Středa , 30. 11. 2022

Ondřej

Jaké jsou účinky kolagenu a proč ho doplňovat do těla?

Kolagen je jedna z nejdůležitějších bílkovin ve vašem těle. Je hlavní složkou pojivových tkání, které tvoří několik částí těla, včetně šlach, vazů, kůže a svalů. Kolagen má mnoho důležitých funkcí, včetně zajištění struktury pokožky a posílení kostí.
účinky kolagenu
Proč užívat kolagen? (Foto: 123RF)

10. 05. 2021

V posledních letech se kolagenové doplňky staly populární. Většina z nich je hydrolyzována, což znamená, že kolagen byl rozložen, což vám usnadňuje vstřebávání. Existuje ale také několik potravin, které můžete jíst. Konzumace kolagenu může mít řadu zdravotních výhod, od zmírnění bolesti kloubů po zlepšení zdraví pokožky. Jaké jsou jeho hlavní výhody, respektive jaké jsou účinky kolagenu?

Může zlepšit zdraví pokožky

Kolagen je hlavní složkou vaší pokožky. Hraje roli při posilování pokožky, a navíc může prospívat pružnosti a hydrataci. Jak stárnete, vaše tělo produkuje méně kolagenu, což vede k suché pokožce a tvorbě vrásek. Kolagenové peptidy nebo doplňky obsahující kolagen mohou pomoci zpomalit stárnutí pokožky snížením vrásek a suchosti.

Pomáhá zmírnit bolesti kloubů

Kolagen pomáhá udržovat integritu vaší chrupavky, což je gumová tkáň, která chrání vaše klouby. Jak s věkem klesá množství kolagenu v těle, zvyšuje se riziko vzniku degenerativních poruch kloubů, jako je osteoartróza.

Může zabránit úbytku kostní hmoty

Vaše kosti jsou převážně z kolagenu, který jim dodává strukturu a pomáhá jim udržet pevnost. Stejně jako se s věkem zhoršuje kolagen ve vašem těle, zhoršuje se i kostní hmota. To může vést k podmínkám, jako je osteoporóza, která se vyznačuje nízkou hustotou kostí a souvisí s vyšším rizikem zlomenin kostí.

Zvyšuje svalovou hmotu

1–10 % svalové tkáně je tvořeno kolagenem. Tento protein je nezbytný pro udržení silných a správných funkcí svalů. Užívání kolagenu může podporovat syntézu svalových proteinů, jako je kreatin, a také stimulovat růst svalů po cvičení.

Podporuje zdraví srdce

Kolagen poskytuje strukturu vašim tepnám, což jsou krevní cévy, které přenášejí krev ze srdce do zbytku těla. Bez dostatečného množství kolagenu mohou být tepny slabé a křehké. To může vést k ateroskleróze, nemoci charakterizované zúžením tepen. Ateroskleróza má potenciál vést k infarktu a mozkové mrtvici.

K TÉMATU  Napařování obličeje. Jak v zimě na zdravou pleť s pomocí bylinek a parní lázně

Další přínosy pro zdraví

Kolagenové doplňky mohou mít další přínosy pro zdraví.

  1. Vlasy a nehty: Užívání kolagenu může zvýšit pevnost vašich nehtů tím, že zabrání křehkosti a jejich třepení. Kromě toho může stimulovat vaše vlasy a nehty, aby rostly rychleji.
  2. Zdraví střev: Lékaři podporují použití doplňků kolagenu k léčbě střevní propustnosti nebo syndromu děravého střeva.
  3. Zdraví mozku: Kolagen zlepšuje náladu a snižuje příznaky úzkosti.
  4. Ztráta váhy: Užívání doplňků kolagenu může podporovat hubnutí a rychlejší metabolismus.

Potraviny, které obsahují kolagen

Kolagen se nachází v pojivových tkáních zvířat. Potraviny jako kuřecí a vepřová kůže, hovězí maso a ryby jsou tedy skvělým zdrojem kolagenu.

Potraviny, které obsahují želatinu, jako je kostní vývar, také poskytují kolagen. Želatina je proteinová látka odvozená z kolagenu po jeho vaření. Trávicí enzymy štěpí kolagen v potravinách na jednotlivé aminokyseliny a peptidy. Kolagen v doplňcích však již byl rozložen nebo hydrolyzován, a proto se předpokládá, že je absorbován účinněji než kolagen v potravinách.

Kolagen se tedy užívá i ve formě potravinových doplňků. Jejich užívání vždy konzultujte se svým lékařem.

Vedlejší účinky kolagenu

V současné době není mnoho známých rizik spojených s užíváním doplňků kolagenu. Některé doplňky jsou však vyráběny z běžných potravinových alergenů, jako jsou ryby, korýši a vejce. Lidé s alergiemi na tyto potraviny by se měli vyvarovat doplňků kolagenu vyrobených z těchto složek, aby se zabránilo alergickým reakcím.

Někteří lidé také uvedli, že doplňky kolagenu zanechávají v ústech přetrvávající pachuť. Navíc doplňky kolagenu mohou způsobovat vedlejší účinky na trávení, jako jsou pocity plnosti a pálení žáhy.

Bez ohledu na to se tyto doplňky pro většinu lidí zdají být bezpečné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč začít doplňovat kolagen, když se z těla začne ztrácet?

K TÉMATU  Plesová sezóna je v plném proudu. Nevíte, v čem letos vyrazit? Prozradíme vám současné trendy i společenský diktát!

Jak správně používat deodorant? Mnoho lidí v tom chybuje

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Matek samoživitelek se v naší společnosti najde celá řada. Zejména v posledních letech roste počet rozvodů, na základě kterých se dítě dostane výhradně do péče matky nebo do péče otce. Ve většině případů je dítě svěřeno do matčiny péče, a i když žena získává alimenty v pravidelných intervalech (když se poštěstí), přesto je třeba ohlížet se na finanční stránku a počítat každou korunu. Zejména v případě, že je žena na mateřské dovolené, není to po finanční stránce snadné. Naštěstí přinášíme několik tipů, jak to po finanční stránce zvládnout a nepropadnout zlým myšlenkám.
Praha rozhodně není jen o historii a o památkách. Samozřejmě je doporučujeme navštívit, jelikož opravdu stojí za vidění, ale ne vždycky máte chuť kochat se pamětihodnostmi. Praha je zároveň město nekonečných možností, i co se týče různých aktivit, adrenalinu a zábavy. A právě o tom je dnešní článek, kde vám představíme některé z možností, jak se v centru Prahy aktivně zabavit.
Rozvodové řízení je jedním z nejobtížnějších milníků v životě. Zvláště když obě strany zažívají vztek nebo bolest a jsou do toho zapojeny děti. Jak můžete přistupovat k rozvodu z rozumnějšího a informovanějšího hlediska, abyste usnadnili rozchod sobě i své rodině?
Intrauterinní inseminace (IUI) je prvním krokem asistované reprodukce pro páry, kterým se nedaří počít. Obvykle se provádí zhruba po roce, kdy se nedaří během nechráněného pohlavního styku zplodit potomka. Jedná se o základní a neinvazivní metodu, jak otěhotnět. Hlavní princip spočívá v tom, že je spermiím zjednodušena a zkrácena cesta k vajíčku jejich přímou aplikací přímo do dělohy. IUI se provádí na reprodukčních klinikách a nabízí ho také gynekologie Gynem.
Mentální anorexie je choroba psychického i fyzického rázu, která nás dokáže pořádně vystrašit. Zvláště, pokud se něco takového děje našemu dítěti. Bezesporu je ji třeba řešit s odborníky, jelikož může vážně poškodit zdravotní stav člověka. Nejdříve ale musíte sami zjistit, že jí daná osoba trpí. Nejčastěji se vyskytuje u dívek, avšak setkat se s ní můžeme u jakéhokoliv pohlaví i v každém věku. Jak ji poznat, abyste včas dokázali zamezit jejímu prohlubování?
Jaro se pomalu přelévá do léta, a tak začínají lidé řešit, jak budou vypadat v plavkách. Ať už u českých řek, rybníků či bazénů, nebo někde u moře. A přiznejme si, že po roce všemožných protiepidemických opatření, zavřených tělocvičen a fit center nebo zákazu lyžování je ve formě jen málokdo. Proto byste mohla ocenit cvičení pro zpevnění zadečku, která zaručeně fungují.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek