Foto: 123RF)

10. 05. 2021

V posledních letech se kolagenové doplňky staly populární. Většina z nich je hydrolyzována, což znamená, že kolagen byl rozložen, což vám usnadňuje vstřebávání. Existuje ale také několik potravin, které můžete jíst. Konzumace kolagenu může mít řadu zdravotních výhod, od zmírnění bolesti kloubů po zlepšení zdraví pokožky. Jaké jsou jeho hlavní výhody, respektive jaké jsou účinky kolagenu?

Může zlepšit zdraví pokožky

Kolagen je hlavní složkou vaší pokožky. Hraje roli při posilování pokožky, a navíc může prospívat pružnosti a hydrataci. Jak stárnete, vaše tělo produkuje méně kolagenu, což vede k suché pokožce a tvorbě vrásek. Kolagenové peptidy nebo doplňky obsahující kolagen mohou pomoci zpomalit stárnutí pokožky snížením vrásek a suchosti.

Pomáhá zmírnit bolesti kloubů

Kolagen pomáhá udržovat integritu vaší chrupavky, což je gumová tkáň, která chrání vaše klouby. Jak s věkem klesá množství kolagenu v těle, zvyšuje se riziko vzniku degenerativních poruch kloubů, jako je osteoartróza.

Může zabránit úbytku kostní hmoty

Vaše kosti jsou převážně z kolagenu, který jim dodává strukturu a pomáhá jim udržet pevnost. Stejně jako se s věkem zhoršuje kolagen ve vašem těle, zhoršuje se i kostní hmota. To může vést k podmínkám, jako je osteoporóza, která se vyznačuje nízkou hustotou kostí a souvisí s vyšším rizikem zlomenin kostí.

Zvyšuje svalovou hmotu

1–10 % svalové tkáně je tvořeno kolagenem. Tento protein je nezbytný pro udržení silných a správných funkcí svalů. Užívání kolagenu může podporovat syntézu svalových proteinů, jako je kreatin, a také stimulovat růst svalů po cvičení.

Podporuje zdraví srdce

Kolagen poskytuje strukturu vašim tepnám, což jsou krevní cévy, které přenášejí krev ze srdce do zbytku těla. Bez dostatečného množství kolagenu mohou být tepny slabé a křehké. To může vést k ateroskleróze, nemoci charakterizované zúžením tepen. Ateroskleróza má potenciál vést k infarktu a mozkové mrtvici.

K TÉMATUJarní trendy klepou na dveře. Co se bude nosit?

Další přínosy pro zdraví

Kolagenové doplňky mohou mít další přínosy pro zdraví.

  1. Vlasy a nehty: Užívání kolagenu může zvýšit pevnost vašich nehtů tím, že zabrání křehkosti a jejich třepení. Kromě toho může stimulovat vaše vlasy a nehty, aby rostly rychleji.
  2. Zdraví střev: Lékaři podporují použití doplňků kolagenu k léčbě střevní propustnosti nebo syndromu děravého střeva.
  3. Zdraví mozku: Kolagen zlepšuje náladu a snižuje příznaky úzkosti.
  4. Ztráta váhy: Užívání doplňků kolagenu může podporovat hubnutí a rychlejší metabolismus.

Potraviny, které obsahují kolagen

Kolagen se nachází v pojivových tkáních zvířat. Potraviny jako kuřecí a vepřová kůže, hovězí maso a ryby jsou tedy skvělým zdrojem kolagenu.

Potraviny, které obsahují želatinu, jako je kostní vývar, také poskytují kolagen. Želatina je proteinová látka odvozená z kolagenu po jeho vaření. Trávicí enzymy štěpí kolagen v potravinách na jednotlivé aminokyseliny a peptidy. Kolagen v doplňcích však již byl rozložen nebo hydrolyzován, a proto se předpokládá, že je absorbován účinněji než kolagen v potravinách.

Kolagen se tedy užívá i ve formě potravinových doplňků. Jejich užívání vždy konzultujte se svým lékařem.

Vedlejší účinky kolagenu

V současné době není mnoho známých rizik spojených s užíváním doplňků kolagenu. Některé doplňky jsou však vyráběny z běžných potravinových alergenů, jako jsou ryby, korýši a vejce. Lidé s alergiemi na tyto potraviny by se měli vyvarovat doplňků kolagenu vyrobených z těchto složek, aby se zabránilo alergickým reakcím.

Někteří lidé také uvedli, že doplňky kolagenu zanechávají v ústech přetrvávající pachuť. Navíc doplňky kolagenu mohou způsobovat vedlejší účinky na trávení, jako jsou pocity plnosti a pálení žáhy.

Bez ohledu na to se tyto doplňky pro většinu lidí zdají být bezpečné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč začít doplňovat kolagen, když se z těla začne ztrácet?

K TÉMATUKouzelné pleťové oleje. V čem jsou jedinečné a jak vybrat ten správný?

Jak správně používat deodorant? Mnoho lidí v tom chybuje

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Narodit se jako muž nebo žena ještě neznamená, že se tak musíte i cítit. V posledních letech o tom slýcháváme stále častěji a můžeme to chápat, i nemusíme, ale jsou lidé, kteří se vnitřně neztotožňují s žádným pohlavím. Nechtějí se škatulkovat a hrdě se k tomu hlásí. Mezi celebritami jsou tahle prohlášení stále častější. Kdo se v poslední době přiznal a kdo se cítí nebýt ani mužem, ani ženou?
Ploché břicho je snem nejen žen, ale také spousty mužů. Čím dál více mužů bojuje s přebytečným tukem v oblasti pasu - a dokonce je jich mnohem více než žen. K zeštíhlení břicha je ale potřeba dosáhnout správné kombinace stravy a fyzické aktivity. Aerobní trénink doplněný silovými cviky vám umožní efektivně zhubnout a zdůraznit svaly.
Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
Odolný přírodní materiál, který provází člověka odjakživa. Kůže v interiéru znamená pro mnohé sedačku nebo křeslo, ale její využití je velice rozmanité. Kromě jejího praktického využití je totiž perfektním materiálem pro nejrůznější dekorace i originální nábytek. Pokud milujete retro nebo vintage styl, nějaký ten kousek kůže si určitě najde cestu i k vám domů.
S drobnými popáleninami se chtě nechtě občas potýká každý. Děti se často popálí nepozorností, když se motají kolem kuchyně. Dospělí pak při různých grilováních a táborácích, když přecení své síly, podcení sílu ohně, nebo se jim pod vlivem alkoholu zhorší koordinace pohybu a odhad. Pokud jsou popáleniny vážné, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Ale s těmi mírnějšími si můžete snadno poradit i bez doktorů. Inspirovat se můžete třeba radami našich babiček.
Mít dokonalou postavu bez špíčků je snem snad každé ženy. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc, jistě jste už někdy přemýšlela o možnosti liposukce. Zatímco některé ženy se nebrání operativnímu zákroku, jiné ženy by raději upřednostnily bezbolestnou metodu hubnutí. A právě v tu chvíli se nabízí možnost využití kryolipolýzy, laserové liposukce nebo kavitace. O jaké metody se jedná a fungují vůbec?
Módní oblečení s námi mnohdy dokáže skutečné zázraky. Rozjasní nás, zvýrazní naše přednosti a podpoří náš styl. Druhou stránkou mince je ale fakt, že pokud zvolíme nesprávné modely, nastane spíše opačný efekt. V tomto článku se proto podíváme na šest nejčastějších módních chyb, které nám na oko přidávají kila navíc.
S příchodem nového roku se obnovily módní kolekce v oblíbených i méně oblíbených obchodech. Loňské zboží vystřídalo letošní a my si již mohli všimnout toho, co se bude letos nosit. Stejně jako vloni, i letos se bude naše pozornost upínat k modelům, které ohlásily svůj velký comeback. I letošnímu roku budou dominovat kousky, které známe z devadesátých let a které po nějakou dobu upadly do zapomnění.

Nepřehlédněte

Tato žena se jmenuje Lauren Bruzzone, a pochází z New Yorku. Její tréninkový partner ji zachytil při cvičení. Nebylo by na tom nic divného, kromě toho, že je jí 72 let! Její trénink je skutečně ukázkový, a dokazuje, co všechno je možné i v pokročilém věku! Jak sama říká, zkoušejte věci, a dávejte jim šanci! Nevzdávejte se, a nenechte se ovlivnit lidmi, kteří říkají, že to nejde.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek