Pondělí , 29. 05. 2023

Maxim

Jaké jsou účinky kolagenu a proč ho doplňovat do těla?

Kolagen je jedna z nejdůležitějších bílkovin ve vašem těle. Je hlavní složkou pojivových tkání, které tvoří několik částí těla, včetně šlach, vazů, kůže a svalů. Kolagen má mnoho důležitých funkcí, včetně zajištění struktury pokožky a posílení kostí.
účinky kolagenu
Proč užívat kolagen? (Foto: 123RF)

10. 05. 2021

V posledních letech se kolagenové doplňky staly populární. Většina z nich je hydrolyzována, což znamená, že kolagen byl rozložen, což vám usnadňuje vstřebávání. Existuje ale také několik potravin, které můžete jíst. Konzumace kolagenu může mít řadu zdravotních výhod, od zmírnění bolesti kloubů po zlepšení zdraví pokožky. Jaké jsou jeho hlavní výhody, respektive jaké jsou účinky kolagenu?

Může zlepšit zdraví pokožky

Kolagen je hlavní složkou vaší pokožky. Hraje roli při posilování pokožky, a navíc může prospívat pružnosti a hydrataci. Jak stárnete, vaše tělo produkuje méně kolagenu, což vede k suché pokožce a tvorbě vrásek. Kolagenové peptidy nebo doplňky obsahující kolagen mohou pomoci zpomalit stárnutí pokožky snížením vrásek a suchosti.

Pomáhá zmírnit bolesti kloubů

Kolagen pomáhá udržovat integritu vaší chrupavky, což je gumová tkáň, která chrání vaše klouby. Jak s věkem klesá množství kolagenu v těle, zvyšuje se riziko vzniku degenerativních poruch kloubů, jako je osteoartróza.

Může zabránit úbytku kostní hmoty

Vaše kosti jsou převážně z kolagenu, který jim dodává strukturu a pomáhá jim udržet pevnost. Stejně jako se s věkem zhoršuje kolagen ve vašem těle, zhoršuje se i kostní hmota. To může vést k podmínkám, jako je osteoporóza, která se vyznačuje nízkou hustotou kostí a souvisí s vyšším rizikem zlomenin kostí.

Zvyšuje svalovou hmotu

1–10 % svalové tkáně je tvořeno kolagenem. Tento protein je nezbytný pro udržení silných a správných funkcí svalů. Užívání kolagenu může podporovat syntézu svalových proteinů, jako je kreatin, a také stimulovat růst svalů po cvičení.

Podporuje zdraví srdce

Kolagen poskytuje strukturu vašim tepnám, což jsou krevní cévy, které přenášejí krev ze srdce do zbytku těla. Bez dostatečného množství kolagenu mohou být tepny slabé a křehké. To může vést k ateroskleróze, nemoci charakterizované zúžením tepen. Ateroskleróza má potenciál vést k infarktu a mozkové mrtvici.

K TÉMATU  Správné česání má vliv na vzhled vašich vlasů. Češete se správně?

Další přínosy pro zdraví

Kolagenové doplňky mohou mít další přínosy pro zdraví.

  1. Vlasy a nehty: Užívání kolagenu může zvýšit pevnost vašich nehtů tím, že zabrání křehkosti a jejich třepení. Kromě toho může stimulovat vaše vlasy a nehty, aby rostly rychleji.
  2. Zdraví střev: Lékaři podporují použití doplňků kolagenu k léčbě střevní propustnosti nebo syndromu děravého střeva.
  3. Zdraví mozku: Kolagen zlepšuje náladu a snižuje příznaky úzkosti.
  4. Ztráta váhy: Užívání doplňků kolagenu může podporovat hubnutí a rychlejší metabolismus.

Potraviny, které obsahují kolagen

Kolagen se nachází v pojivových tkáních zvířat. Potraviny jako kuřecí a vepřová kůže, hovězí maso a ryby jsou tedy skvělým zdrojem kolagenu.

Potraviny, které obsahují želatinu, jako je kostní vývar, také poskytují kolagen. Želatina je proteinová látka odvozená z kolagenu po jeho vaření. Trávicí enzymy štěpí kolagen v potravinách na jednotlivé aminokyseliny a peptidy. Kolagen v doplňcích však již byl rozložen nebo hydrolyzován, a proto se předpokládá, že je absorbován účinněji než kolagen v potravinách.

Kolagen se tedy užívá i ve formě potravinových doplňků. Jejich užívání vždy konzultujte se svým lékařem.

Vedlejší účinky kolagenu

V současné době není mnoho známých rizik spojených s užíváním doplňků kolagenu. Některé doplňky jsou však vyráběny z běžných potravinových alergenů, jako jsou ryby, korýši a vejce. Lidé s alergiemi na tyto potraviny by se měli vyvarovat doplňků kolagenu vyrobených z těchto složek, aby se zabránilo alergickým reakcím.

Někteří lidé také uvedli, že doplňky kolagenu zanechávají v ústech přetrvávající pachuť. Navíc doplňky kolagenu mohou způsobovat vedlejší účinky na trávení, jako jsou pocity plnosti a pálení žáhy.

Bez ohledu na to se tyto doplňky pro většinu lidí zdají být bezpečné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Proč začít doplňovat kolagen, když se z těla začne ztrácet?

K TÉMATU  Jak se zbavit akné? Na vině může být strava či stres

Jak správně používat deodorant? Mnoho lidí v tom chybuje

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Módní trendy se dotýkají také obuvi. S příchodem podzimu se mění sortiment v obchodech a prodejci mají pro zákazníky připravenou aktuální nabídku. Co by rozhodně nemělo chybět ve vašem botníku?
Módní trendy se mění jako na běžícím pásu, což statně potvrzují i všichni módní stylisté. Ti v současné době radí jedno – nebojte se kožených modelů, ty s námi ještě nějaký ten pátek zůstanou. A ostatně mají pravdu - kůže opravdu dominuje letošnímu podzimu a bylo by mylné se domnívat, že zanedlouho odejde z módy. Zatím to vypadá, že s námi zůstane až do podzimu nadcházejícího. 
Léto už je v plném proudu a s ním i více či méně nutné doplňování a obměňování šatníku. Co by ale v sestavování našeho šatníku na teplé měsíce mělo hrát největší roli, jsou materiály oblečení. Víte, které jsou ty nejvíce vhodné na léto, a kterým je lepší se v obchodě raději obloukem vyhnout?
Při putování lesy a přírodou narazíte na celou spoustu bylinek a rostlin. Na co však narazíte pouze při podobném putování Afrikou je takzvaný čertův dráp neboli harpagofyt či také ďáblův spár nebo čertovo kopyto. Přesně tak se říká rostlině, která je mnohými označována za zázrak přírody.
O tom, že oddalování usnutí a následný nedostatek spánku způsobuje vystavení modrému světlu, jsme již psali. Ale příčin, které způsobují nespavost, je podstatně víc. Někdo má problém s usínáním, jiní usnou, jako když je do vody hodí, ale pak se vzbudí kolem třetí ráno a znovu usnout se nepodaří. Co s tím?
Přemýšlíte, co ještě pořídit na zahradu? Houpačka vám zpříjemní letní dny, kdy budete chtít posedět venku, ale vyhnout se přímému slunci. Jednoduché závěsné zahradní houpačky s ocelovou konstrukcí snadno přemístíte kamkoli po zahradě a na zimu se dají složit. Dřevěná pergola stojí pevně na místě, ale zase vypadá se zavěšenou houpačkou překrásně. Jen si vyberte!
Podle statistik nejen u nás, ale i v Evropě, žije každé desáté dítě v nové rodině, kde je pouze jeden rodič jejich vlastní. Často tam žijí s nevlastními sourozenci, nebo se s nimi setkávají v rámci různých programů a dohod rozvedených rodičů o víkendech, prázdninách či svátcích. Společné soužití takové rodiny není zpočátku vůbec jednoduché.
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
V letošní sezóně budou absolutním hitem dámské lodičky v koženém provedení. Jestliže nejste zrovna módní znalkyně a netušíte, proč a jakým způsobem je zakomponovat do svého outfitu, nevadí. My vám to totiž na následujících řádcích prozradíme. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi!
Možná jste o ní nikdy neslyšela a možná naopak ano. Slovo henna se v posledních letech skloňuje ve všech pádech a zaznívají o ní kladné ale i negativní názory. Jak to s hennou vlastně je a na co všechno ji můžete využít? Pro koho se vlastě hodí nejlépe a kdo by na její barvení měl raději zapomenout? A dá se hennou i tetovat? Vše se dozvíte v článku.

Nepřehlédněte

Rakovina je druhou z nejčastějších příčin úmrtí. Odborníci se shodují na tom, že má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Vhodnou skladbou jídla tak můžete hodně ovlivnit a zachránit. Známe potraviny, které fungují jako prevence proti této zákeřné nemoci!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek